STADSNIEUWS Agenda WOENSDAG 22 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 ming va-n vorstelijke bezoekers, en urtmun- ■teihd de kust verstaan zich volkomen onge merkt in hun aanwezigheid op te houden, den koning op. Deze twee detectives heb ben Alfonso ook bij vorige bezoeken aan Engeland s<teeüs vergezeld en zijn hem per soonlijk bekend. Ook o,p het Victoria Station, waar zich geruiknen tijd voo het binnenkomen van den trein een groote menigte verzameld had, waren wel omvangrijke, doch geen buiten gewone maatregelen genomen. Slechts de gewone extra-po itienvacht was aanwezig cm den weg vrij te houden. Een gewoon per ronkaartje van een stuiver gaf toegang tot het perron, waar de trein zou aankomen, doch do politie, die hier aanwezig was om toezicht te houden, had geen zware taak, daar het publiek blijkbaar in de veronder stelling verkeerde, dat speciale vergunnin gen ve.eischt waren. Op het peron waren vede hooggehoede leden van de Spaansehe kolonie versche nen. Een in Londen onbekend scherp, zwaar en sonoor geluid ging op uit de Spaansehe kelen, toen koning Ali'onso, onmiddellijk na dat de trein stilstond, uitstapte, uit de voor hem en den hertog-de Miranda gereserveer de coupé. Glim'acheeml als alijd bleef ko ning Alfonso, gezeten in de laaggedekte li mousine, de toejuichingen beantwoorden, die langs den goheelen weg tot ver buiten het. station uit de menigte opstegen. Eerst toen <]e auto buiten de dicht opeen staande massa's was gekomen en zich fcusschen het gewone verkeer kon voegen, gaven de 810 politieagenten, die tot daar opzij en ach ter den wagen hadden meegedraafd, hun begeleiding op. Bij het C-'arige-Hote! stonden weer dui zenden mensohen de komst van Alfonso af te wachten en ook hier werd hij hartelijk toegejuicht. Koninklijke familie verhuisd. Koningin Ena en haar kinderen, uitge zonderd ue prins van Astunë, zijn gister middag, naar uit Parijs wordt genie.d, naar kontauiebleau vertrokken. De prins van Astunë, oie nog steeds het bed moet hou- oen, is later in den avond per auto naar h ontainebueau vervoerd. Vele leden der Spaansehe Kolonie te Parijs be vonden zich bij Hotl Meurice, om de koninklijke familie vaarwel te zeggen, dae zichtbaar aangedaan was door deze blijken van trouw. Te Pon- la ineble au heeft de fami ie haar intrek ge nomen 111 Hotel de Sa-voie. intobaal bestaat het vorstelijk gezin uit dertig personen, waaronder hofdignita-rissen en bedienden. Voordat zij Parijs verliet heeft koningin Ena een bezoek gebracht aan de tamte van Alfonso, de infante Isabella, die in een k'ooster te Autendl wordt verpleegd. CHINA Tweehonderd communisten gedood. Te Tandjang, o-p 39 mijl ten N. O. van Its- jang, had Maandag een treffen plaats tus- sohen oinzend communisten en nationalis tische troepen van het garnizoen van Its- den de stad te vermeesteren en te plun- jang, toen eerstgenoemden een poging de- deren. De soldaten dreven de communisten cp de vlucht en doodden 200 hunner. Jongstudentenvereeniging „St. Bonaventura". De Katholieke H.B.S.