BINNENLAND In „De Witte Zwaan" DONDERDAG 30 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Centrale Raadsvergadering te 's-Gravenhage. De Hanze, Bond Tan Roorusch Katho lieke Vèr'eeni gingen van den handeldrij ven den en industrie-elen middenstand in het Bisdom Haarlem hield gisteren te 's-Gravenhage zijn Centrale Raadsverga dering. De voorzitter, de heer C. J. G. Struyc- ken, wekte in zijn openingsrede op om zich te houden aan een stipte en loyale uitvoering van het Werktijdenbesluit. De Middenstand mag niet te kort schie ten bij de uitvoering van de Sociale Wet geving. Zou ooit kunnen worden bewezen, dat dit wel het geval is, dan zou dat voor de toekomst van den middenstand een zware handicap beteekenen. Ook de komende Winkelsluitingswet dient stipt en loyaal uitgevoerd niet het minst iin ons eigen belang. Daarom niet gevraagd om toepassing van art. 9, om afwijkende plaatselijke be palingen als daar geen strikte noodzaak voor bestaat, opdat zooveel mogelijk de normen van de wet. en vooral de Zondags rust blijven gehandhaafd. Spr. herdacht wijlen den heer Perquin, den dezer dagen overleden directeur van de Haarlemsche Hanzebank, die zich of ferde en werd geofferd voor het mooie sociale ideaal van den katholieken mid denstand. Prof. Aalberse, den rechtskundig advi seur, wenschte spr. nog geluk met zijn zes tigsten verjaardag. Spr. uitte zijn dank jegens Mgr. Aenge- nent voor de nieuwe voorschriften, welke hij heeft uitgevaardigd voor de bouwwer ken van rekenplichtige besturen. In dezen tijd van individualisme, zoo vervolgde spr., en van verwarring blijkt steeds duidelijker de verstrekkende betee- kenis van de gedachte der maatschappe lijke organisatie. Al jaren wordt er geroepen om een wet telijke regeling van het cadeausysteem. Moge de Minister spoedig eens tijd vin den om aan dit stelsel zijn aandacht te schenken. Er moet hiertegen op wetgeven de wijze iets gebeuren. Niemand minder dan de „Spaarnestad" laat in haar orgaan door een bevriende onderneming gramofoonplaten aanbieden, beneden den prijs, die de handel op straffe van boete verplicht is te nemen. De actie hiertegen is nog niet afgeloo- pen. Wij geven nog den hoop niet op, dat het bestuur van „De Spaarnestad" bij be ter inzien dit onsoeiale optreden zal stopzetten. In Amsterdam wordt op geregelde tij den het heele bakkersbedrijf kapot ge maakt door verkoop tegen of onder den kostprijs. En als de georganiseerde bakkers zoeken naar wegen om hieraan een einde te ma ken, dan hebben zij nota- bene te klagen over gebrek aan medewerking van meel fabrikanten en leveranciers. Spr. bracht een eeresaluut aan de ge organiseerde Auisterdamsche bakkerij en in het bijzonder aan diens ijverigen Fede ratie-secretaris Joh. Janus. Er is veel te doen, zoo besloot spr., en het zal nog een lange weg zijn in een geordende samenleving, zooals wij die wen- sehen. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Al was niet voer alle middenstandsbe- ■d rij ven de toestand in 1930 aanstonds on gunstig. toch drukte de crisis op heel het bedrijfsleven een verwarrend en verlam mend stempel van onzekerheid. Gelukkig was van een ongunstige terug slag op het organisatieleven ditmaal tot dusver niets te bemerken. De Bond groeide in de breedte en in de diepte. Het leden tal passeerde achtereenvolgens de zes en FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HER ZOG. Gertrud von Wald was op Vilma toege gaan en gaf haar een kus. Veel geluk in de toekomst, zei ze ver trouwelijk. Als men zelf het geluk ge vonden heeft, helpt men anderen graag in hun moeilijkheden. Nietwaar, wij begrij pen elkaar? De graaf had een auto besteld, die Mei- nard snel naar huis bracht. Heinrich was ook mee ingestapt. Toen ze aan het hek van het voortuintje stonden, pakte de mu sicus Heinrich ontroerd