m te STUDIE EN ONTSPANNING. In onzen tijd wordt in het onderwijs van de kinderen wel het allerhoogste en vaak zelfs meer dan dat geéischt. De gelegenheid tot onderwijs is nooit zoo groot geweest als in onze dagen. Het onderwijs is goed en algemeen be reikbaar. En de meeste ouders hebben daardoor dan ook slechts één wensch: hun kinderen zoo spoedig mogelijk met kennis vol te stoppen, zelfs al eischt dit te veel kracht van het lichaam en den .geest. Misschien valt er in den eersten tijd wel eenig succes te boe ken: het kind leert gemakkelijk, de rapporten zijn mooi, dus, het kind kan de opgelegde taak bestaan. Dat is een gevaarlijke meening. Er moet natuurlijk een tijd van leeren zijn en overdreven zachtheid en toe gevendheid op dat gebied, zal de ken nis van het kind niet bevorderen. Maar is aansporen somtijds noodig, remmen kan eveneens noodzakelijk zijn. Een kind, dat zich te veel met leeren inspant, en bijna den heelen dag over de boeken gebogen zit, moet zijn behoorlijken tijd van ontspanning heb ben. Het lichaam van het kind is nog in den groei-tijd, het heeft beweging noo dig om zich goed en normaal te kunnen ontwikkelen. En hoe zal een altijd- studeerend kind, dat met gekromden rug over de boeken gebogen zit, zich lichamelijk vlot en vrij kunnen ontwik kelen? Het nadeelige, dat ongetwijfeld ligt in een ingespannen studie-tijd, kan worden goed gemaakt door voldoende beweging buiten, door wandelingen en spelen van allerlei aard. TEA. DE WANDELSCHOEN. Veel wandelschoenen zien we op het oogenblik met breede, platte hak, de voorschoen flink ruim, zoodat we straks in het voorjaar onze wandeling kunnen genieten met het heerlijke ge voel van een gemakkelijk zittende schoen. Het element: „sport" treedt sterk op den voorgrond in dit genre, omdat wandelen meer als een sportieve ver richting beschouwd wordt; vandaar ook, dat men allerlei schoentjes ziet dragen, die wat den vorm betreft, niet weinig aan tennis- of golfspel doen denken, maar voor de wandeling vol komen getolereerd worden. Bijna aile modellen zijn van twee of meer kleuren leer gemaakt, soms ook van peau de suède en leer. Deze verschillende kleuren en materialen worden op de meest fantastische ma nieren verwerkt hoewel, zooals U op het prentje kunt zien, de grondgedach te van het model precies eender blijft. OM TE ZEILEN. Zoodra het weei zich op zijn best vertoont, gaan velen er weer over den ken om met de motor- of zeilboot mee- ren en rivieren op te gaan. Maar ook daarvoor hebben we speciale kleeren noodig, een wensch, waaraan volgens onze teekening wel tegemoet is te komen. No. 557 dan, is een spörtpakje, spe ciaal bestemd om mee uit zeilen of spelevaren te gaan. Het bestaat uit een jurk van witte james, afgezet met blauwe banden, en een jasje, een z.g.n. „blazer" met 6 \.Xjf W f blanke metalen knoopen, waarvan de bovenste als versiering dienen. De jas heeft smalle revers, een kleine kraag en twee zakjes. De strakke mouw eindigt in een kleine manchette, voorzien van twee knoopen. De japon heeft een geheel glad lijfje, rond den hals met ,,band"-motieven afgewerkt, een ruime geplooide vrij lange rok, aan den zoom eveneens voorzien van vele smalle en een heele breede don kerblauwe band. Sportief, vindt U niet? DE VOORJAARSMANTEL. No. 563. De nieuwe voorjaarsman tels, die we op het oogenblik 't mee-t zien dragen, zijn van een warme wol len tweedstof, in donkergrijs, donker bruin en donkerblauw, met een klein ingeweven werkje. De modellen ontloopen elkaar niet veel wat het grondpatroon betreft. We zien het meest sterk getailleerde naar onderen toe wijder