RECHTZAKEN VRAGENBUS DONDERDAG 21 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GROOTE OVFRSTROOMINGEN IN ZWEDEN. In het centrale gedeelte van Zweden zijn grootf over.strouiiiingen voorgekomen. Een dijk van de Dol-eif is gebroken, waardoor honderden boerderijen bc lreigd worden. Het verkeer ojj de wogen is nog slechts met booten mogelijk. Het op de velden se- zaaide kan ais verloren worden beschouwd. BLOEDIGE STAKINGSONLUSTEN IN HET DISTRICT KRAKAU. Dooden en gewonden. Gisteren hebben op de mijn Jaworzna in heb kolenbekken van Krakau bloedige bot singen pjaats gehad t-usschen stakende mijn- wei kets en politie, waarbij zes arbeiders wer den gedood. 15 ernstig en een aantal ande ren ücht gewond. Terwijl de loonson-derhandelingen, tus- sohen de arbeiders vertegenwoordigers en «Ie mijncommissie plaats hadden, verzamel den zich voor het gebouw 7 a 8000 arbei ders 0111 het resultaat van de besprekingen af te wachten. Uit de menige werd gejouwd en een der werknemersvertegenwoordigers betrad daarop het balken van het directie- gebouw om de wachtende te ka'kneeren. Onderwijl probeerden communistische agi tatoren de menigte over te halen zich naar liet- elee-t-risoh kracht-station te begeven ooi hot bedrijf buiten werking te stellen. Teen de politie den stoet-, die zich vormde, wilde tegenhouden, kwam het tot ernstige botsin gen, mei liet bovenvermelde gevolg. De staking duurt nog voort. Men hoopt de arbeiders, die tengevolge van de irnei- denien in staat van opwinding verkeeren, t-ot hervatting der werkzaamheden te be wegen. Thans ook Wegener's lijk gevonden. Nadat eerst, zooals gemeld, de slede en de ski's van prof. Alfred Wegener op 50 K.M. afstand van liet z.g. station IJsraid- den op het iandijs van Groenland waren gevonden, is thans ook het stoffelijk over schot van Wegener zelf aangetroffen. Hei; lijk was door Groenlanders geborgen en zorgvuldig in veilen genaaid. In dezen toe stand is het door de hulpexpeditie gevon den. Het stoffelijk overschot van Martelaren gevonden. Nabij Montgomery (Slaat New-York), zijn de beenderen va-r. menschel ij ke skeletten ge vonden, die vermoedelijk afkomstig zijn vaw de drie H.H. Jezuïeten, pater Isaac Jaques en de broeders Goupil en de La Lande, die in liet begin der 17e eeuw door de Indianen zijn gemarteld. De beenderen, bestaande uit twee volle dige skeletten en een derde schedel, zijn ge vonden o-p den heuvel waar zij den martel dood stierven. Broeder Goupil werd door een slag van •en Tomahaws gedood. De overige marte laren werden in de rivier geworpen en ver dronken. Mexico verbiedt Radio-preeken. Het Mexicaarische ministerie van binnen- lainlsche zaken heeft het uitzenden van pree ken en godsdienstige ceremoniën door de radio verboden. DRAMA IN EEN KERKTOREN. Leiclekkerspatroon voor de rechtbank, verdacht van moord. (Vervolg). Hierna ving het getuigenverhoor aan. A's eerste getuige werd gehoord de heer J. F. a-u .Slobbe, hoofdinspecteur van politie. Door hem waren bloedsporen gevonden op den binnenstand van den koepel, 40 e.M. verwijderd van liet luik bij den omgang van het koepeldak. Er moet volgens getuige iets zijii gebeurd bij da.t luik. Vervolgens werd gch-oord een recher cheur, die verdachte in Den Haag had aan gehouden. waarbij hij ve-rschi'lende papie ren in beslag had genomen. Een tweede re chercheur die werd geboord, had eveneens naar de kwartaalboekjes gezocht en er twee gevonden, doch