22ste Jaargang MAANDAG 11 MEI 1931 No. 6894 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland BUITENLAND ^e£eid6cli^(5oii^oiTit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 2d cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 ll GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJKHEID EN GELOOVIGEN ZALIGHEID EN VREDE IN DEN HEER. Een dag van booge beteekenis voor de Katholieken is aanstaande. Weldra zullen ■we vieren het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Ephese, dat in 431 gehouden werd onder bet Pontificaat van Paus Ce- lestinus I. In deze Kerkvergadering werd tegen de dwaalleer van Nestorius bet geloofspunt van de ééne goddelijke persoonlijkheid in Christus en het goddelijk Moederschap van Maria plechtig verklaard en bevestigd. Aan zijn afgezanten ter Kerkvergadering bad de Paus opgedragen: Wij gelasten U bet gezag van den Apostolischen Stoel te bandhaven, zoodat gij, als bet tot woorden wisseling komt, over hun meeningen moet oordeelen, zonder bestrijding te gedoogen. Daaruit blijkt, dat de dwaalleer van Nestorius door den Paus van Rome reeds was veroordeeld, voordat daarover in de Kerkvergadering een beslissing was geno men. Toen dan Cyrilluis van Alexandrië in de eerste vergadering, waarin hij als ver tegenwoordiger van Paus Celestinus I voor zat, bevestigde, dat Maria waarlijk de Moe der Gods is, spraken de aanwezige bis schoppen in bun vonnis tegen Nestorius zich uit overeenkomstig de opdracht van Z. H. den Paus. Zoo wordt hier bevestigd het Opperherdersohap van den Paus van Verder dient vermeld, dat het Concilie van Ephese ook veroordeelde den ketter Caelestius en daardoor verwierp de dwa lingen der Pelagianen en plechtig bevestig de het leerstuk der crfzonder en de nood zakelijkheid van de genade. Na deze korte uiteenzetting zal het voor ieder duidelijk zijn, waarom Z. H. Paus Pius XI de Kerkvergadering van Ephese na die van Nicea de meest beroemde heet en waarom onze H. Vader vurig wenscht, dat het eeuwfeest van het Concilie van Ephese door geheel de katholieke wereld zal wor den gevierd. Wij uiten den wensch, schrijft Z. H. aan Z. Eminentie Kardinaal Sincero, dat in alle christelijke landen, waar men zich over de moederlijke bescherming der H. Maagd verheugt, de Kerkvergadering van Ephese zal worden herdacht. Wij vertrouwen, dat deze viering zal bijdragen tot bevordering der Mariavereering en tevens dat door be middeling der allergoedertierenste Maria het volk van het Oosten zal terugkeeren tot den schoot der Kerk van Rome, wier pri maat behalve door andere gedenkschrif ten ook door de geschiedenis der Kerkver gadering van Ephese zeer duidelijk wordt aangetoond. Des te vaster moet ons vertrouwen zijn op de voorbede der Allerheiligste Maagd voor den terugkeer der Oosterlingen, die door scheuring van' ons zijn afgescheiden, daar ook zij de Heilige Moeder Gods tee- der beminnen en godvruchtig vereeren. De zen terugkeer moeten wij allen door onze gebeden tot God helpen verhaasten. Dewijl volgens getuigenis van den ster venden Jezus alle menschen kinderen zijn van. de H. Maagd en Moeder Gods, is het ook passend, dat allen zich over Maria's verheerlijking verheugen. Te allen tijde heeft het christenvolk Ma ria met innige godsvrucht vereerd, zoocLat bewaarheid wordt het profetisch woord der Moeder-Maagd: Zie, van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen. Met groote voldoening mogen wo erkennen, dat ook de tegenwoordige tijd zich kenmerkt door bijzondere godsvrucht tot de Allerheilig ste Maagd en haar vereering zich blijft ont wikkelen. niet in het minst in ons dierbaar vaderland, waar de geestelijkheid en de geloovigen in den loop der eeuwen altijd door vurige godsvrucht tot de verheven Moeder Gods hebben uitgemunt. Naar den wensch van den H. Vader heb ben wij besloten met onze geestelijken en onze geloovigen het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Ephese op passende ■wijze te vieren. Dienvolgens verordenen wij, dat op Zon dag, den I7aen Mei, den dag waarop veel Katholieken uit Nederland de herdenkings plechtigheden zullen bijwonen in Santa Maria Maggiore te Rome de volgende oefe ningen zullen geschieden. 1. De geloovigen worden dringend ver zocht dien dag te oommuniceeren. 