ZEVENTIGJARIG BESTAAN DER ST. ELISABETH-VEREENIGING RECHTZAKEN SPORT 2 DONDERDAG 30 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Treffend samenvallen met het zevende eeuwfeest v. d. H. Elisabeth ALLEEN EEN KERKELIJKE VIERING. „Indien ik de talen der menschen en dei- engelen spreek, maar de liefde niet heb, dan ben ik gelijk klinkend metaal of een rinkelend bekken". Aldus fsprak St. Paulus, de Apostel, en dat woord is in de Kerk begrepen door alle eeuwen heen. Het gebod der liefde tot den naaste een gebod gelijk aan het eerste en voor naamste gebod van liefde tot God is steeds geweest het teeken, waaraan men Christus' volgelingen heeft herkend. De Katholieken hebben het woord ver staan, dat het niet genoeg is spijzen en ga ven onder de armen uit te cleelen, maar dat dit moet geschieden met liefde. „En zoo ik geheel mijn vermogen tot spijs der armen uitdeelmaar de liefde niet heb, het dient üiij tot niets". Het is juist de liefde, waardoor de lief dadigheid de zoozeer gesmade tegen woordig, omdat zij niet kan wat zij zoo gaarne zou willen zich onderscheidt van de overheidszorg, welke zich voortbeweegt langs de strakke lijnen, getrokken door een kille verordening. De liefde is vol toewijding, zij is geduldig, zij zoekt zich zelve niet, zij is niet ijdel, is niet trotsch. De liefde arbeidt gaarne in s-tilte, in het verborgene. Juist daarom is het goed haar licht niet altijd onder de korenmaat verborgen te houden, doch het soms te heffen omhoog, opdat het m weldoenden glans uitschijne over de we reld. Dit jaar, op den derden Mei, herdenkt de St. Elisabeth-vereeniging haar 70-jarig be staan in deze stad. Zeventig jaren lang gaan de dames dezer vereeniging rond door de straten, al wel doende gelijk haar heerlijk voorbeeld, de H. Elisabeth van Thüringen. Een jubeltij, dat met dankbaarheid mag worden gevierd, door geheel Katholiek Leiden. Het is daarbij wel een treffende samen loop, dat deze 70-jarige viering in het zelf de jaar valt als het zevende eeuwfeest van de H. Elisabeth zelf. In het jaar 1231 n.l. stierf deze om haar overgroote mildheid zoozeer geliefde heili ge en ter harer eere zullen in Thüringen feestelijkheden worden gehouden, op haar feestdag 19 November. De H. Elisabeth was de dochter van ko ning Andreas II van Hongarije. Zij trad in het huwelijk met Lodewijk IV, landgraaf van Thüringen en Hessen, en was de goed heid zelf voor de armen en misdeelden in haar omgeving. In haar levensgeschiedenis wordt verhaald, hoe zij eens door haar echt genoot erop betrapt werd, dat zij stilletjes brood in haar kleed verborgen had om het aan de armen te brengen. Maar de brood- voorraad veranderde in rozen, toen de graaf op het punt stond het geheim van zijn echtgenoote te ontdekken. Aan dit wonderlijk voorval herinneren de ramen in de St. Petrusicerk boven het altaar, dat aan de nagedachtenis van de H. Elisabeth is gewijd. De vrome gravin verloor haar echtge noot bij gelegenheid van den vijfden kruis tocht; zij werd van al haar bezittingen be roofd en verviel tot den bedelstaf. Later gedeeltelijk in het bezit harer goederen hersteld, trad zij in de Derde Orde van den H. Franciscus en stierf in alle nederig heid te Wartburg in 1231. Dat is de treffende geschiedenis van een hoogstaande vrouw, die al weldoende rond ging. Een voorbeeld, dat is nagevolgd