BEEKIMAN'S COUPE IS IEDERS ROEP! Colbert-Costuums In „De Witte Zwaan" DONDERDAG 23 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. OP EEN LOCOMOTIEF CESPRONGEN. Arbeider gevallen en doodgereden. Op de steenfabriek Bingerden aan den Havikkerweg bij Dieren wilde de 25-jarige ongehuwde arbeider v. M uit Did am Dins- dagvond op een rijdende locomtief sprin gen. Hij viel en kwam onder de locomotief terecht. De ongelukkige bekwam zóó ern stige verwondingen, da* hij aan de gevol gen is bezweken. VADER EN DOCHTER IN VLAMMEN. Het meisje ernstig gewond. Dinsdagnamiddag brak brand uil iu de woning van V. in de van Goorstraat te Nijmegen, doordat de man bij het over gieten van benzine te dicht bij de kachel stond. De man, de vrouw en de 23-jarige dochter geraakten in vlammen. Door om wonenden werd de brand spoedig gc- bluscht en werd man en vrouw gauw ge red, maar de dochter heeft zulke zware brandwonden aan het onderlijf bekomen, dat zij in ernstigen toestand naar het Ca- nisius ziekenhuis moest vervoerd worden. Door kokend water verbrand. Het twee-jarige dochtertje van de fa milie van D. te Zuid-Laren, trok al spe lende een tobbe met kokend water van een bank. De kleine kreeg het kokend water over het lichaam en. bekwam zulke ernstige brandwonden, dat zij eenige uren later is overleden. Van een steiger gevallen en gedood. Doordat de katrol van de steiger los schoot is gistermorgen de schildersknecht J. de Boer, die werkzaamheden aan een perceel verrichtte aan den Ubbo Emmuis- singel te Groningen, naar beneden geval len. Hij was onmiddellijk dood. EEN MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Duitscher schiet op zijn vroegere verloofde. Een twintigjarig meisje, F. geheeten en wonende op de Admiraleagracht bij de Lodewijk Boisotstraat, had omgang ge had met den 22-jarigen Duitscher B. Kort geleden echter had het meisje een eind gemaakt aan de verloving. Dinsdagavond omstreeke half elf ver voegde de Duitscher zich aan haar wo ning met het verzoek haar even te mogeii spreken, welk verzoek het meisje inwil ligde. Na enkele woonden met haar te hebben gewisseld ontstak de Duitscher in woede Onverhoeds haalde hij een revolver te voorschijn, waaruit hij drie schoten loste, twee op den vader van het meisje, welke schoten echter misten en één op het meis je, dat gewond neerzeeg. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich een kogel door het hoofd. Op het geluid der schoten kwamen ver- kiezings-propagandisten, die in de omge ving bezig waren met kalken, toegeloopen Het meisje bleek slechts eenige lichte schampwonden te hebben aan het been, doch was zeer overspannen. De toestand van den Duitscher liet zich ernstig aan zien. Hij werd naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar hij, kórt nadat hij daar was binnengebracht, overleed. IN MODERNE/D KLEERMAKEflSW JONGENSKLEEDI MT ZIET (NS OPKLEUREN. uitsluitend CONCURREt R iNDE PRIJZEN. VIJ SCHITTEREND GESORTEERD ETALAGES! -»® ^Kor^apsti^ NA HET DRAMA TE WANROY. Op een broedmachine in brand geraakt. Uit Wanroy wordt nog aan de „Tel." ge meld: Het drama dat aan den 46-jarigen v. d. V. het leven heeft gekost, heeft m deze stille plaats groote beroering gewekt, te meer waar het kuisgezin gunstig bekend stond. De neef, die thans in het Huis van Bewa ring te 's-Iiertogenbosch in arrest is ge steld, was uit Oostende overgekomen om tijdens de afwezigheid van zijn oom de lei ding van de zuivelfabriek St. Cornelius op zich te nemen. De beide doktoren, dr. Nieuwenhuis uit Utrecht en dr. Mettrop