y/J i' ik. BINNENLAND UIT DE OMGEVING DONDERDAG 21 MEI 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE RLAD PAG. 5 DE GEMEENTEFONDS- BELASTING. Sinds 1 Mei 1931 hebben de gemeentebe sturen niet meer de bevoegdheid om een zelfstandige belasting naar het inkomen te heffen. Er wordt ingesteld een fonds, genaamd „Gemeentefonds", waarvan de in komsten en uitgaven jaarlijks bij afzonder lijke begrooting worden vastgesteld. De gemeenten ontvangen uit dit fonds ■uitkeeringen volgens de regelen bij de wet gesteld. Als inkomsten van dit fonds geldt o.a. de opbrengst van een directe belasting naar het inkomen, welke onder den naam van ,ygemeentef ondsbelasting" wordt geheven. Het zuiver inkomen voor de gemeente fonds-belasting wordt op dezelfde wijze be rekend als het zuiver inkomen voor de Hij ksinkoms tenb ela sting. Ook zal dezelfde kindertoeslag toegepast worden als voor de Rijksinkomstenbelas ting, maar er zal geenaftrek voor noodzakelijk levensonder houd meer plaats hebben. Geen kindertoeslag wordt toegepast voor kinderen, die, hoewel niet aangeslagen wor dende in de Rijksinkomstenbelasting, niet temin worden aangeslagen in de Gemeen tefonds belas ting. Het belastbaar bedrag wordt vastgesteld door het zuiver inkomen eerst te verminde ren met den kinderaftrek en dat daarna te verhoogen met een bedrag, dat afhankelijk is van de klasse, waarin de gemeente is ge rangschikt. De Gemeenten kunnen zioh namelijk bij plaatselijke verordening naa-r eigen belie ven indeelen in de le, 2e of 3e klasse. Ver schillende gedeelten eener gemeente kun nen daarbij in verschillende klassen worden ingedeeld. Bedoelde verhooging van het inkomen bedraagt, in gemeenten der eerste klasse voor gehuwden nihil, voor ongehuwden 100.in gemeenten der tweede klasse voor gehuwden 100.voor ongehuwden 200.in gemeenten der derde klasse voor gehuwden 200.voor ongehuwden ƒ300.—. t Met gehuwden worden gelijkgesteld zij, die gehuwd geweest zijn (weduwnaars, we duwen, gescheidenen) en kinderaftrek ge nieten voor één of meer kinderen. •Indien van in een gezin samenwonende personen er twee of meer belastingschuldig zijn, wordt na de bovenbedoelde verhoo ging volgens klasse ieders inkomen ter be rekening van het belastbaar bedrag nog- eems verhoogd met zooveel maal 50. als het aantal samenwonende belasting schuldigen bedraagt. Zijn er dus in één ge zin 3 personen belastingschuldig, dan wordt, ieders inkomen met 3 X 50.150 verhoogd. Een echtpaar wordt, voor één persoon gerekend. Is het geval dus dat beide echt- genooten belastingschuldig zijn, wordt geen verhooging met 2 X 50.toegepast. Ook is men alléén dan belasting schuldig wanneer men ook reeds zonder bijtelling van de verhooging wegens samen woning een aanslag zou ontva-ngen. Wij willen ter verduidelijking een voor beeld geven. De heffing der fondsbelasting begint bij 800.—. Stel dat een ongehuwde ineen gemeente der 3e klasse een inkomen van zuiver 500.lieeft, dan wordt dit door de verhooging met 300.— als ongehuwde f S00.Dan valt hij dus in de heffing Leeft hij in gezinsverband met twee ande ren, die ook een aanslag ontvangen, dan wordt zijn aanslag berekend volgens het tarief geldend voor 800.plus ƒ150.—, dit is dus 9.50.—. Maar als hij een zuiver inkomen van 450.— had, dan zou dit voor hem als ongehuwde verhoogd worden met 300.— en dus ƒ750.— bedragen. Dit be drag is beneden S00.