BINNENLAND Lichtzinnige Jeugd DINSDAG 12 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 NEDERLANDSCHE BISSCHOPFEN TE ROME. NIEUWE ENCYCLIEK OVER HET SOCIALE VRAAGSTUK. Z.H. vol lof over Nederland. Men seint uit Rome d.d. 10 Mei aan de „Msbd." Nadat Z. H. E. Mgr. J. H. G. Jansen Zaterdagavond te Rome was aangekomen werd Z.H.E. reeds Zondag door Zijne Hei ligheid den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De aartsbisschop vroeg den H. Vader den Pauselijken zegen, zich daarbij in den geest vereenigend met St. Bonifaeius ep St. Willibrordus, de twee groote Aposte len van Nederland, en herinnerde er aan op het feest van St. Bonifaeius de bis schopswijding te hebben ontvangen. Mgr. vroeg den H. Vader den zegen voor het Aartsbisdom, voor alle personen en belan gen, waaronder de St. Bonifacius-vereeni- Z. H. deed den aartsbisschop daarna een groote en bijzondere mededeeling. Ik heb hier zoo sprak de Paus het hand schrift van een geheel nieuwe encycliek over /het sociale vraagstuk. Dezen morgen heb ik er nog de laatste hand aan gelegd, 't heeft veel zorg en moeite gekost, maar vanmorgen vroeg heb ik ze afgewerkt. De encycliek zal weldra verschijnen. Resume's zijn reeds in verschillende talen gemaakt, ook in het Hollandsch, welke aan den Re- rum-No varurn-pelgrims zullen worden uit gedeeld. Nieuwe tijdsomstandigheden eischen nieuwe voorzieningen.Ook Paus Leo XIII zou, als Hij in onzen tijd leefde, veel gewijzigd hebben. De aartsbisschop bood Zijne Heiligheid daarna een fraai gebonden programma boek van den Katholiekendag, welke te Amsterdam zal worden gehouden, aan, en deelde mee, dat op de eerste plaats de laatste Pauselijke encyclieken over de op voeding en het huwelijk daar zullen worden behandeld. Zijne Heiligheid sprak daarover Zijn groote blijdschap uit. Met vaderlijke belangstelling vroeg de Paus of Nederland, evenals zoovele an dere landen, te lijden had van de alge- meene malaise en economische moeilijkhe den. Ook het godsdienstig en zedelijk le ven werd door Zijne Heiligheid ter sprake gebracht en met veel interesse informeerde de Heilige Vader naar liet aantal gemeng de huwelijken in ons land en hoever de gruwel van de kinderbeperking ook hier reeds hand ingevreten. Goede priesters en een krachtige katholieke jeugd moeten de steeds grooter wordende gevaren keeren, daarom spoorde de Paus aan, met kracht te werken, te bidden voor de Seminaries, en voor de opleiding der priesters, alles in T werk tc stellen, om de jeugd katholiek op te voeden. Mgr. Jansen vertelde dan den Paus over de plannen voor een nieuw klein Semina rie in het Aartsbisdom, waarvan Zijne Hei ligheid met belangstelling kennis nam. Z. IJ. was bijzonder getroffen door het groot aantal 'priesters, missionarissen- re- ligeuse roepingen in het kleine Holland, waarop de Aartsbisschop antwroordde, dat hij dit meende tc moeten toeschrijven en danken aan de zoo veelvuldige H. Commu nie, ook onder de mannen- en de kiuder- communie. De Paus sprak Zijn volle en groote vertrouwen uit over Holland, met zijn mooi en rijk katholiek leven, met zijn machtige kern van goede katholieken, ■waarvan Z.H. er eenigen bij name noemde en prees. Mgr. Jansen deelde Zijne Heiligheid nog mede, de gast te zijn van Mgr. Eras in het nieuwe Nederlandsche Priestercollege, waarop Zijne Heilighed onmiddellijk Zijn grooten dank uitsprak voor de Stichting er van en de krachtige en spontane hulp uit Nederland geschonken. Ik weet ver volgde de Paus dat het College zeer mooi is. Mgr. Eras heeft zich er zooveel moeile voor gegeven, heeft er zooveel voor gearbeid, er zich zooveel opofferin gen voor getroost, maar nu ziet hij zijn werk bekroond. Van ganscher harte hoop op, dat gij allen in Nederland tevreden zult zijn over de rijke, vruchten, welke het College zal