22ste Jaargang WOENSDAG 22 APRIL 1931 No. 6878 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VANAVOND BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummer» 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit nummer bestaat uit drie bladen TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Een groot verschil. Verleden week heeft er zooals men zich herinnert te Hillegom een relletje plaats gehad tijdens en na afloop van een vergadering der z.g. Prot. debatclub. Onomwonden hebben wij afkeuring uitge sproken over het optreden dergenen, die dit relletje hebben veroorzaakt. En wij sloten ons, zooals wij opmerkten, bij dit af keurend oordeel aan bij de Katholieke geestelijkheid. 't Is en was in Hillegom bekend, dat de Katholieke geestelijkheid het met bedoeld optreden heelemaal niet eens was inte gendeel 1 En nu heeft ds. J. M. Mulder uit Hille gom in het „Leidsch Dagblad" een stukje geplaatst, waarin hij als volgt insinueert: En thans de vraag: Wie draagt voor dit optreden de verantwoordelijkheid? Als de R. K. geestelijkheid van het biljet geweten heeft (en het lijkt ongerijmd het tegenovergestelde aan te nemen) waar voor heeft zij dan niet ingegrepen? Is deze gebeurtenis een sombere profetie van wat straks gebeuren gaat als Rome Btraks de macht in Nederland in handen zal hebben. De laatste zinsnede is om te rillen 1 Als Rome straks de macht in Nederland in handen heeft, danzal men overal zien gebeuren, wat op aanstichting van en kele heethoofdige jongelui in Hillegom heeft plaats gehad! Het aanleggen van deze maatstaf ter beoordeeling van d e Katholieken in het algemeen is evenonrechtvaardig, als wanneer wij het optreden van dr. J. H. Mulder c.s. zouden beschouwen als een uiting van de geestgesteldheid van d e Protestanten in Nederland! In hetzelfde ingezonden stuk schrijft d3. Mulder, dat de Protestanten in Hillegom feitelijk hetzelfde doen, als de Katholieken met hun conferenties voor niet-Katholie- ken. Wij hebben de bedoelde vergaderingen in Hillegom niet bijgewoond en er ook geen verslag van gezien. Maar, zoo wij besluiten mogen uit de aankondigingen dier vergaderingen en de titels der gehouden voordrachten dan is er een heel groot verschil tusschen deze en de R. K. conferenties voor niet-Katholieken Wij kennen de apologetische cursussen en de conferenties voor niet-Katholieken, welke door Katholieken zijn georganiseerd. Wij kennen óók de apologetische lezin gen, de voordrachten over Katholicisme, zooals die worden belegd door b.v. de Evangelische Maatschappij. Wij kennen die, omdat we ze meermalen hebben bij gewoond; en bij de gelegenheden, dat we er bij tegenwoordig waren, en wij er open lijk onze meening over konden zeggen, hebben wij ook op het groote verschil ge wezen: Bij de Katholieken positieve uiteen zetting van eigen geloofsovertuiging, op wetenschappelijke wijze. Bij de Evangelische Maatschappij bijna alles negatief: aanvallen op en be schuldigingen tegen de Katholieken, en dat niet wetenschappelijk, maar grootendeels gebaseerd op onwaarheden of bijkomstig heden. Natuurlijk hebben wij geen bezwaar er tegen, dat men in Hillegom het Protestan tisme preekt en propageert natuurlijk niet. Maar men trachte dat te doen op de wijze, zooals wij den Katholieken Gods dienst prediken en trachten te verbreiden op positieve wijze. Zoo en zóó alleen kan men in onze, wat Godsdienst betreft, gemengde samenleving den zoo gewenschten onderlingen vrede be waren en tegelijkertijd eigen geloofsovertui ging niet alleen zelf belijden en beleven, maar ook aan anderen doen kennen. Dit zij bescheidenlijk in overweging ge geven aan ds. Mulder c.s. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. publiceeren wij den uitslag der stem mingen in de stembureaux te Leiden aan ons Bureau en den totaal-uitslag per bulletin in de stad. Wij maken er opmerkzaam op, dat de uitslag van de verschillende Kies kringen en van geheel Zuid-Holland hedenavond nog niet kan worden ver wacht. DE HULDIGING VAN DEN HEER J. BAAK JZN. GESPANNEN AANDACHT TIJDENS DE TOESPRAAK VAN DEN HEER W. KOOPS AZN. Foto Slegtenhorst BELGIE STUDENTEN-BETOOG ING TE BRUSSEL. Ruiten van Italiaansch consulaat verbrijzeld. Gistermiddag hebben de Brusselsche studenten een protestvergadering gehou den tegen de gevangenneming te Milaan van den jongen Belgischen leeraar Leo Moulin, die zich op een vacantiereis in Italië bevond. Op het verzoek om inlich tingen van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken werd van Italiaan- sche zijde beweerd, dat Moulin als be middelaar optrad tusschen de anti-fas cistische organisaties in België en Italië en dat hij in het bezit was van compro- mitteerende papieren; hij zal voor de speciale rechtbank gedaagd worden. Na afloop vormden de studenten een stoet, om voor het gebouw van het Ita- liaansche gezantschap te betoogen, doch zij werden tegengehouden door een cor don politie-agenten. Toen de studenten trachtten door het cordon heen te bre ken volgde een botsing met de politie. De inspecteurs trokken hun sabels en de agenten wilden de studenten met den gummistok te lijf gaan, doch dank zij de bemiddeling van senator De Brouckère kwam het niet tot handtastelijkheden' en werd opnieuw een stoet gevormd. Voorafgegaan door een aantal politie agenten trokken de betoogers over de Louise-laan naar het centrum der stad. Onderweg slaagden zij er in door de dringen tot het Italiaansche consulaat, waarvan eenige ruiten werden verbrijzeld. Ondertusschen had De Brouckère zich op verzoek van de brandweer naar de brandweerkazerne begeven. De studenten meenden, dat de senator daar werd vast gehouden en deden een aanval op het gebouw. De brandweerlieden slaagden er spoedig in den aanval af te slaan door de betoogers nat te spuiten. Daarna werd nog gemanifesteerd voor de Italiaansohe Kamer van Koophandel. Eenige arrestan ten werden later op vrije voeten gesteld FRANKRIJK HET VL00TACC00RD. Massigli's nieuwe instructies. De Parijsche bladen wijden nog steeds uitvoerige artikelen aan de Fransch-Ita- liaansche vlootovereenkomst. Zij meenen, dat de nieuwe instructies van de regee ring aan de Fransche gedelegeerden te gemoetkomend zijn, hoewel het Fransche standpunt principieel niet opgegeven wordt. De groote moeilijkheid bij de onder handelingen is nog steeds het vraagstuk van de vervanging der verouderde sche pen. De overeenkomst van 1 Maart be paalt slechts de sterkte van de beide vlo ten tot het einde van 1936. In het bouwprogramma voor de beide vloten is rekening gehouden met de ver vanging van die schepen, die tot het ein de van 1936 als verouderd buiten dienst gesteld zullen worden. In de overeenkomst is echter geen bepaling opgenomen, hoe het zal gaan met de schepen die in 1937 en later verouderd zullen zijn. Aangezien met den bouw van een nieuw oorlogs schip ongeveer 2 3 jaar gemoeid zijn, zal na 1 Januari 1937 een stilstand in de vlootbouw van Frankrijk en Italië intre den. De Fransche bladen stellen zioh op het standpunt, dat Italië daardoor een voordeel zal gewinnen, aangezien de Ita liaansche vloot voor de volle zee bijna uitsluitend uit moderne schepen bestaat. De kwestie der vervanging van de Fransche oorlogsschepen zal daarom te Londen ook na de aankomst van Mas- sigli, den hoofdgedelegeerde van Frank rijk, de voornaamste rol spelen. Naar de gewoonlijk goed ingelichte „Journal de Genève" uit Parijs verneemt, zouden de Fransch-Italjaansche vlootbe- sprekingen in de laatste dagen een zóó ongunstige wending genomen hebben, dat nog slechts getracht