inst ©p tof f geen winst en WOENSDAG 20 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 Neem je geen Deensche jongen of meisje? Pa-sboor Sinitz te Nykóbing heeft het al enkele jaren klaar gespeeld om aan 'n groep Deensche jongens en meisjes (tus schen 12 en 16 jaar) 'n vacantie-onderko- men te versohaffen hij goed-katholieke fa milies uit de grootsteden en provincieste den in Nederland. De kinderen komen de eerste week van Juli en blijven tot ongeveer 8 Augustus. Dus vijl weken. De reis heen en terug betalen de Deen sche ouders zelf. Dat kost je dus niets. 't Zijn ook geen arme, kinderen, die je van Idee ren enz. moet voorzien. Nee ze hebben van alles genoeg. Maar wat, ze te kort komen is de gloed van het volle katholieke leven. Ze leven daar in geheel niet-katholieke omgeving. Ze moeten er meestal de neu trale of protestanbsch getinte scholen be zoeken. De kerken liggen op grooten afstand, zoodat ze er hoogstens iedere week heen kunnen. Ze hebben sterk behoefte aan het volle katholieke leven, dat wij gelukkig rijk zijn. Is 't niet 'n fijn gevoelde actie van pas toor A. Smit-z om de Deensche jeugd zoo'n kraohtkuur in katholiek leven te laten vol gen? Komaan, katholieken van de daad! Laat Pastoor Smitz niet in den steek. Neemt uit louter liefde tot Jezus een of meer van die kinderen in uw warmen hui- selijken kring! Bij voorkeurjongen»! Meisjes zijn er al veel aangevraagd. Moeten de jongens weer de versukkelin gen zijn? Bijzonder aan te bevelen is het, dat ze komen in gezinnen, waar kinderen zijn. Andersvervelen ze zioh zoo gemak kelijk. Ze kennen allemaal wat Duitsch, zoodat ge mekaar verstaan kunt. Richt uw aanvrage spoedig bot pastoor A. Smitz, Bispegaadc Nykóbing, Danmark. Inlichtingen en aanvrage niet tot mij richten, maar bot hem. G. HUIJS, R. K. Pr. Voorhout 18 Mei '31. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw geëerd blad dato lfc» Mei j.l. onderteekend W. G. Kloek, zou ik gaarne een paar opmerkingen maken. Het stukje is, naar mijn meening, mos terd na den maaltijd; het is toch genoeg bekend, dat hier in Voorhout de verkie zing geheel organisatorisch verloopt. De aanhaling, dat hier een bepaalde can- didaat zich door voorkeurstemmen wilde laten verkiezen is geheel onjuist; het be trof hier geen eandidaat, dus voorkeurstem men was niet mogelijk, vervalt dus mede den schijn, dat een bepaalde eandidaat zich zelf propageerde om door voorkeur stemmen gekozen te worden. Gaarne had ik antwoord van den heer Kloek op anderstaande vragen. Vindt de heer Kloek het wel organisato risch en tactisch, dat dóór twee opnieuw gekozene zittende leden met minder pas sende strooibiljetten op een onjuiste manier propaganda wordt gemaakt om nieuwe ca-n- clidaten té negeeren? Ware het niet jpister geweest de propaganda over te laten aan de z.g. vrije kiezers? Met vriendelijken dank P. v. d. NOULAND. KERKNIEUWS dijefi. Van hel slagen van uw arbeid hangt oog grootendeel het welzijn v*.n den win kelstand af. Als het ugoed gaat, gaat het velen anderen goed. Ja, bij het bidden denken wij aan onze weldoeners, omdat zij zo trouw aan ons denken. FATHER LEFEBER, Directeur. St. Bonifacus-Missiehius, Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het geld gebruikt om jongens voor Priester op te leiden. UIT DE OMGEVING Kanunnik Westerwoudt. Naar wij vernemen is de toestand van den Hoogeerw. heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt zeker niet achteruitgaande. De ziekte zal echter wel van eenigszins langdurigen aard zijn en Z. H. E. zal ge- ruimen tijd rust moeten houden. Om deze reden is het ook wel zeker, dat Z. H. E. deze week niet met Z. H. Exc. den Bisschop en met de andere heeren naar Haarlem zal terugkeeren. ,N. H. Crt." 151. U had ons moeten zien op de Kruisda gen, 's morgens vroeg om kwart vóór zes. 