M AANDAG 20 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DWOE-GSEL HOCKEY NEDERLAND—BELGIE 1—0. OVERWEGENDE MEERDERHEID VAN HOLLAND. Sterke Belgische verdediging. Ben alleszins verdiende overwinning voor Holland. Dat is de eerste conclusie die we na den wedstrijd tusschen Neder land en België, gistermiddag in het Sta dion te Amsterdam gehouden, mogen trek ken. Maar deze conclusie is te bescheiden. Immers, als wij beschouwen het feit, dat gedurende de eerste helft Holland voortdu rend wat sterker was, welke meerderheid in de tweede helft zoo groot werd, dat Bel gië slechts sporadisch over de helft kwam, dan is een 1O-overwinning toch veel te klein te noemen. O.i. had het minstens 40, of 50 moeten zijn. Dat het niet zoo is geworden, heeft twee oorzaken: de zeer sterke verdediging van België, met Wellens, Paquet en v. d. Merghel als uitblinkers, en voorts het te peuterig spel van Holland voor doel, ter wijl het schieten bepaald zwak was. Een volkomen overwicht van Holland, zoo duidelijk, zoo overtuigend, dat het wel een wonder was, dat tot. vlak voor het ein de de score blank bleef. De toeschouwers brulden om een punt, het overwinnende punt wilde maar niet komen. En langzaam verstreek de tijd, met steeds Oranje voor het Belgische doel. Totdat 4 minuten voor het einde met een prachtschot v. d. Haar voor de overwinning zorgde. Hoe er gespeeld is. De bestuurders van de Hockeybond kun nen met dit elftal tevreden zijn. Over het geheel genomen heeft het best voldaan. Het was een homogeen elftal waarin 11 spelers hard ploeterden voor de overwin ning. Er werd met buitengewone geestdrift gewerkt, het was een lust voor de oogen om hen aan het werk te zien. De verdedi ging had het gistermiddag natuurlijk niet zoo zwaar, alleen de laatste minuten van de eerste helft ontstonden er eenige ge vaarlijke momenten. Over de middenlinie niets dan lof. Was ter Haar de laatste wedstrijden nog een nieuw-komertje, gistermiddag toonde hij, dat hij geheel ingespeeld was. Hoewel van der Hagen en van Lierop technisch nog zijn meerderen zijn, wat verdedigen en voeden betreft heeft hij een prachtwedstrijd ge speeld, voortdurend zat hij achter het aan- valsquintet aan, zijn onderbreken der Bel gische aanvallen was puik. Hij is goed op weg een waardige internationale speler te worden. Van Lierop en Cor van der Hagen speelden buitengewoon goed. Van Lierop was haast niet te passeeren, v. d. Hagen was in het afnemen en aangeven een spe ler van klasse. Dit drietal vormde een linie, die een der beste geworden is, die wij ooit gehad hebbe». Het bènadert onze destijds zoo schitterende Olympische middenlinie. In de voorhoede vlotte het minder goed. Wel werd er ardig gecombineerd, maar het spel was vaak te peuterig, te klein van opzet. De breede lange passes naar de vleugels misten we te vaak. Maas en van der Haar werden te weinig in het spel be trokken. Hierdoor ontstonden niet genoeg openingen in de Belgische verdediging, waaruit het binnentrio gemakkelijker had kunnen doelpunten. Nu combineerde het binnentrio gewoonlijk tot in den slagcirkel, maar daar stond een verdediging, die uit stekend was. Toch hebben de aanvallers nog genoeg kansen gehad, maar door zeer slecht schieten werd tot vlak voor het ein de geen doelpur' gemaakt. Nog breeder de aanvallen opzetten, en dan zuiver en hard schieten, dat zullen de lessen moeten zijn om nog beter er meerdere successen in de toekomst te behalen. Wat de Belgen betreft, we memoreerden reeds het sterke spel van het Belgische ach tertrio. Het was werkelijk magnifiek, hoe de beide backs telkens en telkens de Hol- landsche aanvallen onderbraken, zoodat de toeschouwer er wanhopig van werd. De middenlinie bleef door den voortdurenden druk van Holland te veel achter om de achterhoede te steunen. Zoo werd de Bel gische voorhoede geheel aan haar lot over gelaten. Veel kansen kreeg deze laatste linie dan ook niet. Alleen de vlugge Seel- drayers op den rechtervleugel wist voor zich en zijn landgenooten enkele kansen te scheppen. Voorts moet in aanmerking genomen worden, dat het gedurende den geheelen wedstrijd