BELGIE—HOLLAND 4-2 MAANDAG 4 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Een smadelijke nederlaag. België bewijst Hol land's voetbaldepressie. Waar bleef het Holland- sche enthousiasme der laatste wedstrijden? Van Kol scoort uit een penalty. Rust 10 voor Hol land. Het goed sluitende Belgische elftal. (Van onzen sportredacteur). In velerlei toonaarden was er na de goe de wedstrijden in Amsterdam geschreven dat de depressie van het Nederlandsche voetbal nu voorbij zou zijn. Gisteren hebben de Belgen te Antwerpen bloedig gedemon streerd, dat dit nog lang niet het geval is. Met een flinke nederlaag zijn de glo rieuze Oranjemannen afgedropen. De voorbereidingen tot deze jaarlijksche ontmoeting te Antwerpen boden weer het zelfde aspect als altijd. Antwerpen was voor een poosje een Ne derlandsche stad, stormenderhand ver overd door meer dan 5000 Nederlandsche sportenthousiasten, die per trein, per zfuto of misschien wel per pedes naar de Schelde- stad waren getogen. Een naargeestige regen vergezelde hdh allen, maar eenmaal Roosendaal voorbij blauwde de lucht en bracht de milde zon een vroolijker stemming. In Antwerpen zelf was het bepaald een mooie zomerdag en terwijl de talrijke Hol landers zich laafden aan een Lambiek, had den de opkoopers druk werk aan de groote aanvraag om kaarten te voldoen en de Holanders, die voor duur geld een kaart hebben weten te bemachtigen, moeten zich na den wedstrijd de haren uit het hoofd hebben getrokken van spijt. Vroeg reeds begon de trek naar het ver gelegen Deurne, naar het terrein van de Antwerp F. C. De omgeving van het ter rein is onverzorgd, de toegangswegen zijn slecht. Wat de verkeersregeling betreft mogen de Belgische autoriteiten wel eens in Amsterdam bij ons Stadion een kijkje komen nemen. Langs vunzige onderaardsche gangen ge raken we op onze persplaats en we zien eerst nog de tweede helft van een aardig voetbalpartijtje tusschen twee Belgische Jeugdelftallen. De blauwe shirts winnen met 64. Als het uit is, is er de spanning voor de big match. Eerst komen de mannen van den „Broe derbond" geëscorteerd door vaandels en maken een muzikale rondgang om het ter rein. Dan stellen zij zich bij den ingang op. Dé Hollanders hippelen binnen en het „Wien Neerlandsch Bloed" vervult de lucht. Daarna is het de „Brabangonne", als de Belgen binnen komen. Na het gebruikelijk werk der fotografen, wordt er getost. Van der Heulen raadt goed, maar heeft weinig voordeel van zijn eerste keuze. De wedstrijd. Onder leiding van scheidsrechter Hansen vangen de ploegen in de volgende opstel ling den strijd aan: België. Badjou Nouwens Hooydonckx Simons Hellemans Moeschal Voorhoof Capelle Ven Beeck Versijp Van den Eynde Scheidsrechter 0 Hansen (Denemarken). v. d. Heyden Lagendaal W. Tap Van Nellen I. Adam Van Heel W. Anderiessen J. Paauwe Van Kol Van Bun v. d. Meulen (aanvoerder). Nederland. De eerste aanval is voor de Belgen en het wordt reeds direct corner op het Neder- laildsohe doel. v. d. Meulen wordt meteen aan het werk gezet. Eerst onderschept hij een voorzet en hij stopt daarna in den benedenhoek een schot van van Beeck. Nog een gevaar lijk oogenblik ontstaat er, maar van Run werkt den bal weg. Dan komen de Hollanders los. De eerste aanval strandt op buitenspel en bij de twee de schiet Adam in het zijnet. Een schot van van Nellen kan Badjou gemakkelijk stop pen. van Heel, die prachtig werk doet, haalt den bal op en geeft door aan Tap en deze aan Adam, die de Belgen zijn hielen laat zien, maar ten slotte achter schiet. Aan den anderen ka.nt onderschept van der Meulen een prachtige voorzet van van den Eynde. Als Paauwe een keer heel mooi opbrengt tot dicht bij het doel, wordt hij door Moeschal gehaakt echter zonder re sultaat, want Paauwe behoudt den bal. Toch fluit de scheidsrechter ,wat hij nu in deze omstandigheden beter niet had kunnen doen. De vrije schop wordt echter corner gewerkt. Nadat deze genomen is, komt de bal bij Anderiessen, die een hard schot lost, Voorhoof, die dus op de plaats van den