afwerpen. Nadat Mgr. Jansen den Heiligen Vader nog had meegedeeld, dat op het oogenblik drie Nederlandsche bisschoppen met TOO pelgrims in Rome aanwezig waren, waar over Zijne Heiligheid zich zeer voldaan toonde, nam de audiëntie een einde. Na de particuliere audiëntie stelde de Aanfebisschop aan Z. H. voor dr. Visser, student aan het Archeologisch, instituut. De Paus vroeg hem of hij tevreden wa-s over het instituut en of het voldoende ge outilleerd was. Aan dr. R. Post, die even eens werd voorgesteld, vroeg Z. H. naar zijn werkzaamheden aan het Historisch Instituut. Na afloop der audiëntie bracht de aarts bisschop een bezoek aan den staatssecre taris kardinaal Pacelli. MGR. AENGENENT IN AUDIËNTIE BIJ Z. H. DEN PAUS. Men seint uit Rome d.d. 10 Mei aan de „Msbd.": Hedenavond zijn hier aangekomen Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent met oud-minis ter Aalberse, plebaan Westerwoudt en de ken Guilonavd van Schagen. Ze hebben in het 'Nederlandsch Priestercollege hun intrek genomen. Men seint verder uit Rome d.d. 11 dezer: Dezen morgen is Mgr. Aengenent, Bis schop van Haarlem, door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Aengenent stelde zijn bovengenoemd ge zelschap aan Z.H. voor. Tijdens de audiëntie heeft Z. H. ook aan Mgr. Aengenent medegedeeld, wat hij reeds aan Z. H. E. den Aartsbisschop had gezegd omtrent de sociale encycliek, wel ke dezer dagen zal verschijnen. Ook nu weer betuigde de Paus Zijn groote ingeno menheid over het werk van Mgr. Eras voor het Nederlandsch Priestercollege en Hij legde voorts veel belangstelling aan den dag voor het werk van het Ziekenaposto- laat. Daarna heeft Z. H. zich geruimen tijd onderhouden met oud-minister prof.^mr. P. J. M. Aalberse en over diens werk voor de toepassing in Nederland van de begin selen neerglegd in de encycliek „Rerum Novarum". DE NIEUWE GOUVERNEUR. GENERAAL VAN NED.-IND I E. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" wijdt een beschouwing aan de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal van Ned.-Jndië. Hij is- niet zóó enthousiast over de benoe ming van jhr. De Jonge als schrijvers van enkele andere bladen van diverse richting: „Zijn staat als ambtenaar aan Kolo niën en zijn werk aldaar, zoo min als een met het oog op enkel speciaal parti culier belang gemaakte reis naar Indië, nóch zijn betrekking tot een particuliere maatschappij, die over de geheele we reld, al is het voor het grootstedeel in Indië, haar werk vindt, maakt hem niet tot een koloniale specialiteit. Zijn ver dienstelijke, maar bij uitstek korte mi nisteriele loopbaan houdt ook niet het bewijs in, dat men te doen heeft met een man, geroepen om op elke bestuursplaals, hoe hoog ook, uit te blinken. In een tijd, dat men voor Indië een gouverneur zon willen, wiens naam al leen tot zekerheid en geruststelling stemt, is hij een vraagteeken". Doch dat wil ni&t zeggen, dat de schrij ver- deze benoeming veroordeelt. Volstrekt niet. „De benoeming is hiermede intusschen niet veroordeeld. Mannen als- men op een oogenblik graag op een post zou zien, zijn er niet altijd en hoe hoo-ger op een gegeven pogenblik de eischen behooren gesteld, hoe zeldzamer zij worden. Er kan zelfs wel eens niemand zijn die eraan voldoet. Daarmede wordt dan echteiv niets veranderd aan het feit dat de post moet worden vervuld, in den regel, zoo als ook hier, binnen een bepaalden, be trekkelijk kort toegemeten tijd. Men kan niet wachten tot de man, dien men wenscht, geboren wordt en men kan hem nog minder op bestelling laten maken". En verder: „Een geniale man en een man, door zijn verleden ervoor aangewezen, die wil, ken ik niet. Hij zou alleen de heer Colijn kunnen wezen, die beiden is, maar van dezen is voldoende bekend, dat hij het ambt niet begeert. Hij zou zeker