Wat heeft tl Meer de neg neodig? KERKNIEUWS SPORT UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Agenda STADSNIEUWS WOENSDAG 20 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 HAARLE M M ERSTRAAT 130 -132 -134 -136 DAT IS NIET IN EEN WOORD GEZEGD. Voor het toilet ontbreekt nog een leuke tapcj], voorMtijnfteer nog een mooi Overhemd met Das en Sokkei bij zijn nieuw Costuum. De jongens moeten noodig een nieuw Sportpakje hebtfêiyVlie je tegenwoordig zoo aardig en practisch ziet. De meisjes moeten nog een nieuwe Mantel met natuurlijk een passende Hoed; dan voor de logè'stmwt er noodig Wat aan de logeerkamer gebeuren. Het beste was een practisch wit laqué kamer; dan zou de hall, wanneer het verwachte bezoek^kmt, zoo kolossbal opknappen door een nieuwe koperen ot gebronsde Parapluiebak. Voor de pic-nic moet er noodzakelijk nog een nieuw pic-nicVonettje zijn; een goede Waterproof ia ook onmisbaar, enz. In dit alles en in nog veel meer voorziet WAALS. U koopt bi] WAALS sneller, voordeelijjer 4n beter dan in de tien of vijftien zaken die U anders zoudt moeten bezoeken. Ga dus voor al Uwe zorgen naar WAALS en U heeft onbezorgde-tgpstdagen. VOLKENBOND DE EUROPEESCHE COMMISSIE. Bevredigend verloop der besprekingen. Dc Europeesche commissie heeft gister avond de algemeene discussies over den econmischen toestand beëindigd. De belangrijkste redenaars van gister- middags waren Munch (Denemarken), Hen derson (Engeland), Zaleski(Polen), Benes (Tsjecho-Slowakije), Marinkowitsj (Zuid- Slavië) en Titulescoe (Roemenië), die allen weliswaar het bekende economische stand punt van hun eigen land wederom uiteen zetten, maar toch wel den indruk maakten, zich was meer dan vroeger er van bewust te zijn, dat men eindelijk elkander over en weer concessies moest brengen, willen de economische discussies niet voortdurend vruchteloos blijven Zoo was de eindindruk, dat men langza merhand toch wel nader tot elkaar komt. en dat, dank zij de Europeesche commissie en vooral ook wegens de verscherping van den algemeenen economischen nood, de doodgeloopen volkenbondsactie op econo misch gebied toch weer in beweging zat komen. Een ondercommisie van zeventien le den, onder voorzitterschap van Motta, zal thans voorstellen uitwerken over de ver dere procedure, opdat nauwkeurige hulp plannen zoo spoedig mogelijk aan de sta ten kunnen worden voorgelegd. Zeer opvallend was gisteren ook de wel willende stemming tegenover Litwinoff. Henderson en Zaleski prezen den ver zoenenden toon van de rede van Litwinoff en verzekerden hem, dat geen enkele vol kenbondsstaat agressieve bedoelingen te gver sovjet-Rusland heeft. Beiden wen- schen uitbreiding van de economische be trekkingen met sovjet-Rusland. DE TOLUNIE IN DEN VOLKENBONDS RAAD. Heftig incident Marinkowitsj-Curtius. De besprekingen over het Duitsch-Oos- tenrijksche tolverdrag begonnen gisteren met een verklaring van den Tsjecho-Slo- waakschen minister van buitenlandsche zaken, Bcnesj, die verklaarde, dat het con flict valt onder de bevoegdheid van den raad, op grond van het volkenbondspact en van de internationale verdragen. Toen na Benesj de Joego-Slavische mi nister van buitenlandsche zaken, Marin kowitsj het woord verkreeg, ontstond er een zeer scherp incident tusschen hem en dr. Curtius. Marinkowitsj verklaarde, scherp te willen protesteeren tegen de eergisteren door Curtius gehouden rede, waarin het recht van den volkenbondsraad, om ook de poli tieke zijde van het aanhangig probleem te bespreken, werd ontkend. De wereldoorlog was begonnen, doordat een zekere groote mogendheid geweigerd had een twistpunt aan een internationaal scheidsgerecht voor te leggen. Er beston den toen nog geen