22ste Jaargang WOENSDAG 6 MEI 1931 No. 6890 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leaden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordfc 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Jongeren en ouderen. De Bisschop van Haarlem. Z. Hoógw. Exc. Mgr. Aengenent, heeft, bij de huldi ging van den hoogwaardigen President van het Groot-Seminarie te Warmond, mgr. Ta-skin, in een rede de volgende op merking gemaakt, welke onzen lezers be kend is, doch die wij nog even willen rele- veeren. „Tri den tegenwoordigen tijd wordt ook in katholieke gelederen ge oordeeld over hoogstaande personen, ook politieke met een waanwijsheid, die aan 't ongeloofelijke grenst. Maar gij aldus richtte de Bisschop zich tot de theologanten gij hebt geleerd niet overmoedig te oordeelen over anderen, die veel ouder zijn en veel meer ervaring hebben." Van de geestesgesteldheid, welke hier door Mgr. Aengenent wordt bedoeld, werd ons dezer dagen een bedroevende uiting onder de aandacht gebracht. 't Was een artikel in een katholieke ge westelijke courant welke wij hier liever niet willen noemen van de hand van een jongeren redacteur, wiens naam wij ook verzwijgen, omdat bedoelde journalist te veel verdiensten heeft, dan dat wij er aan zouden willen medewerken, zijn repu tatie in de achting van velen voor goed neer te halen. 't Is dikwijls plicht iemand te beschermen tegen zichzelf. (Een plicht, die niet nagelaten mag worden, óók al heeft men meestal bij de vervulling er van het tegenovergestelde van waardee ring te verwachten!) Tri bedoeld artikel dan lezen we: „De jeugd ziet er volstrekt geen eer in, als de ouderen zich tot haar wen den. Integendeel, ze wordt dan alleen maar lichtelijk ongerust. Elk compli ment van de ouderen aan de jeugd heeft een nevenbedoeling. Overigens is het een kenmerk voor de ouderen, dat ze de dingen vijfmaal zeggen, dat is niet pleizierig. „De eenige goede eerbied van de jongeren voor de ouderen is, hen in gezelschap een stoel aan te bieden, want hun verleden geeft hun recht te gaan zitten, voorts niet te hard te loopen als men met hen uitgaat, om dat hen dat zou kunnen vermoeien, verder de dingen die men zegt twee maal te zeggen, omdat zoowel hun ooren als hun bevattingsvermogen minder scherp worden, vervolgens hen te helpen bij hun bretels en booiden- knoopjes, omdat hun vingers wat stram worden, en ten slotte c'k - oods hun knieën te masseeren, als ze lang gezeten hebben, omdat de rheumatiek hen kan plagen." Als wij constateeren, dat men zulke ge dachten, als de bovenstaande, durft neer schrijven en publiceeren, dan zijn wij er dankbaar voor, dat wij zijn opgevoed in „de school van den eerbied" eerbied voor wat eerbiedwaardig is, eerbied o. m. voor de met eere gedragen hoogeren en hoogen leeftijd, waarachter ligt veel ar beid en veel zorg en veel offers. Geen eerbied, die op een soort „adora tie" gelijkt, maar een r e d e 1 ij k e eer bied. Evenals het „l'honneur aux dames" is ook de eerbied tegenover ouderen en ouden een bescha vingsgoed En het wijst op een geestesgesteldheid, welke zeer aan overschatting lijdt, als jon geren de waarde van dit cultureel e goed niet begrijpen ja, zelfs belachen en bespotten! VAN HET VATICAAN KARDINAAL POMPILI OVERLEDEN. Vicaris-generaal van Z. H. voor de Stad Rome. Z. Em. Kardnaal Basilio Pompili, bis schop van Velletri, is gisternacht kort na twaalven, te Rome overleden. De Kardiaal was reeds sedert eenige weken lijdende. Z.E. Kardinaal Basilio Pompili, Bis schop van Velletri en behoorende tot den rang der kardinaal-bisschoppen, werd te Spoleto geboren op 16 April 1858 en be reikte dus den leeftijd van 73 jaren. Zijn voorbereidende studiën verrichtte hij in het Vaticaansche, de hoogere in het pau selijk Romeinsche Seminarie, waar hij met grooten lof den graad verwierf van doctor in de godgeleerdheid en in de beide rech ten. Op 22-jarigen leeftijd werd hij pries ter gewijd. Na in de Romeinsche curia verschillende functies te hebben bekleed werd hij in het jaar 1891 benoemd tot op volger van Mgr. De Lai als auditeur der Congregatie van het H. Concilie. Twee jaren later werd hij datarius van de recht bank der pauselijke Penitentiaire en in 1904 ook