uit Den Bosch, die op last van de justitie de sectie hebben verricht, moeten verklaard hebben, dat dc overledene een slag met een zwaar voor werp wellicht een breekijzer zou heb ben bekomen, waardoor een zware scheur- kwetswond is ontstaan. De muren moeteu met bloed bespat. geweest zijn, doch de meeste sporen zouden later verwijderd ziju. Ook zouden in de schuur, waarin de broed machine staat, met petroleum gedrenkte doeken gevonden zijn. In hoeverre de*.e gediend hebben voor het schoonmaken van de machine, heeft men niet kunnen vast stellen. De heer v. d. V. schijnt, op deze broed machine liggend, in brand gestaan te heb ben, waarbij hij doodelijke verwondingen "opliep. Gelukkig is een hoeveelheid stroo, welke vlak naast de petroleum-kunstmoe- der bij den uitlaat, lag, niet in brand ge raakt, anders was waarschijnlijk de schuur een prooi der vlammen geworden. Toen de politie arriveerde, vond zij het slachtoffer in de huiskamer, welke ongeveer 30 nieter van de schuur verwijderd is. Hij was toen reeds gedeeltelijk verbonden en stervende. De vrouw was zeer overstuur en wilde bij de komst van den veldwachter de kamer uitgaan. Dit werd naar verhin derd, doch later is zij toch weggegaan om na ongeveer drie kwartier met den neef, dien zij blijkbaar was gaan halen, terug te keeren. De stervende schijnt niet veel meer over de toedracht van liet drama te hebben kun nen vertellen en hij bezweek, na nog tot Maandagavund onder zwaar lijden, te heb ben geleefd. Zijn uitvaart is bepaald op 24 April a.s. te Wanroy. Men verwacht, dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Omtrent de motieven van het noodlotti ge aebeuren tast men in het duister. f 800 bij het dobbelen kwijt geraakt. Door de p'olitie van 't bureau aan den Oppert is aangehouden de koopman A. "W. uit Den Haag, die ervan verdacht v.ordt een buitenman een bedrag van 800 afhandig te hebben gemaakt bij het dobbelen in een café, aan de Ged. Bin nenrotte. De politie heeft de zaak in on derzoek. ERNSTIGE VERWAARLOOZING VAN EEN 17-JARIGEN JONGEN. Tegen den toezienden voogd een aanklacht ingediend. Men zal zich herinneren, dat het vorig jaar te Ilillegersberg het gerucht werd ver spreid, dat de 17-jarige R. L. M. ernstig door zijn toezienden voogd was verwaa:- loods, ten gevolge waarvan de jongen kwam te overlijden. Door de Hillegersbergsche politie, werd een uitgebreid onderzoek in gesteld, met het gevolg, dat deze zaak mede op aanklacht van den 24-jarigen kantoorbediende, J. J. M., broer van den overledene, thans dooi de Rotterdamsche justitie in behandeling is genomen, die deze zaak 28 April a.s. aan de orde stellen zal. Wat toch is het geval? De „Msb." meldt cr het volgende over: De 17-jarige R. L. M. woonde met zijn broertje van 7 jaar ten huize van de fa milie I., aan de Linker Rottekade. te Hille- gersberg. De ouders van deze kinderen wa ren overleden. De familie I. had zich het lot van deze kinderen aangetrokken en hen in huis opgenomen. Voor het jongste kind werd een vergoeding van 10 per maainl betaald door een kerkgenootschap. De oudste jóngen, die reeds eenigen tijd op een kantoor van een zeepfabriek werkte, be taalde 50 per maand aan zijn pleeg ouders. Op Zaterdag 30 Augustus j.l. kwam de 24-jarige kantoorbediende J. J. M., oudere broer van de twee hierboven genoemde jon gens bij de familie I. een bezoek brengen, omdat hij had gehoord, dat zijn broer R em mert ziek was. Aan de deur werd hem ech ter medegedeeld, dat dit ziek zijn een ge volg was van hel zware rooken dat Rem- mert