LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 30 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT1 "wordt opgevangen, niet door den onderne mer zelf. Thans is, volgens spr., het oogenblik ge komen, waarop de middenstander eerst goed door dc crisis wordt aangepakt. Dc middenstander moet doen aan con junctuurstudie en wel systematisch, om daarop zijn inkoop- en uitbreidinespolitiek op ie bouwen en evenzeer z'n verkoopspoïi- tick. Reclame. Besloten werd, inzake het nemen van suggestieve maatregelen om het publiek te bewegen bij den middenstand te koopen inplaats van bij het grootbedrijf, de con clusie van het rapport van de reclame commissie te aanvaarden. Een speciale af- deeling zal aan het centraal bureau ver bonden worden, belast met de leiding van een volledigen voorlichtingsdienst voor den middenstand en het voeren van collectie ve reclame. Inzake steun aan leiden werd besloten de oplossing te zoeken in oprichting van plaatselijke steunfondsen en voorschotban ken of van Commissies van Bijstand. Bij het a.s. 25.-jarig Bondsbestaan zal het H.B. een oproep doen om een derge lijk algemeen steunfonds in te stellen. Zeer uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over het rapport der Commissie inzake den geeombineerden inkoop van se cundaire bedrijfsbenoodigdheden. Toespraak van Rector Bots. De geestelijke adviseur, Rector Bots, hield vervolgens een toespraak over de R erum No va r um-h erden kin g". In gloedvolle bewoordingen zette spr. uiteen, dat dc encycliek een slag is op het geweten der menschheid. Spr. had door prof. Kaag's rede een con flict tusschcn economie en sociologie ge voeld spr. hield het hier bij de sociologie, den weerslag van de innerlijke zedewet Gods. Ondanks den tijd van bruut geweld en gouddorst is er eenige kentering «te be speuren: in Engeland en Duitschland ko men patroons en arbeiders tot elkaar overeenkomstig de beginselen van het Ka tholieke solidarisme. dat de eenige maat schappelijke waarheid ,is. Het ongeluk is, dat die Waarheid in ónze handen is, maar óók, dat ónze daden zoo vaak geheel in strijd zijn met onze maatschappelijke beginselen (Applaus). Een zeer langdurige rondvraag werd ge houden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het wetsontwerp tot wijziging der Woning wet, dat voor Paaschrecès behandeld werd, met 64 tegen 20 stemmen goedgekeurd. (Tegen: s.d.a."p. en c.p.) De interpellatie van den heer Wijnkoop, in zake het weren van ,.De Tribune" uit Lees zalen enz., is toegestaan. Nog werden enkele wetsontwerpen aan genomen, zooals dat tot wijziging van de Auteurswet 1012. Daarna zijn de besprekingen geopend over wijziging Visscherijwet. CENTRAAL VERBAND VAN SINT FRANC ISCUS LIEFDEWERKEN. Jaarvergadering te Amsterdam. In het Franciscushuis, Bloemgracht 90 te Amsterdam, heeft het Centraal Verband van tót. Franciscus Liefdewerken in het Bisdom Haarlem, Dinsdagavond een alge- ineene jaarvergadering gehouden, waartoe alle werkende leden der afdeelingen waren uitgenoodigd. Toen de president, pater A. C. Went S.C.J., de vergadering opende, wa ren vele directeuren en S.F.L.-ers aanwe zig. Na een kort openingswoord deelde de voorzitter 0.111. mede, dat na de bisschoppe lijke goedkeuring van het Grondstatuut, dit tezamen met de Statuten en het Huis houdelijk Reglement van het. Centraal Ver band in druk zal verschijnen. Voorts gaf spr. den aanwezigen in overweging in hun afdeelingen het nieuwe uniform tc bespre ken, na tc gaan of invoering mogelijk is en levens ook de kwestie onder de oogen te zien of nu de Patronaatsjongens spoedig in uniform zullen gaan, een eigen uniform wel gewenscht is. Eveneens zal een werk program in studio worden genomen. Hierna was het woord aan den heer C. A. Dekker, directeur van het Gemeentelijk Sportpark te Hilversum. Spr. besprak de paedagogische leiding bij binnen- en bui tenspel. Een breedvoerige bespreking lok ten de voorgestelde wijzigingen van het grondstatuut uit. Het resultaat was, dat tenslotte de amendementen van Amster dam I, II en III en van Haarlem I en II, om de artt. 12, 15 en 16 ongewijzigd te la ten, werden