niet da.t- betrekking heb bende op het ongeluk. Hierna, werd gehoord de vrouw van het slachtoffer, de weduwe A. Herhaaldelijk werd de vrouw door aandoening overmand en haa-r verklaringen waren dikwijls onver staanbaar. Zij zeide o.a. wantrouwend te zijn geworden wat betreft de bedoeling van verdachte ten opzichte van haar man. Gei was zelfs bang geworden voor het leven van haar mail. De officier van justitie onderwierp getuige aan een verhoor betreffende de echtschei ding. De scheiding w as slechts gebeurd om de goederen te scheiden. Naar aanleiding van de verschillende transacties voor en na de scheiding ontspon zich een uitvoerig de bat. lusüchen getuige <-ii verdediger. De ge scheiden vrouw van M. was bij getuige ge weest en had allerlei slechts van.M. ver teld. Daarna was de verhouding veel slech ter geworden. Een heftig incident had plaats toen ver dachte zcide. dat van het gcheele verhaal van getuige niets waar was. Getuige wilde verdachte te lijf; door een rechercheur werd zij tegengehouden. Voorts werd gehoord de bouwkunigc L A. Bongaaids. Op een avond had verdachte tegen getuige gezegd: als het mij gaat ver velen, mijt ik hem va-n den toren af. De vers-lagene stond sterk onder den invloed van verdachte. De vrouw \an getuige Boogaards beves tigde de verklaringen van haar man. Ge tuige had legen Arkenbout gezegd: Gooi hem van boven af een hamer op zijn kop, anders doet hij hel jou. De heer W. Ru ijs, verzekeringsagent, ver klaarde dat verdachte M. bij zijn maat schappij een ccinpa-gn ons verzekering had gesloten. Op een vraag van den officier zeide ge tuige voorts, dat verdachte in Maait 1930 ihlichtingen heeft gevraagd voor ecu even tueel te sluiten verzekering ten behoeve van zijn gezin. Daarna verscheen de aannemer J. A. A. Kooien. Hij had in 1029 een kerk in Den Haag gebouwd en hel leidekkers-werk door verdachte doen uitvoeren. Deze ha l hem, getuige, herhaaldelijk om voorschot ge vraagd. Getuige verklaarde op 16 Maart 50 aan verdachte te hebben betaald, doch volgens contract zou hij recht hebben gehad op ruim 1200. Na de pauze. Na de pauze werd hei getuigenverhoor voortgezet. De president stelde nog eenige vragen aan de gescheiden eöht-genoote van Arken bout. Er werd haar een ring getoond. Zij verklaarde, dal haar man dezen ring steeds droeg; hij was afkomstig van de moeder va n A. Verdachte kon zich slechts herin-neren, dat A. een trouwring droeg. De directeur van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut- te De Bilt, de heer P. H. Ga'lé, zeide, dat het op 29 Maart 1929 mooi helder en zonnig weer was geweest. Get. had bij het onderzoek gestaan op een veranda in de nabijheid van den toren. Pres. (tot get.): Kon u daar het luik goed waarnemen Get.: Uitstekend. Mej. Van der Veer, wonende in de Hal ma heira straat, in de nabijheid van de Ma- j el la-kerk, had kort voor het ongeluk nien- schen op den koepel gezien. De eene was een flinke, groote man, de ander was ten gerder. Get. herkende verd. pertinent als een van de personen bij het luik. Verd. was „als heer gekleed", zooals get. het uitdruk te; de ander was als werkman gekleed. De verdediger, rar. Ivokosky. stelde get. een vraag, doch zij wenschte aanvankelijk niet te antwoorden, daar mr. Ivokosky op haar balcon wa-s geweest, zonder haar toe stemming; zij wa-s daar zeer boos over. Mr. Ivokosky: Als u mij niet toe hadt willen la.ten, zou ik u er toe hebben laten