DONDERDAG 23 APRIL 1931 DERDE BLAD PAG. 10 TRAGISCH EINDE. Voor het stembureau doodgebleven. Gistermorgen is de 57-jarige W. F. C. V., gepensionneerd adjudant-onderofficer van het Indische leger, toen hij zijn stemplicht wilde gaan vervullen, voor het stembureau van de ïïemsterhuisstraat te Den Haag in elkaar gezakt. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood van het slachtoffer constateeren. Het lijk werd overgebracht naar het ziekenhuis Zuid wal. De man had op het moment, dat hij ineenzakte, ziin stembiljet in de hand, zoodat identificatie wel zeer eenvoudig was. VERKIEZING MET HINDERNISSEN. Een stembureau dat niet open kon. In de Marco Poloschool, in de Mareo Polostraat te Amsterdam, zou gisieren een stembureau worden gevestigd. Toen echter de leden van het stembureau zich gistermorgen bij het gebouw vervoegden, bleek het, dat de deur met geen mogelijk heid open ie krijgen was. Alle pogingen, daartoe in het werk gesteld, faalden. In middels kwam cok een vrij aanzienlijk aantal kiezers bij het gebouw, om hun stemplicht Ie vervullen. Voorloopig be stond daar echter niet veel kans op. en tientallen kiezers, die de stad uitmoesten en niet konden wachten, besloten toen maar, om hun oproepingsbiljetten in dc brievenbus te stoppen, al dan niet voor zien van een aanduiding op welken can- didaat zij gestemd zouden willen hebben. Na eenigen tijd arriveerden twee sme den, die de deur forceerden en op deze wijze voor de leden van het, stembureau en de kiezers den weg naar de stembus effenden. Of deze zonderlinge omstandigheden nog verdere onvoorziene gevolgen voor de verkiezing in Amsterdam zullen hebben, zullen wij moeten afwachten. Nader vernemen wij, dat de werkster in deze onschudig is. Uit het onderzoek, ingesteld op last van het Centraal Stembureau te Amsterdam, is gebleken, dat de deur van de Marco Polo- school niet geopend kon worden, omdat deze aan de binnenzijde met een ijzeren staaf was gesloten. Een stoker is aan de achterzijde het ge bouw binnengedrongen en heeft toen na 'n half uur werken, de staaf kunnen verwijde ren. Wie deze solide sluiting heeft aange bracht, is tot, dusverre niet opgehelderd. Volgens de werkster en den stoker zit deze staaf er nooit. Het onderzoek duurt voort. Intusschen vernemen wij, dat nagenoeg alle gedupeerde kiezers in den loop van den dag aan hun stemplicht hebben kun nen voldoen. DE BRIEF DOOR HET VENSTER. Weduwe honderd gulden afgeperst. Maandagavond werd in de woning van de weduwe Drijdijk te Ovezande een brief binnen geworpen, waarin werd gedreigd, dat haar huis in brand zou worden gesto ken, zoo zij niet honderd gulden buiten haar woning legde. Vol angst heeft de vrouw aan dezen eisch voldaan, waarna de schrijver van den brief er met het. geld van door ging. De weduwe gaf het geval Dinsdagmiddag bij de politie aan en nog denzelfden dag slaagde deze er in een zekeren J. V. te ai- resteeren. Hij is in het arrestantenlokaai te Ovezande opgesloten. De politie zoekt verband tus-schen dit ge val en den overval te Baarland bij vrouw Steketee, die in den nacht van Zaterdag 11 April j.l. is gepleegd. BRUTALE DIEFSTAL. Hij kwam om het huis te zien. Dinsdagmiddag is 111 een perceel, in de Thorbeckestraat, te Delft, eeu onbekende binnengeslopen, die daar een geldkistje heeft weten te bemachtigen, inhoudende 550 gulden aan bankpapier. Bovendien ver mist men een damestasch met 22 gulden. Als dader wordt een ongeveer dertig-ja rige man verdacht, die zich des morgeus aan het huis had vervoegd, om dit te be zichtigen, zeggende door den huiseigenaar te zijn gestuurd. De bewoonster kon het verzoek niet toe staan, daar zij uit moest en ook 's middags afwezig zou zijn, hetgeen zij den man ver telde. Bij navraag, thans bij