DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT In „De Witte Zwaan" ZATERDAG 2 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 De Koninklijk Ned. Indische Luchtvaart Mij. heeft voor haar lijnen een NIEUW TYPE VLIEGTUIG aangeschaft de Fokker Fl2, welke machine achttien personen kan bevatten. Op Schiphol werd een proef vlucht met genoodigden gemaakt. De nieuwe machine wordt door een tractor naar de startplaats getrokken. V a c a n t e- g e n o c g en s. Wij weten niet, of u van plan zijt om uw vacantie in Italic door te brengen. De maand Mei is een zeer geschikte maand voor het land van Mussolini en macaroni; later wordt het wat te warm, althans voor Rome en Napels. Doch indien u serieuze plannen hebt om te gaan zien, hoe de appelsienen groeien, dan moeten wij u waarschuwen, voorzichtig te zijn met de zwarthemden en geen koffers met dubbele bodems mee te nemen en geen garantie, waarin een karikaturale afbeelding van Mussolini voorkomt, want dat is anti fascistische lectuurU hebt dan groote kans denzelfden weg op te gaan, als de Belgische leeraar Moulin, die momenteel met. een gestreept hemdje aan en een bord macaroni vóór zich in het oaohot zit. Eeniigen tijd geleden heeft n.l. een gezel schap Bélgische touristen een bezoek ge bracht aan Italië. Te Milaan verdween een der deelnemers aan deze reis, de Brussel- sche leeraar Moulin en weldra bleek dat hij gevangen was genomen onder beschuldiging als tiisschenpersoon te hebben gediend tus sehen in België vertoevende anti-fascisten en him geestverwanten in Italië. Moulin zou in zijn koffer, die van -een dubbelen bodem was voorzien, brieven en antifascistische lectuur over de Italiaansche grens hebben gesmokkeld. Moulin werd naar Rome overgebracht en zal nu, krachtens de in Italië voor anti fascistische actie geldende wetsbepalingen, voor de buitengewone fascistische recht bank moeten terecht, staan. Het gebeurde heeft in België en in het bijzonder in studentenkringen want het was een reisgezelschap van studenten, waar van Moulin deel uitmaakte groote sensa tie gewekt en heeft te Brussel reeds tot zeer vijandige betoogingen tegen het ItaU- aansche fascisme aanleiding gegeven. Be toogingen- die natuurlijk in Italië tot door de fascistische partij georganiseerde con tra betoogingen hebben geleid. Nu is het maar de vraag: was de heer Moulin werkelijk zoon antifascist 1 De fascistische rechtbank zal het uitmaken. Maar te Brussel heeft men weinig vertrou wen in de onpartijdigheid en objectiviteit van deze rechtbank. De Belgische regeering heeft stappen gedaan to Rome en weten te verkrijgen, dat Moulin zich zelf een advo caat zal mogen kiezen en dat het proces door den Belgischen gezant zal kunnen wor den bijgewoond. Men hoopt, dat dit de objectiviteit zal bevorderen. B e g r o o t i 11 g. Wie zelf in de nes ten zit, heeft altijd interesse voor hetgeen een ander doet om eruit te geraken. Zoo zien wij altijd graag naar de wijze, waarop een andere regeering haar begrooting slui tend weet te maken en deze week hebben wij het beleid van den Engelschen kanselier van de schatkist Snowden kunnen gade slaan. Over het algemeen is men in Enge land nogal opgelucht over Snowdcn's bc- grooting; men was bang, dat hij met be lasting verhoogingen aan zou komen en het bekende socialistische recept toe zou pas sen van: ..halen waar het te halen is." Doch, zooals het meer gaat. wanneer soci alisten hun principe moeten toepassen, dan blijkt deze toepassing al heel weing te verschillen van de driewerf vervloekte ka pitalistisch e me thoden Snowden is er" inderdaad in geslaagd zon der belastingverhooging de eindjes aan el kaar te knoopen. Hij raamt de staatsuitga ven op 803 millioen pond. de inkomsten op 