22ste Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1931 No. 6886 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND ^e£cldóelie0ou^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per port 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Naar aanleiding van de 1 Mei-viering der S.D.A.P. Vandaag is 't hoogfeest van. de S. D. A. P.: de 1 Mei-dag. Wij misgunnen den sociaal-democraten dezen feestdag volstrekt niet en ver van ons is 't, om met een zekere geringschat ting, om van uit de hoogte neer te zien op dezen feestdag van een groot aantal on zer medeburgers; een feestdag, gewijd aan hun idealen. Zulk een stemming is de onze niet! Wij misgunnen den sociaal-democraten dezen feestdag volstrekt niet. Wij hebben onze feestdagen. En de om ook hier dit woord 'ns te gebruiken debewus- t e katholiek vindt in z ij n feestdagen, door den loop van héél het jaar, een rijk- wellende bron van idealisme, waaruit, kan worden geput energie, men3chelijke kracht, om het leven over héél het terrein zoo goed en zoo mooi mogelijk te maken menschelijke kracht, èn dank zij niet onzen eigen verdiensten Goddelijke bij stand Wij misgunnen den sociaal-democraten dezen feestdag volstrekt niet. Wij kunnen ons indenken, ons verplaatsen in wat hen tot deze feestviering drijft en dringt. Maar zij van hun zijde moeten er zich ook niet over verwonderen, wanneer wij constatee- ren, dat op den 1 Mei-dag zoo bijzonder duidelijk wordt gedemonstreerd, dat ka tholieken in de S. D. A. P. zich niet krui nen thuisgevoelen Natuurlijk niet ^/lleen en niet allereerst om de 1 Mei-viering is katholiek- en so cialist-zijn onvereenigbaar; natuurlijk niet. Deze onvereenigbaarheid is een ge volg van de beginse 1-klove, van het principieel verschil in levens- en wereldbeschouwing. Maar in de 1 Mei-viering blijkt dat ver schil wel heel duidelijk. Op dit wij mo gen zeggen: hoogtij van het socialisme is er niets, letterlijk niets wat heenwijst naar de erkenning van het Godsbestaan, van den Godsdienst, van de eeuwigheid.. En dit moet ieder geloovig en godsdienstig mensch aanvoelen en beseffen als een don kere en droeve leegte.... Och neen, de Kerk, het Katholicisme wil de menschen niet zoel houden met een wissel op de eeuwigheid. Dat is oppervlak- dige praat, waarvan de bedoeling laster lijk is. Eerstens, een wissel op de eeuwigheid, die zeker betaald wordt, is toch in geen geval een minder benijdenswaardig goed! De aard en de omvang van dit artikeltje in de krant laten niet toe, om te meditee- ren over het verschil in honderd jaar stof- felijk-rijk leven en een gelukkige eeuwig heid Maar 't is niet waar, dat de Kerk geen open oog en open hart zou hebben voor de stoffelijke, de tijdelijke belangen van de menschen. Een dergelijke bewering zou in strijd zijn met de klaarblijkelijke waarheid! De Kerk predikt de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde, voor de verdeeling en het gebruik der aardsche goederen. De Kerk erkent en houdt voor de waarde van stoffelijk bezit voor het geestelijk leven Dinsdag nog zeide de Bisschop van Haarlem in een rede, op het Groot-Seminarie te Warmond gehouden: „We weten allen: het opgaan van den mensch tot God wordt, ook beïnvloed door het materieele milieu, waarin hij leeft". De Kerk miskent niet de waarde van het materieele, het stoffelijke, geenszins; zij stelt echter daarnaast en daarboven de realiteit, de werkelijkheid van het spiri- tueele, het geestelijke, en van den Gods dienst! ENGELAND ENGELAND EN DE VOLKENBOND. „Een fakkel om Europa in brand te steken" In een buitengewoon scherp artikel wijst de „Daily Express" op de gevaren, die voor Engeland voortvloeien uit zijn huidige po sitie in den volkenbond in verband met den huidigen toestand van Europa. Duitschland en Oostenrijk willen een