-'ers hebben gis teravond ui den foyer van de Stadsgehoor zaal een uitvoering gegeven, die klonk als een klok. Onze Roomsche H.B.S. gaat nog schuil in het bescheiden gebouwtje aan het Galgewater, maar binnen die ietwat sjofeie muren blijkt een pittig, opgewekt leven te heerschen. Opgevoerd werd het bekende spel „Du- rand en Durand", een stuk vol grappige verwikkelingen tusschen den vermaarden Durand, advocaat aan het Hoog-Gcrechts- hof en zijn gelijknamigen neef den kruide nier, die zich als advocaat uitgeeft. Er is geschaterd om de vele mystificaties in dit aardige blijspel. Het stuk werd door de dilettanten heel goed ten tooncele gebracht. Vooral de rol van Duraml-kruidenier werd meesterlijk vertolkt; deze jongeman met zijn komische bakkebaardjes speelde met de vrijheid van een volleerd tooneelist. Ook de andere man met bakkebaardjes (maar daar zat 't toch niet in) de Baron de la Haute-Fourelle, ty peerde den hautainen edelman voortreffe lijk. De andere personnages, de advocaat Albert Durand,, de schoonvader Dupont, de bedienden Frans en Jan, de twee zoons Louis en Henri, verdienen alle lof voor hun spel, evenals de zingeude stotteraar Ja vanen. Daverend applaus werd na ieder bedrijf aan de tooneelisten gebracht. Ook de regis seur, dr. de Jong, leeraar aan de H.B.S., werd op het toonee! gehuldigd. In de pauzen werd door enkele leerlin gen mooie viool en cello-muziek uitgevoerd. Aan het begin van den avond heeft prae- ses Kolstee, den directeur pater de Goede, prof. Keesom,' geestelijkheid en leeraren hartelijk welkom gehceten. De moderator der vereeniging, pater Dolle, had reeds in het met zorg uitgevoerde programma, in een „voorwoord" aller belangstelling voor „St. Bonaventura" gevraagd. De uitvoering werd door ?ille „collega leerlingen en vele ouders en familieleden bijgewoond, die ongetwijfeld genoten heb ben van dezen avond, door de Jong-Studen- ten georganiseerd. Üp uitnoodigng van de Studentenver- eeniging van Sociale Lezingen zal op Maan dag 27 dezer des namidags te 4 uur sir Atul C. Chatterjee een lezing houden over het economisch leven van Indië in het Groot- Auditorium der Universiteit. R. K. KIEVEREENIGING De candidaatstelling voor den gemeenteraad. Gisteravond heeft in een vergadering der R. K. Kicsvereeniging de canoidaat- stelling voor den Gemeenteraad plaats gehad. De vergadering was uitsluitend belegd voor stemmingen, die eerst over twaalf waren beëindigd, waardoor het aantal deel nemers bij de verkiezingen voer de laatste plaatsen veel geringer was dan bij de eerste. 'Wij geven hier den gedetailleerden uit slag der stemmingen voor de verschillende plaatsen. I. Uitgebracht 179 stemmen, 1 van on waarde, geldig 178, verdeeld als volgt: Wilmer 155. Tepe 7. Mandeis 5, Bergers 2, v. Oyen 2, Simonis 2, Tobé 2. Gekozen de heer Th. B. J. Wilmer. II. Uitgebracht 185 stemmen, verdeeld als volgt: Tepe 117, Manders 46, Tobé 11, Simonis 4, Donders 1, Bergers 1, v. Oyen 2, Coster 2. Gekozen mr. A. F. L. M. Tepe. III. Uitgebracht 190 stemmen, verdeeld als volgt: Bergers 125, Tobé 21, Manders 19. Simonis 14, Coster 3, v. Oyen 3, Smit 2, v. Tol 2, Donders 1. Gekozen de heer Th. M. W. Bergers. IV. Ie stemming: Uitgebracht 191 stem men, waarvan 2 van onwaarde; 189 geldige stemmen, verdeeld als volgt: v. Tol 68, Manders 41, Tobé 26, Simonis 16, Coster 14, v. Oyen 7, Haverkorn 5, Donders 5, Smit 2, Lange veld 2. 2e stemming: Uitgebracht 191 stemmen, 1 van onwaarde, geldig 190, verdeeld als volgt: v. Tol 64, Manders 52, Coster 20, Si monis 20, Tobé 20, Haverkorn 5, v. Oyen 3, Donders 3, Langeveld 2, Smit 2. 