766, zoodat er een tekort is van 37 millioen. Ter dekking wil de minister 20 millioen nemen uit 't z.g. valutafonds, dat tijdens den oorlog te New York was gedeponeerd om het pond sterling tegen sterke fluctuaties te vrijwaren en thans beschikbaar is omdat het doel waarvoor het was gevormd, is ver vallen. De overblijvende 17 millioen verwacht de minster van een bespoedigde inning der overigens gelijkblijvende inkomstenbelas ting (10 millioen) en van een verhooging van vier tot zes stuiver per gallon pertrolc- um en benzine (7 1/2 millioen), welke verhoo ging te rechtvaardigen is wegens de sterke prijsdaling van deze artikelen. (Een indi recte belasting! Wat 'n beginselverzaking!) Met de bate uit de vervroegde belasting inning zit het zoo: De belastingbetalers zullen ditmaal met 1 Januari 3/4 van hun aanslag moeten storten in plaats van, zoo- als tot dusver, de helft. Met het resteerende kwart kunnen zij tot 1 Juli wachen. Daar het begrootingsjaar van April tot April loopt, valt de laatste belastingtermijn bin nen het volgende begrootingsjaar. Tot dus. ver bedroeg dat de helft van de belasting opbrengst, maar ditmaal zal het slechts een kwart bedragen. De schatkist krijgt dus over dit begrootingsj"aar een kwart van de inkomstenbelasting méér binnen dan an ders, maar voor het volgende een kwart minder. Dit bedrag, geschat op 10 millioen zal mitsdien het volgende jaar moeten wor den gevonden. Het. is een verplaatsing, die de minister in de huidige buitengewone om standigheden gerechtvaardigd acht. in de hoop op het aanbreken van een beteren tijd. Ta rief verhoogi n g. Ook Duitschland hoopt op betere tijden, maar hoe langer hoe vaster in het net der steeds hoe langer hoe langer hoe vaster in het net st ijgende tariefsverhoogingen. Dezer dagen heeft het. rijkskabinet haar jongste besluiten gepubliceerd inzake haar agrarische politiek. De Duitsche landbouw moet geholpen worden, derhalve wordt de invoer van buitenia-ndsch graan en vleesch belemmerd. Maar het gevolg is, dat het binnenland niet over voldoende voorraden beschikt om aan de vraag te voldoen en de prijzen dus moeten stijgen. Dat is heel prettig voor de landbouwers, maar minder prettig voor de consumenten, die zoodoende de ste-un, welke aan den landbouw wordt verleend, moeten betalen. De verhooging der invoerrechten komt, zooals gemeld, op het volgende neer: De rechten op levende varkens worden tot 1 November a.s. bepaald op 40 mark per 100 kg. (tot dusver 27 mark). Voor de daar opvolgende periode zal het Kabinet opnieuw een beslissing nemen, waarbij de verdere ontwikkeling van de situatie op de varkens- markt als maatstaf zal worden genomen. Voor haver wordt het recht van 12 tot 16 mark per 100 k-g. verhoogd, voor erwten van 15 tot 20 mark. voor boonen, voeder erwten, enz. van 4 tot 8 mark. Voor ganzen zal in het tijdvak 16 Octo ber31 Maart a.s. het vecht verhoogd wor den tot 2.10 mark per stuk of 36 mark per 100 kg. De rechten op vleesch en vleeschproduc- ben worden met 50 a 60 pOt. verhoogd. Vooral deze laatste verhooging doet do deur dicht en komt practisch neer op een sluiting der grenzen. Aanvankelijk wilde minister-Sehiele („de" man van de tariefverhooging) ook het in voerrecht van boter verdubbelen, maar tot nog toe heeft hij er dat niet door kunnen krijgen. De o p r o e r-v a a n. De volken van Iberischen bloede kenmerken zich de laat ste twee jaar door een opstandigheid, die niet alleen te verklaren valt uit ontevre denheid over economischen acht ei-uitgang, waaronder zij immers niet sterker lijden dan andere volken. Welke factoren verder nog meewerken mogen anthropologen uit maken; het verschijnsel dat zoowel in Span je en Portugal als in vrijwel alle Zuid- en