door an dere hoogstaande vrouwen, die de H. Eli sabeth kozen tot haar patrones. De edele arbeid van de dames der St. Elisabeth-vereeniging in onze stad ving aan in het jaar 1861, toen mevr. van Wen- sen-de Bruyn en mevr. Truffino-Coebergh het initiatief namen en een 26-tal dames uit- noodigden tot een bijeenkomst. Deze bijéén komst vond plaats op 3 Mei in een zaal van het Gesticht van den H. Vincentius a Paulo aan de Hooglandsche Kerkgracht. De Vincentius-vereeniging, wier doel na verwant is aan het liefde-werk van de da mes der St. Elisabeth-vereeniging, is van dat oogenblik af de vereeniging steeds behulpzaam geweest en heeft tot op den huidigen dag een zaal beschikbaar ge steld, tegen een zeer matige vergoeding, gedurende verschillende jaren zelfs gratis. In deze Vinoentius-zaal werd op dien be- wusten dag de St. Elisabeth-vereeniging opgericht. Zestien dames stelden hun krachten beschikbaar en traden toe als werkend lid. De namen van deze zestien pioniers-ters waren: mevr. v. Wensen-de Bruyn, mevr. Truffino-Coebergh, mevr. de wed. v. Wen sen-de Bruyn, mevr. IJsselsteyn-Timmer- mans, mevr. Proot-Peters, mevr. v. Moor- sel-Ellinkhuizen, mevr. de wed. van den Aardwegh-Coebergh, mevr. H. Schmier- IJsselsteyn, mej. Karpensteyn, mej. H. Mol- kenboer, mej. C. Bosch, mej. W. IJsselsteyn, mej. J. Timmermans, mej. H. van den Aard- wegh, mej. C. v. Wensen en mej. E. ten :Sande. De eerste presidente werd mevr. v. Wen sen-de Bruyn en op de eerstvolgende ver gadering koos de presidente het overige be stuur als volgt: mevr. Truffino-Coebergh, vice-presidentemevr. de wed. v. d. Aard wegh-Coebergh secretaresse; mej. Bosch vice-secretaressemej. v. d. Aardwegh pen- ningmeesteressemevr. de wed. v. Wensen de Bruyn magazijn-meesteresse en me^r. Proot-Peters assistente. Een reglement werd opgesteld, dat van den aanvang af zoo goed in elkaar zat, dat het in al die jaren niet'noemenswaardig is gewijzigd. Met een kleine aanvulling geldt het thans nog. Op dit reglement werd in Januari de bis schoppelijke goedkeuring verkregen van den toenmaligen bisschop van Haarlem mgr. G. P. Wilmer, waarbij tevens de zeer eerw. deken Quant als geestelijk directeur werd aangesteld. De erkenning van het bestaan der Ver eeniging door het stedelijk bestuur werd aangevraagd en twee jaren later, den 20sten Mei 1863, verkregen. In het jaar 1883 overleed deken Quant en in diens plaats werd als geestelijk direc teur benoemd deken Welters, die deze functie vervulde tot het jaar 1886, waarna de zeereerw. heer Derkx werd aangesteld Achtereenvolgens werden toen vanaf 1892 pastoor Vemieuwe en bij diens emeritaat pastoor Hafkenscheid directeur, terwijl de „tegenwoordige directeur pastoor Beu kers is. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: mej. D. Coebergh, presidente; mevr. M. Duynstee-Brantjes, vice-presidento; mevr. J. A. Gründemann-Hofman, le secre taresse; mevr. M. Coebergh-v. Cranen- burgh, 2e secretaresse, mej. J. Noordman, penningmeesteresse; mevr. E. v. d. Laan- Claessens, le magazijnmeesteressemej. A. Schmier, 2e magazijnmeesteresse. Pas in 1922 is de vereeniging er toe over gegaan om de koninklijke goedkeuring aan te vragen, welke noodig is om rechtsper soonlijkheid te verkrijgen. Volgens de statuten der St. Elisabeth- vereeniging bestaat zij uit: werkende leden, bijdragende