den eigenaar ge daan, bleek deze van niets te weten. Brutale inbraak t3 Beverwijk. Gisternacht is te Bevcrw,.K wederom een brutale inbraak gep.eeg l. Ditmaal is een bezoek gebracht aan de woning van den heer 1. aan de Kerk straat. Door 't uitsnijden van een ruit uit een deur aan de achterzijde van liet per ceel, verschafte men zien toegang .ot de wuonkamei, waar een dressoir en eeu bu reau aan een groncinj onderzoek «erden onderworpen. Ook een kast in de woonka mer werd onderzocht. In totaal werd een bedrag van ongeveer ZUO buit gemaakt. Een missie-busje, dat voor het. grijpen stond, werd onaangeroerd gelaten. De in breker is bij zijn tocht lonr het tuintje aan de achterzijde zeer voorzichtig te werk gegaan. Schelpenpaadjes heeft hij zorgvul dig vermeden, hetgeen afgeleid kon «or den uit de voetafdrukken in de perken. Verder is nog een bezoek jebracht aan de «oning van den heer v. d. aan de Pe perstraat. Ook hier werd aan dc achter zijde een ruit uitgesneden, zoodat de sleu tel, welke in liet slot siak, omgedraaid kon worden. De bewoner was echter door het geruisch wakker geworden. Toen hij licht maakte, ging de inbreker op de vlucht. De. Beverwijksche. politie steil een uitge breid onderzoek in. Inbraak in een gemeentehuis. Gisternacht is ingebroken in het ge meentehuis van Recuwijk. Er wordt een bedrag van 150 vermist. De politie stelt een onderzoek in. De brutale oplichting van tie firma Merkes te R'dam. Men zal zich de brutale oplichting her inneren waarvan dc firma Merkes in de Kipstraat te R'dam enkele weken geleden het slachtoffer was. De politie verrichtte kort na de ontdek king verschillende arrestaties, waarbij een groot deel van de ontvreemde sieraden te recht kwam. Een ander deel was echter in handen ge vallen van iemand, die op zijn beurt, de dieven bestolen had. Veel plezier heeft deze man, de 1-S-jarigo K. v. K. daaraan blijkbaar niet beleefd, want gisteren, kwam hij zich uit eigen be weging bij de politie aan den Oppert aan geven. Hij liep reeds enkele dagen dakloos Op zijn aanwijzing heeft eeu rechercheur in den Haag nog twee armbanden en twee ringen in beslag genomen. Dc gestolen partij is nu op één ring na terecht. v. V. is in bewaring gesteld. Automobilist gezocht. Dc burgemeester der gemeente Zwijn- drecht verzoekt aan de automobilisten, die Zondagavond 19 April te omstreeks 22.12 uur met de veerpont van Dordrecht naar Zwijndrecht zijn overgezet en ver volgens over den Rotterdamscheweg in de richting Rotterdam zijn gereden, zich zoo spoedig mogelijk aan hem bekend te maken, teneinde inlichtingen te verschaf fen over den automobilist, die np dien lijd op den Rotterdamscheweg onder de gemeente Zwijndrecht, nabij de bocht in dien weg bij Rijsoord zijn groote lichten niet doofde bij het tegenkomen, van een anderen auto, tengevolge waarvan de bestuurder van laat^tfcedoeldeu auto ver blind werd en tegen een- boom reed, waar bij een der inzittenden op slag gedood werd. Met de veerpont werdén op dien tijd vier a vijf auto's naar Zwijndrecht over gezet, die hoogst-waarschijnlijk kort ach ter elkaar in de richting Rotterdam zijn gereden. RECORDREIS VAN DE „BALOERAN". Een onderhoud met den kapitein. Eenjge uren nadat de boot van de „Ne derland uit Batavia te Amsterdam arri veerde, kwam het motormailschip „Baloe- rau" van den Rotterdamschen Lloyd, welk schip precies een week later was vertrok ken, voor den wal te Rotterdam en daar mee was een nieuw record voor de reis Ba taviaRotterdam gevestigd. Om 7 uur Zon dagmorgen zou het debarkeeren beginnen en omdat de „N.E.G." gaarne iets meer van deze recordreis wilde weten, is een verslag gever op dit voor Zondagmorgen al heel onwaarschijnlijke uur aan boord gegaan, waar hij kapitein N. Huisman terstpnd