Midden-Amerikaansche republieken de woe lingen niet van de lucht zijn. is in elk geval bijzonder belangwekkend, schrijft de N.R.C. Hoe het komt, zullen ook wij niet uitma ken, maar 't is een feit. Het schijnt wel of deze volken het oproer maken in het bloed is gaan zitten. In Portugal is het voortdurend aan ?t rumoeren. Madeira wil zich niet overgeven en de Portugeesche troepen maken wel aanstalten om tot den aanval over te gaan, maar straf hebben zij de zaak tot dusver nog niet aangepakt. De toestand in Spanje ontwikkelt zich, wij zullen deze ontwikkeling kalm afwach ten. Over de revoluties in de Zuid- en Mid- den-Amerrkaansohe republieken zullen we maar zwijgen, anders blijven we aan den gang. VOETBAL It. K. FEDEEATIE. Overzicht. Het voetbalprogramma wordt morgen voor het Federatie-kampioenschap voort gezet met de wedstrijden H. M. S.—N. E. O. en R. K. T. V. V.Caesar. Het valt in derdaad moeilijk eenige voorspelling om trent de resultaten dezer wedstrijden te doen. Wij althans weten te weinig van deze clubs, ook na de reeds gespeelde wedstrij den, om tot eenige logische gevolgtrekking te komen. We zullen de uitslagen Zondag avond maar kalm afwachten. Voor de promotie- en degradatiecompe titie der eerste klasse D. en E. speelt Lisse morgen tegen R. K. A. V. De Lissenaren zijn wel heel onfortuinlijk begonnen tegen Santpoort en we zijn benieuwd wat ze morgen in Amsterdam zullen presteeren. R. K. A. Y. heeft reeds twee verloren wed strijden geboekt en dus zijn de Amster dammers niet onoverwinlijk. Intusschen zal het voor Lisse aanpakken zijn! In deze competitie wordt verder ge speeld FortitudoSpartaan. We dienen af te wachten wat de Culemborgsche club in deze afdeeling van plan is. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenschap R. K. F. II. M. S.—N. E. O.; R. K. T. V. V.— Caesar. Promotie- en degradatie. Eerste klasse D. en E. R. K. A. V.Lisse; FortitudoSpartaan De competitie. Eerste klasse A. VolhardingKimbria; Pt. K. O. N. S. O. V. C.; Valkenburg—rSitt. Boys. Eers.te lc'rasse C. Grol's Heerenberg; Quickde Zweef; S. D. O. U. C.—V. D. Z. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging Leiden. Het programma voor a.s. Zondag zal bestaan in een ontmoeting tussehen de Leiden-junioren en de junioren van Teij- lingen. Een wedstrijd, die er wezen mag. Denkt er om, Leiden-junioren, deze wed strijd moet gewonnen worden, dat kan ook mits jullie allen present zijn en werken tot het einde toe. De wedstrijd begint om halfeen, dus niet zooals vermeld, om 1 uur. Zorgen jullie op tijd te zijn want om half twee spelen de R. W. D. tegen S. J. C. op ons terrein. Om 3 uur is er een oefenwedstrijd tus sehen het P. K. elftal en een gecombineerd Leiden I en II-elftal. Een ontmoeting die zeer op prijs wordt gesteld door de ver- eeniging Leiden. En wij wenschen dan ook van harte, dat het een prettige en faire wedstrijd mag worden. A t h 1 e t i e k. A. s. Maandagavond zal de laatste indoortrainingsavond ge houden worden van de R. K. S. V. Leiden, Gymn. ver. Jeanne d'Arc en Gvmn. ver. Urlo. De atlileten worden beleefd doch dringend verzocht om op den laatsten avond allen present te zijn voor het be spreken van zeer belangrijke aangelegen heden. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Morgen speelt het 2e elftal om 12 30 uur op eigen terrein tegen Westlandia II. Na- het mooie succes van Zondag jl. te gen V. A. C. II gelooven wij wel. dat de 2e elftallers hun best zullen doen ook Zondag een goed resultaat te bereiken. Aanpakken zal dan echter de boodschap zijn, daar de stoere Westlanders niet ge makkelijk te overwinnen zijn. Toch ver trouwen wij, dat de A. V. V.'ers in een mooien wedstrijd zullen trachten toch min stens één puntje thuis te houden. A. V. V.a speelt om 1.15 uur uur tegen S. D. S.a te Den Haag en A. V. V.b om 12 uur tegeu Gr. Floris. Wij rekenen er op, dat de Junioren allen present zullen zijn en zullen trachten in mooie wedstrijden een of meerdere punten te behalen, doch dan zal het noodzakelijk zijn, dat allen hun best doen en goed samenspelen. R. K. Sportvereen. „St. Bernardus". Morgen is voor de elftallen van „St. Bernardus'' een ware rustdag, uitgenomen voor het eerste elftal, dat te 12.30 thuis speelt tegen V. A. C. I uit 's-Gravenhage. Dat deze wedstrijd zeker spannend be looft ie worden, daaraan twijfelen wij niet, daar V. A. C. zeer zeker revanche zal ne men voor de geleden nederlaag eenige we ken geleden. Dus eerste elftallers komt a.s. Zondag voltallig op en tracht docr een mooi en vlug spel de puntjes thuis te hou den. Dan bezorgt u ook de supporters, die zeker in grooten getale aanwezig zullen zijn, een genoeglijken middag. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Alle leden, jongens zoowel als meisjes, junioren zoowel als senioren worden nog eens opgewekt en dringend verzocht mor gen om 12.30 uur aanwezig te willen zijn op het schoolplein en daar te willen ver schijnen in clubcostuum. De gymnasten komen dus in gymnastiekcostuum, (gym schoenen!) de voetballers in hun voetbal- pakje, de athleten in athletiekcostuuin. Speciaal vertrouwen wij erop, dat de se nioren ons niet in de steek zullen laten. Niemand behoeft er zich voor te schamen lid te zijn van een R. K. sportvereeniging, en iedereen mag daar gerust voor uitko men! En daar het hier bovendien een re clame- of propagandaoptocht geldt voor een bij uitstek goed doel, daar vertrouwen wij erop, dat geen enkel lid morgen ont breken zal. Meerburgers toont morgen, dat ge zijt fiere Roomsche sportlui, Roomsch niet alleen in woord, maar ook in daad. Komt morgen in grooten getale op, waar door de optocht van de leden van de R. K. S. V. „Meerburg" een waardig begin zal zijn van het programma! Dab nie mand wegblijve! Het Bestuur heeft besloten, dat er nog deze maand, een clubavond gehouden zal worden voor de jongens en eèn voor d© meisjes. De juiste data zullen nog nader worden bekend gemaakt. Er zal gezorgd worden of liever gezegd er is al gezorgd voor buitengewoon aardige programma's. Op 2en Pinksterdag zal een groep meis jes, en een groep heeren uitkomen in de wedstrijden, die op dien dag in Schiedam zullen gehouden worden. Flink oefenen maar. Personen, die zich wenschen op te geven voor de Meerburgtoer op Hemelvaartsdag gelieven dit spoedig te doen aan den heer Th. Bergers. Morgen om 2.30 uur speelt Meerburg II thuis tegen Alphensche Boys II, een der sterkste elftallen uit de afdeeling! Drie athleten trekken naar Amsterdam, om da'ar uit te komen in een veldloop. Allen flink succes! De andere Meerburgers gaan om 12.30 uur naar het schoolplein in clubcostuum. maar dat wist u al FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HERZOG. 37) Een half uur later belde hij aan de tij delijke woning van Lisa Friedrich. Vilma wilde hem eerst niet toelaten, maar hij drong net zoolang aan tot hij zijn zin kreeg. Hij vond de beide meisjes in een toestand van de grootste nervositeit. Lisa zat in een grooten stoel weggedo ken en speelde zenuwachtig met de kwas ten van haar peignoir. Toen ze Schoner zag binnenkomen stond ze snel op. U komt niet op een erg geschikt oogenblik, zei Lisa apatisoh. Mag ik vragen wat u op dezen tijd hier brengt? "Vilma, was discreet de kamer uitgegaan en Schoner ging direct tot den stormaan val over. Juffrouw Friedrich, ik kom uit naam van allen die het goed met u meenen om u te bezweren van uw plan af te zien om in den schouwburg hier te debuteeren, ja, in het