LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Agenda Uw Zenuwen k:nntoterïX STADSNIEUWS ZATERDAG 2 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Het rijwielpad door de duinen? De A.N.W.B. stelt pogingen in het werk om een fietspad door het duinlandschap aan te leggen van Den Haag over Wasse naar Katwijk aan Zee en Noord wijk aan Zee. Het Departement van Defensie en het Beheer van de Domeinen, hohhpn reeJts de toezegging gedaan, dat zij er ae toe stemming voor zullen verleenen. Of de voornemens van dn A.N.W.B. slagen zullen, zal geheel afhangen van de medewerking der betrokken gemeenten. De A.N.W.B. heeft te kennen gegeven, dat hij een groot subsidie in do te maken kosten zal verlee nen. ONZE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA. De bollenteelt in de V. S. ge stimuleerd door invoerverbo den. Een belangrijk rapport van het Amerikaansche De partement van Landbouw. Men schrijft uit Washington aan het „Vad.": Van het grootste belang voor de Neder- landsche bollenkweekers is het officieele rapport, dat het Bureau of Agricultural Economies, ressorteerende onder het De partement van Landbouw te Washington, heeft gepubliceerd over den omvang van de bollenteelt in de Vereenigde Staten. Al draagt dit slechts een voorloopig karakter, het kan als basis dienen voor verder on derzoek op dit gebied, dat tot nu toe vrij wel braak lag, ook al doordat de bollen teelt voor handelsdoeleinden in de Vereen. Staten een nog zeer jong bedrijf is. De samensteller van het rapport, R. G. Hill, stelt vast, dat de bollenteelt is gestimuleerd door de verboden van invoer van verschei dene bollensoorten, n.l. narcissen, mom- bresia's, irissen, gladiolus en dahlia's, welke slechts met bijzondere vergunning voor voortkweekinj ingevoerd mogen wordén. Zooals bekend, zijn deze invoerverboden uitgevaardigd om ziekten en parasieten buiten het land te houden. Sommige variëteiten mogen in het geheel niet worden ingevoerd. Het onderzoek had ten doel, een inzicht te verkrijgen in den om vang van teelt en verbruik van de belang rijkste bollensoorten en in de localiseering van de teelten. Men maakte hierbij ge bruik van ©en rondvraag onder kweekers en verbruikers en ook van de opgaven van regeeringspersonen. De resultaten verliezen aan waarde, doordat de verhouding tus schen het aantal ondervraagde en het to taal aantal kweekers niet bekend is. Van de 8380 ondervraagde personen antwoorden er 2120, van wie evenwel 783 onvoldoende. Voor onze kweekers zijn de verbruiks cijfers van het meeste belang. Vóór 1924 werden jaarlijks ongeveer 77.000.000 narcis- senbollen verbruikt; dit aantal steeg in 1926 als gevolg van den sterk gestegen in voer voor voort kw eeking tot het abnormale van 142.000.000 bollen. In 1928 werden ongeveer 225.000.000 in Amerika gekweekte narcisseubollen door de autoriteiten ge ïnspecteerd, in 1929 273.500.000. De invoer van tulpen, die gelieel vrij is, wat het aantal betreft, steeg van 65.000.000 in 1922 tot 192.000.000 in 1929, als gevolg van de dalende prijzen in Europa, die het prijsverloop ook op de binnenlandsche markt bepalen. In 1929 werden in Amerika ongeveer 6.000.000 tulpenbollen geoogst, in 1930 ongeveer 9.000.000, waarvan echter slechts 2.750.000 leverbaar. Het verbruik van leliebollen varieert tusschen 8 en 21 millioen, waarvan 85' pCt. uit Japan komt. Hyacinten zijn er jaarlijks van 22 tot 32 millioen noodig; in Amerika worden ze niet noemenswaard geprodu ceerd. De belangrijkste centra voor bollenteelt in de Vereenigde Staten bevinden zich in do Staten Washington, Oregon, Elonda, Mi chigan, Nieuw York en Massachusets; de teelt treft