bij den schouder. Goeden nacht, beste jongen. Ivoni gauw eens aan, als Vilma weg is. Ik heb zooveel aan je te danken. Toen ging hij zijn huis binnen en liet de beide jonge menschen alleen. Hij wist dat Vilma voor altijd in veilige handen was en beschouwde dat als een geluk, dat hij niet voor den triomf van dezen avond had wil len ruilen. Goeden nacht, liefste; je komt gauw terug, hè? Goeden nacht, schat.... HOOFDSTUK XIV. Dores, huisknecht en klarinettist, vloog Heinrich's kamer binnen. Wat is er. Dores vroeg Heinrich die ist bezig was de laatste hand aan zijn zeven duizend en bedroeg einde 1930: 7-154. En dit jaarverslag kan getuigen van ee.n sterke en vruchtbare activiteit. Gewezen wordt op de nieuwe Bisschop pelijke voorschriften op de sociale organi satie, welke de Haarlemsche Synode heeft uitgevaardigd. Verder op het in werking treden van het Werktijdenbesluit voor winkels en do Ziektewet, welke het bedrijfsleven niet voor al te groote lasten en moeilijkheden stelden. Voor den middenstand in het bijzonder is voorts van belang de totstandkoming van de winkelsluitingswet: een stuk sociale wetgeving ten gunste van den winkelen den middenstand. De behandeling van deze wet gaf vnr. Hubar gelegenheid tot een voortreffelijk debuut in de Tweede Kamer, dcch in den Senaat bleek bij deze gelegenheid het ge mis aan een ïmddenstandsdeskundige op bijna pijnlijke wijze. Uit den „Middenstandsdienst" aan het Departement van Arbeid kwam tot stand met medewerking van de landelijke mid denstandsbonden en met fina-ncieele steun van de K's v. K. en van de Regeering het Economisch Instituut voor den Mid denstand, dat tot taak heeft waardevolle onderzoekingen in te stellen op het terrein van het bedrijfsleven van den Midden stand. In het ovganisatieleven vragen aller eerst een drietal punten de aandacht: al lereerst de voorstellen tot versterking van het verband tusschen stands- en vakorga nisatie binnen onze beweging; vervolgens: de studiebijeenkomst van den N. R. K. M. in het Retraitehuis te Amersfoort, waar de samenwerking t.a.v. inkoop en ver koop werden behandeld en tenslotte hield de Bond voor het eerst een "Voorjaars- Centralen Raad, en ook dit was een proef, die uitstekend slaagde. De jonge Middenstands-organisatie in het Bisdom brak zich in 1930 op verblij dende en besliste wijze baan. Een Diocesa ne Bond werd gesticht. De instellingen der organisatie werden in 1930 uitgebreid met een collectieve autoverzekering, welke al dadelijk aan meerdere leden belangrijke voordeelen be zorgde. Verschillende punten van uitwendige actie vroegen verder in het jaarverslag de aandacht. Het Centraal Hanzebureau woonde het eerste jaar in Den Haag op de Hooge wal no. 10. Op 30 Januari geschiedde de inwijding der nieuwe kantoren door Rector Bots in tegenwoordigheid van het Hoofdbestuur en het Bestuur der afdeeling Den Haag. De geheel e administratie en ten deel der leidende werkzaamheden van het Na tionaal Hanzebureau zijn overgenomen door het bureau en zijn directeur, nar. Bach Het organisatieapparaat van den ka tholieken middenstand, zoo besluit het verslag, bevindt zich in het Haarlemsche in goeden staat. Maar dat is noodig ook, want meeer dan ooit wordt de positie van het zelfstandig kleinbedrijf.in dé huidige maatschappelij ke en .economische ontwikkeling bedreigd. De eerstvolgende Hanze-retraite zal thans worden gehouden van 4 tot 7 Octo ber 1931 in het Retraitehuis .,St. Clemens" te Noordwijkerhout In verband met de verschijnihg der nieuwe Bisschoppelijke voorschriften voor rekenplichtige besturen in het Bisdom Haarlem, werd besloten de indertijd op initiatief van den Bond ingestelde commis sie te liquideeren. De najaars-Centralé Raad zal dit jaar worden gehouden op 21 October a.s. te Delft. Tenslotte werden uitvoerige besprekingen gewijd