—zoodat hij niet wordt aangeslagen. Ook niet al zou hij in gezinsverband samenwonen met twee an dere belastingschuldigen. Hieruit b-lijkt dus duidelijk, dat men a 1- 1 e e n dan belastingschuldig is, wanneer men ook reeds zonder bijtelling van de verhooging wegens samenwoning een aan slag zou ontvangen. Zooals wij reeds opmerkten, hebben de gemeentebesturen vanaf 1 Mei 1931 niet meer de bevoegdheid, om zelfstandig een belasting naar het inkomen te heffen. Evenwel krijgen de gemeenten de be - - f - i L. Te Den Haag had Woensdag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen JOHAN DE MEESTER. Achter de baar, mevr. de Meester en Joh. de Meester Jr. voegdheid, opcenten te heffen op de hoofd som der gemeentefondsbelasting; het aau- tal opcenten mag ten hoogste 80 bedragen, terwijl alleen in zeer buitengewone geval len tot 100 opcenten mag worden gegaan. Door deze regeling zullen groote ver schillen in belastingdruk, zooals er thans nog bestaan, tot het verleden behooren. Een typisch voorbeeld van deze verschillen is destijds door oud-minister Kan in een radiorede gegeven: In Oude-Pekela betaalt men bij een inkomen van 5000.660. Inkomstenbelasting. Daarbij bedraagt het aantal opcenten daar ter plaatse voor de Personeele Belasting 50, voor de Vermo gensbelasting 100.Daarentegen be taalt men in Wassenaar van hetzelfde in komen: 47.Inkomstenbelasting, terwijl aldaar géén opcenten op de Personeele Be lasting en evenmin opcenten op de Vermo gensbelasting worden geheven. Bij het in werking treden der nieuwe re geling ten opzichte van de gemeentefonds- belasting op 1 Mei 1931 verdwijnt de veel gehate forensenbelasting in haren tegen- woordigen vorm; alle bepalingen, die daar op betrekking hebben, verdwijnen uit de wet. Alleen van w o onforensen kan volgen® de nieuwe wet een belasting wor den geheven naar den duur van het ver blijf, naar de huurwaarde der gemeubelde woning, waarover zij de beschikking heb ben, of naar andere grondslagen, die bij verordening kunnen worden vastgesteld. Het bedrag der belas ting mag echter niet meer, zooals tot 1 Mei 1931 het geval was, on- middellijk of middellijk in verband staan methetinko- menof met eend eel daarvan. Als woonforensen beschouwt de nieuwe wet nu de natuurlijke personen, die, zonder in de gemeente hoofdverblijf te hebben, en gedurende het belastingjaar (dat loopt voor deze nieuwe forensenbelasting van 1 Januari tot en met 31 December, niet meer van 1 Mei1 Mei) meer dan 90 ma len nachtverblijf houden of er op meer dan 90 dagen van dat jaar voor zich of hun ge zin een gemeubelde woning beschikbaar houden. Tot 1 Mei 1931 gold nog de oude regeling Om nu de nieuwe regeling aan de oude te laten aanpassen, zal, omdat het belas tingjaar voor de nieuwe forensenbelasting gaat loopen van 1 Januari tot en met -31 December, deze belasting voor de eerste keer geheven worden over het tijdvak 1 Mei 1931 t.-m. 31 December 1931 en vervol gens over volle belasting tevens kalen derjaren. Over die eerste periode van 8 maanden worden dan'de bovenbedoelde 90 dagen verminderd tot 8/12 X 9b dagen dus 60 dagen. TWEEDE KAMER De Drankwet. Na heftige bestrijding, vooral zakelijk en deskundig gevoerd door de heeren Kor- tenhorst en Oud, heeft Minister Verschuur tóch gewonnen: het maximum-stelsel, dal tot nu toe voor „vergunningen" gold, zal nu ook voor „verloven" van toepassing zijn. Minister Verschuur had verklaard, bij aanneming van een