22ste Jaargang ZATERDAG 2 MEI 1931 Nó. 6887 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e£cidócHe0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De vrijheid en de religieuzen. In liberale kringen vooral is de vrijheid immer gevierd als een zeer kostbaar goed. En inderdaad: de vrijheid heeft een niet gemakkelijk te overschatten waarde. Maar 't is een dwaling, vrijheid te beschou wen als een zekere ongebondenheid, en de geoorloofdheid van het gebruik van vrij heid te stellen buiten de beperking, welke daaraan wordt gesteld door plichten van rechtvaardigheid en liefde ten opzichte van anderen, en buiten de omgrenzing, welke het algemeen belang aanwijst. Als het begrip vrijheid redelijk en chris telijk wordt opgevat, zijn er geen dieper overtuigde voorstanders van de vrijheid, dan wij. Doch men moet de vrijheid niet alleen verdedigen en bejubelen.... wanneer men er zelf profijt van trekt. Vrijheid, zoo ver redelijk en christe lijk mogelijk voor den werkgever, maar óók voor den werknemer; voor den' bezit ter, maar óók voor den bezitlooze. Vrijheid voor alle vredelievende staats burgers onverschillig van welke gods dienstige overtuiging en onverschillig van welke politieke richting. Een onpartijidge toepassing van hun vrijheidsliefde blijkt echter voor velen dikwijls heel moeilijk te zijn. Niet in het minst ook voor velen in liberale kringen. Wij treffen daarvan nu weer een voor beeld aan in de „Haagsche Post", waar de liberale oud-minister Treub, over de sala- rieering van de onderwijzers-kloosterlingen schrijvend, opmerkt': „Het is ook van algemeene bekend heid, dat 'S Rijks uitgaven voor de 'sala rissen der onderwijzers, wat aangaat de katholieke onderwijskrachten, slechts zeer ten deele besteed worden voor de onderwijzers en het onderwijs zelf en kerkelijke doeleinden dienen, welke niet strooken met de geloofsovertuiging van de meerderheid der belastingplichtigen, die hierin hebben bij te dragen". Het christelijk-historisch orgaan „Neder land sch Weekblad" neemt deze uitlating van prof. Treub over! Bij deze liberale en christelijk-histori- sche opvatting maakt nu de „Tijd" van gisteravond eenige opmerkingen, die heel ad rem zijn: „Een liberale oud-minister van Finan ciën poneert hier de stelling, dat men bij het vaststellen der salarissen rekening moet houden met <|e besteding van die sa larissen, welke dient te geschieden over eenkomstig de geloofsovertuiging van de meerderheid der belastingplichtigen. En een christelijk-historisch weekblad neemt die stelling „met instemming" over! Heeft men de consequenties van deze nieuwe theorie wel overwogen? De Bond van soc.-dem. onderwijzers neemt deel in het kapitaal van de N.V. de Arbeiderspers. Roode onderwijzers dra gen bij, individueel en collectief, in de kosten van het Troelstra-oord. Zij leveren geld aan de partijkas der S.D.A.P., aan de V.A.R.A. enz., besteden derhalve een deel van hun salaris aan doeleinden, die niet strooken met de overtuiging van de overgroot© meerderheid der belasting plichtigen. Dat mag niet! Althans volgens oud- minister Treub. En volgens het „Neder- landsch Weekblad"." Vrijheid blijheid! Deze leus maakt ieder graag tot de zijne, maar hij denke daarbij dan ook aan.... anderen! DE 1 MEI-VIERING. ERNSTIGE ONLUSTEN TE BARCELONA. Winkels geplunderd. OVERIGENS VRIJ KALM VERLOOPEN. Te Barcelona is heb in verband met de 1 Mei-viering tob ernstige ongeregeldheden gekomen. De syndicalisten hadden een ver gadering be-egd, na afloop waarvan een op- bocht, bestaande uit drie a vier duizend personen, naar het paleis van de generali teit trok. om de autoriteiten in kennis te steden met de conclusies van het 1 Mei-ma nifest. Terwijl een delegatie het paleis binnen ging, had zich op het voorp.ein een dichte menigte verzameld, die op den terugkeer