3e stemming: Uitgebracht 192 stemmen, 1 van onwaarde, geldig 191, waarvan Man ders 102, v. Tol 89. Gekozen de heer J. H. A. Manders. V. Ie stemming: Uitgebracht 192 stem men, verdeeld als volgt: v. Tol 56, Coster 47, Smit 30, Tobé 26, Simonis 9, v. Oyen 8, Jlaverkorn 7, Donders 7, Langeveld 2. 2e stemming: Uitgebracht 192 stemmen, verdeeld als volglCoster 53, v. Tol 50, Smit 40, Tobé 28, Donders 9, Simonis 7, Haverkorn 2, v. Oyen 2, Langeveld 1. 3e stemming: Uitgebracht 194 stemmen, 1 van onwaarde, waarvan v. Tol 104, Coster 89. Gekozen de heer C. J. van Tol. VI. Ie stemming: uitgebracht 193 stem men, waarvan 2 van onwaarde, geldig 191, verdeeld als volgt: Donders 91, Smit 38, Coster 26, Tobé 26, v. Oyen 6, Simonis 2, Haverkorn 2. 2e stemming: uitgebracht 188 stemmen, waarvan een van onwaarde, geldig 187, verdeeld als volgt: Donders 100, Smit 40, Coster 28, Tobé 13, Simonis 3, Haverkorn 2, v. Oyen 1. Gekozen mr. H. F. A. Don ders. VII. 1ste stemming: Uitgebracht 184 geldige stemmen verdeeld als volgt: Smit 68, Coster 66, Tobé 26, Simonis 15, v. Oyen 4 6, Haverkorn 2, Lombert 1. 2e stemming: Uitgebracht 179 stemmen, waarvan 1 van onwaarde, geldig 178, ver deeld als volgt: Cosier 76. Smit 73, Tobé 17, Simonis 8, v. Oyen 3, Haverkorn 1. 3e stemming: Uitgebracht 173 stemmen, waarvan 6 van onwaarde, geldig 167, ver deeld als volgt: Coster 96, Smit 77. Geko zen de heer E. J. Coster. VIII. Ie stemming: Uitgebracht 170 stemmen, van onwaarde 2, geldig 168 verdeeld als volgtSmit 78, Simonis 40, Tobé 32, Haverkorn 7, Lombert 5, van Oyen 5, Bots 1. 2e stemming: Uitgebracht 145 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Smit 62, Si monis 47, Tobé 30, Lombert 5, v. Oyen 1. 3e stemming: Uitgebracht 136 stemmen, 1 van onwaarde, geldig 135, verdeeld a's volgt: Simonis 77, Smit 58. Gekozen de heer H. Simonis. IX. Ie stemming: Uitgebracht 114 stera men, 2 van onwaarde, 112 geldig, verdeeld als volgt: Tobé 48, Smit 30, Lombert 19, v. Oyen 7, Bots 3, Haverkorn 3, Langeveld 2. 2e stemming: Uitgebracht 95 stemmen, 2 van onwaarde, 93 geldig, verdeeld als volgt: Tobé 61 Smit 15. Lombert 13, Haver korn 2, Langeveld 1, Bots 1. Gekozen de heer H. L. J. Tobé. X. Uitgebracht 83 stemmen, 1 van on waarde, geldig 62, verdeeld als volgt-: Lombert 45, Smit 18, van Oyen 8, Lange veld 5, Haverkorn 4, Bots 2. Gekozen de heer H. Lombert. XI. Ie étemming: Uitgebracht 73 stem men, van onwaarde 1, geldig 72, verdeeld als volgt: Langeveld 23, v. Öyen 23, Smit 13, Bots 10, Haverkorn 3. 2e stemming: Uitgebracht 70 stemmen, 1 van onwaarde, geldig 69 verdeeld als volgt: Langeveld 44, v. Oyen 20, Bots 3, Smit 2. Gekozen de heer A. Langeveld. XII. Ie stemming: Uitgebracht 55 geldi ge stemmen, verdeeld als volgt: Van Oyen 26, Bots 22, Smit 7. 2e stemming: Uitgebracht 49 geldige stemmen, verdeeld als volgt: v. Oyen 24, Bots 22, Smit 3. 3e stemming: Uitgebracht 49 geldige stemmen, waarvan Bots 29, v. Oyen 22. Gekozen de heer J. Bots. XIII. Uitgebracht 49 geldige stemmen, waarvan v. Oyen 35, Smit 12, Haverkorn 2. Gekozen de heer J. A. van Oyen. XIV. Uitgebracht 47 geldige stemmen, verdeeld als volgt: Smit 38. Haverkorn 9. Gekozen de heer H. C. Smit. XV. D. Haverkorn. De lijst is dus als volgt samengesteld: 1. Th. Wilmer, 2. mr. A. Tepe, 3. Th. Ber gers, 4. J. Manders, 5. C. van Tol, 6. mr. H. Donders, 7. E. Coster, 8. H. Simonis, 9. H. Tobé, 10. H. Lombert, 11. A. Langeveld, 12. J. Bots, 13. J. van Oyen, 14. H. C. Smit, 15. D. Haverkorn. De eerste zeven leden zijn de thans zit- tenden. Een aan den uitgang gehouden collecte ten bate van de R. K. werkloozen bracht 35.04 op. LEIDSCHE STERREWACHT. Een nieuw instrument voer de daarmee te VEERTIGJARIG JUBILEUM J. BAAK Jzn. Een massale huldiging. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algeme.ene kennis- dat door hen de beslissind ojjfflhet verzoek van: a. Ji. J. Dieben om virgunnift'g het op richten van een stocttn-waaek^en strijk- inrichting op het penceel ^Sweterwoudsche Singel No. 20; b. de firm» J. C. van der Steen en Co. om vergunning tot het op richten van een koek-, banket- en suiker- werkfabriek in het perceel Pieterskerk gracht Nis. 18—20, is verdaagd. Tarwe-organisatie. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde tarweverbouwers dat voor de uitvoering van de Tarwe- wet 1931, acht gewestelijke tarwe-organisa- ties zijn ingesteld; dat deze organisaties tot taak hebben de beoordeeling van de belangen der tarwe verbouwers in overeenstemming met de be palingen van de Ta.jrwet en de van Regee- ringswege vast te snéllen maatregelen en voorts het uitoefenen van qontrole op- den tarweverbouw en op de/befe-arjjig, verzen ding en levering van dor tarwe;' dat de Tarweorganisatie jootf Zuid-Hol land is gevestigd te 's-Gr/veqjVage, Anna Paulownastraal 20, Secretariaat van de Hollandsohe Maatschappijn van Land bouw dat zij in hun eigèn belang, ter verkrij ging van de noodige inlichtingen omtrent de ievering van verbouwde en bij hen aan wezige tarwe, worden aangeraden zich ten spoedigste tot die organisatie to wenden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 22 April 1931. LEIDEN. Donderdag. Ver. tot Bev. der belangen van Slecbthoorenden, Causerie prof. v. Gilse, Volkshuis, 8 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vmcentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt Aan Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waarge nomen door de apotheken G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. huldigden voor zijn verdiensten. Spr.a bracht dan speciaal in herinnering, hoe hij nog vele jaren werkzaam moge zijn tot contact heeft gestaan met den inspecteur. Twee eigenschappen van den jubilaris hebben hem in die jaren getroffen: ten eerste zijn onver flauwde en onverflauwbare ijver voor het on onderwijs, dat na den godsdients als het be veel was, en ten tweede is spr. er steeds ge tuige van geweest, dat de jubilaris immer de grootst mogelijke onpartijdigheid heeft be tracht in zijn adviezen en beslissingen, onge acht voor welk onderwijs zulks was. Daar voor betuigt spr. hem oprecht hulde en dank. Tenslotte wilde spr een woord van geluk- wensch spreken, niet zoozeer om de 40-jaar lange dienstvervulling als jarental, maar om dat de jubilaris zijn tijd in die jaren niet in ledigheid heeft doorgebracht, dat hij heeft gewoekerd met de talenten, die God hem ge geven heeft, en hij besluit met den wensch, dat hen nog vele jaren werkzaom moge zijn tot heil van het onderwijs in de inspectie Leiden. V er schillende sprekers. Namens het bestuur van de Prot. Christe lijke scholen in de inspectie voerde wethouder T S. Goslinga het woord, om er op te wijzen, hoe de