yéenvoudig oeen puzzle DINSDAG 12 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING TE 'S-GRAVENHAGE. brutale roofmoord gepleegd. Het lijk van het slachtoffer gechloroformiseerd teruggevonden. Naar 'bet „Vad." meldt, is een der di- recteuren van een groote te den Haag gevestigde eultuuronderneming op ge heimzinnige wijze verdwenen. De omsta-n- digkeden, waaronder deze verdwijning beeft plaats gehad, doen vermoeden, dat bier mogelijk een misdaad in bet' spel is. De heer W. Eschauzder was Zaterdagmid dag uitgegaan voor een bespreking in Central. Deze bespreking liep blijkbaar over uitvindingen, een gebied waarvoor de beer E. zicb altijd bijzonder interes-. Beerde. Indertijd moet hij ook een vrij aanzienlijk bedrag ter beschikking heb ben gesteld van den uitvinder Börner. De heer E. is van deze bespreking in Central niet bij zijn familie teruggekeerd. Toen men tot halfzeven Zaterdagavond op zijn thuiskomst had gewacht, werd de politie in den arm genomen. Deze wist zich in Central op de hoogte te stellen, met wien de heer E. de conferentie had gehad. Naar alle kanten werd toen ge zocht naar dezen man, dien men ten slotte des nachts1 in een verregaanden staat van dronkenschap wist te vinden. Hij verklaarde echter niet te weten, waar de heer E. was gebleven. Ook Zondag is het onderzoek in deze zaak voortgezet, maar men heeft geen spoor van den verdwenen directeur ge vonden. Er is in deze zaak nog iets anders, dat mogelijk bij verder onderzoek licht zal kunnen verstrekken. Naar de heer P. E., een broeder van den verdwenene en mede-directeur van de bedoelde Cultuur maatschappij, meedeelt, is ongeveer acht dagen geleden bij de firma Heldring en Pierson een wissel aangeboden ten bedra ge van 6500, welke wissel onderteekend was door den heer W. E. De kassier van Heldring en Pierson meende echter re denen te hebben om dezen wissel niet uit te betalen. Hij vertrouwde n.l. de handteekening niet, die hij natuurlijk goed kende. De beer E. was gewoon achter zijn naam een duidelijke punt te zetten en deze ont brak op den wissel. Bovendien werd de wissel door een onbekenden jongen aan geboden. Men vroeg den knaap, hoe hij aan den wissel was gekomen en hij ver telde, dat hij bij het Zuid-Hollandsch Koffiehuis een man ontmoet had, die (hem een kwartje had gegeven om den •wissel te gaan incasseeren, onder belof te, dat hij meer zou krijgen als hij het geld kwam afdragen. Intussehen had de man, die den jongen den wissel had gegeven, blijkbaar lont geroken, want hij was in geen velden of wegen te vinden. De jongen is in verband met de ver dwijning van den heer E. nu door de po litie opgespoord en geconfronteerd met den man die Zaterdagmiddag in Central met den heer E. een onderhoud heeft gehad en dien de politie Zaterdagavond laat in kennelijken staat van dronken schap heeft gearresteerd. De jongen heeft bij de confrontatie met beslistheid verklaard, dat dit ook de man was, die hem den wissel ter_ incas- seering had gegeven. Er is dus alle reden om aan te nemen, dat hij méér weet van de verdwijning van den heer E. dan hij voorgeeft. Het geval heeft natuurlijk groot op zien gebaard in de kringen waarin de heer E. placht te verke eren en in bet al gemeen bij de beheerders van cultuur- ondernemingen, die van nabij met hem bekend zijn. HET lijk GEVONDEN. Om half 6 is het lijlk van den heer E. •gevonden in een leeg pakhuis aan de WesterbaenstTaat 1. De verhuurder van dit pakhuis, die elders in de stad woont, heeft zich gistermiddag op genoemd uur weer naar 't pakhuis begeven, om het huurbordje weg te nemen en een put haak te zoeken. Hij zag toen een kist staan, waar klaarblijkelijk glaswerk in verborgen was geweest. Uit nieuwsgierig heid tilde hij 't losliggende deksel op en zag toen tot zijn ontzetting een gekne veld lijk liggen. Onmiddelijk waarschuwde hij de politie. De hoofdcommissaris spoed de zich per auto naar de Westerbaen- straat