be reid vond iets van deze snelle reis te ver tellen. Reeds volgens den afvaartstaat had deze reis een heel snelle moeten zijn, zoo vertelde de heer Huis-man, omdat in ver band met het instellen van den 6 mailboo- tendienst dc „Baloeran" op een andere plaats in de rij zou komen staan; wij ver trekken Woensdag over een week al weer en de tijd in de thuishaven doorgebracht is dan rijkelijk kort voor lossen, dokken en verven. De directie had daarom bepaald, dat wij reeds op Maandag binnen zouden kunnen komen. In Soerabaja hebben wij evenwel een aanvaring gehad, waardoor de „Baloeran" averij aan het achterschip heeft gekregen, welke averij hier hersteld moet worden en daarom hebben we er nog maar een schepje bij gedaan: Zaterdagavond laat waren wij bij het vuurschip „Maas" cn om half een liepen wij den Waterweg binnen. Intusschen hebben wij op dezen reis toch nog niet alles op alles gezet; er zit nog meer in het schip. Dc aanvaring hebben wij gehad, toen wij Soerabaja op de thuisreis verlieten. Wij voeren met 4 schepen vrij dicht bij elkaar in het nauwe vaarwater, dat met boeien is aangeduid. Wij lagen op de derde plaats en achter ons volgde de „Silver Beach" van de Silver line, die met den Lloyd en de maatschappij Nederland de lijn van Britscli Indië via Java naar de Pacific Coast onder houdt. Wij voeren 12 mijl en hadden geêu haast, omdat v ij in de volgende haven toch pas bij daglicht zouden kunnen gaan laden. De „Silver Beach" kwam tot onze groote verbazing oploopen, met een vaart van ze- ker 15 mijl met de bedoeling ons voorbij te gaan. Het was in het nauwe vaarwater- een riskante onderneming, want hij moest niet alleen ons, maar ook de beide voor mij uitvarende schepen voorbij zijn, vóór hij weer naar het midden van het vaarwater zou kunnen teruggaan. Toen hij goed en wel over stuurboord dwars van ons was zag hij, dat lief niet ging, hij minderde vaart en zakte weer af. Even later nam de „Silver Beach" een sterken draai en met vrij groote kracht liep het schip aan stuur boordszijde op ons achterschip in. Wij kre gen veel schade, gelukkig in hoofdzaak bo ven de waterlijn, de ander had zijn kop te pletter geloopen cn moest dadelijk naar Soerabaja terugkeeren, waar hij 24 dagen lang moest dokken, om de schade tc her stellen. Wij hebben dadelijk de ruimen ge peild en daarbij bleek, dat wij geen water maakten. De schade kon hier worden her steld, alleen zou de thuisreis nog iets vlug ger moeten geschieden, om de werf gele genheid te geven de „Baloeran" voor den 29sten den dag waarop wij weer naar Indië vertrekken gereed te hebben. Na Sabang zijn wij gaan hollen, d.w.z. wij heb ben dc machines 95 slagen per minuut, laten maken in plaats van 89 (op den proeftocht hebben zij er over de 100 gemaakt) waar door de snelheid van 17 op IS mijl werd ge bracht: wij hebben ook wel een daggeniid- Leder wordt geheel gelijk leder be vestigd, kost niet duur en is minstens 3''/j x zoo sterk De Bulldog.rubberhak is de beste die gemaakt wordt. Beide artikelen zijn in elke schoenmakerij en lederwinkel verkrijgbaar, maar let op de naam, daar reeds zeer minderwaardige namaak in den handel is. 4320 delde van 19 mijl per uur gemaakt. Dat was op den derden ^pril toen hebben wij precies 456 mijl in één etmaal afgelegd. Onder de passagiers was de belangstelling natuurlijk groot. Er worden trouwens altijd weddenschappen afgesloten over de vaart van het schip, maar op deze reis maakte het groote aantal mijlen per dag de animo nog grooter. Het schip hield zich prachtig, het trilde nog minder dan anders en toen wij op 1 April van Colombo vertrokken, s-einde ik naar Suez, dat wij dachten er op 9 April om 3 uur v.m. aan te komen. De Baloeran" heeft onze profetieën niet in den steek