WOENSDAG 20 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 ERNSTIGE BRAND BIJ VAN HOEKEN'S HOUTHANDEL TE LEIDEN. EEN ZAAGSELL00DS EN ENKELE STAPELS HOUT AFGEBRAND. Schade f 25.000 a f 30.000. Gistermiddag te even zes uur is brand uitgebroken op het verst gelegen gedeelte van de terreinen der IsT.V. Gebrs. van Hoe- ken's Houthandel, achter de Waard straat gelegen tussehen den Zijlsingel en den Rijn. Het personeel had als gewoonlijk te half zes het werk beëindigd en was daarop naar huis gegaan. Te ruim 6 uur bemerkten enkele kinde ren van den heer Post, die op het terrein woont, dat er rook opsteeg nabij de zaag selloods, waar een twaalftal jaren geleden eveneens brand was uitgebroken. Onge veer tegelijkertijd werd dit bemerkt door den heer v. Remundt, die van uit zijn stoomwassaherij aan den Zijlsingel over de terreinen en loodsen uitzicht heeft. On middellijk werd daarop de brandweer ge waarschuwd. Het bleek intusschen, dat de brand was ontstaan in een opslagplaats van afval stoffen van krullen en zaagsel. Door den sterken wind wakkerde het vuur onmiddellijk aan en sloeg het vrij spoedig over naar een zaagselloods, die een oppervlakte van omstreeks 1000 M2. besloeg en door een exhauster met de ma- oefend, en met een twaalftal stralen chineloods was verbonden. Hoe de brand is ontstaan is niet be kend. Of een vonk van den exhauster is weggewaaid of dat iemand van het perso neel vuur gebruikt heeft, is niet geconsta teerd kunnen worden. Het vuur vond natuurlijk gretig voed sel in den grooten voorraad brandbaar materiaal en het op het terrein wonend personeel nam met het aanwezige mate riaal onmiddellijk het blusschiugswerk ter hand. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, reed den motorspuit door de Waard straat de eerste groote loods binnen tot aan de vaart, die aan het einde der loods is gelegen. Vandaar moesten de slangen ov,er een afstand van ongeveer 200 M. wor den uitgelegd. Toen de brandweer water kon geven stond de zaagselloods reeds in vlammen en vandaar sloegen de vlammen over naar de stapels hout, die in de nabij heid stonden en voornamelijk bestonden uit z.g. schalen. Stapel na stapel werd aan getast en de brandweer kreeg het op den duur hard te verantwoorden. Gelukkig stond de wind nagenoeg van het- terrein, af, zoodat de rook en de vlammen wel ter zijde maar niet op het middenterrein hin derden. Toen ook de tweede motorspuit was ge arriveerd, die in Tuinstadwijk had ge werd water gegeven kon men het vuur in bedwang houden. Toch werd het noodig geoordeeld ook de stoomspuit te alarmee- ren en deze bestreed daarna het vuur van de achterzijde. De hitte, die zich ontwikkelde was enorm en de zware rook, die uit de houtvoorra den opsteeg was zoo zwaar, dat de brand weerlieden, bijgestaan door vele leden van het personeel het langen tijd hard te ver antwoorden hadden. De oplaaiende vlammen in de -meters hooge stapels bout gaven het geheel soms een fantastischen aanblik. Te zeven uur verzekerde de brandweer commandant, de heer P. J. Verhoog, dat hij het vuur onder de knie had en het ge vaar voor uitbreiding naar de omringen de houtopslagplaatsen geweken was. Er werd echter onverminderd water in den vuurgloed gespoten, terwijl het perso neel met lange balken de houttorens om ver duwde, welke daarop neerstortten in de beneden brandende massa. De schade, die door verzekering op beurspolis gedekt wordt, valt nog niet met zekerheid te schatten. Zij wordt tussehen de 20 en 30.000 gulden geraamd. Een gelukkig feit mag het genoemd wor den, dat de wind van be^ terrein af was. Anders ware de machineloods zeker een prooi der vlammen geworden. Op het terrein van den brand zagen we o.m. aanwezig