aan de Sta tutenwijziging van het fonds U. B. O. (uit- keering bij overlijden), welke wijzigingen op de eerstvolgende vergadering van ge noemd fonds aan de orde komen. Verschillende sprekers aan het woord. In hei vervolg van de Centrale Raads vergadering, welke Woensdag te 's-Gra venhage gehouden werd, was allereerst aan de orde de bespreking van de oprich ting eener toilet te leggen. Zachtjes een beetje, meneer Rose slaapt nog. Bah, schimpte Dores. Nu meneev Barenfeld terugkomt, kan die heelemaal naar de pomp loopen. Weet li, wie bij het ontbijt al bij juffrouw Lisa is geweest? Jawel, juffrouw Vilma Meinard, ant woordde Heinrich droogjes. Dores keek vreemd op. Hoe weet u dat? Ik geloof dat juffrouw Meinard juf frouw Lisa naar het station wil brengen Gaat jufrouw Lisa dan weg? ZekerDal had ette je ook wel kun nen vertéllen. Ze zal zeker meneer Barenfeld tege moet reizen, mompelde Dores geheim zinnig. Onzin! Zoo'n dwaas idee kan ook.al leen in jouw kop opkomen, DoresTk denk, dat ze naar een of andere tante gaat. - Dan had ze ook wel kunnen wachten tot meneer Barenfeld terug was, bromde de huisknecht misnoegd en hij trok af naar de binnenplaats. Heinrich ademde vrijer. Tot zoover was duldig wachtte hij het ©ogenblik af dat Vil ma en Lisa zouden vertrekken. Hij durfde niet bij de deur te gaan staan, want hij was bang dat Vilma zich verraden zou, als ze hem zag. Eindelijk, na een half uur hoorde hij stemmen buiten en even later het wegtuf- fen van een auto. Op de binnenplaats ontmoette hij Dores. Ze is weg, vertelde deze. Juffrouw Meinard is ook ingestapt. Heinrich ademde vrijer. Tot oover was het dus gelukt. Tegen den middag ging Heinrich met Dores en Hanues, die hun beste pakjes Vacantie-commissie. Medegedeeld werd, dat besprekingen met allerlei instellingen, gestichten etc. over het onderbrengen van kinderen in va- cantietijden mislukt zijn, zoodat er geen begin gemaakt kan worden met de uitzen ding van middenstandskinderen naar bui ten. Ook de stichting van eigen vacantie- oord is wegens de groote moeilijkheden practisch niet mogelijk. Wat het Bisschoppelijk voorschrift be treft, waarbij één centrale voor kinderuit zending in samenwerking met de algemee- ne organisaties wordt voorgeschreven, werd er op gewezen, dat de groote moeilijkheid schuilt bij den middenstand hierin, dat zij zich liever in deze tot en éigen instelling in plaats van tot een algemeen Bureau zal richten, vanwege hét speciale midden- standskarakter, dat gewenscht geacht wordt. Men stelle daarom deze kwestie in handen van een eigen organisatie. Daarom werd de oprichting bepleit van plaatselijke commissies, waarin een middenstandsafge vaardigde zitting heeft. Ook de Santos- commissies dienen zich hier voor le inte resseeren. l^aast de bestaande taak zou ge noemd fonds hare bemoeiingen over het zwakke kind kunnen uitstrekken, vanuit één centraal punt, waaruit alle uitzendin gen zouden kunnen geschieden. Voorstellen der afdeelingen. De afd. Leiden stelde voor, dat. het Hoofdbestuur in onderling overleg met werkgevers en werknemers een regeling zou treffen, ten einde de. verplaatsing dei- loon week b.v. van Wiensda-g tot Woensdag zooals dit in sommige industrieën reeds geschied is, mogelijk te maken. Het hoofdbestuur praea-dviseert niet af wijzend, doch wilde voorshands zijn oor deel hieromtrent onthouden. Volgens het inzicht van het Hoofdbestuur zou desge- wenscht dit onderwerp aan de orde kun nen worden gesteld in den Vakraad en ver volgens in den Alg. R.