leden, donateurs en eereleden. De werkende leden bezoeken de zieken en kraamvrouwen en zorgen voor de uit reiking der levensmiddelenbons en zoo noo dig van kleeren; de anderen zorgen voor de financiën. Als aardige bijzonderheid mogen wij wel mededeelen, dat het jongste werkende lid nog slechts kort als zoodanig toegetre den een kleindochter is van een der twee oprichters, n.l. van mevr. Truffino. Om een klein inzicht te geven in den omvang van het werk der St. Elisabeth- vereeniging, herinneren wij aan het jaar verslag dezer vereeniging over 1930. Er werd uitgereikt, aldus het verslag: 11.321 y2 L. melk en 7137 eieren. Er werden 1986 huisbezoeken gebracht, waarbij 218 zieken werden gesteund. Uitgegeven wer den 33 pakjes voor kraamvrouwen, 5 wol len dekens en 104 kleedingstukken met Kerstmis. De uitgaven bedroegen 4331.58y2. De collectes op de vergaderin gen brachten op 137.48 H en de boeten 112.50. In de kerken bracht de jaarlijk- sche collecte 926.10 y2 op, terwijl aan gif ten een som van 455 werd ontvangen. Tot zoover het jaarverslag. Vóór den oorlog werden ongeveer 120 gezinnen geregeld bezocht, in de laatste jaren is dit getal teruggeloopen tot circa 50 a 60 in den winter. De dames doen daarbij de ervaring op, dat het vaak dezelfde gezinnen zijn, die geregeld terugkeeren met het briefje van den dokteT, zoodat de vraag rijst, of de dok ters soms niet al te spoedig overgaan tot het uitreiken der briefjes. Mevr. M. v. WENSEN—DE BRUIJN Mevr. A. TRUFFINO-COEBERGH E BEIDE OPRICHSTERS DER ST. ELISABETH-VEREENIGING IN HET JAAR 1861. uitreiken der briefjes. Controle is evenwel moeilijk. Daar het de bedoeling is, dat alleen Ka tholieke gezinnen van de liefdadigheid der St. Elisabeth-vereeniging profiteeren en het vooral bij gemengd huwelijk wel eens moeilijkheden oplevert om de Katholiciteit der gezinnen vast te stellen, heeft men thans als criterium ingevoerd: het kerke lijk gehuwd zijn. Vroeger bepaalde in zulke twijfelgevallen het al of niet gedoopt zijn der kinderen het katholiek karakter van het gezin. In dezen winter heeft de St. Elisabeth- vereeniging aan verscheidene gezinnen, welke door werkloosheid werden geteisterd, een extra-bedeeling uitgereikt in den vorm van vleesch, spek, bruine boonen of erwten. Hierdoor heeft de schatkist een gevoelige klap gekregen; aan alle kanten komt de bodem te voorschijn. Wij zeiden zooeven, dat de bijdragende leden en donateurs zorgden voor de financiën, doch him aan tal begint onder den druk der tijden ook in te krimpen; de gelden der contributies loopen achteruit en de kerkcollectes begin nen hoe langer hoe minder op te brengen. Vandaar dat de viering van het 70-jarig bestaan niet op grootscheepsche wijze plaats vindt, zooals tien jaar geleden het 60-jarig bestaan erd herdacht. De viering beperkt zich uitsluitend tot kerkelijke plechtigheden. Op 1, 2 en 3 Mei wordt een triduum ge- gegeven door'den zeereerw. pater mr. v. d. Helm O.F.M., terwijl op Zondagochtend 3 Mei onder de H. H. Missen in alle kerken der stad collectes zullen worden ge houden ten bate der vereeniging. In de St. Petrus-kerk zullen de dames zelf met de schaal rondgaan. Wij vertrouwen, dat zij niet teleurgesteld zullen worden en dat van dit 70-jarige ju beltij een nieuwe krachtige impuls zal uit gaan, opdat vooral in deze benarde tijden de