en herkende 't stoffelijk overschot van den heer Eschauzier. Daarna schijnt het personeel op 't hoofdbureau te zijn verzameld, om het nu gevonden spoor na te gaan. De verhuurder van het pakhuis is met verdachte K. geconfronteerd en heeft hem herkend als den man, die Za- terdagmiddag het pakhuis van hem heeft gehuurd onder opgave van een anderen naam. HET VERLOOP VAN HET ONDERZOEK. Over het verloop van het onderzoek meldt het „Vad." nog het volgende: Tegen 7 uur gisteravond viel op het hoofdbureau van politie weer groote drukte op te merken. Het leek wel, of men 't personeel van de recherche samen trok, maar het parool bleef luiden: wij kunnen nog geen inlichtingen geven met het oog op 't onderzoek. In den loop van den avond ging in de stad het gerucht, dat de heer Eschauzier vermoord zou zijn; men wist te vertel len, dat in den laten namiddag zijn lijk gevonden was in een kist, die verborgen moest zijn in een schuur; anderen spra ken van een pakhuis. Verscheidene stra ten werden genoemd. Voorts ging de mare omtrent (een) aaaihouding(en). Wel staat vast, dat tot gisteravond laat K. in ver hoor is geweest. Dr. Rochat van 't ge meenteziekenhuis is door de politie ont boden om bij verdachte een onderzoek aan den lijve in te stellen. Toen was het lijk van den heer Eschau zier reeds gevonden. De groote vraag die door deze vondst weer is opgeworpen is, of K. de daad vol voerd heeft alleen of met helpers, of dat hij slechts als loodsman heeft gediend, om anderen den heer E. in handen te spelen. Vast is komen te staan, dat het slacht offer gechloroformiseerd is. Men spreekt ook nog van worging, maar dat is niet bevestigd. Het spreekt wel vanzelf, dat het on derzoek den geheelen nacht is voortgezet, want K. blijft ontkennen, bij de zaak be trokken te zijn. A'ls redên, dat bij niet in Central is gekomen op het afgesproken uur, geeft hij op dat zijn vrouw vergeten had, zijn pak op te strijken Klaarblijkelijk is de moord gebeurd om het geld, dat men vermoedde, dat de heer E. bij zich zou dragen, machtig te worden. Voor zoover de zaak thans valt te overzien, hebben wij hier met een bru talen roofmoord te doen, als tot heden in ons' land nog niet is voorgekomen, voor zoover men zich herinnert en waar van men daCht, dat zooiets alleen in Chicago mogelijk zou zijn. Het huren van een pakhuis en 't volvoeren van de daad op Zaterdagmiddag, wijst op een zeer wel overwogen plan. De onderhan delingen over uitvindingen, waarvan men wist, dat zij den heer E. belangstelling inboezemden, zullen wel een middel zijn geweest, om hem met een groot bedrag op zak in de val te lokken. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Van een autobus gevallen. Overreden en gedood. Het 5-jarig zoontje van den heer Ohr., wonende in de Hengeloschestraat te 01- denzaal, dat op de treeplank was gaan zit ten van de autobus, welke Maandagavond om half zeven in de richting Enschede ver trok, viel er af toen de bus zich in bewe ging zette. Het knaapje kwa-m onder het achterwiel terecht en werd dood opgeno men. Den chauffeur treft geen schuld. Meisje doodgereden. Zaterdagvond is te Schoonhoven een driejarig meisje door een met manufactu ren beladen auto overreden. Kort daarop is de kleine aan de gevolgen bezweken. Onder een tram geraakt. Gistermiddag kwam op den Straelschen- weg te Venlo de elf-jarige H. H. bij het spelen onder de passeerende tram van de Maas-Buurtspoorweg VenloNijmegen. Een been werd totaal verbrijzeld en een hand gedeeltelijk afgerukt. Dr. Paulissen uit Venlo verleende geneeskundige hulp. Na' verbonden te zijn werd de jongen per politie-brancard naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Te water geraakt. Te Middelburg geraakte Zondagavond' een verpleegde uit het oude mannen- en vrouwenhuis aan de kade, vermoedelijk doordat hij mis liep, bij het gaan over een brug te water. Daar spoedig toegeschoten hulp, werd de man op 't droge