BUITENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS Agenda DINSDAG 28 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 genot gebleken is voor alle bewoners. Ook over haar strekte zich zijn zorg uit door haar tc voorzien van een degelijk Zuster huis en een kapel, die zonder groote kosten welhaast aan den ouden bouw ontgroeid is. Nu zal een zakelijke lezer misschien op merken: „die Praeses wist blijkbaar wel aan de centen te komen!" Mijn antwoord is: een nieuw bewijs voor de groote rnate- rieele zorgen van den Praèses! Eerstens is die zakelijke opmerking heel ad rem. Want het kostgeld, dat de studen ten binnenbrengen is hoegenaamd niet bij machte om buitengewone uitgaven te doen. Iemand die dat niet aanvoelt moet maar eens rustig gaan uitrekenen, wat alleen het onderhoud van zulk een gemeente-op- zich vordert. En dan veronderstellen we maar, dat alle kostgelden tot de laatste penning binnenkomen.... Wie zou weten hoeveel brieven de bezorgde en in deze zoo fijnvoelende Praeses heeft geschreven aan priesters en andere vrienden om de kosten aan tc vullen voor goedwillende studenten',' Als de Praeses zoo gewillig de gast is bij de velen van zijn vrienden en bekenden, dan zal daarbij ook wel een rol sp.elen maar 't is een edele roldie vrienden ook vrienden te maken van het Seminarie, misschien zelfs nog lang na hun dood! En het zal de eeuwige roeiu zijn van de zen zilver-geaurioolden Praeses, dat hij bij zijn twee groote jubeldagen niets voor zich, niets ook tot sieraad van Zijn dierbaar huis heeft willen vragen, maar enkel een fonds, dat de toenemende noodtoestand bij het verdubbelen van de roepingen eenigermate dragelijk kan maken. Want dat. is van on zen Praeses de grootste zorg! üp de tweede plaats is die opmerking van den lezer juist, omdat de Praeses in derdaad wist hoe hij aan het noodige geld voor zijn res-tauratie kon komen. Hij wist met leening op leening bijeen te krijgen wat met zuinig, allerzuinigst beheer kon afgelost worden. Hij wist ook hier te be zielen tot milddadigheid voor het mooiste der liefdewerken. Nog volop drukken in dit opzicht de zorgen en reeds wijst het verarmen van de oude deelen van het huis bang heen naar noodzakelijkheid van nieu we leeningen. Zoo wordt scherper voor ons het beeld van den zorgenden Praeses, die na uren van geestelijke vorming zijner studenten, na uren ook van wetenschappelijke leiding, zijn lange dagen slijt met zorgen en nog eens zorgen voor het huis, dat de Voorzienigheid hem te besturen gaf! God geve, nog vele jaren met denzelfden frisschen geest en lichaamskracht! Z. DE KORTE. Warmond, 29 April 1931. VAN HET VATICAAN DE PAUS IN T COLLEGE DER PROPAGANDA. Het onverwachte van 't bezoek. Omtrent het onverwachte bezoek van den H. Vader aan het nieuwe Propaganda-* college wordt uit Rome nog het volgende gemeld Daar Z. H. zich buiten aller verwachting buiten het Vaticaan begaf, waren er door de autoriteiten geenerlei veiligheidsmaatie- gelen getroffen. Eerst bij den terugkeer van Z. H. had den zich langs den weg op bevel van de Romeinsche Questura politiemannen in he;-f burger opgesteld. Er gaan te Rome geruchten, volgens wel ke dc H. Vader zou gezegd hebben, dat hij aan de inwijdingsplechtigheid niet wilde deelnemen, om door zijn tegenwoordigheid het programma der plechtigheid nog niet ingewikkelder te maken. Ongetwijfeld echter heeft Z. H. andere redenen gehad, die hier echter beter niet^, genoemd worden, maar die op het laatste moment gelukkig kwamen te vervallen.. De kardinaal-staatssecretaris Pacel'i stond als pauselijk legaat reeds gereed, om de inwijdingsplechtigheden te verrichten en droeg reeds de liturgische gewaden. Tegen kwart voor tienen echter gaf Z. H. plotseling opdracht om zijn „Maestro di Camera" en drie „Camerieri Segreti Par- ticipanti" mede te deelen, dat hij onmiddel lijk naar den Janiculus zou rijden. Om drie minuten over elven verscheen Z. H. op het groote plein voor het nieuwe college. De pauselijke auto