men verder in vele der andere Staten aan. Vooral de narcissenteelt is ge- localiseerd, de gladiolus daarentegen schijnt minder eischen te stellen en komt op een groot aantal plaatsen voor. De ver koop van afgesneden bloemen van bollen, die later ook verkocht worden, komt zeer veel voor. Van de 1343 kweekers, die zich hieromtrent uitlieten, waren er slechts 27 pCt., die uitsluitend de bollen verkochten; 62 pCt. verkochtezoowel bollen als bloe men, en 11 pOt. kweekten de bollen uitslui tend om er de bloemen van te snijden. Men ziet evenwel in, dat de snijbloemen van het open veld de kasbloemen concurrentie aan doen. WAARSCHUWING TEGEN BOLLENHANDELAREN Minderwaardige praktijken van gefingeerde firma's. Enkele dagen geleden ontvingen wij een waarschuwing van den buremeester van Hille- gom, waarin fcgen een drietal bollenhande'a- ren te Hilegom gewaarschuwd werd, om alvo rens met genoemde firma's in relatie te treden eerst inlichtingen over haar in te winnen bij den burgemeester. Over de verschillende geruchten, die over deze kwestie in omloop zijn, had „De Tijd" Vrijdag een onderhoud met Hillegom's burge meester, mr. Pont. Krasse staaltjes. Het doet mij, begon mr. Pont, zeer veel ge noegen, dat de dagbladen mijn waarschuwing hebben geplaatst en mede willen werken om een einde te maken aan de praktijken van een troepje personen, die zich uitgeven voor bol- lenhandelaren en kweekeres, doch die feitelijk niets anders zijn dan opkoopers van minder waardige bollen, die ze met een grootsch op gezette reclame in binnen- en buitenlandsche dag- en weekbladen, tijdschriften en door het toezenden van gedrukte catalogi aanbevelen en tegen een flinken prijs van de hand doen. Het aantal klachten over deze personn, dat bij mij en mijn ambtgenooten binnenkomen, is zeer groot dossier op na, waarin de klachten uit binnen- en buitenland zich steeds vermeerde ren. Op onze vraag hoe deze menschen wer ken en waarover de klachten' gaan, vertelde mr. Pont ons zeer sterke staaltjes. Wij heb ben hier een firma, die zich noemt J. Mark- man Co.; deze naam is gefingeerd, de eige naars van deze firma zijn: John Thomas Gij zelaars en zijn broer Frans Gijzelaar, wonen de Weeresteinstraat 65; op hun briefhoofden vermelden ze „Bloembollen- en Plantenkwee- kerij", kantoren te Hillegom en Sassenheim, specialiteit in electrisch geprepareerde hya- cicthen, ze noemen een bankinstelling, hebben eigen grond en schuren. Op het eerste gezicht krijgt men den indruk van een betrouwbaar adres. Wat is echter het geval, deze z.g. fir ma heeft op den Stationsweg te Hillegom een heel klein schuurtje in huur van Sassenhei- mers, de inventaris bestaan uit een paar bak ken minderwaardige bollen, een schrijfmachine en een klein potkacheltje. De heeren laten cir culaires in het buitenland drukken, waarop afbeeldingen van schuren en velden van be kende en alom geachte firma's, die ook een klinkenden naam in het buitenland hebben. Op het cliché wordt de naam van de goede fiima weggewerkt, haar catalogus drukken ze letterlijk na en deze wordt met den naam J. Markman Co. verzonden. Aardappelen in plaats van bollen. Er komen na eenige dagen tal van bestellin gen binnen vergezeld van postwissels of aan- geteekende brieven. Deze pakketten kosten J 5.in België adverteeren ze fr. 75 en in Duitschland 9 R.M. De bollen worden ver zenden en bij ontvangst blijkt, dat er in het geheele pakket dikwijls niet meer dan een twintigtal goede bollen zitten, de rest is min derwaardig, bestaat uit zand en wat ook wel gebeurd is, uit kleine aardappelen. De ontvanger van het pakket reclameert, doch hoort natuurlijk niets. Diverse zendingen kregen wij hier aan de politie teruggestuurd, door deskundigen lieten wij een onderzoek in stellen, en hebben verschillende pakketten ter beschikking van de justitie in Haarlem ge steld, die diverse zaken in onderzoek heeft. Ook is het voorgekomen, dat gelden door de z.g. firma's geind zijn, doch dat men geheel vergat de bollen te zenden. De bankinstelling die zij noemen waarmede ze werken, weet van niets. Wij ontvingen klachten van tal van bekende personen onder meer de Dir.