regende, het veld, dat al minder goed was door de voor den hockeywedstrijd gespeelde voetbalontmoeting tusschen D.W.S. en West Frisia, was voor hockey zwaar te bespelen en natuurlijk glad. Al dient erkend te worden, dat de spelers zich van daze ongunstige omstandigheden wei nig aantrokken. De wedstrijd. Het is even over vier, als de wedstrijd begint onder leiding van de scheidsrechters Th. J. H. Van 't Lam (Holland) en G. Bau- doux (België). De ploegen stellen zich voor nog geen 3000 toeschouwers als volgt op: Nederland. Hardebeck De Waal Tresling C. v. d. Hagen Ter Haar v. Lierop Maas Jannink Dupon Kist van der Haar v. d. Pranden Seeldrayer9 Beernaert Rensburg Mallieux Putz Baudoux Adelot Wellens Paquet van der Berghel België. Het spel gaat eerst gelijk op, het is een •verkennen aan weerszijden, waarbij eeni ge corners worden genomen, die niets op leveren. Langzamerhand komt Holland er in, en van der Haar krijgt na 15 minuten de eerste goede kans, maar zijn schot wordt nog net door een Belgische stick ge keerd. Steeds voeden de halfs goed, maar het binnentrio houdt het spel te klein, en eenmaal binnen den slagcirkel gekomen, kan steeds een Belgische back ingrijpen en wegwerken. Van der Merghel krijgt dan ook voorloopig niet veel te doen. Een snelle aanval, door Seeldrayers geleid, brengt een Belg in goede positie voor doel, Hardebeck is uitgeloopen, maar de laatste schijnt een overtreding te hebben begaan. Scheids rechter van 't Lam laat tenminste een strafbully nemen tusschen Hardebeck en den Belgische spil Baudoux. Onder groote spanning zien de anderen het gevecht tus- Bchen beide spelers aan, tenslotte weet de Belg te schieten, maar de bal gaat net naast. Even later schiet Beernaerts net naast. Met Holland in den aanval komt de rust. Hollandsche meerderheid. Was over het algemeen Oranje in de eer ste helft ^at sterker, in de tweede helft werd die meerderheid zoo groot, dat België bijna niet over de helft van het veld is ge weest. Direct domineeren de Nederlanders, en na 8 minuten na de hervatting krijgt Dupon een prachtkans, als hij door alles heendrijft, maar zijn voorzet aan Jannink wordt door deze naast geschoten. Geheel de Hollandsche aanhang brult om een doel punt, maar niets wil gelukken en de. Bel gen verdedigen uit alle macht. Een periode van uitstekende kansen voor Nederland volgt. Jannink, Kist, van der Haar krijgen prachtkansen, maar of van der Merghel houdt er alles uit, of de schoten gaan naast. Na een kort tegenbezoek aan Hardebeck door de Belgen, is het weer Oranje, dat domineert. Dupon laat wederom een kans onbenut en twee strafcorners leveren geen resultaat op. Het is voor de Hollanders om wanhopig te worden, en reeds schijnen we ons met een onverdiend gelijk spel tevreden te móeten stellen, als tenslotte nog het punt komt. Vijf minuten voor het einde neemt België een corner, die naast, wordt geschoten. Even later krijgt de Holland sche voorhoede weer het balletje te pakken, het belandt bij van der Haar, die niet aar zelt en met een fraai hoog hard schot, on houdbaar voor den Belgischen doelman, scoort (10). Het enthousiasme is groot na dit prach tige punt. Nog even komen de Belgen dan opzetten, zij krijgen achter elkaar drie strafcorners te nemen, doch deze leveren niets op en het einde komt met een ver diende 10-overwinning van Holland. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. H.D.M. kampioen. Als een soort hors d'oeuvre had, voordat de interlandwedstrijd NederlandBelgië een aanvang nam, de wedstrijd H.D.M. Deventer om het kampioenschap van Ne derland plaats. Voor Van de Roovaart en de Heer had H.D.M. invallers, terwijl de Deventenaren volledig zijn. De Deventer ploeg onderneemt onmid dellijk een krachtigen aanval op het H.D. M.