gelaten: om half 3 _'s nachts op 9 April arriveerden wij te Suez. Een half uur verschil op een reis van acht dagen mag toch zeker wel. Intusschen met één mijl per uur vlugger varen konden wij op den toch al krap toe gemeten tijd niet voldoende uitsparen en daarom is ook het oponthoud in de tus- schenhavens tot hét uiterste minimum be perkt geworden; te Sabang bleven wij bij voorbeeld slechts één uur, te Colombo 4 uur, enz. Bovendien hebben wij de mede werking gekregen van de autoriteiten van het Suezkanaal. Wij hebben geen enkele maal behoeven vast te maken, zoodat wij in 10 uur door het Suezkanaal waren. An ders- kan het nog al eens gebeuren, dat je voor een tegenligger vast moet maken, om liem gelegenheid te geven tot passeeren: op deze reis hebben wij steeds de voorkeur gehad en dat scheelt toch ook al gauw weer een paar uur. Vroeger kwamen de mailboo ten' meestal op Vrijdag aan, een enkele harde looper liep op Donderdag binnen, toen is liet al spoedig voor weer nog nieu- were booten Woensdag geworden, dus pre cies 1 weken na hel vertrek uit Batavia; de „Baloeran" veroverde den blauwen wim pel door op Dinsdagen binnen te komen en op deze reis is zij er al in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het is alleen jammer dat dit record voor een gedeelte aan een aanvaring geweten moet worden. Was deze niet geschied, dan waren wij Maandag ge komen, wat op zich zelf al bijzonder vlug was geweest. Het is prettig te varen niet een schip, waarin nog zooveel reserve krachten schuilen. Tot zoover het verhaal van kapitein Huisman. Zoodra de 6 mail- bootendienst in werking is, zal dc „Baloe ran" als regel de reis in 26 dagen doen en dus op Maandag hier aankomen. De motor- mailschepen „Dempo", de „Sibajak" cn liet dubbelschroef turbines-chip „Slamat" zullen in don loop van dit jaar ook de thuisreizen in 26 dagen gaan doen. HOOFDONDERWIJZER EN ONDERWIJZER. Zij zijn geen „collega" van elkander. Te Giessendam staat een klein schooltje met een hoofd- en twee klasse-onderwij zers, die in volle harmonie samenwerkten. Het. hoofd overleed en in den officieelen brief aan den burgemeester van Giessen dam stond woordelijk, dat zij verlof vroe gen, „teneinde in de gelegenheid te zijn Je laatste eer te kunnen bewijzen aan hun collega, den heer in' leven hoofd der openbare school, alhier." „De Bode", waaraan wij dit verhaal out- leenen, geeft verder het volgende verslag van wat op de verzending van dit briefje is gevolgd t De „Edelachtbare Heer" retourneerde clit schrijven met een blauwe streep onder „dor", verbeterd in „eener". Om deze ^ver betering" te begrijpen moet men weten, dat Giessendam nog een buurtschoolje 'heeft •Bovendien versierde de „Edelachtbare" het woord „collega" met twee dikke blau we strepen en plataste eveneens met blauw potlood onder aan het schrevn Z.O.Z. Aan de achterzijde vindt men dan het volgende „De heer was niet uw collega, hij was uw onmiddellijke chef, en wat bekleed met gezag boven de gevone onderwijzers. U sprak den heer toch nimmer aan als maar als „mijnheer". Vele personen hebben mij reeds opmerk zaam gemaakt, dat u ook in uw adverten ties in de „Giessenbode" en „Rondom de Giessen" hebt durven laten drukken „onze geachte collega"alle personen ergeren zich over deze voor de familie min der aangename mededeeling, dat het „Hoofd" eener openbare school door u ge lijk wordt gesteld met een gewoon onder wijzer. U is m.i. verplicht uwe verontschul- Jigng voor dit opti'eden tegenover een zoo zeer geacht Hoofd eener school, als de heer was, aan de familie aan te bieden. 