heer Baak steeds met groote onpartij digheid de belangen van het Prot. Chr. onder wijs heeft gediend, met veel belangstelling de moeilijkheden van dat onderwijs heeft gevolgd en begrepen. Niet altijd zijn de besturen het met den. inspecteur eens geweest, maar het is ook niet noodig, als uit het verschil van meening maar vrucht voor het onderwijs werd geboren. En dat was toch immer het geval. De heer Th. B. J. Wilmer kreeg vervolgens het woord namens de schoolbesturen van het Katholiek Bijz. Onderwijs. Spr. sluit zich vol komen aan bij hetgeen de woordvoerder der Prot. Chr. Scholen heeft gezegd. Ook hij wijst erop, dat er wel meeningsverschil bestaan heeft, maar dat is niet erg. Tot voldoening en waardeering stemt het, dat de heer Baak zich bij al zijn adviezen en beslissingen liet leiden door hetgeen hij zag als het belang van het ónderwijs, terwijl hij daarbij steeds de grootste onpartijdigheid be trachtte. Spr. dankte den heer Baak voor alles wat hij voor het onderwijs in het algemeen en voor het katholiek bijzonder onderwijs in het bijzon der heeft gedaan en hij besluit met den wensch, dat het den heer Baak gegeven moge zijn nog vele jaren werkzaam te zijn voor het onderwijs, dat na den bodsdienst als het be langrijkste bij de opvoeding der jeugd moet beschouwd worden. De heer A. L. Boot, voorzitter der plaatse lijke schoolcommissie, voerde namens deze commissie het woord. Deze spreker wees er o.m. op, dat het niet veel voorkomt, dat de inspecteur adviezen vraagt aan de commissie, maar dat het omgekeerd veelvuldig gebeurt, dat de inspecteur adviezen geeft aan de com missie, omdat hij steeds die vergaderingen bijwoont. Daarvoor zegt spr. hartelijk dank. De heer Pas, inspecteur bij het L .0. in de inspectie Schiedam, sprak namens de colle ga's een woord van Avaardeering voor de wijze, waarop de heer Baak steeds met hen weet om te gaan. Namens een kring van belangstellenden uit Hillegersberg, sprak de heer Hueck, na mens wie hij den jubilaris een aquarel van den schilder van Yperen aanbood. ondernemen expeditie. Aan het instrumentarium van de Leid sche SterreAvaeht is onlangs een nieuw in strument toege\roegd, merkwaardig zoowel door zijn specialen bouw als door het bij zondere doel, waarvoor het bestemd is. Het is een azimuthinetrument, op aanvrij- zingen van den tegenwoordigen directeur A-an de Sterrewacht, Professor Dr. W. de Sitter, door de firma Cooke, Troughton en Simms te York vervaardigd, om te gebrui ken op een expeditie, die de Leidsche Sterrewacht binnen eenige maanden naar Britsch Oost-Afrika zal uitzenden. Het doel der expeditie is, een bijdrage te leve ren tot de oplossing ven een probleem, dat reeds meer dan een halve eeuw lang tot de meest dringende der fundamenteele astro nomie behoort. Het plan is opgemaakt in overleg met wijlen Professor Dr. J. C. Kapteyn, die bij verschillende gelegenhe den gedurende zijn geheele wetenschappe lijke leven op de belangrijkheid van dit probleem den nadruk gelegd heeft. De positioneele astronomie heeft tot taak de plaatsen A'an de sterren aan den hemel, dus bijv. de declinatie, zoo nauAv- keurig mogelijk te bepalen. De declinatie is de loodrechte afstand A'an een ster tot de aequator van de hemel, die per defini tie midden tusschen noord- en zuidpool ligt Het komt er dus op aan, de ruimte van