BINNENLAND SPORT DINSDAG 79 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT 1 WELDE BLAD PAG. 5 R. DIOCESANE BOND VAN K. RADIOVEREENIGINGEN. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. bes-luit is benoemd tot burge meester der gemeente Wijmbritseradeel H. M. Martens. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot burgemeester der gemeenten Goudswaard en Piershil R. Tjalma. Bij Kon. besluit is aan J. L. Switzar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dongen. GODSLASTERING STRAFBAAR. Wetsontwerp-Donner ingediend. Geen vloekverbod. Ingediend is thans een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende utiingen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het wetboek van strafrecht een nieuw no. 1 in te voegeui, luidende als volgt: „le. Hij, die zich in het openbaar monde ling of bij geschrift of afbeelding door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uit laat". (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordig no. 2 wordt no. 3). Het tweede artikel van het ontwerp strekt om in genoemd wetboek een nieuw art. 429 bis in te voegen, luidende: „Hij, die op een var den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die, «>ls smalende Godslasteringen, voo- godsdienstige gevoe- j lens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gul- i den". Ter toelichting zegt de minister van justi- tie o.m.: dat de strijd om den godsdienst in den laatsten tijd vormen heeft aangeno- j men, die den wetgever niet onverschillig kunnen laten. Meer bepaaldelijk heeft de minister het j ocw op de uitingen waarbij ter bestrijding j van het Godsgeloo. de vorm wordt geko- i zen van een in woord of beeld hoonen of smalen op God. Men moge aanvoeren, 1 dat uitingen in dezen vorm een zeldzaam- heid zijn, dat zij onduldbaar zijn, schijnt I nauwelijks betoog :e behoeven. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin is een vrucht van onze historische ontwik- 1 keling waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juist mede ter bescherming van die geestelijke vrijheid als een van onze hoog ste nationale goederen moet hier worden opgetreden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid-, worde deze, in het belang van de vrijheid zelf, met kracht tegenge gaan. Zoodanig misbruik is hier stellig ■aanwezig. Uitingen in het openbaar, die den vorm dragen van een rechtstreeks sma len van God, kunnen in een Staat, die in meer dan één opzicht de erkenning Gods handhaaft, niet worden geduld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitingsvormen uitgezuiverd blijven. Intusschen wil de minister deze zaak nu verder beschouwen uit een ander gezichts punt, dat meer valt binnen het algemeen kader van ons strafrecht. N.l. de ernstige krenking van de gevoelens van de groote meerderheid der bevolking. Ook in dit op zicht past groote behoedzaamheid. Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte en voor zijn godsdienst strijdt het met kracht en met hartstocht. Naarmate een onderwerp feller beweegt, in diezelfde mate kan ook bewogener uiting worden ver wacht. Krasse uitdrukkingen zijn daarbij niet zeldzaam. Ook afgezien daarvan kun nen op den godsdienst betrekking hebben de uitingen van den een voor het gevoel van den ander kwetsend zijn. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elemen taire en algemeene momenten van het godsdienstige gevoel. Doch ook overigens is de gesignaleerde uitingsvorm van een geheeleigen karakter. En wel in dezen zin, dat men bij smalende bestrijding van anderer geloof des anderen godsdienstige voorstellingen als net ware accapareert, en zich dus in zijn sfeer stellend, daarin de krenkende uiting volvoert. Er is hier 'n pa rallel met wat ons wetboek in art. 147 straf baar stelt: bespotten van bedienaren van den godsdienst en beschimpen van aan den eeredienst gewijde voorwerpen wordt slechts dan strafbaar gesteld, indien dit geschiedt in of ter plaatse van de uitoefe ning van den eeredienst, m.a.w. op anderer domein. In bet thans besproken geval be nadert men niet plaatselijk, maar in de voorstellingen, in de uitdrukkingswijze an derer domein om dan de schimpende han deling te ondernemen. Strafbaarstelling van alles wat gods dienstige gevoelens in meerdere of mindere mate kan kwetsen, zou te ver strekken. Om dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het noodig, de strafbepa ling een rechtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aangege- Die vorm nu is in uiterlijke verschijning de godslastering. Door het terrein te begrenzen en met na me ook het vloeken buiten deze strafbepa ling te laten, komt tevens vast te staan, dat het door den lage-en wetgever wel betre den terrein van het vloekverbod dat in een bepaalden kring uit hoofde van de ge steldheid van dezen kring alleszins gewet tigd kan zijn aan dien lageren wetgever blijft voorbehouden. Oprichtingsvergadering te Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer G. Kampschoer vergaderden Zaterdagavond in hotel „Brinkman" te Haarlem de be sturen van de Katholieke radiovereeni- gingen in het Bisdom Haarlem. Als voornaamste punt van de agenda was aan de orde de definitieve goedkeu ring van de statuten van den Diocesa- nen Bond, tot welks oprichting in de al gemeene vergadering van Januari j.l. te Utrecht, besloten was. Met eenige geringe wijzigingen, waar aan het Doorluchtig Epicopaat reeds zijn goedkeuring gehecht had, werden de Bondsstatuten onder applaus aangeno men. Hiermede was de Diocesane Bond, als lid van de nieuwe landelijke Fede ratie, opgericht. In het voorloopige bestuur werden ver volgens gekozen de heeren N. P. An- driesma te Alkmaar, G. W. S. 'Jansen te Rotterdam, F. C. H. Meeuwsen te 's-Gra- venhage, P. J. Rosenhart te Haarlem en G. P. v. d. Valk te Poeldijk. Heb voorloopige bestuur verdeelde daarop de functies als volgt: de heer G. W. S. Jansen, voorzitter; N. P. Andries- ma, Costerstra-at 17, Allernaar, secretaris; F. C. H. Meeuwsen, penningmeester. De heer Jansen werd voorts aangewezen als voorloopig lid van het Federatiebestuur. Aan het eind der vergadering heeft de heer P. Speet namens de Stichting K. R. O. eenige hartelijke woorden van dank gericht, tot den scheidenden voorzitter, de heer G. W. Kampschoer, die zich niet meer verkiesbaar had gesteld. DUITSCH INVOERRECHT OP BOTER. Verhooging van 50 tot 80 Mark? Naar vernomen wordt, verlangt de rijks minister van Landbouw, Schiele, verhoo ging van het invoerrecht op boter van Mk. 50 tot Mk. 80. De „Tempo" meldt in dit veriaand, dat Denemarken reeds thans officiéele stappen tegen zulk een verhooging heeft gedaan. In de Duitsche agrarische pers wordt heb voorstel tot verhooging van het invoerrecht op boter o.a. aldus gemotiveerd, dat de Duitsche regeering zich verleden jaar te genover Finland als het ware moreel heeft verplicht tot verhooging van het invoer recht over te .gaan, opdat genoemd land ten volle lean profiteeren van het recht van Mk. 50, hetwelk het voor zij-n contingent van 50.000 ton toegekend heeft gekregen. De prijsontwikkeling voor boter is zeer ongunstig. De huidige prijzen zijn circa Mk. 12 beneden die van verleden jaar. De invoeren uit het buitenland zijn volgens de officieele