EEN VERBLIJF IN ASSISIË. ZATERDAG 16 MEI 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Bij het graf van St. Franciscus. Een ontmoeting met den schrijver Joannes Joergensen. (Van onzen eigen redacteur). V Het „Volk" over de „Rerum- Novarum". Ook het „Volk" wijdt een beschouwing aan de „Rerum-Novaruim"-herdenking. En het peil, waarop deze beschouwing staat, kan men duidelijk constateeren in het slot ervan, dat wij hier afdrukken: Intusschen is de historische betee- kenis van de encycliek geen andere, dan dat zij een katholieke dam tegen het socialisme te vormen heeft. Daar mee is zij tot een kapitalistisch in strument geworden, met welke anti kapitalistische taal zij ook is ingeleid. Wie het socialisme verwerpt, aan vaardt het kapitalisme, daar helpt niets aan. De encycliek heeft het ka pitalistische karakter der katholieke partij sterk bevestigd. Haar politiek getuigt daarvan. In dien zin heeft de kapitalistische katholieke pers alle reden het encycliek-feest te vieren. Dit te doorzien past katholieken ar beiders met klasse-gevoel en eigen waarde. „Klassegevoel en eigenwaarde"., moes ten de socialistisch redactie er toe bren gen, om ook den tegenstander eerlijk te be- oordeelen, om hem gegronde waardeering te schenken, of, als- men zich daartoe niet in staat acht op z"'n allerminst om te zwijgen 't Is toch al te zeer in strijd met de his torisch© werklijkheid, om te beweren, dat de „Rerum Novarum" alléén een negatief resultaat heeft gehad, nl. bestrijding van het socialisme! En beweringen als deze: „Wie het socia lisme verwerpt, aanvaardt het kapitalis me" zijn eenvoudig: misleidend Misleidend, omdat wat daarin wordt ge zegd volkomen waar èn geheel en al las terlijk kan zijn. Zulk 'n bewering is waar, als men onder „kapitalisme" verstaat pri vaat bezit van productie-middelen, geregeld en beperkt naar de eisohen van het alge meen belang. Maar een dergelijke bewe ring is lasterlijk, als men onder „kapita lisme" begrijpt het huidige oeconomiscke (kapitalistische) stelsel, „belast met al lerergste misbruiken". Aan de „VoSk"- redacbie zij ter lezing aanbevolen de jong ste Encycliek van Paus Pius XI; hoewel de ondervinding ons niet veel hoop schenkt op een eerlijke beoordeeling! KERKNIEUWS DISPENSATIE IN VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET. Tijdens den Katholiekendag. Overeenokmstig canon 1245, 2 verlee- nen Wij in verband met den Algemeenen Nederlandschen aKtholiekendag aan al len, die op Woensdag den 27 Mei a^s. in Amsterdam zullen aanwezig zijn, dispen satie in de vasten- en onthoudingswet. M. P. J. MöLLMANN, Vicaris-Gen. van den Bisschop v. Haarlem. Haarlem, den 11 Mei 1931. „St. Bavo PLEBAAN L. A. A. M. WESTERWOUDT. Te Rome ongesteld geworden. Naar ons uit Rome wordt geseind, is ple baan L. A. A. M. Westerwoudt, die reeds lijdend was aan maagziekte, aldaar onge steld geworden. Zijn toestand geeft echter geen reden tot ongerustheid. De patiënt verblijft in het Nederlandsch Priestercol lege. ASSISI, 11 Mei. Er was een jonge man, die zijn vader be stal om een arm priester te helpen, en die, toen zijn vader nijdig werd, midden op de straat zijn kleeren uittrok en den vader voor de voeten wierpeen man, die, hoe wel hij rijk was, een afgedragen, vuile boe renkiel aanschoot, in spelonken en grot ten zich verborg, boette, vastte, visioenen zag en beelden hoorde spreken, langs de huizen bedelde om steenen en daarmede vervallen kerken „opknapte"., een man die predicaties hield tot de vogels en in de hoogste verrukking viool speelde op twee takkenEen gek dus. Inderdaad, St. Franciscus was gek. Hij was gek-in-God, verliefd door het dwaze heen op God, een „fou sublime". Dezelfde man, die in ons oog zulke be angstigend-abnormale dingen deed, heeft de Kerk van Christus hersteld, zooals hij de kerkjes te Assisi hersteld heeft. Hij stichtte een kloosterorde, die na enkele jaren reeds duizenden volgelingen telde en, ter bezegeling van dat alles ontving hij, als het waarmerk van God dat zijn gek heid gezond geweest was, de bloedende kruiswonden in het afgesloofde en uitge teerde lichaam gedrukt. Van St. Franciscus t den heilige streng voor zichzelf, maar hoofsch, goed en vroo- lijk voor de medemenschen is nog heel Assisi vol. Zevenhonderd jaar geleden wan delde „de Troubadour Gods" door de stra ten en sloppen