UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW Financiën en Economie ALLERLEI ZATERDAG 18 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE KONINKLIJKE FAMILIE bracht Vrijdag een bezoek aan Vlissingen in ver band met de opening van de nieuwe havenwerken. Het vertrek van de vorstelijke bezoekers van de marinewerf. Op den achtergrond de „Noord-Brabant". H1LLEG0M. Ondertrouwd: S. Klinjkeoi'berg en M. C. Busman. D. Koele wijn en G. v. d. Vecht. B. C. Lanimers en B. Koirsse. H J. de Mon en M. A. Kieft. Getrouwd: E. J. Buigrok en J. Ver hoeven. Geboren: d. van M. Broekhof—Klin kenberg. z. van G. BuurmanSiebesma. d. van G M. VeldihuisSchaap. z. van E. J. HameterRove ra. d. van M. W. Wijt»vlietFeij-en. d. van C. de Waft.de Graaf.d. van J. A. HeemskerkPijnac- ker. Ov e r 1 e d e n: H. Zeestraten, m., 71 jaar. KATWIJK. Rijksontvanger. Ingaande 1 Mei zal het kantoor van den Rijksont vamge-r ver plaatst worden van Bal ju wst ra at naar Duinoord 19 E. Dien datum zal die nieuwe ontvanger zich hier vestigen. LE IDSCH ENDAM. Roode Kruis. Naar men ons meidt, be staat het plan om binnenkort te Leidschen- dam een bijeenkomst te houden van hen, die belangstellen in het speciale vredes werk van het Rood-* Kruis, ten einde die belangstellenden van den aard van dat werk nader kennis te doen nemen. Het ligt in de bedoeling om zoodoende te komen tot de oprichting ter plaatse van een afdeeling van het Roode Kruis, dat ook in de gemeenten Stomp wijk en Veur gaar ne "*.ijne zoo hoogst nuttige vredestaak zou zien ter hand genomen. Plaats, dag en uur van de bijeenkomst zullen, evenals de namen der sprekers spoe dig worden bekend gemaakt. TER-AAR. De Congregatie. Veel kunnen wij er over schrijven, en telkenmale kan er uit geconstateerd, worden, dat de Congregaties alhier bloeien, vooral die van de „jonge mannen" afdeeling. Een ieder is doordron gen, hoe nuttig het is, de Congregatie te bezoeken, wij krijgen meer godsdienstken nis, er wordt gewezen op de gevaren, waar aan wij bloot staan .in het dagelijksche le. ven, ja er wordt gevormd de grondslag en het uitgangspunt van het geheele jeugd werk. Tevreden kunnen we zijn, vooral op de royale medewerking van de jeugd. Wanneer we een blik slaan op het af- geloopen seizoen, heeft men bij ondervin ding, dat de 14 daagsche bijeenkomsten goed bezocht werden. Er werd nog een Triduum gehouden, dat schitterend ge slaagd is. Dit alles ging nog goed van sta pel, daar hier ter plaatse, het met de werk zaamheden niet zoo bizonder druk is in de wintermaanden. Hoe zal het nu gaan? zal het bestuur zich wel afgevraagd hebben? Nu de werk zaamheden begonnen zijn, is het haast on mogelijk des avonds de Congregatie te houden. Wanneer men den geheelen dag hard geploeterd heeft, wil men ook nog wel een uurtje besteden ter uitrusting. Mannen, dit wordt jullie van harte ge gund. Maar luister: het bestuur heeft be sloten, de Congregatie voor de zomermaan den te houden Zondags van kwart vóór tot kwart over twaalf uur, om de 14 dagen. Dit is een pracht-regeling, die zeker ieder Con- greganist toejuicht, een ieder kan dan toch ter Congregatie komen, wij nemen het en passant mee. Deze regeling treedt Zondag a.s. in werking. Dus, jonge mannen, weest present kwart voor twaalf uur. Na de Inbraak. Door iemand die onbe kend wil blijven, is 10.geschonken voor de collecte, waarvan de opbrengst ontvreemd is. Een woord van dank aan aan deze gever is niet misplaatst. Geboren: Jan Maurits, z. van L. Ver- duijn-van Egmond. Overleden: H. J. Schreuder 72 j., weduwnaar van M. Kalshoven. Gevestigd: J. M. Egbeets van Nieuw veen. H. P. Kr oft van Voorhout. A. A. v. d. Kleij van Noord-Amerika. G. Zwaan van Aalsmeer. T. den