St. Elisabeth-vereeniging haar zegen rijken arbeid moge voortzetten niet alleen, maar zelfs opvoeren tot een ongekende hoogte. HAAGSCHE RECHTBANK. Belastingontduiking. De bl oenuboHenk we eker G. va-n E. te Sassenheim is door de Haagsohe TJïohtihank veroordeeld tot uwee maanden gevangenisstraf en betaling van een boete van pl.m. 16000.terzake dat hij gedu rende de jaren 1926, 1927 en 1928 de Rij'ks- inkomstenbelasting heeft ontdoken, door over die jaren resp. 19000, 14000, en 15000, te weinig aan inkomsten op te geven. Van dit vonnis kwam verdachte heden- in hooger beroep bij het Gerechtshof te Den Haag en had a's getuige k décharge doen dagvaarden den inspecteur van de be lastingen te Leiden. Deze verklaarde op verzoek van den ver dediger, dat naar zijn meening de door de Rechtbank opgelegde straf te hoog is. De procureur-generaal Mr. J. A. de Vis ser, wees op den ernst van de gepleegde feiten, temeer daar deze gedurende eenige jaren werden gepleegd. Evenwel is hier naar spr. meent, aanleiding, gezien het gun stige rec'asseeringsrapport en het feit dat verdachte een hooge boete heeft te betalen welke voldoende correctief zal werken om een voorw. straf op te leggen waartoe de proc.-gen. concludeert. Mr. de Haan uit Leiden sloot zich als verdediger bij dit requisitoir aan. Diefstal van lood. De Haagsche Recht'bank had den metse laar J. B. uit Leiden wegens diefstal van lood te Wassenaar veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. Het Hof heeft dit von nis bevestigd. VOETBAL DIOC. BAART,. BOND. Junioren-competitie District Leiden. Uitslagen van Zondag: Afdeeling A. R. W. D. I-Leiden 12—1; S. J. C. I— V. V. B. I 0—3. Afdeeling B. V. V. B. IIMeerburg I 10. Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling A. Leiden I—Teling I (1 uur); Alphensche Boys I-O. V. V. I (1 uur); R. W. D. I— S. J. C. I (2.30 uur). Afdeeling B. Lisse IIS. N. A. T (12.30 uur). R. W. D. speelt op het Leidenterrein. Boeten: Opgelegd aan V. V. B. 1. wegens meespelen van een ongereohtigden speler in den wedstriid V. V. B. IIMeer burg I. Ingetrokken de boete van S. N. A. en Teijlingen. Hieronder volgen de competitiestanden bijgewerkt tot en met Zondag 1.1. Tn de lijst van Afd. A. is ook opgenomen de uitslag van den wedstrijd O. V. V. IV. V. B. I, welke wedstrijd onder pretest van V. V. B. door O. V. V. met 21 gewonnen werd Afdeeling A R. W. D. I 10 8 %1—6 18 V. V. B. I 11 7 3 1 27—9 17 Teijlingen I 12 5 2 5 22—3-2 12 O. V. V. I 10 5 1 4 -25—17 11 Leiden I 10 4 2 4 17—15 10 Alph. Boys I 9 4 5 18—20 8 Lisse I 12 3 1 8 15—30 7 S. J. C. I 10 1 9 8—34 1 In de sacharinefabriek List Co te Maagdenburg heeft een gewel dige ONTPLOFFING plaats gehad, tengevolge waarvan acht ar beidsters gedood en drie zwaar gewond werden, drie anderen werden licht gewond. De plek des onheils. voorkomt TAMTBEDERF en poetst 's-avonds met NI VA TANDPASTA 75 ets.per '/itcTbe, 25ets p: TA tube. Afdeeling B. Meerburg I 11 9 1 1 40—6 19 V. V. L. I 10 6 3 1 27—3 15 V. V. B. II 12 5 3 4 19—25 13 A. S. C. I 13 5 3 5 33—38 13 Lisse II S 5 2 1 23—93 12 S. N. A. I 12 4 1 7 16—15 9 Teijlingen II 14 2 3 9 12—46 7 Meerburg II 10 2 8 9—37 2 Van verschillende kanten bereikte on- dergeteekende het verzoek, om onmiddel lijk na het beëindigen der competitie te beginnen met een zomercompetitie voor de junioren, daar