volkenbondsconferen ties en geen internationaal hof. Het was dan ook wel begrijpelijk, dat het voor een groote mogendheid zeer pijnlijk was om naar den volkenbond te komen, doch er mocht geen enkele kwestie onopgelost blij ven, waardoor de vrede bedreigd kon wor den. Onmiddellijk na deze scherpe rede nam dr. Curtius het woord. Hij verklaarde, dat hij den invloed van enke kracht erkende, maar thans moest het aan het Haagsche Hof worden overgelaten, te bepalen, in hoeverre achter de starre vormen ook het levende recht stond. Wanneer het Haagsche Hof tot de con clusie zou komen, dat Oostenrijk door het sluiten van 't verdrag geen enkele volken rechtelijke verplichting heeft geschonden, dan is 't ontoelaatbaar, dat hier nog maar steeds weer over een in gevaar brengen van dèn vrede gesproken wordt. Ik weiger onvoorwaardelijk, mij hier als verstoorder van den internationalen vrede voor dit in ternationale forum te kijk te laten stellen, aldus besloot Curtius zijn rede. Voor Briand was dit aanleiding om op nieuw te verklaren, dat men eerst zal heb ben af te wachten, wie volgens Den Haag gelijk heeft, d.w.z. of de internationale ver dragen a! of niet geschonden zijn. Alle ge beurtenissen, waardoor de openbare mee ning verontrust kan worden, dienen voor den volkenbondsraad te wórden gebracht en de raad moet het recht hebben, zich daarmede te bemoeien, in den geest van een broederlijke regeling. Aan het slot der besprekingen besloot de volkenbondsraad met algemeene stemmen en met instemming van den aan den raad toegevogden vertegenwoordiger van Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en België, tot goedkeuring van bet voorstel van Hender son om het oordeel in te winnen van het Permanente hof van internationale justitie te Den Haag over de jurdische zijde van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie en wel voor namelijk, of het desbetreffende verdrag in strijd is met artikel 88 van het verdrag van St. Germain en het eerste protocol van Genève van 1922. EGYPTE EGYPTE'S BEROERINGEN. Nieuwe verkiezingsonlusten. Tijdens de verkiezingen, welke Maandag in drie dorpen van de provincie Dakahlia werden gehouden, viel de menigte de poli tie aan, die het vuur opende. Volgens officieele berichten zijn er 6 oproerlingen gedood en verscheidene ge wond., terwijl ook een inspecteur van politie en drie agenten werden gewond. Volgens niet-officieele berichten werden negen personen gedood. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN MGR. HEYLEN. Te Namen is met groote plechtigheid gevierd het gouden priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. Thomas Ludovicus Heylen, Bis schop van Namen. Uit heel de wereld stroomden de gcluk- wenschen toe aan denvoorzitter van het Permanent Comité der Internationale Eucharistische Congressen. Er was ook een Nederlandsch huldebetoon voor' hem, aan wien Nederland de uitverkiezing, de glorie, eer en zegen van het Intern. Euch. Congres van Amsterdam te danken heeft. Het huldeblijk uit NederLand, dat Mgr. Heylen door den heer L. A. P. M. van den Broeke, een der genoodigdenj werd aange boden, was van bescheiden maar symbo lisch karakter: een teekeniaig door een Amsterdamschen kunstenaar van het Am- sterdamsche Begijnhof, gevat in een kunstig gedreven, fijn geciseleerde zwaar zilveren staande lijst. Het was in 1922, dat Mgr. Heylen in de pastorie van het Bagijnhof logeerde, op het hof de pontificale Mis opdroeg tijdens het eerste Eucharistische Congres in Neder land, en toen reeds in uitzicht stelde de mogelijkheid van een Internationaal Con gres. Twee jaar later zou hij zelf de hoofd leiding hebben van het Int. Euch. Congres te Amsterdam, dat hoe grootsch ook opgevoerd in het