werd door een ande ren auto voorafgegaan, waarin de Vati- caansche gouverneur en de commandant der pauselijke gendarmerie hadden plaats genomen. Daarna volgde de gala-auto van den II. Vader, die vergezeld was van mgr. Caccia- Dominioni en zijn aalmoezenier, mgr. Cre- monesi. In twee andere auto's volgden de „Ca merieri Segreti". Z. H. droeg een wit rochet, daarover de „mozetta" van rood fluweel, met hermelijn afgezet. Nadat Z. H. door kardinaal van Rossutn en de andere aanwezige kardinalen was ontvangen, begaf hij zich naar de kerk, waar hij aan het Sacramentsaltaar enkele oogenblikken ter aanbidding neerknielde. Daarna aanhoorde Z. H. de toespraak van kardinaal van Rossiun, die met diep bewogen stem en met tranen in de oogen den Paus .der missies verwelkomde. Z. H. antwoordde hierop het volgende: Het is niet erg, dat Uwe Excellentie geen woorden wist te vinden, om uiting te geven aan de innigste gevoelens van nw iiart. Hier toch spreken de feiten meer dan alle woorden. Ook Wij willen liever de dingen zelf la ten spreken, inplaats van vele woorden, dingen, die ons zoon grenzeloos vertrouwen op de toekomst geven, dingen en feiten, die zoo schoon en zoo verheven zijn. Deze feiten drukken alles uit, wat op H.H. COMMUNIE EEN BLIJVENDE HERII WIJ ALliEN BEZITTE Fotografie „Modern" J. M. DE GREE zulk een uur, bij zulk een inwijding opwekt in ons hart. Wij hadden reeds het voorrecht, den eer sten steen van het college te wijden en thans schenkt God Uns de vreugde en troost, den nieuwen voltooiden zetel in le wijden, de bekrooning van zulk een ver heven werk. Nadat Wij de heinelsche goedheid en de goddelijke Voorzienigheid hiervoor naar be- hooren dank gebracht hebben, willen Wij echter dank zeggen aan allen, die aan de verwezenlijking van dit grootsche werk hebben medegewerkt. De giften kwamen van dichtbij en van verre en van hoe verder zij kwamen, des te waardevoller waren zij. Allen danken Wij, die zich daarbij tot werktuigen der Goddelijke Voorzienigheid hebben gemaakt en zoo'n schitterend suc ces behaald hebben. Dit succes ware op zich reeds iets heer lijks, om het neiuwe gebouw en zijn vol maakte inrichting, een gebouw, dat zulke imponeerende dimensies heeft. De horizont echter verbreedt zich nog, vauneer men bedenkt, tot welk doel deze zetel werd opgericht, n.l. om een middel te zijn in de handen van Gods oneindige en onuitsprekelijke macht en heerlijkheid. Met dezelfde gedachten, mijn zeer ge liefde zonen, en met dezelfde gevoelens, waarmede gij Ons ontvangen hebt, schen ken Wij u allèn Onzen vaderlijken en apos- tolischen zegen. Het gejuich, dat op deze rede volgde, scheen geen einde te nemen. Eerst teen Z. H. Zijn troon verliet, om verschillende za len in te wijden, verstilden de jubelkreten. Na afloop van de mwijdingsplechtigheid had, zooals reeds gemeld, een receptie plaats in de „aula magna" van het college, waarna Z. II. het gebouw bezichtigde. Van welingelichte zijde vernemen wij nog, dat Z. H. voor de inwijdingsplechtig- heid herhaalde malen door kardinaal van Rossum en kardinaal Mundelein verzocht werd, zelf het college in te wijden. Z. H. was echter op dit verzoek niet ingegaan. Eerst een half uur voor het begin der plechtigheid liet Z. H. aan kardinaal Pa- celli weten, dat deze zijn rede niet behoef de te houden noch de inwijdmgsplechtig- heid behoefde te verrichten, daar hij dit zelf zou doen. DE PAUS CONTRA GIURIATl'S REDE. De rede, welke de algemeene secretaris der fascistische partij Giuriat.i op Zondag 19 dezer voor de fascistische jeugdbonden heeft gehouden en waarin hij stelling nam tegen de katholiek- jeugdopvoeding, heeft den pads aanleiding gegeven een schrijven aan den aartsbisschop van Milaan, kardi naal Schuster te richten. Dit is de tweede maal, dat de paus ingrijpt in een polemiek tusschen het fascisme en de katholieke actie. Hij onderstreept in het schrijven de speciale Devoegdheid en autoriteit van de Kerk in zake kwesties van jeugdopvoeding. Het fascistisch