dwingen Getuige vertelde nu, dat de werkman een Manchester pak droeg. M% Kokosky: Dat hebt u nooit eerder verteld. Getuige verklaarde nog, dat zij uit een reeks portret-ten zoowel M. als Arkenbout direct had herkend. Mr. Ivokosky protesteerde er legen, dat dit toonen van portretten bui-ten den reeh- ler-ccmmiss-ariis om wa-s gegaan, terwijl de instructie reeds geopend was. De grootmoeder van de \origc getuige had ook op het balcon gestaan. De werk man was eerst door het- luik gegaan, ge volgd door den als heer gek'eeden persoon, deze was even later alleen weer buiten ge komen. Toon zij, get., o-p straat was geko men, had zij gehoord, da»t er een ongeluk wa-s gebeurd, zij had toen nog gezegd: ..hoe kan dat nu, ik heb ze zoo juist nog gezien." Get. kon al een verklaren, dat de groot ste man een hoed op had gehad. De Kroongetuige. Get. \V. H. Wessendorp, bouwkundige en makelaar, was in dienst geweest bij ver dachte. In 1922, 1926 en in 1928 werd hij vast aangesteld als leidekker. Arkenhout was ook in dienst van M.. hij werd door de andere arbeiders gewoon als knecht beschouwd, hij deed ook hetzelfde werk. Get. was met A. zeer bevriend. Bij een verschil van meening had get. verd. M. hooren mompelen: „wacht maar mannetje, dat zal ik je wel betaald zetten, dooddónderen zal ik je Get had A. gewaarschuwd, deze had ziin schouders opgehaald en gezegd: „dat is een oude historie en gaat jullie eigenlijk niet aan". Later werd getuige aangesteld als verte genwoordiger, dit gebeurde dank zij Ar- kenhout's voorspraak. Dc betaling door M. was tamelijk slecht, een deel van het sala ris had gel. zoo nu en dan niet ontvangen. Verd. had er zich meer dan eens over uit gelaten, dat hij slecht bij kas was. Ten slotte had gei. 800 te vorderen. Pres.: „Hebt U op 26 of 27 Maart niet 150 ontvangen van MT' Get-.: „Geen sprake van. Op 28 Maart, den dag voor het ongeval, was gel. op den toren -geweest met M. en Arkenbout. Er moest in dc toren nog iels hersteld wor den, doch de wijze daartoe, voorgesteld door M., had getuige wat gevaarlijk ge vonden. Gel. was binnendoor naar boven gegaan. Op 29 Maart was getuige het eerst aan wezig geweest, hij had de deuren open ge maakt. Een oogenblik later waren verd. en Arkenhout gekomen, dat was tusschen 10 en 11 uur. Arkenhout trok onder in den to ren andere schoenen aan. M. had een grijze overjas aan, doch deze trok hij uit. Get. was dien dag langs de klim ijzers naar boven geklommen. Toen get. binnen het dak wilde stappen, zag hij daar Arkenhout liggen, lusschen binnenkoepel en dak. Hij baackle in zijn bloed, doch leefde nog. Gel. was naar be neden gegaan door den klimkoker. Toen get. tegen M. zeide: „Leen is doodgevallen, had M. daarop gezegd: „Kalm, kalm." Get. riep toen: ..Nu is die arme flikker doodgedonderd." M. was geschrikt en had get. scherp aangekeken, terwijl bij zei: „pas op, als je wat verlinkt, zal ik jou en je vrouw koud maken. Je weet, dat ik het niet bij dreigen laat, maar als 'je je stil houdt, dan zal je er niet slechter van wor- i den. Trouwens, als je wat zegt, zoo had verd. gezegd, zal ik zeggen, dat jij den da der bent." Toen get. weer boven was gekomen, had A. zich iets verplaatst. Door brandweer en politie was het zwaargewonde lichaam van A. naar het zie kenhuis gebracht. Om half tien was hij overleden. Pres. tol verd.: „Wat zegt U ervanV' Verd.: „Alles wat man zegt is pure fantasie. Hij is een