linksback staat strekt zijn hand uit en raakt den bal. Penalty. Het wordt 01. Van Kol komt met wapperende haren naar voren en voltrekt het vonnis. Hij schiet in den linker-benedenhoek 01. De Hollandsche kolonie in de overdekte zij-tribune juicht, de Belgen fluiten. Direct daarna krijgt van Kol een waar schuwing. Het blijkt, dat de scheidsrechter geen al te betrouwbaren indruk maakt, hij fluit zeer veel, soms met wonderlijke beslissin gen en de buitenspelregel schijnt hem ten eenenmale vreemd toe. Er volgen eenige Belgische aanvallen, geleid door den gevaarlijken rechtervleu gel, die echter niets opleveren. Plotseling echter ontsnapt Lagendaal en komt alleen voor het Belgische doel te staan. Bad.jou loopt uit en keert het harde schot. Er is intusschen reeds voor buiten spel gefloten. De scheidsrechter wordt nog al eens op een fluitconcert onthaald. Aan den anderen kant redt v. d. Meulen eerst door uitloopen, terwijl van Beeck vlak daarop een voorzet van Versyp over kopt. Adam krijgt weinig kans om zijn prach tige spel te ontplooien, hij wordt, evenals Lagendaal al te stevig bewaakt. Weer volgen er Belgische aanvallen, Voorhoof en Capelle schieten achtereenvol gens naast en een kopbal van Versyp stompt van der Meulen weg. Even daarna verkeert het Hollandsche doel wederom in ernstig gevaar, maar van Kol redt door corner. Dan krijgt van Nellen ineens in vrije po sitie den bal en met een sneltrein vaartje gaat hij er van door. Vlak voor het doel kan Hooydonckx hem het leer juist nog voor de voeten wegmaaien. Tot verbazing van het publiek laat de scheidsrechter geen corner nemen, maar de bal gewoon intrappen. Even later krijgen van der Heyden en Lagendaal een geheide kans, maar de laat ste schiet in de handen van Badjou. Bij een free-cick tegen van Run vlak bui ten het strafschopgebied, gaan alle Hol landers voor het doel staan en een of an der Hollandsch been stopt het schot van Hellemans. Dan een Hollandsche aanval van links, van der Heyden krijgt tenslotte den bal, maar schiet naast. Voor de Belgen krijgt Capelle een prachtkans, maar vlak voor doel, maait hij heel prettig over den bal heen. Nog komt er een gevaarlijke aanval der Belgen, schot op schot volgt, maar steeds is er een Hol landsch been, dat in den weg staat en als plotseling een der Belgen toch juist in den hoek weet te schieten, redt v. d. Meulen prachtig. Na een corner op het Belgische doel, komt de rust met een Hollandsche aanval. Hoe het voor de rust ging. De stand is dus 1—0 voor Holland, maar wij zijn er niet gerust op, 1—0 voor België zou een juister verhouding geweest zijn. Wij zijn overtuigd, dat Holland weer een nederlaag tegemoet gaat. De Belgische ploeg vormt een beter geheel en haar spel is veel enthousiaster. Met angst en vreeze zien wij de tweede helft tegemoet. Na de rust. Holland begint met een aanval, Adam rent langs de lijn en zet voor, Lagendaal kopt in, maar Badjou stopt den bal. Als Lagendaal wil terugkomen fluit de scheidsrechter onbegrijpelijk voor bui tenspel. Nu komen de Belgen verwoed opzetten en de Hollandsche ploeg zakt als een kaar tenhuis in elkaar. Het is gevaarlijk voor het Hollandsche doel, schot op schot volgt, maar v. d. Meu len weet nog op onbegrijpelijke wijze te redden. Het wordt corner. Hellemans koptjuist over. De stand wordt gelijk. We voelen het, doelpunten kunnen niet lang meer uitblijven. De Belgen komen steeds terug en plot seling scheert een vinnig schot van Voor hoof onverwacht de paal 11. Van der Meulen is verrast en is zelf zoo enthousiast over dit prachtige schot, dat hij zijn doel uitloopt om Voorhoof geluk te wenschen, waartoe hij echter geeij gelegen heid krijgt. Een Hollandsche aanval loopt op niets uit. Uit een corner op het Hollandsche doel ontstaat een critieke situatie. Driemaal achtereen wordt de bal corner gewerkt en tenslotte werkt van der Meulen weg. De Belgen zijn nu zeer sterk. Als Helle mans den bal goed opbrengt, geeft hij den bal ten slotte aan Versyp.Deze geeft over aan den vrijstaanden Voorhoof, die weder om