2. In alle vastgestelde Missen zal de preek gehouden worden over Maria, de Moeder Gods. 3. Na eiken preek zal van den preek stoel af gebeden worden onderstaande ge loofsbelijdenis met gebed. 4. Onderstaande geloofsbelijdenis met gebed zal ook gebeden worden na het af lezen van deze circulaire. 5. Het beeld der H. Maagd za-1 prijken te midden van bloemen en kaarslicht. 6. Plechtig lof zal worden gecelebreerd met Te Deum. En zal dit ons schrijven in alle kerken en alle kapellen, waaraan een Rector is verbonden, worden afgelezen op Zondag, den lOden Mei. Gegeven te Utrecht, 6 Mei 1931. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. T A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. GEBED. Heer Jezus Christus, in diepen eerbied neergeknield voor het heilig tabelnakel, waar Gij waarachtig tegenwoordig zijt, wil len wij openlijk getuigenis afleggen van de geopenbaarde waarheden, welke de Kerk vooral in het Concilie van Ephese ons te gelooven heeft voorgehouden. Wij aanvaarden met het verstand en be lijden openlijk met den mond, dat Gij, Heer Jezus Christus, zijt de Zoon van den leven den God, waarlijk God en waarlijk mensch; dat beide naturen, de goddelijke en de men- schelijke, zijn vereenigd in één goddelijken Persoon, dat Gij geboren zijt uit de Maagd Maria en dat Maria derhalve is de Moeder van God. Als geloofspunt aanvaarden en belijden wen, dat alle menschen als afstammelingen van Adam met de erfzonde worden besmet, uitgezonderd alleen de Allerheiligste Maagd Maria. Wij erkennen en belijden, Heer Jezus Christus, dat wij volgens Uw plechtige verzekering zonder U niets kun nen doen en dat Uw genade volstrekt nood zakelijk is om werken, verdienstelijk voor den hemel, te kunnen verrichten. Al deze waarheden gelooven wij vast, omdat God ze geopenbaard heeft, die de onfeilbare waarheid is, en ze ons door de H. Kerk te gelooven voorhoudt. Heer, vermeerder ons geloof en schenk ons moed en kracht om overeenkomstig ons geloof te leven in diepen eerbied voor en nederige gehoorzaamheid aan den Opper herder der Kerk, den Paus van Rome, die door Christus is aangesteld om de H. Kerk te besturen en die onfeilbaar is, wan neer Hij als hoofd der H. Kerk een beslis sende uitspraak die over geloof of zeden en alle Christenen verplicht die uitspraak aan te nemen. Heer, Wees Gij Koning, niet enkel over de getrouwen, die nooit van U zijn afge weken, maar ook over die zonderige kinde ren, welke U hebben verlaten; doe hen spoedig terugkeeren tot het huis huns Va ders, opdat zij niet van ellende en honger omkomen. Wees Gij Koning over hen, die ofwel door dwaling misleid ofwel door scheuring van ons gescheiden zijn en roep hen terug tot de haven der waarheid en de eenheid des geloofs, opdat het weldra één schaapstal en één herder worde. V. Bid voor ons, H. Moeder Gods. R. Opdat wij de beloften van Christus waardig worden. Laat ons bidden. God die gewild hebt, dat op de bood schap des Engels Uw Woord het vleesch zou aannemen uit den schoot der II. Maagd Maria; vefleen ons, op onze smeeking, dat wij, die gelooven, dat zij de Moeder Gods is, bij U door hare voorspraak geholpen worden. Door denzelfden Christus, onzen Heer, Amen. FRANKRIJK SUCCES VAN BRIAND IN DE FRANSCHE KAMER. Zijn politiek, goedgekeurd met 430 tegen 52 stemmen. Het debat in de Fransche kamer over Frankrijks politiek met betrekking tot het Duitsch-Oostenrijksche tolunie-plan is ge ëindigd met een stevige overwinning van Briand. De motie van vertrouwen der meerderheidspartijen, waarmede de regee ring zich accoord had verklaard en waarin Briand's politiek wordt goedgekeurd, werd aangenomen met 430 tegen 52 stemmen. Een afzonderlijk deel der motie, waarin de Ka mer haar afkeuring uitspreekt over de tol- unie werd met alle 470 uitgebrachte stem men aangenomen. BRIAND'S CONTRA-PROJECT TEGENOVER TOLUNIE. De vermoedelijke basis. De Parijsche correspondent van de „Evening Standard" zegt op grond van in lichtingen van bevoegde zijde de grondsla gen te kunnen mededeelen van het voor stel, dat Briand za-1 voorleggen ter vervan ging van het plan inzake de Duitsch-Oos tenrijksche tolunie. Het plan van Briand zou volgens genoemden correspondent de oprichting der „Vereenigde Staten van Europa" beoogen. Het zou samengesteld