BINNENLAND Lichtzinnige Jeugd WOENSDAG 20 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 TWEEDE KAMER De Drankwet. De Kamer heeft weer gezwommen in de amendementen, waarvan er nu enkele zijn aangenomen, die echter geen wijziging van beteekenis brengen in het ontwerp. De belangrijker amendementen komen nog. R. K. KAMER-CENTRALE-LEIDEN. De algemeene vergadering (tevens jaar vergadering) wordt op Zaterdag 6 Juni 1931, des nam. 2 uur, in Hotel „de Burcht", Nieuwstraat, Leiden, gehouden. De agenda vermeldt behalve jaarversla gen: Verkiezing van een voorzitter. (De voorzitter wordt door de afgevaardigden gekozen uit de zitting hebbende bestuurs leden). .Reglementswijziging. (Het bestuur deelt hierbij mede: Het reglement heeft nog steeds niet de vereischte goedkeuring ver kregen, hetgeen afstuit op de samenstelling van art. 7, de samenstelling van de afvaar diging naar den partijraad. Goedkeuring kan alleen worden verkre gen op de destijds door ons bestuur voor gestelde redactie, namelijk: éen werkne mer, twee land- of tuinbouwers, één mid denstander en twee vrije plaatsen, of op een aaidere redactie luidende: De afvaardiging naar den Partijraad zal een zoodanige zijn, dat wordt voldaan aan de ingevolge arrikel 14 van het reglement der R. K. Staatspartij vereischte veelzijdig heid m de samenstelling daarvan). Behandeling van de agenda der op 12 en 13 Juni a.s. te houden Partijraad. Verslag van de op 28 en 29 November 1930 gehouden Partijraad. (Bij wijze van proef zal door de Leidsche afvaardiging een inleiding worden gehou den over de aan den Partijraad uitgebrach te praeadviezen, die op voormelde verga dering een onderwerp van bespreking zijn geweest. Voor ditmaal zal zulks geschieden door de heeren Bulten en Heemskerk. De heer Bulten zal behandelen de „Kor te beschouwing over de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten' en „Het beleid der gemeen te met betrekking tot belastingen, bedrij ven en sociale voorzieningen". De heer Heemskerk behandelt de „Korte beschou wing over de nieuwe wet op de financieele verhouding" en „Het beleid dei gemeente met betrekking tot belastingen, bedrijven, en sociale voorzieningen" in verband met de belangen der groote gezinnen" t. ARTIKEL 124 DER ZIEKTEWET. Bezwaren van de land- en tuinbouw organisaties. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw-Oomité hebben zich in een ge meenschappelijk adres1 tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gewend, waarin gewezen wordt op het navolgende. In artikel 123 en 124 der Ziektewet 1929 is de instelling voorzien van een Fonds ter voorziening tegen ziekte, eenerzijds ter voorkoming van ziekte (art. 123) en ander zijds voor geneeskundige behandeling tij dens ziekte (art. 124). Aangezien artikel 123 reeds in werking is getreden worden be reids door de Raden van Arbeid en de er kende Bedrijfsvereenigingen gelden bijeen gebracht voor het in art. 123 bedoelde eer ste gedeelte van het Fonds, het eigenlijke Prophylaxe fonds. Anders is het gesteld met het tweede ge deelte van het Fonds, bedoeld in art. 124. Voor dit gedeelte zullen blijkbaar uitslui tend de werkgevers de gelden moeten bij eenbrengen. Van deskundige zijde is deze bijdrage der werkgeVers geschat op onge veer 6 millioen gulden per jaar. Het was tot dusverre voor Jiet onder de orisis gebukt gaande bedrijfsleven eene ge lukkige omstandigheid .dat het in werking treden van art. 124 afhankelijk is gesteld van het in werking treden der in dit arti kel genoemde „Ziekenfondswet". Thans is echter het ontwerp-Ziekenfonds- wet bij de Tweede Kamer in behandeling en het ligt in de bedoeling het vóór het zomerreces aan de orde te stellen. Er be staat derhalve uitzicht op spoedige invoe ring van de Ziekenfondswet, gepaard gaan de met het in werking treden van artikel 124 der Ziektewet 1929. Hiermede zullen de toch reeds belangrijke kosten, veroorzaakt door de sociale verzekeringswetten, op nieuw worden verhoogd. Dat de vele en veelsoortige moeilijkheden die het bedrijfs leven thans teisteren, hierdoor nog zullen worden vergroot en uitgebreid behoeft geen betoog. In het bijzonder zal de lancl- en tuinbouw, waarvan tal van onderdeel en nu reeds niet meer loonend kunnen worden uitgeoefend', ja die voor een belangrijk ge deelte niet zonder meer of minder zware verliezen produceeren, hiervan de fatale gevolgen ondervinden. In verband hiermede verzoeken Adres santen de Kamer de behandeling der Zie kenfondswet uit te stellen tot betere tijden zijn aangebroken of tenminste van de re geering de stellige toezegging uit te lok ken, om, hetzij de invoering der wet uit te stellen tot een gunstiger tijdstip, hetzij het in werking treden van artikel 124 der Ziek tewet 1929 los te maken vak de invoering der Ziektefondswet, zoodat deze inwerking treding kan wachten tot een voor het be drijfsleven minder benauwend tijdsge wricht. ALGEM. R.-K. ANtBTENAREN- VEREENIG1NG. Tweedaagsch Congres te Bergen op Zoom. Maandagmiddag half één is te Bergen op Zoom hei tweedaagsch A.B.K.A.-congres geopend. Naast het voltallige hoofdbestuur der vereeniging had achter de bestuurs tafel ook plaats genomen de Algemeene Geestelijk Adviseur, de Zeereerw. heer Pasioor J. G. Jansen, uit 's-Gravenhage, terwijl burgemeester Blom van Bergen op Zoom als gast de opening medemaakte. Er waren 46 afdeelingen en 8 groepen ver tegenwoordigd. Bij den aanvang der vergadering sprak na een kort gebed, de heer Sarolea, een welkomstwoord tot de congressisten. Den heer Bulten dankte den heer Saro lea voor zijn welkomstwoord en zegt bui ten gewoon getroffen te zijn door de goede regeling cn de prettig ontvangst in Bergen op Zoom. Na eenige woorden van welkom tot burgemeester Blom, de pers en de af gevaardigden zegt spr., dat. Pastoor Jan sen thans 10 jaar het bonds-adviseursschap heeft bekleed. Spr. sluit zich aan bij ^de dankwoorden, die in het orgaan A.R.K.A. en de R.-K. centrale tot Pastoor Jansen zijn gericht. Hij wijst daarbij op de volle medewerking en de goede samenwerking en toewijding, die steeds door Pastoor Jan sen is betracht. Daarop worden gelukwen- schen gebracht aan den heer Schevikha- ven, voorz. van de afd. Utrecht, en presi dent van het Ondersteuningsfonds, die zijn 70sten verjaardag vierde. Het verheugt spr. dat het Z. H. den Paus heeft behaagd hem het gouden eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" toe te kennen. Het werk van den heer J. Heijtvelt, door wiens toedoen het. Centraal Bureau tot stand is gekomen wordt door den voor zitter met een bijzonder woord vermeld. Op 31 December 1930 kon met vreugde worden geconstateerd, dat 't ledental met ruim 750 was toegenomen. Spr. vertrouwt echter, dat spoedig alle nog niet georgani seerde R.