't Zou u goed gedaan hebben. Het vee in de wei moet deze week zich en elkaar wel afgevraagd heben wat er aan de hand was. Kruis voorop, dan studenten, Pries ters en Broeders, volgend de Priester in paarse koorkap en dan de Zusters, allen zingend de Litanie van Alle Heiligen, voor deur uit, het groote veld voor het huis om en dan via de speelplaats weer door de buitendeur de kapel in. Ja, het doet weldadig aan, in de mooie voorjaarsmorgen, in het voorjaarszonne tje langs het voorjaargroens. Het doel weldaig aan dat repeteerend zingen van oude en jonge stemmen, terwijl het paard in de wei de qoren spitst, de kopien opstaan en niet goed weten of ze •zullen blijven staan of maar weer gaan liggen en de schapen haar lammeren om zich een laten dartelen en na even opge- zien te hebben, maar weer aan het grazen gaan. Het doel weldadig aan dat smeexen *n het vroegere morgenuur om zegen over de natuur den Heer van het al, dat zingend bidden om wasdom Hem Die alleen alle 1 wasdom schenkt. Wij hebben daarbij ook een u gedacht, vrienden die uw onderhoud moet vinden in boerderij en tuinderij, en dit vooral uit dankbaarheid, omdat gij toch nog altijd tot. onze beste weldoeners behoort. Ja, wij hebben ook voor u gebeden, de i bewerkers van het land, dat God uw vel den moge zegnen, uw akkers vruchtbaar maken, uw stoere arbeid moge doen ge- LISSE. Gevonden voorwerpen. Bij de politie is als gevonden voorwerp gedeponeerd een velg met band van een auto. Inlichtingen zijn te bekomen bij de politie. TER-AAR. Tulpententoonstelling. Dat. er met de ze tentoonstelling weer eenige drukte was aan het Papeveer, zal niemand betwisten, doch zooals met de Narcistentoonstelling was het nu niet. Het aantal bezoekers is heel wat minder geweest, en ook de echte geest ontbrak als het ware, al was de tentoonstelling op zich zelve mooi. Enfin, misschien vindt dit zijn oorzaak, dat alles te vlug in zijn werk ging, het moest hard gaan, het ging ook op een drafje. Op de tentoonstelling vielen pracht- exemplaren te bewonderen, en 'fc geheel bood een keurigen aanblik. Do expositie van den Plantenziekten- kundigen dienst Crok bijzonder veel belangstelling, men zag de verschillende ziekten in de bollen, en tevens kon men ook uit sommige brochures leeren, hoe enkele ziekteverschijnselen bestreden kunnen wor den. Deze stand was leerzaam en nuttig, de echte „bollenkweeker" maakte er ter dege gebruik van. Door de jury werden de prijzen toege kend als volgtP. N. Dobbe voor 't mooi ste geheel: Ie prijs; J. Th. Lelieveld en W. Blijleven 2e prijs voor de goede handels soorten G. Koeleman en gebr. de Haan, 3e prijs voor de goede handelssoorten. Verder hadden nog een prijs J. C. v. d. Jagt voor de sierlijkste opstelling, en H. Koek uit R'veen voor den fraaist en stand. Vermelden we nog, dat. de opstelling en rangschikken al veel mooier en beter was bij de verschillende inzendingen dan op de Narcistentoonstelling. Hopen we, dat deze twee tentoonstellin gen, die georganiseerd zijn door de actieve verceniging „Samenwerking" veel mogen bijdragen tot meerdere kennis van het vak en tot het algemeen welzijn van Ter-Aar. Onze hulde aan het Bestuur, de wakkere mannen, die den moed hebben gehad iets dergelijks te organiseeren. Verkooping. Deze week had de ver- kooping plaats van de verschillende woon huizen, van hier en elders. Perceel 1. 