van dit bergstadje, en het lijkt wel of bij zijn sterven alle leven uit Assisi is weggevloeid. In den schemeravond mag Assisi zich voordoen als een blank-wit stadje, besche nen door het hemelsch' zonnelicht is Assisi grijs en grauw. De huizen, paleizen en ker ken zijn opgebouwd uit ruwe, onbeschaefde blokken bergsteen, amphitheatersgewijze tegen den hemel op. Door de straten gaan de krijgt men den indruk zich te bevinden tusschen rotswanden, waarin hier en daar ramen en deuren zijn uitgehouwen. Ma»ar zoo schilderachtig als dit grauwe bergnest isDe overwelfde, steile straat jes cn stegen openen onverwacht magni fieke doorkijken op de groene vlakte bene nden en op de bergen van Montefalco, blauw-beaderd gelijk druiven. Den eersten dag van mijn verblijf in As sisi was het Zondag en des morgens bega ven we ons, zooals vanzelf sprekend is, ter kerke in de benedenkerk van San Fran cesco. De middeleeuwen hadden veel gevoel (soms te veel en te ver gezochtvoor symboliek. Heel treffend is deze ook ge legd in de kerk van San Francesco, die het benauwde aardsche leven verzinne beeldt, in de donkere, laaggewelfde on- derkerk en de hemelsche zaligheid in de hiehtig-opstrevend feestelijke bovenkerk. Zoo ten minste vertelde mij de Minoriten- pater Paschalis Maier, die mijn vriende lijke cicerone was in kerk en ldooster van San Francesco. Hoewel Duitscher van geboorte onder scheidde* Pater Maier zich in niets van een Italiaan: oogen zwart als roet en haar in dezelfde tint, buitengewoon voorkomend en druk gebarend. Het was Zondag juist het feest van kerkwijding. Onder de lage, donkere, met tafereelen uit St. Frans' leven kunstrijk beschilderde benedenkerk werd een plech tige Mis opgedragen, waarbij ook alle „phi- losophen" van het Sagro Convento tegen woordig waren. Een groot aantal geloovigen woonde de Mis bij, de aanwezigheid van een van hen was een groote verrassing. Op het bankje naast mij knielde een nog forsche oude heer, met scherpe, doch vriendelijke bruine oogen en grijzend haar en puntbaard: de beroemde Deensche schrijver en letterkun dige Joannes Joergensen. Yelen der lezers en lezeressen hebben vermoedelijk een of meer van zijn boeken gelezen. Na de Mis werd de beroemde man aan geklampt, die zich een en al voorkomend heid betoonde en mij meetroonde door nauwe wenteltrappen naar de ruime sa cristieën. In een nis bij het venster ge zeten met uitzicht op de cypressen- beplante binnenhof van het Sagro ©onvento heeftJohannes Joergensen een en an der verteld van zijn leven in Assisi, waar hij nu reeds jaren woont en met welker be volking hij geheel één is geworden. Op onze onbescheiden vraag, of de schrijver, die een bekeerling is, zich niet ergerde aan de slordigheid, die in tlalië bij de kèrk- diensten zoo dikwijls hindert, verklaarde Signor Joergensen, dat hij zioh daar geheel mede heeft verzoend. Zijn leven te Assisi in zijn geriefelijk huis aan de Via Santa Maria delle Rose is geheel gewijd aan de studie der letteren o.a. aan literaire artikelen vor de „Natio nal Tidende" te Kopenhagen en op 't oogenblik aan de verdeensching van de „Geschichte eines Verborgenen Lebens", door Joergensen in het Duitsch geschre ven. Dit boek moet echter voor het Protes- tantsche Denemarken, dat tegenover het j intieme leven der Katholieken zoo totaal vreemd staat, eenigszins omgewerkt, wor den, of zooals de schrijver het zeide: „Auf eine andere Wellenlange eingestellf wer den." Een groot deel van des dichters tijd ver dwijnt ook aan een uitgebreide correspon dentie en aan het ontvangen van veel bui- tenlandsch bezoek. Zoo was ook Felix Tim mermans bij hem te gast; de bolle Vla- ming kon er maar niet over heen, dat er in Assisi geen windmolens waren en dat de dakpannen zoo scheef en wanordelijk la gen. Andere goede vrienden van den schrijver zijn de stervende Frederik van Eeden en Dom Willibrord Verkade, de schrijver van „Van Ongebondenheid en Heilige Banden". Joergensen hoopte tot zijn „hoffentlich Seliges Ende" in Assisi te verblijven, maar vertrok den anderen dag voor een kort be zoek naar zijn vaderland, Denemarken. Monsieur Joergensen nam daarop afscheid, een afscheid, dat echter niet „auf eweg" bleek te zijn, want den anderen dag viel me.;de groote eer .te beurt met den schrij ver en zijn Fransche vertaalster, Made moiselle Carof uit