invierstatistiek in het eerste kwartaal van 1931 vergeleken bij dezelfde periode van 1930 aanzienlijk gedaald, het geen naast de grootere productie van Duitschland zelf, in de eerste, plaats aan de afneming der vraag moet worden toe geschreven. De opbrengst van den klein handel was ook met inachtneming der goedkoopere prijzen, aanzienlijk minder dan verleden jaar. Het comité van Economisch Verweer uit de Nederl. land- en tuinbouworganisaties heeft zich met een schrijven tot den minis ter van Buitenlandsche Zaken gewend, waarin het wijst op de in den Duitschen Rijksdag tot stand gekomen machtigings wet en de groote bevoegdheden, welke de regeering-Brüning hierdoor gekregen heeft tot het nemen van maatregelen ten aan zien van den invoer van landbouwproduc ten, hetgeen groote bezwaren voor onzen export kan opleveren. Als voorbeeld wordt genoemd de moge lijkheid om door eenvoudig besluit het autonome invoerrecht op boter te verhoo- gen, waardoor dan metene het in het Duitsch-Finsche handelsverdrag vastgeleg de contingentstelsel in werking zou treden. Dit zou groote bezwaren voor den boter- export uit ons land opleveren, niet alleen door de nog zwaardere belasting van dit product, maar ook zou de practische uit voering van dit stelsel voor onzen export- handel groote moeilijkheden veroorzaken. In verband hiermede zou het comité gaarne weten op welke wijze de Duitsche regeering de machtigingswet denkt uit te voeren, o.a. of er besluiten zijn té verwach ten, waardoor wij plotseling voor dergelijke verhoogingen van het invoerrecht kunnen komen te staan en het verzoekt den minis ter, zich te dien aanzien tot de Duitsche regeering te willen wenden. «Tel.'' In den Kieskring Wychen is als no. 1 op de lijst der R. K. Staatspartij als lid der Provinciale Staten van Gelder land gekozen onze oud-stadgenoot de heer J. A. de Zwart, thans te Nijmegen. Een letterraadsel. De Hooge Raad heeft gisteren het cassatie beroep van H. P. J. te Leiden, die de A van zijn huisnummer 55A 20 millimeter te klein maakte, verworpen. Volgens de Leidsche po litieverordening moeten de cijfers der huis nummers minstens 50 millimeter hoog zijn. Verd. overwoog, dat de A geen cijler is en meende niet strafbaar te zijn als hij die let ter slechts 30 millimeter hoog maakte. De kan tonrechter dacht er anders over en veroordeel de J. tot 1 boete, subs, één dag nechtenis, welk vonnis door de Haagsche rechtbank in hooger beroep werd bevestigd: De procureur- generaal bij den Hoogen Raad had ook lot verwerping van het beroep geconcludeerd. Het Bestuur van de Bloembollenvereenigi ng „Samenwerking" te TER AAR, dat verleden week een mooie tentoonstelling organiseerde. VOETBAL DE WEDSTRIJD NEDERLAND—DUITSCHLAND. Wat anderen zeggen. We laten hieronder nog eenige beschou wingen en meeningen vglgen van ande ren, die den mooier voetbalkamp tus- schen Nederland en Duitschland hebben bijgewoond. .,De Sportkroniek" schrijft: Het zou ons niet verwonderen als he denavond het Nederlandsch elftal in on veranderde samenstelling voorden wedstrijd tegen België gekozen wordt. Dat wil ech ter niet zeggen, dat aile spelers onvoor waardelijk goed gespeeld hebben; integen deel, enkelen bleven beslist onder de ver wachtingen. 