-K. Ambtenaren, als lid der ver eeniging zullen toetreden. Besproken wer den dan de rechtspositie van den ambte naar. het totstandkomen van het Rijks- ambtenaren-reglement en de modelveror- denng. die aan de gemeenten is verzonden. Voor waf betreft, het ministerieel ant woord ten aanzien van de financieele posi tie van de ambtenaren, waarbij overleg zal worden gepleegd met de centrale commis sie. behoeft er ofschoon het antwoord nog niet is binnengekomen, geen reden tot on gerustheid te zijn. Na di* openingswoord werd met het af werken van de agenda begonnen. Aller eerst kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur om nog niet over te gaan tot aansluiting der A.R.K.A. bij het R.-K. Werkliedenverbond of den werknemenden Middenstand. Deze mededeeling gaf geen aanleiding tot debat. Nadat de notulen ongewijzgd waren goedgekeurd werd het verslag van de con trolecommissie. betreffende het financieel beheer onder dankzegging goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. Uit het jaarverslag bleek dat het totaal aantal leden 4532 bedraagt, verdeeld over 51 afdeelingen en 12 groepen. Eenige afge vaardigden gaven uiting van ontevreden heid over de houding van de R.-K. Kamer fractie, inzake de salarisactie. De kwestie van Verplegend Personeel werd ook be handeld. Door toe te geven heeft A.R.K.A. volgens den afgevaardigde van Den Haag een nederlaag geleden. De voorzitter de diverse sprekers beantwoordend, zeide dat hij op de politieke beschouwingen niet wenscht in te gaai?. Voor wat de kwestie van „St. Paulus" betreft. i$ het hoofdbe stuur evenmin voldaan. Het bestuur zal dan ook steeds op zijn standpunt blijven staan, dat het verplegend personeel bij A. R. K. A. dient te worden ondergebracht. Het jaarverslag werd daarop goedgekeurd. Van de gelegenheid om algemeene be schouwingen te houden over de begrooting 1932 werd een ruim gebruik gemaakt, waar bij o.m. aangedrongen werd op krachtige actie en propoganda voor wat betreft de salarisregeling. Critiek werd er utgeoefend op de redaclie van het Bondsorgaan. Aan gedrongen werd ook om te trachten de ambtenaren van de Zuidelijke provinciën hij de salarisregeling in een hoogere klasse ingedeeld te krijgen. Aan Z.H. len Paus werd, in verband met de „Rerum Xovarum"-herdenking een tele gram van hulde en kinderlijke gehoorzaam heid gezonden. Aan H.H E.E. de bisschop pen van Breda en Haarlem werden even eens telegrammen van hulde, gehoorzaam heid en hoogachting verzonden. Hierna werd de vergadering geschorst en begaven alle congressisten zich naar het gemeentehuis, alwaar de officieele ont vangst door het gemeentebestuur plaats vond. Daar waren ter ontvangst aanwezig de burgemeester en de beide wethouders. Nar mens het Dag. Bestuur wierp de burge meester allen congressisten een hartelijk welkom toe in de gemeente Bergen op Zoom. Hij wees er op dat de A.R.K.A. bo ven de stoffelijke belangen, speciaal ook de zedelijke belangen, welke zoo zeer van noo- de zijn, voor de leden heeft behartigd. De heer Bulten dankte het dagelijksch bestuur voor de hartelijke ontvangst de A. R.K.A. bereid. Na de ontvangst ten stadhuize werd per auto 'n tocht naar de Wouwsche plantage gemaakt, welke tocht was aangeboden door de V. V. V. te Bergen op Zoom. 