tol- overeenkomst sluiten. Men behoorde hun zulks toe te staan, doch Frankrijk verbiedt het in naam van de „geheiligde verdragen van Versailles" Frankrijk strekt zijn hand uit over Roemenië, Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije en wenscht de volledige hegemonie over Europa. Wanneer ergens een schot zal vallen, zal het voor Frankrijk zijn. Zal de Engelsche jeugd, vraagt het blad, moeten sterven als er iets gebeurt, waar door de Fransche hegemonie bedreigd wordt, of wanneer e- toch een tolverbond tot stand komt? De volkenbond moest een lichtende fak kel voor de menschheid zijn, doch thans schijnt zij een fakkel, waarmede eiken dag Europa in brand gestoken kan worden. Zoo goed als Amerika zich buiten den volkon- bond heeft weten te houden had ook Enge land dat moeten doen, want het beteekent een gevaar voor het Engelsche wereldrijk. Engeland moet zich uit Europa terugtrek ken. Het hart, van het Britsche wereldrijk ligt te Londen, niet te Genève. KONING ALFONS IN ENGELAND. Koning Alfons is in gezelschap van zijn zoon, don Juan, te Darmouth aangekomen, waar deze laatste achterblijft als student van de zeevaartschool. In het lagerhuis hebben verscheidene la bour afgevaardigden van den linkervleu gel getracht de kwestie ter sprake te bren gen van het aan koning Alfons verleende a sy lr echt. Toen de labourafgevaardigde, Hardie, de vraag stelde: „Welke z>al de positie zijn van den heer de Bourbon voorheen te Madrid", riep de voorzitter hem tot de orde. Fennerbrockway merkte op, dat verschei dene vragen betreffende Alfons XIII van de lijst waren geschrapt. Toen Kirkwood koning Alfons „moorde naar van mijn klasse" noemde, dreigde de president streng tegen hem op te treden, als hij zich niet behoorlijk portugal OPERATIES TEGEN MADEIRA BEGONNEN. De rebellen trekken terug. Na de vergeefsche bemiddelingspogin gen van den bisschop van Funchal, in ver band waarmede de operaties tegen de re bellen op Madeira waren uitgesteld, heb ben de regeeringstroepen gisteren een ver kenningstocht gemaakt naar het dorp Calheda, aan de westkust van het eiland. De rebellen boden niet den minsten tegen stand en zijn teruggetrokken, waarbij en kele gevangenen in de handen der regee ringstroepen achterbleven. Een telegram van den minister van Ma rine, die het bevel bij de operaties tegen de opstandelingen op zich beeft genomen, deelt mede, dat de operaties met volledig succes zijn begonnen. Zonder ook maar den geringsten tegenstand te ontmoeten en zon der dat de hulp de oorlogsschepen hierbij noodig was, is een detachement soldaten aan land gegaan. Alle punten, welke in het plan de campagne der regeering waren op genomen, zijn thans door de regeerings troepen bezet. hongarije RUSLAND ALS MILITAIR GEVAAR. Rede van minister Gömbös. Op een gisteravond te Boedapest gehou den vergadering heeft de Hongaarsche mi nister van Oorlog, Von Gömbös, een rede gehouden over „Het Russsiche gevaar". De minister noemde het tragisch, dat Europa niet inzag welke gevaren van Rus sische zijde dreigen. Als het vijfjaren-plan ten uitvoer is ge bracht, zal Rusland over de industrieën be schikken, die het voor zij-n miltaire bewa pening noodig heeft. Indien het Russische leger zoo sterk is als de Poolscbe cn Roc- meensche legers tezamen, zal Rusland een groot militair gevaar beteekenen. Dit gevaar zal men niet kunnen bestrij den, zoolang er nog onderscheid gemaakt wordt tusschen overwinnaars en overwon nenen. Als de nood aan den man komt, kan men van Hongarije geen offers verlangen, als dit land thans niet als gelijkberechtigd wordt beschouwd en zijn waardigheid her steld wordt. Spreker wees vervolgens op den nauwen samenhang die er bestaat tusschen het Russische gevaar, de economische wereld- criss en de agrarische moeilijkheden. Hongarije kan