't Geheel echter was van zeer voldoend gehalte; er is in deze ploeg een prettige homogeniteit gekomen en een wijziging zou allicht tot een verzwakking leiden. Over het geheel vonden wij het spel beter dan tegen België. Enkele spelers wa ren minder dan toen, maar anderen waren positief beter en wat de samenwerking tusschen de linies bétrfefl, was er beslist 'n vooruitgang'.te constate,éren. Men -verge té echter niet, dat de Belgische voorhoede, ondanks haar matige linkerwing, gevaar lijker was dan de Duiische! Twee sterren blonken ditmaal in het Nederla-ndsche elftal zeer bijzonder uit: Adam en Van Heel. Adam heeft een meer dan schitterende partij gespeeld. Dat is voetbal! Z:n bal vaardigheid en z'n snelheid kwamen nu uitstekend tot hun recht en ditmaal liet hij er tal van goede voorzetten op volgen. Op haast ongelooflijke wijze tippelde hij af en toe z'n tegenstanders voorbij; z'n altijd populaire truc slaagde daarbij een paar maal naar behooren. 'n Voetbalartist van de eerste rang; 'p vleugelspeler zooals er in Europa niet veel zullen zijn. En zooals wij in Holland zelden, misschien wel nooit gehad hebben. Van Heel heeft eveneens een zeer aan trekkelijk partijtje laten zien. Ook hij maakte 'n kunst van z'n sport; hij deed herhaaldelijk met de bal en met de te genstanders wat hij wilde, was verdedi gend heel goed, maar viel meer nog op door z'n zuivere passes naar de voorhoe de. Van Heel behoort tot de uiters kleine categorie van rasvoetballers, die niet rust alvorens hij iets goeds met de bal gedaan heeft; 't pogen daartoe is tenminste altijd aanwezig! Voorts dienen wij het verdedigend trio en Paauwe in één adem te noemen. De qualificatie van hun spel is: goed. Over Tap zegt het blad: Tap is de wer kelijke leider van de voorhoede geweest. Hij heeft naar links en rechts prachtige openingen gemaakt en hij heeft meer geschoten dan de andere voorspelers sa men 'n Speler als Tap kunnen we in ons elftal nog niet missen. Het „Hbld." schrijft: Als geheel heeft het Nederlandsch elftal ditmaal een nog sterker indruk nagelaten dan tegen de Belgen. Waren wij toen reeds tevreden met het vertoonde spel en vooral met het tempo, thans hebben wij gemeend te mogen constateeren, dat, ten aanzien van dit laatst vooral een nog grooter vérbetering is opgetreden, terwijl ook in andere opzichten het elftal als zoo danig heeft gewonnen aan kracht. Het heeft bovendien een demonstratie gege ven van saamhoorigheid en goeden wil, gepaard aan een speltechniek, die ge steund moet zijn en geboren uit re gelmatige deugdelijke oefening. De „N. R. Crt." oordeelt; Wij zijn volkomen tevreden. Nederland heeft een goeden wedstrikl gespeeld. We kunnen in de eerste plaats de ploeg ge- lukwenschen, die dit resultaat bereikt heeft door haar goed en enthousiast spel; maar meer nog dienen de spelers gehul digd voor hun consentieus oefenen. Na die hulde past ook een woord van erken telijkheid aan de Keuze'-Commissie, aan de heeren Lotsy, Herberts en Mundt, die geen opoffering hebben gespaard, om aan den vorm van de ploeg te verbeteren wat mogelijk was. Een schaduwzijde mag het ongetwijfeld heeten, dat de heer Bergquist gemeend heeft het tweede Duitsche doelpunt bui tenspel te moeten verklaren. Hij zal daar zijn redenen voor gehad hebben, maar we meenen toch en die meening werd door heel wat tot oordeelen bevoegde personen gedeeld dat hij zich vergiste. Het Duitsche elftal is ons niet meege vallen; we hadden beter verwacht. Ze spe len naar onze meening, deze Duitschers, heel geschoold, tè geschoold, zoodat de techniek zooveer doorgevoerd wordt, dat zij vijandin wordt van het initiatief. Te ver doorgevoerde teohqiek maakt het spel automatisch, ontneemt er de fantasie aan en komt in conflict met de sportaneiteit. Vooral in de eerste helft was het élan van de Nederlanders veel grooter dan dat van de Duitschers; na de rust toonden onze Oostelijke buren zich fellere strij ders. Ook de Duitsche pers is vrij eensgezind in haar oordeel. De „Montagpost" schrijftOnbeslist. Het is geen resultaat, dat ons geestdrift brengt maar het is beter dan verlies, dat gezien de samenstelling van de Duitsche ploeg to duchten -was. De bedenkingen, die men te gen de Duitsche, ploeg heeft geopperd, avU- ren gemotiveerd. De ploeg leed onder ge brek aan concentratie, wat de Nederlan ders in ruime mate bezaten. Hun schitte rende voorhoede heeft haar herhaaldelijk in de schaduw gesteld. Volgens de „Monlag" (Lokalanzeiger) is men in Duitsche kringen zeer ontstemd over den Zweedschen scheidsrechter, die bepaalde doelpunten niet heeft erkend, de aanvallen van de Nederlanders steeds zacht en de aanvallen der Duitschers steeds streng behandelde. Toch kan Duitschland tevreden zijr. met dit resul- taaal. Nederland schijnt zijn oude kracht te hebben hervonden, wat met Duitschland nog niet is geschied. De nederlaag die thans is voorkomen, had in de rust eigen lijk reeds vast. kunnen staan, want Neder land had bij de pauze zeker met een meer derheid van een paar punten de leiding kunnen hebben. De „Kölnische Zeitung" schrijft, dat het resultaat volkomen met het spel verloop overeenstemt, daar beide ploegen aan elkaar gewaagd waren. De algemeene in druk over de Duitsche ploeg is, dat zij met een anderen spil den wedstrijd wel had kunnen winnen. Afgezien van enkele kleine botsingen, is de strijd door beide partijen buitengewoon fair gespeeld. De „B. Z. am Mittag" had betere resul taten van het Duitsche elftal verwacht en drukte dit uit in den kop: „Zelfs te gen Nederland machteloos". Holland was bijna voortdurend in de meerderheid. De Hollanders waren sneller dan dé Duit schers en ook beter met koppen. Met dit Duitsche elftal waren geen lauweren te oogsten. Dat de wedstrijd onbeslist is ge bleven, was ons geluk. Wij zijn dus thans zelfs tegen het op voetbalgebied zwak ge worden Nederland machteloos. Niettemin moeten wij onder deze omstandigheden met dit gelijke spel zelfs nog tevreden zijn. De „Vossische Zeitung" schrijft: De Hollanders waren beter, wij hadden meer geluk.. Wij zijn een voetbal volk van meer dan 80 millioen en moesten tegen het klei ne Nederland zelfs nog met een paar re servekrachten opgewassen kunnen zijn, wanneer onze training werkelijk zoo schit terend is, als beweerd wordt. De 35.000 toeschouwers in het Amsterdamsche Sta dion kregen een „rassigen" wedstrijd te zien. Bij de Nederlanders viel het geheele elftal op; een solide achterhoede als ge woonlijk, een verrassend snel spelende mid denlinie en een door Lagendaal goed ge leide, schitterend combineerende en snel schietende voorhoede. Daarentegen is de „Lokal Anzeiger" van oordeel, dat het Duitsche elftal; hetwelk niet het beste was, dar de Duitsche Voet balbond bijeen kon krijgen, het gelijke spel verdiend heeft. BELGIE—NEDERLAND. Het Nederlandsch elftal ongewijzigd. De Technische Commissie van den K. N. V. B. heeft in haar gisteren te Utrecht- gehouden vergadering besloten het Neder landsch elftal, zooals dat Zondag uitkwam tegen Duitschland, vóór den wedstrijd te gen België op Zondag a.s. ongewijzigd te laten. De samenstelling luidt dus: DoelVan der Meulen (H. F. C.). Achter: Van Run (P. S. V.); Van Kol (Ajax). Midden: Van Heel (Feijenoord), An- driessen (Ajax), Paauwe Sr. (Feijenoord). Vóór: Adam (H. V. V.), Tap (A. D. O.), Lagendaal (Xerxes), Van der Heijden (Wageningen), Van Nellen (D. H. C.). Reserves: Odijk (De Hollandiaan), van Zijl (P. S. V.), Diepenbeek (Ajax), Breitner (A. D. O.), Wels (Unita-s), Steens (Z.F.C.). Ned. B.-elftalBelgisch B.