zijn uit een agrarisch en een industrieel ge deelte. Krachtens de agrarische overeen komst zouden de industriestaten, n.l. Duitschland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Italië en zoo mogelijk ook Groot-Brittannië zich bereid moeten verklaren, het graanoverschot van de land- bouwstaten Hongarije, Roemenië, Joego slavië, Bulgarije en Polen op te nememDeze graanvoorraden zouden aan de genoemde landen naar verhouding van hun absorbee- ringsvermogen en met toekenning van een voorkeurstarief worden toegewezen. De overzeesche landen, welke graan uit voeren, zooals Canada, de Vereenigde Sta ten en Argentinië, zullen, aldus zou in het plan worden betoogd, geen ernstig nadeel van deze regeling lijden, daar het overschot der Europeesche graanlanden niet zoo groot is. Als compensatie zou bij de Euro peesche landbouwstaten er op worden aan gedrongen, hun tarieven voor bepaalde ge fabriceerde producten te verlagen. Wat de voorstellen met betrekking tot de nijverheid betreft, zouden de Europee sche industrielanden zich bereid moeten verklaren tot een beperking van hun pro ductie en een verdeeling der markten. Zij zouden zich voorts moeten vereenigen met een arbeidsdag van minder dan acht uur, vast te stellen door tusschenkomst van het Internationaal Arbeidsbureau. Ten slotte zou het plan, aldus de correspondent van het Londensche blad, een verlaging en ni velleering der tarieven behelzen. Voorts zou een regeling getroffen moeten worden voor het verleenen van credieten met la gen rentevoet zoowel aan de nijverheid als aan den landbouw. Volgens genoemden correspondent zou de algemeene opinie heerschen, dat de Kleine Entente het plan van Briand zal aanvaarden. De houding van Groot-Brit tannië en Italië zou echter nog onzeker zijn. Voorts zou het vaststaan dat Frank rijk en Tsjecho-Slowakije, en waarschijn lijk ook Roemenië, Joego-Slavië en Polen te Genève niets onbeproefd zullen laten om Oostenrijk en Duitschland te bewegen, hun tol-unie op te geven. EEN DEMARSCHE BIJ BRIAND. Voor een Elysée-candidatuur. Parlementaire vrienden van Briand, be- hoorende tot de republikeinsche fracties van Kamer en Senaat, zijn Zaterdag een stemmig tot het besluit gekomen, dat stap pen moeten worden gedaan bij Briand, om hem te vragen een candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Voor zoo ver bekend, zullen hieraan de radicalen, de links-radicalen en de republikeinsch-socia- listen deelnemen. De démarche zal heden plaats vinden. SPANJE BLOEDIGE STRAATGEVECHTEN TE MADRID. Publiek contra monarchisten. Zondag is het in de Spaansche hoofdstad tot bloedige botsingen gekomen tusschen monarchisten en republikeinen waarbij ver scheiden personen gedood en gewond wer den. De ongeregeldheden begonnen in de Cab lé de Alcald, een der hoofdstraten van Ma drid, waar de lokalen van de pas gestichte monarchistische organisatie zijn gevestigd De leden dezer organisatie bielden een ver gadering in het gebouw van den „Monar chistische Kring", waar hun leider Artil- lano een groote rede hield, waarin hij de monarchisten aanspoorde zich aaneen te sluiten om met kracht den a.s. verkiezings strijd te voeren. Toen de vergadering die. door omstreeks duizend personen werd bezocht, uiteen ging, slaakten de jonge monarchisten kre ten als: „Leve de koning! Leve het ko ningschap Toen eet/ taxi-chauffeur, die juist passeerde, hierop antwoordde met den kreet: „Leve de republiek!" werd hij door de monarchisten aangevallen en ern stig mishandeld. Onmiddellijk was een groot aantal republikeinen ter plaatse, die wraak namen door de auto's der monar chisten, welke in een lange file voor het gebouw stonden, aan te vallen en eenige wagens in brand te steken. Een der lei ders van de monarchisten werd door de woedende menigte mishandeld. Er ont stond een hevig gevecht, waarbij van weerszijden met steenen werd gegooid. Politie te voet en te paard kwam tus- schenbeide en voerde eenige charges uit, zonder dal zij er echter in slaagde de vech tenden te scheiden. De menigte brak inte gendeel door het politiecordon heen, greep een der monarchisten en sleurde hem langs de straat. Slechts met de grootste moeite slaagde de Guardia Civil er in, den man te ontzetten. Daarop richtten de republikeinen hun