22ste Jaargang WOENSDAG 20 MEI 1931 No. 690) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De encycliek-herdenking te Rome. BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS N* 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De wereld-feesten te Rome. He éénheid der Katholieken inzake de vraagstukken, welke onmiddellijk den Godsdienst raken, is een feit, dat door niemand wordt ontkend. De Kerk is één en algemeen. Die éénheid en algemeenheid zijn in de afgeloopen week weer zoo grootsch gede monstreerd bij de feesten te Eome, waar Katholieken uit de verscheidene wereld streken te zamen waren, rondom den éénen Vader, den Paus; waar de verscheidene talen der wereld werden gesproken, die toch alle te zamen stroomden in de ééne gemeenschappelijke taal van het geloof het geloof in alles was Christus heeft ge openbaard, en de H. Kerk te gelooven voorhoudt. Maar die éénheid der katholieke kerk openbaart zich óók in de vraagstukken, welke niet onmiddellijk den Godsdienst- betreffen, ook met name in het sociale vraagstuk Ongetwijfeld er is inzake de sociale kwestie onder de Katholieken verschil van meening; een verschil van meening, dat alleszins geoorloofd is, en we dur-ven zeggen: alleszins vanzelf sprekend is, om dat de inzichten in concrete, veelzijdig- saamgestelde maatschappelijke toestanden voor ons, menschen, met beperkten ge zichtskring, als noodzakelijkerwijs ver schillend moéten zijn. Maar in de grond-beginselen, en in be paalde algemeene richtsnoeren inzake de oplossing van het sociale vraagstuk richtsnoeren van groot practisoh belang, zijn toch de Katholieken, krachtens en tengevolge van hun éénheid in geloof, ook weer één en onverdeeld! En dat is óók en wel zeer bijzonder in de afgeloopen week schitterend gebleken bij de wereld-hulde, die in Rome is ge bracht aan de grondwet van de katholiek sociale actie ever héél de wereldde „Rerum Novarum"! De „Rerum Novarum"-herdenkmg, te Rome gevierd, is door de geheele katho lieke wereld meegeleefd, niet in 't minst ook, ongetwijfeld, door de Katholieken van Nederland. Terloops willen wij hier even oonstatee- xen, dat in vele niet^katholieke dagbladen van de grootsche wereldgebeurtenissen te Rome melding is gemaakt in slechts enkele regelsDie gebeurtenissen zelf worden daardoor niet minder; maar een dergelijke berichtgeving opent een eigenaardige kijk op veler geesteshouding.... De katholieke pers heeft zooals van zelf spreekt hare lezers uitvoerig inge licht en op de hoogte gehouden van wat in het centrum der katholieke wereld plaats greep. De meeste bladen heb'ben door te Rome vertoevende medewerkers de grootsche feesten hun lezers doen mededeelen. Voor onze courant heeft een der redacteu ren zelf de „Rerum Novarum"-feesten bij gewoond en in meerdere brieven zijn in drukken gegeven van die mondiale fees ten, welke bij iederen Katholiek 't kan niet anders gespannen belangstelling opwekken. Zóó hebben onze lezers in den geest de feesten te Eome kunnen bijwo nen zoo goed mogelijk Dat de „Rerum Novarum" zelf nu ook moge blijven staan in aller katholieke be langstelling! Dat deze grondwet van de katholieke sociale actie moge worden be studeerd, meer en meer, om er naar te handelen. En naast de „Rerum Novarum" ook de nieuwe encycliek van Paus Pius XI over het sociale vraagstuk „Qua- dragesimo Anno", waarvan reeds is gepu bliceerd de korte inhoud, die de verschijning van de geheele encycliek met spanning doet verwachten! Een audiëntie van de Nederlanders bij den Heiligen Vader. - De Paus vol lof over Nederland, dat H.ij prijst allereerst om zijn missie-actie en verder om zijn actie op sociaal terrein (Van onzen eigen Redacteur). y ROME, 16 Mei. Het leven is gelijk een droom. Vanmid dag binnen het uur twee audiënties bij den H. Vader gehad! de eerste een zooge naamde semi-particuliere