buiten bereik van van der Meulen doel punt 21. De derde Belgische goal. Een snelle Hollandsche aanval wordt keurig onderschept, maar nog geen drie minuten na het tweede doelpunt lost van den Eynde een diagonaal schot, waarbij van der Meulen geen kans heeft 31. Badjou loopt bij een aanval van van Nellen zeker een pas of vijf met den bal, maar de scheidsrechter laat doorspelen. Tenslotte schiet Adam over. Hooydonckx raakt gewond en moet vervangen worden. Lavigne neemt zijn plaats in. Na een Hollandsche aanval en een cor ner op het Belgische doel, komt Versyp weer langs de lijn, hij zwenkt naar binnen en rent op het doel af. v. d. Meulen loopt uit, maar langs hem heen jaagt Versyp den bal vöor de vierde maal in het Hol landsche doel. 41. Het pleit is nu beslecht. 4—2. De Hollanders komen nu weer even op zetten, maar de versterkte Belgische ver dediging laat voorloopig geen doorgang toe. Een goede voorzet van Lagendaal wordt door v. d. Heyden gemist. Tenslotte krijgt Adam den bal en als Badjou is uitgeloo- pen, haalt Adam voorbij het doel nog om en scoort met een listig schot 42. Wij noteeren dan nog een prachtschot van Adam, dat juist over gaat, een kei van Lagendaal, door Badjou gestopt en dan is het einde daar, met een smadelijke neder laag voor Holland. Wederom voetbal depressie Als we het stadion verlaten temidden der juichende Belgen, regent het weer. Van spel en spelers. Wat moeten we nu denken van ons Ne- derlandsch voetbal en ons Nederlandsch elftal na deze smadelijke, zeer verdiende nederlaag tegen onze Zuiderburen. We heb ben misschien te hard gejuicht na twee goe de wedstrijden. Feit is, dat hiermede bewe zen is, dat twee enthousiaste wedstrijden nog maar weinig te maken hebben met een herleving van het voetbalpeil, omdat er niets zoo wispelturig is als enthousiasme. En dat juist ontbrak wederom de Holland sche ploeg en daardoor ontbrak ook het vlugge en doortastende samenspel. Zoolang wij het alleen van enthousiasme moeten hebben, zullen we van een herle ving onzer voetbalsport niet kunnen gewa gen. v. d. Meulen heeft zijn doel prachtig ver dedigd, hij moest meerdere malen ver en gevaarlijk uitloopen om de onzekerheid der backs te annuleeren. Hiermede voorkwam hij zekere goals, terwijl hij bovendien zeer moeilijke schoten weer prachtig hield-. Aan de vier goals had hij mede daardoor geen schuld. Van Run zwoegde hard en was beter dan zijn collega van Kol, die sterk op retour lijkt. De middenlinie heeft ons niet be schaamd. Paauwe en van Heel waren goed, de laatste zeer goed-, zeker de beste van allen, terwijl Anderiessen hard zwoegde en goed opbracht. Voor de rust, toen Adam zoo sterk be waakt werd, had hij voor van Nellen meer kansen moeten scheppen. Van de voorhoede waren de vleugels zeer goed, ofschoon Adam weinig kans kreeg van de Belgen. Toch maakte hij kort voor het einde een aardig doelpunt, van Nellen was vooral na de rust zeer goed. Het middentrio wa-szwak. Tap was.... Tap, d.w.z. hij speelde of de heele zaak hem niets aanging, slap en zonder spirit. Van der Heyden is een goede zwoeger, die niet opgeeft, maar hij kijkt niet waar hij plaatst en speelt te blindelings. Lagendaal kreeg misschien door de ster ke bewaking te weinig kansen, maar van' zijn goede schot hebben wij dan ook weinig gezien. Wat zal dë' T. C. nu doen? De Belgische ploeg was zonder uitzonde ring goed. Een sterke achterhoede, een goe de middenlinie met als uitblinker Helle mans en een uiterst gevaarlijke voorhoede, vooral wat de rechtervleugel betreft. Van dien kant kwamen dan ook drie doelpun ten. Ook de nieuwe linkervleugel voldeed wèl. Wie niet voldeed was de scheidsrechter, die beslist onvoldoende was, zooals wij in ons verslag reeds hebben aangemerkt. Ge lukkig brachten zijn misvattingen zoowel Hollanders als Belgen nadeel. De stand is nu: Nederland 44 20 9 15 49 97—81 België 44 15 9 20 39 81—97 NED. B.