's Avonds had een feestavond plaats in „De Hollandsche Tuin". Toen de voorzitter Dinsdag de vergade ring te Bergen op Zoom heropende, deed hij allereerst mededeeling van een tele gram, dat was ingekomen van Z. H. Exc. Mgr P. A. W. Hopmans, Bisschop van Bre da. waarin deze, naast woorden van op rechten dank voor de hulde en volgzaam heid. zijn zegen gaf aan het congres. Bij de algemeene beschouwingen worden tal van vragen en opmerkingen gemaakt-, die door den voorzitter worden beantwoord. Pastoor Jansen, de algemeene bondsadvi- seur, licht daarna hét standpunt van het bondsbestuur bij een eventueele aanslui ting bij het werkliedenverbond in den breede toe. Als met algemeene stemmen de geheele begrooting 1932 ongewijzigd is goedge keurd wordt het praeadvies van het hoofd bestuur ter zake van de salarisaetie door alle afdeelingen aangenomen, waarna de ontwerp-statuten en 't huishoudelijk regle ment. zonder ingrijpende veranderingen worden vastgesteld. Herkozen worden tot lid van het hoofd bestuur de heeren L. Lintjens, L. Moonen. P v. Oostveen, H. Yelzen en A. Frijssen ter wijl gekozen wordt de heer P. Clement uit Eindhoven in de vacature van den heer G. Eggink. Deze laatste werd met 49 stem- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 21 Mei. Huizen, 1875 M. S.009.15 KRO Gra-mofoonplaten. 10.00 NCRV. Zang Dameskoor XORY. 10.30—11.00 Ziekend ienst 11.0011.30 KRO Gramofoonplaten. 11.3012.00 Gods. Halfuurtje Pastoor Per- quin. 12.451.45 Concert E3RIO Trio oJl.v. P. Lusten houwe-r. I.452.15 Gramofoonplaten. 2.153.15 NCRV HandiwerkeurS'U'S door Me>j. G. .Ably. 3.153.45 V rouwen halfuurtje. 4.00- 5.00 Zie konuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.45 Piano-duetten door Gerard Hoitigeve'd en Geo rg van Re nesse. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vrageirhalfnurtje. 7.30 Politieberichten 7.45 H. Ameliuk: Causerie". 8.00—10.45 Concert Ghr. Radio-orkest. 10.4511.30 Gramofoonpilaten concert. H i I v e r s um, 298 M. 8.01 —9.50 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 Morgenwijding. 10.3011.00 tl ra mofoon muziek. II.00—12.00 Solist en-Concert. 12.01—1.45 A VR O-K wart e t o.Lv. Diok Groeneveld. 1.45—2 30 Lezing door Max Tak. over Pa ga n in i. met illustratie van graniofoón- p'aten. 2.303.00 Rustpoos voor de XSF voor het verzorgen van den zender. 3.00—4.00 Naaicursus door Mevr Ida de Leeuwvan Rees. 25ste les. 4.00— 5 00 Ziekenuur door Mevr. Antoinet te van Dijk. 5.006.00 Hel Om roep-Orkest- o.l.v. Nico Tieep. 6.006.30 i>portpraatje door H. Hol'la-n- der. 7.007.30 Engelsche les voor Gevorder den door Fred. Fry. 7.30—8.00 Radio-Vólks-Universiteit. Prof. Dr. A. A. Nijland. Onderwerp: „Chriatiaan Huygens". 8.01—8.15 Gramofoonmuziek. men gekozen, terwijl de heer Luxemburg 46 stemmen verkreeg. Verworpen werd het voorstel van de af- dceling Amsterdam om het aajital leden van het hoofdbestuur met 1 uit te breiden. De geestelijke adviseur. Pastoor Jansen hield daarop een rede, die in hoofdzaak gewijd was aan liet 40-jarig jubileum der Encycliek Rerum No va runt, waarbij hij ook wees op het doel van den bond, dat niet op de eerste plaats moet zijn de grootma- king van den bond, maar om aan alle men- sc-hen een9 te geven, wat God voor hen heeft bestemd. Met 59 tegen 33 stemmen werd verwor pen het. voorstel-Doctinchem, dat het voor zitterschap van ARKA niet vereenigbaar zou zijn met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De afdeeling Helmond deed het voorstel om in principe te besluiten aan tijdelijk of op arbeidscontract aangesteld personeel in overheidsdienst na be"komen ontslag, een uit keering te geven uit de op te richten weerstandska-s of het ondersteuningsfonds. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Hetzelfde geschiedde met het voorstel- Eindhoven om aan de gehuwde arbeidscon- tracters met een bruto jaarwedde van ƒ3000 een korting van 50 pet.'op de contributie te geven. Verder werd goedgevonden, dat het hoofdbestuur onderzoeken zal. op welke wijze men kan komen tot stichting van een ondersteuningsfonds, als vast instituut ver bonden aan ARKA. Een commissie voor deze aangelegenheid samengesteld. zal hierover rapport uitbrengen in 1932. Nadat nog eenige punten van de agenda waren afgevoerd of in handen gesteld van he? hoofdbestuur werd de vergadering nief een speciaal woord van dank aan de afdee ling Bergen op Zoom voor de goede voor bereiding met den C'hristelijken groet ge sloten. „M«bd." 8.1610.30 Aansluiting ran het Concert gebouw te Amsterdam. Beethoven-Cycue Het- Concert gebouw-Orkest o.l.v. Dr. Wil lem Mengelberg. Tn de pauze: Lezing door A. de Wal, over het Beethoven-programma van gisteravond. 10.3010.45 Nieuwsberichten van Yaz Diae. 10.4512.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest. Da ventry, 1554,4 M. 7.00 Liederen voor de luit. 7.20 Nieuwe novelle. 7.45 Lezing. 8.05 Orkest concert door het B.B.C. or kest 9.40 Redevoering door den prins van Wales. 10.05 Piano-recital. 10.45 12.30 Dansmuziek. 12.20—12.25 Beeld ui tzending. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 5.20 Uizending van den Ka Ah. Ylaam- adhen Radio-Omroep. Concert door het Ra dio-orkest. 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Causerie door pater Pauwels. 6.50 Givumofoonplaiten. 7.35 Causerie. 8.20 Uitzending Kath. VUaamechen Om- roe p-Oon eert. 10.15 Avond gebed. Kalundborg, 115? M. 8.409.40 Ninon". Tooneelepel. 9.4010.40 Werken van Ludwig van Beet hoven. Het Radio-Symphonie-Orkest. 10.5511.20 Concert, door het- Alberto Bra cony-Trio. 11.26—12 20 Danem-uziek. 12.20 Uurslag en klokkenspel va>n het Raadhuis. Langenberg, 473 M. 5.206.20 Vooravond concert. 6.20 Lezingen en Berichten. 8.20 Avondconcert door het klein Werag Orkest. Daarna tot 11.20 Nachtmuziek. 11.2012.50 Danemuziek „R a d 1 o-P a r 1 r", 1725 M. 6.20 Gramofoomplateru 7.20 Causerie. 7.50 Boekhoudie* 8.20 Radio-tooneei 9.50 Concert. R.-K. Comité Pleegouderstrein Weerver»Budapest. Sinds vele jaren verricht bovengenoemd comité de taak. voor katholieke pleeg ouders, pleegkinderen en andere gegadig den onder vertrouwd en deskundig geleide ecu goedkoope en gemakkelijke reis te or ganiseeren naar Weenen en (of) Budapest-. Gezien de voldoening, welke de deelne mers nog ieder jaar betuigden, gezien pok de aanvragen, welke nu reeds van zoo vele zijden binnenkwamen, besloot het .co mité ook in dit jaar wederom zulk een reis Ie doen plaats hebben, en wel van 3 tot 14 Augustus a.s. Het wordt den deelnemers en deelneem sters zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt men kan reizen naar Weenen alleen men kan reizen naar Weenen en Buda pest men kan gebruik maken van de goed koope treinreis alleen;' men kan profileeren van het door het comité uitgekozen hotel (zoowel in Wee nen als in Budapest) tegen bijzonder lagen logies- en pensionprijs men kan desgewenscht voor een luttel bedrag in Budapest een program meema ken, dat, dank zij de bijzondere relaties, waarover het comité beschikt, van een bij zondere attractie is. Pleegkinderen genieten, wat de trein reis betreft, nog een bijzondere reductie. Gegadigden melden zich zoo spoedig "mo gelijk aan het adVes R.