amendement-Korten- horst, om de „verloven" buiten het maxi mum-stelsel te houden, het wetsontwerp te zullen intrekken. Onder merkbare spanning werd er ge stemd met het resultaat, dat het amende ment verworpen werd met 3727 stem men (vóór v.b., v.d., twee sociaal-democra ten, t.w. de heeren Brautigam en Schaper, de heer Floris Vos, de heer Beumer (a.r.) en tien katholieken, de heeren Kampschoer Ament, Van Voorst tot Voorst, Lockefeer, Kortenhorst, Nolens, Van Hellen'berg Hu- bar, Fles'kens, Bongaerts en v. Vuuren). Het ontwerp was dus gered. Daarna is men weer verder gegaan met volgende artikelen. DE NEDERL. KATHOLIEKENDAG. Bezoek van het Doorluchtig Episcopaat. Naar wij vernemen, staat het nu reeds vast, dat H. H Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. J. D. J. Aenge- nent niet alleen den katholiekendag, maar ook het Mysteriespel op het Stadion met him tegenwoordigheid zullen vereeren. Z. II. Exc. Mgr. L. J. A .H. Schrijnen is he laas wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Derde Orde-vergadering. In herinnering wordt gebracht, dat bij gelegenheid van den Katholiekendag te Amsterdam een nevenvergadering wordt gehouden voor de leden der Derde Orde van Sint Franciscus van Assisië. Deze vergadering heeft plaats op Woens dag 27 Mei a.s. des namiddags te 2 uur in de Kerk van den H. Antonius van Padua. (Waterlooplcin). Als sprekers treden op: de zeereerw. heeren Pater Chr. Roorda O.F.M. uit Rot terdam en Pater Cyprianus O. M. Gap. uit IJmuiden, terwijl medewerking wordt ver leend door het knapenkoor uit de kerk der Paters Capucijnen te Amsterdam. Verwacht wordt, dat niet alleen uit de hoofdstad zelf, maar'ook uit andere plaat sen zeer vele Tertiarissen aan deze be langrijke vergadering zullen deelnemen. DE KONINGIN NAAR PARIJS. Officieel.e ontvangst door den President der Republiek. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin een uitnoodiging van de Fran- söhe Regeering aangenomen om een be zoek te brengen aan de Koloniale Ten toonstelling te Parijs. Hare Majesteit zal incognito reizen, doch gedurende haar verblijf te Parijs officieel ontvangen worden door den Pre sident der Fransohe Republiek. Het ligt in de bedoeling der Koningin op 15 Juni a.s. te Parijs aan te komen. BIER-ALC0H0LISME En supporters bij voetbalwedstrijden. Bij zijn verdediging van de invoering van het maxiniuni-stelsel voor verloven, verklaarde Minister Verschuur met den in specteur van de Drankwet, den heer De Brey, te gelooven, dat „supporters" van voetbalwedstrijden slechts door breede bierrivieren' hun woonsteden weder kun nen bereiken. In het algeineene van deze opmerking ligt overdrijving. Maar er is toch ook, he laas, veel van waar. Wij willen deze gelegenheid aangrijpen, om onze ergenis uit te spreken over wat wij heel kort geleden op een voetbal veld, waar twee katholieke vereenigingen speelden, hebben waargenomen eenige „supporters" dronken het eene glas bier na het andere, en gedroegen zich als dron ken lieden. Door den afschuw van onze frissche voetbal-„kerels" zelf moeten zulke heden van het veld als worden weg-goke- ken! Men lette er op! HILLEG0M. Personalia. Voor het theoretisch ge deelte van het examen voor fröbel-ondor- wijs slaagde te Den Haag onze plaatsgc- noote, rnej. Nelly Paling. Bouwen. Aan den aannemer A. Leli- veld alhier is opgedragen het bouwen van een Landhuis aan den den Heerenduinweg te Noordwijkerhout voor rekening van den lieer Job. Pennings aldaar. LISSE, GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering der lijsten. In een gisteren gehouden vergadering van het hoofdstembivreau alhier, heeft de nummering van de candidatenlijsten voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad plaats gehad. De uitslag hiervan is: 1. Liberale Partij. 