^CUlTlÖf Uw kleoding wopdl doop dufcendon oogen beooi? deeld; let dü5 op.dal tl, ists koopt .wat CUletf dan pas kunt tl zeggen. „Uk ben-goed geslaagd" By een sonteermq als wy (1 bieden kunt tl venzekept zyn. dat slaagt, zondep dat tl dit veel jiehorfi tosten, BUIT ENG! BUITENL BERICHTEN SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 24 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 PROFlf EES| VaSSJU SPECIALE SORTEERING IN GROOTE MATEN ONGELUKKEN. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. ONTZETTENDE RAMP BIJ RIJSSEL Veertien dooden, twintig gewonden. Gistermiddag heeft in de gemeente Vicres op 20 K.M. afstand van Rijssel, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een autobus, waarmede 45 meest jeugdige vrouwelijke en mannelijke arbeiders naar hun woonplaats, La Bassée, te rugkeerden, is n.l. op een onbewaakten over weg door een locaaltrein gegrepen. De autobus werd een eindweegs medegesleurd en toen van den spoordijk geslingerd. Het voertuig werd geheel vernield. Door een reddingscolonne, die spoedig ter plaatse was, werden veertien lijken geborgen, terwijl twintig gewonden naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Van verscheiden hunner zijn de kwetsuren van zeer ernstigen aard. Naar verluidt, zou het ongeluk aan onvoor zichtigheid van den chauffeur zijn te wijten, daar hij bij den overweg zijn vaart niet zou hebben verminderd. In verband daarmede is hij in arrest gesteld. Het traject, waarop de ramp heeft plaats gehad, werd den laatsten tijd slechts zelden gebruikt, daar de treinverbinding door een autobusdienst is vervangen. Gistermiddag werd de lijn echter weer gebruikt. Door den hevi- gen schok derailleerde ook de locomotief van den trein. Zij sloeg om, doch zoowel de machi nist als de stoker bleef ongedeerd. GOEDERENTREIN IN POLEN ONTSPOORD Achtenveertig wagens vernield. Bij een plaats in het centrum van Congres- Polen is gisteren een goederentrein ontspoord, waarna een tweede goederentrein op den eer sten inreed. In totaal werden 48 wagens ver meld. Een spoorweg-ambtenaar werd gedood en voorts werden twee personen zwaar en acht licht gewond. Het vermiste S.S „Calder". Ook gisteren hebben 9 vliegtuigen het noor delijk gedeelte van de Noordzee afgezocht naar het Engelsche stoomschip „Calder". dat Vrijdag van Hamburg vertrokken was met oe- stemming naar Huil en sedert vermist wordt. De nasporingen hebben echter geen resultaat opgeleverd en het schip wordt thans definit:ef als verloren beschouwd. Zooals reeds gemeld, bevond zich aan boord een bemanning van 18 koppen. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN IN CANADA Meer dan 4000 personen het land uitgezet. De Canadeesche minister van immigratie verklaarde in het Lagerhuis, dat in 1930 42C5 personen uit het land werden gezet, van wie 1806 ten laste kwamen van de openbare kas, 701 werden veroordeeld wegens misdadige vergrijpen en 445 gebrekkige geestvermogens hadden. GENERAAL KOETJEPOV IN LEVEN? Zou te Moskou gevangen zitten. Het „Journal" meldt, dat de te Parijs ont voerde Russiche generaal Koetjepov zich in de politieke Loebjanka gevangenis te Moskou zou bevinden. Bepaald uit de eerste hand heeft het blad het bericht intusschen nu juist niet! Het heeft n 1. dezer dagen een te Parijs zeer bekende Rus siche persoonlijkheid gesproken, die van den vertegenwoordiger van een groote Poolsche krant vernomen, dat deze te Warschau van den diplomatieken vertegenwoordiger van een Europeesche mogendheid te Moskou had ge hoord, dat een Pool, die als politiek gevan gene tegen een Russisch agent was „geruild", hem den diplomatieken vertegenwoordiger had verteld dat hij in de Loebjanka gevan genis had gezeten, die voor voorname gijze laars bestemd is. Deze Pool nu, die er verscheiden maanden, tot eind October 1930, gevangen had gezeten, was te weten gekomen, dat generaal Koetjepov er eveneens gevangen zat en nog leefde toen de Pool de gevangenis verliet. Om hem onherken baar te maken de generaal draagt, of lie ver droeg, een baard werd hij tweemaal per week door de zorgen van de Gpoe geschoren. Hij zou er goed behandeld worden en zelfs zoo nu en dan in een auto