auditeur van de rechtbank der Rota. Na vervolgens consultor te zijn ge weest van de Congregatie der Propagan da, van het Concilie en der Bisschoppen en Regulieren, van het Consistorie en van de commissie tot codificatie van het kerke lijk recht, werd hij, na de verheffing van Mgr. De Lai tot het purper, benoemd tot Secretaris der Congregatie van het Conci lie, welke functie hij vier jaren bekleedde. Op 27 Nov. 1911 opgenomen in het College, werd hij door Z.H. Pius X benoemd tot Kardinaal-Vicaris, d.w.z., in het bijzonder belast met het bisschoppelijk bestuur over de Eeuwige Stad. Karinaal Pompili. toonde zich een krachtig ijveraar voor de Katho lieke Sociale Actie, een man wiens ar beidzaam leven verder verdeeld was tus- schen oefeningen van godsvrucht en stu die. Op 18 December van het vorig jaar vier de de Kardiaal zijn gouden priesterfeest. FRANKRIJK HEFTIG INCIDENT IN FRANSCHE KAMER. Socialisten contra communisten. De Kamer en de Senaat zijn gistermor gen na. een reces van een maand weer bij eengekomen. In beide Huizen kwam een motie in behandeling voor het doen toeko men van een sympathie-betuiging aan de nieuwe Spaansche regeering. De motie van den Senaat werd met gepaste plechtigheid door den voorzitter Doumer voorgelezen en vervolgens verwezen naar de commissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden. De motie van de Kamer werd door Herriot en den socialist Grumbach ingediend en gaf aanleiding tot een korte discussie en een heftig incident. Nadat de Kamervoorzitter in den aan vang met moeite stilte had verkregen, las hij de motie voor. Zij werd met applaus ontvangen, speciaal van de zijde van de groepen der linkerzijde. De eerste minister Laval zeide uit naam der Fransche regeering de nieuwe Spaan sche regeering een hartelijken groet te wil len brengen en met alle sympathie de bes te wensohen te willen doen voor het suc ces en den vooruitgang der republiek langs den weg van orde en evolutie. Hierop verklaarde het communistische Kamerlid Cachin, onder een koor van in terrupties, dat zijn partij de Spaansche re publiek gaarne zou verwelkomen, indien zij communistisch en niet burgerlijk was. Yan de socialisten maakte zich bij deze woorden een hevige opwinding meester en zij begonnen tegen de communisten te de- monstreeren. Daarbij waren zij echter stra tegisch in het nadeel, aangezien de com munisten op een hoogere stoelenrij wa ren gezeten. De communist Marty boog zich naar de socialisten over en gaf den voor hem zittenden Mambrosini met gebal- den vuist een slag in het gezicht. Boven het geweldige lawaai, dat daarop ontstond kon men de doordringende stem van den markies de la Ferronnaye uit hooren, die uiting gaf aan het wantrouwen der mo narchisten ten opzichte van de Spaansche republiek. Toen de orde weer hersteld was en tot steming werd overgegaan, werd de motie aangenomen met 540 tegen 6 stemmen. Deze motie luidde: De Fransche Kamer doet aan de Spaansche republiek haar be tuiging van sympathie en beste wenschen toekomen. Vervolgens werd besloten de debatten over de interpellatie in zake de Duitsch- Oostenrijksche tolunie op Donderdag te houden. Alsdan kan een verklaring van Briand over deze kwestie worden ver wacht. SPANJE ONDERHOUD MET ALFONSO. Monarchistische rebellies veroordeeld. De „A. B. C." publiceert een interview, dat haar hoofdredactenr Juan Ignacia Lu- catena dezer dagen te Londen heeft ge had met ex-koning Alfonso. Alfonso, die AlcaLa Zamora's woorden „naast de opvat tingen van monarchisten en republikeinen is er altijd Spanje" tot de zijne maakte, verklaarde, dat hij het nimmer zou goed keuren indien zijn vroegere ministers iets zouden doen wat het volk zou opzet ten tegen het gevestigd gezag. „Ik zal er niet mee accoord gaan, aldus de ex-koning, dat er speculatieve onder nemingen in verband met mijn ongelukkig land op touw worden gezet teneinde de nieuwe regeering in discrediet te brengen. Ik wensch niet, dat van monarchistische zijde gepoogd wordt, in mijn naam militai re rebellies uit te lokken. De monarchie is door een verkiezing afgeschaft en zij mag slechts door de vrije wilsuiting van het Spaansche volk worden terugeeroepen. Ge meenteraadsverkiezingen hebben