-Gene- raal van de Fransche spoorwegen Nord; van landgoedbezitters uit Duitschland en Zwitser land, doch ook van kleine burgers uit Amster dam, Rotterdam en Den Haag, die er ook allen ingeloopen waren. Het is een complot waar aan ook medewerkt J. H. Schrier, wonende Wilhelminastraat 62, Hillegom, Leo von Keu len die te Vogelenzang en te Amsterdam woont. Ze werken ook onder de firma-namen „De Bongerd A. Baart Co., Karei de Groote, firma Kabel Co. Ieder jaar veran deren ze van naam. Hoe er reclame wordt gemaakt! Het plaatsen der advertenties doen ze op de volgende manier. Een groote advertentie wordt opgegeven aan een Duitsch, Fransch of Belgisch blad, deze wordt direct betaald, ge lijktijdig geven ze diverse andere bladen de zelfde advertentie op. Vraagt de administratie van die bladen dan naar referenties dan ver wijzen ze naar het blad dat ze dadelijk be taald hebben. De inlichtingen van dit blad zijn natuurlijk goed, en de andere bladen plaatsen dan advertenties op crediet; later blijkt er geen cent te halen te zijn. Dit hebben ze ook gedaan met tal van tijd schriften en buurtbladen welke in Amsterdam en Rotterdam verschijnen. Ook van de uitge vers en drukkers regent het klachten. De heeren trekken er zich hoegenaamd niets van Met dat al krijgt de bloembollenhandel een zeer slechten naam en voor de goede en be kende firma's in deze streek is een en ander zeer onaangenaam. Het bestuur van de bollen- handel heeft de zaak ook reeds in onderzoek, doch schijnt er machteloos tegenover te staan, Binnenkort komen er enkele klachten voor de rechtbank. Eenige van deze heeren hebben reeds een voorwaardelijke veroordeeling ach ter den rug, en in de afgeloopen week heeft er een den nacht aan het politiebureau door gebracht. Met al deze zaken krijgt Hillegom een slechten naam, en het is te wenschen dat de justitie op afdoende wijze een eind weet te maken aan deze unfaire handelspractijken, die het woord „zwendel en oplichterij" dicht be naderen. Wij hadden na het onderhoud met Hille gom's burgemeester een kort onderhoud met den inspecteur van politie, die er vurig naar verlangt, dat de rij van klachten over dit soqrt van bollenhandelaars 6poedig een einde mag nemen. We hebben al werk genoeg met aanrij dingen op den Rijksstraatweg, zoodat ik en mijn agenten spoedig hopen, dat Markman, Kabel Co., of hoe al die firma's zich ook noemen, uit Hillegom mogen verdwijnen. RIJNSBURG Bloemenhandel. Betaald werd voor tul pen per dozijn: La Reine 2225, Couleur de Cardinal 4550, Couronne d or 5357, Rubra Max 4247, Cram. Brillant 2225. Krelage 3236, William Pitt 3539, Bartigon 36 40, Le Notre 3540, Elisabeth 3539, Proff. Rauwenhoff 4045, Vict. d'Olivierre 3235, Sanders 2932. Uit de koude kassen: Copland 3439, Fred Moore 3235, King of the Yellow 4044, Rijzende Zon 4550, Van den kouden grond: Flamingo 1720, La Reine 15—17, Witte Valk 24—27, Cram. Brillant 14—17. Narcissen per 100: Ornatus 3540, Narcis sen per 1000: Victoria 3.403.80, King Al fred 3.904.20, Golden Spur 3.804, Sion j 2.803.20, Emperor 3.604, Lucifer 3.10 3.30, Fletten per bos: 79 ct. Anemontfn p. dczijn: 16—19, Blauwe druifjes: 