gebracht. Hij was toen nog bij kennis, doch kort daarna is hij in een bakkerij, waar hij was bin nengedragen, overleden. ZWARE BRAND TE ENSCHEDE. In een opslagplaats van dekens. Aanzienlijke schade. Gistermiddag te omstreeks drie uur brak een zware brand uit in de opslagplaats van moltondekens der N.V. Twentsche Textiel- Maatschappij te Enschede. Binnen zeer korten tijd stond de geheele derde verdie ping van het gebouw in lichterlaaie. Spoe dig was de brandweer met veel materiaal aanwezig. Ook de brandweer van na-bij ge legen fabrieken werkte mee, zoodoende konden er groote massa's water in de vuurzee worden geworpen. Van belang was, da-t het geheele gebouw van gewa pend beton is opgetrokken, ook de vloe ren en zolder, zoodat de vlammen geen uitweg konden vinden naar de lager en hooger gelegen verdiepingen. Hierdoor was het mogelijk den brand tot de derde ver dieping te localiseeren. Deze is echter ge heel uitgebrand. Daar een zeer groote voorraad dekens hier lag opgestapeld is de schade zeer aanzienlijk. Zij wordt door beurspolis gedekt. De oorzaak van dë brand is onbekend. Te ongeveer zes uur was het vuur ge heel ingesloten. Het duurde echter nog geruimen tijd voordat de laatste brand weerman kon inrukken, da^r de ka- toenvoorraden nog lang bleven nasmeu- len. AANVAL IN EEN DANSZAAL. Kellner bewusteloos geslagen. Zaterdagavond omstreeks 9 uur zijn eenige Til burgers in hotel-café-restaurant „De Schuur" te Breda, waar gelegenheid tot dansen bestaat, binnengedrongen. Zij verschalkten de controle, door van een zijdeur gebruik te maken, die toegang geeft tot het leeskabinet van het hotel. Van hier trokken zij onder veel lawaai naar de danszaal, waar de kellner de V. hun verzodht zich behoorlijk te gedragen. In antwoord hierop greep een der in dringers C. V., den 62-jarigen man beet en wierp hem in een hoek van de zaal, waar hij bewusteloos bleef liggen. Eenige gewaarschuwde, agenten en een recher cheur hielden de aanranders aan. Smokkelaar doodgeschoten. Op de Limburgsoh-Duitsche grens is Zondagnamiddag de 40-jarige J., vader van drie kinderen, uit Suchtelen, bij het smokkelen van sigaren doodgeschoten. Vechtpartij. Gistermiddag om half drie had op den Nieuwendijk te Vlissingen een vechtpartij plaats tusschen den vischhandelaar Nieu- wenhuizen en den pensionhouder Jansen. De beide heeren kregen ruzie over een geldkwestie in den loop waarvan Nieuwen- huizen Jansen zoodanig heeft toegetakeld, dat hij hevig bloedend ineenzakte en in hotel Goes moest worden binnengedragen, van waar hij later per brancard naar het ziekenhuis is overgebracht. N. is door de politie gearresteerd. De toestand van J. is ernstig. Onze groote rivieren. Op dagen als Zondag wanneer het mooi weer is en de bloeiende Betuwe lokt, moeten automobilisten en wielrij ders steeds weer ondervinden, hoe lastig en tijdroovend het is zich over onze groote rivieren te wagen, zoolang nog geen vaste bruggen de oevers verbinden. Een automobilist, die Zondag naar 's-Hertogenbosch moest, vertelt aan het „HWd.": Bij het veer te öulemborg stonden Zondagmiddag omstreeks half twaalf wel 150 auto's te wachten om te worden over gezet. Er waren ook groote autobussen bij. Nu is de pont, als er een bus en twee kleine auto's op staan, vol. Het overeet ten gesehiedde dan ook uiterst langzaam. Wagens die om half twaalf bij de pont waren, gingen om half drie over. Dus drie uur wachten! Velen hebben het wachten opgegeven en zijn teruggekeerd, zonder de bloeiende Betuwe te hebben gezien. De hooge waterstand. Tengevolge van den hoogen waterstand van den Rijn is de pont uit de vaart geno men aan het Looveer. Overzetten van pas sagiers naar de Lijmers geschiedt met mo tor- en roeibooten. Het drukke vervoer van de Veiling naar Duitsohland ondervindt daardoor groote stagnatie. BÜITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. KATHEDRAAL DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Uit