1 Aan de leerlingen en aan u wordt op Dinsdag 17 Maart '31 wegens de begrafe nis van wijlen den heer verlof door mij verleend. Giessendam, 16 Maart 1931. Volgt onderteekening. Een drieling.... tentoongesteld. In de Vroedvrouwenschool te Heerlen is een drieling geboren van een minder gesitueerd echtpaar te Iverkrade. De di recteur der school, dr. Meuleman, heeft de drie peuters tentoongesteld tegen een minimum vergoeding van 25 cent. Het ge volg was een zeer groote opbrengst van gaven in geld en natura. Aan H.M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana zal het meterschap van het drietal - nl. Maria, Rrrrina en Wilhelmina worden aangeboden. BUITENL BERICHTEN WEDER EEN AARDSCHOK OP NIEUW-ZEELAND. Groote schrik onder de bevolking. Uit Wellington (Nieuw-Zeela-nd), wordt gemeld. Gisterochtend werd in de omge ving van de Hawkes-baai een hevige aard schok gewoeld, die groot en schrik onder de bevolking van het eenige maanden geleden zoo zwaar geteisterde gebied verspreidde. De nog overeind staande muren van de hui zen, die tijdens de aardbeving in begin Fe bruari werden verwoest, zijn door dezen me uwen aardschok ingest ort. GIFTIGE GASSEN IN DE MAASVALLEI Vervolging van fabrieksdirecteur. Verschillende inwoners van de streek rond Tileur in de Maasvallei, waar zich dc bekende vergiftigingsgevalen heibben voor gedaan, hadden bij de rechtbank klachten ingediend tegen de Société des Produits cliimiques de la Meuse, die daar een belang rijke chemische fabriek heeft, welker waar de op 120 milioen francs wordt gschat. Ook in openbare vergaderingen zijn klachten ge uit in verband met de giftige uitwasemin gen en looziing van gevaarlijke vochten Naar aanleiding hiervan is een instructie geopend tegen den directeur van genoemde fabriek en heden is tegen hem rechtsingau verleend. Hem word ten laste gelegd de be palingen van de wet van 1S-S3 op gevan lijke en ongezonde installaties te hebbe overtreden en de provinciale voorsehriflc niet te hebben nageleefd. Hij zou hebbe nagelaten de gassen en uitwasemingen o.- schadelijk te maken en de geloosde voc' ten van schadelijke stoffen te zuiveren. Tel. N AR C0TINE-S CHAN DAAL IN DE V. S. Doktoren gecompromitteerd. Ambteharen van de federale regeering hebben in het Oosten der stad in de Fourth Street te New York een inval gedaan in een huis, waar zij beslag legden op narco tica- ter waarde van duizenden dollars. De reeds vroeger veroordeelde Jacob Jacobs is gearresteerd. Er werd een boek op hem gevonden, waarin de na-men van meer dan honderd vooraanstaande bewoners van HcTywood stonden vermeid, o. w. filmster ren en verscheiden do-koren. Een dezer dok- toren werd reeds in het- oog gehouden* als leverancier van narcotica aan filmspelers. De ambtenaar, die dc leiding bij den inval had, deelde mede, dat Jacob Jacobs jaar lijks voor meer dan een mil Hoen dollar ver- doovende middelen verhandelde. Fabrieksbrand te Neumünster. Gistermorgen is de lakle der fabriek van Ad Ier Oppenheimer te Neumünster door een geweldigen brand in de asch gelegd. A-Ie machinerieën gingen verloren. Het vuur gree.p zoo snel om zich heen, dat het talrijke personeel zich steck-tis met de groot- Ge moeite in veligheid kon stellen. De ma- tericele schade bedraagt vé'e honderddui zenden Marken. Brusselsche juweelendief gevat. De Brusselsche politie is er gisteren in geslaagd den derden bandiet aan te hou den, die betrokken w-as bij de op Pasohen gepleegde inbraak in een juwelierswinkel. Men zal zich herinneren, dat- de juwelier een der bandieten wist. te overmeesteren, terwijl een taxi-chauffeur dJen tweeden greep. De derde wist echter te ontkomen en juist hij had den koffer met den built bij zich. Hij werd thans aangehouden toen hij zich met dezen koffer, waarin zich nog voor een groote waarde aan horloges bevond, op straat begaf. Tel. Zigeuneroorlog in Polen. Sinds twee weken is er een strijd ont brand in den stam van