2530, Gele Margrieten: 8090 ct. Rozen per bos: Lan- dia 1.10—U0, Butterfly 1.10—1.30, Had- lcy 2—2.20. HILLEGOM. De Boemenvelden. Alles prijkt thans in vollen feestdos en is dus op z'n mooist. Het koude weer van de laatste dagen deed een en ander slechts zeer langzaam voortgaan. Behalve de Hyacinthen, die zich best houden, bloeien allerwegen ook de vroege Tulpen, terwijl de Darwins ook reeds kleur verraden. Ondanks het weinig gunstige weer waren alle dagen ve'e vreemdelingen hier, niet het minst buitenlanders. Zondag mag bij eenigszins gunstig weer op een ongekende drukte worden gerekend. Geboren: d. van H. M. MentjoxMeijer d. van C. M. van RuitenTeeuw z. van A. G. J. LemstraHoogkamer z. van M. S. KootWarmerdam z. van W. van Trigt Brouwer. Overleden: J. de Mol vr. 70 j. Getrouwd: B. G. Lammens en B. Korsse G H. van Dijk en A. C. van Maris D. Koelewijn en G. van der Vecht L. H. Bier man en C. Jongbloed. LISSE Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdagavond te 8 uur, in het ge meentehuis. Agenda: 1. Voorstel de gemeente te doen toetreden als donatrice van den Bond Heem schut. 2. Belooning opperbandmeester en brandmeesters. 3. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Tulpenstraat aan Gebr. Moolenaar, alhier, 4. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Tulpenstraat aan den heer Joh. Wetter, alhier. 5. Aankoop van een strookje grond van den heer G. van der Zon, a'hier, ter verbetering van een bocht in de Akervoorderlaan. 6. Werkverschaffing. 7. Comptabilteit. 8. Ingekomen stukken en mede- deelingen. OUDEWETERING. Verloting Winkelweek. Gisteravond heeft in Hotel Van den Bosch alhier de verloting plaats gehad van de prijzen der Winkelweek. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter van het Winkehveek-Comité de bijeenkomst en heette de talrijke aanwezi gen en in het bijzonder den Edelachtbaren heer Burgemeester van harte welkom. Het verheugde spr. ten zeerste, dat Burgemees^ ter Vorsters wederom van zijn medeleven met de belangen der ingezetenen deed blij ken door zich bereid te verklaren om de trekking der loten te willen verrichten. Hierna werd tot trekking van de 58 prijzen overgegaan. De eerste 10 prijzen vielen op de volgende nummers 8980, 5779; 4422; 36391; 8578; 4863; 34220; 11914; 36960 en 4372. Na afloop der trekking (hield de Bur gemeester tot de aanwezigen een korte toe spraak, waarin hij deed uitkomen, dat de resultaten van de winkelweek zeker be vredigend genoemd kunnen worden, daar een kleine 40.000 loten waren uitgegeven, hetgeen neerkomt op een door de winke liers ontvangen bedrag groot bijna 20.00(1 Spr. hoopt, dat het publiek meer en meer zal inzien, dat men in eigen plaats voor talrijke artikelen zeer goed kan slagen. Voorts wijst de Burgemeester er nog op, dat het koopen in eigen plaats de geheele gemeente ten goede komt. Ten slotte hoopt spr., dat de winkeliers van hun kant. steeds hun uiterste best zullen doen om hunne cliënten zoo goed en zoo goedkoop moge lijk te bedienen. Hierna werd de bijeenkomst door den voorzitter met een kort dankwoord ge sloten. Van het resultaat der trekking zijn offi cieele lijsten opgemaakt, welke bij de win keliers verkrijgbaar zijn, terwijl de prijzen bij den heer W. van Staveren kunnen wor den afgehaald. 