deed. De toeziende voogd vertelde nog meer narigheden van den jongen, doch de broer liet zich niet atschepen en wilde bij Remmert worden toegelaten. Hij vond hem volgens zijn zeggen in een slecht gemeubi leerd vertrek te bed liggen. De jongen leek ernstig ziek en klaagde over buikpijn. Een dokter was nog niet bij hem geweest. De bezoeker is daarop naar zijn zuster gegaan, die in betrekking was aan de Mo lenlaan, te Hillegersberg, om met kaar over den toestand te spreken. Zij wist cr nog niets van, dat haar broer ziek was. Haar mevrouw bood terstond aan haar eigen dokter te zenden, welke aanbieding met blijdschap werd aanvaard. De broer spoedde zich daarop naar dr. Jongerius, doch deze wilde aanvankelijk niet komen, omdat hij hoorde, dat de familie I. inmid dels was uitgegaan. Toen hij echter hoorde, dat het een buikziekte betrof is hij onmid dellijk naar de woning gegaan. De zieke jongen deed de deur open voor den dokter en zijn broer, Direct consta teerde de dokter een zeer ernstige buik- vliesontsteking, als gevolg van een verwaar loosde blinde darmontsteking. Hij achtte onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Daar een dergelijke opname zonder overleg met ouders of voogd niet kan plaats hebben, trachtte dr. Jongerius contact te krijgen met den voogd, UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Vrijdag 24 April. Huizen, 1875 M. Algemeen Programma. Verzorgd door KRO. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Voor zieken en ouden van da gen. 12.0012.15 Politieber, 12.151.45 Concert KRO-kwintel o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.452.00 Gramofoonpl. 2.005.00 Concert KRO. salon-orkest o. 1. v M .van 't Woud. 5.005.45 Gramofoonpl. 5.456.00 Causerie Max K. Gerisch. 6.006.10 Gramofoonpl. 6.156.35 Tuinbouwhalfuurtje door J. van Roosmalen.. 6.356.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Cursus Engelsch. 7.157.45 Causerie Kees van Hoek. 7.458.00 Politieber. 8.0011.00 „Die Entfuehrung aus dem Se rail", Mozart. KRO.-orkest o. 1. v. J. Gerrit sen. KRO.-koor o. 1. v. A. Kleyman. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilv 298 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. VPRO. 10.15 Voordracht Frits Bouwmeester. 10.30 Voor de zieken. 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.00—2.00 Concert AVRO-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 2.002.30 Harpspel door Rosa Spier. 2.303.00 Uitzending voor scholen. 3.004.00 Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Voor de Kinderen. 5.15 Concert VAR A-orkest, o. 1. v. H de Groot. Bernard Leeuwin (bas) en J. Jong (piano). 6.45 Actueel allerlei door het N.V.V. 7.00 Uitzending voor de Vereen, van „Volks onderwijs". Kinderkoor o. 1. v. C. Baan. Mevr. OdinotPruis (piano), mevr. ds. Freda W. Rappeld (toespraak). 8.00 Catechisatie door ds. W. F. J. v. d. Kie- boom. 8.30 Piano-concert door W. Andriessen. 9.00 Mevr. J. v. SchaikWilling: „Sinclair Lewis en Upton Sinclair". 9,30 Concert Will. Andriessen (piano). 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 C. Höweler: „Evolutie in de Techniek (moderne muziek)". 10.4511.00 Gramofoonpl. 11.0012.00 Gramofoonpl. VARA Da f e n t r y, 1554.4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Concert voor 2 piano's. 11.50 Orgelspel. 12.50 Gramofoonpl. 3.20 Orkestconcert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Lezing en Berichten. 6.00 Orgelspel door dr. Thalben Ball. 6.20 Lezingen. 7.05 Vaudeville. 8.15 Declamtie. 8.20 Berichten en Lezing. 