zal worden, naar buiten den indruk van een volslagen mis lukking te vermijden. In Engeland zou de publieke opinie reeds worden voorbereid op een voor- loopig uitstel, met verwijzing naar de door Frankrijk opgeworpen moeilijkheden. Door deze zaak en door de kwestie in zake de Duitsch-Oostenrijksche tolunie, dreigt de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland al zeer ongunstig beïnvloed te worden. Moeilijkheden tusschen deze beide landen zouden er toe kunnen lei den, dat de datum van de ontwapenings conferentie zou moeten worden uitgesteld tot 1933. SPANJE HET NIEUWE BEWIND. Besluiten van den Spaanschen ministerraad. De ministerraad heeft besloten, dat de bestaande munten en bankbiljetten in om loop zullen blijven. De minister van Finan ciën zal er echter zorg voor dragen, dat naast de uit het oude regime afkomstige handteekeningen of emblemen op de bil jetten de woorden „Kepublica espanola" worden gedrukt. De minister van Binnenlandsche Zaken verstrekte een uiteenzetting over den hui- digen toestand, waarbij hij er den nadruk op legde, dat in geheel Spanje volmaakte rust heerscht. In de provincies Madrid, Barcelona, Segovia, Sevilla en op do Ba learen zullen commissies en functionarissen worden benoemd, die namens den staat de goederen in bezit zulUn nemen, waarvan de Kroon het vruchtgebruik bezat. De ministerraad besloot voorts, de ont slagaanvrage van markies Magaz als kapi tein-generaal van Cartagena en die van den president van het hooggerechtshof te aan vaarden. Alle titels, die op het monarchale régi me betrekking hadden, zullen worden afge schaft. Wat de kwestie van het niet ondertee kenen van een oorkonde van troonsafstand door Alfonso XIII betreft, wordt thans ge meld, dat toen de koning den vertegenwoor digers der nieuwe regeering beloofde uit Madrid te zullen vertrekken, men in den daardoor ontstane algemeenen vreugderoes zou hebben vergeten, den vorst de oorkon de ter onderteekening voor te leggen. Naar voorts de „Heraldo" bericht, moe ten de documenten, die uit het kabinet van het koninklijk paleis zijn verdwenen, op den oorlog in Marokko betrekking hebben. De minister van buitenlandsche Zaken heeft aan een Franschen persvertegenwoor diger verklaard, dat Spanje zich als vrije republiek zonder voorbehoud aansluit bij den Volkenbond. De minister noemde de berichten over een geheim Spaansch-Italiaansch verdrag geheel onjuist. Er bestaat tusschen beide landen, aldus de minister, geen geheim verdrag en als er een had bestaan, dan zou de Spaansche republiek het terstond heb ben geannuleerd. Generaal Mola te Madrid gearresteerd. Generaal Mola, die als gewezen politie chef verantwoordelijk wordt geacht voor de bloedige onderdrukking der studenten- onlusten en de beschieting van de univer siteitskliniek te Madrid, heeft zich op het ministerie van Oorlog aangemeld. Hij had zich verscheiden dagen verborgen gehou- I den. De minister liet Mola arresteeren en in de militaire gevangenis opsluiten. Generaal Jordana, gewezen hooge com missaris van Marokko, heeft zich heden op het ministerie van Oorlog aangemeld, doch er zijn geen maatregelen te zijnen opzichte genomen. In verband met de kapitaalvlucht wordt bij de banken te Madrid en in de provincie een onderzoek ingesteld, ten einde na te gaan, van welke rekeningen-courant groote bedragen zijn opgenomen. De Bank van Spanje heeft reeds uit eigen beweging een lijst verstrekt van personen, die groote be dragen hebben opgenomen. De betrokken personen moeten onder eede verklaringen afleggen over het opnemen der gelden Als vaststaat, dat zij zich hebben schuldig ge maakt aan het onttrekken van kapitaal aan het land, moeten zij de gelden weer terug storten. Groot-Brittannië erkent de voorloopige Spaansche