Wetenschappelijke Berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ZATERDAG 2 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen, verricht in den morgen vam 2 Mei 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 767.9 te Isafjord. Laagste barometerst.: 750.8 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 3 Mei: Zwakke veranderlijke wind, later uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar be volkt of betrokken. Weinig of geen regen Aanvankelijk zelfde temperatuur, later koeler. LUCHTTEMPERATUUR: 15.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 7.54 uur tot Zondagmorgen 4.01 uur; van Zondagna middag 7.56 uur bot Maandagmorgen 4. uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl":. 7 uur 12.5 eu 12 uur 13.gr. C. BEZOEK VAN MGR. AERTS. A.s. week zal Z. D. Exc. Mgr. Aerts, vicarius apcstolicus van Nederlandsch Kieuw Guinea, eenige dagen te Leiden komen, teneinde de familie zijner missio narissen in deze stad en omgeving te be zoeken. Hij zal die dagen de gast zijn van den zeereerw. Deken, in wiens kerk hij, naar wij vernemen, a.s. Woensdag en (Donderdag om half 8 de H. Mis zal le zen en de H. Communie uitreiken, ter- vijl hij Woensdagavond om 8 uur in de Vrouwencongregatie (voor iedeieen toe- ganke'ijk) zal spreken over zijn Missie. De Leidsche Winkelstand. In het perceel Lange Diefsteeg 15, waarin vroeger de bekende zaak van de firma Ser- vaas was gevestigd, heeft heden de heer Chr. Piket een nieuwe zaak geopend in centra!e verwarming, sanitaire artikelen, gas- en waterleiding. Het ruime pand biedt hiervoor een bij uitstek geschikte gelegenheid. De winkel be es'aa-t een flinke oppervlakte, hetgeen aan de expositie van groote sanitaire artikelen, •als baden, waschtafels, enz. ten goede komt. Acihter den winkel ligt een flinke werk plaats. Het geheel ziet er uitstekend uit en we mogen den heer Piket zeker ge'ukwenschen met deze nieuwe zaak. Bij de politie is aangifte gedaan van de vermissing van een zwartbont stierkalf en een zwartwitkop kalf. In de gisteravond alhier gehouden maandelijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde heeft'dr. C. J. Wijnaendts Francken alhier een voordracht, gehouden over: Samuel. Johnson en zijn levensbeschrijver. HUISVLIJT- EN VAKTENTOON STELLING ST. JOS.-GEZELLEN. De ridders van het „eerzame handwerk", de ijverige knutselaars, houtzagers, teeke naars, banketbakkers enz. hebben in het gebouw der St. Joseph's-Gezellen een aan trekkelijke tentoonstelling georganiseerd, die gisteravond met eenige staatsie is ge opend. De Praeses, kapelaan H. v. d. Ven, sprak het welkomstwoord. Het is altijd druk m ons doenige huis, aldus spr., maar deze week is 't al -erg druk geweest. Er is hard gewerkt om deze zaal om te tooveren in een tentoonstellingszaal. Spr. verwelkomde alle aanwezigen, in 't bizonder Pastoor Vijver berg, die deze tentoonstelling zal openen, de heeren van de Jury ir. Fehmers en ir. Guljé en allen, die aan deze tentoonstel stelling medewerkten. Het is een avond van beteekenis voor het Kolpingswerk. Vanavond Ioopen zoovelen door de straten met groote leuzen van ar beid alleen om loon, maar wij, opgevoed in Vader Kolping's geest, schatten de arbeid hooger. Deze tentoonstelling is geheel in den Kolping-geest om meer kennis en lief de voor den arbeid bij te brengen en in dit opzicht achtte spr. deze tentoonstelling zeker geslaagd. De Praeses verzócht aan de Zangolub „Sebastiaan Schaeffer" de