22ste Jaargang DINSDAG 21 APRIL 1931 No. 6877 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e£cid^eHe(Soii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per poit f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Wat is morgen onze plicht? Wat is morgen onze plicht» Alle kiesgerechtigden in Zuid-Holland brengen mogen hun stem uit op lijst Zoo en zóó alleen werken zij mede, om de candidaten der R. K. Staatspartij voor de Prov. Staten te kiezen. Maar dat is niet alléén onze plicht. Alle katholieken kiesgerechtigd al dan niet trachten ook, waar zij daartoe in de gelegenheid zijn, onwetenden of wanke lenden te brengen tot een goede vervul ling van hun wettelijken en moreelen stem plicht? Waarom Is de samenstelling van de Prov. Staten van zoo groot belang? Ongetwijfeld. En wij herhalen hier in 't kort de gronden van die belangrijkheid: lo. Verkiezing der leden van de Eerste Kamer; 2o. Toezicht op de belangrijkste hande lingen en besluiten der gemeentebesturen; 3o. Het beslissen van diverse geschillen; 4o. Het toezicht op bijna alle water staatswerken, waterschappen, veenschap- pen en veenpolders. Maar er is nog een andere reden, waar om de verkiezing van morgen van zulk een groot belang is een reden, niet di rect gelegen in de belangrijkheid van het Bestuursorgaan, voor welks samenstelling morgen de verkiezing wordt gehouden. En deze reden hebben we ook al meer malen gencemd. Het stemmencijfer, morgen door de R. K. Staatspartij behaald in provincie, in stad en dorp, zal door velen worden be schouwd als de graad-meter voor den in vloed, die den katholieken in het alge meen moet worden toegekend; als de graad-meter voor de quantitatieve betee- kenis der katholieken. En daarom daarom alléén reeds moet er onder ons leven plichtsbesef we aarzelen niet te zeggengeestdrift, om mede te werken aan een voor de R. K. Staatspartij zoo schitterend mogelijken uit slag van den vreedzamen stembusstrijd, die morgen door het kiezerscorps moet wor den gestreden! Men ga morgen zoo tijdig mogelijk naar het stembureau, dat op zijn oproepings- kaart is vermeld. Daar ontvangt men, van den voorzitter, in ruil voor zijn oproepingskaart een stem biljet. Op een der daartoe aangewezen plaatsen in het stemlokaal zoeke men op LIJST 9. En op deze lijst make men één hokje rood. Het is het beste, het gemakkelijkst rood te maken het hokje voor den eersten naam op LIJST 9 (In de kieskring I. de eerste naam: BADER; in de kieskring GOUDA is de eerste naam VON F1SEN- NE). Men vouwe dan zijn stembiljet dicht-, en brenge het naar de stembus. Alles kan men heel rustig en kalm doen, zoodat men zich niet vergist. Indien men zich toch nog heeft vergist, vrage men aar de voorzitter van het stembureau een nieuw stembiljet Stemt zelf goed en zorgt, zoo mogelijk, dat anderen niet verkeerd stemmen! Dat is een taak, welke morgen door onze be ginselen van ons wordt gevraagd! De lijst der R.K. Staatspartij is in de geheele Provincie Tuid Holland Lijst No. 9 BELGIE STAKING DER KRANTENZETTERS. Getypte kranten. Gisternacht om 12 uur is op alle druk kerijen te Brussel het werk door de letter zetters neergelegd. Tot de laatste oogen- blikken waren besprekingen gevoerd om de staking te voorkomen. De- arbeiders hielden echter vast aan hun eischen, zoo dat overeenstemming niet te verkrijgen viel. Bij het conflict zijn 2600 typografen be trokken. Ondanks de staking zijn de Brusselsche bladen toch zoo goed en zoo kwaad als het ging verschenen. Sommige bladen versche nen in beperkte editie, anderen werden gedrukt in anderen Belgische steden. De „Dernière Heure" is op den gewo nen tijd met vier pagina's verschenen. Het blad was grootendeels gevuld met zetsel van den vorigen