regeering. Het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft medegedeeld, dat Groot Brittannië én de Britsche dominions de voorloopige regeering der Spaansche re publiek erkennen. Ook China en Peru heb ben de regeering erkend. Waarom Duitschland de Spaansche republiek rog niet heeft erkend. In verband met de critiek, welke in een aantal Duitsche bladen aan het adres der Duitsche regeering wordt geuit, wijl zij de nieuwe Spaansche regeering nog steeds VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Studentenbetooging te Brussel. De Spaansche koning te Londen. Bij een brand in een Roemeensch dorp zijn 104 hofsteden vernield. (Tel.). BINNENLAND. Het rapport der Commissie inzake de kwestie Vogt—Verbiest (Binn. 2de blad). Verhooging van de Fransche invoerrech ten op suiker, suikerbieten cn suikerhou dende melkproducten. (Binn. 2de blad). Geheimzinnig drama bij den brand te Wanroy? (Gem. Ber., 3de blad). De R. K. candidatenlijst voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen. (Eerste blad). De huldiging van den heer J. Baak Jzn. (Eerste blad). Een nieuw instrument voor de Leidsche Sterrewacht. (Eerste blad). niet officieel heeft erkend, verneemt het Wolff bureau van welingelichte zijde het volgende Het niet-erkennen van Spanje's nieuw bewind heeft allereerst een technische re den: de afwezigheid n.l. van de Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Maar verder is het nog de vraag, of wer kelijk een erkenning der nieuwe regeering en een nieuw accrediteeren der diploma tieke vertegenwoordigers in Madrid wel noodig ie, daar de nieuwe voorloopige Spaansche regeering haar bevoegdheden aan de vroegere regeering ontleent. Trouwens ook te Madrid schijnt men, voor zoover tot nu bleek, van oordeel, dat een nieuw accrediteeren der diplomaten niet noodzakelijk is. In de betrekkingen van Duitschland tot Spanje is geen wijziging gekomen; de Duitsche gezant te Madrid bleef in functie. Over de betrekkingen tusschen Spanje en Duitschland zeide de Spaansche minis ter van buitenlandsche zaken in een onder houd met een Duitsch journalist, dat Span je met alle landen in vrede en goede be trekkingen wil leven, wat in het bijzonder voor Duitschland geldt, aangezien er zulke belangrijke handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Spanje bestaan. Verder is Duitschland een democratisch land en de Spaansche republiek wil met democratisch bestuurde landen in vriend schap leven. Ex-Koning Alfonso in de Engelsche hoofdstad. Ex-koning Alfonso is gistermorgen per auto van Parijs naar Calais vertrokken, vergezeld van den hertog de Miranda, en den afgetreden gezant te Parijs, Quinones de Leon. De groote menigte, die zich op het Gare du Nord had verzameld in de verwach ting, dat Alfonso den boottrein zon nemen, werd dus teleurgesteld. Engeland heeft den uit zijn land verdre ven koning Alfonso een nog hartelijker wel kom bereid, dan de vele malen, dat hij als rege erend vorst een bezoek aan Engeland bracht. In Dover, waar hij oim 4.37 aan kwam, werd hij reeds toegejuicht door een talrijke menigte, toen hij de loopp'ank van de kanaalboot verliet, en verwelkomd werd door den afgetreden Londensohen gezant Merry del Val. Alfonso dankte met een vriendelijk handgebaar voor de verwelko ming van de zijde van het publiek. Scotland Yard heeft geen bijzondere maatregelen genomen voor de bescherming vain Alfonso gedurende zijn verblijf in En geland. Er is geen enkele reden ora te ver- onderste Hen, dat de voorzongen, doe gewoon lijk worden getroffen bij koninklijke bezoe ken, ditmaal niet. voldoende zouden zijn. Bij de aankomst te Dover wachtten t/wer detectives van de af deeling van Scot-land Yard, die gesipeoialiseerd zijn in de besoher

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1