aangenomen. In eenige andere artikelen werden kleine wijzigingen aange bracht. Wegens het vergevorderde uur moest van de afhandeling der agenda worden afge zien. Met een dankwoord aan allen, die had den medegewerkt om de vergadering tot nut van het. S.F.L. te doen zijn, sloot de voorzitter daarop de vergadering. DE VERPLICHTE WINKELSLUITING TE HAARLEM. Een motie der plaatselijke afdeeling van „St. Franciscus". Dc afdeeling Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Handels-, kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië" heeft in hare jaarvergadering van Dinsdag *23 April j.l. een met ie aangenomen, waarin zij hare sterke afkeuring uitspreekt over de, wijze, waarop door den Haarlemschen Mid denstand i.e. door de Haarlemsche Midden- landscentrale is ste'ling genomen tegen de oorstellen van den gemeenteraad om te •men tot den vrijen middag voor de win- 1 bedienden. Zij brengt hulde aan Mr. Dr. jvoet voor diens oprecht initiatief en be tuigt hare instemming met het beleid van den Haarlemschen Gemeeneraad in deze aangelegenheid. Betreurd wordt dc hetze, welke bij mon de van den secretaris der Haarlemsche Middenslandsceiilrale tegen dc bedienden- organisaties meer in het bijzonder tegen de katholieke bediendenorganisatie, is gevoerd. Zij protesteert tegen diens onjuiste weer gave der feiten op een onlangs gehouden landelijke middenstandsvergadcring te Utreeh t. De Ned. R.K. Bond van Handels-. Kan toor- en Winkelbedienden heeft aan de hand van zijn geschiedenis bewezen voor de behingen van de kantoorbedienden, doch niet minder voor die der winkelbedienden te strijden op basis der kat hol i e - s oma 1 e be ginselen en vermeent met volle instemming, dat het bondsbeétuur zijn actie voor den vrijen middag der winkelbedienden onver zwakt zal voortzetten, daarbij gebruik ma kend van alle geoorloofde middelen, welke he ten dienste staan. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Dezer dagen vergaderde te Utrecht, het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in het door de firma van Ros sum te Hilver sum opnieuw ingerichte gebouw Drift 10. (Gebouw Drift 8 is verkocht aa.n de instel ling der R.K. Arbeidersbeweging, de Le vensverzekeringmaatschappij „Concordia".) Met voldoening werd geconstateerd, dat de concentratie van de eigen financieele instellingen bij het Verbond zich immer meer voltrekt. Geconstateerd werd, dat zoowel de Rome reis als het Septemher-congres schitterend beloven te slagen. Het Tijdschrift „Leering en Leiding" zal in Mei in dubbelen omvang verschijnen en speciaal aan de* Rerum No varum zijn gewijd; overwogen wordt een 5vterum -N ova rum -ged e nbord uit te geven. In samenwerking met den K.R.O. zal op 9 Juni een Rerum-Nnvarum-avöüd worden georga niseerd en „uitgezonden". In Mei zal een proefnummer worden rond gezonden van een blad. bestemd voor de arbeidsters leden der Katholieke Arbei dersbeweging. Aan de economische crisis en de daarmee gepaard gaande werkloosheid werd op nieuw volle aandacht ceschonken. De werk verschaffing heeft naast materieole, ook groote moree'e zorgen. De afvaardiging naar de 15e Arbeidscon- ferentie. a1 «mede naar een in October bij eenkomende ..raadgevende technische com missie" ter bespreking van zeeliedenvraag- stukken, werd besproken. Aan het. gestichte Verbond „De Jonge "Werkman" zal volle aandacht worden ge schonken. Het werken van den Katholieken Vredes- bond. gericht op het doen slagen van de komende Internationale Ontwapeningscon ferentie. zal zoo krachtig moge'ijk worden gesteund. Bos'oten werd mede te werken aan de bevordering van radio-vakonderwijs. Met de Petrus Canisius-Vereeniging zal samengewerkt worden op apologetisch ge bied. De organisatie van het zoo veelzijdig sa mengestelde Philips-person eel werd op nieuw onder het oog gezien. Aan de Verbondsvergaderine zal een voorstel worden gedaan betreffende het recht, op uitzending door „Herwonnen Le venskracht" van die leden der aangesloten vakbonden, welke tot nu toe ten onrechte de St. Josephssezellenvereeniging in het Bisdom Haarlem als stand organisatie" a's gelijksoortig aan den Volkenbond, be