algemeen om uw opera-plannen tc la ten varen. Ik heb debuut al achter den rug, zei Lisa rauw. U komt dus te laat. Maar uw debuut heeft immers nog niet plaats gehad. Ik ben zelf in den schouwburg geweest! Wel, antwoordde ze en trommelde znuwachtig met haar vingers op de leu ning van den stoel: dan bent u er toch zelf getuige van geweest.... Van die grap die u met die goedmoe dig© burgerluitjes hier hebt uitgehaald?, vroeg de graaf. Het was eenvoudig schitterend, hoe u, nadat Jt tot u was door gedrongen voor wat voor duf en onartistiek publiek u moest optreden, dat direct den rug hebt toegekeerd en het twijfelachtig genoegen om voor die kleinsteedsche kren- tenwegers te spelen aan een ander hebt overgelaten. Lisa was verbluft door de kiesche bru taliteit waarmee haar bezoeker de dingen op hun kop zette Mijn carrière is mislukt, zuchtte ze dof. Volkomen. De menschen zouden me uitlachen als ik het waagde terug te komen Ze staarde triest voor zich uit en scheen een heftigen innerlijken strijd uit te vech ten. Plotseling sloeg ze de handen voor haar gezicht en schreide. Haar lichaam schokte van de snikken. Graaf Schoner was naar het raam gegaan en wachtte discreet tot ze een beetje tot bedaren zou komen. Toen het snikken ophield ging hij langzaam op haar toe. Beste juffrouw Friedrich. Ze keek op, verwonderd dat hij er nog was en maakte een handgebaar alsof ze hem verzocht heen te gaan. Neen, zei Schoner beleefd maar be slist, ik ga niet direct heen. Ik vraag u met den meesten nadruk: beschouw den verloofde van uw beste vriendin ook als uw vriend, die op het oogenblik niets lie ver wil dan u van dienst zijn. Uw schaam tegevoel weerhoudt u om den eenig juis- ten stap te doen, namelijk zoo spoedig mo gelijk uw plannen op te geven en naar huis terug te gaan. En-tóch moet u dat doen, want het is uw plicht. En een vrouw met zooveel karakter als u, zal dien plicht ook zonder twijfel beseffen. Niemand heeft een flauw idee van uw debuut. Uw naaste omgeving is te kiesch om er over te pra ten. En voor de menschen van deze we reldstad bent u een zeker Fraulein Walter. Wel, „Fraulein Walter" lijkt me- een heel rekbaar begrip Lisa probeerde nog zich tegen den vreem den indringer te verzetten, maar haa» kracht was gebroken. U praat zoo vrijmoe dig tegen me, zei ze, alsof u mijn zielver zorger was en u verschanst u achter den naam van mijn liefste vriendin, zoodat ik nog niet eens met fatsoen boos op u kan worden. Dat zou ook niet het minste resultaat hebben, antwoordde Schoner droog. Ik hoop, dat u mij wilt toestaan ver der te praten. Denkt u eens aan de blijd schap van uw arme moeder, wier pad nooit over rozen is gegaan en die nu, naast de zorg voor de zaak en het gezin, ook nog de zorg voor het welzijn en de toekomst voor een dochter heeft, die van huis is en in een volkomen vreemd en eigenaardig milieu verkeert. Denkt u ook aan Konrad Barenfeld, den ridderlijksten en nobelsten kerel ter wereld, die bij den eersten kik, dien uw moeder gegeven heeft, onmiddellijk is teruggekomen en den herkulesarbeid op zich heeft genomen ora de „Witte Zwaan" zijn ouden roem terug te geven En u wilt van uw kant niets doen voor het belang van de familie Al leen maar opdat u niet zult hoeven te be kennen: ik heb me vergist? Gelooft u dat u dit zult kunnen uithouden, dat op een goeden keer het heimwee n niet op een vreeselijke manier te pakken zal krijgen Laten we nu eens niet kleinzielig zijn en het conventioneel masker voor een oogen blik afdoen U houdt van iemand U bent koppig en wilt uzelf niet bekennen, dat dit gevoel nog niet in u is gestorven en dat u hem nog niet verloren hebt. Waar om wilt u uw gevoel van vrouwelijke zacht heid niet aan het woord laten?.... hij houdt