groote. leugenaar. Vol gens verd. waren Arkenhout en getuige sa men naar boven gegaan. (Verd. windt zich meer en meer op). Gedurenden den tijd, dat A. en get. boven waren geweest, was verd. om de achterzijde van de kerk ge- loopen, met zijn verrekijker had hij de her stelde plaatsen geinspecteerd. Plotseling had verd. een gil gehoord, hij zag toen, dat getuige Wessendorp en Arkenbout aan liet vechten waren op den toren bij het luik. Get. W. had toen een hamer in zijn hand. Toen W. zag, dat verd. naar hem stond te kijken, was hij geschrikt en door den koker naar beneden gekomen. Pres.: „U bent pas in Januari met dit verhaal aangekomen, terwijl U bij Uw ar restatie anders verklaarde. Bij het eerste verhoor vlak na het ongeval gaven U en get. dezelfde verklaring die in uw beider notitieboekje stond opgeschreven. Dat leek veel op afgesproken werk." Verdachte beschuldigt getuige. Verdachte had direct begrepen, dat get. W. den dood van A. op zijn geweten had, temeer, daar W., toen hij beneden kwam, bloed van zijn hamer veegde. Verdachte had aanvankelijk geen beschuldiging tegen W. uit durven brengen, omdat hij bang was dat de polite zou denken dat hij, verd., W. had omgekocht. Verdachte had het aan- vankelijker veiliger gevonden de politie in de meening te laten, dat er een ongeval ge beurd was. Later wist hij niet, dat W. ge arresteerd werd. Indien hij dit geweten had, zou hij direct alles hebben verteld, maar verd. was in de meening, dat W. vrij rondliep en bij verraad wraak op zijn vrouw en kinderen zou nemen. In een brief van 26 Febr had verd. ge schreven aan den officer dat hij W. in het station te Breda hadgesproken en toen had W. volmondig erkend A. te hebben ver moord. Toen verd. met W. werd geconfronteerd had hij gesproken over een laatste troef. Verd. had uit vrees voor het leven van zijn vrouw en kinderen zoo lang gezwegen, tot hij deze laatste troef uitspeelde. Verdachte verklaarde nog, dat A. en W. verre van vrienden waren. Arkeuhout wilde niet samen met W. weijken, doch volgens verd. had getuige niet de bedoeling gehad Arkenhout te vermoorden. Getuige's verhoor werd voortgezet. Arkenhoüt was in een Manchester pak gekleed, 's Avonds, in het ziekenhuis, toen A. was overleden, werd het horloge aan diens zoon gegeven, het liep nog. Pres.: (tot verd.):''„Bent u niet van hou ding veranderd na het rapport van de deskundigen, die het lijk hebben onder zocht Verd.: „Toen ik dat rapport las, dacht ik, nu moet. ik de waarheid zeggen en ik zeg de waarheid". Pres.: „Ja, de lezing, dat er een ongeluk was gebeurd, was niet vol te houden na dat rapport Officier (tot verd.:): „Waarom ging U op Goeden Vrijdag (29 Maart) naar Am sterdam Verd.: „Oin o\er een contract met den pastoor te spreken." Officier; „In uw boekje staat, dat u op 27 Maart een bespreking hebt gehad met Westendorp en Arkenhout over het lood werk iu den Majellatorcn. Dit staat ook in liet dagboek van V Verd.: ,,'t Moet een vergissing zijn, op 27 Maart ben ik niet in Amsterdam ge- w eest." Mr. Kokosky: „Wist u, dat M. den 29en Maart zou meekomen Get.: „M. moest gekend worden in het maken van een „vliegend steigertje." Mr. Kokoksky: „Zou er dien dag ge werkt worden?" Get.: „Natuurlijk, waarom niet, er moest eerst een steiger gemaakt worden." Mr. Ivokosky: „Waarom ging u naar bo xen Gel.: „Om opmelingen te doen.' Mr. Ivokosky: „De steiger was er nog niet en leren waren er toch nog