4 woonhuizen staande te Nieuwveen in bod voor 2700, afgemijnd op 1300 door Tur kenburg van Alphen. Pcrc. 2. 4 woonhui zen staande te Bilderdam Gein. Leimuiden, in bod 1000, afgemijnd 900 door J. Treur te Bilderdam. Perceel 3. Staande aan de Geerdijk in bod ƒ500, afgemijnd op f 700, Kwakkenbos, Nieuwveen. Perceel 4. Staan de eveneens aan de Geerdijk.in bod ƒ1400, afgemijnd 80, J. v. Vieringen, Alphen. Perceel 3 en 4 gecombineerd, in bod 2680, afgemijnd op 175, door J. v. \Vieringen, Alphen aan den Rijn. Perceel 5. Staande langs het- Aarkanaal, bewoond door den heer J. de Bruijn, in bod 800, afgemijnd op 175. door J. C. de Jong. VOORHOUT. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Nummering der lijsten. In de gisteren gehouden vergadering van het Hoofdstembureau alhier is bij loting Lijst 1 de R. K. Lijst en lijst 2 de G.-H. en A.-R. lijst toegewezen, voor de a.s. verkie zing van den gemeenteraad. Geboren: Johannes Albertus Maria, z. van L. H. Prins en (J. \V. Stokman. Hendrikus Theodoras, z. van C. J. Bel en G. K. Opdam. Maria Johanna Elisabeth, d. va-n P. Th. Mens en C. M. van den Bosch. Ondertrouwd: N. van Kempen 24 j. en M. C. van der Meij 26 j., beiden te Voor hout. L. M. Klomp 28 j. te 's Gravenhage en E. M. van den Berg 33 j. te Voorhout. L. W. van Schie 26 j. te Noordwijk en M. J. Witteman 23 j. te Voorhout. Getrouwd: O. van den Arend te Nieuwkoop en H. Warmerdam to Voor hout. Gevestigd: J. Straathof en gezin uit Leiden. J. Mooijekind en eebtgen. uit Noordwijk. F. J. A. Hoe-s uit Tilburg. W. Thuring uit Amsterdam. A. J. van Werkhoven uit Sassenheim. J. van der Voorn en echtgen. uit Ter Aar. M. G. H. Hencke uit Ned. O.-I.. J. de Vogel uit Hazerswoude. Vertrokken: F. G. Lindeboom naar Bussum. J. Baak naar Sassenheim. W. J. A. van der Laar naar Roermond. Th. P. Hoogervorst naar Sassenheim. A. C. Hekker naar Noordwijkerhout. A. P. van den Berg naar Noordwijkerhout. J. M. Homan naar Arnhem. J. C. War merdam naar Alphen aan den Rijn. A. van der Raadt naar Heemstede. A. H. van Etten naar Zevenbergen. E. Huij- boom naar Haarlem. J. M. A. Alkema de en gezin naar Leiderdorp. P. Boef en gezin naar Noordwijkerhout. C. Lie- breih naar 's Gravenhage. P. Hooger vorst naar Lis se. J. Th. A. van Dieinen naar Noordwijkerhout. H. Warmerdam naar nieuwkoop. SASSENHEIM. Groene Veiling. Gisterenmiddag werd onder Directie van de Hobaho op den tuin van den hee-r G. Haver een groote collectie te veld staande Trnunphtulpen en Narcis sen geveild. Voor het extra best gewas werden de volgende prijzen besteed: 5 Bed Triumph tulp 'ielescopium voor J 335.4 Bed. Tr.t. Kansas ƒ134.10 Regels Tr.t. Kornifores 770.5 Regels Tli.t. Nora ƒ120.6 Reg. Mepsuta ƒ75.15 Reg. ir.t. Sithaula J 104.— 10 Reg. Tr.t. Vergo 122.^-; 12 lieg. Mendeltulp Briand 135.— 10 Reg. Tr.t. Goxsa j 266.10 lieg. Tr.t. Ursa-minor 46.9 Bed. Tr.t. Sagetarius opgehouden voor 286.17 y2 bed idem 490.40 reg. Tr.t. Pres. von Hinden burg 295.— 11 Bed."" Tr.t. Zimmerman ƒ451.