der gedelegeerden wachtte. Plotseling weer klonken er schoten. Een paniek maakte zich van de menigte meester, en deze werd nog heviger, toen de schoten talrijker wer den. Naar schatting werden er in totaal on geveer vierhonderd schoten gelost. Toen het vuren was opgehouden, b-eek, dat een politieagent gedood was, terwijl twee zij ner collega's zeer ernstig waren gewond. Voorts waren twaalf burgers gewond, van wie vier ernstig. Eenige winkels in het cen trum der stad werden geplunderd. De orde werd hersteld, toen de pol tie het plein had doen ontruimen en de betoogers had uit eengejaagd. Men weet tot dusver nog niet, wie de eerste schoten heeft gelost. Te Madrid is de dag kalm verloopen. Het 1 Mei-feest is dus niet alleen gevierd als een feest der arbeiders, maar ook als het eerste vrijheids-feest der Spaansohe repu bliek. Te Lissabon kwam het tot gevechten tus- schen betoogers en politie. Eerstgenoemd en wierpen met bommen, waarop de politie met machinegeweer vuur antwoordde. Twee per sonen werd gedood en veertien gewond. Kalm verloop in Frankrijk en België. Uit Parijs wordt bericht, dat de Pa-rij- sche prefect van politie heeft bekend ge maakt, dat iin weerwil van het communis tische parool tot wanordelijkheden en be toogingen, de 1 Mei-dag het karakter heeft behouden van een gewonen werkdag, mede als gevolg van het feit, dat het verkeer nor maal f unctionn eerde. In alle Belgische steden werd, overeen komstig de gewoonte, door de socialisten den 1 Meidag gevierd. Er deden zich geen incidenten voer. Arrestaties te Londen. Terwijl 'in het Hyde-park te Londen een 1 Mei-vergadering werd gehouden, kwam het tot een incident. Toen een man en een vrouw, die de politiebepaliingen hadden overtreden, naar het politiebureau werden gebracht, werden de agenten gevolgd door een menigte, die een dreigende houding aannam- en zelfs tot handtastelijkheden tegen de politie overging. Vier mannen werden gearresteerd, wegens het slaan van agenten en het werpen met steenen. Eenige incidenten in Duitsch- land. In den Lustgarten te Berlijn hadden de communisten gistermiddag vier uur een be tooging georganiseerd. Een half uur later hielden tegelijkertijd vijftig sprekers korte redevoeringen. Er werden liederen gezongen en ettelijke muziekkorpsen deden zich hoo- ren. Na ongeveer een half uur was de betoo- giing reeds weer ten einde, waarna de be toogers terugma-rcheerden naar de vijftig verzamelplaatsen en daar ordelijk uiteen gingen. Te Münohen ging het niet zoo kalm toe. Nadat reeds vroeg in den morgen de drie vak veieenigingsorganisa ties een optocht met muziek door de straten hadden gehou den, waaraan dertig a veertigduizend perso nen deelnamen en waarbij zich geen inci denten voordeden, wisten later op den dag de communisten ongeregeldheden uit te lok ken. Zij trokken in optocht naar het Bava ria-monument, met het doel de sociaal-de mocratische betooging, welke daar werd gehouden, in de war te sturen. De politie, die dit wilde beletten, werd met steenen gebombardeerd, waardoor zeven beambten lidht werden gewond. De agenten zagen zich gedwongen de sabel te trekken en ver sterkingen te laten aanrukken. Ten slotte werden alle communistische samenscholin gen uiteengedreven, waarbij van den gum mistok gebruik werd gemaakt. Terwijl de 1 Mei-dag zelf te Koningsber gen een volkomen ordelijk verloop had, is het in den nacht daarvóór tot enkele inci denten gekomen. Eenige opgeschoten jon gens drongen de Evangelische kerk binnen en staken een paar roode vlaggen uit een toren venster. Voorts werd 's morgens op straat een jongeman gevonden, die ver klaarde overvallen te zijn en verscheiden mesteken in den rug had gekregen. In een der wonden stak nog een afgebroken mes punt. .Later op den dag bad een ongeval plaats, toen de paarden van een