bewind heeft niet alleen den plicht, deze door God aan de Kerk op gedragen macht te eerbiedigen, maar ook de uitoefening er van te steunen. De Paus verklaart verder: „Met beslist heid keuren wij de conclusies af, welke sommigen in Italië cn buiten Italië mee- nen te kunnen trekken, n.l. dat de fascisti sche partij den H. Stoel een val heeft ge zet. Het pauselijke schrijven onderzoekt dan de moeilijkheden, welke door de werk zaamheid der katholieke actie zouden kun nen ontstaan en verklaart, dat de fascisti sche aanspraken op bewind en staat, welke ook het bovenaaïdsche leven willen omvat ten, neerkomen op een openlijke profana tie. Het zou een monsterachtige onrecht vaardigheid zijn, indien deze aanspraken in dc practijk zouden worden verwezenlijkt. VOLKENBOND RUSLAND, TURKIJE EN DE EUROPEESCHE COMMISSIE. Twee nota's aan Genève. De Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinow heeft den se cretaris-generaal van den Volkenbond, m antwoord op diens uitnoodiging om deel te nemen aan de op 15 Mei a.s. te Genève be ginnende zitting van het Europeesche Co mité, medegedeeld, dat de Russische de legatie bereid is tusschen den 15en en 25en Mei naar Genève te komen. Litwinow oefent echter in zijn antwoord critiek op den vorm, waarin de uitnoodi ging aan Rusland was vervat. Want Rus land werd, even als IJsland en Turkije, slechts tot de economische besprekingen uitgenoocligd, doch tegelijkertijd verklaarde de kanselier dat het onmogelijk is het tijd stip te bepalen, waarop de economische vraagstukken aan de orde zullen komen. Litwinow besluit zijn brief met de op merking, dat hij nauwkeurige mededeelin- gen verwacht aangaande het tijdstip waar op de Russische delegatie naar Genève wordt uitgenoodigd. Bij een in gebreke blij ven zou een eventueele afzegging door Rus land mogelijk zijn. De Turksche regeering heeft eveneens geantwoord op de uitnoodiging om deel te nemen aan de bijeenkomst van de studie commissie der Europeesche Unie. In het schrijven, waarin de Turksche re geering verklaart de uitnoodiging te aan vaarden, uit zij er eveneens haar bevreem ding over, dat Turkije slechts is uitgenoo digd tot deelneming aan de economische besprekingen en dat in de uitnoodiging van den Volkenbond geen datum is genoemd, wanneer de Europeesche commissie zal bij- EEN FOTO! ERING! EEN SPECIALE ACHTERGROND HIERVOOR II TMS"* nieuwe rijn 34 4403 js?®? nabij Korenbeurs. ENGELAND HET „VLOOTACCOORD". Frankrijks nieuwe voorstellen verworpen. De Britsche regeering heeft de Fran- sche voorstellen tot wijziging van het En- gelsch-Fransch-Italiaanscii vlootaccoord af gewezen. In de officieele nota, die door het Fo reign Office aan den Fransehen ambassa deur werd overhandigd wordt verklaard, dat de nieuwe voorstellen in hun tegen woordige redactie onaanvaardbaar zijn. Een dergelijke nota werd ook den Ita- liaanschen ambassadeur ter hand gesteld. Het is zeer te vreezen, dat hiermede de verhoopte en zelfs reeds als feit beschouw de beperking van dc vloten in de. Middel- landsche Zee mislukt is en dat de bewa- penings-wedstrijd zal worden hervat. SNOWDEN HOUDT ZIJN BUDGET REDE. De dekking der uitgaven. Snowden heeft gisteren zijn begrooting ingediend, die met groote belangstelling werd tegemoet gezien. Het lagerhuis was dicht gevuld en ook op de publieke tribune bestond groote be langstelling. Bijna alle afgevaardigden waren aanwe zig. zelfs op de trappen zaten de leden. Snowden hield slechts een korte rede, die echter in politieke kringen als bijzon der goed wordt beschouwd. Snowden gaf eerst een overzicht over hei afgeloopen jaar en stelde vervolgens vast, dat voor het nieuwe begrootingsjaar een bedrag van 37 1/2 millioen pd. st. aan nieuwe uitgaven moet worden gedekt. Een bedrag van 20 millioen pd. st. zal gevonden worden uit het reservefonds voor de schuldbetalingen aan Amerika, wat vol gens Snowden zonder gevaar kan geschie den. Voorts zal 10 millioen pd. st. gebonden worden door de inkomstenbelasting