mee uit rijden worden genomen. (Natuurlijk niet in de Amerikaan- sche beteekenis, waarbij dit gelijk staat met onschadelijk gemaakt worden). Omtrent de grijze limousine, waarmee gene raal Koetjepov ontvoerd werd, wist de Pool sche ex-gevangene niets mee te deelen, maar de Poolsche journalist wist te verzekeren, dat deze auto via Polen naar Rusland was terug gezonden. Men weet precies wanneer die ver zending heeft plaats gehad. Ook de diploma tieke vertegenwoordigers van andere landen zouden van de zaak op de hoogte zijn. Blijkbaar (het is nu weer de bekende Parij- sche Rus die aan het woord is) hebben de bols jewieken den generaal gespaard om eventueel gebruik te maken van zijn moreel gezag en zijn populairiteit. Dat deden zij ook met generaal Broessilow, die onder dezelfde omstandighe den eveneens in de Loebinanka gevangen werd «houden De langdurige detentie van dezen indigde met den oproep van generaal Broes- low ten gunste van het roode leger tijdens den Russisch-Poolschen oorlog van 1920. Bioscoopbrand te Coventry. Gisteravond is in een bioscooptheater te Co ventry tijdens de voorstelling brand uitgebro ken. Het publiek verliet echter volkomen orde lijk de zaal, zoodat zich geen persoonlijke on gevallen hebben voorgedaan. ONTVLUCHTE POLITICI. Vijf politici uit Ühili, de wegens deel name aan een samenzwering levenslang op het O os/ter eiland waren verbannen zijn van deze strafkolonie in den .Stillen Oceaan ontvlucht en veilig te Oakland op Nieuw - Zeeland aangekomen. Hun vlucht is een hachelijk avontuur geweest. Het eiland toch ligt 3500 K.M. van de kust verwijderd en wordt voor het grootste gedee te bewoond door melaatschen. Het heeft planten noch dieren Het klimaat is berucht. Het gelukte hun een oude kano vlot te brengen en van levensmiddelen te voorzien. Des nachts kozen zij zee. Na een gevaarvo - len tocht van acht dagen werden zij door een stoomsachip opgepikt nadat zij 300 K.M. hadden afgelegd. Zij gaven zich op het schip uit voor schipbreukelingen. Eerst bij aan komst in Oakland durfden zij hun waren aard bekend te maken. Weelde in de theaters te Moscou. Volgens mededeeling van den bekenden Engelsehen dirigent A'bert Gcates. die op het oogemblik een tournee door Rusland maakt zijn de loges van de groote theaters in Rusland op het oogenbüik a-vond aan avond gevuld .met elegant gekleede dames en heeren. Eken avond gedurende het sei zoen, dat negen maanden duurt, zijn de theaters tot op de laatste plaats bezet. Een der orkest-gebouwen heeft een orkest van 253 leden. Het orkest-zonder-dirigent, eens een s ov j e tui t. vind ing is verdwenen. Men heeft ingezien, dat het zonder leiding van een aanvoerder niet gaat. Trouwens deze orkesten, die in het openbaar zonder diri gent optraden waren tijdens de repetities door dirigenten zoolang gedrild, dat zij het uit het hoofd kenden. Volksbedrog dus zooals zooveel in het Russische paradijs. Sovjet-hout voor de V. S. Het Finsche s.s. „Anversoise" is gisteren met een* lading Russisch timmerhout te Providen ce (Rhode Island) aangekomen. Dit is de eerste maal, dat Russisch hout in de Vereenigde Sta ten arriveert, sinds er een embargo voor werd afgekondigd. Men is dan ook zeer belangstel lend naar het resultaat dezer aangelegenheid. VOETBAL DIOC. HAART. BOXD. De wedstrijden voor a.s. Zondag. De D. H. V. B. verzoekt ons mede te deelen, dat de wedstrijden voor 26 April, waarbij geen speciaal aanvangsuur ver meld is niet te 2 tiur, zooals abusievelijk in de Officieele Mededeelingen vermeld staat, doch te half drie moeten aanvangen. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-competitie. 