-elftal. De Technische Commissie stelde giste ren het Nederlandsch B-elftal samen, dat op Zondag a.sa op heb Sparta-terrein te gen het Belgisch B-elftal speelt. De. samenstelling luidt als volgt: Doel: Van der Windt (V. S. V). Achter: Weber (A. D. O.), Van der Griendt (V. S. V.). Midden: Zwij-sen (D. F. C.), Donkelaar (Ensch. Boys), Van Ooyen (Feijenoord). Voor: Viergever (Sparta), Vente (Nep tunes), Ruisch (D. F. O.), Schoemaker (Quick, Den Haag), Kammeyer (Haarlem). Reserves: Van Malen (Feijenoord), Le- lyveld (V. U. C.), Van der Wildt (V. U. C.) Hoogmoed (Z. F. C.), Schipper Sr. (Hera cles). Leidsche Politie Sportvereeniging. Het tweede elftal van de L. P. S. V. speelt morgenochtend om 10 uur een vriend schappelijke wedstrijd tegen de Post. Op Donderdag 30 April, eveneens om 10 uur wordt een wedstrijd gespeeld tus schen L. P. S. V. I en een elftal van de Leidsche studen. Beide wedstrijden vin den plaats op het terrein aan de Zoeter- woudsche Singel. LAWN-TENNIS NEDERLAND—MONACO. Oefenwedstrijd voor den Davis Cup. De keuzecommissie va-n den N. L. T. B. heeft de ploeg, welke deze week te Sohe- veningen een interlandwedstrijd speelt te gen de Davis Cupploeg van Monaco als volgt samengesteld: Enkelspel: 1. J. v. d. Heide, 2. O. Koop man reserve M. Wetselaar. Dubbelspel: v. d. HeideKoopman; re serve: Wetselaarv. Eek. Nederland zal dus voor het eerst sinds jaren uitkomen zonder Timmer en Diemer Kool. Timmer is, zooals men weet, nog niet voldoende genezen van den aanval van pleuritis om zware wedstrijden te kunnen spelen; Diemer Kool hadhet voornemen om in het dubbelspel uit te komen, doch gebrek aan oefening heeft hem hiervan doen afzien. Dat van der Heide gekozen zou worden stond voorshands vast. Hij is na Timmer en Diemer Kool ongetwijfeld de sterkste enkelspeler waarover we beschikken. De keuze van Koopman voor het enkel spel is eenigszins een verrassing, doch zij is hierdoor te verklai'en, dat van Olst nog lang niet in vorm is en dat Knottenbelt wegens studieredenen dit jaar niet in in ternationale wedstrijden uitkomt. De wedstrijd tegen Monaco is tevens een oefenwedstrijd, welke waarschijnlijk tegen Italië zal gaan. Wint Italië, gelijk le ver wachten is, deze week van Hongarije dan wordt de wedstrijd ItaliëNederland op 15, 16 en 17 Mei te Milaan gespeeld. Mocht Hongarije winnen, dan wordt de wedstrijd in ons land gespeeld. CRICKET Ajax (Leiden). Het Ajax-elfta! zal dit seizoen bestaan uit de volgende kern: Dozy, Van der Mey, Rice, L. Janssen, Mever, du Pon, P. de Vrind en H. de Vrind. Spelers als Van Breen, Van der Putten, Bijleveld, A. van Goor, C. van Goot, Dc Jongh en Brouwer, zullen het elftal completeeren. BILJARTEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Dommering door Poensgen geslagen. De wedstrijden om het wereldkampioen schap te Genève zijn gistermiddag begon nen. In de eerste greep komen de volgende zes spelers uit: Balthus, Van Belle cn Moons (België), Agassiz (Zwitserland), Butron (Zwitserland) en Soussa (Egypte). Do eerste partijen hadden volgend re sultaat: pnt. brt. h.s. gem, Van Belle 400 26 65 15.38 Agassiz 190 27 49 7.03 Soussa 400 25 .86 16.— Butron 104 25 20 4.16 Moons 400 17 117 23.52 Balt.us -211 16. 56 13.18 Soussa Agassiz 400 14 69 28.57 93 14 21 6.64 In dc tweede afdoeling komen uit: Dom mering (Nederland), t'oensgen (Duitsch land), Corby en De Gasparin (Frankrijk) en Luypaerts (België). De eerste uitslagen in deze afdceling zijn: Poensgen 400 24 73 16.67 Dommering 247 23 46 10.74 Corty 400 19 53 21.05 de Gasparin 166 19 54 8.73 Vandaag speelt Dommering tegen Luy paerts, den kampioen van vorig jaar.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5