tweemaal 90 gr. te Arerdeelen in een aan tal zone's van nauwkeurig dezelfde breed te. Aangezien geen sterreAvacht A'an pool tot pool kan waarnemen, moet het coördi natenstelsel, ten opzichte waarvan men de declinatie's meet, vastgesteld worden door samenwerking van sterrewachten op noor delijk en zuidelijk halfrond. Ondanks an- derhah'e eeuw waarnemen is men er nog niet in geslaagd, die met voldoende nauwkeu righeid te doen. Dit ongunstige resultaat heeft waarschijnlijk de volgende twee oor zaken: de straalbreking in de atmospheer van de aarde en de buigingen in het mate riaal' van de instrumenten. Om de eerste te vermijden moet men de methode van waarnemen veranderen, voor de tweede de instrumenten anders bouwen. Met deze beide dingen is bij de nieuwe plannen re kening gehouden. Volgens de klassieke methoden meet men de declinatie's in of nabij de meridiaan (de lijn Zuid zenith-pool-Noord) Hierbij heeft de atmcspherische straalbreking, die be werkt dat de sterren in verticale richting verplaatst schijnen, zijn volledig effect. Het is een landgenoot gev eest, de heer C. Sanders, die lange jaren als amateur-astro noom in Portugeesch-Congo heeft gewerkt, die heeft herinnerd aan de A'oordeelen van het. meten van azimuth's ter bepaling van declinatie's, vrij van het effect van de straalbreking. Het azimuth Avordt injmers gemeten langs een boog volgens de hori zon, en de straalbreking, die werkt in een richting loodrecht op de horizon, A'eran- dert het azimuth met. Het is voor deze metingen het gunstigste, als ze precies van af de aequaror gedaan worden. Het te gebruiken instrument is in het bijzonder ingericht voor het benalen van azimuth's, terwijl bovendien een speciale constructie is toegepast om de buiging zoo gering mogelijk te maken. Met dit instrument zal een expeditie van de Leidsche Sterrewacht, bestaande uit Dr. C. Hins en Drs. G. van Herk, resp. observator' en assistent aan de Sterre wacht, allereerst trachten de voordeelen aan te toonen, die met deze constructie en deze methode van Avaarnemen te bereiken zijn, en tevens een bijdrage te leveren voor de hoognoodige verbetering van het sys teem van declinatie's. Behalve dit instrument worden nog al lerlei hulpinstrumenten meegenomen, zoo als een theodoliet voor de voorloopige plaatsbepaling, een chronograaf voor de registratie van de oogenblikken van de azimuthinstellingen, één of meer goede chronometers, een radio-ontvangapparaat voor mechanische opname van de tijdsig nalen, uitgezonden door de voornaamste stations, een benzinemotor met gelijk stroomdynamo voor de opwekking van electrische stroom, en misschien een zenith- poolshoogte van de waarnemingsplaats. Deze laatste grootheid moet nl. bekend zijn, opdat uit de metingen declinaties be paald kunnen worden. Ter plaatse moeten nog worden gebouwd een pijler voor het instrument met een klein© waarnemings hut, waarin het veilig staat, twee pijlers voor de opstelling van, 's nachts verlichte, horizonpunten, enkele K. M. verwijderd van het instrument, enz. Als plaats van waarneming moest dus gezocht worden een terrein bij de aequa tor, en waar bovendien de weersgesteld heid A'an dien aard is, dat een voldoende aantal heldere nachten regelmatig OA-er het geheele jaar verspreid is. Hiervoor kwamen alleen in aanmerking de Andes in Zuid-Amerika bij Quito, de Padangsche Bovenlanden in Sumatra, en Britsch Oost- Afrika (Kenya Colony). Daar over Quito en Sumatra de meteorologische berichten zeer ongunstig, over Kenya, echter zeer gunstig waren, werd besloten, naar Afrika te gaan, en wel zal de espeditie zich waarschijnlijk vestigen op de hoogvlakte. 