-If. Middenstands Btódrijfsraad. Niettemin werd van de zijde van het Hoofdbestuur door den heer van Tetering het voo,rstel-Leiden bestreden, Zijn mee ning bleek door velen uit de vergadering in het algemeen te worden gedeeld, waarna het voorstel verworpen werd. Alleen de afd. Beverwijk, Den Haag, Zaandam en Leiden stemden voor. De afd. Rotterdam stelde aan den Cen- tralen Raad voor te verzoeken bij het Hoofdbestuur die stappen te doen, welke tot gevolg kunnen hebben, dat het kwitan tie-zegel a 0.10 wederom op ƒ20.05 wordt teruggebracht en indien dit nog niet be reikbaar is, deze verlaging in te voeren voor kwitanties tol een bedrag van 25 en minder. Na toelichting door de afdeeling en na dat het Hoofdbestuur daaromtrent praead- advies had uitgebracht werd het voorstel- Rotterdam z.h.s. aangekomen. Een tweede voorst el-Rotterdam inzake de actie in verband met de gestie van de ,.A.T.O.", werd eveneens ,na toelichting en praeadvies van het Hoofdbestuur z.h.s. aangenomen. Het automatenwezen. Door de afd. Hoorn was in verband met één regeling van het. automatenwezen een drietal vragen tot het H.-B. gericht. Het standpunt Van het H.-B. werd uit voerig door mr. Bacli uiteengezet. Spr. wees er op, dat in verband met de a.s. inwerk ihg t red in g van de Winkelslui tingswet dit vraagstuk zeer belangrijk is. De Ivon. Nederl. Middenstandsbond heeft op het Groninger Congres reeds een bespreking er aan gewijd en vooral het rapport van dr. Otten, uit Leeuwarden, is t.d.a. zeer lezenswaard. Zijn standpunt komt hierop neer: waar de verkoop met automaten n a sluitingstijd door de Wet net verboden wordt, dient er een regeling te komen, waarbij bet. houden van automa ten allen wordt toegestaan aan een ge- van den verkoop in die zaak, maar uitslui- voor het geslacht van vroeger, tend van de artikelen, welke in die zaak gevoerd worden. Verkoop met automaten op willekeurige punten in een gemeente, hadden aangetrokken, naar het station, om Barenfeld af te halen. In de vestibule vond hij Graaf Schoner! Hoe is het afgelpopen vroeg deze. Zooals het afgesproken was, antwoord de Heinrich. PrachtigBarenfeld vertellen we er niets van, voor hij bij mevrouw Friedrich is. En nu: een opgeruimd gezicht. Daar komt de trein 1 Hoeraschreeuwde Dores en hij zwaaide met zijn hoed, want hij had Ba renfeld, die uit h.et coupévenster leunde, al herkend. Hoera 1, herhaalde hij en Han nes stemde krachtig met hem in. Schoner en Pfalzdorf baanden zich door de drukte een weg naar den trein. Baren feld stond al op de treeplank. Hij sprong op het perron en drukte het viertal de handen. Goeden dag, goeden dag, daar ben ik weer bij jullie en deze keer als God wil voor altijd Ik dank jullie, dat je gekomen bent. Dores en Hannes maakten zich meester van de bagage en met opgeruimde gezich ten maakten zij aanstalten om de koffers naar huis te transporteeren. Als je er niets tegen hebt, Konrad, ga ik mee, zei de graaf. Ik zal met me neer Pfalzdorf op je kamer wachten tot je mevrouw Friedrich begroet hebt en daarna zullen wc je terugkeer vieren met een feestmaaltijd. Barenfeld vond het een schitterend plan. Hij was blij, weer in de oude Rijnstad te zijn. Ze praatten verder over onverschillige dingen, totdat ze „De Witte Zwaan" be reikt hadden. Barenfeld ging dadelijk naar mevrouw Friedrich, terwijl zijn vrienden op Hein rich's kamer met spanning op zijn terug- UIT DE RADIO-WERELD Programma's vcor Vrijdag 1 Mei. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCR V-Uitzending. Algemeen Programma. S.00S.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Gramofoonplaten. 12.00-^-12.15 Politieberichten. 12.1512.30 G r a in of o on pla t e n 12.302.00 Concert. 2.003.00 Gramofoonplaten. 3.001.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonplaten. 5.00—5.30 H. J. Steinvoort: „Een papier- of prullenbak". 5.306.30 Orgelconcert A. Engels. 6.30 Radio-dokter. 7.00 A. J. Herwig: „Mooie planten voor den rotstuin. 7.307.45 Politieber. 7.458.00 Gramofoonplaten. S.008.40 Concert Arnh. Orkest Ver. 8.509.20 Declamatie door Ar ie Póst. 9.2010.25 Vervolg concert. 