nieuwe „inter nationale", het Vlaggelied der St. Joseph's- Gezellen te zingen, aan welk verzoek up voortreffelijke wijze werd voldaan. Ir. Fehmers gaf hierna verslag van de beoordeeling der jury. De jury was zeer te vreden; het was een rijke collectie goedbe- werkte inzendingen. Ook degenen, aan wie geen onderscheiding te beurt viel, hebben goed werk geleverd. De prijzen werden als volgt toegekend: Afdeeling vakwerk: le pr. tafel met in legwerk, B. van Duuren, le pr. Bouwplan landhuisje, motto Rina, 2e pr. actentasch, Chr. Uphoff, 2e pr. muziekstandaard W. Ni- colai, 3e pr. luxe broodwerk, J. Uphoff, 3e pr. IJzerets en aschbak A. van Cleef, eer volle vermeldingen: houtsnijwerk, J. Dries- sen, taart, S. Brakel, koperwerk, W. Roe- landse, taart. A. Uphoff, rijwiel montage, L. v. d. Meel, rotspartijtje, H. van Noord. Afdeeling huisvlijt: le pr. houtsnijwerk, P. v. d. Berg, 2e pr. handwagen in minia tuur, Jos. v. d. Meel, 3e pr. hanglamp J. Breedeveld, eervolle vermeldingen: radio toestel, J. Catin, luidspreker-kastje W. Roe land se. De overige inzendingen waren: lijstwerk P. Driessen, bind- en cartonnagewerk W. v. Hurk, herbarium, J. W. Vreeburg, photo-etalage, A. F. van Remundt, houten bonbonnière, B. van Duuren, teekeningen B. Alberts, luxe broodmand, C. Verwer, jaspanden, G. van Hoorn, kruisbeeld, J. Driessen, teekeningen, B. Goddijn, etsen, H. Bakker, photo-afdrukken, H. Kooijman, aquarium J. Vreeburg, metselwerk, Post- ma en Van Valderen, stucadoorswerk, J. de Water, projectieteekeningen J. de Groot, muziekschrijven, J. W. Vreeburg, uurwerkteekening P. B.Vreeburg, staande schemerlamp J. Paddenburg, kap van zon nescherm A. Gijbels. Eervolle vermelding buiten mededin ging: G. Bronsgeest. Pastoor J. C. Vijverberg sprak het openingswoord. Spr. zeide blij te zijn, dat de Deken niet in de gelegenheid was de tentoonstelling te openen. Bijzondere re denen had spr. om dezen avond zijn dank te betuigen aan de St. Joseph-Gezellen, op de eerste plaats omdat in zijn kerk twee altaren prijken, het werk der St. Joseph's- Gezellen. Óp de tweede plaats omdat 'spr. al zooveel moois gehoord had over de Leid sche Gezellen van hun oud-praeses, pas toor v. d. Laar, z. g. Bij gelegenheid van het sterven van den oud-pvaeses heeft spr. de lijkrede gehouden en was hij ook getui ge van de echte piëteit der St. Joseph Ge zellen te Leiden, die door een deputatie hun erkentelkheid en liefde voor pastoor v. d. Laar betuigden. Straks was spr. getuige van het Hoog feest der S. D. A. P. Hier treft hijt de bloem der Leidsche jongelingen aan, die er andere idealen op na houden, natuur lijk hun stand willen verhoogen, maar dat willen doen God aanbiddend op de eerste plaats. Bij deze idea'en zijn wij gelukkig, en wij moeten medelijden heb ben met hen, die zonder geloof en gods dienst strijden voor verbetering en niet verder dan het aardsche kunnen kijken. Pastoor Vijverberg besloot met de hoop uit te spreken, dat de St. Jos. Gezellen een schitterend voorbeeld mogen geven van echten Godsdienstzin, eu verklaarde hiermede de tentoonstelling voor ge opend. De genoodigden, bij wie zich thans ook de Deken en het Tweede Kamerlid de heer Engels voegden, bezichtigden daarna de tentoonstelling en waren vol bewondering voor de inzendingen. Ook beslaat er gelegenheid zich te vermaken met touwtrekken, schieten, kegelen enz. Vroolijke muziek der Gezel len-club bracht reeds dadelijk een opge wekte toon. Ongetwijfeld