boerenwagen schichtig werden bij het naderen van een optocht. De paarden rendeti dwars door de menigte, een agent, die de teugels had ge grepen, meesleurend. Zes personen werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Twee dooden te Warschau. Te Warschau hebben zich eenige ernstige incidenten voorgedaan. Een optocht van communsten werd door de petitie uiteenge dreven. Er ontstond een straatgevecht, waarbij een politiebeambte en eenige com munisten gewond werden. Elders in de stad kwam het eveneens tot een botsing tusscben politie en communistische betoo gers. Hier liet de boe-staind zich zoo ernstig aanzien, dat de politie zich gedwongen achtte, op de menigte te vuren, waarbij twee personen werden gedood. Parade en feestelijkheden te Moskou. Het 1 Meifeest is te Moskou met buiten gewone plechtigheid gevierd. Reeds Don derdagavond was de stad schitterend ver licht en was aan het geheel een feestelijk aanzien gegeven. Alle gouvernementsge bouwen, nartijgebouwen en vakvereeni- gingslokaliteiten waren versierd met vlag gen en plakkaten met ophitsende Meileu zen. Het 1 Meifeest te Moskou begon op het Roode Plein met een parade der troepen, die defileerden voor den volkscommissaris van oorlog en marine, Worossjilow. Tevens waren aanwezig de leden der re- geering, van het corps diplomatique en buitenlandsche aib ei tl e r,s - o r g ani sa t i e s autoriteiten van de communistische partij en. bestuurders van vakvereenigingen en gedelegeerden van arbeiders en boeren uit de U.R.S.S., die uit alle deelen van het Rijk naar Moskou waren gekomen. De volkscommissaris van oorlog, Woross jilow, hield een toespraak, waarna de jon ge soldaten van het roode leger den eed van trouw aflegden. Alle wapenen van het Russische leger hebben aan de parade deelgenomen, o.a. een groot aantal verte genwoordigers van den technischen lucht- dienst. Bijna een millioen arbeiders namen ver volgens deel aan een demonstratie, welker rijen defileerden op het Roode Plein met vlaggen en vaandels, terwijl tal van plak katen met opwekkende leuzen tot vol tooiing van het vijfjarenplan in vier jaren de verdediging van Rusland werden mee gedragen. Op deze plakkaten waren ver der aangegeven de reeds bereikte resulta ten. De sovjet-vlag op de Berlijnsche universiteit. Na het vertrek van de sociaal-democra ten uit den Lustgarten te Berlijn is het gistermiddag omstreeks één uur een com munist gelukt, o phet dak van de universi teit te klimmen en aan den middelsten mast de sovjet-vlag te hijschen. Toen daardoor een menigte op den Franz Joseph Platz te hoop liep, begaf zich een student onder leiding van een beambte van het universiteitsgebouw naar het dak. Hij haalde de vlag neer en verscheurde de ze voor de oogen der menigte. PORTUGAL BESCHIETING DER KUST VAN MADEIRA VOORTGEZET. Zwak verzet der rebellen? De Portugeesche kruiser „Vasco da Gama" heeft gisteren het voorgebergte Pico da Cruz in de nabijheid van Funchal gebombardeerd, zonder dat de opstande lingen het vuur beantwoordden. Volgens berichten uit Engelsche bron bieden de op standelingen slechts zwakken weerstand aan de op verschillende punten van heb eiland onder spervuur gebarkeerde re- geeringstroepen. Hun hoofdmacht verkeert in vollen terugtocht naar Funchal. Vele opstandelingen hebben zich reeds aan do regeeringstroepen overgegeven en zich met hen verbroederd. De organisaties van opstandelingen zijn t§n deele ontbonden. Verscheiden insurgenten zouden aan boord van een Engelsch schip in de haven van Funchal gevlucht zijn, toen het offensief der regeeringstroepen danving. Het mo reel van de regeeringstroepen moet, vol gens berichten uit Lissabon, uitstekend zijn. DUITSCHLAND DE BROODPRIJS IN DUITSCHLAND. Hoe zal verhooging worden voorkomen? Het Rijksministere van Landbouw heeft medegedeeld, dat alles in het werk zal worden gesteld om een ongerechtvaardigde verhooging van den broodprijs te verhin deren. Over de maatregelen zelf wordt echter nog het stilzwijgen bewaard, het geen geen genade kan vinden bij het „Ber liner Tageblatt" en de „Börsenlcurier". Hel eerste blad spreekt van gevaarlijke tariefr verhoogingen die bij de bevolking onrust zullen opwekken, temeer daar in het offi cieel© communiqué in het geheel niet wordt gesproken over een verlaging der tarwe-invoerrechten. De W.T.B.