22ste Jaargang DONDERDAG 7 MEI 1931 No. 6891 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS ^e&idóeHe Gou/tomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'» ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oenfc. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verbuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V De Drankbestrijding. De Drankbestrijding is een zegenrijke actie. Dank zij deze actie is er veel ellen de van drankmisbruik teruggedrongen en voorkomen. De Drankbestrijding beeft gezonde op vattingen gepropageerd en onder heb volk gebracht, waardoor verscheidene vormen van drink-gewoonten en drink- dwang zijn verdwenen. Een borrel te wei geren, wordt, gelukkig, niet meer be schouwd als iets den man onwaardig! In plaats van alcohol of sterken drank iets anders te gebruiken, valt niet meer buiten den algemeenen regel. En onder onmatig gebruik van alcohol en sterken drank, on der misbruik verstaat men tegenwoor dig niet alléén dronkenschap, beschonken heid. Dat zijn verheugende resultaten van de Drankbestrijding, speciaal ook van de katholieke Drankbestrijding. Wij moeten daarvoor dankbaar zijn, dankbaar voor dit groot© maatschappelijke goed, voor dezen vooruitgang in de be schaving. Maar daarnaast moeten wij ons hoeden voor een overdrijving een overdrijving bijv., dat het drank-gebruik voor een ieder, hoewel absoluut en relatief matig, verkeerd zou zijn; dat bijv. om het, wel sterk ver minderde, maar helaas, nog bestaande drankmisbruik tegen te gaan en te weren, een absoluut drankverbod geoorloofd zou zijn. Wij althans achten zulk een absoluut drankverbod een overdrijving in de Drank bestrijding. En daarom staan wij aan de zijde van degenen, die geen voorstanders zijn van de Plaatselijke Keuze, met daarachter de z.g. Amerikaansche drooglegging! BELGIE BELGIE'S DEFENSIE. De Broqueville verdedigt de vesting plannen. In de Belgische Kamer heeft minister De Broqueville gisteren zijn de vorige week afgebroken rede voortgezet over de bui tengewone credieten voor de nationale ver dediging. De verdedigingsyerken van Antwerpen en Gent, zeide de minister, hebben tot doel een eventueelen aanval uit het Noorden, via Luik en Nederlandsch-Limburg, te be letten met behulp van een'Belgisch leger van 300.000 man. Deze verdedigingslinie zal zeer sterk zijn. Zonder twijfel, vervolgde spreker, het verdrag van Locarno is voor ons van groo- te waarde, maar niemand zou durven be weren, dat wij nu nooit meer een aanval zullen hebben af te slaan. Het verdedigingsstelsel, dat de Belgi sche regeering wil opbouwen is tegen nie- man gericht en beoogt slechts de verdedi ging van het land tegen eiken aanval. Men zal begrijpen, dat ik niet in details treed over de organisatie der defensie, al dus de minister, zij omvat ook aanvallen door vliegtuigen en verdediging tegen gas aanvallen. De forten van Luik en Namen moeten dienen om onze mobilisatie te beschermen en de concentratie van onze troepen mo gelijk te maken, om een plotselingen in val op ons gebied tot staan te brengen. De Broquevolle critiseerde vervolgens de houding der socialisten, die de gevraag de credieten niet zullen goedkeuren. Spre ker vraagt hen, hoe zij dan de verdediging van het land denken te organiseeren. Die te baseeren op internationaal plan en op de samenwerking van alle pacifisten ichijnt mij wat nevelachtig. Het zou geen effect hebben, als wij de wapens neerleg den, in de hoop, dat Europa dit voorbeeld zou volgen. In antwoord aan degenen, die zeggen, dat België's bewapening tegen Nederland zou zijn bedoeld, verklaarde spreker, dat alle bladen België's recht erkennen, om zijn verdediging naar eigen inzicht in te richten. Echter, vervolgde hij, een oorlog tusschen Nederland en België zoude een monstruositeit zijn. Niemand in België denkt aan zulk een oorlog. De Belgen denken trouwens aan geen enkelen oor log. De gevraagde credieten bedragen 600 millioen, waarvan 350 millioen zullen wor den besteed voor een bruggenhoofd te Gent en de forten van Luik. de resteeren- de 250 millioen zullen dienen voor de aan schaffing van zware artillerie. FRANKRIJK HANDELSCONVENTIE VAN GENEVE. Door Frankrijk geratificeerd. De Fransche regeering heeft gisteren de ratificatie-oorkonde van de handelscon ventie van Genève in zake een douane-be stand bij het Volkenbondssecretariaat ge deponeerd. Zooals bekend, was het ontbreken der Fransche ratificatie een