0EGSTGEEST. „St. Deus Dedit". Dinsdag 5 Mei a.s. is er een algemeene vergadering in het ge bouw St. Willibrord, ook voor ongeorgani seerden. Het is een belangrijke vergade ring. Degenen, die lid wenschen te worden, moeten zich ten spoedigste opgeven voor de komende wintermaanden. Ook zal er een hoofdbestuurder tegenwoordig zijn om een bespreking te houden over de werke loosheid-voorziening; dus de belangheb bende worden dringend verzocht deze verg. te komen bijwonen. Gelegenheid zich als lid op te geven bij het bestuur en den se cretaris, den heer C. J. H. Driossen, Duin zicht straat 34. Gemeenteraadsverkiezing. Zondag heeft de stemming plaats voor de plaats vervangers op de officieele Roomsche lijst. Dit is de laatste stemming en men ver trouwt, dat vele kiezers daaraan wederom zullen deelnemen.' TER-AAR. Geboren: Geertruida Antonia Maria, d. van J. v.fd. Sluis-van Bemmelen. Ge- rardus Leonardus, z. van P. A. Hooger- vorstde Haan. Klaas, z. van W. Goed hart-van Eijk. Jahanna Cornelia, d. van Adr. Vork-Fransen. Jan Steven, z. van W. van Os-Hillje. Hugo Matthijs, z. van N. J. de Jong-Ver woerd. Ondertrouwd: H. Slingerland 26 j. en A. W. Heemskerk 26 j. C. J. Sassen 28 j. en E. K. Marout 22 j. Gehuwd: J. G. Vork 31 j. en Cor. Hoo- gervorst 35 j. Gevestigd: G. van Os van Lang broek. G. Wolvers van Alpen a. d. Rijn. M. C. A. Omtzig't van Wouw. Vertrokken: G. Blijleven naar Lei- muiden. W. F. v. Vliet naar Alkemade. J. W. v. Schip en gezin naar Utrecht. J. Keijzer naar Nieuwveen. M. J. v. d. Meer naar Amsterdam. WASSENAAR. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert Donderdagmorgen 9.45 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Ontheffing voor schriften Bouwverordening. 3. Vaststelling pensioensgrondslagen Ambtenaren. 4. Ver koop bouwterrein. 5. Benoeming 2 bestuurs leden Wassenaarsche Bouwvereeniging. 6. Benoeming plaatsvervangend lid Stembu reau. 7. Benoeming leden Schattingscom missie Rijksinkomstenbelasting. 8. Benoe ming Onderwijzer O. L. School nr. 1. 9. Wij ziging Legesverordening. 10. Voorschot Wo ningbouw vereeniging „St. Willibrordus". 11. Voorloopige plans onteigening perceel Langstraat hoek Kerkstraat, en ten behoe ve Wassenaarsche Bouwvereeniging. 12. Wijziging begrooting. 13. Voorstel centrale verwarming Openbare U. L. O. School. 14. Wijziging Politieverordening. -15. Subsidie regeling bijzondere bewaarscholen. Geboren: Antonius z. van T. D. L. Don ker en J. van Sierenberg de Boer Yvonne Francofse d. van J. H. A. Dubois en H. J G. Manhardt. Jan Cornelis z. van J. van Dijk en M. Hoek Margaretha Jacoba Johanna d. van P. J. Idenburg en M. J. J. Kohnstam. Ondertrouwd: C. G. W. van der Plas P. J. van der Hulst J. T. de Lange en S. W. van der Voorn P. J. de Bie en M. A. Prins A. Slors en A. J. van den Huevel A .R. Best en C. K. Veerkamp J. P. H. Paardekooper en E. J. Lange F. Lochmans en J. van Gent. WOERDEN. Gemeenteraadsverkiezingen. De lijst der partij Gemeentebelangen voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen is samengesteld als volgt: 1. H. van Doorn, 2. C. v. Gorkum, 3, H. Buur man, 4. P. A. Riedé. Jubileum Chr. scholen. Het gouden be- staansjubileum der Chr. scholen alhier wordt op plechtige wijze herdacht op Donderdag 7 Mei a.s. Voetbal. V. E. P. I speelt morgen haar laatste competitie-wedstrijd op eigen terrein tegen M. S. V. uit Montfoort. Aanvang 2 u. Vereeniging „Koninginnedag". De avond waarop het vaandel namens de burgerij van Woerden aan de Vereeniging „Koninginne dag", werd uitgereikt n.l. op Donderdag 30 April, Prinsesse-verjaardag, is een ''buitenge woon geslaagde geworden. De groote bovenzaal van Concordia was goed bezet, toen het strijkje van den heer De Boer de feestelijke welkomstmuziek inzette. Namens het Vaandelcomité werd het ope ningswoord gesproken door den voorz., den heer K .E. Roseboom, die allen op deze bui tengewone avond verwelkomde in het bijzon der de edelachtb. heer H. G. v. Kempen, bur gemeester, die zoo goed is geweest