-doel, doch de achterhoede van H.D.M. is op haar plaats en weet erger te voorko- mne, al? van Hasselt het witte kogeltje naar de Deventer-helft heeft gejaagd. De Hagenaren komen d^n fel opzetten, for- ceeren een corner en'weten door van Mill de score te openen. Nadat even is gestaakt voor een blessure van van Kinderen, ko men de Deventenaren geestdriftig opzet ten, maar toch blijken ze niet opgewassen te zijn tegen de technisch beter spelende Hagenaars. De aanvallen van Haagsche zij de zijn doorgaans zeer gevaarlijk, wordt jegens sticks geannuleerd. De rust gaat in met 10 voor H.D.M. Na de rust golft het spel snel op en neer. De Deventenaren zijn langen tijd in den aanval. H.D.M. verdedigt echter flink en weet doelpunten te voorkomen. Daarmede komt het einde, waarmede dus H.D.M. het kampioenschap van Nederland- heeft be haald. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht De eerste wedstrijd om het Federatie- kampioenschap heeft een groote verrassing opgeleverd. Evenals het vorige jaar wonnen de Tilburgenaars van D. H. L. op eigen veld. Met 41 bleven de gasten in de meerderheid, zoodat zij de kampioens competitie weer op schitterende wijze zijn begonnen. Voor de promotie- en degradatie-com petitie won Santpoort met 31 van R. K. A. V. De beslissing in de eerste klasse E. ten aanzien van de bezetting der laatste plaats is gisteren gevaren. Door een flinke over winning op D. O. N .K. heeft D. E. M. twee kostbare punten veroverd en zich, wijl Lisse met deze'fde eroote cijfers verloor van T. Y. B. B., veilig gesteld. De Lisse- naren zullen dus degradatiewedstrijden moeten spelen. Graaf Willem sloeg gisteren Leonidas met 20 en nam daardoor revanche voor de destijds in Rotterdam geleden 50 ne derlaag. Er resten hier nu nog slechts twee wed strijden, die verder van geen belang meer zijn voor den stand. Deze is thans: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. D. H. L. 18 13 3 2 66—22 29 T. Y. B. B. 18 10 3 5 77—49 23 H. B. C. 18 10 3 5 42—33 23 S. J. C. 18 9 2 7 60—58 20 Leonidas 17 7 4 6 54—34 18 Gr. Wrillem 17 7 2 8 33—37 16 G. D. A. 17 5 5 7 27—33 15 D. O. N. K. 18 4 5 9 29—43 13 D. E. M. 17 4 2 11 38—48 10 Lisse 18 4 1 13 23—81 9 In de tweede klasse O. verloor Leiden opnieuw. Het werd thans een 72 neder laag voor de rood-zwarlen. Weinig hoop gevend Lenig en Snel beet goed van zich af en won met 52 van de Duiven. De uitslagen. Om het Federatie-kampioenschap. D. H. L.—R. K. T. V. V. 1—4. Promatie en Degradatie: le klasse D. en E. SantpoortR. K. A. V. 31. Eerste klasse A. KimbriaCaesar 33; R. K. V. V. L. Sitt. Boys 30; ValkenburgChèvremont 2—1; VolhardingR. K. O. N. S. 30; O. V. C.-Helios 5—4. Eerste klasse B. Gennep—D. E. V. 1—3; UnionWilhel- mina 32; MuloVertlo 42. Eerste klasse C. N. E. O.De Zweef 30; P. H.Achil les 5-2; S. D. O. C.-Grol 7—1; V. D. Z.Quick 44. Eerste klasse D. H. M. S.-De Meer 3-3; P. V. C.—S. D. O. 3—2; V .1. C.-Wilskracht 2—4. Eerste klasse E. Graaf WillemLeonidas 20; D. E. M. —Donk 51; Lisse—T. Y. B. B. 15. Tweede klasse O. ExcelsiorLeiden 72; Lenig en Snel Duiven 5—2. V riendschappelijk. Teijlingen IConcordia I 32. Lisse I— T.Y.B.B. 1—5. Als om half drie de scheidsrechter be ginnen blaast, speelt Lisse met den wind in de rug. De eerste aanval is voor T.Y.B.B. doch zij komen niet verder dan de backs. Direct daarop wordt Mooren aan de tand gevoeld, doch deze is safe. Het spel ver plaatst zich snel met Lisse in de meerder heid. Legio goede aanvallen worden opge zet, doch voor doel is het misère, en dit is ook de reden dat Lisse den wedstrijd heeft verloren, want als er een schutter in de voorhoede geweest was, had Lisse voor de ru9t zeker 2 of 3 goals kunnen fa- briceeren. De kansen waren prachtig, maar het was voor doel een knoeiboel. T.Ï.B.B. zit intusschen ook niet stil, want ook hier hadden verschillende aanvallen een beter lot verdiend, doch in die voorhoede kunnen ze tenminste schieten, maar ze vinden Mens in goede conditie. Langzamerhand wordt de strijd gelijk; er is nu na een half uur spelen geen sprake meer van eenig overwicht. De beide keepers stoppen alles wat ze krijgen. Rust breekt aan en de stand is nog blank. Na de rust in de eerste 10 minuten het zeifdr gelijk opgaande spel, tot plots een goed schot van den T.Y.B.B - rechtsbiunen doel treft (10). Lisse be antwoordt die doelpunt met een vinnige aanval, doch zonde- sucoes. Onmiddellijk hierna no. 2 wordt in de Lisser touwen ge jaagd. De voorhoede