zullen vele stadgenooten met de eerste tentoonstel ling van dezen aard hun sympathie ko- men betuigen. TOONEEL. FRITZ HIRSCH OPERETTE. „Wenn zwei sich lieben". Fritz Hirsch heeft dit jaar Leiden wat stiefmoederlijk bedeeld. Zijn gezelschap is zeer laat gekomen, aan het eind van liet seizoen, en hijzelf is niet meegekomen. Fritz Hirsch is gaan doubleeren, hij heeft zijn gezelschap in tweeën gesplitst en wij hebben de helft gekregen, waarin hij niet vertegenwoordigd is. Ook Friedl Doiza, Mimi Gyenes en andere sterren blonken door afwezigheid. Van de oude vertrouwde garde waren er alleen Paul Harden, die tevens de regie had, Jula Rillo, Albert May, Artur Eugens en Walter Triebei in een klein rolletje. Overigens was de operette niet onver dienstelijk, al ontbreken hier de zoo aar dige, in het gehoor liggende wijsjes bijna geheel. Het eenige w-ijsje, dat door het pu bliek werd mee-geneuried, was: „Adieu, mein kleiner Garde offizier", en dat was nog in de pauze en hield geen verband met de operette. Het recept van deze gpette is weer heel eenvoudig, de „alte Geschichte, die immer neu bleibt". Een jonge arme muziekleeraar is door de prinses St. Labiche geëngageerd om haar muziekles te geven en haar biblio theek in orde te brengen. De beide jongelui voelen zich tot elkander aangetrokken, doch het standsverschil Doch „wenn zwei sich lieben", dan weet de liefde wel wegen te ontdekken om het standsverschil te overbruggen. De prinses toont zich daarin een zeer listige Eva's dochter. Zij geeft zich vor haar zuster uit en wordt zoogenaamd verkoopster in een schoenenwinkel. Standsverschil is hier niet meer en zoo onhandig ala zij met de schoe nen knoeit en met pakpapier en bindtouw, zoo handig weet zij het hart van den ge liefden man in te pakken en te binden. Het huwelijk volgt, maar dan komt de misère. De muziekleeraar wil niet langer alleen de man van zijn vrouw de prinses zijn en er wordt een eisch tot echtschei ding ingediend wegen unüberwindlicher Abneigung". Maar het Hof, gepresidieerd door een vrouw (Jula Rillo) laat den muziekleeraar (Paul Harden) de romantisch» apsrhietre- nis van zijn huwelijk tot in details vertei len en danspreekt het Hof de echt scheiding „niet" uit. De operette is in twee Akten verdeeld met een voor- en een na-spel. Het voorspel geeft de rechtbank te zien, waar het pro ces aanvangt, de twee eigenlijke bedrijven toonen als in een visioen de roman van de „zwei, die sich lieben" en het slot- is de ver zoening voor de rechtbank. „Er war' doch eigentlich schade gewesen, denn es war entzückend Men ziet het, een oude geschiedenis, maar waarin de menschheid toch steeds belang blijft toonen- Naar men van een Fritz Hirsch-gezel- schap niet anders kan verwachten, waren de diverse rollen in goede handen. Roly Bock als de prinses, zagen wij voor het eerst, evenals Eva Held als het ver koopstertje Irma. Zij hebben goede stem men, acteeren uitstékend en vormen een niet te versmaden aanwinst. Albert May als Hongaarsche graaf was zeer grappig, evenals Artur Eugens als de zich telkens versprekende „Inhaber eines Schuhge- schafter". Paul Harden was de ster van den avondhij is in Leiden bekend ge noeg. De Schouwburg was nagenoeg geheel be zet en het publiek was gul met applaus. Auf Wiedersehn BIOSCOPEN. Luxor. De hoofdfilm, die deze week in het Luxor Theater gegeven wordt. luistert naar den mooien naam van „De blonde Nachtegaal". De drager daarvan is een meisje met een goede