uitloopende man tels, die heel lang zijn en ook door meer gezette vrouwen prachtig gedra gen kunnen worden daar dit model zeer slank maakt. De garneeringen bestaan uit vele glazen knoopjes, soms, zooals u op de teekening kunt zien, langs den heelen ondermouw aangebracht. De voorpanden sluiten vèr over el kaar, zoodat de mantel met een knoop gesloten kan worden. Een mooie bontkraag is voor dezen tijd van het jaar zeer aan te bevelen daar de gure wind ons op straat doel huiveren. Bij dezen mantel kan men het best een kleine hoed dragen; heeft men geen bontkraag, dan staat een groo- tere hoed zeer flatteus. Nu het manteltje. Zooals u ziet, is het manteltje zeer sterk getailleerd, en is gevoerd met de MODERNE SIERADEN. De sieraden nemen een groote plaats in en beheerschen thans grootendeels de mode. Evenals de japonnen, doen zij sterk denken aan de dracht onzer voorouders. Zware gouden en zilveren ketens doen denken aan de edelvrou- wen uit de middeleeuwen en de gor dels van hetzelfde metaal, geven het aspect van galei-slaven uit vroegere tijdperken. Nieuwe sieraden ter voltooiing van het vrouwelijk toilet worden ons iede- ren dag gebracht. De ontwerpers gaan steeds door te zoeken naar vervolma king en 't eene kostbare sieraad over treft het andere weer in schoonheid Ja, sommige zijn zeer kostbaar, an dere even mooi en zeker zoo decora tief, zijn minder prijzig, daar ze met imitatie-diamanten of -edelsteenen zijn bezet. Veel couturiers ontwerpen nieuwe sieraden, daar ze van meening zijn, dat ze met het toilet één geheel moeten vormen. De colliers en armbanden van geslepen kristal en koraal, gedragen bij een wit costuum en koraalrooden mantel, zooals 'k ze veelvuldig mocht bewonderen op een der laatste mode shows, doen veel opgang. Zware armbanden, bestaande uit een groot middenstuk van geslepen korna lijn, geflankeerd door kleinere steenen van jade of geslepen kristal, worden veel gedragen, hoewel ze weinig prac- tisch zijn, daar ze veel te groot en te pompeus zijn. Over het algemeen doen de moderne sieraden meer aan die van de wilde volksstammen van Afrika denken dan aan die van een beschaafden Europee- schen staat! LILLY. TWEE MODERNE MIDDAG TOILETJES. No. 564 is ee.i buitengewoon flatteus middag-costuum, bestaande uit een witte cashmir-japon met zwart zijden bolero-jasje. De japon heeft een blouse, welke met revers gesloten wordt door een glazen knoopje. De rok, die aan het lijfje vast zit, geeft den indruk met de blouse één geheel te zijn, daar de knoopjes met de fantasie-knoopsgaten op dezelfde manier doorloopen op het heupstuk. dat met een scherpe, puntige bies ein digt. Het ceintuurtje bedekt hier dus de naad. Zeer vernuftig zijn de rok- panden onder het heupstuk aange bracht. De schuine punt houdt tevens de plooien, die links voor zitten, op hun plaats. De plooien zijn tot even boven de knie doorgestikt en springen dan los, wat met het loopen een zeer bekoorlijk cachet geeit. De bolero is geheel strak en heelt als afwerking rondom een breeden rechten bies, die met mooie hoeken op het jasje wordt gezet. De mouw is ieel glad en wordt gesloten met twee knoopjes, dezelfde van de japon. D> kraag van de blouse valt over het jasje, waarvan de hals alleen omge boord is. No. 565 is wat bewerkelijker. Hier voor heeft men gebloemde voile ge bruikt en voor het manteltje de don kere ondertoon van het voile, doch van zware crêpe satin. De japon zelf heeft als eigenaardigheid een heup- stuk, bestaande uit vier diep punten, waaronder de panden der rok ruim ge plooid zijn bevestigd. Het eenvoudige lijfje heeft een zeer bewerkelijke