geen vraagteeken zijn* eer het omgekeerde. Opmerkelijk is intusschen bij deze benoe ming, dat, als de heer Colijn werd ge noemd en dat is hij gedaan in alle kringen men daartegen zijn relatie met de Koninklijke aanvoerde en dat nu iemand is benoemd, die precies in dezelf de relatie tot de maatschappij slaat. Op zich zelf is dit zeker al een verklaring, waarom zijn benoeming voor velen een verrassing was. Alles tezamen genomen moeten wij dan ook den heer De Jonge dankbaar zijn, dat hij het ambt aannam en de regeering, die zoo lang zocht, daar mede gelukwenschen". HET R00KEN IN 1930. Aanmerkelijke toename. In de vierde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke dezer dagen zal verschij nen, komen eenige cijfers voor betreffende de hoeveelheden sigaren, sigaretten en ta bak die in 1930, volgens de door het De partement van Financiën verstrekte opga ven, zijn gebanderolleerd en waarbij reke ning is gehouden met de van de aanvra gers terugontvangen zegels. De totale verkoopswaarde nam toe van ruim 142 millioen in 1923 tot bijna 152 millioen in 1924, liep in 1925 terug tot ruim ƒ2138 millioen om daarna weer te stijgen tot ruim 173 millioen in 1929 en even 183 millioen in 1930. Behalve een specificatie (in absolute cij fers) van de hoeveelheid gebanderoleerde sigaren, sigaretten en tabak naar dé ver schillende kleinhandelsprijzen, zijn over de jaren 1923 tot en met 1930 ook enkele verhoudingscijfers opgenomen. R.K. Reclasseeringsvereeniging. Verschenen is het jaarverslag der R.K. Reola^slering'svereeniging over het jaar 1930. Uit dit omvangrijke jaarverslag, waarin opgenomen zijm de vers/lagen va>n den Secretaris van het Hoofdbestuur, Cen traal-Bureau en de beknopte verslagen der Afdee'/ingen, blijkt duidelijk dat de Ve>r- eeniging geregeld groeit, Het aantal afdeel in gen is vermeerderd met die te Almelo en Groningen en be draagt than® 35. Het getal Oo rre spon dent.- schappen- steeg tot 329. Zeer terecht schrijft de Secretaris van het Hoofdbestuur: „Aan de o-p zich zelf dorre cijfers, vernield in het verslag der af- dee'ingen en het centra al-bureau, aange vende de verschillende vormen, waarin het maatschappelijk werk verricht werd, zitten mooie resultaten vast, beteekenisvol voor het individu en he;t gezin, de Kerk en de samenleving. Waar Veel ellende was, werd aldus levensmoed en levensvreugde terug gebracht." Vermeld wordt o.a. de afgelegde bereid verklaring aan de Regeerinig bot het aan vaarden van behandeling der psyobopa- ten,gevallen. Van groot belang wordt het. ook genoemd dat eene samenwerking tot stand gekomen is met liet R.K. Werklic- deniver'bond. A1® een rechtmatige eisoh wordt worts gememoreerd, dat de samenstelling der Re- clais-seeringiS-raden veranderd wordt en eene a anrn erk el ij k e vert ege n w o ordigin.g wor dt toegekend aan de groote R eola.seeringslo ste Hogen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 13 Mei. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V .-uitzending). 8.00 Schriftlezing. S.159.30 Gramofoonplaten. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jur- jaanz. Mevr. D. van Neerden-Omgers (so praan). 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.302.00 Concert N. C. E. V.-Dames- koor. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur. 3.004.30 Concert. 4.30 Gramofoonplaten. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 H. Pilon „Zaaien en polen in den tuin". 6.457.15 Prof. Dr. J. A. Cramer: „Hoe besteden wij onzen vrijen tijd". 7.15—7.30 Ds. M. G, Gerritsen: „Reis lust en Reislast". 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Politieberichten. 8.0010.15 Uitzending v. d. Muziek- en Zanguitvoering door het Muziekkorps, de Zangbrigade, Mandoline-brigade en hef Haagsche Trio van het Leger des Heils, afd. Den Haag. 