2600 a 3000 M. boven de zeespiegel, tusschen het Eldoret- en Aberdaregebergte, ten noorden van Nairobi en ten oosten van het Victoria- meer, ongeveer daar waar de spoorlijn Mombasa-Victoriameer de evenaar snijdt. Zoowel Nederlandsche als buitenland- sohe astronomen zullen met groote belang stelling het resultaat afwachten van deze, geheel op Nederlandsche plannen en ge dachten berustende onderneming. De financiering van de expeditie is nog niet geheel in dichte vaten, maar het is te Hopen dat. het ontbrekende nog wel gevon den zal worden. De heer J. Baak Jzn., inspecteur in de in spectie Leiden van het Lager Onderwijs, is gistermiddag in de Stadsgehoorzaal op har telijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarige werkzaamheid bij het L. O. Het is een massale huldiging geworden, waaraan door zeer vele betrokkenen bij het L. O. in de inspectie Leiden op spontane wijze is deelgenomen. Zulks was eigenlijk niet te verwonderen, gezien de degelijke voorbe reiding. Er was n.l. een comité gevormd, het welk bestond uit de navolgende personen: W. Koops Azn., voorzitter, Leiden; N. B, M. Vreeburg, penningm., Leiden; raej. S. D, M. Vroom, 2e secretaresse, Leiden; A. van der Hoogt, algem. ad., Leiden; H. G. de Boer, Noordwijk-Binnen: H. de Boer, Woubrugge; Mej. N. G. Herfst. Leiden; mej. J. J. Klomp, Noordwijk; J. M. i-lazurel, Leiden; J. Schou ten, Zoeterwoude; P. Siderius, Katwijk aan Zee; C. Verwey, Noordwijk; C. van der Zwet, Leiderdorp; G. Bakema, secretaris, Leiden. Voorts Avas er een eere-comité gevormd, waarin zich bereid verklaard hadden zitting' te nemen de volgende heeren: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Leiden, eere-voorzitter; L. H M. J. Vosters, Alkemade; mr. D. F. Pont, Hillegom; mr. dr. J. Schokking, Katwijk; K. Brug, Leiderdorp; dr. F. S. A. C. M. baron van Wijnbergen, Lisse; J. B. V. M. J. van de Mortel, Noordwijk; A. A. C. M. van Iersel, Noordwijkerhout; A. J. van .Gerrevink, Oegst- geest; mr. A. F. L. M. Tepe, Leiden; J. P. Gouverneur, Sassenheim; P. Lotsy, Valken burg; G. Bulten, Voorhout; A. J. L. Ketelaar, Warmond; J. E. Boddens Hosang, Woubrugge P C. A. M. Wap, Zoeterwoude. Bij een zoo groote belangstelling van de zijde van autoriteiten konden de bij het on derwijs betrokkenen niet achterblijven en zoo Avas de Gehoorzaal zeker door een duizendtal personen bezet, toen te even 3 uur de huldi ging een aanvang nam. Onder de aanwezigen merkten we behalve bijna alle leden van het eere-comité o.m. nog op de heeren Pas en Smit, Santmann en Brants, allen inspecteur in diverse inspecties, de hee ren Goslinga en v. Jilzinga, schoolopzieners, voorts afgevaardigden van de Kath, Bijzondere Schoolbesturen, van 't Prot. Christelijk Volks onderwijs, van de Plaatselijke Schoolcommis sie, van het Genootschap „Mathesis Scien- tiarium Genitrix'' en het Genootschap „Ken nis is Macht" en tenslotte verscheidene vrien den van den heer Baak. Openingsrede W. Koops Azn. De voorzitter van het comité, de heer .W. Koops Azn., opende de