KERKNIEUWS RECHTZAKEN WEEK-END. UED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 2 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BRIEF UIT BERLIJN. Waar blijven de bedelaars met hun brood? Sigarenpeuk- jes hebben waarde. Vraag en aanbod op de insecten- markt, De strijd om siga- rettenplaatjes. Aan de overzijde van de Spree, waar de straten smaller worden, in de buurt der Miiiizstrasse, komen op bepaalde uren van den dag de bedelaars van Berlijn bij elkaar in een tamelijk armoedig uitziend achter huis. Uit kleine zakjes, welke zij meestal bij zich dragen en uit de dozijnen ruime tasschen, welke den bedelaar kenmerken, halen zij allerlei dingen te voorschijn, wel ke hun met de beste bedoelingen werden gegeven, maar een echten bedelaar dik wijls niet van pas komen: boterhammen of sneden droog brood, belegd brood van al lerlei soort, zelfs uitgedroogte stukken koek. Steeds weer komen medelijdende huisvrouwen er toe, zulke dingen te geven. In den loop van den dag vermeerderen ze zich meestal zoodanig, dat zelfs een hon gerige bedelaar ze niet alle kan opeten. Hij moet ze evenwel goedschiks of kwaad schiks in dank aannemen, wanl^eon bru talen mond wil hij meestal niet riskceren. Wie er nieuwsgierig naar is, wat een bede laar met al dat brood uitvoert, moet maar eens naar de Berlijnsche Boterhammenbeurs gaan. Daar verkoopt hij het n.l. tegen een vast, dagelijks opnieuw bepaald tarief, dat zich streng naar Wraag en aanbod richt. Voor 'n snee droog brood krijgt men in het beste geval twee pfennig, voor een bo terham, drie a vijf pfennig, al naar de grootte, en voor belegd brood vijf pfennig. Koek gaat volgens gewicht enouder dom. Het gebeurt, dat een bedelaar aldus op één dag meer dan e^en mark bij elkaar bedelt. In gelijke lijn met dezen direeten verkoop gaat een ijverig ruilen en marchan- deeren van ieder voor zich. Hier ruilt iemand twee sneden met yet tegen een bo terham, daar een ander een stuk koek te gen twee sneden met vet. Tot de grootste afnemers van deze zeldzame beurs behoo- ren ook de armen en werkloozen, die hier vcor weinig geld alle soorten brood kunnen bekomen. Voor twntig pfennig krijegt men hier genoeg brood, om er zich zat aan te eten. Naar een soortgelijk doel wordt gestreefd door de S i garenpeuk jesbeurs. ledig. Er zijn zeldzame dus dure eiï veel voorkomende, dus goedkoops series. Na tuurlijk worden ook complete series ten verkoop aangeboden, maar de eerzucht van eiken verzamelaar gebiedt, zoo weinig mo gelijk geld uit te geven en zoo veel moge lijk te ruilen. Er behoort een beangstigen de vakknenis toe, om in deze branche niet afgezet te worden. Het is dus geen won der, dat deze beurs dikwijls het tooneel van min of meer hardhandige uiteenzettin gen is en het gebeurt dikwijls, dat de be drogene, wien men een paar waardelooze stukken heeft aangesmeerd, bovendien ook nog op stokslagen getracteerd wordt. 31ste Internationaal Eucharistisch Congres Dublin (Ierland) 22—26 Juni 1932. Reeds verleden jaar bij de sluiting van het Euch. Congres te Carthago, ving Ier land de voorbereiding aan van het Interna tionaal Congres te Dublin. De viering belooft grootsch te worden. Heel de wereld zal op den ouden ïer- schen bodem den Eucharistischen Koning gaan huldigen. Ook Nederland zal, met hét oog op den geringen afstand en de niet al te hooge kosten, met grooten getale tegenwoordig zijn. Daarom heeft de Ned. Euch. Bond in sa- menwerking met Paters van het Allerhei ligste Sacrament (Brakkenstein) een tocht georganiseeixl, naar Dublin. De reis gaat door bemiddeling van het officieel aangewezen "Reisbureau Centropa, dat. een speciale, keurig ingerichte, boot heeft gecharterd, waarop, met het oog