10.25 Vaz Dias. 10.3511.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 298 M. Uitsl. VARA-Uitzending. 7.00 Ochtendgroefc door A. de Vries. 7.30 Gramofoonplaten. S.00 Ochtend-groet door G. J. 25wertbroek. 8.30 Gramofoonplaten. 9.00 Zang door „De Stem des Volks'', Afd. Wormerveer.en Gramofoonplaten. 10.00 Concert VARA-orkèst. 10.40 Toespraak door J. F. Ankersmit. 10.55 Vervolg orkestconcert. 11.35 Onze Prometheus. Spreekkoor door J. *W. Jacobs. 12.00 Concert Klein-orkest. 12.50 Toespraak. I.05 Vervolg concert o. 1. v. I. Eel. 2.00 Voor de kinderen. 2.30 Concert Utr. Sted. Orkest. 3.15 De wijze uit het oosten. 3.45 Vervolg concert. 4.30 Mevr. Hekkert-van Eysden (zang), Johan Jong (piano) en Gramofoonplaten. 5.00 Orgelspel Joh. Jong. 5.15 Vocaal concert Dubbelmannnenkwar- teb „Adama van Scheltema". 6.10 Orgelspel Joh. Jong. 6.30 W. v. Iependaal (levensliedjes). 7.30 Avondprogramma m. m. v. VARA- orkest en het Groot Volkstooneel. II.30 Epiloog door Gramofoonplaten ge volgd. Sluiting te 12.30. Uaveutry, 1554.4 M. 9.30 Kerkdienst. 10.05—10)20 Lezing: Neighbours. 11.20 Balladenconcert (bariton en alt). 11.50 Concertorgelbes pel i n g. 12.50 Gramofoonplaten. 1.50 Voor de scholen. 2.20 Reispraatje. opgericht door een z.g. Automaten-maat schappij. dient dus verbóden te worden. Het'beste zou'zijn, dat naast de Win kelsluitingswet ook een Automatenwet een onderwerp van bespreking zou gaan uitmaken. In den Middenstandsraad is dit dan ook reeds besproken. Men zou echter, vooraleer wettelijke ver ordeningen zullen worden uitgevaardigd, daartoe reeds bij de Gemeentebesturen op een dergelijke verordening kunnen aandrin gen. In Wassenaar wordt reeds getracht een dergelijke verordening in te voeren, insge lijks te Rijswijk, waar een bekend wethou der de Middens.tandsbelangen zoo uitste kend behartigt. Het Centraal Bureau is te allen tijde be reid aan de afdeelingen, die hun gemeen te een dergelijke verordening bij het ge meentebestuur zonden willen aanvragen, terzijde te staan, zij kunnen op den volfen steun en voorlichting van voornoemd Bu reau aanspraak maken. Na de pauze was aan de orde: komst wachtten. Het duurde lang, voordat ze zijn stap hoorden. Toen hij weer in de kamer "kwam, keek hij vriendelijk, maar toch ernstig. Ik vraag jullie wel excuus, zei hij, dat ik jullie geduld zoo lang op de proef heb gesteld. Maar zooals jullie weten, wachtten mij een paar verrassingen, die eerst goed tot mij moesten- doordringen Zullen we nu maar gaan Beiden volgden he'm zwijgend. Laten we, voordat we aan tafel gaan, nog een kleine wandeling maken, stelde de graaf voor toen ze buiten kwamen. Het is mooi weer en in de vrije natuur kun je beter praten dan met een kellner om je heen. Ze namen den weg naar den Rijn. Beste Ivonrad, begon de graaf, je zult ons een groot pleizier doen als je j-e stilzwijgen verbreekt. We zijn heelemaal onder ons. Het zou niet goed zijn, nog lan ger .te zwijgen. Je hebt gelijk, antwoordde Barenfeld, laten we ronduit spreken. Wil je ons niet eerst zeggen, wat je met mevrouw Friedrich besproken hebt? Zeker. Ik heb de leiding van haar za ken op mij genomen en mij bereid ver klaard per 1 Januari de zaak te koopen. Dan hoop ik dat alles weer in orde is. En juffrouw Friedrich? Joseph 1 Zeker, juffrouw rFiedrich. Neen, ik laat je niet los. Het. komt allemaal best in orde. Waarom is ze voor je weggeloopen Barenfeld bleef staan. Je weer- het immers, waarom vraag je dan naar den bekenden weg? Ze ging weg omdat ze van je. houdt. Wie zegt dat?, vroeg Barenfeld opge wonden. 2.50 Voorlezing. 3.20 Gramofoonplaten. 3.33 Mos-chetto en zijn orkest. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing en Nicuwsbei\ 6.00 Vioolmuziek van Corelli. 6.20 Lezingen. 7.05 The Ridgeway Parade. Vroolijke mu ziek en zang. 8.20 Nieuwber. en lezing. 