halsversiering van crêpe de chine, in dezelfde tint als de lichte fond der voile, afgezet met zeer smalle pliseé's, eindigende in een dito jabot. Een smal ceintuurtje, gesloten met een strik, maakt de'japon zeer jeugdig. voilestof der japon. De voorpanden loopen rond weg, terwijl het jasje ge sloten kan worden met- een knoopje doch over het algemeen wordt het open gedragen, wat ook veel vlugger staat. De hals is gewoon omgezoomd, daar de bewerkte kraag der japon er over heen moet vallen. EEN CHIQUE AVONDJAPON. No. 568. Nu het mooie weer per manent blijft en de opening van het zomerseizoen in aantocht is, moeten we ons eens speciaal gaan bedenken. wat we op zoo'n mooien avond zullen dragen. Als allerlaatste snufje droe gen de mannequins van een der groot ste modemagazijnen een japon, be staande uit zwarte crêpe satin met zwarte kant. Uit deze twee materialen was een geheel opgebouwd, zóó prach tig, dat wij onze lezeressen het willen toonen. Het lijfje is geheel glad van crêpe satin met dito mouwen en valt tot even over de heup. Daaraan is de kant be vestigd, die geheel rondom geplooid naar onderen ruim toeloopend, neer valt. Zooals u uit de teekening kunt afleiden, is de kant op 'het heupstuk gezet, zoodat het net is alsof er een aparte band opgezet is. Een klein smal zijden ceintuurtje met een wit gespje, dat de eenige versiering is. sluit om het middel. De hals is gegarneerd met een ruime Berthe-kraag, die echter uit twee strooken bestaat en vooral op den rug zeer ruim moet hangen. Van voren loopt hij puntig naar den hals toe, waar door het geheel niet te opgedirkt woidt, maar integendeel zeer gedistin geerd is. Een bijpassende hoed van zwart crêpe satin versierd met een laag neer hangende pleureuse, maakt het ge heel af. NIEUWE VOORJAARS-TOILETTEN De modellen met schoot zijn bijzon der „en vogue". Ze kleeden zeer goed en verzachten de lijnen bij zwaardere figuren. Fleurig en aardig zijn de stof jes, die men voor de zomertoiletjes bezigt, en de strooken, stukken en plooitjes maken het geheel tot een ware feest-kleeding. De stoffen zijn soepel en dun, dus maken die versier selen volstrekt niet dik of breed. Gebloemde crêpes, waschbare sa tijn, Georgette, bedrukte voile, genopt marocaine zijn wel de voornaamste stoffen voor gezellige zomer-jurken. De blouse, zoo zeer in de mode^ ge komen, verheugt zich in een groote belangstelling. Er zijn vele variaties in de modellen, die, welke in den rok en boven-op gedragen worden. De halsafwerking is dikwijls zeer origi neel, de uitsnijding is soms ongelijk en loopt zig-zag, om zij-waarts in een scarf of lintslip te eindigen. Het vestmodel met schootje en cein tuur is een van de nieuwste creaties. Heel nieuw is de shawl-kraag, die eindigt in een sierlijke strik, en tot de taille re ikt. Sommige rokken hebben vanaf knie hoogte een strook van kleine plooien. Hieraan zien we toch nog eens goed, dat er niets nieuws is onder de zon, want ook dat is al „da gewesen". Werkelijk, de mode maakt een cir kelgang en wat nu ouderwetsch is, wordt ontegenzeggelijk weer „up to date"; ook wat nu nieuw is, zal eens weer in discrediet geraken. 's we relds beloop! MONE. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar a f 1.75, per stuk. Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoerf: Men adresseere: Redactie Damesru briek, Riouwstraat 157, Den Haag. De volgende maten op te g AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte. DE hals tot taille. EE taillewijdte. EF rok lengte. HH rondom heupen JK rug. KL achterlengte rek.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15