der redenen, waarom de conferentie-Colijn van Maart van dit jaar voor het inwerking stellen van de handelsconventie deze taak niet kon vervullen. Of i/het thans achteraf binnenkomen van de Fransche ratificatie nog helpen zal, is onzeker. In de eerste plaats, omdat Duitsch land, Zwitserland en ook de voorzitter Co- lijn zelf in Maart het standpunt hebben ingenomen, dat de conventie dood zau zijn, indien zij niet op 1 April in werking trad. Een standpunt, dat intusschen door de gedelegeerden van Engeland, Frank rijk en Nederland bestreden werd. Op de tweede plaats is het onzeker, of de Fransche ratificatie nog helpen zal, om dat Engeland reeds in Maart verklaarde zich niet langer door de handelsconventie tot handhaving van zijn vrijhandelspolitiek te willen binden, zoolang de Engelsche re geering niet eenig redelijk uitzicht had op de nieuw met Duitschland, Frankrijk en andere landen begonnen bilaterale onder handelingen over tariefverlaging. Intusschen mag mep wel verwachten, dat de binnen gekomen Fransche ratifica tie de aanleiding zal worden tot nieuwe discussies de volgende week in de Euro- peesche commissie over de mogelijkheid om de conventie toch nog van den dood te redden. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING GEOPEND. Gistermiddag is met groote plechtigheid de Internationale Koloniale Tentoonstel ling in het Bois de Vincennes bij Parijs door president Doumergue geopend. Dit is de laatste regeeringsdaad van president Doumergue, die over een week zijn fimctie aan zijn thans nog onbekenden opvolger zal overdragen. Den commissaris der tentoonstelling, den oud-gouverneur van Marokko, maar schalk Lyauty, viel de eer te beurt, den president naar de tentoonstelling te gelei den. Te ongeveer drie uur arriveerde de auto 'van den President aan de Porte de Picpus onder het schetteren der militaire muziek. Daar klom de president in een gereed staand rijtuig, waarmede een rondgang werd gedaan over het uitgestrekte ten toonstellingsterrein. Onder de peristyle van 't Museum werd president Doumergue opgewacht door alle Minister de Parijschen politie-prefect Chiappe, den Prefect van de Seine, den voorzitter van den algemeenen raad van het departement van de Seine. President Doumergue werd verwelkomd door minis ter-president Pierre Laval en den Minister van Koloniën Paul Reynaud, die hem naar de groote eere-zaal van het Museum leid den, waara een groote estrade was opge steld met fauteuils voor den president en zijn gevolg. Een groot aantal genoodigden was hier aanwezig. Tot eere-gasten behoorden o.a. de Kei zer van Annam, vele afgevaardigden en senatoren en bijna het volledige corps di plomatique, waarbij ook onze gezant. te Parijs, jhr. Loudon, niet ontbrak. Nadat de president en zijn gevolg hadden plaats genomen, hield Maarschalk Lyautey de begroetingsrede. Namens het stadsbestuur van Parijs hield de burgemeester van Parijs een kor te rede en vervolgens, namens alle buiten land sche deelnemers, de Prins di Scalea. Tenslotte voerde de Minister van Koloniën Paul Reynaud, het woord, waarna presi dent Doumergue met enkele woorden de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931 voor geopend verklaarde. Prof. mr. H. A. IDEMA nieuw-benoemd hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Leiden. furter General-anzeiger" mede, van wel ingelichte zijde vernomen te hebben, dat thans ook de meesterknecht van een groote chemische fabriek te Frankfurt is gearres teerd. De procureur-generaal heeft de politieke politie thans opdracht gegeven, te onder zoeken, in hoeverre de onder leiding van den gearresteerden communist, Erich Steffen, staande Berlijnsche spionnage- centrale met de Russische handelsdelega tie in Berlijn in relatie staat. Uit in beslag genomen vragenlijsten, die Steffen, reap, zijn vertrouwensmannen, aan arbeiders en employé's ter invulling heb ben voorgelegd, kan geconcludeerd worden, dat de Berlijnsche handelsvertegenwoordi- ging de sovjet-unie ongetwijfeld van deze economische spionnage geweten heeft. DUITSCHLAND DE FABRIEKSSPIONNAGE IN DUITSCHLAND. De sovjet-handelsdelegatie bij de affaire betrokken. Naar aanleiding van de bekende spion- nage-affaire bij de „I. G. Farben" in Aken en op andere fabrieken, deelt de „Frank- OOSTENRIJK SCH0BER OVER DE T0L-UNIE. De buibenlandsche politieke medewerker van de Ma-tin" Sauerwein heeft met den Oostenrijkschen minister van buitenland- sche