de gebeurtenissen ^'n zijn huidigen ontwapenden toestand niet kalm afwachten. Op grond van oeroude rechten moet het oischen, dat aan het Hongaarsche volk toe stemming wordt gegeven voer de ver- eischte bewapening te zorgen. polen WERKLOOSHEID IN SILEZIE. Een derde der bevolking er door getroffen. In een door bisschop Adamski, den woi- wode Grazynski en den Silèzischen scjm- maarschalk Wolny te Kattowilz bijeenge roepen vergadering, werd naar aanleiding van den toenemenden werkiuozennood in Oost-OpperSilezië besloten een hulpcomité te stichten, dat de ondersteuniugsactie dei regeering zal aanvullen. Het aantal werkloozen in het woiwo- den schap bedraagt 68.000, waarvan er 40.000 ondersteuning van den staat genie ten. Niet minder dan een derde der bevol king in Oost-Opper-Silezië is getroffen door de gevolgen der werkloosheid. Het nieuwe hulpcomité zal een vrijwillige be- asting van alle bezoldigden ten gunste van werkloozen zien door te voeTeu. ch m:% WIL ZUID-CHINA ZICH GAAN AFSCHEIDEN? Nanking blijft optimistisch. De regeering te Nanking heeft een of- ficieele verklaring gepubliceeid, meldt de „Times" inzake de geruchten omtrent de moeilijkheden met de provinciale gene raals. Deze geruchten worden door de re geering toegeschreven aan pogingen harer tegenstanders om algemeene onr ïst te ver wekken, met het doel daard'-or de bijeen komst van de volksconventie op 5 Mei on mogelijk te maken. Volgens een dezer ge ruchten zijn de vijf zuidelijke provincies van plan zich onafhankelijk te verklaren en hei feit, dat Tsjen Ming-sjoe, de door Tsjang Kai-sjek benoemde gouverneur van Can ton, uit de stad is gevlucht, bewijst, dat, inderdaad de vijanden van Nanking zich krachtig roeren. De regeering wijt echter de onrust te Canton aan den ouderlingen strijd der plaatselijke leiders eu zij ver wacht, dat de orde wel weer zal ordt n hersteld, zoodra de twee Cantonneesche divisies, welke thans strijd voeren met de communisten in Kiangsi, naar de stad tc- rugkeeren. Men is algemeen overtuigd, dat Tsjang Kai-sjek de situatie volkomen meester is en zie-t in het feit, dat Tsjang Hsu-liang pei vliegtuig te Nanking is aangekomen, een versterking van Tsjang Kai-sjek's positie, daar hieruit zau blijken, dat deze generaal instemt met Tsjang Kai-sjek's politiek. tweede kamer Na discussie heeft de Kamer het wets ontwerp inzake wijziging Visscherijwet z. h. s. aangenomen. Toen kwam aan de orde het wetsontwerp om het Haagsche Ziekenhuis te koopen voor 4 ton, opdat er op het terrein voor 1,8 millioen (zonder de kosten van meubilee ring en stoffeering) een Rijksgebouw zou kunnen worden gesticht, waarin zouden kunnen worden ondergebracht verschillen de Waterstaatsbureaux, de Zuiderzeewer ken, belastingdiensten, een bijkantoor der P.T.T., de Pensioenraad en desgewenscht het geheele Departement van Waterstaat. Van welke concentratie der diensten, waar door een aantal thans gehuurde huizen zou den kunnen worden verlaten, de Regeering een besparing verwacht van bijna 1% mil lioen. Ook dit wetsontwerp werd niet dan na discussie z. h. s. aangenomen. Na de goedkeuring van het wetje tot tij delijke vrijstelling van Grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden, zou de Kamer aan de 'nieuwe Drankwet beginnen. Minister Verschuur had echter blijkbaar niet op zoo vluggen gang van zaken ge rekend. De voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, de heer Van Vuuren, doodde den wachttijd door telkens maar weer een ingekomen adres voor te lezen. Tot de Voorzitter, na„ tot mijn verwonde ring", 's Ministers absentie te hebben ge constateerd, al was het eerst halfvier, de vergadering sloot. Heden geen openbare vergadering., VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Verschenen is het programmaboek van den vijfden