Bleker van Katwijk. Vertrokken: P. Pols en gezin naar Boskoop. VOORHOUT. Nieuwe Narcissen. Bij de firma P. van Reisen alihder staat momenteel een geheel nieuw ras narcissen in bloei. Over deze met zorg gekweekte narcissen ie reeds een vo rig jaar geschreven in het Kweekersib'ad door den heer Dix. Het is dit jaar evenwel voor het eerst, dat de>zé narcissen in bloei sitaan. Genoemde firma stelt belanghebben den in de gelegenheid om deze bloemen te be zicht ign. VEUR. Gemeenteraad. Maandagavond te 8 u. komt de Raad der Gemeente Veur in spoed- openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel met betrek king tot de gemeentebegrooting, dienstjaar 1931. 3. Voorstel subsidieregeling vereeni- ging voor Christelijk Middelbaar Onder wijs te 's Gravenhage. WASSENAAR. Rar* kooplui. Herhaaldelijk komt het voor, dat kooplieden zich met koopwaar aan villa's melden, met de boodschap, dat deze waar door mevrouw is gekocht. Bij de aflevering wordt betaling verlangd. In de meeste gevallen is het verhaal verzon nen en blijkt mevrouw bij thuiskomst van niets te weten. Dezer dagen gebeurde zulks bij mevr. K., waar een koopman een tafeltje wilde achterlaten. De dienstbode accepteerde het echter, niet. Politie. Tot agent van politie alhier is benoemd de heer J. Th. Looijestein, thans in gelijke betrekking te. 's Graven hage. Geboren: Theodora Adriana, d. van J. J. A. Bakker en A. Voorham. Johanna Mechteltje, d. van C. A. de Jong en E. J. Goedheer. Adriaan, z. van D. Ouwer- kerk en A. van Haasten. Anna Maria Borgia, d. van W. J. van der Kleij en M. de Bruijn. Johannes Michael, z. van W. L. J. van Winden en C. van Rijn. Maria Sophia, d. van C. A. van Beek en C. M. Langeveld. Hendrika Alida, d. van A. van Werven en G. Nijeboer. Ondertrou rd: G. van Barneveld en T. Pötschke. J. A. Caron en A. M. Caron. Overleden: J-. de Greef, 78 j., echt genoot van A. C. Duivenvoorden. ALPHEN AAN DEN RIJN Hanze. Gisteravond hield De Hanze een algemeen ledenvergadering, welke matig was bezocht, en waarbij de installatie plaats had van kapelaan Koopman als geestel. adviseur der afdeeling. De beide bestuursleden werden herkozen. Op deze bijeenkomst komen we in een volgend nummer terug. Jubileum. Onze plaatsgenoot J. Koelewijn herdenkt 4 Mei a.s. den dag, dat hij 25 jaar werkzaam is geweest als mastenmaker bij de firma van der Neut alhier. De „zand-vlieger" Het militair vliegtuig, dat Donderdag alhier een noodlanding maakte, werd gisteren gedemonteerd en met twee vrachtauto's naar Soesterberg vervoerd. Gevonden voorwerpen. Een bruine kip 2 vulpenhouders 1 portemonnaie met in houd. LEIDERDORP Kiesvereeniging Gisteravond hield de R K. Kiesvereenigng haar vergadering in de zaal van den heer Ramaker. De voorz. opende de vergadering met den chr, groet en wenschte de aanwezigen hartelijk welkom. De opkomst kon niet schitterend genoemd worden. De voorz. sprak daar zijn leedwezen over uit, daar wij vlak voor de verkiezingen staan. De notulen werden onveranderd goedgekeurd Daarna was aan de orde candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Daar er geen lijsten van de leden zijn binnengekomen, heeft hel be stuur gemeend, dezelfde candidaten naar vo ren te brengen. Door s'emming is op no. 1 gekomen de heer I. J. Klaver, op no. 2 de heer W P. v. d. Geest, op no. 3 de heer Chr. J. Verklei. Daarna werd de stemming besproken voor de Prov. Staten. De secretaris gaf daar 'n beschouwing over en deelde het prooagan- da-materiaal uit en sprak den wensch uit, dat allen eenparig hun stem zullen uitbrenger op no 1 van lijst 9. Toen kwam men an de rondvraag welke geen bijzonders opleverde, waarna sluiting. ZOETERWOUDE (Dorp) Volksbond. Gisteravond