om de vaandeluitreiking te willen komen verrichten. Tegenwoordig waren ook de beide wethou ders, de heeren Kalsbeek en Zon en meerdere gemeenteraadsleden. Verder gaven vele cor poraties en vereenigingen blijk van hun be langstelling door de vertegenwoordiging van geheel of gedeeltelijk bestuur. Zooals we van den voorz. vernamen, ver leenden, behalve het strijkje, onder leiding van den heer De Boer, ook hun medewer king de beide Zangvereenigingen, de Gem. Zangvereen. „Oefening en Stichting' en de Chr. Zangvereeniging van denzelfden naam. Door de onderafdeeling van eerstgenoemde vereeniging, een dubbelmannenkwartet, werden een tweetal meerstemmige liederen gezongen onder leiding van den heer Joh. Maarschal- kerweerd. Na dil Zangnummer had door den burge meester de onthulling van het vaandel plaats. Met een warme toespraak, gevolgd door een daverend applaus, werd deze plechtigheid ver richt en vertoonde zich het vaandel aan de cogen der aanwezigen. Het vaandel ziet er keurig uit, middenin de stamboom van het Oranjehuis- Dat het ten zeerste op prijs werd gesteld, bleek uit de woorden gesproken door den waarn. voorzitter van „Koninginnedag", den heer A. Zon. Na zijn dank voor dit kost baar geschenk, legde spr. even aan de talrijke aanwezigen uiteen het doel van de Woerden- sche Vereeniging „Koninginnedag", de een- beid, waarmee de geheele burgerij,- afgezien van verschillende politieke richting en ge zindten, de verjaardagen van het Vorstenhuis viert. Spr. brengt dank aan het Vaandelcomi té voor de vele moeiten om tot aanschaffing van dit vaandel te komen. Tevens ook aan den edelachtbaren heer burgemeester, het hcofd dezer gemeente, die steeds bereid is gevraagden steun te geven. Spr. hoopt het vaandel, dat hij rein en onbesmet heeft ont vangen, later ook rein en onbesmet aan zijn opvolers over te dragen. Na het daverend applaus, volgend op deze toespraak, werd uit volle borst het vaandel lied gezongen, voor deze gelegenheid samen gesteld. De Oranjestemming zat er na dit lied geheel en al in. De heer Joh. v. Meggelen uit Rotterdam, hield hierna een geestdriftige rede, getiteid: ,.'t Is Oranje, blijft Oranjeonder het nieu we vaandel. Spr. herinnert aan de hechte banden, die hij immer met Woerden heeft gehad en de sympathie waarvoor die hem gedwongen heeft naar Woerden te komen. Hij herinert dan aan het vers van Vondel: Waar wordt er grooter trouw, enz. Spr. wil een huwelijk voor oogen stellen, zcoals Vondel dit bezongen heeft; een. huwe lijk reeds 360 jaar oud, het huwelijk van Nederland en Oranje. Hier gaat spr. uitvoeriger na de levensloop van Willem van Oranje. We kunnen dit ge deelte niet het beste van spr.'s rede noe men, waar over verschillende zaken werd ge sproken, die beter in een gemengd gezelschap als van dezen avond, hadden kunnen gezwe- en worden. Woorden als Inquisitie,, de vele „vrome watereuzen", konden gevoegelijk worden weggelaten. Spr. wijst erop, hoe de verbreking van de band met Oranje bij het vertrek van Prins Willem V later genoeg is berouwd. Verder herinnert hij aan de houding van LEIDEN. Donderdag, Vriendenkring, ter eere van heb Allerheiligste Sacrament, Jeugd gebouw Maria Gijzensteeg 815 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds var 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Van Boc- kel, Jasperse, Meijboom en Rassers. De Zondagsdienst der huisartsen- te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 9, tel. 807. daarbij tevens gesterkt doijr hgTfcebruikj van Mijnhardt's Zenuy/tabfettarf' Glazen Buisje 75 ct. Bij Apofh. cnlfrogiston 4685 de stad Woerden bij het eind« van den Fran- schen tijd ten