aanvallen op het. gebouw van den „Monar chistische Kring". Ook hier moest de politie tusschenbeide komen om vernieling te voorkomen. Eenige republikeinsche leiders wisten de menigte voor korten tijd t-e kal- meeren door de mededeeling, dat de aan stokers der incidenten geai-resteerd wa ren wegens hun demonstraties voor het monarchisme en koning Alfonso. Inderdaad verschenen twee celwagens op het terrein van den strijd ten einde de gearresteerden weg te voeren, maar één der wagens werd aangevallen door het pu bliek, dat woedend was geworden op het berioht, dat de mishandelde republikein sche chauffeur in het ziekenhuis gestorven VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Briands politiek goedgekeurd in de Fransche Kamer. Bloedige straatgevechten te Madrid. De Do X vertrokken en weer terug gekeerd. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk te Wageningen; één doode, verschillende gewonden. (Gem. Ber., 3de blad). Doodslag en poging tot moord op de Groninger kermis. (Gem. Ber., 3de blad). De dader van de aanranding te Klaren- beek bekent. (Gem. Ber., 3de blad). Overleden is de weleerw. Pater D. Hoe- venaars 0. F. M. (Kerkn., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Feyenoord en P. S. V. winnen voor de kampioenscompetitie van den K. N. V. B. (Sport, 2de blad). Fluks moet degradatiewedstrijden spe len. (Sport, 2de blad). was. De inzittenden werden uit den celwa gen gesleurd en gelyncht. Het gevecht werd daarop met verdubbel de herigheid voortgezet en verscheiden personen liepn ernstige verwondingen op. De Guardia Civil voerde een charge uil met de blanke sabel, maar tusschenkomst van eenige socialistische leiders maakte daaraan een einde. De menigte, die voornamelijk uit stu denten bestond, begaf zich toen naar de redactiebureaux van het monarchist isch- gezinde dagblad „A. B. C." en trachtte hot gebouw in brand te steken. Afdeelingen van de Guardia Civil hadden zich echter in het gebouw verschanst en vuurden op de menigte, waardoor twee personen wor den gewond. De studenten trokken toen naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, waar minister Maura op het balkon verscheen en de gemoederen wist te kal- meeren. De minister deelde mede, dat de Guardia Civil, die het redactie-bureau van de „A. B. C." bezette, een groot aantal wapens in beslag heeft genomen, welke daar waren verborgen. In verband met deze ontdek king is het bureau gesloten en verzegeld. Het blad zal voorloopig niet mogen ver schijnen. Aan de politie der grensstations is opdracht gegeven te beletten dat mar kies Luca de Tena, de hoofdredacteur van het blad, het land verlaat. Maura ver klaarde verder, dat hij twee dagen gele den heeft vernomen, dat te Parijs een ver gadering heeft plaats gehad van vooraan staande monarchisten, en dat daar beslo ten is, een campagne te beginnen tegen het republikeinsche regime te Madrid. Volgens hem moeten de monarchistische leiders ver antwoordelijk worden geacht voor de inci denten van gisteren en moeten zij derhalve worden gestraft. Hij wees er op, dat de re publikeinsche regeering al het mogelijke doet om bloedvergieten te voorkomen, doch dat de monarchisten blijkbaar een andere meening zijn toegedaan. Des middags om 4 uur waren er nog steeds kleine groepen vechtenden in de omgeving van de Calle de Alcald. BRITSCH-INDIE REBELLEN IN BURMA TER DOOD VEROORDEELD. De speciale rechtbank te Pyapon heeft 15 rebellen ter dood veroordeeld en 56 tot levenslange verbanning. Vier en twin tig verdachten zijn vrijgesproken. SASSEXHEIM heeft Zaterdag bezoek gehad van Minister Verschuur. Voor het Raadhuis (zie rubriek Omgeving, lste •blad. AMERIKA DE INTERNATIONALE K. v. K. Een resolutie aangenomen. In de slotzitting van de internationale Kamer van Koophandel te Washington werd een resolutie aangenomen, over wel ker inhoud het volgende wordt gemeld: De resolutie behandelt den economi- schen wereldtoestand en de voorstellen, om de economische crisis te bestrijden en te doen verdwijnen. In de eerste plaats veroordeelt de motie den oorlog, die een groote belemmering voor den vooruitgang in het algemeen wordt ge noemd. De motie betuigt instemming met de pogingen, om de bewapening tot een

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1