-K. Comité Pleeg ouderstrein -WeenenBudapest te Alk maar, vanwaar alle gewenschte inlichtingen verstrekt worden. Dr. W. H. Mansholt overleden. Te Groningen is, 59 jaar oud, overleden dr. W. H. Mansholt, geneesheer-directeur van het Algem. Prov., Stads- en Acade misch Ziekenhuis daar ter stede. FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. HOOFDSTUK VI. Valschheid in geschrifte. Voor z'n vertrek uit Londen had Ru pert, op verzoek van Despard, een toe gangsbewijs aangevraagd voor een bezich tiging der strafgevangenis te Princetown. De kaart kwam in zijn bezit den ochtend na het onderhoud met Sir. Reginald Crich- ton. Misschien wel, omdat hij zijn geheele leven nagenoeg had doorgebracht in de na bijheid van de gevangenisgebouwen, was de gedachte nimmer in hem opgekomen ze te gaan bezichtigen, zulks in tegenstelling met de gewoonten en gebruiken van vele toeristen uit de groote steden. Het groote granieten gebouw, staande op den heuvel rug aan de West-Dart, met z'n somberen en weinig bemoedigenden aanblik een lee- lijke vlek in het landschap, een dreigement 'van mensch tegen mensch had nooit zijn belangstelling gaande kunnen maken evenmin had hij ooit gedacht aan de on gelukkige wezens, die in die omgeving hun leven, of een gedeelte daarvan, moesten doorbrengen. Hij wist wel, dat, lang gele den, Fransche gevangenen daara opgeslo ten waren geweest, soldaten, tegen wie zijn voorouders hadden gevochten en dat na den laatsten oorlog, na 't sluiten van den vrede, het gebouw gebruikt werd als straf gevangenis. Om redenen, welke Rupert niet kon be grijpen. wilde Despard het sombere gebouw bezichtigen. Hij stemde er in toe hem te begeleiden met dezelfde welwillendheid als Despard Marjorie zou hebben vergezeld, om haar een paar bezienswaardigheden van Londen den Tower of het Wassenbeel den-Museumte laten zien. Eigenlijk vond Rupert het prettig, dat zij een toegangsbewijs hadden gekregen en Despard zoo verlangend was hiervan een goed gebruik te maken, want dat w-as voor hem een welkom voorwendsel om den dag ver van den farm en de familie Crichton door te brengen. Men liet hem voelen, dat, zoo hij al niet schuldig was, hij zich in ieder geval over zichzelf moest. schamen. Hij had .een slapeloozen nacht doorge bracht tijdens de lange eenzame uren had hij zijn geweten onderzocht: hij had dit niet zoo ongerept gevonden als in vroeger dagen, toen hij nog op het kleine kamer tje sliep, dat uitzag op de Dart-vallei. Het leven in Londen was erg inspannend en ingewikkeld; hij had het nog ingewik kelder gemaakt door zijn daden en door zijn onbekendheid met de wereld en de we gen, die door de mondaine wereld worden bewandeld. Het scheen hem toe, dat hij nimmer tijd had gehad om zijn doen en laten te overwegen, zelfs nauwelijks tijd om te denken. De eenige rust in Londen voor den wer ker is de prikkel. Hier in de hei was het goed om alleen te zijn mits men oogen had om ie zien, ooren om te hooren en een ziel, die de slem van de natuur kon be grijpen. Alleen zijn was in Londen iets vreese- lijks: de eenzaamheid van straten zonder einde, van muren, zoo hoog, dat beklim ming onmogelijk was, van vensters. waar- door men kon kijken zonder iets te zien. Een eenzaam man in Londen leek veel op een gevangene in de Dart-moor-gevange nis. Zooveel uren per dag mocht hij naar buiten om te werken; den ovei'igen tijd kon hij eten, drinken, slapen, staren naar de groote muren van zijn gevangenis, of luisteren naar de voetstappen van z'n be wakers, die op .en neer wandelden door de schijnbaar eindelooze gangen, de stra ten van dc gevangenis-stad. In den beginne had Rupert zich opge lucht gevoeld, toen hij het gekrioel der stad zag vanaf het hooge plaform van een om nibus, door het bijwonen van voetbalwet»- strijden, door soms een theater te bezoe ken. Toen hij dan ook vrienden kreeg, wer den de bezoeken aan