meestal niet veel invloed op het bewind in een land, maar aangezien ik constateerde dat zoowel republikeinen als monarchisten er bij deze gelegenheid een buitengewoon groot belang aan hechtten, besloot ik heen te gaan ten einde den wensch' van mijn volk te eerbiedigen." „Wat echter, zoo voer Alfonso voort, mijn eigen verlangens aangaat, niemand heeft het recht van mij te vergen, dat ik opsta van den troon, zoolang de Spaansche republiek niet door de Cortes is afgekon digd. Het was het grootste offer van mijn leven, dat ik Spanje moest verlaten toen ik begreep, dat het mij niet langer noodig had. Ik zou zeer verdrietig gestemd zijn, als ik niet de hoop kon koesteren, dat de geschiedenis mij eens recht zal doen we dervaren." Na bovenmenschelijke inspannin g konden de redders hun 6 mak kers die in de KOLENMIJN TE HOR NU (BELGIE) bedolven waren, redden. De mijnwerkers waren 170 uur opgesloten ge weest. De familieleden verwelkomen de geredden. LITAUEN DE KATHOLIEKEN-VERVOLGING IN LITAUEN. De nuntius „Persona Ingrata". Kolonel Rusteika, sinds eenign tijd Li- tauens mini nister van binnenlandsche za^ ken, heeft bij zijn ambtsvoorganger met veel stelligheid verklaard, dat hij de katholieke geestelijkheid wel zou weten te temmen. Inderdaad heeft deze bewindvoerder geen poging ongedaan gelaten, om zijn temmers- rol waardig te spelen. Reeds zijn volgens een bericht uit Kowno, sinds het ministe rieel optreden van den kolonel, dertig geestelijken tot geldboeten en gevangenis straffen veroordeeld. Wat de minister echter blijkbaar niet had voorzien, is dat zijn tallooze chicanes de stemming der bevolking, die toch reeds fel verbitterd was, en na de jongste grof heid van den staatspresident, die weigerde den Pauselijken nuntius te ontvangen, drei gend werd, tot het uiterste geprikkeld heb ben. De regeerders hebben 't blijkbaar om die reden tot dusver niet aangedurfd, de dertig veroordeelde geestelijken naar de gevangenis te doen brengen. Intusschen schijnt de regeering op an dere manier deze „nederlaag" te willen wreken: Zij heeft n.l. aan het Vaticaan een verklaring doen toekomen, waarin het heet, dat 's Pausen vertegenwoordiger, mgr. Bartoloni, een „persona ingrata" is, weshalve zij hem niet ontvangen wil. Met dezen zet wil de regeering èn de katholie ken èn den Paus treffende katholieken, die voor den Pauselijken nuntius den groot sten eerbied hebben en den H. Vader, die de houding van Zijn vertegenwoordiger te Kowno volkomen goedkeurt. De katholieken voelen deze daad dan ook als een nieuwe beleediging; manifes taties der studenten en protesten der gees telijken tegen den smaad den gezant des Pausen aangedaan, zullen straks door den minister-temmer met nieuwe repressailles beantwoord worden; de toestand in het ongelukkige land, waar blind fanatisme de meerderheid des volks teri'oriseert, is ver warder geworden dan ooit. De bisschoppen hebben in buitengewone vergadering over de jongste gebeurtenissen en de katholieke actie dezer dagen be raadslaagd en na afloop der conferentie onmidellijk rapport gezonden aan den H. Vader. CHINA CHINEESCHE CONVENTIE GEOPEND. Gistermorgen is te Nanking de Volks conventie, die vooral van belang wordt ge acht, omdat de Kanton-vleugel gedurende de zitting zijn aanvallen op Tsjang Kai- sjek zal richten, geopend. Toen Tsjang Kai- sjek het spreekgestolte betrad voor het houden van de openingsrede viel hem een geweldige ovatie ten deel. Hij gaf een lang overzicht van den arbeid der regee ring sedert de jongste conferentie en liet daarne de belangrijkste wereldgebeurtenis sen de revue passeeren. Hij wees vooral op den vooruitgang, die de Sovjet-regee ring heeft bereikt en gewaagde van een „opmerkelijk succes" van het vijfjaarsplan. Tsjang Kai-sjek gaf de conventie den raad bijzondere aandacht te wijden aan het werk, dat door de Sovjetregeering is verricht op het gebied van verkeer en in dustrie aan de grenzen van Turkestan, Chi na en Mongolië. AMERIKA ERNSTIGE STAKINGSRELLETJES IN KENTUCKY. Afdeeling politie beschoten. Gistern werd een afdeeling politie te Harlan (Kentucky), welke op patrouille was in verband met een arbeidsconflict in de mijnen van deze streek, beschoten door mannen, die zich achter doornen hadden versoholen. Vier personen werden gedood en eenige anderen gewond. Na het vuur der aanvallers beantwoord te hebben trok de politie terug om versterkingen te ha len. Deze zijn inmiddels uitgerukt, voor zien van machinegeweren en traangas- bommen. DE MOORDAANSLAG TE OVEZANDE. Verdachte vrijgesproken. De Rechtbank te Middelburg deed ver vroegd uitspraak in de zaak van den 34-ja- rigen koster B. te Ovezande, thans in voor arrest, die terecht stond als verdacht van poging tot moord op zijn echtgenoote. De Rechtbank 6prak verdacte vrij. De eisch was zeven jaar gevangenisstraf. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Pompili. t Een onderhoud met koning Alfonso. BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent den moord op het Rokin te Amsterdam (Gem. Ber. 3de blad). De Culemborgsche moordzaak weer in een nieuw stadium? (Gem. ber. 3de blad en Laatste Ber.) Weer een slachtoffer van een onbewaak te n overweg. (Gem. Ber. 3de blad). PROF. MR. H. A. IDEMA. Zooals wij gisteren reeds meldden is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit als opvolger van prof. mr. G. André de la Porte, om on derwijs te geven in het Ned. Indisch Straf recht en de Ned. Indische Wetboeken van procesrecht de heer mr. H. A. Idema te Voorburg. De heer H. A. Idema, die thans 39 jaar oud is, werd 9 December 1891 te Sneek ge boren. Hij studeerde te Leiden en te Am sterdam en promoveerde in 1913 in laatst genoemde stad op stellingen. Het volgend jaar deed hij te Leiden het aanvullend exa men voor den Indischen rechterlijken dienst, waarna hij naar Ned. Indië ver trok. Achtereenvolgens was hij daar land raad-voorzitter te Sampang (Madioen), Toeloegagoeng (Java) en pp Amboina. Na zijn eerste verlof in Holland t® hebben doorgebracht werd hij benoemd tot substituut-officier te Bataria, waarna hij werkzaam was op de algemeene secretarie te Buitenzorg, om vervolgens als hoofd ambtenaar in dienst te ti'eden van de pro vincie West Java. Het vorig jaar repatrieerde hij voor de tweede maal. In het studiejaar 19301931 der Leidsche Universiteit geeft hij 't prac ticum voor Indisch Staatsrecht aan stu denten, die van plan zijn naar Indië te gaan. Verschillende werken zijn reeds van zijn hand verschenen. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Donderdag 21 Mei a.s. des avonds 8.15 uur hoopt de heer Meijerink, voorzitter van de Technische Commissie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen een voordracht in de Nutszaal, Steenschuur, te houden over „Reddend Zwemmen en De Gevaren der Zee". Ieder, die eenig belang koestert voor dit onderwerp noodigen wij hierbij gaarne uit. De toegang is vrij voor belangstellenden, terwijl de leeftijdsgrens gesteld is op 15 jaar. Zwemmend Leiden wordt dus verwacht. Dit jaar zal een Zwemfeest, uitgaande van de L. R. B. gehouden worden op Zon dag 7 Juni a.s. in de Zwemnriehling aan den Hooge Rijndijk, des n.m. 2 uur. Voor leden L.Z.C. en „de Zijl" is de toe gangsprijs 15 cents, niet-leden 35 cents. Le den L.R.B. hebben gratis toegang. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de aankondigingen in de Zweminrich tingen en de plaatselijke bladen. De oefenavonden worden dit jaar gehou den in de inrichting aan den Hooge Rijndijk op Woensdag, in de inrichting „de Zijl" op Vrijdag, telkens des avonds kwart vóór acht. Nader zal, in verband met de tempera tuur, de aanvang nog worden bekend ge maakt. Meldt u nu reeds aan bij de Zwemmees ters en uitsluitend schriftelijk bij het se cretariaat, Nieuwe Rijn 51. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvi n g. 5736. Kenia's Custard Fabriek. Alphen aan den Rijn, Rijnkade 6. E.Wed. T. Hazebroek Sprayt, Alphen aan den Rijn. Voor Vrijdagavond a a. is door de direc tie van Ca f - Restaurant „Zomer zorg" voor een nieuwe attractie gez.orgd. Behalve de bekende Russische kapel, die reeds eenigen tijd in Zomeirzorg concerteert, zullen dan eveneens optreden Tholen en Van Lier, wier naam geen verdere aanbeveling be hoeft-. Wij verwijzen du6 dienaangaande naar een advertentie in dit nummer. Tot des avonds ha-lf negen is er dien dag gelegenheid tafels te bespreken.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1