zaken, Schober, een onderhoud gehad over de Europeesche economische kwesties en in het bijzonder over de Duitsch-Oosten- rijksche tolunie. Schober herinnerde in de eerste plaats aan zijn bezoek aan Parijs in April 1930, bij welke gelegenheid hij Briand een uit eenzetting heeft gegeven van den ernsti- gen economisohen toestand in Oostenrijk, en hij hem verzocht heeft Oostenrijk te hel pen om dit land den uitvoer naar Tsjecho- Slowakije te vergemakkelijken. Briand heeft hem toen beloofd, dat hij zijn invloed zou aanwenden om de Kleine Entente ertoe te brengen met Oostenrijk handelsverdragen te sluiten. Bovendien heeft hij erop gewezen, dat hij bereid is zijn medewerking tot finan- cieelen steun te verleenen. Daarna heeft Briand gesproken over zijn plan van de economische organisatie van Europa. Toen Sohober naar Weenen was terug gekeerd, was en moest ontdekken, dat, on danks alle Fransche beloften niets gedaan werd, was naar Sauerwein mededeelt, de teleurstelling zeer groot. Sohober verklaarde toen, hoe hij na het mislukken van de economische onderhan delingen te Genève tot het plan van een tol-unie is gekomen. Cuxtius en hij hadden het voornemen in de laatste dagen van April naar Genève te gaan om voor het bijeenkomen van de Europeesche commissie met Briand over het plan te spreken. In verband met de presidentsverkiezing in Frankrijk is deze op 1 Mei vastgestelde bijeenkomst echter uitgesteld. Om geheel correct te zijn, zijn Curtius en hij overeengekomen een gezamenlijk pro tocol op te stellen, dat naar bekend is, in de derde décade van de maand Maart werd gepubliceerd. Schober legde er in dit verband den na druk op, dat men niet van een fait accom pli kon spreken. Volgens Sauerwein verklaarde Schober verder: Daar de volkenbond zich met de kwestie zal bezig houden, heb ik uit respect voor den volkenbond opdracht ge geven alle werkzaamheden en onderhande lingen te onderbreken. De vraag naar de voordeelen, die de tol unie voor Oostenrijk kan opleveren, ver klaarde Schober, clat vooral de Oostenrijk- sche landbouw van die overeenkomst kan profiteeren. De Oosbenrijksohe economen zullen het geheele vraagstuk nog ernstig moeten be- studeeren. Hij heeft het nieuwe plan van Briand in groote lijnen leeren kennen en behoeft niet te betoogen, welk belang Oos tenrijk hierbij heeft. Schober verklaarde tenslotte, dat hij er vast van overtuigd is, dat Briand uit het Duitsch-Oostenrijksehe initiatief geen be langrijke conclusies kan trekken. Bij de besprekingen van het plan mogen er geen overwinnaars en overwonnenen zijn, wanneer niet geheel Europa daaronder wil lijden. BRITSCH-INDIE TOENEMENDE GISTING IN BURMA. Een nieuwe overval. Een afdeeling politie, onder leiding van het hoofd der districtspollitie Austin, is gisteren bij het dorp Myome, in het dis trict Prome, in een hinderlaag gevallen, welke haar door een bende opstandelingen, ter sterkte van zestig man wa-s gelegd. De adjunct-inspecteur is met elf man naar het dorp Wettmgan teruggekeerd; het lot der overigen, waarbij zich ook Austin bevond, is niet bekend. De vice-commissaris van Prome, <lie twee uur later op het tooneel van den strijd verscheen, vond nog slechts een geweer op den grond, doch geen spoor van de vermisten. Omtrent de toedracht der zaak wordt van niet-officieele zijde vernomen, dat Austin met tien agenten naar Mone was gegaan om daar drie mannen te arrestee ren, doch dat zij, toen zij zich daar ter plaatse bevonden, door de opstandelingen werden aangevallen. Austin schijnt zich met zijn revolver verdedigd te hebben, doch ge vreesd wordt, dat hij overmand en gedood werd. Later aangekomen politieversterkin- gen uit Wettingan geraakten daarop slaags met circa honderd, rebellen, van wie er ze ven gedood en een aantal gewond wei-den. De onrust in het district neemt toe, hoe wel in andere streken, waar eveneens span ning heerschte, de toestand iets verbeterd is. Op tal van plaatsen wordt door de op standige Burmanen nog brandstichting ge pleegd. Gemeld wordt voorts, dat een dorps hoofdman en zijn dorpelingen een aanval hebben gedaan op de bevolking van een na burig dorp. Van laatstgenoemde werden drie personen gedood en zeven ernstig ge wond. De hoofdman werd KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. (Vervolg). Ten aanzien van een verzoek van de ge meente Leiden betreffende het opnieuw doen van aangifte der verkregen Hinder wet-vergunningen (welke