8.55 Concert. Brussel. 50S.5 en 338.2 M. 5.08.5 iM.: 4.20 Dansmuziek. 5.05 Orkestconcert en causerie. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Orgelspel. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Concert voor 2 piano's. 8.50 Dansmuziek. 33.8.2 M.: 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Orkestconcert, zang en causerie „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Gramofoonpl. 5.20 Gramofoonpl. 7.20 Radio-tooneel. 8.05 Radioconcert. La 473 M. 6.25- 9.35- 11.30 12.25- 7.20- 8.35 eert, 10.20 ngenberg, -7.20 Gramofoonpl. -10.35 Gramofoonpl. Gramofoonpl. 1.50 Orkestconcert. -8.20 Concert door blaasorkesl. Radio-tooneel. Daarna tot 10.20 Co«- I11.20 Gramofoonpl. Kal un d borg, 1133 M. 11.201.20 Orkestconcert. I.204.20 Orkestconcert en solisten. 7.307.50 Fluitsoli. mei pianobegeleiding. 8.208.35 Orkestconcert. 8.358.50 Radio-tooneel. 8.509.20 Orkestconcert. 9.3510.20 Synfonisch Jazzconcert. Z e e s e n, 1635 M. II.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Graraofoonplaten. 2,203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 7.20 Militair concert. 8.30 „Altona 19097 und die Liebe", saly- risch hoorspel van J. en W. Maas. 9.35 Berichten en daarna Avondconcert. doch dit gelukte niet. Hij belde daarop naai den chirurg van „Eudokia", dr. J. H. L. van Ree en beiden besloten, daar het er om ging een menschenleven te redden, zonder toestemming van den voogd, den jongen naar het ziekenhuis te brengen, waar hij dien zelfden avond nog is geopereerd, wel ke operatie echter geen succes mocht heb ben. Den volgende avond stierf de jongen.' De klacht, die de oudste broer tegen de familie I. heeft ingediend, is gebaseerd op verschillende feiten. In de eerste plaats zegt hij, dat. de jongen tegen zijn familie leden dikwijls heeft geklaagd over de slech te behandeling, die hij ondervond. Dc jon gen moet tweemaal om een dokter hebben gevraagd, waarop hem geantwoord werd, dat het niet noodig was. Het is vooral de verontwaardiging geweest van diegenen, die met den zieken jongen in aanraking zijn gekomen, die den broer bewogen een aan klacht in te dienen. Voor den reehter-com- misasris, mr. Schalkwijk, hebben de ver schillende verhooren plaats gehad. In deze zaak zijn thans gedagvaard de toeziende voogd en diens echtgenoote als verdachten; de oudste broer van den over leden jongen cn diens zuster, als deskuu- digen dr. v. Ree en dr. Jongeruis, alsmede de kassier, waar de jongen destijds werk zaam was. De auto van den marechaussee commandant als smokkelauto. Gep.-koloncl der marechaussee G Thom son vertelt in het Wkbl. v. h. Recht -ter ver dediging van het verschoöiiingrccht als ge tuige van een politieman o.a.: Eén voorbeeld slechts uit mijn prak'ijk tijdens de mobilisatie (lees: smokkel-> ja ren als district-commandant der Koninklij ke Maréchaussee te Arnhem, toen ik ge waarschuwd cn ingelicht werd door iemand, die onbekend wilde blijven uit eigen be lang. En zóó hoorde ik, dat in de te mijner beschikking gestelde militaire auto, be stuurd door een officier van den Vrijwilli- gen Automobieldienst of door diens chauf feur (reeds een 8-tal jaren bij hem in dienst), smokkelwaar naar de grens werd gebracht. Ik „zat", om 't zoo uit te drukekn, op k.