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. Uitsluiten V. A. R. A.-uitzending. 8.00 Gramcfoonplaten. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. I.00 Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 P. J. Kers: „Onze Keuken". II.00 Gramofoonplaten. 11.05 J. de Ranitz (Mej.) „De psychologie van prae-puberteii en puberteit". 11.35 Gramofoonplaten. 12.00 Concert V. A. R. A.-septet. 1.45 Pauze. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoonplaten. 3.20 K. de Boer: „Het licht van de lu cifer" 3.35 „Maak het zelf" door C. Schaake Verkozen. 4.25 Gramofoonplaten. 4,30 Voor de kinderen. 6.00 Concert V. A. R. A.-nxandolinc En semble. 6.30 Mandoline-cursus door Joh. B. Kok. 7.00 M. J. Brusse: „Mijn leven onder de mensohen". 7.30 Troelstra-Herdenking door Joh. Jong (orgel). J. F. Ankersmit (herdenkings rede), J. Sternheim (voordracht). S.05 Uitzending vanuit Amsterdam. 8.45 Orgelspel Joh. Jong. 9.15 „Het Kamerschut", éénacter van H. Heijermans door het Groot Volkstooneel. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert V. A. R. A.-orkest. 1 TOO—12.00 Gramofoonplaten. De Stichting een-er R.K. Lawdikolonie heeft nog steed® de vol.'e aandacht van heit Hoofdbestuur. Om enkele cijfers te noem^p moge gewe zen worden op het aantal voorwaardelijk veroordeelden over hetwelk in 1930 patro naat werd uitgeoefend dit bedroeg 791 terwijl 36 voorw. in vrijheid gestelden op 31 Dee. 1930 onder toezicht stonden. 587 onf- silaigen gevangenen werden op eeniger ei wijze geholpen. 139 personen stonden als" voorwaardelijk niet-vervolgden onder toe zicht en 29 al® voorwaardelijk ontslagenen. In 221 geval'.en werd op advies der vereeni- ging eene geldboete opgelegd. De bur ea u - zittingen werden door ruim 7900 personen bezocht. Voorwat de godsdienstige verzorging der gedetineerden betreft moge verme'd worden dat een 10-tal af de dingen eene retraite in de diverse sitrafgesticlïten organiseerden. Vermeldenswaard is voorts nog, dat het katholieke rec'asseeringswerk niet alleen Daventry, 155-4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 10.20 Kerkdienst. 1.20 Gramofoonplaten. 12.05 Orgelspel door W. S. Vale. 12.50 Orkestconcert. I.50 Uitzending voor scholen. 2.50 Orkestconcert. 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Berichten. 6.00 Trio-ooncert. 6.20 Lezingen. 7.05 Feesiconcert. S.20 Berichten. S.40 Toespraken. 9.05 „De Tooverfluit" van Mozart (twee de bedrijf). 10.4011.20 Dansmuziek. Par ij s „Radio Pari s", 1725 M. 7.05 Gramofoonplaten. II.50 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. 8.05 Gramofoonplaten. L a n g e n b e r g, 473 M. 6.257.20 Gramofoonplai en. 10.00—10.20 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Concert. Piano en vocaal kwas lel. 7.20—8.15 Orkestconcert. S.20 Vroolijk programma. Daarna Be richten en tol 10.20 Orkestconcert. 10.20—11.20 Dansmuziek. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. 11.20—12.35 Orkestconcert. 2.504.20 Orkestconcert. 5.105.40 Gramofoonplaten. S.35S.50 Saxofoon-soli. 9.059.20 Liederen-voordracht. 9.3510.20 Orkestconcert. Brussel, 508,5 M. en 33S.2 M. 508.5 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonplaten. 5.50 Gramofoonplaten. 6.05 Orgelconcert, 8.20 Gramofoonplaten. 8.40 Concert. 8.50 Gramofoonplaten. 338.2 M.: 4.20 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Zang. 6.10 Gramofoonplaten. 7.20 Militair concert. Z e c s e n, 1635 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gymnastiek en Gramofoonplaten. S.20—11.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.202.05 Gramofoonplaten. 2.053.50 Lezingen. 3.504.50* Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Dansmuziek. 