op de te kleine hotelgelegenheid, gelogeerd zal worden. "Voorbereidende maatregelen in Dublin, voor Pontificale plechtigheden, sectie-ver gaderingen voor Hollanders, enz. zijn reeds genomen. Zijne H.Exc. Mgr. Aengenent zal het Congres medemaken. Ook Z. H. Exc. Mgr. Jansen zal, tenzij onvoorziene omstandig heden het plan wijzigen, het Congres met Diens hooge t e gen woord ighied opluisteren. Speciale zorg zal besteed worden aan het gevna-kelijk en regelmatig opdragen der H. Mis op de boot en te Dublin. De reis begint en eindigt te Hoek van Holland en zal 10—12 dagen duren, met zoek aan het eiland Wight, Londen, enz. Reeds vanaf 150 gld. aMes inbegrepen, kan men de reis medemaken. Inlichtingen zijn steeds verkrijgbaar bij het Eucharistisch Secretariaat Brakken stein, Nijmegen en aan het Bureau van den Ned. Euch. Bond, Bagijnhof 32, Amster dam C. Ze ligt in de nabijheid van 't Huboldt- bosch, en wordt niet minder druk bezocht. Hier krijgt men voor een zeker aantal si garetten- of sigareneiridjes, zooalsmen ze overal in Berlijn gemakkelijk kan verzame len, een zeker aantal heele sigaretten of sigaren. Dat de „patroon" van deze beurs slechts zelfvervaardigde waar aan den rnan brengt, waar, welke uit die eindjes is samengesteld, spreekt van zelf. En ook is het duidelijk, dat de plaats, waar deze» beurs is gevestigd, tamelijk geheim gehou den wordt. Er zijn eindjesverzamelaars, die bijzonder scherp toezien op de vuilnisbak ken van groote restaurants en ontspan- uigsgelegenheden, want daar is bij onder vinding het meest te halen. Er zijn werk loozen genoeg, die voor een handvol eindjes graag een paar heele sigaretten koopern. Dat deze sigaretten nu niet zoo bijzonder smakelijk zijn, spreekt vanzelf. Een andere, heelemaal niet beruchte, maar wel origineele beurs is de insectenbeurs nabij het Moritzplein. Dat ook deze in een bepaalde behoefte voorziet, merkt men aan den grooten toeloop. Ze is het dorado van eiken keververzamelaar en vlindervanger. Wie b'.v. twee mooie hersthoornkevers heeft, terwijl aan zijn verzameling een paar mooie glazenmakers ontbreken, kan hier terecht. Elk insect heeft hier zijn bepaalde handelswaarde, waarnaar dan zijn ruil waarde wordt vastgesteld. Er hangen grou- te tabellen tegen den muur welke evenals op de echte beurs in de Burgstrasze, de op dat oogenblik geldende koerswaarde van een insect aangeven. De prijzen schommelen meer dan men zou denken. Al naar het weer of de i tijd van het jaar zijn altijd zekere insecten- of vlindersoorten min of meer zeldzaam, wat natuurlijk him broers de hoogte in drijft. Omgekeerd komen .andere soorten in som mige jaren zoo talrijk voor, dat een algo- ijieene baisse het gevolg is. Er zijn hier ook werkelijke insectenmakelaars, die op drachten aannemen en schikkingen treffen. Wie een bijzonderen weilaeh heeft, vult een klein formulier in en plakt dat op liet groote verkoopbord. Den volgenden dag zullen er dan al aanbiedingen gedaan wor den. Een andere beurs, welke vooral door de Berlijnsche schooljeugd hevig gefrequen teerd wordt, is de sigarettenplaat jesbeurs. Ze bevindt zich op het slotpjein en is steeds door dozijnen jongens omringd. Hier gaat het om die kleine kleurige serie plaat jes, zooals vele sigaretteufabrieken ze aan haar doosjes toevoegen. Een complete, se rie heeft een bepaalde handelswaarde en het is- de eerzucht van alle verzamelaars van zulke plaatjes zooveel mogelijk com plete series te hebben. Men heefc hier be wonderde rijkaards, die honderden ver schillende series hebben en arme sukkels, die nog eenige plaatjes voor een enkele se rie te kort komen. Het aanbod komt vooral van hen, die veel tegen anderen ontbrekende exempla ren geruild en op deze manier krijgt men ten slotte en langzamerhand de series vol De nieuwe Bedevaartskerk te Brielle. Dezer dagen had te Brielle namens de bis schoppelijke Brielsche commissie de aanbe steding plaats van de nieuwe steenen bede vaartskerk op het Martelveld der H.H. Mar telaren. Er waren 10 inschrijvers: laagste inschrijf- ster was fa. Wortel en Buysing te Tilburg voor 124.500 (meer prijs voor Friesche steen 6.052) Architect van de kerk is H de Vries, Wetenschappelijke Berichten EEUWFEEST-HERDENKING FARADAY. Nederlandsche deelname. Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar honderd jaar is geleden, dat de Engelsche natuurkundige Michael Fara day de electro-inagnetisohe inductiever- schijnselen ontdekte, zal in September a.s. -te Londen inAlbert Hall een groote electriciteitstentoonstelling worden gehou den. Michael Faraday, geboren op 22 Sep tember 1791, werd in 1827 benoemd tot hoogleeraar in de chemie aan de „Royal Institution". Deze instelling bewaart thans nog een apparaat van zijn hand, alsmede verschillende geschriften van den grooten natuurkundige. In 1831 begon Faraday in zijn laboratorium met het nemen van proeven op de inductie van electrische stroomen en op 29 Augustus van dat jaar deed hij zijn ontdekking, waardoor de dynamo ontstond en de stoot werd gegeven tot het meer dage- lijksoh gebruik van de electriciteit. Zoo als zijn dagboek aantoont, wond hij op dien dag twee draden om eene zachten ijzeren ring. Een draad verbond hij mot een batterij en de andere met een gal vanometer. Nauwkeurig sloeg hij de af wijkingen van de galvanometer gade. Van deze eenvoudige proef en de ver schillende variaties, welke Faraday ach tereenvolgens maakte, is in de laatste honderd jaar de wetenschap van de clec- trotec'hniek gegroeid en .de groote elec trische industrie, zooals wij heden ten dage kennen. Het initiatief tot de her denking van dit eeuwfeest is genomen door de Royal Institution, daar Faraday op 22-jarigen leeftijd aldaar assistent werd van Sir Humphry Davy, hoogleeraar in de chemie. Later volgde Faraday Davy op. Behalve een tentoonstelling, zijn ook verschillende bijeenkomsten georganiseerd waarop Faraday en zijn werk zal worden herdacht. Ook Nederland is tiitgenoodigd voor deze herdenking een delegatie naar Londen te zenden. Deze delegatie be staat uit de hoeren: Prof. P. Zeeman van de Universiteit van Amsterdam; prof. dr. H. J. Bakker, Rijksuniversiteit te Groningen; prof. W. de Sitter en prof. A. D. Fokker, Rijksuniversiteit te Lei den; dr. L. >S. Ornstein, Rijksuniversiteit te Utrecht; prof. dr. Ernest Cohen en prof. dr. P. Zeeman van de Kon. Acade mie van Wetenschappen te Amsterdam en den heer S. F. Holleman, Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haar lem. HAAGSCHE RECHTBANK De 34-jarige S. J. K. die te N o o r d w ij kerhout den hond van een rijksveldwach ter verwondde, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en tot betaling eener schadevergoeding ad j 15. Een 25-jarige timmerman uit Leiden, die geruimen tijd ten onrechte steun getrokken heeft van de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, door in strijd met de waarheid op te geven, dat hij werkloos was, werd door de rechtbank con form den eisch, van den Officier van Justitie wegens verduistering veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Smaadschrift. De Amsterdamsche Rechtbank deerl uit spraak in de zaak tegen de redacteur van ,.De Boekverkooper" C. J. K., verdacht van smaadschrift. Verd had in bovengenoemd blad, het of ficieel orgaan van den Ned. Boekverko >pers- bend van 25 Aug. j.l., zoo was hem ten laste gelegd, de eer en goeden naam aangetast van den heer U. S., lid der