Dij on, naar Rome te mo gen reizen. Na dit interview heeft pater Maier op onderhoudende wijze de schilderingen in de boven- en benedenkerk uitgelegd. Het waren op de eerste plaats de eenvoudige, klare fresco's van Giotto, van Lorenzetti en van Cimabue die ons beider bewonde ring hadden. Het graf van St. Franciscus bevindt zich in de Crypta onder de benedenkerk. Door een opening in de rots, die rondom is weg- gehouwen, ziet men do ruwe steenen sarco- hpaag, waarin „Broeder Ezel" (zooals de heilige zijn lichaam noemde), die veel slaag en weinig eten kreeg, ter ruste is gelegd. Uit vree8 dat het lijk gestolen zou worden, werd de kist door de middeleeuwers met ijzeren hekken omgeven, die met ziware stangen werden vastgeklonken. Op den avond van het feestvan kerk wijding woonde ik nog een typisch-Italiaan- sche plechtigheid bij: de vertooning der relieken. Van heinde en verre was het volk toegestroomd om daarvan getuige te zijn. De relieken werden vertoond vanaf een galerij, waarvan het benedenstuk bestond uit een kunstgewrocht van mozaiek, z.g. Oosmaten-werk. Ter eere van de feeste lijkheid was dit kunstgewrocht behangen (zooals in Italiaansche kerken op hooge feesten gebruikelijk is) met lange roode lappen en lappen in fantasie kleurtjes. Het deed zoo denken aan gr ootmoed er's hemel bed; boven op dat bed stonden priesters die de relieken een voor een .vertoonden en op zangerige toon uitlegden. Na iedere re liek speelde het orgel een bruisende feest- marsch en werd met „entrain" aan twee sohelle ballen getrokken, die speciaal voor dit doel in het priesterkoor waren opge hangen. Een „gewijde kennis", echt Italiaansch! GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto gedood. Een driejarig jongetje, dat gisteravond uit een van de voortuintjes aan den Ko metensingel te Amsterdam te voorschijn kwam en den weg opliep, geraakte onder een auto en werd op slag gedood. Door een auto aangereden. Wielrijder ernstig gewond. Te Vogelenzang is Donderdagavond een wielrijder uit Hillegom door een auto aan gereden. Met een zware hoofdwonde en een ernstige hersenschudding moest hij naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem worden vervoerd. Motor rijdt op wielrijdster in. Vier gewonden. Donderdagmiddag omstreeks een uur Werden twee meisjes uit Meppel nabij de Pijlebrug aan de Smildevaart. achterop ge reden door een motorfiets. Een der meis jes werd door den motor gegrepen en te gen de straat geslingerd, terwijl de motor tegen een boom reed en omsloeg. De beide meisjes, de motorfiets en z'n doupassagier liepen ernstige verwondingen op. De gewonden werden door een passee- rende auto naar Meppel vervoerd. Men vreest voor het leven van den motorbe stuurder. Wagen door de tram gegrepen. Te Drempt is een melkwagen aangere den door de Geldersche ram. De wagen werd geheel vernield en de melkvoorraad ging verloren. De tramschade bepaalde zich tot het breken van verschillende kop pelingen. Voerman en paard bleven onge deerd. Ernstig motorongeluk. Donderdagmorgen om ongeveer half twaalf heeft in de gemeente Halsteren een ernstig motorongeluk plaats gehad. De heer Bosch uit Zierikzee kwam met zijn motor door dc Dorpstraat gereden. Ter wijl hij in een flinke vaart voortreed, sprong plotseling zijn voorband, met het noodlottig gevolg, dat de motor met den bestuurder eenige malen over den kop sloeg. Daarop bleef de man, die ernstige inwendige kneuzingen had bekomen, be wusteloos op den grond liggen. Het slacht offer werd bij een der omwonenden bin nengedragen. Dr. Ensink verleende de eerste genees kundige hulp, terwijl kapelaan Deenen geestelijken bijstand verleende. B. is daarna per auto naar heb Algemeen Burgergast huis te Bergen op Zoom vervoerd. 