dag en met getikte copie, waarvan men cliché's had laten maken. „Het Laatste Nieuws" verscheen eveneens eveneens met vier pagina's. „Le Soir" en „Nation Beige" kwamen met him gewoon aantal bladzijden uit, doch bevatten voor namelijk reeds de vorige week gezette ar tikelen s-en weinig versch nieuws. De „Na tion'* heeft haar eerste uitgave voorloopig opgeheven. Bij de meeste drukkerijen waren den ge- heelen dag politieposten opgesteld. Tot ongeregeldheden is het echter niet geko men. SPANJE DE NIEUWE REPUBLIEK KERK EN STAAT. De Cortes zullen beslissen. Wat de scheiding van Kerk en Staat betreft, welke door sommige buitenland- sche bladen werd aangekondigd verklaar de de minister van justitie bij het uiteen gaan van den kabinetsraad, dat hierover nog niet was gesproken. In ieder geval zou hiervoor eerst de constitueerende cor- tes zijn toestemming moeten geven. De aarstbisschop van Valencia heeft zijn instemming betuigd met het nieuwe re giem aan den kapitein generaal der pro- Gok de constitutionalisten hebben hun medewerking toegezegd aan de nieuwe re geering, maar zij verklaren dat deze moe ten worden gewettigd door de cortes. Ech ter verklaren zij uitdrukkelijk dat zij geen republikeinen zijn geworden, maar wel de republiek kunnen verbiedigen. De aartsbisschop van Tarragona en de bisschop van Barcelona brachten een be zoek aan Macia om hem te begroeten en verklaarden dat de Kerk al steeds, staat aan de zijde van het wettig erkende ge zag. De burgerlijke gouverneur van Bilbao spreekt met de meeste beslistheid tegen, dat de communisten het voornemen zou den hebben gehad, een aanval te doen op de kloosters. Engeland wacht af. De Engelsche gezant te Madrid heeft verklaard, dat zijn regeering de republiek niet zal kunnen erkennen, voor zij genoeg zaam haar meening zal hebben bepaald. Eerst wanneer haar de noodige informa ties zullen zijn geworden, zal de Engelsche regeering tot erkenning kunnen overgaan. Een typeerend intermezzo in den jubel. De Spaansche correspondent van den „Popoio di Roma" meldt aan zijn blad de volgende indrukwekkende gebeurtenis, die zich te Barcelona afspeelde. Tijdens de groote manifestaties in de stad ter gelegnheid van het uitroepen der republiek verscheen plotseling op de stoep van een der kerken een priester, die zich met het Allerheiligste naar een stervende moest begeven. Zoodra de menigte de schel van den misdienaar hoorde, die den priester naar den gereedstaanden auto vergezelde, ver stomden plotseling de jubelkreten en de ontzaglijke menigte knielde eerbiedig op straat neer, om Ons Heer te aanbidden. Eerst toen de auto was gepasseerd, ston den allen op en werden de manifestaties voortgezet. Koning Alfonso naar Fontainebleau. Naar gemeld wordt zal koning Alfonso heden naar Londen vertrekken, waar hij koning George ëen bezoek zal brengen. Hij zal echter slechts kort te Londen vertoe ven. Doel dezer reis is het installeeren van den infant Juan, die in de Engelsche hoofdstad zijn studies bij de marine zal voortzetten. Morgen of overmorgen zal de koningin en heel de koninklijke familie zich te Fon tainebleau installeeren, waar de koning zich, na zijn Londensche reis, bij hen zal voegen. Het verblijf der koninklijke familie te Fontainebleau zal waarschijnlijk van lan gen duur zijn. De berichten over den gezondheidstoe stand van den prins van Asturië, die ten gevolge van de plotselinge gebeurtenissen in Spanje en de vermoeiende reis minder gunstig luidden, zijn thans weer bevredi gend. Naar uit Madrid, gemeld wordt, heeft de infante Isabella in een ziekenwagen haar paleis 'verlaten. Zij werd naar Escurial overgebracht, vanwaar ze met den snel trein naar Parijs vertrok. Naar verluidt, zou bij het gerecht