Stadion, kerken en ver gaderzalen der stad toch het aloude pit toreske Bagijnhof tot middelpunt had. De nieuwe Heilige Stede der hoofdstad waar in eeuwen van verdrukking de vereering voor het H.H. Sacrament van Mirakel was levend gebleven, werd het middenpunt dus der beide Congressen waaraan Mgr. Hey- len's naam onverbrekelijk ve-rbonden is. Op het Amsterdamsche Bagijnhof staat dan ook het Congresmonument, waarep men Mgr. Heylen's beeltenis in brons aan schouwt. Daarom was voor de hulde van een aan tal Nederlanders een kunstzinnige schets van het Bagijnhof gekozen en wel zóó, dat de afbeelding gevat in een mooi specimen van zilversmeed-kunst, op den lessenaar van Namens wereldpresident een plaats moge vinden en hem steeds moge herinneren aan de vriendschap en dankbare vcreering uit Nederland. VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uit „Het Leidsche District". Juniorencompetitie. Uitslagen van Zondag 10 Mei: Afd. A: VVB ITeyiingen I 40; SJC ILeiden I 05 (w.n.o.). Uitslagen van 14 Mei: Afd. A: Leiden IAlpbensche Boys I 3-D; RWD I— VVB I 1—2. Afd. B: Meerburg IVVB I 30; VVL IMeerburg II 90. Uitslagen van Zondag 17 Mei: Afd. B: Meerburg IIVVL I 02; Lisse II—VVB II 4—0. De op 26 April gespeelde wedstrijd VVB IIMeerburg I, door VVB II met 10 ge wonnen, is ongeldig verklaard, daar VVB gespeeld heeft met ongerechtigde spelers. Zondag a.s. zal deze wedstrijd worden overgespeeld, op het. terrein van Meerburg. Programma voor 25 Mei, 2en Pinksterdag. Afd. A: Alphensche Boys IVVB I. Afd. B: VVB IIMeerburg I. (Op het Meerburg-terrein); SNA IMeerburg II; Lisse II—VVL I (12 u. 30). Waar geen aanvangsuur vermeld staat, vangen de wedstrijden aan om 1 uur. De competitieleider: P. J. A. DE VRIND. ZWEMMEN Zwem-Vereen. „De Zijl". De oefenavonden van „de Zijl" zijn als volgt vastgesteld: Maandag en Woensdag van 8 y.9 y, uur n.m., slagverbeteren, baanzwemmen en estafette. Dinsdag en Donderdag van 8 y29 Y> uur n.m., waterpolo. Vrijdag reddingzwemmen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemenplukken. Een rootoirrij.der uit Den Haag, C. F. genaamd wilde schijnbaar de boel thuis wait opvroo-1 ijken en nam toen de vrijheid ongevraagd oip een anders veld tulpenbolemen te gaan p'n'kken. De politie werd gewaarschuwd en heb nummer opge geven. De aigenit Janse toog er o.p uit en vond de dader die de bloemetjes reeds in vaasjes had gezet.. Proces verbaal volgde. HILLEG0M. J. Wiedemeijer. t- Gisteren overfeed op slechts 38-jairigen leeftijd in het. Diaoones- senhuis te Leiden de heer Ja©. Wiedemeijer, lid der firma J. Wiedemeijer Zn., bloem bolle mk weekers aih ier. Met den over'edene is heengegaan een alleszins bekwaam vakman, iemand van eenvoudigen aard, gezien en bemind bij het personeel. Vanaf de oprichting was de heer W. bestuurslid der Veilingvereeniging ,,Hil- legom" Hij laat een vrouw en twee jeugdige kinderen achter. Hij ruste in vrede. LEIDSCHENDAM. „St. Cecilia" De R.K. Harmomekapeü „St. Cecilia" te Leidsohendam behaalde op het concours te Noordwijk, uit .ge schreven door de R.K. Fanfare ..Excelsior", onder auspaoien van den R.K. Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen in Z.H., in de le af- deeling een le prijs met 320 punten. Voor zeker een mood resultaat, waarvoor bet kra nige corps en zijn directeur, de heer C. de Haan, alle hulde toekomt. LISSE. Een huldiging. Gisteravond is de heer G. Dik, directeur van de R.K. Harmonie Adolf Kolping. alhier gehuldigd. Te kwart over ach ten werd hij aan de Vuursteeg opgewacht, na dat hij door den voorzitter der vereeniging, den heer J. v. d. Voort, en den heer W. Verde- gaal, lid van den Raad van Bestuur der Jczefgezellen, per ^,uto van Leiden was ge