hiervan veel nut ver wacht wordt. Vereenigingen, die ook deze meening zijn toegedaan, en hun junioren dezen zomer willen laten voetballen, ge lieven zich zoo spoedig mogelijk aan on- dergeteekende op te geven, met vermel ding met hoeveel elftallen zij wenschen uit te komen. Door de vereenigingen Lei- dqn, A. S. C. en Meerburg werd reeds in geschreven. Is de deelname groot, dan zullen er twee afdeelingen geformeerd worden. Dringend wordt men verzocht, om als men wenscht deel te nemen, zich on verwijld op te geven en niet daarmee eeni ge weken te wachten. De competitieleider, P. J. A. DE VRIND. Zwaluwen—Rnode Duivels. Naar wij vernemen is het Zwaluwènclf- lal, dat op Hemelvaartsdag 14 Mei te Rotterdam tegen de Roode Duivels uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Odijk (De Hollandiaan). Achter: Weber (A. D. O.) en v. d. Griendt (V. S. V.). Midden: Sterk (Het Gooi), Schorel (H. B. S.) en Breibier (A. D. O.) Voor: Wels (Unites). Viergever (Spartc) Ruisch (D. F. C.\ Do Maar (Z. F. C.) en a an Gelder (V. U. C.). De wedstrijd wordt op het Spartater- rein gespeeld. Nederland B—België B. Naar wij vernemen is de Haarlemspe ler Kammeijer, die Zondag 3 Mei te Rot terdam jn het Nederlandsch B-elftal zou uitkomen tegen België B verhinderd te spelen. Wie voor hem de linksbuiten plaats zal bezetten, is nog niet bekend. Een Fransch oordeel over NederlandDuitschland. De voetbalmedewerker van L'Echo des Sports, Maurice Pfeffcrkorn, wiens Duit- sche naam niet zou doen vermoeden dat hij een Franschmar. is. heeft Zondag den wedstrijd NederlandDuitschland bijge woond, voornamelijk om kennis le maken met het Nederlandsche spel. dat men in November te Parijs te genieten zal krijgen. Na opgemerkt, te hebben dat Duitsch land vrijer en ook beter speelde dan te Parijs tegen Frankrijk, geeft hij als zijn meening te kennen dat de doel verdediger Kress zijn elftal voor een nederlaag heeft behoed. De Hollanders waren in het veld ster ker en gevaarlijker, want niet alleen voor de rust waren zij in de meerderheid, maar ook in het laatste kwartier bleven zij uiterst gevaarlijk. Holland speelde sneller, stelde de vleugelspelers vee! meer aan het werk en vertoonde in zijn spel veel overeenkomst met dat der Franschen. Het had een hechte verdediging, de schrijver roemt Van Heel en noemt Adam de ster van het veld. Hij besluit zijn beschouwing met de op merking dat Frankrijk te Parijs aan Hol land een gevaarlijken tegenstander zal hebben. LAWN-TENNIS OM DEN DAVISCUP. Argentinië wint van Chili. De finale in de Zuid-Amerikaanscne zone in den strijd om den Daviscup is beslist ten voordeele van de Argentijnen. Op den tweeden dag won Argentinië de eerste twee enkelspelen. Zappa, Argentinië, sloeg Sehonhaar, Chili met 26 62 60 60; Robson, Argentinië, slaat Page, Chili, met 6_2 64 6—2. Argentinië komt nu uit tegen den win naar van de Noord-Amevikaansche zone, die vermoedelijk de Vereenigde Staten zal blijken te zijn. SCHIETEN Schietoefeningen B. V. L. en Motordienst. Te beginnen met Zaterdag 2 Mei a.s. -'uilen wekelijks van 3.305.30 uur nam. op de schietbanen te Katwijk, schietoefenin gen gehouden worden voor de afd. Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude en Warmond van den Bijz. Vrijw. Landstorm, aan welke oefe ningen ook kan worden deelgenomen dooi de vrijwilligers van den Motordienst. PAARDENSPORT Wedstrijden Zuid-Hollandsche Jachtvereen. Zaterdagmiddag a.s., aan vangende te twee uur, zullen op Meyendell onderlinge wedstrijden plaats vinden, georganiseerd door de Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging De paarden moeten gereden worden door leden der Z. H. J. V., hun echlgenoóte, in wonende dochters of minder-jarige zoons. Het is een samengestelde wedstrijd, be staande uit: a. zeer licht dressuur, b. cross country, c. springconcours. Aan den samengestelden wedstrijd is verbonden de 6 jachten beker "oor het best geplaatste paard, dat in dit seizoen aan minstens 6 jachten heeft deelgenomen. GR00TE ESTAFETTE-RIT DOOR NEDERLAND. De groote estafette-rit door Nederland, welke door de landebjke ruiters der Ne derlandsche Federatie van Rij vereenigin gen wordt gehouden is nu geheel geregeld en we kunnen er de volgende gegevens van bekend maken: In totaal zal er 1059 K.M. worden afgelegd door in totaal onge veer 380 ruiters en amazones. Alle aange sloten vereenigingen hebben hun mede werking verleend, behalve de ongunstig gelegen clubs te Ierseke (Zeeland), Dok- kum (Fr.) en Texel. In ruim 57 uur zal de gebeele af stand gereden worden, hetgeen een uur gemiddelde wordt van ruim 18 K.M. per uur. Met het oog op de paarden, die da gelijks als werkpaard worden gebruikt en met de vele ongeoefende en jonge ruiters, ook in verband met de groote trajecten, die 's nachts moeten worden gereden en de vele rivieren, die moeten worden over gestoken. is dit gemiddelde niet te hoog gesteld. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de snelheid belangrijk grooter zal zijn, hetgeen het gemidde'de natuurlijk weer ten goede komt. In het verloop van deze rit, op zich zelf reeds een zekere sensatie, voor den belangstellenden toeschouwer, zal het meeste te zien zijn op de z.g. knooppunten, waar de zijarmen op de hoofdroute uitkomen en de oorkonden wor den overgenomen. Dit geschiedt te Hum- m-ele op 1 Mei tusschen 19.15 uur en 19.45 uur, te Et ten tusschen 22 en 22.30 uur en te Tricht bij Beldermalsen stusschen 0.33 en 1.08 uur. De Noord-Hollifndsehe zijarm sluit op de hoefdroute aan te Waddinx- veen op 2 Mei om 8 uur des morgens, op welk tijdstip ook de laatste ruiters van de étappe GorkuraWaddinxveen aan moet komen. Om half tien wordt dan gestart naar Den Haag, alwaar H. M. de Koningin de oorkonden in ontvangst zal nemen. Op het Huis ten Bosch om drie uur in den middag, de eerste ruiter voor den gehee- len rit wordt op 30 April des avonds (he denavond) om 10 uur reeds te Leens (gr.) gestart. Voor den rit bestaat veel belangstelling omdat zij in dezen tijd van den motor iets zeer bijzonders beloekenf on bovendien een bijzonder krachtig bewijs is van den geweldig sterken groei van deze jonge organisatie, dio in vijf jaar Lijds iets der gelijks tot stand kan brengen. BILJARTEN Nederlaagwedstrijden D. 0. S. —Kr. o. t. voor de 3e afd. luidt: J. Westerbeeke (Kr.o.t.) 100 46 10 2.17 L. Koning (D.O.S.) 86 45 10 1.91 D. G. v. d. Voort 100 37 11 2.70 W. Swaak 64 36 6 1.77 H. P. v. Amsterdam 91 36 18 2.52 G. Nasveld 100 36 9 2.77 G. v. d. Berg 100 54 10 L86 H. Nasveld 92 53 9 1.73 P. Lam ie 76 37 9 2.05 C. P. Fasel 100 37 13 2.7i Kr.o.t. 467 en D. O. S. 442 car.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5