den Poo'schen Zi- geu-nerkoning Kwiek. De broeder van dezen „Vorst" wil de kroon voor zich verwerven en ageert derhalve met zijn aanhangers tegen den huidigen machthebber. De Ko ning, die deze zaak ernstig opneemt-, heelt bereids den chef der Poolsche politie ver zocht de rebellen, in hechtenis te nemen. Van zijn kant- richtte het re-bellenlioofd een verzoek to-t dezelfde autoriteit om den ko- nig kor weg af te zet-ten-Het hoofd der po litie gaf daarop de twistenden den raad hun zaak voor den volkenbond te brengen. Bei de partijen vatten dezen ironischen politi- oneelen raad ernstig op, zoodat men wel licht binnenkort op de agende voor de bij eenkomst van den Volkenbondsraad kan lezen„Het geschil tusschen Koning Kwiek en zijn broer." Wie weet of het Hof van In ternationale Justitie te Den Haag deze kwestie nog niet eens krijgt op te lossen, 't Zou een mooie gelegenheid zijn om ook eens het kaatsspel met de Zigeunertroepen aan onze grenzen onder de oogen te zien. Wolvenplaag in Bulgarije. Sinds eenige weken komen groote troe pen wolven naar de BuLgaar-sche siteden en dorpen. Door de bevolking worden met me dewerking van de politie groote drijfjach ten georganiseerd. Dezer daigen werd een landbouwer die zonder vuurwapenen was, op weg naar huis door een wolf overvallen. Hij wist het- dier met het licht van zijn rij- wie lantaarn zoolang van zich af te houden totdat hij de hoeve bereikt had. Dokter offert zijn bloed. In het Queen Mary's Hospital te S-trat- ford heeft dezer dagen een dokter zich be schikbaar gesteld voor de transfusie van zijn bloed om het leven van een verpleeg ster. die een ernstige operatie had onder gaan en veel bloed had verloren, te redden. De zieke zweefde tusschen leven en '"- d en om middernacht kwamen de doktoren, die haar behandelden, tot- de conclusie, dat slechts een onmiddellijke bloedtransfusie haar in het. leven zou kunnen houden. Het was op dat late uur niet meer mogelijk iemand te inden, die bereid was zijn bloed voor de verpleegster af te staa-n en die tege lijkertijd vcMeerl aan den eisch wat betreft het. bloedtype. Het zou er voor de verpleeg ster slecht hebben uitgezien, indien de aan het ziekenhuis verbonden chirurg, dr. Mc Ooma-s, zich niet. bereid had verklaard zich voor de operatie beschikbaar te- stel len. Toen een snel microscopisch onderzoek aantoonde, dat er wat- heit bloedtype betrof in het geheel geen bezuren tegen de trans fusie waren, word deze uitgevoerd. Een hoeveelheid bloed vloeide van Mc Oom a 's aderen over in die van de verpleegster. Deze maakt het. thans uitstekend. Onge twijfeld heeft de transfusie haar leven ge- red. Dr. McComas wa-s in alle bescheidenheid na. de geslaagde operatie weer aan ziin werk gegaan en het is slechts aan de direc trice van het ziekenhuis te danken, dat de wereld van zijn moedige daad heeft ge hoord. Om een run op de bank te voorkomen. In verband met het feit, dat- onlangs twee kleine banken te Kingston (Noord-Cairoia- na), haar loketten hadden gesloten, had den de depositohouders der eenige overge geven bankierinsfelling, de Farmer's and Merchants' Bank. het voornemen opgevat, eveneens hun geld te-rug te vragen. Po- ingen, om tot. andere gedachten te bren- m. hadden geen succes. De bank ging ten ■ofte over tot zeer origineele methodes; ij liet in de nabijheid van het bankgebouw mi fanfarecorps spelen, valseh brandalarm ■aken, en zelfs op de hoeken der naburige tra ten redenaars het woord voeren over al es en nog wat, met het doel, de beleggers op hun weg naar de bank tot andere ge dachten tc brengen. Niets mocht echter ba ten en de run op de bank had plaats. Zij bleek evenwel bij machte, de verlangde be talingen te doen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10