2. Alg. Volkspartij. 3. R.-K. Staatspartij. 4. St. Ger. Staatspartij. 5. A.-R. Partij. 6. Chr. Volkspartij. 7. Chr. Hist. Partij. Veiling voor kerk en armen. Dinsdag avond had in het gymnastieklokaal van de R.K. school aan den Engel de veiling plaats van kerkbollen. Voor deze veiling bestond veel animo, en het lokaal was tot in de uiter ste hoeken bezet. Deze veiling had plaats ten overstaan van notaris v. Pelt, die zich belang loos voor dit doel beschikbaar stelde. Als vei lingmeesters fungeerden de heeren J. Korte- kaas en Rotteveel. Voor de kerk bracht de veiling op de mooie som van 5780 en voor de armen 1250. Als wij in oogenschouw nemen dc crisis, welke er op heden heerscht in het centrum van het bollendistrict, dan mogen wij ccnstateeren, dat deze veiling schitterend ge slaagd mag heeten. Dank aan de milde gevers! KATWIJK GEMEENTERAADSVERKIEZING Nummering der lijsten. De loting voor de volgorde van de candida tenlijsten heeft de volgende uitslag gehad: 1. A,R. lijst te Katwijk aan Zee; 2. A.R. lijst te Katwijk a. d. Rijn; 3. Christ. Hist, te Katwijk aan Zee; 4. Christ. Volkspartij ;5. R.K. Staats partij; 6. Recht en Plicht; 7. Gemeentebelang; 8. Christ. Hist, partij te Katwijk a. d. Rijn; 9. Boerenpartij, De stemming zal worden gehou den op Maandag 15 Juni, Badseizoen. Door B. en W. is het badsei zoen tegen Maandag 25 Mei officieel geopend verklaard. SASSENHEIM. Posterijen. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor heeft de ambtswoning verlaten, en zioh geves tigd Hoofdstraat 180. De ambtswoning zich bevindende boven het postkantoor, zal we der voor den dienst worden gebruikt. TER AAR. Centrale veiling. Naar wij uit vertrouw bare bron vernemen zal de officieele opening van de centrale veiling alhier plaats hebben op Donderdag 11 Juni. Nadere bizonderheden volgen later. VOORSCHOTEN. Geboren Nicolaas, zoon va-n J. Noort en A. van der Meij Willem, z. van J. J. Timmers en M. Pleit Nicolaas, z. van N. Segaar en J. E. II. Verdouw. Ondertrouwd: A. Meershoek 37 jaar en M. J. Kuij venhoven 27 jaar. Getrouwd: J. Nieuwenhuizen en W. Bauer. Overleden: M. C. Roodvoets geb. Radix 55 jaar. Gevestigd: H. H. Beukenholdt van Rotterdam D. Gorree van Alphen aan den Rijn C. G. H. Hoffman en gezin van Leiden G. J. F. van der Meer van Noot dorp G. J. W. den Herder van Amster dam J. Noordmans van Hennaardera- d'eel. Vertrokken: Wed. C. J. de Jong naar Oegstgeest S. Huisman naar Zoe- lerwoude G. Buitelaar geb. Leerdam en gezin, naar 's Gravenhage M. E. van der Velde naar 's Gravenhage P. J. Does- wijk naar Zuid-Afrika. De werkzaamheden voor den brugbouiw over het komende TWENTHE—RIJN KANAAL bij Eefde zijn aangevangen. Tientallen meters gewapend beton in de bekisting. Woensdagmiddag heeft minister Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouok de officieele opening verricht van de nieuwe VEEMAR KTHALLEN TE DEN BOSOH. Een over zicht van de veemarkthallen, welke tot de grootste op dit gebied in Europa behooren

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5