niet na afloop, doch bij het beginman het kwar taal te doen betalen. Het overige bedrag zal gevonden wor den uit een verhooging van de belasting op benzine. Voorts kondigde Snowden een wefsont- werp aan tot herziening van de taxatie der vaarde van het grondbezit. Volgens deze herziene taxatie zal dan de grondbe lasting worden geheven. Snowden verklaarde van de heffing van invoerrechten af te zien, daar dit een verouderde methode is. Nadat Snowden zijn rede had uitgespro ken en een lid der conservatieve partij namens deze partij zijn vreugde had be tuigd," dat de kanselier van de schatkist van zijn langdurige ziekte was hersteld, werden de beraadslagingen tot morgen verdaagd. PORTUGAL EEN LANDING OP MADEIRA. Zeventien gevangenen gemaakt. De Portugeesche regeering heeft gister middag van Porto Santo, de basis der operaties tegen de opstandelingen op Ma deira, bericht ontvangen, dat een af dee ling jagers te Canca! is geland. Dit dorpje ligt ongeveer twaal mijl ten Oosten van Funchal, aan den oosthoek van het eiland. Hier bevindt zich het radiostation, dat onder bescherming stond van een aantal soldaten, 73 man sterk en 'voorzien van vier snelvuurkanonnen. Bij de nadering van de regeeringtroepen trokken zich de op standelingen terug, doch niet dan na een sergeant en 16 soldaten als gevangenen in de. handen van de regeeringstroepen te hebben achtergelaten. Het radiostation werd daarop vernield. De rebellen poogden met artillerievuur de landing der regeeringstroepen tegen te gaan, doch deze geschiedde onder dekking van het kanonvuur der schepen, dat spoe dig het geschut der opstandelingen tot zwijgen bracht hierin bijgestaan door de vliegtuigen der regeering. De troepen keerden later aan boord der schepen te rug. Het moreel der regeeringstroepen wordt uitstekend genoemd. Volg' ns de rnededeelingen van reizigers, komende uit Madeira, hebben de opstan delingen het geheele eiland in staat van verdediging gebracht. Voor de weinige bui tenlanders, die zich nog op het eiland be vinden, is een bepaalde sector neutraal verklaard. De bevolking toont zich vrij onverschillig, voor de gebeurtenissen. BENOEMINGEN In het bisdom Haa lem 1. H. Exc. de Bisschop van Haar'em heeft benoemd tot Rector van de St. Jacobus St. te V/assenaar den weleerw. heer A. Niekel: tot kapelaan te Amsterdam (H. B..nifacius) den weleerw, heer W. v. Gastele en te Ven- huizén den weleerw. heer W. van Lammeren, die kapelaan was te Wester-Blokker. DE STATEN-VERKIEZINGEN. DE KATHOLIEKEN DRIE ZETELS MEER! R. K. Volkspartij, S. D. A. P. en V. D. een zetel minder. De vorige week werd de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten van Noord-Bi-abant, zooals deze offi cieus was vastgesteld, van officieele zijde bevestigd. Thans deelt men ons van of ficieele zijde mede, dat bij het opmaken van den uitslag der verkiezingen een ver gissing is gemaakt. Bij de toewijzing der zetels krachtens het bepaalde in het eer ste lid van art. 100 der Kieswet (deelimg van den kiesdeeler op de stemmencijfers der lijstengroepen) werden toegekend 55 plaatsen, zoodat nog 9 plaatsen te ver- deelen bleven. Deze 9 plaatsen zijn toe gewezen overeenkomstig het tweede lid van art. 100 (grootste overschotten). Vol gens het derde lid van art. 100 echter, behooren meer dan S overschotzetcls verdeeld te worden volgens de grootste gemiddelden. Deze laatste bepaling is bij het opmaken van den uitslag over het •hoofd gezien. Het gevolg hiervan is, dat ten onrechte een zetel is toegekend aan de lijsten-Arts (R. K. V. P.), de lijsten der S. D. A. P. en aan de lijsten-de Broe- kert (V. D.). In de plaats hiervan be hoorden de drie zetels te zijn toegewezen aan de 11. K. Staatspartij, die dan van 50 op 53 zetels telt. De heeren v. d. Bergh Walder en de Broekert zijn derhalve ten onrechte be noemd verklaard. Benomd hadden moeten zijn de heeren G. J. M. Wagenaar, F. C. v. Lit-h en A. v. d. Poel (R. K. Staats partij). Het centraal stembureau zal Don derdag a.s. den uitslag met inachtneming der bovengigenoemde wijzigingen opnieuw vaststellen en in openbare zitting be kend maken. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Conferentie van den moderator. Gisteravond hield de moderator van P. K., de weleerw. heer Gudde, in het Eigen Huis een conferentie over de Theosofie. Een eenigzins duidelijk inzicht te ge ven in deze zeer moderne religieuze stroo ming, is een moeilijke taak, aldus de eerw. spreker, omdat er op dit gebied zulk een groote geestelijke verwarring heerscht. De naam „theosofie" wil zeggen: ken nis van God door middel van de wijs heid. De grondleggers voor de theosofie zijn Mad. Blavatsky en de Amerikaan Iienri Olcott. Mad. Blavatsky huwde op 17- jarigen leeftijd met generaal Blavatsky, die 60 jaar was. Na drie maanden verliet zij hem en begon een zwervend leven. Nu eens- in Tibet of Egypte, dan weer in Amerika. Gedurende haar verblijf in Ti bet, zou zij haar leer van de grootmees ters of mahatma's gekregen hebben. Zij schreef brieven aan hen, die in de nieuwe leer wilden worden ingewijd, maar gaf er den schijn aan, alsof de mahatma die brieven geschreven had. Men vatte ver- j denking tegen haar op en door een spe ciaal ""hiervoor ingestelde commissie, werd zij als een geslepen bedriegster ontmas kerd. Dit alles belette evenwel niet, dat zij veel aanhangers te'de. In dien tijd kwam Mad. Blavatsky in aanraking met een zekere Leadbéater, een man, die een zeer treurige rol gespeeld heeft in de Theosofische Vereeniging. In 1S75 vertoefde zij in Amerika, waar zij met Henri Olcott de Theosofische Vereeniging stichtte, waarvan zij tot aan haar dood in 1891 de leiding behield. In Engeland stichtte zij ook een Theosofische loge. Hier kwam- zij in aanraking met Anne Besant, evenals zij een onrustige en zoekende geest. Anne Besant huwde ook op 17-jarigen leeftijd met een Anglik. geestelijke (1S67). Zes jaar later scheidde ook zij. Zij werd vervolgens overtuigd atheiste, propagandiste voor de vrije ge dachte, propagandiste voor de kinderbe perking, waardoor zij zich in een proces verwikkelde, socialiste en bemoeide zich met tal van werkstakingen. In 1889 kwam zij onder invloed van Blavatsky en door bestudeering van spiritistische verschijnselen tot de theosofie. In 1898 stichtte zij te Benares het Central Hindoe College, dat ten doel had, Westersche beschaving te brengen aan de Indische be volking met behoud van den ouden gods dienst. Wat nu de theosofische leer be treft, deze is zeer verward, vaag en on duidelijk. Het is niet mogelijk zich hier van een helder begrip te vormen. Huiï leer over God is echter pantheistisch God is in alles aanwezig. Wat hun leer over den mensch betreft, een onstoffelijke ziel aanvaarden zij niet. De ziel is een zeer fijne materie. De waarneembare stof is de grof-zinnelijke materie. Een voor naam punt van deze leer is de reincar- natie en de wet van Karma. De reincar- natie is de ,leer, dat de mensch verschil lende malen, telkens in een anderen vorm, op aarde terugkomt. De wet van Karma een wet van oorzaak en gevolg bepaalt voor een groot deel de vorm, waarin de mensch na zijn dood weer op aarde zal verschijnen. Heeft hij goed ge leefd, dan verschijnt hij als een beter in dividu, heeft hij slecht geleefd, dan zal de volgende periode nog slechter zijn. LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door de apotheek: W. Pelle, Kort Rapenburg 9, tel. 807. Vervolgens behandelde spreker in het kort de droevige geschiedenis van een der bekendste reincarnatie-figurenKrish- namurti. Deze Hindoe zou volgens Anne Besant de re-incarnatie van Christus zijn. Uit alles is evenwel gebleken, dat men hier met een minderwaardige pro fanatie te doen heeft. Bij het eerste op treden naar buiten van den nieuwbakken wereldleeraaar Krishnam urti bleek zonne klaar, dat men met een hopeloos fiasco te doen had. Deze jongeling kwam met. allerlei verwarde uitspraken aandragen, bazelde iets over anthropologic, theologie, philosophic, biologie