haald, door de leden der Harmonie, de plaat selijke geestelijkheid, den Raad van Bestuur en den heer J. C. de Haan, benevens een groot aantal belangstellenden. Onder eenige frissche marschen ging de stoet langs Heerenweg, Ka naalstraat, KapeLstraaj naar het Patronaatsge bouw. Hier werden mi 1 gehoore gebracht terwijl natuurlijk toasten werden uitgebracht aan directeur en werkende leden. Aan den ijverigen directeur werd te vens als blijk van erkentelijkheid een bloe menmand aangeboden, 't Was een gezellige avond en een welverdiende hulde! RIJNSBURG. Bloemenhandel. Door het. koude weer is de - aa.n,voer ïn&ar matig doch de kwali teit van vee! 'bloemen, voornamelijk die van de koude grond is slecht Betaald wend voor tulpen pea- dozijn: z z Bartigon 0.100.16; Krelage 0 12 0.14; Elisa'beh 0120.15 William Pitt 0.070.09; Proff. Rauwenhoff 0.16 0:18; Franc. Sanders 0.080.10. Narcissen, per 100: P'oëticus 0.20 025. Snijbloemen per 100: Annemcnen O.SO 0.90. Gele Margraten 0.30034; Mini 0.40ƒ0.45; Iris 1.601.90; Paipaver 0.600.70; Trolium 0.200.70. Rozen per bos van 20 stuks: Butterfly f 0.790.90; Columbia, 0.65f 0.85; Mies Edith He'en 0.851.10; Headiley 0.801.05; La-ndia 0.700.80. ST0MPWIJK. „Juliana". Het R.K. Fanfarecorps „Ju liana" te Stompwijk behaalde op hetzelfde concours te Noordw ijk in de le af deeling een le prijs met 324 punten. Dit corps en zijn bekwamen en ijverigen directeur, de heer B. van Veen, een woord van lof en hulde. SASSENHEIM Geboren: Johannes Hendricus Adrianus z. van G. Haver en C. P. Lieffering Cornelis z. van H. Molenaar en H. Griekspoor Grietje Eelkjen d. van J. Hoogeboom en A. Woudstra Catharina Anna Maria d. van H. J. A. van der Meij en M. M. Hoogervorst Kornelis z. van M. Tangeman en A. van der Werf. Overleden: G. Waasdorp 81 jaar echt- gen. van N. van Tol. Ingekomen: C. J. Guldemond en gezin Zuiderstraat 11 van Haarlemmermeer A. F. W. Uphoff, Hoofdstraat 289 van Noordwijk M M. van Steijn, Verl. Kerklaan, van Zoeter- woude Mej. G. Sluijmer, Zuiderstraat 12 van Haarlem Mej. G. D. Maas, Hoofdstraat 82 van Breda Mej. J. H. Th. Buiting, Hoofd straat 82 van Boxmeer Mej. H. van den Brink, Hoofdstraat 82 van Boxmeer. Vertrokken: Mej. M. J. van Munsteren naar Haarlem Mej. J. van der Wallen naar Leiden D. van Oostenbrugge naar Valken burg Mej. G. F. Kolkers naar Wassenaar Mej. G. M. Nales, naar Wassenaar Mej. J. G Davina naar Wassenaar. Gevonden: 1 mantel-ceintuur 1 kleine broche. Verloren. 1 wit paarlen collier 3 por temonnaies met inhoud 1 lange militaire jas Nadere inlichtingen worden door de politie verstrekt. WARMOND. GEMEENTER A ADS VERKIEZING. Nummering der lijsten. De loting voor de nummering vau de in geleverde candidatenlijs'ten bad tot uitslag: Lijst 1. Chr. Hist, en A.R. partij (gecom bineerd). Lijst 2. Lijst R.K. Staatspartij. Lijst 3. Vrije l.ijs>t Oudshoorn. Ontslag Havenmeester. Door burge meester en wethouders is aan J W. Glaas- sen alhier op zijn verzoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol onitsag verleend als ha venmeester. Vacature Gezondheidscommissie. Bur gemeester en Wethouders hebben besloten voor deze gemeente geen aanbeveling in te dienen voor de ontsitane vacature van een lid der Gezo ndh eid:soommi&sei, doch werd besloten adhaesie te betuigen aan den door burgemeester en wethouders van Alphen aan. den Rijn gestelden candidaat. G e b o re nMaria So'pbia, dochter van J. A van Kempen en B. C. Melman. Ma ria- Theresa dochter van P. C. J. Heems kerk en H. J. Nijssen. Anna S-ophia, doch ter van N. van Schie en G. P. v. d. Poel. Maria Henrika dochter van L. P. Heems kerk en A. Rotteveel. Getrouwd: J. G. Keijze-r j.m. oud 27 jaar en A. Sikking j.d. oud 27 jaar. Overle