te Ma drid een aanklacht zijn ingediend, in ver band met de verdwijning van voorwerpen van waarde uit het koninklijk paleis. PORTUGAL OPSTAND OP MADEIRA EN DE AZOREN. Capitulatie der opstandelingen op Terceira. Volgens een officieus communiqué, te Lissabon gepubliceerd, hebben naar het B. T. A. meldt, de opstandelingen op het eiland Terceira (Azoren) zich overgegeven. De officieren, die door hun soldaten in den steek werden gelaten, verspreidden zich in alle richtingen bij den aanval der regee- ringstroepen. De regeering deelt mede, dat de revo- lutionnairen te Ponfca Delgada (op het eiland Sao M'^ue! van de Azoren) zich eveneens hebben overgegeven. Eenigen hunner zijn aan boord van een schip naar de Kanarische eilanden gevlucht. Portugal zelf op weg naar een revolutie? Portugal is „full speed" op weg naar een revolutie, zoo meldt de speciale correspon dent van „Daily Telegraph" uit Oporto. Ieder intelligent Portugees is daarvan over tuigd en in het heele land ziet men er de voorteekenen van. De moeilijkheden op Ma deira en de Azoren zijn slechts de voorbo den hier van, al publiceeren de autoritei ten ook dagelijks geruststellende bulletins. Het is echter een feit, dat de bevolking meer dan genoeg heeft van de dictatuur. Zij wordt levend gevild door buitensporige belastingen en er worden met name ie Oporto en op Madeira, vexatoire hinderpa len in den weg gelegd aan den binnenland- schen handelen dien met het buitenland. Het stuitendst van alles is het feit, dat de Portugeezen voor de kleinste overtre dingen zelfs vaak voor in het geheel geen overtredingen, maar enkel wegens het uiten van ongunstige meeningen over de regeering als erger dan dieven wor den behandeld. Politie in burger dringt 's nachts hun woningen binnen, gewapend met revolvers, waarvan zij niet lang aar zelt gebruik te maken. Zonder dat eenig bevelschrift wordt vertoond, of zonder dat er iets ter verklaring wordt gezegd, wordt aan beschaafde burgers van Oporto' gelast met de politie mee te gaan. Men rijdt snel met ze weg in een wachtende auto, waar heen weet niemand, en de rampzalige vrouw verneemt dan na weken van angst en spanning, dat haar man straf ondergaat in de Afrikaansche koloniën. Er wordt niets meegedeeld over den aard van zijn misdrijf of over den duur van den hem opgelegden dwangarbeid. Het staat vast, dat er de laatste twaalf maanden uit Oporto alleen niet minder dan 150 personen naar Afrika zijn gede porteerd, in de meeste gevallen omdat zij hun meening hadden geuit in de pers. Het spreekt vanzelf, dat de verontwaardiging over deze behandeling met den dag stijgt, en niet a'leen onder de burgers. Een heel infanteriebataljon bevindt zich in arrest, omdat een sergeant op het kazer ne-terrein zijn meening had gezegd over de regeering. Wegens de onzekerheid over de bedoe lingen van de dictatuur staat de handel te Oporto zoowel als op Madeira en in Lissa bon zoo goed als stil. autoriteiten de gansche aangelegenheid behandelen. De plaatsvervangende commis saris voor buitenlandsohe zaken, Karachan, heeft bij den Japanschen gezant te Moskou namens de regeering zijn spijt uitgedrukt, dat de Japansche regeering nog steeds niet heeft meegedeeld, welke maatregelen zij getroffen heeft ter verhindering van ver dere sovjet-vijandige handelingen van de Zijde harer onderdanen. Tegelij^ wees hij er op, dat de openbare meening in de sovjet-unie met ongerustheid den groei eener sovjet-vijandige beweging in Japan waarneemt. De sovjet-pers is zeer scherp. Zij is de meening toegedaan, dat de Japansche grootvisscherij doelbewust op een breuk met de visscherij-conventie aanstuurt. De „Prawda" spreekt de vrees uit, dat zeer ernstige verwikkelingen en een misschien in