van zachtheid Schoner was vlak bij haar gekomen en had haar hand genomen. Het gesprek begint een beetje pijn lijk tc worden, nietwaar? Ik wil er zelf ook liever mee uitscheiden. Maar ik bid u, geef mij nu ook eens een bewijs van 'uw beroemde eerlijkheid en zeg: Ja, ik houd van hem en jij, Joseph, Schoner zult onze huisvriend worden Lisa keek hem recht in de oogen. Er kwam ccn glimlach om haar mond. U hebt gelijk, zei ze zacht maar beslist. Joseph Schoner maakte een diepe bui ging en kuste haar hand. Vilma, riep Lisa, wil je aan meneer Schoner vragen of hij zoo gauw mogelijk wil vertrekken 1 Het meisje kwam weer binnen. Ze zag direct aan het gezicht en de houding van den graaf dat hij overwinnaar was geble ven in den strijd. Ik offer met genoegen voor den twee den keer mijn nachtrust op, tenzij u er de voorkeur aan geeft mij als reisgezel te heb ben. Neen, neen, weerde Lisa af. Mis schien wilt u ze wel voorbereiden? En wat moet ik tegen Konrad zeg gen? Zeg hem dat hij mij wachten zal bij moeder. Dus hij moet niet aan het station ko men? Neen, alstublieft niet. Goed dan kom ik zelf en ik zal zor gen, dat er een auto is. Ik hoor óók bij de „Witte Zwaan".... al eeuwen!! Daarom voel ik me ook geroepen om voor het heil van de burchtzaten te zorgen. Tot ziens dan Daarop kuste hij Vilma de hand. Hebt u misschien nog een boodschap voor mijn vriend Pfalzdorf Ik zie hem eer der dan u Doet u hem mijn groeten en aan va der ook, zei Vilma blozend. Toen de graaf vertrokken was, trok Lisa haar nieuw vriendinnetje hartelijk naar zich toe Konrad Barenfeld stond met een ernstig gezicht en ccn beetje bleek in de bruin- behangen woonkamer van de „Witte Zwaan". Schoner was een half uur geleden weggegaan om de beide meisjes van den trein te halen en Heinrich Pfalzdorf was met hem meegegaan om Vilma thuis ie brengen. Mevrouw Friedrich had juist haastig de kamer verlaten, want ze had een auto voor de deur hooren stilhouden. Er gingen een paar minuten voorbij die Baren feld een eeuwigheid lekenMaar nu moest de begroeting tussehen moeder en dochter toch wel langzamerhand afgeloo- pen zijn De deur ging open. Lisa stond op den drempel, met tranen in de oogen. Hij deed een pas naar vorenToen lag ze in zijn sterke armen, haar hoofd tegen zijn borst. Het verleden trok voor hun oogen weg ate nevels voor het licht van de zon. BESLUIT. Driemaal hadden zomer en winter elkaar weer afgewisseld, de „Witte Zwaan" had 't onbewogen godegeslagen. Blank en glan zend spreidde hij zijn vleugels uit over ccn gelukkig huis. Hij had zich zelfs de humo ristische vrijheid gepermitteerd om voor een poosje in een ooievaar te veranderen en vol jongen moedertrots droeg Lisa Ba renfeld haar stcvigen kleinen jongen op den arm. „Joseph" heette hij naar zijn peet cn graaf Schoner had het kleine meisje, dat Gertrud hem kort geleden geschon ken had, „Lisa" genoemd. Meinard, de vioolmusicus was als ver jongd sedert hij als tweede kapelmeester in de Opera den dirigeerstok zwaaide. Hij woonde met zijn dochter op een vriende lijke etage aan den Rijn. Vilma bloeide als een roos. Over een paar weken verwachtte ze haar „Heinz" terug, die van een twee jarig verblijf in de landen van overzee te rugkeerde om de hem door den heer Ba renfeld aangeboden betrekking te aanvaar den van procuratiehouder bij de sterk voor uitgaande firma „Engelbert Friedrich Nachfolger" en om dan tegelijk zijn ver loving publiek te maken. Dores en zijn vrouw Jette hadden van den nieuwon apotheker, een-ouderen, ge moedelijken vrijgezel, reeds vergunning gekregen om voor deze gelegenheid den trouwen wapenvogel boven de deur van de apotheek met guirlandes te versieren EINDE.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13