vergaderde de afd. van den R.K. Volksbond, onder voorzitter schap van C. J. van Haastregt. Na opening en lezing der notulen werden de ingekomen stuk ken behandeld, waaronder een schrijven van het R.K. Werkliedenverbond, aangaande de grootsche meeting op Zondag 6 September te Utrecht. Naar aanleiding biervan werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren C. J. van Haastregt, J. v. Akkersdijk, en F. v. Nierop, die de voorbereidende werkzaamheden zullen regelen. De voorz. spoorde tot deelne ming aan. Om het zoo gemakkelijk mogelijk te maken, is de bode bereid om van degenen, die nu al sparen willen, gelden in ontvangst te ne men. Hierna was het woord aan den Centraal- penningmeester, den heer J. W. v .d. Akker uit Den Haag, tot het houden van zijn tweeden cursusavond. Na een duidelijke uiteenzetting over de staathuishoudkunde, was aan de orde installatie nieuwe leden. Bij afwezigheid van den geestel. adviseur werd dit door den spre ker van dezen avond gedaan, die met eenige welgekozen woorden 6 nieuwe leden installeer de. De rondvraag leverde niet veel op, zoodat de voorz. met een woord van dank de vergade ring sloot. De collecte voor „Hulp in Nood bracht op 2.12. UITVOERING DER TARWEWET De gewestelijke organisaties. De Minister van Slaat, Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen betreffende de uitvoering van de Tarwewet. waarin wordt meegedeeld, dat een achttal ge westelijk tarweorganisaties zijn opgericht, wier gezamenlijk arbeidsgebied zich over het ge heele land uitstrekt. De tarweorganisaties voor de hieronder ge noemde districten zijn gevestigd op de daar achter vermelde adressen. 1. voor Groningen en Drenthe: Landbouw- huis, Martinikerkhof 33, Groningen; 2. voor Friesland: secretariaat van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw, Willems kade 11, Leeuwarden; 3. voor Gelderland, Utrecht en Overijsel; secretariaat van den Aartsdiocesanen R.K. Boeren- Tuindersbond, Arnhem; 4 voor Noord-Holland: secretariaat van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, An na Paulownastraat 20, 's Gravenhage; 5. voor Zuid-Holland: secretariaat van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, An na Paulownastraat 20, 's Gravenhage: 6. voor Zeeland: Zeeuwsch Landbouwhuis, Groote Markt, Goes; 7. voor Noord-Brabant: secretariaat van den Noordbrabantschen Christelxjken Boerenbond, Spoorlaan 50, Tilburg; 8. voor Limburg: secretariaat van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, Neerstraat 11, Roermond. Deze organisaties hebben o.a. tot taak de bevordering van de belangen der tarweverbou- wers in haar arbeidsgebied in overeenstem mingen met de bepalingen van de Tarwewet, en de, ingevolge die wet, van Regeeringswege vast te stellen maatregelen en voorts het in haar arbeidsgebied uitoefenen van controle op den tarweverbouw en op de bewaring, verzen ding en levering van de tarwe. Het is uit den aard der zaak voor de tarwe- verbouwers van belang, dat zij met het bestaan dier organisaties bekend zijn en weten, dat zich voor de levering van de door hen hier te lande verbouwde en bij hen aanwezige tarwe en voor het verkrijgen van inlichtingen omtrent alles wat daarmee in verband staat, tot die organi saties kunnen wenden. De Minister verzoekt den burgemeesters te willen bevorderen, dat zulks in het belang van de tarweverbouwers, in hun gemeenten wordt bekend gemaakt. N.V. Noord-Hollandsch Landbouwerediet Aan de op 4 Mei 1931 te houden Alge- meene Vergadering van Aandeelhouders zal door de Directie worden voorgesteld het divi dend over 1930, zoowel op de preferente als op de.