— 90 li-eg. Tr.t. Thuban 320. Aanbesteding. Door het bouwkundig bureau Lobman en Ponsen is voor rekening van het bestuur van de Yisserscbool aan besteed het maken van een 'hekwerk en rijwielbewaarplaats aan de J. P. Gouver neurlaan alhier. Ingeschreven werd als volgt: N. Nieuwkoop 10.299.Gebr. Nieuwkoop 9200.— K. W. Breda 8980; Gebr. Breda 8960; G. J. Kiebert ƒ8975; Th. Reeuw ijk 9220; Gebr. Meeuwissen 9300; E. J. Dijkstra ƒ9928; C. J. Meiman 9970; W. Olislagers 10.300. De gunning is aangehouden. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Scherm afgereden. Maandagmiddag is waarschijnlijk door het te dicht langs het trottoir rijden het zonnescherm afge rukt van den winkel van de firma Gebr. d. Geur aan de Dorpstraat door de vracht auto van bode. H. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een politie-verbod. Wij herinneren er aan, dat- het verboden is zich per rijwiel te laten slee-pen achter een auto of ander voertuig. Tegen verschillende personen werd deswege door de politie reeds proces verbaal opgemaakt. Aanrijdingen. J. v. d. L. werd gister morgen door een achter hem aan komende auto aangereden, waardoor zijn bijna nog nieuw rijwiel geheel werd vernield. De 18-jarige mej. M. de Gr., werd op de Gouwsluische weg eveneens door een auto aangereden. De juffrouw viel en werd aan beide knieën verwond en op het politie-bureau verbonden. Belhamels. Door een tweetal jongens werden van hefc Chr. Wijkgebouw, wijk Hoorn eenige ruiten vernield, de belhamels zijn bij de politie bekend. Z0ETERW0UDE (H. R.). Wit Gele Kruis. Vrijdagavond werd door de c.ommissie voor het organiseeren van de verloting en de daaraan verbonden fancy-fair ten bate van het Wit-Gele Kruis het eindverslag uitgebracht, met als resul taat, dat aan het bestuur van het- W. G. K. kon worden afgedragen een bedrag van 700.55 5. De voorzitter dankte namens het be stuur de- commissie voor het vele werk en de moeite welke allen zich getroost had den, waardoor zulk een niet te verwach ten resultaat was bereikt. De heer v. d. Poel, voorzitter van de commissie, dankte allen voor hun medewer king, maar vooral de heer Bergers, die als leider in zoo'n korten tijd er van heeft weten te maken wat mogelijk was, waaraan dit succes is te danken. Dezen avond werd besloten met- een woord van dank en met een aansporing tot medewerking ook in de toekomst, waardoor niemand zich meer afzondere en dus bin nen korten tijd elk katholiek gezin in onze parochie lid van de mooie vereeui- ging het Wit Gele Kruis zal zijn. Uit de Landbouwwereld Kunstmest in den tuin. Voor de kunst mest bekend en ingeburgerd was, werden in de tuinbouwstreken groote hoeveelhe den stalmest, beer, enz. gebruikt. Ook than-s is de natuurlijke mest, en terecht, in den tuinbouw nog zeer in eere. Maar daar naast wordt- al vrij wat kunstmest gebruikt, waardoor de oogsten niet alleen worden gebruik van enkel stalmest zijn bezwaren. Maar al te dikwijls wordt deze mest te duur betaald. Er is geenerlei controle of men goeden mest krijgt of rommel. We wil len niet als een feit eonstateeren, dat er geknoeid wordt, maar slechts vaststellen, dat in elk geval alle controle ontbreekt en dat deze bij den aankoop van natuurmest wel steeds zal blijven ontbreken. Een an der bezwaar der natuurlijke meststoffen schuilt in de omstandigheid, dat ze in de meeste gevallen als volledige meststoffen beschouwd worden, terwijl ze dat in vele gevallen niet zijn. In alle natuurlijke meststoffen komen de vier planten voedingsstoffen: stikstof, phos- phorzuur, kali en kalk voor; in zooverre zijn ze du-s volledig. Maa-r de verhouding waarin genoemde voedingsstoffen er in voorkomen, is heel verschillend. Daardoor past een natuurlijke meststof nooit voor alle gewassen. En toch wordt ze daarvoor dikwijls gebruikt. Het noodzakelijk gevolg daarvan moet zijn, dat men in vele geval len eenzijdig te werk gaat. Om een voor beeld te noemen: beer en compost zijn ka- li-arm, bevatten te weinig kali in verhou ding tot de andere voedingsstoffen. Ze zijn echter zeer rijk aan stikstof. Beer en com post zouden dus goede en volledige mest stoffen zijn- voor gewassen, die weinig kali HET NIEUWE VLIEGVELD TE EELDE (Groningen) dat Zaterdag geopend zal worden, had Dinsdag reeds druk bezoek. Vier Zweedsche aviateurs maak ten op hun reis een tusschenlanding, terwijl een aantal persvertegenwoor digers per K. L. M. vliegtuig een kijkje kwamen nemen, waar zij door den burgemeester van Eelde werden ontvangen. en veel stikstof noodig hadden. Maar zulke gewassen zijn er, helaas, niet te vinden! Want een gewas, dat veel stikstof aoodig heeft, b.v. een kool- of bladgewas, vraagt ook veel kali. Uit een en ander volgt reeds dat men ter volledigmaking van onze na tuurlijke meststoffen toch zijn toevlucht zal moeten nemen tot kunstmeststoffen. In bo venstaand voorbeeld zal men b.v. naast compost of beer, kali in den vorm van pa- ten tkal-i kunnen toedienen. Zulks gebeurt ook in streken, waar men met een ralio- neele bemest-ings-wijze op de hoogte is. Een volledige bemesting met kunstmest kan in den tuinbouw met veel succes d-e natuur lijke meststoffen vervangen. Een rationeel gebruik van kunstmest brengt voor de tui niers Keel dikwijls besparing bij aankoop doch tevens arb e ids b e sparing mee. In de verslagen der Rijksproefvelden van de laat ste 20 jaren liggen voorts de voorbeelden voor 't grijpen, dat men met veel succes kunstmest in den tuinibouw kan gebruiken. Kamerplanten. Met het voorjaar is ook weer de tijd aangebroken om onze kamer planten geregeld van het noodige voedsel te voorzien. We kunnen dit doen, door ze te gieren met een slap aftreksel van koe mest, of en daaraan geeft men in ka mers meestal de voorkeur we begieten ze af en toe niet- een oplossing van z.g. bloemenmest of plantenvoedingszouten. Hierbij moeten we echter vooral zorg dragen, clat de oplossing niet te sterk is, voor potplanten i-n 't algemeen niet sterker dan een halve a één g-ra-m voedingszout op 1 L. water. Sterkere oplossingen oefenen, in plaats van een gunstigen, een zeer na- deeligen invloed uit op de planten, en heb ben dikwijls haar uood tengevolge. Een ■eenvoudige manier om ons de gewenschte oplossing te verschaffen, is de volgende: In een Literflesch doen we een ons van de meststof en vullen de flesch dan geheel met water, waarin het zout doo.r -schudden wij spoedig oplost. We hebben dan een oplossing van 100 gram (1 ons) op 1 L. wa ter. Met deze oplossing vullen we een klein apotheker-sfle-schje va-n 10 kub. c.M. inhoud en gieten dit vervolgens over in een tweede literflesch. Wordt deze dan verder met water geheel gevuld, dan hebben we de verlangde oplossing. Want de 10 kub. c.M. water in het kleine fleschje be vat juist één gram van de meststof in oplossing, en deze wordt in de 2e flesch verdeeld over 1 L. water. De Regenwormen. De ploeg is een der oudste en nuttigste uitvindingen van den mensch, maar lang reeds voor