en mooie stem. Zij wordt ontdekt door den eicenaar van een zomertuin, Bumke genaamd. Bumke enga geert haar en zijn verloonen zaak krijgt weer naam. Maar zooals het altijd gaat: concurrenten zoeken sterren en weten ze te vinden ook. Grète' verhuist dan naar liet thëater-agentuur „Harmonie', nadat haar vader, die eenigszins achterlijk is. voor haar een contract heeft geteekend. Zij laat bij Bumke echter nog iets meer achter dan haar loopbaan, nl. den student Wal ter, die bij Bumke de functies van decora teur, tooneelknecht en eleetricien vervult. Zii zijn oude bekenden van elkaar uit de prille jeugd .en bij ziet haar noode ver trekken, terwijl de scheiding nog zwaarder valt. als hij bemerkt, dat Grete wordt uitgebuit. Hij besluit daar een einde aan te maken en hij ontvoert haar, om haar terug te brengen naar Biimke. waar zij weder leven in de brouwerij weet te bren gen. Als haar oude theaterdirecteuren haar wegens contractbreuk in giizeling willen laten stellen, worden zij erop gewe zen, dat het contract ongeldig is omdat het geteekend is door een ach'erli.ik persoon. Een aardige oplossing van een goed ge speelde en amusante film met aardige liedjes en goedgeslnga.de -mis-en-sóènes ma ken het geheel tot een amusant genieten voor volwassenen. Casino. De twee films „Dwalende jeugd" en „Het noodlottige schot" die deze week in Casi no gedraaid worden, vertoonen, hoezeer verschillend van inhoud, deze overeenkomst, dat in beide fi ms een onschuldige zich wenscht op te offeren voor den werkelijk schuldigen persoon. In de eerste film is het de jonge, ridder lijke Helmut, die bewèérd een moord ie hebben bedreven onj. het meisje, dat hij lief heeft en toch ook qivschuldig er aan is. te redden en in de tweede is het Mary, de aangenomen dochter va>h rechter Wentrop, die hetzelfde doet om. een fami'ie voor schande te behoeden. Het spreekt van zelf, dat in beide gevalen dé ware schuldige ont dekt wordt. Het was met eenig wantrouwen, dat we de vertooning van „Dwalende jeugd" bij woonden, omdat deze film wel eens ongun stig beoordeelt is geworden. De copie. die we in Casino zagen, was gelukkig van alle vlkken gezuiverd, zoodat ieder volwassene ze kan zien hetgeen ook liet geval is met „Het noodlottig schot", waarvoor de ge beurtenissen zich voornamelijk afspelen in de kroeg „Het Kraaiennest", de verzamel plaats van dieven en schurken en een film is, die boeit van 't begin tot het einde toe zonder in ruwheid te vervallen. Trianon. Twee films, die in staat zijn deze week zeer velen naar Trianon te brengen, worden deze v.eek in dit theater vertoond. In „De machtige" is het George Bancroft, die weder in een sprekende film een hoofdrol speelt, die speciaal voor hem gemaakt is. Hij is weer de misdadiger in de onderwereld van New-York, die, zij het tegen wil en dank hij heeft et natuurlijk eerst een paar omver gebokst in het leger wordt ingelijfd en naar het front wordt gestuurd. De onverschrokken inbreker, die voor niets bang is, onderscheidt zich zeer, wordt bevor derd tot luitenant, kapitein, majoor en keert beroemd en overladen met eereteekenen terug Nu wordt hem aangeboden het ambt van commissaris van politie te New-York en om een lief meisje neemt hij dit aan en binnen een jaar zuivert hij de stad van mis dadigers. Hoe dit gaat? Het is de moeite waard om dit zelf te gaan zien. De groote hoofdfilm van dit programma is de nieuwste sprekende film, van Henny Por ten: „Schandual om Eva". Eva is