bescheiden bij den Stadhuisbrand vernield zijn) en welk verzoek de voorz. aan de Kamer ter kennis name overbracht, werd besloten aan de ge meente de principieele erkenning te vra gen van het recht der industrieelen om de daaruit voortvloeiende kosten te verhalen op de gemeente. Verschillende besluiten. Besloten werd een subsidie te verleenen aan de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer ten behoeve va-n een decoratief uit gevoerd diorama op de tentoonstelling te Parijs. Bij het volgend punt der agenda werd medegedeeld, dat ingevolge schrijven van den P.T.T. z.g. postagentschappen zullen gevestigd worden op de volgende plaatsen: Morschweg, Hoogewoerd, Haven, Lage Rijndijk of Kooipark, Hooge Rijndijk en te Leiderdorp. Op deze postagentschappen worden dezelfde zaken afgedaan als ten postkantore. Besloten werd aan de gemeente Noord- wijkerhout een verzoek te zenden te over wegen of het noodig is over te gaan tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelas ting, zulks naar aanleiding van een schrij ven aan de Kamer van den eigenaar van het Hoenderpark „Ajam" te Noordwijker- hout. De rekening en verantwoording over 1930 werd goedgekeurd en de Commissie voor Financiën werd gedéchargeerd. Besloten werd aan het hoofdbestuur van den P.T.T. een verzoek te doen om mede- werking tot het verkrijgen van de mogelijk heid om overal in het district dag en nacht I te kunnen telefoneeren. Wordt deze toe stemming verkregen, dan zal nader met dc gemeentebesturen in overleg worden getre den omtrent de uitvoering daarvan. Besloten werd om het Arbitrage-Regle- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De defen&ie van België. De koloniale tentoonstelling te Parijs geopend. BINNENLAND. Z. H. E. Mgr. E. ter Laak overleden. (Kerkn., 2de blad). De hoogeerw. Pater Bern. Klumper 0. F. M. overleden (Kerkn. 2de blad). GOUDEN JUBILEUM. Heden vierde de heer C. Uytterwaa! al hier zijn gouden jubileum als koorzanger. Ter eere van den jubilaris werd te 8 uur een H. Mis opgedragen, waarbij het zang koor „Soli Deo" de Mis „Lauda Sion" van Hubert Cuypers uitvoerde, terwijl na de H. Mis een feestcantate werd gezongen. Na het beëindigen van de kerkelijke plechtigheid, begaven de jubilaris, zijn fami lieleden en de leden van het zangkoor zich naar het patronaatsgebouw, waar de jubi laris werd toegesproken door den vice- praeses van het zangkoor, den heer G. Maurits. Den jubileerenden zanger werd vervolgens een cadeau overhandigd, een Caecilia-beeld op standaard, terwijl als toe passelijke begeleiding de Caecilia-cantate werd gezongen. ment, aanbevolen in de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, ook voor de Rijnlandsohe Ka mer te aanvaarden. Verder werd besloten tot verzending van een adres aan den Minster van Waterstaat om aan te dringen op apoedigen aanleg van den nieuwen weg Haagsche SchouwPost- brug en deze op de geprojecteerde breedte te brengen. De voorzitter doet hierna verslag van de besprekingen met den Dijkgraaf van Hoog heemraadschap Rijnland en den Burge meester van Oegstgeest terzake van den spoorwegovergang aan den Hoogen Morsch weg bij de Vinkbrug. Uit deze besprekingen bleek, dat het on derhoud van dezen overgang in beheer bij de gemeente Oegstgeest is. Do burgemees ter dezer gemeente zegde verbetering toe. Het afbetalingssysteem. De heer Molkenboer deed vervolegns eenige mededeelingen omtrent de resulta ten van de actie ter bestrijding van de mis standen bij het afbetalingsstelsel in den naaimachinehandel te Leiden en Omstre ken. De voorzitter voegde hier den wensch aan toe, dat deze actie niet nadeelig zou werken voor de bona-fide firma's, die op afbetaling leveren, waarna de- heer Mol kenboer opmerkte, dat het juist op ver zoek van die bona-fide handelaars is ge weest, dat deze actie begonnen is. De heer v. Appel zegt, dat het hem als middenstander spijt, dat de voorzitter hier los van de gevoerde actie het afbetalings systeem in bescherming heeft genomen, waarop de voorz. antwoordt, dat hij meen de hiertoe verplicht te zijn, omdat de Ka mer van Koopliandel als zoodanig een neu traal lichaam is en er toch inderdaad ook goede, eerlijke handelsfirma's zijn, die het systeem toepassen. De heer de Gooyer be treurde het gesprokene van den heer v. Ap pel. Z.i. heeft de voorzitter juist blijk gc geven van een onpartijdige houding in de/< kwestie.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1