Napels wordt aan de „Messagero" gemeld, dat de bliksem is ingeslagen in de kathedraal van Castellamara, terwijl daar een plechtige dienst plaats vond. Uit het gewelf vielen eenige steeruen neer, waardoor twee personen ernstig ge wond werden. Het ongeluk veroorzaakte een paniek onder de aanwezigen, die naar de uitgan gen drongen, verscheiden menschen liepen daarbijkwetsuren op. Volgens de bladen is ook een aardschok te Napels waargenomen. Treinongeluk in 't Saargebied. Op het station Völklingen is in den af- geloopen nacht de z.g. „Engelsche-trein", die van Frankfurt naar Boulogne sur Mer, resp. naar Parijs loopt, ontspoord. De locomotief van den trein liep uit de rails en sloeg om. De stpker werd gedood, terwijl de machinst en een aantal passa giers meer of minder ernstige kwetsuren opliepen. Noodlottige mijnontploffing in Cadana. Tengevolge van een ontploffing in een steenkolenmijn te River Hebert (Nieurw- Schotland) zijn vijf arbeiders gedood en tien gewond. AARDSCHOKKEN IN ITALIË. Verscheiden huizen beschadigd. In het gebied in Zuid-Italië, dat in de maand Juli van het vorige jaar door een aardbeving werd geteisterd, zijn gisteren en eergisteren herhaaldelijk aardschokken waargenomen. Te Aquilonia werd gister voormiddag een krachtige aardbeving ge registreerd, die ook in Avellino werd waar genomen. Te Mafli werden drie schokken gevoeld. Verscheiden huizen werden be schadigd en onder de bevolking ontstond een groote paniek. De kerken moesten met het oog op het gevaar van instorten worden gesloten. JEANNE D'ARC-DAG. Het feest te Parijs. De Parijsche correspondent van de meldt: De nationale feestdag, ingesteld ter eere van de Maagd van Orleans, is door geheel Frankrijk weer met groote plechtig» heid gevierd. Het is een buitengewoon schoone dag ge weest, die prachtig verloopen is, zoodat de uitgebreide maatregelen, die door de politie, hoewel vrijwel onzchtbaar, waren genomen, hun preventief karakter hadden kunnen behouden. Men vreesde namelijk te- genbetoogingen van communistische zijde, daar men zich wilde wreken over het feit, dat de 1 Mei-demonstraties niet toegela ten werden, ook was de felle strijd, die van hypernationalistische zijde gevoerd wordt tegen Briand, en die tot uitdrukking komt in de studentenrelletjes, een reden om te- genbetoogingen te verwachten. Vroeg in den. ochtend zijn de minister president en de minister van Oorlog kran sen gaan dragen naar het ruiterstandbeeld van de Maagd van Orleans op de Place des Pyramides in de -ue de Rivoli, waar ook de president van de republiek door zijn vertegenwoordiger, kolonel Goudouneau, een groot bloemstuk aan den sokkel van Naar den Vrede?Rijks- president von Hindenburg zal op 19 Mei a.s. de te waterlating verrichten van de DUITSCHE PANTSER KRUISER „Ersatz Preus- sen" van de werf te Kiel. De „Ersatz Preussen" is het eerste Duitsche oorlogs schip, dat na den oorlog in Duitschland werd gebouwd. hef standbeeld deed hechten, evenaU de president van de Parijscho raad dat kwam doen namens de stad Parijs. Op dat oogenblik arriveerde ook de kar dinaal Verdier, die het voorbijtrekken van de ka tholieke liga's en jeugd vereer igingen kwam gadeslaan, zooals ook ka-dmaal Dubois dat gewoon was te doen. Terwijl de hooge autoriteiten aldus vereenigd waren kwamen de militaire gou verneur van Parijs, gon^raal Gouraud, be nevens generaal Preletat, commandant van de Parijsche omgeving en generaal Andrea de Parijsche commandant, door hun staf officieren omgeven, voor het ruiterstand beeld het militair saluu' brengen. Uit de richting van de Place de la Con corde klonk reeds het geschal der instru menten en weldra defileerden de Parijsche troepen op de tonen van de Marche Lor- raiibe en de Chant de départ. Ook kolonia le troepen en escadrilles van het luchtle- ger namen aan de pa-iade deel. Inmiddels had zich bij het andere ruiter standbeeld van Jeanne dj'Arc, voor de kerk