Nederlandsche Katholiekendag, die Dinsdag 26 en Woensdag 27 Mei a.s. gehouden zal worden te Amsterdam. Het algemeen onderwerp is „Het Chris telijk Familieleven". Aan den vooravond, Maandagavond 25 Mei half negen, wordt in het Stadion te Amsterdam een begroetingsavond gegeven, waarbij opgevoerd zal worden het mysterie spel „Triomf der levenden" van W. Nieu- wenhuis. Algemeen spelleider Paul Huf. Dinsdagmorgen wordt de dag geopend met een pontificale H. Mis, door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent opgedragen in den tuin van het Begijnhof. De openingsvergadering om 11 uur in het Koloniaal Instituut wordt gepresideerd door mr. A. baron van Wijnbergen, waar prof. dr. B. Kors O.P. zal spreken over „De katholieke opvatting van het huwelijk als grondslag van het christelijk gezin", om 3 uur volgen de sectievergaderingen. 's Avonds wordt in de St. Willibrordus- kerk (buiten de Veste) een avondvergade ring gehouden, waar mr. C. P. Romme zal spreken over „De overheid en het gezin" en mevrouw C. Steins Bisschop-Hercken- ratb over: „De opvoeding als gezinstaak". Woensdag 27 Mei wordt om half tien een Requiemmis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. Jansen voor den overleden aarts bisschop, Mgr. H. van de Wetering. Daarna om 11 uur in het Koloniaal Insti tuut een algemeene vergadering, waar de heer A. N. FleskeüS 'zal spreken over „Go- zag en vrijheid in 't gezin" en mevrouw A. van Wageningen-Salomons over „Het hu welijk in de literatuur". Om 2 uur nevenvergaderingen. Op de sluitingsvergadering in de aula van het Koloniaal Instituut, zal prof. dr. J. F. Feron spreken over „Het ideale ge zin". Donderdag 28 Maart wordt een gemeen schappelijke tocht gemaakt naar de heilig dommen van St. Willibrord, O. L. Vr. ter Nood en St. Adelbert te Heiloo en Eg- mond. DE DRANKWET. Wenschen van den Alg. Bond van Koffiehuishouders en slij ters. De Algemeene Bond van koffiehuishou ders en slijters heeft zich, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin wordt verzocht om: a. en drankwet-commissie voor de ge nerale invoering en toepassing der wet en daardoor beteïe waarborgen voor het recht van beroep; b. eventueele tusschenkomst van den strafrechter indien onware opgaven om trent het eigendomsrecht der vergunning worden verstrekt; c. niet meer de drankwetgeving het spe cifieke drankbestrijdingskarakter te doen houden, dus den drankhandel als fatsoenlijk bedrijf te erkennen, vooral niet invoeren systemen, die de z.g. zaak van standing ver re verheft bove de (niet meer bestaande) ouderwetsche „kroeg"; d. den bestaanden toestand te handha ven, dus het houden van gesplitste vergun ningen, met annex een regeling, die keuze omtrent die beiden toelaat (jaarlijksche keuze tusschen tap- en slijt vergunning); e. dat volkszaken, voldoende aan zekere bepalingen door den wetgever gesteld, evenveel recht hebben als de eerste klasse zaken op de vergunningen van maatschap pelijk verkeer; f. het maximum aantal vergunningen niet te verlagen als een minimum is bereikt; g. winkelverkoop, n.l. het alleen toe staan voor zwak alcoholische dranken te doen vervallen en alleen toestaan van wijn verkoop: dus geen potten met allerlei z.g. onschuldige alcohol, bevattende dranken, waarvoor de vergunninghouders belasting moeten opbrengen; b. het vergunningsrecht te heffen van den omzet gedistilleerd; i. het recht van overschrijving van een vergunning niet langer te doen duren dan één jaar; j. voor verliezers der vergunningen een soepele regeling voor het verkrijgen van verlof; k. het maximum aantal verloven A te handhaven; 1. straffe bepalingen tegen eiken zwen del in vergunningen of verloven A. VOORNAAMSTE NIEUWS buitenAnd. Nieuwe verhoogde Duitsche tarieven. De operaties tegen de opstandelingen op Madeira begonnen. Groote ontploffingsramp te Nictheroy bij Rio de Janeiro. 