«- perartikelen. op platina of wat niet al! Al leen de belofte tot verzwijgen van don zegs man deed mij het kwaad ontdekken. Be halve dan dat, dit euvel werd achterhaald, denke u zich wat mijn lot, wat van mijn loopbaan ware geworden, indien toevallig een belastingambtenaar mijn wagen had onderzocht en smokkelwaar had aangetrof fen. FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HER ZOG. 29) Maar hoe heb je het klaargespeeld den apotheker den zwaan op reis na te stu ren Heel eenvoudig. Op een middag ont moette ik je vriend Pfalzdorf, die in de stad aan het kuieren was. Niets te doen? vroeg ik. De baas zeker van huis? Hij is op reis. Waarheen Naar Dingers, eeii paar stations ver der, naar de bruiloft van meneer Die-en- die. rs Nachts ging de kist als ijlgoed naai den eigenaar van „De Witte Zwaan". Maar het heeft me verbaasd, dat hij het niet bij de politie heeft aangegeven. Hij heeft eens een proces verloren en sindsdien schuwt hij alles wat maar iets roet politie en justitie te maken heeft. Konrad, zei Schoner, cn hij dronk zijn vriend toe, als ik geweten had, wat voor wereldrevolutie ik met die mop zou ver oorzaken, dan had ik het natuurlijk niet gedaan. Maar wie kon ok weten, dat die man nog grooler idioot was, dan waarvoor ik hem heb aangezien? En ik had hem toch werkelijk niet hoog getaxeerdEnfin, niets op deze wereld geschiedt zonder re den moet je maar denken en wie weet of het niet voor je bestwil gebeurd is? In ieder gevalhier zit een berouwvolle zon daar, die je om absolutie smeekt. Barenfeld klonk met hem. Ze is je geschonken, zei hij. Het noodlot hoeft het zoo gewild Drink uit, drong de graaf aan. Je hebt wel een hartversterking noodig om mijn gunst en recommandatie had aanbevo ner je je die jongedame, die een oumoge- lijken roman had geschreven en die je in mijn gunst recommandatie had aanbevo len 1 Juffrouw von Wald Het zou mij spij ten als ik je met die aanbeveling een slech ten dienst had bewezen. Ja, verklaarde de graaf, de roman was ontzettend slecht, maardrink eerst nog eens uit.... de schrijfster was ontzettend aardig Barenfeld hield het glas nog in zijn hand. Ben jij ook vatbaar voor dergelijke sen- timentaliteiten, Joseph?, vroeg hij. Sentimentaliteit? Eigenlijk heb ik daarvoor 'n te helderen kop, maar onder het vest van een Schoner klopt een lief hebbend hart 1 Barenfeld lachte. Spot er niet mee, Konradik spreek in ernst. Werkelijk? Dus je bent verliefd? Méér dan dat ik ben verloofd Alle mensohenriep Barenfeld en hij sprong op. De graaf bleef kalmpjes in zijn fauteuil zitten en rookte door. Nog maar pas, hoor, ging hij verder. Morgen ver stuur ik kaarten. Barenfeld thukte zijn vriend hartelijk de hand. Dat is een verrassingMijn oprechte gelukwenschJoseph, dat. is een verstandige streek van je geweest. Ook aan het vrijgezellenleveii moet eens een eind komen. Ik zelf verwacht ook veel van deze wending in mijn leven, antwoordde de graaf. Ik voel me zoo gelukkig als een kind ik heb het gevoel alsof mijn leven voor den tweeden keer gered is. En na tuurlijk ben jij weer de redder Ik? vroeg Barenfeld verbaasd. Jij hebt. haar immers naar mij toege stuurd Zonder jouw aanbeveling zou ze niet hebben durven komen. Dat heeft ze me zelf gezegdAls de familie Schoner een regeerend huis was. had ik je allang de gouden reddingsmedaille verleend. Schoner „dook" opnieuw in zijn geimpro- viseerden wijnkelder. Nu ons gesprek een andere wending genomen heeft, moeten we ook zorgen dat er een ander wijntje op tafel komt, vond hij. Wat denk je van dit. merk „For- ster Jesuitengarten" Niet slecht hè? Ik heb een heelc flesch van deze Nektar. Dulce et decorum est pro aniore moriHet is zoet en eervol voor de liefde te sterven Dit lot is voor jou weggelegd, parel van den wijnoogst. Hij ontkurkte de flesch, spoelde voor zichtig