hier Henny Porten, als Ieerares aan hét meisjes-lyceum in een 'vriendelijk Duitsch stadje. En het schandaal is heelemaal haar schandaal niet, maar dat van haar verloofde en zij neemt het vrijwillig op zich. Toch moeten wij hier voor een 6treng voorbehoud maken voor vol wassenen, d.w.z. voor geestelijk rijpen. De uit werking van deze film is echter genoegelijk, Duitsch romantisch, met die hartelijke natuur lijkheid, die gezellige, romantische sfeer van Duitsche Rijnstadjes, met vroolijke muziek en guitige liedjes. En dan Henny Porten zelf, die als Dr Eva de hoofdrol speelt, frisch, smake lijk en charmant. Het is 'n film van 't beproef de Duitsche genre, geestig, pittig en roman tisch. Om den inhoud echter moeten wij, zooals gezegd, een voorbehoud maken voor volwas senen. Vooraf gaan nog een teekenfilm en zeer uit gebreid journaal, waarin o.a. vertoond wordt de voetbalwedstrijd DuitschlandHolland en de hockey-wedstrijd BelgiëHolland. Een programma dus, dat er zijn mag. GLOEILAMPEN EN HUN TOEPPASSING. Een stukje geschiedenis. In de ontwikkelingsgeschiedenis van de electrische gloeilamp rit een zekere dra matische spanning. Nadat het aan Edison en anderen na jarenlange proefnemingen met eindeloos geduld gelukt was een bruik bare kooldraadlamp te vervaardigen, waar mede de concurrentie tegen het gaslicht kon worden opgenomen, volgden tusschen de jaren 1900 en 1910 de verbeteringen aan het electrische gloeilicht elkaar in snel tempo op. Was een gloeilamp op de markt verschenen, die beter was dan de be staande, reeds spoedig moest zij plaats maken voor een ander, die op haar beurt weer verdrongen werd. Op de eerste kool draadlamp volgde die met gemetalliseer- clen kooldraad; daarna verschenen achter eenvolgens de Nernstlaro i, de Osnium- lamp en de Taivtalinmlamp, totdat de rij werd gesloten door de lamp met wolfram- gloeidraad, die m 1913 nog werd verbeterd tot het half watt-type. waarmede de ont wikkeling in deze richting voorloopig haar afsluiting heeft gevonden. De verbeteringen waven er in hoofdzaak voortdurend op gericht, de lampen zuini ger te maken, d w. v. een gunstiger ver houding te kriigen tussehen het. stroomver bruik en de hoeveelheid licht, die wordt uitgestraald of populair uitgedrukt: meer licht te kriigen voor hetzelfde geld. Een gloeiend lichaam zendt warmtestra len en lichtstralen uit en wel in verhou ding des te nieer lichtstralen, naarmate de temperatuur van het lichaam hooger is. Voor electrische gloeilsmren zal dus uit dit oogpunt zulk materiaal voor den gloei- draad he< beste zim, dat de hoogste tem peratuur kan vetdraeen. In dit opzicht verdient het me* aal wolfram de voorkeur en reeds in het begin van deze eeuw heeft het niet ontbroken aan proefnemingen, om hiervan de gloeidraden voor de lampen te vervaardigen. Langen lüd echter heeft het wolfram weersand seboden aan de po gingen om het in den vereischlcn vorm te brengen, totdat men er omstreeks 1908 eindelijk in slaagde wolfram sta v»n te per sen. waaruit, door een hamer- eu trekpro- ces. zelfs draden met een dikte van 0.01 m. kunnen wordpn verkregen. De electrische gloeilamp als lichtbron. De electrische gloeilamp is door haar bijzondere eigenschappen de lichtbron bij uitnemendheid. Zij is zuinig, gemakkeliik, veilig en zinde^'k. Bij geen andere licht bron kan de lir-htuitstraling zoo worden aangepast aan de ruimte, die moet wor den verlicht. Dit laatste is van groot be lang: een verlichting, die in de