van Lisse wil alles in het werk stellen het verloren terrein te herwinnen, doch de achterhoede van Lisse schijnt het niet meer te kunnen bolwer ken met gevolg dat no 3 spoedig in het net wordt gedeponeerd, heel spoedig gevolgd door no. 4. Het wordt nu een saaie vertoo ning. Er is maar een elftal dat speelt en uat is Lisse niet. Wederom een aanval van Lisse, en zoowaar de eer wordt gered met o.i. een buitenspel doelpunt. Als weer is af getrapt blijft T.Y.B.B. in de meerderheid en zij weet ten slotte haar overwicht in een doelpunt, nog fraaier dan de vorige 4, uit te drukken (15). Er is dan nog enkele minuten te spelen en als de scheidrechter, welke goed leidde, einde blaast is een ieder blij, want het spel dat Lisse na de rust heeft gespeeld was minstens 3 klassen la ger dan voor de rust. Dit neemt echter niet weg, dat Lisse nu wel degradatiewedstrij den zal moeten spelen en T.Y.B.B. door haar alleszins verdiende overwinning de 2e plaats in afd. E bezet. Excelsior ILeiden I 72. Door allerlei strubbelingen 'als het on tijdig afschrijven, van Leiden-spelers en de afwezigheid van den scheidsrechter brengt eerst om 10 minuten yoor drie Excelsior's midvoor het leder aan het rollen. IJit de zen eersten aanval ontstaat via keeper Kraan en J. Lek het eerste doelpunt. Kraan had nl. den zeer gladden bal laten vallen en terwijl hij nog trachtte dit te ver helpen rolde de bal tegen den aanloopen den Lek aan en het was 10 na 1 min. Dat ontmoedigt Leiden zichtbaar. Zij kan zich niet zoo vrij bewegen op het gladde veld, en na eenige, voor Excelsior niet on fortuinlijke aanvallen, is het, nadat Belt nog eens rakelings overschiet 60; Dit is Leiden toch een beetje al te bar. Er wordt een schepje opgegooid en het is Gijbels, die na eengoeden aanval den Excelsior-kee per het nakijken geeft (61). Er zijn nog eenige minuten voor de rust te spelen. Belt heeft den bal, hij passeert handig eenige spelers en met een prachtschot ver hoogt hij de Leidsche score. De Excelsior- linksbinnen doet hetzelfde voor zijn club. De stand is dus 7—2. De nog resteerende tijd brengt niets bijzonders en met Leiden in den aanval komt het einde van het eer ste gedeelte. Na de rust wordt er flinker aangepakt en het lukt beter dan voor de rust. De ach terhoed komt er beter in, de middenlinie waarin van Teijlingen een prachtpartij voetbal vertoonde, zet aanval op aanval op, maar de voorhoede kan daaruit geen productief voordeel trekken. De zonderlin ge wijze waarop de rechtsback der gast- heeren meende voetbal te moeten demon- streeren en het feit dat de waarnemende scheidsrechter, die tegen een dergelijke demonstratie" had moeten optreden, wat hij niet deed, zijn daaraan niet onschul dig. De verbandtrommel moest dan ook worden aangesproken. Leiden heeft na de rust het spel volledig in handen, er wordt zelfs voortdurend op de Excelsior-helft ge speeld. Het is echter telkens naast of over schieten, en tot doelpunten komt het, dank zij de zonderlinge, kant nog wal raken de beslissingen van den arbiter niet. Mét een grooten druk op het F.xcelsior-doel komt het einde. Leiden heeft verloren, doch de verhoudins is ons inziens in dezen uitslag niet vastgelegd. De Leiden-junioren hebben weer eens getoond dat zij er goed in zitten. Zij wis ten Lisse I dan ook klop te geven met 50. Bravo Teijlingen IConcordia I 32. Op het laatste moment is het nog ge lukt een elftal op te duiken voor een vriendsohappelijken wedstrijd. Om 2.30 uur ving de wedstrijd aan, en als Teijlingen den bal aan het rollen brengt, komt zij al dadelijk voor het Concordia-doel, doch de keeper redt. In den beginne zetten beide elftallen flink op, doch dit is van korten duur. Wanneer de linksbinnen van In het Amsterdamsche stadion werd Zondag DE INTERLAND HOCKEYWED STRIJD HOLLANDBELGIë gespeeld, onder voortdurende regen. Een moment voor het Belgische doel. DE HELMONDSCHE WIELERBAAN werd Zaterdag weer voor het publiek opengesteld. Voor den aanvang der wedst rijden werd de Nederlandsche renner Peijnenburg gehuldigd voor zijn prestaties te Parijs.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5