fa. L. S. te Leeuwar den, door in een artikel, getiteld, „het ca deaustelsel op bonnen" bet door die firma fabrikante van kantoorboeken, ingevoerde systeem te critiseeren. De rechtbank veroordeelde den redacteur conform den eisch, wegens smaadschrift tot een geldboete van 50 subs. 10 dagen hech tenis Jaloersche brievenbesteller Voor de Bossche Rechtbank stond terecht de hulpbrievenbesteller W. J. C. S. te Geldrop,*die twee brieven van den verloofde van een meisje, waarop verdachte verliefd was bad onderschept en vernietigd. Het O.M. eischte deswege 3 maanden gevangenisstraf. INGEZONDEN STUKKEN Katholieke Deensche kinderen naar Holland. Onder dezen titel verscheen in de eerste helft van April in de kath. bladen een oproep aan kath. families, om ter liefde Gods een Deensch kind uit te noodigen in de groote vacantie, om daardoor aan kinderen van nette familie die onder zeer moeilijke religieuse omstandigheden leven, een geestelijke steun te bieden. De uitslag van dezen oproep heeft tot nu toe niet aan de gestelde verwachtingen beant woord. En toch ben ik er van overtuigd, dat er gegoede kath. families worden gevonden, die voor deze heilzame missie-actie iets ge voelen, en daarom gaarne gedurende eenige weken de verantwoording voor een kind op zich willen nemen. In de vaste hoop, dat ook dit jaar, evenals de drie voorgaande jaren, mijne kath. land- genooten mijn vertrouwen niet zullen bescha men, heb ik reeds eene uitnoodiging gezonden, aan onze kath. jeugd, die een bijna hooploo- zen kamp te voeren heeft voor het behoud en het beleven van het geloof der vaderen. De nood neemt met den dag toe, en daar om zou het zoo jammer zijn, indien deze actie voor drie jaren zoo hoopvol begonnen, nu reeds moest worden gestaakt uit gebrek aan belangstelling. 1. De kinderen zijn in den leeftijd van 12 tot 18 jaren, jongens en meisjes, gezond naar ziel en lichaam. 2. Zij betalen zelf de reis, been en terug. 3. Het zijn kinderen van nette familie, bijna uitsluitend leerlingen van gymnasium of hoo- gere burgerschool en kennen daarom een wei nig Duitsch of Engelsch. 4. De groote vacantie begint in Denemarken de eerste dagen van Juli en duurt tot onge veer 10 Augustus. Zij, die het kind een geschikt milieu kunnen bieden, gelieven tevens mee te deelen, of zij een meisje of een jongen wenschen, en in wel ken leeftijd. Eveneens vergete men niet, eenige inlichtingen te geven, ook aangaande de so ciale positie, om de kinderen te kunnen plaat sen in de families, waar ze zich kunnen thuis gevoelen. Vergeet onze jongens niet! PATER A. SMITZ, O.M.Conv. Nykóbing F 1/5 31. Bispegade 12, Denemarken. Gemeenteraadsverkiezing te Zoeterwoude Mijnheer de Redacteur, verleen mij s.v.p eenige plaatsruimte in Uw blad. In de laatst gehouden vergadering der R.K. Kiesvereeniging is door den heer Jac. v. Leeu wen en mij, ondergeteekende, er op gewezen, den aftredenden Raadsleden een waardige plaats te geven. En, al wenscht de voorzitter geen advies te geven, hij had toch op de op roepkaart de aftredende leden kunnen aan duiden. Wat gebeurt er nu? Door personen, die er op uit zijn, om de geheele verkiezing een mis lukking te doen zijn, worden biljetten rond gebracht, waarop den kiezers aangeduid wordt, hoe er gestemd moet worden. Zoo o.a. staat van Bennekom no. 9, J. v. Leeuwen no. 11 en Noordman np. 12, juist de aftredende leden, zoodat waarschijnlijk twee van het zit tend college een plaats zal toegewezen wor den, als tenminste diezelfde personen, om nog meer roet in 't eten te gooien, niet naast de officieele lijst een vliegende lijst steunen, wat heusch niet onzeker is. Dan zou onze partij zeker twee zetels minder krijgen! Daarom, kiezers, laat u niet misleiden door die verkeerde inlichtingen, maar doet een parig uw best om mannen in den Raad te brengen, die geschikt zijn, om de belangen der gemeente te behartigen. Met dank voor de verleende plaatsruimte hoogachtend: Zoeterwoude. J. C. STADHOUDER KALENDER DER WEEK N.B. Dagelijks Gloria en Credo. Als niet anders wordt aangegeven Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. ZONDAG 3 Mei. Vierde Zondag na Pa schen. Feestdag v. H. Kriusvinding. Mis: Nos autem. 