met tien perso nen tegelijk van de „Sala del Tronetto", de zaal met de kleine troon, de tweede met de pelgrims in de Sala Ducale. De eerste is voor mij van meer belang dan voor den lezer, doch ik vermeld het, omdat het toch wel iets merkwaardigs is, bij den Paus op audiëntie te komen, en tien minuten later wéér. De zevenhonderd Nederlandsche pel grims stonden opgesteld in de „Herloglijke Zaal", een zaa<l met een beschildering, ty pisch voor de Italiaansche renaissance, in het midden afgescheiden door een enorm. marmeren gordijn, dat door engeltjes om hoog wordt gehouden. Onze bisschoppen, mgr. Smit, mgr. Eras, minister Aalberse en de vertegenwoordi ger der organisaties en van de pers ston den in de anti-camera tot de Sala Ducale opgesteld. Wachten duurt lang, vooral met een leege maag. Men raakt spoedig uitgeke ken aan de heèn-en-terug en op-en-af ren nende kamerheeren en Palatijnsche offi cieren. Maar al wacht men nog zoolang gespannen ieder teeken af, of de Paus in aantocht is, toch wordt steeds onverwacht het sein van: knielen! gegeven en komt de H. Vader geruischloos binnen-wande len, gevolgd door enkele kamerheeren en officieren. Nadat de Bisschoppen den Paus de hand gekust hadden, vormden zij mede zijn gevolg langs de knielende rijen van honderden pelgrims, die allen den Vis- sohersring kusten. De Paus zette zich daarna neer op de roode troon onder het roode baldakijn. Aan weerszijden stonden paarse-kamerhee- ren, officieren der edelgarde, en hier en daar, tussehen het publiek in, de Zwitsers, als een middeleeuwsch sprookje temidden van al die modern-gelde ede menschen. De Aartsbisschop hield een toespraak in het Fransch, waarin Z. H. Exc. den Paus verhaalde, wat in Nederland op sociaal gebied was tot stand gebracht. Prof. Aalberse kreeg toen de Aartsbisschop zijn werk releveerde een hartelijk ap plaus. (Wij hebben deze rede reeds Zater dag vermeld). Zijn Heiligheid nam nu zelf het woord én zittend op zijn troon, heeft hij zulk een lofspraak gehouden op Nederland, on ze Nederlandsche priesters en onze Ne derlandsche arbeiders, dat alle deelnemers straalden van rechtgeaarde vaderlands liefde. Met lichte schokjes van het hoofd, met wuivende gebaren begeleidde de H. Vader de ophemelende en van groote waardee ring getuigende woorden, tot de Neder landers en speciaal tot de Nederland sche arbeiders gesproken. En de roode, met goud geborduurde schoen, die onder het witte toga te voorschijn kwam, tipte bij ieder belangrijk woord op een denkbeel dig „pedaal", als om de reeds heldere en duidelijke stem van den Paus tot een fortissimo te doen aangroeien. De Paus is bijzonder op Nederland ge steld! Dat bleek niet alleen uit de lange duur en de zorgvuldige bestudeering der niet van het papier opgelezen Fransche lofrede, maar bovenal uit de genegenheid en de liefde, die in zijn grijze oogen blon ken, wanneer Z. H. van zijn belangstelling voor Nederland gewaagde. Als de Paus een Nederlander was ge weest, hij had niet schooner tot ons, Neder landers, kunnen spreken! De H. Vader sprak ongeveer als volgt: Gisteren heb ik u allen welkom gehee- ten op de groote audiëntie en kan dat hier slechts repeteeren. Ik heb daar in het Italiaansch, Fransch en Duitsch gesproken. Doch dit is voor Hol landers geen bezwaar, want die zijn poly glotten. Het doet mij thans genoegen, u thans persoonlijk te kunnen begroeten in het huis van uw Vader. Bijzonder welkom zijn de kinderen, al dus de H. Vader, uit het'land van onze voorkeur, uit Holland. Holland heeft de voorliefde van den Paus niet alleen om zjjn schoone geschiedenis, waarvan Wij ge hoord hebben van uw hoogen tolk, Onzen beminden broeder, den Aartsbisschop van Utrecht. Het is die voordracht, die Wij eerst hebben gelezen en nu hebben ge hoord, en die de grootste belangstelling en vreugde opgewekt