9.20 Berichten. Daarna Concert door Orkest van werklooze musici. in Nederland in groei toeneemt, doch ook in het verre Oositen wint de ïecJasseerings- gedachte onder de katholieken veld. De beer C. BLom, desbijd® secretaris der afd. Iioonn en thans Directeur der strafgevan genis te Paniek,i san schroeft dezer dagen, dat bereid® in Weltevreden, Bandoeng. Sa- ma rang en Soerakaja afdeelingon zijn op gericht die een goede samenwerking onder houden en binnenkort in een oentraal-ver- Inderdaad kenmerkt zich het afgeloopen jaar dezer vereeniging door een groote be drijvigheid. Sproeten j omen vroeg in het voorjaar, koop ^ijdig een pot Sprutol. n] alle Drogisten. Pot 90 et., Tube M) et., Zeep 60 et. 5012 FEUILLETON door ARTHUR APPLIN. 7) Ik heb op het paard gewed en zal ook zelf het mij toekomende bedrag innen daarna geef ik de som zelf aan Rupert! Zc slapte vlug uit het rijtuigje, toen ze aan het Picadilly-Tube-Station waren. Ze wierp Rupert een kushand toen en ver dween tusschen de menigte. De twee mannen reden door naar het Savoy-Hotel. Je bent een geluksvogel, zei Despard, ten minste als er geen abuis in het spel is en miss Strode werkelijk op „Ambuscade" heeft gewed. Waarom zou er een abuis in het spel zijn '3 vroeg Rupert kortaf. Dat weet ik natuurlijk niet! Despard haalde de schouders op. Miss Strode deed nog al geheimzinnig; dat vind ik tenmin ste. Misschien is dat vrouwentactiek, 't Is 'n eigenaardig volk. Ruby is een gunstige uitzondering, zei Rupert op rustigen toon. Luister. Mor genavond ga ik naar Devonshire. Voor geen geld van de wereld zou ik wil len, dat den ouden heer ter oore komt, hoe ik er financieel voor sta. Dat moet ik hem zelf veviellen. Ook zal ik wel de een of an dere reden kunnen verzinnen, om m'n plot selinge weelde te verklaren. Zeker een beetje conservatief, die ouwe heer van je? Die houdt niet van wed den, noch van aardige mooie vrouwen. Spreek je met hem ook over miss Strode Ik dacht, dat je wist, dat we zeer ern stige trouwplannen koesteren, zei hij ein delijk. Ik vertel het alleen aan m'n va der, als ik door m'n eindexamen kom. Ik verzoek je. dus, voor het geval dat je me zoudt komen opzoeken, den naam van miss Strode niét te noemen. Plotseling speet het. Rupert, dat hij Des pard eenigen tijd geleden had uitgenoodigd om z'n vacantie op Blackthorn-Farm door te brengen. Tëlaat zag hij in, dat z'n vriend niet de wave man was, om aan z'n zuster voorgesteld te worden. Kom je inderdaad? vroeg hij. Natuurlijk; want ik moet nog altijd de forel vangen, waarover je me eens hebt gesproken. Bovendien moet ik de konijnen in hun hol eens kunnen afmaken. Als het je schikt, zal ik je morgenmiddag treffen aan Paddington-S talion. Rupert knikte even. De trein vertrekt om half negen. Tk moet 's morgens even lele- grafeeren, om m'n vader te berichten, dat wij beiden komen. Ik vermoed wel, dat Mar- jorie ons te Moreton met het rijtuigje zal afhalen. Hoe oud is ze? vroeg Despard, doch Rupert bleef op deze vraag het ant woord schuldig. Ze reden door naar Savoy- Hotel. De ochtend brak reeds aan, toen Rupert naar zijn kamers terugkeerde. Hij draaide den electrischen schakelaar om. Z'n kamer stond in een zee van licht, flij had geen be hoefte aan slaap en voelde zich in het gc- heel niet moe. Toch was het een lange da£ geweest en bovendien een dag vol gebeurtenissen. Ieder uur van den dag had hij in hoogspan ning geleefd. Hij stopte een pijp, ging voor z'n schrijf tafel zitten en doorliep de rekeningen en brieven, welke naast de brievenweger op gestapeld lagen. Met inbegrip van de ge leende gelden had hij in totaal drie honderd pond noodig. Hij voelde, dat hij plotseling koud werd. Toen hij den vorigen ochtend z'n geld had verwed, had hij er geen idee van, dat hij er zoo slecht voorzat. Wanneer Ruby nu eens niet op de gedachte was gekomen, om op „Ambuscade" te wedden, wat zou er dan met hem gebeurd zijn? Hij rilde. Hij zag zichzelf weer ziten in denzelfden stoel, het wapen in do hand. Wat was hij dicht bij een schandelijken dood geweest! Een foto van z'n vader stond naast een 1 vaas met bloemen in een zilveren lijstje.