's Avonds was het slachtoffer weer tot het bewustzijn teruggekeerd. Op den Maasbreeschen weg te Blerick kwam Vrijdagmiddag het achttienjarig meisje v. d. S. onder een passeerenden tankwagen en moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Hier bleek, dat heb meisje een pols en een been had gebroken en nog enkele ernstige kneuzin gen had bekomen. Op het oogenblik is haar toestand zorg wekkend. Een auto op hol. Woensdagavond wilde een chauffeur in de Wijde Kerkstraat te Rotterdam zijn motor aanslaan. De startmotor weigerde, waarna de chauffeur uit den wagen stapte, om de electrische leiding na te zien. Daar bij maakte hij opeens contact, de startmo tor zette den motor in beweging, de wa gen stond in een versnelling geschakeld en tegelijkertijd begon de auto te rijden. De chauffeur sprong op de treeplank, om het stuur te grijpen, maar hij botste daarbij tegen een lantaarnpaal, waardoor hij van den wagen viel. De auto is er toen alleen van door gegaan. De chauffeur holde ach ter het voertuig aan, om door schreeuwen de voorbijgangers o^ het gevaar opmerk zaam te maken. De wagen reed de Wijde Kerkstraat uit en stak dc drukke Hoog straat dwars over, schoot het trottoir op en reed dwars door de etalageruit van de firma H., waar de auto in de uitstalkast strandde. Persoonlijke ongelukken zijn niet. gebeurdde materieele schade is vrij groot. Door den stroom gedood. De electrificatie van de lijn Amsterdam Alkmaar heeft Donderdag reeds een slachtoffer geëischt. De IS-jarige Smit uit Medemblik, werkzaam aan de lijn onder de gemeente Limmen, is met dei stroom draad in aanraking gekomen. De ongeluk kige, die een stroom van 11.000 volt door het lichaam kreeg, was onmiddellijk dood. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Doodgedrukt bij het spelen. Donderdagmiddag was een aantal kindo ren op den Zeedijk te West-Gapelle aan het spelen met spoorwegkarren, die worden ge bruikt voor het vervoeren van materiaal. Bij het rijden van de spoorwegwagentjes raakte een der kleinen, de ongeveer 5-jarise J. Kaland, tusschen dc wagentjes bekneld. De kleine ie, nadat hij is bevrijd, aan d© gevolgen van zijn kwetsureoverleden. Agent bij worsteling met een inbreker gewond. Gisternacht omstreeks half drie hoorden eenige bewoners van de Zooherstraat te Amsterdam, wier woningen aan het Von delpark grenzen, in dit park een alarm signaal van de politie weerklinken, gevolgd door een schot. Men belde dadelijk het bu reau Overtoom op, waarna een inspecteur en enkele agenten een onderzoek instel den. Bij een van de boschjes vond men reeds spoedig een agent van polite met oen re volverschot in den rechtervoet. De agent vertelde, dat. hij een man had betrapt, die aan de achterzijde van een der huizen poogde in te breken. Eetl kleine worsteling was ontstaan, waarbij de revolver van den agent was afgegaan en deze in den voet werd getroffen. De inbreker is ontkomen. De agent werd naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht, waar de kogel uit den voet is ver wijderd. DE MOORD TE 'S-GRAVENH AGE. De verdediger van den verdachte. Als verdediger van den verdachte K. zal optreden mr. F. J. M. Nederveen, advocaat procureur te Roermond. Donderdagavond is een trein op het tra ject AmsterdamHaarlem door een troepje studenten, die op weg naar Leiden waren, eenige malen tot staan gebracht, doordat zij bij tusschenpoozen aan de noodrem trokken. Zoo kwam de trein op dit korte traject viermaal tot stilstand. Aan het sta tion Haarlem werd de politie gewaar schuwd, die tien studenten arresteerde, maar door de groote drukte op het perron kon de politie niet verhinderen, dat toen de trein zich in beweging zette, de studen ten in den trein hun kameraden van het perron door de open ramen naar binnen trokken. Even nadat de trein vertrokken was, werd weer aan de noodrem getrokken, waarna de trein opnieuw stopte en nog voordat het rangeerterrein verlaten was, werd de trein voor de tweede maal tot stil- etand gebracht. Toen ging de politie over tot het arresteeren der belhamels, waarna de trein, die in totaal een uur vertraging had gekregen, vertrekken kon. Meisje onder een tankwagen. Ernstig verwond. Treinvertraging tengevolge van baldadigheid. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de Tweede Kamer, tot burgemeester van Waelre. PROPAGANDA VOOR NEERLANDS NATUURSCHOON. Heden Zaterdag, is een officieel begin gemaakt met de rond wandelingen en rijwieltochten door Gooi en Eemland, georganiseerd door verschil lende Gooische Ver. van Vreemdelingen verkeer en den A. N. W. B. Een schilder achtig gedeelte van de wandelroute. EEN SOLOVLUCHT NAAR INDIE. De aviateur Leclair is Vrijdag met een sport- vliegtuig van Schiphol naar Indië vertrokken met de bedoeling, AmsterdamIndië in acht en een halve dag af te leggen. De heer Ant. P. Varenkamp uit Medan wensoht den vlieger goede reis.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9