sfeer van ■de nmeeving past. is natuurlijk veel beier, dan wanneer in con gezellig gemeubileer de kamer het licht koud aandoet.. De vroegere gasverlichting, met haar omslachtiger; aanleg, voerde tot het aan brengen van een lichtpunt in het midden van de kamer. Hiermede was dan tevens de rangschikking der meubels gegeven: de tafel in het midden, de stoelen er om heen. Het electrische licht, dat zonder moeite overal kan worden gebracht, waar men het wil hebben, geeft volkomen vrij heid in de plaatsing van het meubilair en in het maken van gezellige hoekjes. Het is daarom zoo jammer, dat vaak nog bij het inrichten van eer. kamer wordt vast gehouden aan een zekere starheid. die door liet plectrische licht uit den tijd is geraakt. Een goed gebruik van de mogelijkheden die het electrische licht biedt, mankt een kamer huiselijk en gezellig. Boven de ta fel een flinke Argentalamp in een aardi- gen kap of in een modern verlichtingsor nament. in den hoek een schemerlamp, boven de theetafel en bij het radiotoestel een extra-lampje, dat tegelijk nuttig cn gezellig is. aan den wand een wandarni met een paar electrische lampen in kaars vorm. Bij de gasverlichting vroeger gaf hef aanbrengen van één wandarmpje dikwijls al heel wat brekerij: een stopcontact is veel gemakkelijker aan te leggen en laat zich bovendien door middel van een ver- deelsteker op uiterst eenvoudige wijze verveelvoudigen, waardoor men steeds zooveel lampen kan laten branden als noo- dig is voor een ruime en gezellige verlich ting. De electrische gloeilamp is de lichtbron bij uitnemendheid, die zeer bijzondere diensten kan bewijzen, indien zij op een onbekrompen wijze wordt toegepast. Hoe menscheneters telefoneeren. Wie wel eens in Afrika gereisd heeft, weet mot welke snelheid de zwarten be richten van het eene naar het andere dorp weten over te brengen. De aankomst van een blanke op een plaats in de wil dernis wordt b.v. nog deuze'fden dag me degedeeld aan stammen, die soms meer dan 100 K.M. verder wonen. De over brenging van de berichten geschiedt door een zeer practisch telefoniesysteem. Het zendapparaat, „Nku" genaamd, be staat uit een houten trommelkast, ver vaardigd uit een boomstam. Zij is 1 ad M. lang en heeft een doorsnede van 0.60 tot 0.80 M. Het binnenste van deze resoneerkast is met behulp van vuur uit gehold. Op de bovenzijde bevindt zich een langwerpige opening, die ongeveer 3 tot 4 centimeters lang is. Twee trom melstokken behooren bij de uitrusting. Slaat men nu afwisselend op de beide einden van de opening, dan kan men twee soorten tonen voortbrengen, een hoogen en een lagen toon. Omdat het zintuig van het gehoor bij de wilden BIOSCOPEN. Trianon: Voor volwassenen. Luxor: Voor volwassenen. Casino: Voor volwassenen. zeer sterk is ontwikkeld, hebben zij niet meer noodig. Ieder dorp heeft zijn „Nku" die op een verhooging bij het stamhui? staat. Om de verbinding tusschen twee stammen tot stand te brengen, bedient men zich van een roepteeken. Deze stammen, die zich soms vergrijpen aan het eten van menschenvleesch zijn dich terlijk aangelegd. Hun telefoniecode is hun bekend uit overlevering en de roep- teekens bestaan uit dichterlijke of phi'o- sophische gedachten. Botsing te Londen. LONDEN, 2 Mei (V.D.) In den laten avond van 1 Mei heben in Hyde-park te Londen botsingen plaats gehad tusschen werklco/.en en de politie, toen deze het in zamelen van ge'd overeenkomstig de ver ordeningen voo het Hyde-park verbood