te glazen oin onder de waterkraan en schonk in. Leve de liefde de jouwe en de mijne Barenfeld maakte een afwerend ge baar. Kom, kom, riep Je graaf, je bent minstens zoo verliefd als ik, al liepen je pogingen clan ook voovloopig op niets uft. Nog eens opnieuw trainen en weer met nieuwe moed in den zadel. En avanf. Barenfeld dronk den 'glocdvollen w ijn met kleine teugjes en hei was hem alsof het bloed wilskrachtiger door zijn aderen stroomde. Ik zou je een raad willen geven, ging j Schoner voort, maar op het oogenblik ben ik er niet toe in staat. Ik voor mij heb het gemakkelijker. Ik stuurde de uit verkorene van mijn hart een dozijn slechte verzen, bracht haar daardoor al direct in het nauw en ging denzelfden dag nog tot den stormaanval over. Als overwonnen overwinnaar verliet ik haar.... een verlo ren, pardon, een verloofde man. Bij jou ziet de zaak er heel anders uit Beste Joseph, viel Barenfeld hem in de rede, als je cr op gesteld bent, van avond in vriendschap een glas wijn niet me te drinken, laten wc dan over aange namer dingen praten. Maar Schoner was koppig. Over aangenamer dingen! Jij bent me ook een eigenaardige kwibus. Alsof er aan genamer dingen bestaan om over te spre ken Ik weet wat voor gevoelens jij koes tert voor Lisa en ik vind dat ik niet anders dan je smaak bewonderen kan. Zoo'n meesterwerk der schepping laat men niet onverschillig links liggen, ook wanneer de eerste aanval mislukt is. Mijn indruk is, dat de verkoeling, clie tusschen jullie is ont staan, het gevolg is van een misverstand, verergerd door trots en koppigheid van beide kanten. Op een goeden dag zullen jullie de schellen wel van de oogen vallen. Let maar eens opMaar te zorgen, dat dit spoedig gebeurt,dat is dp kunst. zie je en dat zal de grootsche taak van je vrienden zijn. Schoner pauzeerde even en toen zijn vriend niets zei, redeneerde hij verder: Ik heb een voorloopig plan. De vijaaid. of liever de mooie tegenpartij moet onder observatie worden gehouden. Dit deel van den veldtocht is de taak van onzen vriend Pfalzdorf. Valt hern een \crdachte bewe I ging op, dan heeft hij maar zijn adjudant Dores naar mij toe te sturen en kan ik be velen geven aan de kern van mijn troepen macht: mijn meisje! Gertrud zal in zoo'u geval dadelijk haar vriendin gaan opzoe ken en door middel van de slimheid, waar door het vrouwelijk geslacht zich nu een maal onderscheidt, hebben uit te vinden, wat er aan heb handje is. Dan kunnen we de noodige stappen doen. Maar in de eer ste plaats moet ik weten waar je denkt heen te gaan. Naar Hamburg. Stuur alle correspon dentie voorloopig maar poste restante en zeg dat ook tegen Pfalzdorf. Later geef ik jullie een definitief adres. Prachtig; je zult gauw wat van ons hooren. Ik beschouw het als een persoon lijke eerezaak om je weer uit de précair*» positie te helpen, waarin mijn fantastische wraak op den pilledraaier je heeft ge. bracht en ik moet je verzoeken mij volle dig „plein pouvoir" te geven. De wijn is op.... jammer' Maar kom, ik breng je naar cle. hotel. Ik heb Gertrud even laten weten dat ik vanavond niet bij haar kom, dus je bent voorloopig niet van mij af. Overigens durf ik je ook namens haar te bedanken, omdat je de grondvester van haar geluk beukt je ziet, dat ik be scheiden ben. Kom we gaan! Barenfeld liet zich meenemen en luis terde nog lang naar de opgewekte conver satie van zijn levenslustigen vriend en toen hij eindelijk naar bed ging voelde hij zich wel een beetje opgemonterd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9