d e n: Rudolf Leonard Jan de Hoog oud vier maanden. LEI MUI DEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering der lijsten. De nummering van de candidate nlijsten voor de verkiezing van den gemeenteraad is door het hoofd-sitembureau als volgt vast gesteld: Lijst 1. Protestanitsche lijst en lijst 2 RK. Staatsparij. Gemeenteraad. Morgenochtend om 10 uur zal de raad dezr gemeente in openbare vergadering bijeen komen. RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering der lijsten. De nuanmerding der candidate ril ijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen is door het hoofds't-embnreau als volgt vastgesteld: Lijst 1 R.K. Staatspartij; lijst 2 A van der Knijff; lijst 3 Protestants-olie lijst (J. A. de Br-uijn). 0EGSTGEEST. Muzikale omgang. Hedenavond te 8 uur zal de R.K. Harmonie „Truumiph", een rondgang door de gemeente maken, in ver band met het -behalen van een eersten prijs op het muziekconcours te Noordwijik, gelijk wij gisteren reeds meldden. De volgende route zal wonden genomenWilhelmina- park, Endegeesterlaa-n, Wiihelminapa-rk lang® gemeentebuis naar Rbijngeester- sitraatweg, v. Assendelft s'tr., Rhij-nizicbtweg, Rhijingecisterstna-aitiw-eg, Nassaulaan, Koni-n- ginnelaaTi, Willem de Zwijgeriaan, Gevers- straat, de Kempenaerstr., Duivenvoorder- ■sbraa.t, Ter wee weg, Geverstraat, R'hijm- geesitershraatweg. HAZERSW0UDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert morgen voormiddag te 10.30 uur (zo mertijd). Agenda: Voorstel tot wijziging der verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld. Alsvoren tot instelling eener ver ordening tot geldig-verklaring der strafveror deningen. Alsvoren tot goedkeuring der reke ning der vereeniging „werkverschaffing". 5. Alsvoren tot goedkeuring der balans en verlies- en winstrekening van de bouwvereeniging „Volksbelang". Naar de Missie. Gisteren is vanuit Amsterdam met bet s.s. Christiaan Huy- gens van de Mij. Nederland naar de Missie in Ned. Indië vertrokken de eerw. zuster Pia in de wereld genaamd mej. A. v. d. Poel, geboren alhier. NIEUWKOOP. Nationaal muziekconcours. Het uitgeschreven groot nationaal concours vcor zang- en muziekgezelschappen zal alhier gehouden worden op Zaterdag 23 en Maan dag 25 Mei (2e Pinksterdag). Zaterdagmiddag, aanvangende met gymnastiekuitvoeringen door drie gymn. vereenigingen. gevolgd door een ge- costumeerde voetbalwedstrijd, welke danig de lachspieren in beweging zal stellen, 's Avonds 8 uur concert door de feestgevende zangver. „Amicitia", terwijl Maandag 25 Mei, des voor middags 11.30 uur het eigenlijke concours aan vangt met marschwedstrijd door het dorp; di rect hierna aanvang van het concours. Des avonds 7 uur zullen staaltjes van rijkunst ge geven worden door de alom in den lande gun stig bekend staande rijvereeniging ,,L. K. Kita Seneng" van Nieuw Vennep". Vermelden wij nog, dat vele attracties op het terrein aanwezig zijn; zoo is er dus weer voor elkeen te ge nieten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat door ben de bes-hssing op het verzoek van: a. J. van Wijk om vergunning tot het op richten van een s telpl a^at-s van werk tui- gen in het pero^eL ©vetK^l No. 158; b. M. J. van Went om re •gunhiii% tot het opricii- ten van een s^dc -ij iit ft|t perceel Hooi gracht No. 1; c. P Vrapn>iom vergunning tot het oprichten an efen "?mederij in het perceel Oud© VestjNo.