genoeg. Mr. Ivokosky: „Was Arkenbout zwaar gebouwd Get.: „Hij was nogal stevig." Mr. Kokosky: „U hebt verklaard, dat A. een kolossale man was, die zeker 200 pond „Toen u boven kwam", aldus de verdedi ger,-„begreep" u toen direct wat er gebeurd Getuige: „Niet direct, aanvankelijk dacht ik, dal A. was gevallen Pres.: „Het gesprek dat. M. tegen u voerde, was anders nogal duidelijk. Mr. Ivokosky: Waarom hebt u dan eerst een leugenachtig verhaal verteld, waarom was u bang voor M. Getuige: Ja ik weet, dat ik idioot heb gehandeld. Mr. Kokosky: Na de begrafenis hebt, u een gesprek met M. gehad wal is er toen besproken Get.: Ik weet het niet meer, ik ben over mijn zenuwen heen. Mr. Kokosky: In dat gesprek is toch slechts sprake geweest van een ongeluk? President: Getuige is op net punt ge komen, dat hij door zenuwen niet;- meer weet, we zullen zijn verhoor later voortzet ten. Op 10 April had gel. 1000 van M. ge kregen tegen een foutief gedateerde qui- tantie, voor provisie en verricht werk. Pres.: Waarom is die gedateerd op 1 Febr. Get.: Op verzoek van verdachte, 't Was get. wel vreemd voorgekomen, maar van een verzekering wist hij toen nog niets. Het verhaal ven verdacfitc betreffende het onderhoud in de stationswachtkamer was volgens get. lou'er fantasie van verd. Pres. tot get.: Hebt u nog meer geld ge had behalve de dubbele betaling, voor het werk Get.: Neen. Voorts verklaarde get. nog, dai zi.i samen de goederen naar de Bank van Leening hadden gebracht, van de 120 had hij slechts 5 of 10 gulden gehad. M. had zelf het geld hard noodig. Het loon van get. in.de toekomst zou 45 per week bedragen, werk of geen werk. Mr. Kokosky tot get.: Is er geen klacht wegens verduistering tegen u ingediend door een Belgische Bank Getuige: Die is ingetrokken. De kleeren van het slachtoffer werden getuige getoond. Get.: Dat had Hij aan! Verd.: Het is zijn reispak, nici zijn werk pak. Pres.: (lot verd.): Waarom is de quitan- tie op 1 Februari gedateerd terwijl 10 April het geld is betaald Verd.: Dat weet ik niet. Het geld w-as een voorschot op woningen, die te boxtel zouden worden gebouwd. De valsciic speci ficatie was gemaakt, omdat M.'s vrouw niet mocht weten, dat hij W. steunde. Pres.: Hoe kon u dan du onjuiste bedra gen achter op de quiiantie verantwoorden tegenover uw vrouw? Wist zij van de ver zekering af? Verdachte: Neen. Verdachte werd nog ondervraagd over de verschillende aanteekeningen in zijn zak boekje, waarbij verd. o.a. uitriep: Niemand gelooft mij* omdat ik een buitenlander ben.... Een van beide vrouwen, die van af haar balcon twee menschen bij lipt luik had ge zien, handhaafde haar verklarinc betref fende M. Vrijdagochtend zal du -titling worden voortgezet. Uit Leiden vertrokken. S. van Amerongen, Haag, Merwedestr. 13. M. Baars, Koudekerk, L. Rijndijk A 63. J. van der Bent, Katwijk, Tram straat.J. van den Berg, Oegstgeest, 11. Morschw. 113. J. M. Buring, Haag, Gort- molen 25. B. G. Cohen, Apeldoorn, Bas Backerl. 16. 11. van Dalfscn en faiu., Haag, Naaldw.slr. 107. J. J. Delsman, Alkmaar, Wilhelminal. 23. G. van Du ijl, Zeist, Verl. Slotlaan. H. Faassen, Am sterdam, Marnixstr. 391a. J. Filippo, Arn hem, Speijkerstr. 158. G. J. Gerritsen, Haag, Schenkkade 37. J. Gertenaar, Haarlem, Coornhertstr. 17. A. van Haar lem en fam., Haarlem, Rijnstr. 115. C'. van Heiningen en fam., Hillegom, Hoofdstr. 84. C'. Hoogervorst, Wassenaar, Hae-sc- broekschew. 