haar gevolgen noodlottige verstoring der Japansch-Russische betrekkingen te verwachten zijn, wanneer aan de sovjet- vijandige agitatie in Japan, welke door de Japansche grootvisscherij wordt gesteund, niet spoedig een eind wordt gemaakt. Ook de officieuse „Iswestia", die de aan vallers van Anikenjen gehuurde moorde naars noemt, uit zich bezorgd; na zulk een driesten moordaanslag moeten ook nog ern stiger gebeurtenissen mogelijk gehouden worden. Herhaaldelijk wordt in de sovjet- per» ook de verdenking uitgesproken, dat Japan door de sovjet-vijandige houding der West-EuropeescM mogendheden zou wor den aangemoedigd, ja misschien zelfs van Parijs raadgevingen zou ontvangen. Het be wijs daarvoor meenen de Moskousche bla den in Fransche persartikelen te zien, waaruit zichtbare voldoening spreekt over de Japansch-Russische geschillen. AMERIKA DE OPSTAND IN HONDURAS. Gevechten op verscheidene punten. Gelijk gisteren in een telegram gemeld, is in Honduras een revolutie uitgebroken. Uit New York wordt gemeld, dat, vol gens bericht uit Tegucigalpa de rebellen gisterenmiddag onder leiding van generaal Roman Dias de stad Tela hebben aange- vallen. Zij werden echter na een hevig ge- j vecht met de regeeringstroepen, onder ge neraal José Maria Rei na, teruggeslagen. Aanvallen der rebellen op andere steden werden eveneens afgeslagen. Te New Orleans, in de Vereenigde Sta ten, zijn berichten ontvangen volgens wel ke de opstand in Honduras zich snel na^r de kust uitbreidt. Eenige steden zouden den goed gewapenden opstandelingen reeds in handen zijn gevallen. Tot nog toe heeft de beweging een onbloedig verloop gehad. De leiding van den opstand, die reeds ge- I ruimen tijd broeide, berust bij generaal i Ferrara. De rebellen trekken naar Teguci- galpo, de hoofdstad van Honduras, op. De leider der opstandige beweging, ge neraal Gregoria Ferrara, is candidaat ge weest bij de presidentsverkiezingen, doch werd niet gekozen. De Amerikaansche au- toriteiten beschouwen den opstand zuiver i als een politieke beweging, gericht tegen den huidigen president Colindres en ver oorzaakt door de economische crisis. De Amerikaansche strijdkrachten zullen een strikte neutraliteit bewaren. De regeering te Washington maakt zich ongerust over lot van de 1356 Amerikaan sche onderdanen, die in Honduras geves tigd zijn. De Amerikaansche bezittingen worden geschat op een waarde van 71 mil- lioen dollar. RUSLAND. JAPAN IN HET ANTI-SOVJET-FRONT? Steeds toenemende spanning. De spanning, wslke door den moordaan slag op den sovjet-handelsvertegenwoordi ger Anikejen tusschen de sovjet-unie cn Japan ontstond, is de laatste dagen ver scherpt. Te Moskou, is men vooral ontevreden over de traagheid, waarmee de Japansche Nederl. Roode Kruisonderscheidingen. Gister werd ten overstaan van het da ge lijksch bestuur van het Nederlandsohe Roode Kruis door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, als voorzitter, het kruis van Verdienste uitgereikt aan H. K. H. Prinses Juiliana. Verder werden verleend1: a. het Kruis van verdienste aan generaal- maiooffidr. J. C. Diehl, mir. d-r. A. P. N. Kooien, luitenant-generaal P. J. Munnek- red, Henry de Jongh, mevr. C. C. A. Petit Goede, W. A. van der Scheer, C. Ringe ling, W. van Haselen, H .de Bordes, J. Beintema, C. J. C. Ketitder, irr-, H. A. In- genHousz b. de medaille van verdiensten, in zilver, aan: mevr. Hra-oekKnappert, O. van Oos- terhoudt (bij bevordering), F. G. M. Rbo- laart (bij bevordering), F. Bosch, J. D. de Wilde, W. F. de Bruyn, mej. M. B. Hakens, H. Dijkhof; c. de medaille van verdiensten, in brons, aan: B. Orayff, N. J. Velseboer, P. J. van den Ouden en J. C. Gout. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ex-koning Alfonso van Spanje zou voor nemens zijn zich voorloopig te Fontaine bleau te vestigen. De opstand in Honduras Treinramp in China. (Buitenl. berichten 2de blad.) BINNENLAND. Standpunt R. K. Middenstand inzake vrije middag winkelpersoneel (1ste blad). Huldiging pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. (Kerkn. 2e blad). Doodelijk ongeluk onder Oud-Ade (ïste blad). ST. GREGORIUSVEREENIGING. Gregoriusdagen op 8, Juni in Den Haag. 9, 10 De Ned. Gregoriusvereenigiing zal in het Bisdoan Haarlem Gregoriusdiagen organi- seeren en wel op 8, 9 en 10 Juind te Den Haag. Een der voornaamste punten zal wel zijn het geven van leerzame demonstraties over de muzikale ontwikkeling der R.K. School jeugd. Het programma zall o.m. vermelden: 8 Juni. Eersite dag. Inleidingsavond, in de aula van het St. Aloysdus-College. 1. Openingswoord door den voorzitter, Pastoor Beukers te Leiden. 2. „De muzikale ontwikkeling der R.K. schooljeugd, voordracht, te honden dloor den zeereerw. Heer J. C. J. van de Wiel. Ter demonstratie van het werken op Gymnasium en H.B.S. zal een programma voor school-orkest worden uitgevoerd door de leerlingen van het St. Aloysius-Oollege, onder leiding van den Zeereerw. Pater J. Volleert» S. J. 9 Juni. Tweede dag. Plechtige H. Mis, waarvan de vaste en wisselende gezangen worden uitgevoerd door schoolkinderen uit Den Haag. In den voormiddag lessen, inleidende ver klaringen en demonstraties voor lagere schoolonderwijs over het eerste leerjaar der zangmethode Ward. In den namiddag lezing over „Muziek onderwijs op de Kweekschool" door de Eerw. Zuster M. Carola, met koor-demon straties door meisjes van een R'.K. Kweek school. Des avonds orgelconcert door den beer Jaap Vranke® in de kerk van St. An- tonius Aibt te Scheveningen. 10 Juni. Derde dag. Plechtige H. Mis, waarvan de vaste gezangen worden uitge voerd door schoolkinderen uit Haelen en Horn en de wisse'ende gezangen door de Schola van het Theologicuin te Warmond. In den voormiddag lessen, inleidende ver klaringen en demonstraties voor lage-re- 6ohooi-onderwijs over het tweede leerjaar der zangmethode Ward en demonstraties van het Gregoria an sch, door Rector H. Vul- linghs en den heer Jos. Lennards. In den namiddag Kinderspel tot onderricht in Liturgie en Katechismus. Des avonds, te vens Algemeene Vergadering der Liturgi sche Vereeniging in het Bisdom Haarlem, in de aula van het St. Aloysius-Oollege. Lezing van Dom J. van Gennep over „Li turgische Volkszang" met demonstraties van Gregoriaansche en Palestrijnsche mu ziek van de Schola. van het Seminarie Ha- geveld te Heemstede. Onderscheiding Mr. J. Limburg Gisterochtend ontving de Minister van Waterstaat, mir. P. J. Reymer, in zijn kabi net den heer mr. J. Limburg, teneinde dezen mededeeiliing te doen, dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft, hem te bevorderen tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nas- sau, zulks als erkenning van zijn verdien sten a's voorzitter van de bij Koninklijk Besluit van 31 October 1930, no. 39 ontbon den Staatscommissie, inzake den aanleg van een verbeterden sdheepvaarisweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn. WINKELSLUITINGSWET. Het tijdstip der inwerkingtreding nog niet bepaald. Het Haagsche CoYresponde ntiebureau meldt: Naar aanleiding van de dezer dagen in de pers verschenen mede deeling, dat bin nenkort een Koninklijk Besluit zou zijn te verwachten, waarin zou worden bekend ge maakt, dat de Winkelsluitingswet op 1 Juli a.8. in werking zal treden, vernemen wij van bevoegde zijde, dat omtrent het tijd stip van in werking treding dier wet nog geenerlei beslissing is genomen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1