2e gebed v. d. Zondag. 3e (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Alexander en Gezellen, Martearen. Prefa tie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. In een droom daartoe aangespoord ging de H. Helena, moeder van keizer Constan ts n naar Jeruzalem om het H. Kruis le zoeken. Drie kruisen werden gevonden. Welk was nu het kruis van Christus Een wonder nam de twijfel weg. Want een dood-zieke vrouw werden de kruisen één voor één opgelegd. Allen het derde kruis bracht genezing. Deze gebeurtenis her denkt de H. Kerk op dezen dag. Uit eer bied voor het II. Kruis heeft keizer Con- stantijn sindsdien de kruisdood afgeschaft. MAANDAG 4 Mei. Mis v. d. H. Monica, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf van kerkwijding. (Zie in het Gemeenschap pelijke voor Kerkwijding). Door tranen en gebeden, maar meer nog door haar voorbeeld heeft de H. Mo nica de bekeering verworven van haren echtgenoot en van haren zoon den lateren H. Auguslinus. Mogen onze christelijke moeders hare voorspraak inroepen .voor het geestelijk behoud harcr kinderen. DINSDAG 5 Mei. Mis v. d. H. Pius en Belijder: Statuit. 2e gebed als gisteren. Aan Pius V is vooral te danken geweest het verbond der christelijke vorsten tegen de Turken, welke, mede door het gebed van Pius, werden verslagen in den slag bij Lspanto in 1571. WOENSDAG 6 Mei. Feestdag van St. Joannes voor de Latijnsche poort. Mis: Protexisti. 2e gebed als op Maandag. Pre fatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. DONDERDAG 7 Mei. Mis v. d. H. Sta nislaus, Bisschop en Martelaar: Protexis ti. 2e gebed als op Maandag. Kleur. Rood. In 1079 werd de H. Stanislaus, Bisschop van Ivrakau in Polen, toen hij het H. Mis offer opdroeg, door Boleslaus, koning van Polen, eigenhandig vermoord, omdat hij den koning om zijn zedeloos levensgedrag berispt had. VRIJDAG 8 Mei. Feestdag v .d. verschij ning v. d. H. Aartsengel Michael. Mis: Be- nedicite. 2e gebed als op Maandag. Vandaag herdenkt de H. Kerk de ver schijning v. d. H. Aartsengel Michaël op den berg Garganö ih Apulië (Italië) tij dens het Pausschap van Gelasius I (einde 3e eeuw). ZATERDAG 9 Mei. Octaafdag v. h. wij- dingsfeest v. d. Kathedrale Kerk. Mis: Terribilis. 2e gebed v. d. H. Gregorius van Nazianze, Bisschop en Belijder. 3e voor den Paus. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender. ALB. M. KOK, Amsterdam. pr, VERHUIZEN. Nu is het de tijd voor transporten. De meusohen zijn precies als de zwalu wen en de ooie vaars, ze houden van veran dering en het liefst betrekken ze nu bij het begin van den zomer een ander nestje, d. w. z. ze gaan verhuizen. Daar denken ze over het. algemeen zeer licht, over, maar als eenmaal de tijd van verhuizen is aangebroken begint de ellende. Ik veronderstel dan zeer optimistisch dat do quaestie van het huren van een nieuw huis en de veranderingen door schilder, behanger, timmerman, metselaar, loodgieter, stoffeerder en glazenwasscher in de beste orde en zonder eenige stoor nis is verloopen. Dat is na tuur] ij w mogelijk, als is alleen dp zorg daarvoor ïeeds een moeilijke en zware weg. Maar tenslotte is er een huis en een verhuizer. Die komt op een onmogelijk vroeg uur met zijn verhuisapperaat