200 dooden en gewonden. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNELAND. Ernstig spoorwegongeluk te Apeldoorn. (Gem. Berichten, 3de blad). Te Amsterdam'is een baggermolen ge kapseisd. (Gem. Berichten, 3de blad). Het einde der voorwedstrijden om het Europeesch biljartkampioenschap (Sport-, 3de blad). HARINGWET 1927. De tijd niet rijp voor een ingrijpende verandering. In een gisteren gehouden buitengewone algemeene vergadering van de Reedersver- eeniging voor d-e Ned. Haringvisscherij is een motie aangenomen, waarin naar aan leiding van de door het bestuur van den bond van Ned. Haringexporteurs in het werk gestelde pogingen om de rijkscontrole op de Haringwet 1927 in zijn handen te stellen op nader door de regeering te stel len voorwaarden, wordt uitgesproken, dat de tijd nog niet rijp kan worden geaoht voor een dergelijke ingrijpende verandering in de uitvoeringsvoorschriften van de Haring- wet 1927. Wel wordt het, blijkens de motie, gewenscht geaoht, dat de regeering haar goedkeuring hecht aan het in het leven roepen eener commissie van overleg, be staande uit en aan te wijzen door belang hebbenden bij de Nederlandsche haring visscherij, te weten haringreeders en ha ringexporteurs, welke commissie de regee ring van voorlichting zou kunnen dienen bij de toepassing en eventueele uitbreiding van de uitvoeringsmaatregelen der Haringwet 1927. GEGEVENS DER VOLKSTELLING. Een anti-papistisch duiveltje. Het Tweede Kamerlid Lingbeek heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za^ ken en Landbouw de volgende vragen ge steld Acht de Minister het niet van belang, dat, bij de verwerking van de gegevens der laatstgehouden volkstelling, onder de daardoor verkregen uitkomsten ook worden weergegeven de kerkelijke gezindten van de bedrijfshoofden, voor zoover betreft het percentage van elke gezindte? Indien Z.Exc. bovenstaande vraag nietab- absoluut ontkennend meent te moeten be antwoorden, wil de Minister dan dengenen, die met de statistische bewerking der ge noemde gegevens belast zijn, opdragen, hun arbeid ook in de door ondergeteekende ge- wenschte en in zijn eerste vraag genoemde richting uit te breiden? Ziet de Minister mogelijkheid, om te ko men tot kennis van de cijfers der kapitalen in de doode hand, met verdeeling der be zitters en hun respectieve kapitalen in groepen naar hun kerkelijke of godsdiensti ge gezindte? Idien Z.Exc. bovenstaande vraag niet ab soluut ontkennend meent te moeten beant woorden, wil de Minister dan dengenen, die met de statistische bewerking der genoem de gegevens belast zijn, opgedragen, hun arbeid ook in de door ondergeteekende ge- wenschte en in zijn eerste vraag genoemde richting uit te breiden? Ziet de Minister mogelijkheid, om te ko men tot kennis van de cijfers der kapitalen in de doode hand, met verdeeling der be zitters en hun respectieve kapitalen in groepen naar hun kerkelijke of godsdiensti ge gezindte? Zou de Minister, de mogelijkheid van het in de derde vraag genoemde erkennende, bereid zijn, zulke stappen te doen, waar door wat mogelijk was ook werkelijk be staande werd? Het monument voor Lorentz te Arnhem. In het park Sonsbeek te Arnhem, op een der heuvelglooiïngen bij het hotel, wordt thans het grondwerk verricht voor den aan leg van de terrassen, waar het monument voor professor Lorentz zal worden ge plaatst. De datum der onthulling is nog niet vastgesteld; de plechtigheid zal echter in het begin van September zijn. Zeer waar schijnlijk zal de koningin ze bijwonen. De A.O.V. onder leiding* van den dirigent Martin Spanjaard en eenige koren, zullen hun medewerking verleenen; de plechtig heid zal daardoor in een passend kader wor den gevat.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1