den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den wethouder van fabricage, den heer J. Splinter, enkele gemeenteraadsleden, den commissaris van politie den heer R. J. Meijer, den hoofd inspecteur en' verscheidene inspecteurs. Hedennacht te kwart over één werd nog met acht stralen water gegeven en heden morgen te 10 uur kon de brandweer in rukken. Het bedrijf zal door den brand geen stagnatie ondervinden. verantwoord was door de tekst van de ver ordening. Z.i. vielen onder dit artikel ver- eenigingen zooals bijv. de R. K. Vrouwen bond, wier uitvoeringen geen geldelijk ge win beoogen. En de wethouder moest ten slotte toegeven (na ingewonnen inlichting) dat deze opvatting ook in den Haag werd gehuldigd, vanwaar zooals gezegd dit arti kel is overgenomen. Bij deze opvatting die ongetwijfeld meer steun vindt in de letter van de verordening, dan de aanvan kelijke uitleg door den wethouder gegeven zijn derhalve uitvoeringen door vereeni- gingen als Vrouwenbond, Volksbond e.d. vrij van belasting, mits de entree-prijs niet hooger is dan 0.50 (alles inbegrepen). Verder zijn nog vrij: vermakelijkheden van vereenigingen, die een ander doel heb ben, maar die eens in het jaar een feestje geven, welk feestje toegankelijk moet zijn voor hoogstens 0.30 per persoon. Ten slotte zijn ook nog vrij vermakelijk heden, welke uitsluitend een opvoedkundi ge strekking hebben en slechts voor leer lingen der Leidsche scholen toegankelijk zijn. Wat liefdadigheidsuitvoeringen betreft, is bepaald, dat daarvoor wel belasting be taald moet worden, doch dat deze geresti tueerd wordt, wanneer binnen een maand kan worden aangetoond, dat minstens 50 pet. van de bruto opbrengst gestort is voor het weldadige doel. De heeren v. Eek en Bomijn hadden eeni- geamendemenben ingediend, doch alleen de heer Romijn had succes met zijn amen dement, waarin gevraagd werd bij de be rekening der belasting voor sportvereeni- gingen de contributies van werkende leden niet in aanmerking te nemen. Daar voelde de raadsmeerderheid iets voor, ofschoon B. en W. bevreesd waren voor mogelijke ont duiking. Een ander punt, dat de aandacht trok, was de beantwoording van de vragen van den heer Coster inzake de te hooge span ning in het lichtnet. Wethouder Goslinga las een vrij uitvoerig en technisch rapport voor, dat zoo op het eerste gehoor bezwaarlijk te begrijpen viel. Ln ieder geval bleek er uit, dat de iets te hooge spanning geen gevolg zou zijn ge weest van gemaakte fouten, maar van tech nische onvolmaaktheden. Het antwoord schijnt evenwel niet allen bevredigd te heb ben, zoodat er kans bestaat, dat de zaak nog wel eens ter sprake gebracht zal wor den. Op de vragen van den heer Eikerbout omtrent de fluctuaties in het politie-corps, volgens interpellant te wijten aan te lage salarieering, zal later worden geantwoord. Uit den Leidschen Raad. Het overgroote deel der agenda-punten ging Maandagmiddag zonder of althans zonder noemenswaardige discussie onder de hamer door. Slechts over een paar on derwerpen ontwikkelde zioh vrij langdurig debat. Dat was op de eerste plaats het geval met de vaststelling van de verordening op de heffing van belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden, kort weg genoemd: de vermakelijkheidsbelas ting. Deze vermakelijkheidsbelasting be staat reeds jaren, doch tot nu toe werd deze belasting o-a. ook geheven van uitvoe ringen, welke uitgingen van ten algemeene nutte werkzame vereenigingen en welke niet gewinshalve werden gegeven. Het was billijk, dergelijke uitvoeringen onbelast te laten, en daarom was een wijziging der ver ordening noodig, waarbij tevens de gelegen heid werd aangegrepen om eenige mazen, waardoor sluwe ontduikers uitglipten (en de Leidenaars zijn in dit opzicht zóó sluw, zei wethouder Goslinga) te dichten. Hierbij heeft men gebruik gemaakt van de erva ringen in den Haag opgedaan, d.w.z. men heeft de tekst van de Haagsche verorde ning overgenomen. Tegen de belasting als zoodanig had al leen de heer v. Eok als sociaal-democraat bezwaar. Ieder ander mensch vindt het re delijk, dat de overheid, die nu eenmaal geld voor allerlei nuttige en noodige uitga ven bij elkaar moet zien te krijgen, dat o.a. doet, door een offertje te vragen van dege nen die geld uitgeven voor de een of an- offer aan de gemeenschap niet kan bren- dere vermakelijkheid. Wie zelfs dit geringe gen, kan zich daaraan onttrekken door die vermakelijkheid niet te bezoeken. Maar voor den sociaal-democraat met zijn door en door materialistische levensopvatting is het bezoeken van vermakelijkheden een levensbehoefte. „Brood en spelen", beide liefst voor niets, althans tegen een zoo ge ring mogelijken prijs. Daar evenwel zelfs de heer v. Eek inzag, dat van alle indirecte belastingen, deze toch wel de minst druk kende is, onthield hij tenslotte zijn stem niet aan deze verordening. Zoo zal dus voortaan een belasting van 10 pet. van de bruto opbrengst geheven worden van alle vermakelijkheden, waarbij entree (in welken vorm dan ook) wordt be taald, en die bestaan uit muziek- of zang uitvoeringen. Een belasting van 20 pet. der bruto opbrengst wordt geheven van alle andere vermakelijkheden, terwijl voor ca- roussels, hippodromes, draaimolens e.d. en verder voor het hebben van radio-toestel len, automatische piano's, gramofoons enz. in café's en restaurants afzonderlijke tarie ven worden berekend. Aan groote groepen van uitvoeringen wordt evenwel vrijstelling verleend. Zoo zullen niet belast worden: a. vermakelijkheden, welke op den open baren weg niet langer dan gedurende een half uur op dezelfde plaats worden gege- b. wedstrijden, openluchtspelen e.d. wan neer geen of geen hoogere toegangsprijs worden berekend dan 10 ct.; c. tentoonstellingen, uitsluitend strek kend tot bevordering van wetenschap of kunst en verder andere tentoonstellingen, die voor hoogstens een dubbeltje toegan kelijk zijn; d. voordrachten en lezingen met een uit sluitend godsdienstig, wetenschappelijk, so ciaal of politiek karakter; e. tooneel-, zang- en muziekuitvoeringen en bioscoopuitvoeringen, uitgaande van ten algemeene nutte werkzame vereenigingen, comité's en stiohtingen, welke niet gewins halve worden gegeven en toegankelijk zijn voor niet meer dan 0.50 per persoon. Op een vraag van den heer v. Eek, wat het college van B. en W. verstond onder de vrij vage term „ten algemeene nutte werk zame vereenigingen", antwoordde wethou der Goslingt: „Bij voorbeeld een zangver- eeniging of tooneelvereeniging, die zich uit sluitend toelegt op de beoefening van de zang- of van de tooneelkunst, zonder dat het maken van winst beoogd wordt". Waarop de heer Manders terecht de opmer king maakte, dat een dergelijke uitleg niet De Engelsche minister van Buitenland- DE NATIONALE LANDSTORMCOMMISSIE opende Dinsdag- sche Zaken HENDERSON, is tot voor- middag de Intergewestelijke schietwedstrijd, welke van 1922 zitter van de ontwapeningsconferentie Mei op de Garnizoensschietbanete Ginneken wordt gehouden. gekozen. Generaal Duymaer van Twist schiet met revolver en wijst daarna EEN BLINDE PASSAGIER VAN 11 JAAR. Met het s.s. Volen- dam is te Rotterdam aangekomen de 11-jarige Emilie Perch, een Spaansche jongeling, geboortig uit Herrera in Spanje. Hij maak te de reis aan boord van de Volendam als verstekeling mede. De jeugdige avonturier bij de rivierpolitie waar hij rustig zijn

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5