voor gereden en dan moet je liefst zorgen, dat alles ingepakt staat. Dat inpakken zelf heeft reeds gedurende eenige dagen een chaos veroorzaakt. Het is er thuis niet gezelliger op gewordeu. De eerste dag gaat het nog. Je bent wel een keer in de gang over het zeil heenge- rold, dat daar opgerold en wel ligt te wachten op den verhuizer, de gezelligheid is wel weg, maar je kunt tenminste hier of daar nog zitten mot je beenen recht voor je uit. Maar den volgenden dag troon je boven op een stapel matten en kleeden met je boterhammenbordje op je knieën. Je moet helpen glaawerk inpakken, een zeer wankele trap vasthouden waarboven op een zwaarlijvige werkster staat te wie belen of als in een circus te balanceeven met een plumeau. In de voorkamer staan alle tafels en stoelen, het geheele ameublement, in de achterkamer staan manden volgepakt met allerlei schilderijen enz. en in je bovenka mer is de chaos nog veel grooter. Zooals gezegd staat dan 's morgens om 6 uur de verhuiswagen voor de deur. Slaperig en vermoeid, je hebt al in geen 3 dagen warm gegeten sta je toe te kijken, dat een stuk of drie robuste ke rels in een hevig tempo de heele inventa ris wegsleepen, het al verstoppend in do donkere gaping van den hollen verhuiswa gen, die onverzadigbaar schijnt. Het gaat zoo snel, dat het in de stille morgenuren lijkt op een haastige vlucht. Enkele uren later sta je alleen in een kaal en leeg huis en met een klap laat je de deur voor de laatste maal achter je dicht vallen. En in het nieuwe huis zal het eenige dagen weer zoo zijn. Zie maar lang® de straten. Reeksen verhuisauto's uit alle deelen des lands snorren u dagelijks voorbij. Apeldoorn gaat naar Leiden en Leiden naar Apeldoorn, Maastricht naar Haarlem en Haarlem naar Maastricht. Zou het niet beter zijn als we alles maar lieten zooals het was. Zouden we geen vereeniging oprichten, van getergde mannen om zoo met elkaar te ruilen van ambt of inboedel dat de Maastrichtenaar in Maastricht en de Haarlemmer in Haarlem kan blijven. 't Zal niet veel baten want., als. er niet verhuisd wordt, wordt er toch schoon gemaakt. En dat is al even erg! Zei Vondel niet reeds dat één vrouw honderd mannen t' erg is. Ik moet me wel erg vergissen als hij dat niet geschreven heeft tijdens een schoon maak. DANIëL. EEN KILO ZON. Van den profeet eri 't eigen land Die uitspraak is verkeerd Hier in ons land wordt de profci Goddank, nog wel geëerd. Want in ons land is zonneschijn Heel zeldzaam, dus veel waard, En enkel krijgen wij wat zon Dank zij den heer Veraart. De heer Veraart heeft aan de re geering voor zijn regenmakerij een subsidie gevraagd van 20 per uur zonneschijn, door hem gefa briceerd. (Courantenbericht). De wolk, die daar niet tegen kan, Die krijgt het dan te kwaad, Zij smelt en valt als regen dan Ineens pardoes op straal. En als dat eenmaal is geschied J)an volgt de zon haar spoor, Want als do wolk er niet meer is Kan ook de zon er door. Die heeft een donkbeeld gelanceerd, Waar blijkbaar wat in zit Hij komt in actie als hij ziet Een wolk heel dicht en wit. Dan stijgt hij in een vliegmachien Met baaltjes ijs; ijskoud, En strooit het op die wolk dan uit Als peper of als zout. De regen brengt malaise en Ellende in het land De regen is een struikelblok- Voor bosch en duin en strand. Dus koopt men nu dc zonneschijn Als is het ook wat duur Want de Veraartsche zonneschijn Kost twee tientjes per uur. Als men does zomer nu bestelt Een portie zonneschijn, Dan zijn de orders niet te groot En ook weer niet tc klein. Want geeft hij teveel overwicht In een bepaalde streek, Dan krijgt men daar (net al4 Veraart?) Misschien eenzonnesteek. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7