-ELFTAL—BELGIE B-ELFTAL 3—3. Ten aanschouwe van slechts eenige dui zenden toeschouwers heeft het Holland sche B-team tegen het Belgische te Rotter dam gelijk gespeeld, na met de rust met 31 de leiding te hebben gehad. Voor de rust verdienden de Hollanders dien voor sprong door zeer actief en verrassend voorhoedespel en vrij goed verdedigen van de achterhoede. Dat de Belgen in de twee de helft gelijk hebben gemaakt is eveneens verdiend, want na de rust stortte de ver dediging ineen. Weber wist door het on voldoende spel van Zwijsen niet hoe hij zich moest opstellen om den snellen links buiten onschadelijk te maken. Alles wat hij toen deed geschiedde even onzeker. De middenlinie bestond na de rust nagenoeg niet meer, alleen van Ojen bleef hard wer ken en slaagde er nog wel eens een enkele maal in zijn voorhoede nuttig te steunen. Dat onder die omstandigheden de voor hoede niet meer kon scoren is niet te ver wonderen; toch hebben de voorwaartsen nog eenige goede kansen gehad. Het ge luk wa-s echter aan Belgische zijde. De voorhoede bleef goed spelen, zij vormde van Hollandsche zijde 't lichtpunt Ruisch verdeelde het spel goed, dribbelde uitste kend en schoot goed, van der Broek bleek op de rechtsbinnenplaats nog altijd een f doorzetter en zijn clubgenoot Hermans had ook tal van goede momenten. Van de vleugelspelers t-oonde Van Gelder groote snelheid en handigheid, zijn voorzetten waren van de beste soort, jammer, dat hij eenige keeren in gunstige positie zelf niet schoot, doch de bal overgaf. Ook Schip pers heeft zeer wel voldaan. Het ploegverband was bij de Belgen be ter. Hun achterhoede werkt robust en uiterst betrouwbaar en in de voorhoede liepen een paar snelle voetballers die van de aarzelingen onzer verdediging gebruik maakten om hun middenvoor kansen te scheppen. Hellemans maakten alle drie de doelpunten en loste bovendien nog een paar puike schoten. Over het algemeen was de wedstrijd het aanzien waard, ofschoon de echte geest drift, welke bij een landenontmoeting be hoort, zoek was. De Belgen gaven meestal het tempo aan, zij waren dikwijls Bneller dan de Hollanders. Scheidsrechter Grootmeyer had het niet moeilijk, hij gaf den Belgen een strafschop cadeau, die niet werd benut, doch ver zuimde om precies dezelfde reden er een tegen België toe te kennen. Het Hollandsche B-elftal zag er als volgt uit: doel, v. d. Wint; achter: Weber en v. d. Griendt; midden: Zwijsen, ten Don- kelaa-r en Van Oyen; voor: Schippers, v. d. Broek, H rmans cn Van Gelder. ANTWERPEN—AMSTERDAM 3—2. Zat erdagmiddag vond op het Beerschot terrein te Antwerpen voor ongeveer 10.000 toeschouwers de stedenwedstrijd Antwer penAm-sterdam plaats. De wedstrijd stond op een vrij laag peil. Er speelde een Antwerpsch Elftal zonder geestdrift en eerst toen een nederlaag in zicht was, werd er een schepje opgegooid, zoodat Antwerpen nog een oneven goal kon winnen. De spelers zelf presteerden heel weinig, met uitzondering van Fijen en Van Reenen. Fijnen had den snellen Bastin vol komen in zijn macht. Van Reenen opende het spel meermalen verdienstelijk, waar door nog heel wat- kansen ontstonden. Trouwens de uit Ajax-spelers bestaande voorhoede was nog het beste deel van de ploeg. Het einde kwam met een 32 zege der Antwerpenaren, nadat de rust met 11 was ingegaan. ANTWERPEN—ROTTERDAM 0—2. Onder leiding van scheidsrechter La-n- genus komt na den AntwerpenAmster dam-wedstrijd de ontmoeting Antwerpen Rotterdam in het Beerschot-Stadion om de Maas- en Schelde-beker. Een klasse verschil lag tusschen beide ontmoetingen. Ondanks dat het veld na den eersten wedstrijd en door den regen zwaar te bespelen was, werd door beide ploegen meermalen uitstekend gespeeld. Vooral in de laatste helft was het een vlot te wedstrijd met uitstekend combinatie spel aan beide zijden. Daarbij traden de Rotterdammers doortastender op, wat leidde tot twee goede doelpunten, waarte genover de Antwerpenaren geen enkele maal konden BELGIENEDERLAND. Holland maakt door een strafschop, welke door Van Kol werd genomen, haar eerste doelpunt. HOLLANDBELGIE. Van der Meulen slaat een Belgische aanval af.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5