opzichte van Oranje. Eere brengt spr. aan de voorvaderen van Woerden, die den moed gehad hebben om vcor Oranje uit te komen. Hierna komt spr. tot den koning Willem en koningin Wilhelmina, waarbij naar voren worden gebracht haar liefde tot het volk va* Nederland en de bewijzen waaruit deze lief de is gebleken. In het bijzonder wijdt spr. woorden aan den geboortedag van prinses Juliana. Bij het einde zijner rede zegt spr. het be stuur der Vereeniging „Koninginnedag" te fe- liciteeren met dit schitterende vaandel, waar achter wij allen, aldus spr., moeten optrek ken als Oranje-gezinden, die het gezag willen handhaven. Met een vurige peroratie eindigt spr. dan zijn langdurig toegejuichte rede. Na eenige schitterende nummers van zang vereeniging en kwartet werden woorden van hulde gesproken door verschillende personen o.a. door den heer Breunesse, die in 't bij zonder de band gesprak tusschen burgerij en vereeniging. De voorz. van Koninginnedag, had nog woorden van toelichting over ontstaan en werkwijze der vereeniging. Tenslotte dankte hij allen, die hebben bijgedragen voor het vaandel, maar inzonderheid bracht hij dank vcor het werk van den voorzitter van het comité, die zooveel moeite heeft gedaan om deze avond zoo goed mogelijk te doen slagen Een driewerf hoera werd hierna uitgebracht op den voorz. van „Koninginnedag". R. K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". Viering 38ste Dies natalis. De R. K. Studentenvereeniging „Sane- fcus Augustinus" alhier hoopt Maandag a.s. haar acht en dertigsten dies natalis te vieren. De dag wordt begonnen met een ge zongen H. Mis, des morgens te 9 uur op gedragen door den moderator, den wel- eerw. heer rector R. J. J. Reijnen, in de kapel van het St. Elisabethgestioht aan de Hooigracht. Te hall elf heeft een gemeenschappe lijk ontbijt plaats in het „Eigen Huis", terwijl des middags te kwart voor drie in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de herdenkingsvergadering zal plaats hebben, waar als feestredenaar zal op treden dr. Stein uit Utrecht met het .onderwerp: Pierre Lotti.. Te 6 uur is er gelegenheid tto dineeren op het „Eigen Huis", waarna te 8 uur de uitvoering in den Schouwburg plaats vindt. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING „A. G. A. B." „De Spaak in het Wiel". Ter gelegenheid van de 38ste Dies Na talis van de R. K. S. V. „Sanctus Augus tinus" op Maandag 4 Mei a.s., zal de on derafdeeling A. G. A. B. in den I.eidschen Schouwburg een opvoering geven van het tooneelspel van Jo van Ammers-Küller: „De Spaak in het Wiel." Dit stuk, dat van speelsters en spelers ongetwijfeld groote inspanning vraagt en bovendien een uitstekende regie vereischt, zal bij het publiek om zijn groote levens echtheid ongetwijfeld in den smaak vallen, temeer waar de laatste successen van A. G. A. B. (men denke slechts aan de op voering van „Freuleken") een gave opvee ring waarborgen. Zooals gewoonlijk zullen de baten van dezen Schouwburgavond weer voor liefda dige doeleinden worden aangewend en wel voor de St. Vincentiusvereeniging en het Katholiek Indisch Studiefonds. Wij vertrouwen dan ook, dat zeer vele bezoekers a.s. Maandag in den Schouw burg aanwezig zullen zijn om niet alleen het liefdadig doel te steunen, maar ook van, naar we gerust mogen aannemen, hoogstaand tooneelspel te genieten. Bij ministeriele beschikking is voor het tijdvak van 1 Mei tot 31 Juli de da- gelijksche vergoeding voor niet in na- tura verstrekte fourage bij voortdurend of tijdelijk verblijf ter plaatse voor de legerkorpsen hier ter stede vastgesteld op 69 cent.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2