heeft, want Wij heb ben daarin ons dierbaar Holland gezien in het licht van karakteristieke schoon heid. Wij hebben uw tegenwoordigheid hier gaarne gezien, want de wijze, waarop de Encycliek „Rerum Novarum" bij u is uit gevoerd, is geschied volgens de gedachte van Paus Leo XIII. Wij zijn dankbaar aan dien Paus voor dien schat, ons in „Rerum No varum" ge geven, maar ook aan u, die ze in overeen stemming met den Paus hebt uitgevoerd en het is Ons een vreugde, de Holland- sche pelgrims hier te zien, want hier zijt ge op uw plaats. Gij hebt recht deel te nemen aan deze herdenkingsfeesten. Eeeds meermalen hebben Wij u ge noemd onze dierbare Katholieken uit Hol land. Wij hebben voor u een gerechtvaar digde voorliefde. Die voorliefde zou reeds volkomen ge rechtvaardigd zijn om alles, wat Holland doet voor de missies. Ik heb al meermalen naar een gelegen heid gezocht om sh* wat Holland voor de missies doet, op heffeere-rapport te stel len van héél de wereld. Maar er is nog een andere reden voor die voorliefde en wel uw verdienste, uw plannen en uw daden op sociaal terrein. De Hollanders arbeiders, die hier in zoo grooten getale aanwezig zijn, moeten wel goed gefortuneerd wezen; maar, als ik den rijkdom van Holland noem, dan heb ik niet allereerst het oog op de materieele welvaart, doch op de geestelijke waarde van de arbeiders, wier liefde voor het oude geloof hen heeft gedrongen zelfs in deze moeilijke tijden in zoo grooten getale naar hier te komen. Gij bemint uw arbeid, maar gij bemint ook ons oude geloof, waardoor gij van de Kerk de heiligheid leert, die- uw arbeid hebben moet. Ik gevoel mij gelukkig u zoo iets pret tigs te kunnen zeggen bij uw tegenwoor digheid in het Huis uws Vaders. Wij willen u dan ook zegenen met een vaderlijken zegen, groot als uw geloof, voor u en voor uw familie en voor uwen arbeid in het algemeen, een zegen voor de werkgevers en uw broeders en zusters in den arbeid. Wij zegenen speciaal ook de priesters die onder leiding der bisschoppen mede werken aan den arbeid in de organisaties. Wij zegenen uw goede herders, die me dewerken aan het apostolisch werk. Speciaal willen wij u gelukwenschen met de inzegening en opening van het Hol- landsch college, dat een bron van zegen zal zijn en alle priesters, die daar geleefd zullen hebben, ook lang na ons en die hier verwijlden tussehen de catacomben en de fraaie basilieken, zullen den geest van Rome naar hun land medenemen en een nieuwen band onderhouden tussehen uw land en den H. Stoel. Een bijzonderen ze-gen spreken Wii uit voor alle Katholieken, die de leiding hun ner bisschoppen volgen. Een geweldig gejuich steeg op, toen de H. Vader geëindigd had en van de troon oprees. Voelde de Paus zich Nederlander met de Nederlanders, wij voelden ons in enthousiasme één met de Romeinen. De Pauselijke Zegen werd gegeven en daarna klonk machtig en majestueus het „Aan U, o Koning der Eeuwen", als een eed van trouw aan Christus' Plaat sbeklee- der. Na afloop der audiëntie spraken wij nog een van de Zwitsers, die deze audiën tie medemaakte en de audiënties die an dere volkeren. „Jo, jo", zeide hij in het trouwhartig Zwitsersch-plat, „mann kann schon sehen, dasz der Pabst Holland herz- lich liebtEr lobt die Völker alle! A'ber niemals lobt er so aus ganzem Herz und Seele, als heute die Hollander." Denzelfden middag is hot Nederlandsch College geopend. Een eenvoudige plechtig heid, die onder leiding stond van mgr. Eespighi als ceremoniemeester, en waarbij de Aartsbisschop een rede hield. Een koortje van student-priesters voerde bij de inzegening de kerkelijke gezangen uit. Het Nederlandsch College is gelegen ver van het centrum der stad in een nieuwe wijk, die eigenlijk een heel oude wijk is, na melijk op de Aventijnsche berg. Eeuwen lang heeft deze heuvel verlaten gelegen; eerst in