rij der sprekers en wees erop, dat het den mensch eigen is bij een mijlpaal in het leven om te zien, tot be zinning te komen en te overdenken wat hem op de afgelegde reis is overkomen. Den mensch is een taak opgelegd, Avelke wel zeer verschillend van aard is, maar van ieder wordt toch verwacht, dat hij deze met vastberaden heid volbrengt. Leven is Averken, niet slechts om den broode, maar om zich in dienst te stellen van den naaste. De arbeid van den jubilaru Avas opvoedings- Averk en had cultureele beteekenis, daar het in de eerste plaats stichting van een geeste lijk gehalte beteekende. Spr, gaf hierna een kort overzicht van de levensgeschiedenis van den heer Baak bij het onderwijs, reeds vormend 'een staat van dienst, toen hij in 1917 werd benoemd tot schoolop ziener en sindsdien vooral tijdens zijn inspec- teurschap steeds toenemend. 't Voegde spr. niet dien jarenlangen arbeid te beoordeelen, maar hij wilde er toch op wij zen, dat de jubilaris met noesten vlijt heeft gearbeid en nog steeds arbeidt om zich aan de gemeenschap te geven. Hij heeft dien arbeid in dienst gesteld van het kind en steeds heeft hij hart getoond voor de geestelijke ontwikkeling der jeugd, onge acht milieu of godsdienst, steeds trachtend te bereiken het goede en schoone. Bij zijn werk was eigen, zelfstandige mee ning zijn leidster, en de verantwoordelijkheid voor zijn gedragingen heeft hij niet geschuwd. Moeilijkheden konden daarbij natuurliik niet uitblijven en de gedachte daaraan heeft meer malen zorgen met zich mede gebracht. Deson danks heeft de Gever van alle gaven den ju bilaris veel goeds en schoons te genieten gegeven. Het werk van den jubilaris wordt ten zeer ste geAvaardeerd, hetgeen Avel duidelijk blijkt uit de aanwezigheid van zoovele personen, onderwijzers en onderwijzeressen, uit wier midden zich een comité vormde, terwijl verder de aanwezigheid van zoovele burgemeesters uit Leiden en omgeving en den weth. van on derwijs dezer gemeente, mr. Tepe, die een eer-comité vormden voor deze huldiging, ten duidelijkste beAvijst, welke plaats de heer Baak inneemt, In een beeldrijke vergelijking met het nut van aanschouwelijk onderwijs, bood spr. den jubilaris tenslotte namens alle aanwezigen een Baedeker aan, waarin vervat een enve loppe met inhoud, voor een reisje naar Italië en een fraaie staande gangklok, benevens een schaal, geschenk van den heer G. den Blan ken uit Leiderdorp. Toespraak burgemeester. De burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, wees erop, dat het huldi gingscomité gemeend had niet beter te kun nen doen dan het licht over de 40-jarige werk zaamheid van den heer Baak te doen vallen over het geheele district, waarin de jubilaris werkzaam is. Uit naam van het eere-comité feliciteert spr den heer Baak recht hartelijk en hij hoopt, dat de arbeid, dien hij nog zal verrichten, even vruchtbaar zal zijn als voorheen. Dat zulks het geval is geweest in het verleden, daaraan twijfelt niemand. Het Averk van den jubilaris was voor een gedeelte critiek, maar daarnaast heeft hij door eigen leiding en inzicht veel voor het onderwijs gedaan, Toespraak weth. Tepe. Als wethouder van onderwijs sprak vervol gens mr. A. F. L. M. Tepe, die zich schaarde aan de zijde dergenen, die den jubilaris reeds

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2