schouwden. Dc statuten van een Centrale van Dioce-. sano Ziekenfondsen werden behandeld. Zij zullen de alsem een e vergadering ter goed keuring worden voorgeleerd. Uitvoerig werd besproken over de toe nemende beteekenis van de ziek0" fond sen der Katholieke Arbeidersbeweging en in verband daarmede over het ontwerp-Zie- kenfondswet. Met kracht zal aan de verbreiding van deze fondsen verder worden gewerkt- Een rapport inzake de verhoudin2 tns- sehen de K.J.V. en de Katholieke. Arbei dersbeweging werd door het Bestuur aan vaard. Uitvoerig werd stilgestaan bij de uitvoe ring van de Invaliditeitswet sneeiaal met betrekking tot. de oud e r doms v er ze ke r ing. De moTeliikheid werd onder het ooc cezien. dat bij komende wi.izising van genoemde wet. aan de orde zou kunnen worden se- stekl, dat de Invaliditeiswet door bedrófs- oreancn een orgaan voor elk bedrijf zou kunnen worden uitgevoerd. De stadhuiskwestie te Amsterdam. Een groot aantal personen uit weten schappelijke kerkelijke, artistieke, industri- cele en handelskringen enz., heeft een uit- vorig adres gericht, tot den gemeenteraad van Amsterdam, in welk adres met kracht geprotesteerd wordt tegen het voorstel van B. en W. inzake de overdracht van het oude Stadhuis. INVOERRECHTEN OP BOTER IN DUITSCHLAND. Onderhandelingen over contigenten? Het uitstelten van de verhooging der in voerrechten op boter is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan de interventie van de voornaamste boterleveranciers Nederland, Denemarken, Letland en Zwe den bij het Duits olie ministerie van Buiten- laudesche Zaken, die op de handelspolitie ke gevolgen van een vevhooging van het in voerrecht op boter hebben gewezen. Deze duidelijke geste heeft in het kabinet haar werking gedaan. Vernomen wordt, dat met deze landen onderhandeld zal worden over contingenten, waardoor practiscb verhoo gingen van de invoerrechten op boter illu soir zulten worden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Een monteur gedood. Gistermiddag te ongeveer 1 uur heeft te Groningen een ernstig ongeval met doo- deüjken afloop plaats gehad. Bij de firma Klooso, fabriek van verwar mingsapparaten. aan de Eendraöhtkade, al daar, was de 38-jarigo gehuwde monteur B. Huisman bezig een lascha.ppa.raat te her- stel'en. Waarschijnlijk heeft, zich in het toe stel nog een weinig gas ontwikkeld, dat met de aanwezige lucht, knalgas vormde. Door de hitte ontstond een ontploffing. Het ap paraat sprong uit elkaar en kwam grooten- deels op het dak terecht. H„ die over het werk gebogen st-ond, kreeg ernstige won den aan getea.t en voorhoofd en is tijdens het transport naar het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. De man was vader van drie kinderen. Door een trein vermorzeld. Woensdagnacht werd nabij het station te Oss op een afstand van ongeveer 150 M. het in stukken gereden lijk gevonden van P. Gips, geboren te Maastricht, werkzaam aan den telegraafdienst te Oss. Op deze plaats is geen overweg. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Gips was ge kleed in zijn witte kantoorjas. Deze jas werd omstreeks elf uur ontdekt en dit leid de tot de ontdekking. Over boord geslagen en verdronken. Gistermogen te ongeveer 7 uur, is in het Keten, schipper P. van der Pluim, over boord gevalen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. BRANDEN. Sigarenfabriek uitgebrand. Dinsdagavond te omstreeks tien uur ont dekte een voorbijganger dat rookwolken kwamen uit een perceel Oude Gracht 297 te Utrecht, waarin gevestigd is de sigaren fabriek Marca, eigenaar de heer M. Ultee. De brandweer was spoedig ter plaat-se en bestreed den brand met tien straten op de waterleiding aan de voor- en achterzijde van het. ge-bouw. De eigenaar, die tegenover de fabriek woont, was niet thuis. De schade is zeer groot aangezien het ge- heele pand uitgebrand is, terwijl de beten- de perceelen wa-trschade bekwamen. Tot laat in den nacht duurde de nablus- söbing voort. Kippenbroederij uitgebrand. Dinsdagavond om 11 uur is bij den heer Roosh in den Oud'burgerpolder onder Isichoorl brand ontstaan in een kippenbroede rij. Deze