£221 ad. F. W. Nijs sen om vergunning t-c/ heroprichten van een wasscherij irbyefe^pe-rcea Maredijk No. 131; e. de Wed. 0. Kooremai geb. M. van Rijn om vergunning tot het Oprichten van een bewaarplaats van lompen en beende ren in het perceel La-ngflstraat No. la; f. H. J. Lab-ree om verguiypng tob het oprichten van een kuiperij en kistenmaker ij in de perceelen Kopepirfunk-steeg Nis. 4, 6 en 8; g. J. G. KKluit om vergunning tot het op richten van een banketbakkerij in het per ceel Aalmarkt No. *18; h. A. J. van B-erge Henegouwen om vergunning tot het op richten van een smederij in het perceel Hoogewoerd No. 19, is verdaagd. Woensdag. Vergadering van „St. Peter Ka nis. Inleiding over „Het Kapita lisme". Eigen Huis, 8% uur. Dinsdag, uo.iüeraag, ZaUroag, V mcentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—S.30 uur. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Mei (1st© Pinkster dag) waargenomen door apotheek: M. Boekwijf, Vischmarkt S, tel. 552, en Ma a n- da.g 25 M e i (2en Pinksterdag) door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. KOUDEKERK. Auto-ongeval. Zondagmorgen werd in den Hondsdijk ter hoogte van den metse laar de G. alhier, op hel voetpad een oude bestelauto H 62S02 onbeheerd aangetrof fen, welke defect bleek te zijn en toebe- hoorende aan zekeren B. te Alphen aan den Rijn. Na aldaar den gansohen dag tot vermaak van de jeugd te hebben gestaan, is het verschil 's avonds door de zorg van de politie docr den stalhouder cie B. bij hem binnengesleept, terwijl pas Maandag morgen de eigenaar kwam opdagen. Aanrijdingen. Zondagmorgen werd de echtgenoote van den fabrieksbaas W. op weg naar de kerk, in de Hoogewaard al hier met een rijwiel aangereden dcor een dochter van den landbouwer K. wonende onder de gemeente Alphen aan den Rijn, doordat deze met een geopende parapluie voor zich uit op haar rijwiel zat. Mej. W. liep hierdoor belangrijke, schade o-p aan haar kleeren, waarvan aangifte bij de po litie werd gedaan. Maandagavond reed de 18-jarige dienstbode G. de W. met wilde vaart in het dorp tegen het rijwiel van een school knaap, tengevolge waardoor zij o-p straat terecht kwam en en been hevig bezeerde. Na door dr. VI. alhier te zijn verbonden is zij met een auto van den H. van den Hoogen Rijndijk naar haar woning ver voerd. INTREEREDE VAN PROF. DR. C. BOER De „Drilt naar 't verleden" in de Romaansclie linguistiek. Hedenmiddag heeft dr. C. de Boer, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Romaansche taai en letterkunde aan de Leidsche Univetsiteit zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede, getiteld: de „Drift naar t verleden" in de Romaansche linguistiek. Voor deze inauguratie bestond groote be langstelling: onder de aanwezigen bevond zich ook de secretaris-generaal van den Franschen gezant hier te lande. Nadat in de Romaansche linguistiek gedu rende tal van jaren bijna uitsluitend het histo- risch-causale als object van wetenschap was erkend, aldus ving prof. de Boer aan, is einde lijk tegen deze „drift naar 't verleden" een reactie ontstaan, welke thans nog in volle kracht is, en welke zich ten doel stelt de ro maansche linguistiek te bevrijden van vorm- tyrannie, latinomanie, te logische of te zuiver stylistische taal analyse, opperheerschappij van te mechanische klankwetten, en vooral van die „drift naar 't verleden" welke het synchronisti sche in de taalkunde niet de plaats weet te geven, welke het toekomt. Op het gebied der lexicologie heeft deze reactie reeds overwon nen over vrijwel de geheele linie; daar is reeds gebleken, uit een reeks overtuigende resulta ten, hoe vruchtbaar en noodzakeljik het is eerst te weten waarover men praat alvorens met vrucht onderzoekingen in en over het ver leden te kunnen doen, en niet minder hoe men alleen dan kan te weten komen waarover men praat, waneer men de taalverschijnselen in kwestie, in plaats van ze geïsoleerd in t ver leden te projecteeren, eerst statisch bepaalt,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2