het bestaan van den-mensch werd het land regelmatig omgeploegd door de wormen en steecis zul len zij met dien arbeid voortgaan, 't Is te betwijfelen, of er wel vele -dieren be-staan, die zulk een gewichtige rol in de geschie denis der aarde gespeeld hebben, als deze laagbewerktuigde schepselen". Aldus Char les Darwin ongeveer een eeuw geleden. De regenwormen hebben ook niet weinig bij gedragen tot een goede bodemventilat-ie. Door hun woelen maken zij den grond po reus en toegankelijk voor de dampkrings lucht, terwijl het overtollige water er uit wegzakt. De voor den plantengroei zoo noodzakelijke, scheikundige omzettingen kunnen daardoor dus te beter plaats heb ben, waardoor de verschillende voedings stoffen ter beschikking van de planten komen. Blauwe Lupine. De blauwe vèelbladige Lupine is een gewillig bloeiende plant. Zij ontbreekt nooit op het a-ppèl. Elk jaar brengt zij bij -goede verzorging een prach tig bouquet heerlijk-blauwe, forsche bloem trossen te voorschijn. Zo behoort dan ook tot onze dankbaarste tuinplanten; de wei nige zorgen beloont ze met rijken bloei, 't Is een echte zonplant. Hoe zonniger ze staat, hoe sterker de bloei. De boclem mag echter niet te vochtig zijn. De planten wor telen diep en hebben het op goeden tuin grond niet spoedig droog. De Lupine is af- keerig van verplanten, daarom doet men het alleen, wanneer het noodig is, namelijk als de plant achteruitgaat en zwakker wordt en de bloemen kleiner en geringer in aantal worden. De Lupine is uitstekend op haar plaats voor een heeslergroep of tusschen de lage heerstertjes aan den voor kant va-n zulk een groep. De plant wórdt ruim een meter hoog en maakt tussc-hen laag en licht struikgewas een zeer fraai ef fect. Na den bloei, die in de eerste zomer maanden valt, blijf-t do plant nog geruimen tijd groen, zoodat ze ook dan, met haar mooie blaadjes, tusschen de heesters een goed figuur maakt. Snoeien van heesters. Straks, als de maand Juni er is, moeten de Ribessoorten, Prunus Pis'sardi en andere Prunussen, For sythia's, Amygdal-is en andere heester-s, die den bloei achter den rug hebben, onder 't mes worden genomen, voordat het nieuwe lot te ver ontwikkeld is en hiervan dus te veel zou moeten worden weggesneden, wat verlies vaji kracht beteekent. Ook de Se ringen raken dan langzamerhand uitge bloeid. Waar ze de ruimte hebben, en vol op licht en lucht, kunnen ze worden terug- gesneden. We zorgen er daarbij voor, met een *de dikwijls rijke grond-scheuten te ver wijderen. Deze kunnen meestal met den. wortel uit den grond gestoken worden en kunnen dan ergens worden opgeplant, om als onderstaan voor het oculeeren van fraaiere -soorten te dienen. In kleine tuinen echter moeten we met het insnijden van Seringen zéér voorzichtig zijn. Als straf voor te- sterk insnijden, zitten we vaak eenige jaren zonder bloemen. De Musch. De musch rekent men vaak tot d-e schadelijke vogelsoorten, maar o.i. wordt het nut van dezen vogel wel eens to veel voorbij gezien. Hoewei de musechen zaadeters zijn, ver-slindeoi ze ook heel wat insecten. In 't vroege voorjaar, wanneer er nog weinig zaadkorrels te verkrijgen zijn, eten ze veel rupsen, wormen en kevertjes. Ook de jongen worden veel met rupsen en larven gevoederd, en onder de bladluizen houden de musschen soms groote oprui ming. Ik heb daar menig schitterend voor beeld van gezien. Br.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12