is geheel afgebrand. <>00 kippen kwamen in- de vlammen -om. De brandweer uit Bergen, die meende dat de brand in het dorp zelf was uitgebroken, bracht de mctorspnft tot aan de grens, maar toén bleek dat de brand in Schoorl woedde, werd de spuit werkeloos neergezet. Intus- schen is de broederij uitgebrand. CHINEEZENRELLETJES TE ROTTERDAM. Berooving met een browning in de hand. Dinsdagavond bevonden zich te Rotter dam in een huis aan de Dclistraat een aan tal Chineezen, die aan het spelen waren om geld. Plotseling vroeg een der spelers aan den bankhouder een briefje van tien gulden te wisselen. Toen de bankhouder de hand in den zak stak om het wisselgeld te krijgen, richtte de Chinees een browning op hem, waarmee.bij zijn landgenoot in be dwang hield. Tegelijkertijd nam hij de bank, vijftig gulden 'groot, weg. Onmiddel lijk daarop ging het licht uit. Er ontstond een hevige vechtpartij onder de Chineezen.. De bankhouder is daarop aangifte gaan doen bij de politie. In den loop van den nacht is de dader in een huis aan de A t j e h s t ra a t aa nge h ouclen In het huis aan de Delistraat weiden eenige revolverpatronen gevonden. In de duizendkoppige Chineezen-kolonië op Iva- tendreebt heeft het gebeurde groote op schudding veroorzaakt. Contract-vervalschers. Door de recherche te Heerlen is aangehou den E. P., advertentie-reiziger uit Amster dam, die verdacht wordt onder valsche voorspiegelingen voornamelijk neringdoen den, bewogen te hebben lot het plaatsen van advertenties in katholieke bladen. Ver schillende personen in Heerlen en buiten Limburg schijnen de dupe geworden te zijn, doordat men. wanneer'men een advertentie opgaf, een contract moest teekenen dat la ter vervalscht werd door het aantal regels waarvoor geconracteerd was, in een veel hooger getal te veranderen. De man is ter beschikking van den officier van ■•justitie gesteld. Aannemer voor zevenduizend gulden benadeeld. De politie te Vlaardingen heeft een 27- jarigen opzichter aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichting van 7000. De arrestant is bij een aannemers firma te Rotterdam in dienst geweest en op den dag van zijn ontslag naar een bank instelling gegaan, waarmee de aannemer in relatie stond. Daar heeft hij een kwitantie geïncasseerd, van ƒ7000. Daarna is de man verdwenen. Toen evenwel het geld was op gebruikt. is hij naar Vlaardingen gegaan, waar zijn familie woont. De man wordt nog gezocht voor misdrijven, welke hij te Vlaardingen en Amsterdam zou hebben gepleegd. De politie heeft dus een goede vangst gedaan. Eerzaam handelsreiziger gefouilleerd Het gebeurde te Enkhuizen. Het politiebureau had een telefoontje ge kregen uit Stavoren. Te Bolsward was een inbraak gepleegd. De dader zou vermoede lijk aan boord van de veerboot Stavoren Enkhuizen zijn. De politie te Enkhuizen werd verzocht een man met een groote tasch aan te houden. Toen de boot een half uur later de ha ven van Enkhuizen binnenvoer, schrijft de „Stand.", stonden twee agenten op het per ron. De boot meert en de passagiers gaan aan wal. Veel reizigers, veel tasschen, veel gróóte tasschenDe agenten houden dezen en genen reiziger aan. Niets bijzon ders in de tasschen. Ze kunnen instappen in den wachtenden trein. Nóg een reiziger wordt aangekouden. „Open die tasch asje blieft"De reiziger schrikt. De agent- krijgt argwaan. De tasch gaat open.Een kleine boormachine komt er uitTuk" zeggen de agenten tot elkaar. De reiziger, verward en ontdaan, moet mee naar de wachtkamer. De tasch wordt verder onder zocht. Op de boor volgen beitels, sleutels, loopers! „Wat een vangst!" Een complete inbrekers-inventaris. Als de tasch leeg is komen de jaszakken aan de beurt. Ook al vol met sleutels en loopers. „Hij is matador in zijn vak" meenen de agenten. De man ontkent echter ten stelligste dat hij schul dig is aan inbraak. Niets geen wonder, elke dief ontkent, maar de bewijzen zijn overstelpend". Uit een der zakken diept de agent een boekje op, een klein zwart boekje. Bezwa rend materiaal, vermoedt hij. Hij bladert er inverschiet van kleur, betuigt den aangehouden reiziger zijn verontschuldi ging en draaft naar buiten om te zien of de trein er nog staat.... De trein is echter weg. De reiziger moest wachten. Maar hij is vrij man. Alle verden king is geweken. Het zwarte boekje heeft hem volkomen gerehabiliteerd. Dat boekje was een reizigerscommissie- boekje. Het stond vol met bestellingen op beitels, sleutels en boormachines. De aan gehoudene was vertegenwoordiger van een ijzerhandel, die smeden en winkels afreist met zijn monsters. De inbreker uit Bolsward. is nog niet ge knipt Belooning der Duitsche regeering aan Nederlandsche zeevarenden. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de Duitsche regeering als belooning voor de door het Nederlandsche motorschip met hulp zeilvermogen „Spes" in de maand Juli 1930 verleende hulp aan de op zee .in nood verkeerende Duitsche vliegboot „Dor- nier Wal D 864" geschonken heeft: aan den kapitein Harm Boon een zeekijker met inscriptie en aan den stuurman Gerrit Grilk en den matroos .Telle Jans Vonk een geldsom en een loffelijk getuigschrift. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. TREINRAMP IN EGYPTE. Zestigtal dooden en vijftig gewonden. DRIE WAGONS IN BRAND GEVLOGEN. Op het traject van Alexandrië naar Cai ro heeft gisteren een verschrikkelijke trein ramp plaats gehad. De sneltrein Alexan driëCairo geraakte nabij het station Benha, na het station Tanha te hebben gepasseerd, in brand, waardoor een zestig tal passagiers, allen met uitzondering van een Fransche vrouw, Egypfcenaren, om het leven is gekomen, terwijl 50 gewonden, van wie velen in zeer ernstigen toestand, in het ziekenhuis- te Cairo zijn opgenomen. De trein, die om halféén gistermiddag Alexandrië verliet, bevatte een groot aan tal Egyptische passagiers, die zich naar Cairo begaven om daar deel te nemen aan het bairamfeest. Toen de trein het station van Benha naderde, brak ten gevolge van een oververhitte as brand uit in den achter sten wagen. De vlammen, aangewakkerd door de zuiging, veroorzaakt door de vaart van den trein, verspreidden zich snel door de drie derde klasse-wagons, welke zich achter aan den trein bevonden. Deze rij tuigen wargn alle zeer oud en slecht. Zij werden aan den trein gehaakt, om met het oog op de groote drukte meer passagiers te kunnen vervoeren. Het verschrikkelijke bij deze ramp was, dat de machinist den brand niet gewaar werd. Er was geen enkel middel om hem te waarschuwen, terwijl ook de pogingen van de passagiers om zijn aandacht te trek ken, niet baatten, zoodat de brandende trein nog enkele minuten lang in volle vaart doorreed. Gedurende deze paar minuten wierpen honderden wanhopige pasagiers zich uit den trein om aan de v4ammen te ontsnappen, met het droevig gevolg, dat zij onder de wielen werden verpletterd. Zij, die in de rijdende hel achterbleven, verbrand den levend. Onder de slachtoffers bevin den zich tien kinderen, die in de ontzet tende paniek, welke bij het uitbreken van den brand ontstond, onder den voet werden geloopen en vertrapt. De inens-chen, die op het station van Ben ha op den trein stonden te wachten, zagen den vlammentrein om 2 uur 25 het station naderen. Zij snelden onmiddellijk ter hulp, echter tevergeefs. Door de groote vlammen, welke uit de wagons sloegen en dc gewel dige hitte, was het onmogelijk, de vlammen zee te naderen en den brand te blusschcn. Er werden heldhaftige pogingen gedaan om de passagiers uit den brandenden trein te redden, die echter geen resultaat ople verden. Er bleef niets anders over dan af te wachten tot de vlammen alles wat brandbaar wasr hadden verteerd en de ge wond en en stervenden bij te staan, die terzijde van de rails lagen en wier gekerm en gesteun dc lucht vervulde. Doordat de trein meer dan overvol was tientallen passagiers stonden in de cor ridors was het voor de slachtoffers niet mogelijk, uit de brandende wagons te ont snappen en Ie trachten, het nog niet bran dende gedeelte van den trein te bereike. De machinist is- intusschen gearresteerd, omdat hij niet tijdig genoeg den trein tot stilstand heeft gebracht. De dooden zijn naar Benha vervoerd, waar de justitie on middellijk een aanvang maakte met Het