^ Hij nam de foto, bekeek zeeen floers kwam voor z'n oogen. Hij vertrouwde je. hij geloofde in je, zei hem de stem van zijn geweten. Hij vertrouwde op je om den ouden naam waardig en fier te dragen; om het oude familiebezit terug te winnen. Hoe heb je den ouden man ontgoocheld! Het klamme zweet stond hem op 't voor hoofd. Als Rubv zich nu toch eens had vergist Veronderstel, dat Ruby hem, alleen ter ge ruststelling, gezegd had. dat ze op ..Am buscade" had gewed.... enkel en alleen om z'n leven te redden?.... Enwelke zekerheid hadden ze, dat de bookmakers het geld zouden uitbetalen Hij stond op, ging naar het raam en opende het. Koud was de wind, die hem in 't aangezicht blies. Stralen en huizen lee- konden zich flauw af in den ochtendmist. De lichten der iarjtaarns gaven een spook- 1 achtigen schijn. Londen was nog stil en rus tig. Rupert keek naar-de grauwe lucht; de sterren waren niet meer te zien. Als door 'n onzichtbare hand gedreven. begon hij te biddenjuist als toen hij nog 'n jongen was. En hij nam zich plech tig voor, dal hij zich voortaan van zijn ver antwoordelijkheid bewust zou zijn en een leven zou leiden overeenkomstig de wen- schen van zijn vader. Hij draaide nu het licht in de kamer uit en ging naar bed. Toen hij wakker werd, stond de zon reeds hoog aan den hemel. Het was over tienen. Hij kleedde zich vlug aan en zon der te ontbijten, reed hij naar Ruby's wo ning, een flat, die zij tezamen met een andere jufrouw bewoonde. Doch de con cierge wist hem te vertellen, dat ze reeds een uur geleden was vertrokken. Ofschoon het den vorigen avond laaf was geworden, voelde Rupert zich vreemd opgewonden en blij. De zonneschijn van den komenden dag stemde hem optimis tisch. Ruby was dus naar de boukniukers om de winst in ontvangst te nemen. Hij stond even stil en dacht er aan, hoe het zou zijn, wanneer ze terugkwam. Toen herinnerde hij zich, dat ze had be loofd zelf bet geld bij hem le brengen. Spoedig keerde hij naar Westminster te rug. Ruby was er echter nog niet. Hij voelde g.ich ietwat ontstemd. Hij belde om 'n kop thee; de kost juffrouw herinnerde hem weer aan de nog openstaande reke- ning. Ik wacht juist op een bedrag, dat mij van de bank wordt gebracht, zei hij op overdreven onverschilligen Loon. Vanavond ga ik voor een paar weken naar hiiis na tuurlijk houd ik m'n kamers bij u aan. Ik zal u de huur reeds bij voorbaat voldoen. Hij dronk den kop thee leeg en stak een sigarette aan. Eten kon hij niet. Ruby had wel veel tijd noodig om het geld te innen en naar hem toe te komen. Misschien was de bookmaker plotseling op reis gegaan; wellicht wilde hij niet afrekenen vóór den volgenden Maandag. Hij hoorde de Big-Ben slaan. Twaalf uur Hij stak een nieuwe sigarette aan en ging buiten op het balcon staan. Eindelijk viel hem een taxi op, die de straat inreed. De auto hield voor z'n huis stil en Ruby stapte uit. Hij holde naar beneden. Is het in orde? Heb je het geld ont vangen? vroeg hij. Hij dacht alleen aan het geld, want geld beteekeude nu voor -hem de redding. Ruby gaf geen antwoord en ging naar boven. Hij volgde haar. Zeg mij nu, is het in orde? Heb je het geld Rupert maakte met z'n handen een smeekend gebaar. HOOFDSTUK IV- Radium. Ruby Strode deed de donkere voile Opzij, die zij over haar gezicht droeg en zette ha-ar lasehje op de tafel. Rupert hoorde den klank van geldstuk ken. Natuurlijk heb ik het geld, zei ze. Rijk Vijf honderd pond. Vijftig pond in goud -- ik dacht, daL dit misschien wel gemakke lijk was en verder papier. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9