music-halls en kaart avonden de groote attractie daarbij wer den af en toe de races bezocht, gevolgd door een fuif in een of andere nachtclub. En hoe harder hij werkte voor zijn eind examen, des te meer verlangde z'n geest naar rust, of. bij gebrek hieraan, naar prik kels. Hij dacht er daarbij niet aan, dat hij zichzelf in die richting had gedreven, ver langend naar veelal onnatuurlijke, altijd ongezonde en steeds meer geld en tijd verslindende genoegens. De ontmoeting met Ruby Strode kwam te laat» In den aanvang was dit voor Ru pert slechts een prikkel in een nieuwen vorm. Weldra echter, toen hij deze werke lijk hoogstaande vrouw beter begon te be grijpen, en daarbij zijn eigen dwaasheid ontdekte en inzag, dat hij haar innig lief had. trachtte hij zich te beteugelen. De schulden liepen evenwel op. Of schoon hij vaarwel zei aan kaartclub en wijnfuif, ondervond hij toch, dat een vriendschappelijke verhouding met een ac trice van het Ïngènue-Th'eater een luxe De liefde maakte hem roekeloos. Z'n aangeboren trots weerhield hem er van aan Ruby den werkelijken stand van zaken te openbaren. Hij liet het aan hau-r over de waarheid te ontdekken. Het eenige voordeel hiervan was, dat Ruby bewezen had, dat ze hem innig lief had. De ernsf van den toestand was eerst ten volle tot haar doorgedrongen op den fatalen dag, toen Rupert haar, op weg naar de races, lachend had verteld, dat zijn ae heele toekomst, z'n eer, z'n levensgeluk, af hingen van het paard, dat dien de groote race zou winnen. Dat hierdoor ook haar leven en geluk op het- spel stonden, was niet tot hem door gedrongen. Het schijnt in de natuur van den man te liggen in dit opzicht de vrouw niet mee te tellen. Slechts toen de race was afgeloopen. en hij weer op z'n kamers in Westminster was, dacht hij aan de verwoesting, die hij in het leven va.n andern had aangericht, in het leven van anderen had aangericht, ten slotte ook in het leven van de vrouw, die hij liefhad. Toen gebeurde het wonder Hij verbrand de zijn schepen achter zich en verliet Lon den met een verlicht hart, vast besloten nimmer meer dergelijke dwaasheden te doen. En nu liet- Sir Reginald Chrieton hem op ondubbelzinnige wijze voelen, dat hij toch nog wel gedurende eenigen tijd de gevol gen van al z'n dwaasheden zou moeten voelen. Rupert had de fout begaan te den ken, dat alleen door spijt over het gebeur de allqs ongedaan kon worden gemaakt. Kort na. het ontbijt vertrokken ze naar Princetown. Rupert was vrij laat aa-n de ontbijttafel verschenen. Hij schrok er voor terug, z'n vader van aangezicht tot aange- zich te ontmoeten. Tevens was in hem een zeker wraakgpvoel ontkiemd, ofschoon hij er zich ten volle van bewust was, dat zulks onbillijk was. Hij had den „ouwen heer", zooals hij z'n vader soms gemoedelijk noem de, tegen de horst gestoten. Hij had hem teleurgesteld. John Dale had hem echter niets verweten, hoe onbeteekend ook. Hij had Rupert evenmin ondervraaad omtrent z'n levenswijze in Londen als over de oor zaken zijner financieele zorgen. Doch Rupert wist maar al te goed, wat z'n vader innerlijk voelde; het-stond ge schreven op z'n rimpelig en zorgvol gelaat. John Dale was de laatste paar dagen merk baar ouder geworden. Rupert deed zijn best, om Rubv uit z'n gedachten te bannen. Als z'n vader tot de ontdekking kwam. dat hij verloofd was, zouden ongetwijfeld nieuwe moeilijkheden rijzen. De plotseling tusschen hen ontstane kloof zon nog dieper worden. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9