en nog meer weten schappelijke termen op ie uitgaande. Hij vertelde ook, dat hij van tennis en voet bal hield, echter niet van dansen, ook bezocht hij gaarne de schouwburg. Zoo werd jprishnamurti een hopclooze mis lukking voor de Theosofische vereeniging. Hierna besprak de moderator nog in het kort een andere uiting van de theo sofische strooming, die voor ons Katho lieken van meer belang was: de stich ting van de Vrije Katholieke Kerk of Li beraal Katholieke Kerk. Deze is eigen lijk een vertakking van de oud-Katho lieke Kerk, de Jansenisten, doordat deze enkele theosofen tot bisschop hebben ge wijd. Deze theosofische bisschoppen heb ben tot taak gekregen de theosofische eeredienst zooveel mogelijk aan den Ka tholieken dienst aan te passen. Daarin schuilt voor eenvoudige geesten een groot gevaar en daarom heeft Paus Be- nedictus de theosofie dan ook absoluut veroordee'd. Een geloovi.gr Katholiek mag geen lid van de Theosofische Vereeniging zijn, ook mag hij geen theosofische boe ken in zijn bezit hebben of lezen. Wanneer wij ons nu rekenschap geven, hoe ondanks het vele minderwaardige, dat in deze strooming aanwezig is, zeer vele menseh'en de theosofische leerstel lingen aanhangen, is hierdoor wel het bewijs geleverd, hoe groot' de drang in den mensch is om zijn religieuse neigin gen te bevredigen. Daarom moeten wij, aldus de mod erator, wij die de groote Waarheid bezitten, veel bidden voor deze armen, dat God hen verlichte, dat zij eenmaal mogen inzien, dat het eenig ware is, de leer, die Christus gepredikt heeft, niet alleen voor ons, maar voor allen hier op aarde. Biiderdijk-herdenking. De herdenking van Bilderdijk's terug keer uit de ballingschap, die op 26 en 27 Maart te 's-Gravenhage en Amsterdam werd gehouden, zal op Donderdag 7 Mei a.s. worden georganiseerd in het Groot- Auditorium van de Universiteit alhier. Zulks in verband met het feit, dat Wil lem Bilderdijk op 5 Mei 1785 ons vader land verliet. Als spreker zal optreden de heer August Heyting, voorzitter van het Bilderdijk-Comité 1931, die zijn rede zal illustreeien met een zevental gedichten van Willem Bi1 der dijk. Voorts zal worden voorgedragen door mevrouw Bolding Goemans en door de heeren Willem Nie- stadt en August Heyting. Deze herdenkingsavond is voor ieder belangstellende toegankelijk, die zich dc moeite getroost een gratis toegangskaart bij Boekhandel Eggers, Botermarkt te- halen. Zeer gewaardeerd zal worden een programma a 25 cent, eveneens daar te krijgen, te koopen, daar dit de groote kosten van het comité helpt bestrijden. Vereeniging „Oost en West". Dc jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging „Oost en West" zal ditmaal gehouden worden hier ter stede en wel op Zaterdag 20 Juni e.k. Aanbesteding. Door den Directeur van Gemeentewer ken is hedenmorgen aanbesteed in het Bureau van Gemeentewerken het maken van een gewapend betonschoeiing langs een gedeelte van de Haarlemmer!rekvaart Ingeschreven was als volgt: van Dorth, Leiden 13.730.N.V. Ensc'hedesche Bouw- en Betonmij., Enschedé 13.316. N.V. „l'ubantia", te Enschedé 12.992.— Warnaar en Hoogstraten, Leiden 10.935: C. J. Kiebert, Sassenheim 10.837.Bax en Steenkist, Haarlem 10.760.H. de Weers, Haarlem 10.495.D. Vergunst Lisse 10.-150Sanders en Co., Gouda 10.448.I. Th. Kornet, te Leiden 10.444.A. Voordauw, Zwammerdam, 9500.Lensel, Stadskanaal 9450.-—; M. de Graaf, Voorburg 9000.Th. L. J. Zitman, Leiden 8900.— G. A. Koning, Voorschoten 8440.de Later en Meijers Leiden 784S. De alhier tot semi-arts bevorderde stu denten F. H. C. Gaymans en J. H. Nauta zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. Het bestuur der Leidsche Studenten- vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" heeft zich als volgt samengesteld: J. A. G. de Vos van Steenwijk, praeses, O. R. Locker de Bruyne, ab-actis, A. P. Kalis, quaestor, W. J. van Citters, commissaris, A. C'. j Bergsma, commi»sarit.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2