de laatste jaren is de Aventijn, vroeger zoo schilderachtig met zijn oude vervallen kerken tussehen de wijngaarden, met frissche nieuwe huizen volgebouwd. Het College Olandese is een kloek ge bouw, geriefelijk maar geheel niet overda dig ingericht. De kapel is eenvoudig, met twee bontmarmeren altaren in echt-Ita- liaansche stijl. De studenten, die him schoone woon plaats in de schaduw van St. Pieter, voor die nieuwe gebouwen verlaten moealen, voelen er zich, onder de goede zorgen der zusters van het Gezelschap J. M. J., al heel goed thuis. De Nederlandsche pelgrims hadden gis teravond eeq. réunie in de heerlijke tuinen op de Pincio. Het ging er echt gemoedelijk en gezellig toe. Boven in een restaurant was een orkestje opgesteld, dat eerst het „Wien Neerlands Bloed" speelde. Toen verzocht werd om het Italiaansche volkslied te spe len, werd medegedeeld, dat dit verboden was1 Een der deelnemers, de bekende musi cus Alphons Vranken, speelde op de piano het „Wilhelmus" en andere volksliederen als „Piet Hein", die met vuur werden meegezongen. Dank z"ij den Italiaanschen wijn, hadden de Hollanders alle schuchter heid afgelegd! DUITSCHLAND TEWATERLATING PANTSERKRUISER A. Gisteren is te Kiel het z.g. pantsersohip A, ais eerste van een klasse van vier, ter vervanging van de verouderde pantserkrui sers, te water gelaten en gedoopt door pre sident Hindenburg. Het schip ontving den naam „Deutsch- land". Jarenlang heeft het te bouwen schip in de politieke belangstelling gestaan van bin nen- en buitenland. In Duitschland be dreigde de eventueele bouw een oogenblik zelfs 't bestaan van de regeering, doch de houding der soc. partij, die tenslotte met vrijwel alle partijen het erover eens is, dat de Duitschland bij het Verdrag van Ver sailles toegestane mate van bewapening tot haar maximum moet worden opgevoerd, heeft tenslotte de „Ersatz-Preussen,, gered. Wat is dan het bijzondere in dien Duit- schen pantserkruiser? De beperking, welke do Duitsche marine werd opgelegd door het vredesverdrag van Versailles, heeft de Duitsche technici gedwongen, hun inspan ning te richten op de constructie van een zeer efficient vaartuig, welks eigenschap pen toch niet met het Verdrag in strijd zouden zijn. De Duitsche vloot mag niet grooter zijn dan 6 pantserkruisers van ma ximaal 10.000 ton, zes kruisers van max. 6000 ton en 24 torpedobooten van max. 800 ton. Toen de oude pantserkruiser „Preus- sen" de leeftijdsgrens had bereikt, heeft men er naar gestreefd, hem door een zoo krachtig mogelijk pantserschip van 10.000 ton te vervangen. Dat dit schip in technischopzicht iets merkwaardigs zou zijn, blijkt al reeds hier uit, dat het 48 millioen gulden heeft gekost, terwijl aan kruisers van dezen omvang meestal niet meer dan de helft wordt be steed. Deze grootere kosten zijn in de eerste plaats een gevolg van de bewape ning. De „Deutschland" heeft, afgezien van de lichtere stukken, in twee geschut- torens zes kanonnen van 28 c.M., een ka liber, dat in andere vloten slechts op veel grootere vaartuigen voorkomt. Deze bewa pening is feitelijk die van een kleine dreadnought. Het was natuurlijk zaak om ondanks de zware bewapening een groote snelheid mo gelijk te maken. Men heeft dit probleem opgelost door het schip en zijn motoren zoo licht mogelijk te maken. De staalplaten, die de scheepsromp vormen, zijn niet aan elkaar geklonken, doch gelascht, hetgeen bovendien het schip nog krachtiger en elas tischer ..heeft gemaakt. Voorts wordt de kruiser voortbewogen door Dieselmotoren, waarmee het gemakkelijk een snelheid van 26 knoopen kan halen. Bij een snelheid van 20 knoopen bedraagt de maximum-actie radius niet minder dan 10.000 mijl. Door deze kracht en snelheid heeft de nieuwe pantserkruiser den naam „slagschip in zakformaat' ongetwijfeld verdiend. Hij kan de logge schepen, die