3,30 uur: A. R. C. 3Tefl'eede 2; Quick B. 2—S. L. F. 2: S. C. C. 2— S. C. O. 3; Rijnsb. B. 2Quick B. 3; F. Pacta 2D. V. E. NEDERLAND—DU ITSC HL AND. Radio-verslag Een doorloopend verslag door een oogge tuige zal gegeven worden van den voetbal wedstrijd NederlandDuitschland. welke Zondag a.s. gespeeld wordt. De uitzending heeft plaats door de A.V.R.O. op 298 M. golf'engte en begint te 2.15 uur. Kress komt. De Duitsche voetbalbond heeft mede- deeld. dat de Frankfurter doel verdediger Kress verplicht is voor den landenwed- strijd tegen Nederland uit te komen. Hij beroept zich op het feit, dat momenteel geen doel verdediger 'niet dergelijke capa citeiten ter beschikking is. Rot-Weiss Frankfurt zal dus zijn kam pioenswedstrijd tegen Phöix Ludwigsha- fen zonder zijn internationalen doelverde- diger moeten spelen. BELG IE—NEDERLAND. Het Belgische elftal. Het Belgische elftal, dat Zondag 3 Mei te Antwerpen tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Badjou (Daring). Achter: Kouwens (Daring Mechelcn); Hooydonckx (Excelsior, Hasselt). Midden: Simons (Antwerp), Hellemans (Club Mechelen), Moeschal (Racing Brux.) Vóór: Versyp (Club Brugge), Voorhoof (Lierscbe), Cappelle (Standaard), Van Beek (Antwerp), Vandeneynde (Beerschot). Reserves: Caudron (Anderlecht), Lavig- ne (R. B.), Mertens (Antwerp), Noeth (Club Mechelen). P. J. Diddens (R. Mechelen). De Belgische elftalcommissie heeft dus veranderingen aangebracht in middenlinie en voorhoede. De linkervleugel, die in Am sterdam bestond uit I.edent en Secretin, is vervangen, hetgeen voor de hand lag, omdat het spel dier beiden te wenschen heeft gelaten. Alleen de rechtervleugel was toen gevaarlijk, zoodat Versyp en Voorhoof zijn gehandhaafd. Vermoedelijk wil men nog eens afzien hoe Capelle het er afbrengt bij de nieuwe samenstelling der voorhoede. Een groeten indruk heeft hij bij zijn debuut niet gemaakt. Van Beek, die thans linksbinnen speelt was reeds voor Amsterdam de aangewezen nian, doch de commissie was toen van oor deel, dat het beter was den zwaarderen Secretin tegen Nederland op te stellen, hetgeen een abuis bleek te zijn. Verboven heeft moeten wijken voor Si mons. Deze Belg deed zich als een mid delmatig speler kennen. NEDERLAND B.-3ELGIE B. Het Belgisch team. Het Belgisch B-elftal, dat 3 Mei a.s. te Rotterdam op het Sparta-terrein tegen Nederland B. uitkomt is als volgt samen gesteld Doel: Vandenberghe (Daring). Achter: Joacim (Berchem), Herremans (Daring). Midden: Verboven (Berchem), Verschae- reri (R. Mechelen), Van Ingelghem (Da ring). Voor: Verbist (Cl. Mechelen), Giraud (Racing Mechelen), A. Hellemans (Belgi- ca), Secretin (Montegnée), R. Ledent (Standard). Reservés: Truyts (Cl. Mechelen), Ver- straeten (Cl. Mechelen), Alt' Diddens (R. Mechelen). Geen wedstrijd tegen Noorwegen? Naar alle waarschijnlijkheid, aldus de „Sportkroniek", zal er niets komen van een wedstrijd tegen Noorwegen op 17 Juni. De Noren stonden er op, om vóór onzen wedstrijd tegen Denemarken, die op 14 Juni gespeeld wordt, tegen Nederland te spelen, doch de K. N. V. B. wil den wedstrijd tegen de Denen voorrang ver- leenen. Op een desbetreffende medede- deeling aan den Noorschen Voetbalbond is geen antwoord ontvangen, zoodat aan genomen wordt, dat er van een wedstrijd niets komt. ZWEMMEN Nationale kampioenschappen. De wedstrijden om de nationale kam pioenschappen zullen dit jaar op IS Juli en 2 Augustus worden gehouden. AUTOMOBILISME KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELCLUB. De jaarvergadering. GistYemiddag werd in Hotel „De Twee Steden te s-Gra-venhage, onder leiding van den heer ir. E .L. C. Schift', de jaarverga dering gehouden van de Koninklijke Ne der ia n dsche A utomob i elclub In zijn openingsrede zeide de voorzitter o.a., dat na de te Amsterdam gehouden voordracht ook in Utrecht en andere plaat sen voordrachten zuilen werden gehouden. Voorts dee.de de voorzitter mede, dat een verzoek was ingekomen om een cursus te houden voor hen, die technisch onderlegd wilden worden in het automobilisme. Hier voor .hebben zich 80 liefhebbers aangemelcj, welke in twee groepen werden verdeeld. Een leeraar aan een ambachtsschool heeft dien cursus geleid, en met veel succes. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat eerstdaags een circulaire over de ziekte verzekering zal verzonden worden, waarin gewezen wordt op de voordeelige voorwaar den waarop de leden hun personeel kunnen verzekeren. Met de wegenverbetering en den bruggen bouw gaat het, volgens sipr., naar wensch. Het jaarverslag gaf reden tot enkele op- of aanmerkingen. Zoo deelde de heer Ten Hove o.a. mede, dat de minister van Water staat jaarlijks een bedrag uittrekt voor de toltencommissiemaar dat het bedrag, het welk niet wordt uitgegeven, weder in de Staatskas terugvloeit. Spr. dringt, erop aan, dat de-ze vergadering zich uitspreekt in dien zin, dat het geld voor de tollencommis- sie ook inderdaad in deze commissie kan worden gebruikt. Spr. heeft verschillende malen een audiëntie bij den minister als lid der tollen commissie aangevraagd maar steeds heeft hij nul op het request gekregen. De heer Bruch dringt aan op een beter hanteeren der wet. i De heer Lang heeft zich geërgerd aan de werkwijze der ministeries aangaande de tollen. Hij heeft zelfs zijn mandaat in die commissie, willen neerleggen, maar heeft dit op verzoek van het bestuur nagelaten. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur bij de betrokken ministers de noodiige stap pen zal doen, teneinde verbetering te ver krijgen in de bestaande toestanden. Hierna werd het jaarverslag goedge keurd, alsmede het rapport der kascom- missie en dat van den acountant, waarna décharge aan den penningmeester werd verleend. Na zeer langdurige besnrekin'gen 'over de begrooting 1931, welke sluit met een bedrag van 185.100 aan ontvangsten en uitgaven, werd deze onveranderd goedgekeurd. De overeenkomst met „De Auto" werd eveneens goedgekeurd. Inzake de propaganda 1931 werd medege deeld, dat op 19 Juli te Arnhem Ghvmkana- races zullen worden gehouden op 8 Augus tus te Scheveninigen een concours in koets werken. terwij de 12 uurs-naehtrf van 17 op 18 October werd bemaald. De heer ir. E. L. C. Schiff werd als voor zitter herkoren en de h.h. H. J- Jnrr.ing en jhx. J .van Yrederiburch als commissarissen, terwiil in ile plaats van den lieer jhv ror. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, die bedankt Wl, gekozen werd de heer mr. J. Linthorst Hornan te Assen. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. BILJARTEN HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De deelnemers. A.s. Maandag zal te Genève de wed strijd beginnen om het wereldkampioen schap. Aan dezen wedstrijd zullen elf spe lers deelnemen, nl, de tegenwoordige we reldkampioen Luypaerts (België), verder Moons (België), Corty (Frankrijk), Soussa (Egypte) en Dommering (Nederland), Van Belie (België) en Poensgen (Duitschland), Balt us (België). De Gasparin (Frankrijk), Butron (Spanje) en Agassiz (Zwitserland), Deze elf spelers zullen verdeeld worden in twee groepen, resp. van zes en van vijf spelers; twee spelers uit de eerste en één speler uit "de tweede groep zullen na de eerste partijen worden uitgeschakeld, waarna de strijd tusschen de overblijven de acht spelers tot het einde zal worden voortgezet. De wedstrijden, die deze acht spelers in de vóórronden reeds tegen elkaar zullen spelen, zullen ook voor de eindbeslissing hun waarde behouden. (Uit dit bericht blijkt dus, dat ook de huidige wereldkampioen voorwedstrijden moet spelen. Red ,.Hbld.") VICE-MAARSCHALK HOLT GEDOOD. Bij botsing van twee vliegtuigen in Sussex. De vice-maarsohalik der Britsche lucht strijdkrachten, Vesey Holt, is giste-r bij een botsing tusschen twee lviegtuigen, welke boven Seahurst Park (Sussex) plaats had, om het leven gekomen, evenals luitenant Moody, die het vliegtuig, waarin Holt zich bevond, bestuurde. De botsing had plaats op ongeveer 500 Meter hoogte. De beide in zittenden van het andere vliegtuig bleven ongedeerd. Holt, die 45 jaa-r oud was en een eebtgenoote en t.wee kinderen achterlaat, was leider der organisatie voor de luchtver dediging van Groot-Britannië en hoofd der afdeeling leger luchtvaart. Hij en Moody waren reeds dood. t-oen het personeel van het naburige vliegkamp de plaats, waar het toestel was neergestort, had bereikt, Ho'-t, was een der officieren, die al voor den oorlog zooveel enthousiasme voor de luchtvaart hadden dat zij op eigen kosten 'piloot wei-den. In den oer log onderscheidde hij zich zeer en daarna heeft hij groote dien- siten bewezen aan de technische ontwikke ling van de militaire luchtvaart. Dit. vliegongeluk is het 17de, dat dit jaar bij de Britsche luchtstrijdkrachten heeft plaats gehad. Het aantal dooden is erdoor gestegen tot 37.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10