-handelsdienst weet mede te deelen, dat de verlaging der rechten op tarwe zoo zal plaats vinden, dat van tijd tot tijd zekere importhoeveelheden vast gesteld zullen worden, waarop aan de ma lers een restitutie der rechten zal worden verstrekt. Practisch zaler dus niet een algemeen tarief verlaging worden inge voerd. Bij de bespreking van het verslag van het onderhoud, dat de vertegenwoordiger der socialistische Rijksdagfractie met den Rijkskanselier heeft gehad, uitte het be stuur der fractie zijn twijfel ten opzichte van de uitwerking der maa-tregelen, welke de regeering in verband met den broodprijs denkt te nemen. Na het bekend worden van de besluiten der regeering, schrijft de „Vorwarts", dat de sociaal-democratische partij de regeering steeds den eenvoudigen en duideliiken weg heeft gewezen, welke moet worden bewandeld om tot verlaging van den broodprijs te geraken. De regee ring heeft blijkbaar tot geen van deze maatregelen besloten. De sociaal-democra tie zal daarom scherp toezien op hetgeen de regeering in dezen doet. Eventueel zal de noodzakelijkheid van de bijeenroeping van den Rijksdag onder het oog worden gezien. ROEMENIE CRISIS IN ROEMENIE. Het parlement ontbonden. In een speciale zitting van het Roemeen- sche parlement las gisteren de nieuwe mi nister-president Jorga de troonrede voor, die opvallend kort was. Het koninklijk document, bepaalt er zich hoofdzakelijk toe, aan te kondigen, dat dc regeering zelf wel haar plannen aan het parlement zal meedeelen. Het voorlezen van het stuk duurde am per drie minuten. Daarna verklaarde Jorga voor het ge heel gevulde huis, dat zijn pogingen, om zich van de medewerking der partijen te verzekeren, vergeef sch zijn geweest. Hij is óf overal op weigeringen gestuit, óf men stelde hem onaannemelijke voorwaarden, hetgeen vrijwel gelijk staat met een motie van wantrouwen in het kabinet. Daar samenwerking met het tegenwoor dige parlement onmogelijk is, ziet hij er van af de vertrouwenskwestie te stellen. De ko ning heeft derhalve besloten, het parlement te ontbinden. Jorga's uiteenzetingen werden met g«- weldig tumult beantwoord, daar de ontbin ding volkomen onverwacht geschiedde. De nieuwe verkiezingen zullen pp 1 Juli plaats hebben. VERKIEZIN GSLOTERIJ. Ieder kent die doodleuke, maar desniet temin doodergerende verbeteringen onder de trekkingslijsten der Staatsloterij. „In de lijst van gisteren moest No. 13567 gelezen wordeu No. 13569." Zoo ongeveer staat het er dan. Doodeenvoudig. Maar 't beteekent, dat de man, die met zijn winst op No. 13567 al in zijn schik was, om de dooide dood niet langer blij is, ter wijl de gelukkige eigenaar van No. 16539 een doodensprong waagtj in modern Hol- landsch ook wel genoemd „Salto mortale". Precies eender is het nu bij de Staten verkiezingen gegaan. „Een zetel winst voor de Katholieke Staatspartij moet gelezen worden: dat de stand gelijk bleef, omdat er meer R.-K. stemmen bleken te zijn uitgebracht". Doodgewoon: „omdat" en reken het nu •verder zelf maar na. Zoo ging het drie maal, waarbij geluk kig een der verbeteringen ons een winst van drie stemmen gaf. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De 1 Mei-viering rustig verloopen, be halve in Barcelona, waar het tot ongere geldheden kwam. Het Roemeensche parlement ontbonden. De Do X vliegt verder. (Luchtvaart, 2do blad). BINNENLAND. Bloembollen. Uitvoer naar Amerika. Misbruiken in den handel. (L. en T., 1ste blad). De invoer van peulvruchten in Amerika. (L. en T., 3de blad). Zetel Hollandsche Provincie der Zusters Carmelitessen. (Kerlcn. 3de blad). T Zou ook geweest zijn om uit je vel te springen als 't al die keeren voor ons „d'Hont" in de pot was geweest. Met dat al zullen we in den vervolge wat voorzichtiger moeten worden met onze. felicitaties. Er zijn nu meerdere candidaten geweest, die al rondliepen met plannen voor het la ten maken van een officieel costuum: blauw met zilver, dit laatste iets breeder 'dan Raadsleden 't mogen dragen. Zij zagen zich zelf er al in Helaas: de doodnuchtere mededeeling, dat er een vergissing had plaats gehad, be zorgde hen een doodschrik. In plaats van een steek op t' hoofd kregen ze een steek in de zij. Andere candidaten ging 't precies omge keerd, maar zoo gaat 't nu eenmaal bij een loterij,. De tegenvaller wordt er niet lich ter te dragen door. Laten we besluiten, nooit den laatstge- kozene van een lijst meer te feliciteeren al vorens de uitslag officieel is vastgesteld. Het haast-en-spoedwerk" van den verkie zingsavond-zelf is niet te vertrouwen. Eerst afwachten of de loterijlijst ook een rectificatie brengt. Goedkoope trein. Er zal een goedkoope trein loopen van Rotterdam D.P., Schiedam, Delft, Den Haag H.S.M., Leiden en Haarlem naar Den Hel der en terug met bezoek aan de Bloembol- lententoonstelling te Huisduinen op Zondag 10 Mei 1931. Vacantie voor Handels-, Kantoor- of Winkelbediende. Het mag inderdaad een verblijdend tee- ken worden genoemd en mede een resultaat van de sinds jaren door de betreffende vak organisaties gevoerde actie, dat het geven van vacantie hoe langer hoe meer gewoonte werd. Van werkgeverszijde wordt dan ook voor het overgroote deel het nut en de noodza kelijkheid eener jaarlijksche onafgebroken rustperiode zonder tegenspraak erkend. Evenwel dient daarnaast onmiddellijk te worden vastgesteld, dat helaas nog lang niet alle bediendeD een werkelijk behoor lijke vacantie genieten. De bedienden organisaties immers ijveren voor een jaarlijkscihe vacantie van minstens 14 dagen (12 werkdagen) en vandaar, dat zij zicih thans vóór den aanvang van het ko mende va cautie seizoen mede op deze wijze tot de werkgevers wenden met het verzoek om aan alle bedienden minstens een vacan tie va-n dien duur toe te kennen, waarbij zij tevens hunne oprechte waardeering uitspre ken voor hen, die sinds vele jaren dit ver zoek inwilligden en zelfs meer daD dat. Op grond van de verschillende argumen ten, welke sinds een reeks van jaren inzake heb onderwerp vacantie door ons werden naar voren gebracht, waardoor wij inmid dels talrijke werkgevers van heb noodzake lijke en van het nuttig effect eener behoor lijke vacantie mochten overtuigen, meenen wij met een dringend beroep op alle in dezo nog ach ter-blij venden te kunnen volstaan. Wij zijn er van verzekerd, dat meerdere waardeering van de zijde dér werknemers, herwonnen levens- en geesteskracht en den wederom met friss-chen moed opgevat-ten ar beid zullen blijken ten goede te komen niet uitsluitend aan de bedienden, doch tevens aan hen, die, tot het geven van vacantie uit sociale overwegingen besloten, voor het al gemeen bedrijfsbelang een open oog hebben. Onderstaande organisaties vertrouwen, dat dit. dringend betoep weerklank moge vinden bij da-t contigent wergevers, hetwelk tot heden nog niet tegemoet kwam aan hare verlangens inzake he geven eener be hoorlijke vacantie. Het gaat hier om een groot sociaal goed van een beduidende oa tegorie werknemers Nederl. Ver. v. Ghr. Kantoor-en Handelsbedienden. Ned. R.K. Bond van Handels-. Kantoor- en Winkelbedienden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1