hem zouden kun nen vernietigen, gemakkelijk ontloopen, en is door zijn zwaar geschut kruisers van VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bevredigend verloop van de besprekin gen in de Europeesche commissie. De tol-unie-kwestie verwezen naar het Haagsche Internat. Hof. Pantserkruiser A. te water gelaten. LEIDEN. Gisteravond heeft op de terreinen van den Houthandel der fa. Gebrs. Van Hoe ken een felle brand gewoed. (Tweede Blad). denzelfden omvang gemakkelijk de baas. Tegenover de modernste Britsche slagkrui sers, die 42.000 ton meten, met 'n ma-x. snel heid van 32 knoopen en geschut van 38 C.M., is de nieuwste aanwinst der Duitsche vloot echter weinig of niets waard. En de Fran- schen hunnerzijds vertrouwen, dat de drie slagschepen van 23.000 ton, die zij op stapel gaan zetten, eveneens ruimschoots opge wassen zullen blijken tegen de nieuwe Duitsche kruisers van het type „Deutsch land", waarvan er, volgens de plannen van het rijksweer-minis'terie, vier zullen worden gebouwd. FRANKRIJK DE OUSTRIC-AFFAIRE. De senaat als staatsgerechtshof bijeen. De senaat is gisterenmiddag als staats gerechtshof bijeengekomen om de aan klacht in behandeling te nemen, welke de Kamer tegen de bij de Oustric-affaire be trokken senatoren, Raoul Peret, den vroo- geren minister van justitie, en Renó Bee- nard, oud-gezant te Rome, heeft ingediend, evenals tegen de vroegere staatssecretaris sen, Gaston Vidal en Fabre. De procureur-generaal las bij het begin van de zitting de acte van beschuldiging voor. De verdediger van Raoul Peret pro testeerde formeel tegen de acte van be schuldiging en deed een beroep op de rech ters, om zich niet door hartstocht te laten leiden, doch zich op den grondslag van het recht te stellen. TEXEIEL-CONFLICT IN NOORD-FRANKRIJK. De algemeene staking afgekondigd. De algemeene staking in de textiel-indus- trie is Maandagmorgen begonnen. De staking in het textielgebied van Noord-Frankrijk omvatte gisteren 107.000 man. De indruk bestaat, dat er voorloopig niet veel kans bestaat, dat overeenstem ming tussehen beide partijen zal worden verkregen. Beide partijen stellen elkaar verantwoordelijk voor het uitbreken van I de staking. j De orde is tot nu toe nergens gestoord. Een communistische vergadering is giste- renavond ontbonden. Men vreest, dat de staking zich ook tot andere bedrijven zal uitbreiden, aangezien verschillende arbeidersorganisaties verga deringen hebben uitgeschreven oni over dó afkondiging van een sympathiestaking te beraadslagen. SPANJE DE TOESTAND IN SPANJE. De rust nagenoeg weergekeerd. Volgens een bericht uit Madrid is de staat van beleg, die afgekondigd was naar aanleiding van de aanvallen op de kerken' en kloosters thans opgeheven. Verklaard wordt, dat in het heele land weer rust heerscht. Slechts in een kleine provinciestad heeft zich nog een incident voorgedaan. Commu nisten trachtten aldaar een kerkelijke pro cessie in de war te sturen, waarop het tot een vechtpartij tussehen de geloovigen en de communisten kwam, waarbij 4 perso nen verwond werden. Aan de universiteit van Valladolid is de geneeskundige faculteit tot October geslo ten, daar de studenten verlangden, dat de professoren hun zonder examen het diplo- ma voor de uitoefening van de praktijk zou- j den uitreiken. Toen de professoren weiger- den dit te doen, werden zij door de studen ten opgesloten. J Dit is thans beantwoord met de sluiting i van de faculteit. Alle buitenlandsche Jesuieten-paters heb ben het land verlaten in verband met het vijandig optreden der communisten en an dere elementen. Ook de Spaansohe Jesuieten hebben hun kloosters verlaten en zullen voorloopig als particulieren bij hun familie gaan leven. Zij zullen niet te-rugkeeren, voordat de toe stand genormaliseerd is.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1