onderzoek. Dc vijftig gewonden werden naar Cairo vervoerd, om daar in de zieken huizen te worden opgenomen. EXPEDITIE IN DEN CONGO VERONGELUKT. Door overstroomingen. De Amerikaansche medische expeditie, die is uitgezonden voor het instellen van een wetenschappelijk onderzoek naar de slaapziekte in den Belgischen Congo, is door een ernstig ongeluk getroffen. De lei der der expeditie, dr. Arthur Torrance is in de Congorivier verdronken. De overige leden der expeditie zijn door de overstroo mingen van den Congo van de buitenwereld afgesneden en worden als verloren be schouwd. Dr. Torrance had reeds eerder naam ge maakt door zijn wetenschappelijke expedi ties, waarbij eenige malen verscheiden men- schenlevens verloren zijn gegaan ten gevol ge van aanvallen van vijandige inboorlin gen. NEDERLANDER TE HAMBURG VERDRONKEN. In dé haven van Itzehoe (Hamburg) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen een Nederlandsch motorschip aan de suiker fabriek wilde meeren, sprong de 20-jarige zoon van den schipper op den kant om den tros vast te leggen. Hij kwam echter te vallen, sloeg met het hoofd tegen den rand van hot schip en stortte vervolgens in het water. Toen de drenkeling na eenigen tijd weer boven kwam, sprong de vader te wa ter en bracht zijn zoon naar den wal. Men stelde nog pogingen in het werk om hefc bewustzijn weer op te wekken, echter zon der resultaat. Het li.jk zal met het schip naar Nederland worden overgebracht. „Tel." Vijf. negers levend verbrand. Uit Clarksville (Tennessee) wordt, ge- meld: Een slaapzaal, waar vijf krankzinni ge negers waren opgesloten, is door brand vernield, waarbij de vijf ongelukkigen om het teven kwamen. Vuurvreter in brand gevlogen. In het tc Augsburg optredende circus Busch werkte een Marokkaanèche vuurvre ter, die voor zijn experimenten gebruik maakte van petroleum. Zooals bekend neemt de vuurvreter wat petroleum in den mond, dat hij tegen een brandenden fakkel uitspuwt. Door een vergissing zat er in de flesch van den Marokkaan echter benzine, dat nog veel vlugger in brand vliegt dan petroleum. Het gevolg was dat de kleeren van den Marokkaan in brand geraakten en onder het publiek een paniek ontstond. De Marokkaan, werd met zware brandwon den overdekt naar het ziekenhuis overge bracht. TWEE AARDBEVINGEN IN TRANSKAUKASIE. Meer dan 100 dooden. In de Kaukasische Sovjet-republiek Na- chitsjewan hebben twee aardbevingen in een aantal dorpen groote verwoestingen aangericht. Ook Tiflis werd getroffen. De berichten omtrent de aardbevings ramp zijn nog steeds zeer schaarsch, doch het slaat thans wel vast, dat in drie dis tricten der republiek talrijke dorpen geheet zijn vernield, terwijl in vele andere moer dan de helft der huizen in puin vlie. Ook omtrent het totale aantal dooden verkeert men, als gevolg van het feit, dat de ver bindingen verbroken zijn, nog steeds in hefc onzekere. In ieder geval overtreft het ech ter de honderd. Dc regeering der Trans- kaukasische republiek heeft energieke maatregelen getroffen voor de hulpverlee ning. Groote brand in Galatz. In Galatz werden Dinsdag door een enormen brand twee fabrieken en een aan tal woonhuizen met bijgebouwen een prooi der vlammen. De schade bedraagt mil- lioenen. Men vermoedt brandstichting. Berucht spion gearresteerd. De veiligheidsdienst te Parijs heeft een bijzonder gevaarlijken spion, die in zekei-e kringen bekend staat onder den voornaam Paul, gearresteerd, op het moment, dat deze op het punt stond de stad te verlaten. Hij wordt er van verdacht, een belangrijke rol te hebben gespeeld in zekere spionnagc- affaires, welke eenige jaren geleden voor dc rechtbank werden behandeld. Hij was er evenwel steeds in geslaagd te ontsnap pen. Hij placht voornamelijk de staatsin richtingen, welke voor de nationale ver dediging werken, als hefc terrein zijner werkzaamheid te gebruiken. 101-jarige prinses overleden. Prinses Sarka Karageorgewitsj, de we duwe van wijten prins George Karageorge witsj en tante van koning Alexander van Joegoslavië, is in den ouderdom van 101 jaar te Parijs overleden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10