39. J. Jaussen, Leiderdorp, v. d. Doesstr. 39. F. Jutte, Utrecht, Kr. Nieuwe gracht 12. M. W. Lodder, Heem stede, J. v. Ruysdaellaan 2. M. Janssen- Lonk, Leiderdorp, v. d. Doessir. 39. J. G. M. Louwrier, Gouda, Itersonziekenh. J. M. J. W. Maussen, Maastricht, Wij- kerbrugslr. 16. L. E. Mulder, Amster dam, Lelicgr. 60. C. K. A. Offenberg, Haag, Wtaalsdorperw. 20. M. A. Ofcte, Veur, Plaspoelstr. G. Pt A. M. Rohde, Rotterdam, O'ostzeedijk 150. M. Dijks hoorn-van Schie, Maasland, Zuidbuiut B 123. G. van der Schot, Dordrecht, Adr v. Altenastr. 4. H. J. J. Schroder en fam., Haag, Kepplerstr. 174. H. C. van Scrvellcn en fam., Haarlem, Gr. Heiligland 20 zw. H. 8. Teijn, Haarlem, Sandpoor- terstr. 68. D. A. A. Weys, Haag, v. Bla:i- kenburgstr. 15. J. C. van den Bcrg-dc Wilde, Ocgstgeest, II. Morschw eg 113. M. W. Otte-v'an der Wilk, Veur, Plaspoel- straat 6. G. van Wolde, Haag, v. Hu- gendorpstr. 16 b. M. van Wijk, Hoorn, Drieboomlaan 3. A. de Zwijger, Haag, G. Deijnootstr. 36. In Leiden gevestigd. A Akkerman, dienstbode, H. Rijndijk 19c M. Becker gen. Voller, Sleenschuur 16.— 1. Bolgar, Konin gin nel aan 76. J. W. J. Borchardin.g, dienstbode Hooigracht 13/27. R. A. M. van den Brink, hol el bed ie mie. Korevaarstr. 6. G. W. Brusse, diensbode Stationsplein 3. H. Br us sec Sialiioirsp-eon 3. J. H. van Dam verpleegster UJ.jnsb. weg 10. W. van Dam dameskapster Hooi gracht S6a. -J. S. van der VeenDito en Fam., Kaiserstraat 34. H. Drosten, dienst bode, Rijii'S'b. weg 15. J- F. van Eek, schilder, Heerenstr. 100a. J. Florijn, kell- ner, Langestraat 32 M. 8. KlaassenGeven de Cos tas tra at 31. L. de Graaf, Zoeterw. singel Sb. H. Jankowski, Zoeterw. singel 88. J. P. Janssen, dienstbode, Plantsoen 27. A Koelewijn, Witte Rozenstr. 12a. F. E. Kowalewski, diensbode Rijnsb. weg 15. M. Kristen, dienstbode, Rijnsb. weg 2. Oli-r. van der Linden, horlogemaker, Rin.gkade 15. A R. van der Loos, teeke- naar, H. Rijnkade 136. J. P. van Looij Meier, Hansen str. 13 a. C. FJonk— Meijer, Rijnsb. weg 140. J G. Mol, -schipper, Apothekersdij'k 2. A. Moryson, dienstbo de, Hooigr. GO. -- M. Midler, dienstbode. Rijnsb. weg 144. M. C. J. van Wanrooij— v. Nahuijs, MereLst-r. 22. J. W. Nijhof en fam. beambte N. 8, Morschkade 10a. M. II. Schneidersvan Onna, II. Rijndijk 71. Th. J. J. Oorschot en fam., chef bijkan toor. Maasbode, Bieest-r. 03. E. W. Pastoor, Utr. Jaagpad 90. A. va» der Pla«, te eken a ar, Bilderdijkstr. 11. J. Radher en fam. hoog eeraar, Schelpenkade 41. H. C. L. J. HoogkamerRooijaards, Rijnsb. weg 110. E. V. A. Schimmel, verpleegster, Meezenstr. 2. E. Schneider, dienstbode, Witte Rozenstr. 31a. L. L. Ser va as, koop man, Stationsweg 2. G. L. Slegtenhorst, De Gene-slctsliaat 0 .1. M. Slingerland, dienstbode. Oude lieerengr. 17. J. van DuurenSloos, kiniderjuffr., Rijnsb. weg 69a. J. C. v. Sons beek, Lanigeskr. 32. Th. A. Straathof, St. Jacobsgr. 1. II. van SchooienTeljeur, Haarl. str. 69. J. Yeklhuijzen, instr. maker, Hooigr. S6a. J. A. D. Verhoop, Witte Singel 104. J. A. W'aansteker, kellncr, Oude Vest 171. J. Wannijn, Merelstr. 38. J. H. van Wcly, dienstbode, Nieuwe Rijn GSa. J. West broek, schilder, Heerenstr. 106a. N. Weij- senfeld, koksleerling, Merelstr. 