8.35 Concert. 9.30 „May Dau", radiotooneel. 10.20—11.20 Dansmuziek. „Radio-Paris", 1725 M. 7.03 Gramofoonplaten. 11.50 Gramofoonplaten. 12.25 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoonplaten. 7.20 Concert, Koor, orkest en solisten. L a n g e li b e r g, 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25.1.50 Orkestconcert en viool-soli. 4.205.20 Orkestconcert. 6.207.10 Declamatie en toespraken. 7.25 Mei-concert. Daarna: Berichten. Vervolgens tot 10.20: Orkestconcert. 10.2011.20 Orkest-concert. K a 1 u n d b o r g, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert. I.503.50 Orkestcoucert en piano-soli. 7.20—8.35 ]-Mei uitzending. Koorzang en declamatie. 8.358.50 Hobo-soli. 8.509.05 „Bluff". Dialoog ^an Awert- schenko. 9.039.20 Liederen-voordracht. 9.3510.20 Rococo-muziek. Brussel, 508-5 e n 338.2 M. 508,5 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Gramofoonplaten. 6.05 Grainofoonplaten. 7.20 Gramofoonplaten. 338.2 M.: 4.20 Orkestconcert. 5.03 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 7.20 Concert. Orkest, zang en declamatie. Z e e s e n, 1633 M. 5.05 Tijdsein. 5.50 Gymnastiek. Dan Gramofoonplaten 9.3011.25 Lezingen. II.2512.13 Gramofoonplaten. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.203.50 Lezingen. 3.504.30 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 8.50 Berichten. 9.00 Walter Gie^eking (piano) met or kest-begeleiding. 9.20 Berichten en daarna Concert door Werkloozen-orkest m. m. v. solisten. De Middenstand en de crisis. Prof. Kaag uit Tilburg, die vervolgens over dit onderwerp een lezing hield, wees op de groote belangstelling voor dit on derwerp. Het algemeen karakter van de crisis b een puzzle. Doch spr. wijst er op. dat de tegenstrij digheden in het huidige economische leven zich in den loop der eeuwen tal van malen hebben voorgedaan. Daarom is voor ons geslacht deze puzzle minder groot dan voor het geslacht- van vroeger. Spr. zet uiteen dat het crisisverschijnsel een periodiek lerugkeerend verschijnsel is. Vervolgens bespreekt prof. Kaag de ver houding tusschen crisis en handeldrijven den middenstand het blijkt, dat deze laat ste niet het eerst door de crisis wordt'ge troffen. Maar als de klap komt, kan de middenstand de strop minder verdragen; immers zij treft hem meer in de persoon, terwijl bij de moderne grootondernemingen de stoot allereerst door het kapitaal Ik, Konrad, en iedereen, die nog oogen in zijn hoofd heefl, zegt het. En heeft haar moeder je dat. niet verteld? Ze sprak er wel over, antwoordde hij dof. Maar ik ben weer vergeten wat ze precies zei. Den moed niet- laten zakken( Kon rad, ze zal terugkomen. Van het tooneel kom je niet gauw terug Stel je voor dal ze een pleizierreisje maakt, waarvan ze op het. eind van de week terugkomt, troostte de graaf. Neem verder aan, dat het stijfkopje fin eenmaal met alle geweld voor hel voetlicht wil ver schijnen. Het zal ééns zijn en nooit weer. Dal garandeer ik je. Ze zal geen spoor achterlaten, net als een vallende ster. Me neer Pfalzdorf en ik voorspellen je dat. Luister maar eens. De graaf zette zijn vriend daalrop hun plan uiteen en wist alles zóó voor te stel Ion, dat er geen mogelijkheid van misluk king scheen te bestaan. Hij legde er den nadruk op dat hij zelf naar H. zou gaan. Niemand zal ooit weten waar Lisa ge weesfc is en waarvoor ze op reis was en als ik jou ile vluchtelinge niet overlever en ji; niet zult moeten erkennen, dat ik dit zaakje goed heb ingepikt, is mijn naam geen Schoner meer. Het vyas den graaf ten slotte gelukt op het sombere gezicht van zijn vriend een glimlach Le tooveren en zij slapten hel hotel binnen urn met een goed glas wijn hel laatste vestje pessimisme dat nog in hem was achtergebleven, weg te spoelen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9