van het Tri ai te-plein, de stoet der tallooze vereeniigngen in beweging gesteld. De onafzienbare colonnes van de jeugd- vereenigingen, van do katholieke delega ties, van de liga de Castelnau en de bui tengewoon goed aansluitende organisatie maakte het sne'le tempo mogelijk en deed al die stoeten tot een prachtig geheel aan eensluiten. Als gewoonlijk was het succes voor de priester-strijders, waaronder tal van paters in ha'o'.jt. Op de vereenig m gen van zuiver katho liek karakter volgden de patriottische ver eerd gingen en de grojte nationale liga's met politeke tendenzen, zooals Jeunesses van Taitinger, de liga van patriotten van wijlen Déroulëde, en vervolgens de oud strijders in hert vuur gedecoreerden, de zoogenaamde „Croix du feu", de lange- rijen der studenten en de „Action Fran- caise". Een défilé dat van negen tot één uur duurde, en dat een pracht-aanblik bood, vooral nu alle stoeten concurreeren, om aardig voor den dag te komen, niet al leen met vaandels en fanfares, maar ook met groepen in de reginalc kleederflraen ten, waarmee zij hun traditioneel karak ter willen aangeven. Maar het treffendst is de groei, die ieder jaar opnieuw kan ge constateerd worden en de orde in den stoet, die inderdaad een schouw is van. het katholieke vereenigingsleven en van de be tere organisatie der anti-revolutionnaire krachten. 's Avonds waren de officieole gebouwen feestelijk verlicht en werden op verschil lende punten feestvuren afgestoken, Uiteinde van vooomalig misdadiger. Zaterdag heeft men te New-York een zekere Cincent Gaffney, een bekeerd mis dadiger, wiens ontsnapping uit de gevan genis, dertien jaar geleden, een der verme telste uit de geschiedenis van het gevange niswezen werd geacht, dood gevonden. Men had hem 39 messteken toegebracht en ver volgens bet lijk op straat geworpen, waar een voorbij rijdende auto het hoofd had verpletterd. SPORT LAWN-TENNIS OM DEN DAVIS-CUP. De wedstrijd ItaliëNederland. Door verhindering van Wetselaar om de reis naar Turijn mee te maken, heeft dc keuze-commissie van den N. L. T. B. van Eek uitgenood'igd als reserve mede te gaan. De proefpartijen, welke Zaterdag gehou den zijn, hebben tot resultaat gehad, rta.t, van der Heide en Knappert niet alleen de enkelspelen zullen spelen. De ploeg is heden onder leiding van den heer Broese van Groenou op reis gegaan naar Turijn, via Parijs. De wedstrijd be gint Vrijdag. Voor Italië komen uit: Mor- purgo en de Stefani in de enkelspelen, del Bono met één van deze beide spelers in het dubbelspel. Andere wedstrijden. Finland heeft Egypte met 41 gesla gen; België verliest van Engeland, wijl de Engel s-ch en reeds een 30 voorsprong heb ben; Japan wint van Joego-Slavië, daar d-e Japanners reeds drie partijen gewon nen hebben. WIELRENNEN DE TOUR DOOR DUITSCHLAND. De zesde étappe. De zesde étappe van de Tour door Duitsohland liep van Erfurt, naar Dresden, een afstand van 231 K.M. Het weer was slecht. Weimar en Jena werden door de rijders gezamenlijk gepasseerd, oo'k te Zwickau was het peleton nog bijeen. Sie- gel en Muller trachtten het eerst uit ie loopen, maar weldra was het veld weer bijeen. Het was het sein tot meerdere jach ten. Het tempo werd steeds sneller en in gesloten colonne ging het op Dresden aan. De organisatie in dc Saksische stad was buitengewoon goed geregeld en de duizen den toeschouwers zagen een zeer spannen- den eindspurt. De Franschman Barbhele- mey werd eerste in 7 uur 48 min. 3G sec. De uitslag luidt 1, Barthelemy Frankrijk 7 uur 48 min. 36 sec.; 2. Degraeve Belgie; 3. Bula Zwit serland; 4. van Bruaiine Bolgië; 5. Hof er Zwitserland; 6. Thierbach Duitsohland; 7. Mauclair Frankrijk; 8. Metze, DiiitsC}>- land; 9. Muller Luxemburg; 10. Neuhard Frankrijk; 11 tot en met 23 Geyer, Martin, Blatmaim, Buee, S'töpel, Bulla, Frascarelli, Franbz, Lanoora, Dewaele, Moineau, Sie- gel en Magne.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5