3. J. G. H. Dinger Ha tl ink—Wo'll'f, Nieuwe Rijn 85a. A. H. Wijntje, fia-rm-h. Zr. Ned. LdH, Laamnermarkt 36. P. van Zanten, febr. a-ib., Berken da al str. 3. M. Zoeber, Rood- borst str. 3-1. Vraag: Welke is de kortste weg per motor van Katwijk naar Uden? Hoeveel K. M.? A nt woord: Katwijk, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Oudenrijn, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culenborg, Buurmal- sen, Gelclennalscn, Wadenoyen, Dreumel, Alphen, Teeffelen, Oss, Heesch, Nistclrode, Uden. Afstand omstreeks 120 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg'van Voorhout naar Utrecht via Oudewater? A ntwoord: Voorhout, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Zwamnierdam, Bodegraven, Waarder, Papekop, Oudewater, Montfoort, Heeswijk, Achthoven, De Meern, Oudenrijn. Utrecht. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Vragencler? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzccl, Rens'woude, De Klomp, Ede, Arnhem, Velp, De Steeg, Ellekom, Doesburg, Dre-mpt, Laag Keppel, Doetinchem, Occelt, Ter Gun, Terborg, Varsscvcld, Wisch, Lichten voorde, Vragender. Afstand 170 K.M. V raag: Mijn vader is 2 jaar ueikzaam geweest als boerenarbeider. Nu is hij 16 Mei j.l. ontslagen zonder dat hij is opgezegd. Moet nu de werkgever nog uitbetalen of niet? Antwoord: Wanneer uw vader geen dringende reden heeft gegeven tot onmid dellijk ontslag, is het niet geoorloufd hem zonder een opzegtermijn in acht te nemen te ontslaan. De werkgever is- verplicht hein het volle loon uit te keeren over den tijd, welke de opzegtermijn geduurd zou heb- ben. Hoe lang deze- opzegtermijn is, is zon der- nadere gegevens niet uit te maken. V raa g: W. v. d. V. te II. inzake schuld- j bekentenis van den Nederlandschen staat j (leening 1Ü1S). I Antwoord: Wend u lot een bankin stelling. V raag: Welk is de weg langs den Rijn van Wesel naar Koblenz? Antwoord: Die route is betrekkelijk I gemakkelijk genoeg te vinden, omdat men steeds in de nabijheid van den Rijn blijft, j De voornaamste plaatsen, welke worden aangedaan, zijn de volgende: Wesel, Orsoy, Ruhiort, Duisburg, Kaiserswerth, Dussel- dorf, Woningen, Hitdorf, Mülbeim, Keulen, j Bonn, Honnef, Neuwied, Koblenz. Vraag: Welke is de kortste weg per auto van Sassenheim naar Heerlen? Antwoo r dSassenheim, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Geldermalsen, Waardenburg, Zalt Bommel, Hedel, den Bosch, Helmond, Nederweert, Keiven, Bacxem, Roermond, Breeweg, Susteren, Siltard, Leyenbroek, Oirsbeek, Ainstcn- rade, lleerlerlieide, Heerlen. Afstand 230 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Leimuiden naai Hem? Hoeveel K.M. A n l w oord: Leimuiden, .Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Buiksloot, Water gang, Purmerend, Oost-huizen, de Hulk, Hoorn, Zuiderdragt, Elba, Hem. Afstand 65 K.M. Vraag Welke is de kortste weg per fiets van Ter Aar naar Apeldoorn? Hoe veel km.?- A ii t woord Ter Aar, Zevenhoven, Wilnis, Nieuwer Ter Aa, Oud Loosdrecht, Hilversum, Baarn, Soest, Amersfoort, Hoe velaken, Voorthuizen, Oud- en Nieuw Mil- ligen, Apeldoorn. Afstand 90 k.m. Vraag Welke is de kortste weg van llijpwetering naar Heemskerk.' Hoeveel km.? A n t w oord: R ijpwetering, Nieuwe Wetering, Lisser Dwarsweg, Hillegom, Rennebroek. Haarlem, Scholen, Santpoort Velsen, Beverwijk, Heemskerk. Afstand 45 km. Vraag Welke is de kortste weg van Heemskerk, naar Anna PaulownaHoeveel Antwoord Heemskerk, Uitgeeft, Akersloot, Omval. Heer Hugowaaid, Nie- dorper Verlaat, Zijdewind, Haiïnghuizen, Waard, Tweewegen, Anna Paulowna. Af stand 45 km.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10