en een man en een vrouw arresteerde. Bij de botsingen werden verscheidene personen en een politie agent gedood. Zes personen die steenen naar de politie hadden geworpen, werden gearresteerd. WI SS EL N OTEE RIN G EN A MST E R D A M) (Niet officieel). Berlijn 59.231 Londen 12.0921 '3, New York 2.483'4~ Parijs 9.721'8 Brussel 34 59 Zwitserland 47.9lU„ Milaan 13.021/Ö Madrid 25.55 Oslo 66 581 fo Kopenhagen 66.58"ó Stockholm 66.671/Ö Weenen 55.01 Piaag 7.363'4 Boedapest 43 42' 0 BEURSOVERZICHT De markt was heden stil en het niveau was over het algemeen lager in navolging van Waïïstreet, De Ned. Industrieeleu waren verdeeld. Olie en Suikerwaarden lager. Tabakken lusteloos, Deli's flauw. Scheepv. en Mijnaandeelen kalm. Ameri kanen lager. LEIDEN, 2 Mei. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fnbrieksboter (controle) 1.35 per kg.; prima boeren'boter f 1.25— 1.35, goede boerenhoter 1.05—2.20 per kg.. Aangevoerd 108 achtste en 24 zestien de vaten, wegende 2395 kg. Handel goed. Eieren. Totale aanvoer 8331 stuks. De prijzen waren: kippeneieren 3.50MO en eendeneieren 3.50—1.20 per 100 stuks. Handel matig. Turfmarkt van 27 April tot en niet 2 Mei. Lange turf geen aanvoer, prijs 7.50 tot 9.50 per 1000 stuks. 1 Mei. Groentenveiling. Per 130 stuks komkommers 20—32, bloemkool I 15— 30, bloemkool II 5—15, savoyekool f 29 —31, pieterselie 3—5, prei 2—4, radijs 4—8, kropsalade 1.50—7.00. selderie 1—3, rAbarber 1—4; per 100 kg.: kroten gek. 1315, witloof 2030, postelein 35—42, spinazie 6—10, uien 4—5, wor- te'cn 10—21, aardappelen 39. ALPHEN a. d. RIJN, 1 Mei. Groenten- veiling. Per 100 kg.: spinazie f 8—11, per 100 bos: radijs f 5—6.50, selderie 1.00— 1.50, prei 2.— peen 23—24; per 100 stuks: kropsla I 5.00—6.50, kropsla II 24, bloemkool I 26; rabarber 10 12.-. Eierenveiling. Aanvoer 200S0 stuks. Prijzen: kippeneieren 3.50—4.30 en een deneieren 3.003.30 per 100 stuks. R0EL0FARENDSVEEN, l Mei. Groen tenveiling. Sla 2.30—7.20. idem no. 2 0.603.20 per 100 krop, andijvie 1216 cent per kilo, aardbeien 5968 cent per doosje, snijboonen 5.23—6.05, peulen 6.20—6.50 per 100 pond. BOSKOOP, 1 Mei. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: E. G. Hill 40— 60 cent, Ophelia 3045 cent, Golden Ophe lia 4065 oent, Marcel Royer 3050 cent, Hadley 0.601.10, Claudius Pemet 40 cent, Columbia 30—50 cent, Butterfly 60— 90 cent, Mac Keiler 6090 cent, Wilhelm Kordes 3050 cent. Phoebe 80 cent, Rosa- landia 5070 cent, Paul's Scarlet 0.70 1.S0, Else Poulsen 1.00, Briarcilff 70 cent Aug. Noaok 50—70 cent, van Rossum 50—80 cent, Florex 0.90—1.30, Kilham 0.70— LOO, German it 0.801.10. Diversen: La thyrus 1825 cent, Pyrothrum 77—81 cent, Lelies um bellatum 50 cent, Tulpen 20—33 cent, Clematis Mr. Patijn f 140, Gerbera 1.30, Anemonen 10—15 cent, Clematis Mr. Botema 80 cent, Narcissen 714 cent Iris Imperator 36 cent. Goudenregen 72 cent per stuk. Hortensia 0.601.05 per stuk: Primula 20 cent per stuk. TER AAR, 1 Mei. Centrale veiling. Sla 1.006.10, vellen per kist 10—29 cent, peulen per pond 5063 cent, spinazie per kist 2341 cent, aardbeien per doosje 47 50 cent, radijs 3.204.90, peen per bos 21 cent, postelein per kg. 3639 cent, sel derie per bos 28 cent, prei per 100 bos 80 cent, bloemkool per stuk 1751 cent, snijboonen per 100 S4 cent. Afdeeling bloemen: Violen per bak 1938 cent, Cine- raia's 2224 cent, Anemonen 7 cent per bos, primila'B 15 cent.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3