-gewone aandeelen, te bepalen op 6 (even als vorig jaar). Op de preferente aandeelen werd in minde ring hierop in November 1930 reeds een inte rim-dividend van 3 betaalbaar' gesteld. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. De nieuwste mode. Er wordt in don laatsten tijd steeds meer stof gebruikt voor het vervaardigen van een japon. De rokken zijn weer een stuk wijder geworden en het is haast on mogelijk cm uit twee of drie meter stof een rok te maken. De bovenstukken der japonnen sluiten a'lemaal zeer strak om de heup. Er zijn zelfs japonnen, welke op een bal worden gedragen en een zeer lang strak lijf hebben, zoo strak zelfs dat de draagster er niet mede kan gaan zit ten en er alleen maar in kan dansen. Als garneering worden veel knoonen gebruikt. Japonnen met groote schouderkragen zijn meestal over de geheele kraag met knoo- pen versierd. De hoeden zijn uiterst een voudig; voor den morgen een klein hoed je, meestal van voren met opges'agen rand, en 's middags eeen grootere met breede rand, ook worden er veel fluwee- len hoeden gedragen en lichte en zware vilthoedjes. De onderk'eeding is lang niet meer zoo eenvoudig, de onderjurken moeten nauw aan de heup aansluiten en worden van under wijder gemaakt door het inzetten van kanten punten, inzet- stukken enz. Onderkleeren in dezelfde kleur als de japon zijn zeer in trek en het is tegenwoordig niet zoo moeilijk meer om de zelfde k'eur of een goed bij passende te vinden. Zoowel voor boven- kleeding als voor onder kleeding word; zeer veel gebruik gemaakt van kant. Een nieuwigheidje is, dat bij de moderne on derjurken weer een ouderwetsch boven stuk wordt gedragen, dat bij het middel begint, waarpnder de rok ^ijd uitplooit. Het is opmerkelijk, dat de nieuwe mode van lange rokken en lange haren meer door de jonge meisjes wordt verwelkomd dan door de oudere dames. De oorzaak daarvan is, dat de korte mode de oudere vrouw jonger laat lijkenbovendien be roepen de vrouwen er zich op, dat het korte haar een groot gemak oplevert, a' moet men nu niet denken, dat dit bij vrouwen werkelijk een groote rol speelt. Het veelvuldig gebruik van kant doet denken aan de mode der 17e eeuw in Frankrijk, toen het bij vele mannen de gewoonte was om kanten „lubben" te dragen. Kant was toen nog een nieuwig heid, welke uitsluitend in Italië werd gemaakt en zeer veel Fransche mannen hebben toen meer geld gespandeerd om kostbaar kant te dragen dan hun porte monnaie wel toeliet. Overal waar het maar eenigszins kon, werd kant aange bracht, tot zelfs uit hun schoenen kwam een puntje te voorschijn. De toestand werd zelfs zoo erg, dat de regeering er zioh mede moest bemoeien. Lodewijk XIV en zijn minister Col1 et hebben toen besloten om ook in Frankrijk op groote schaal kant te gaan fabriceeren. Dit be sluit heeft den stoot gegeven tot het ver vaardigen van Balencienne en Alemjon- kant, welke soorten ook nu weer hoog in aanzien staan, ditmaal echter bij de vrouw. Recept voor eierbroodjes. Laat 3 eieren koken, overspoel ze met koud water, laat ze goed koud worden, pel ze en snijd ze met den eiersnijder in plakken Neem eenige kleine ronde brood jes een klein plakje ham, op de ham komt met boter en leg ze op een grooten platten, met een kleedje bedekten scho tel. Leg op 3 halve broodjes een plakje tomaat, strooi er een weinig zout op, leg op de schijf tomaat een plak ei, strooi hierop een weinig fijngehakte peterselie; leg op 3 andere halve besmeerde brood jes en klein plakje ham, op de ham komt een p'ak ei; weer 3 andere halve be smeerde broodjes, belegt men met aan schijfjes gesneden radijsjes, hierop een plakje ei; 3 andere besmeerde broodj.es worden met een klein stukje gerookte zalm belegd, op de zalm plaatst men een plakje ei, op het ei een klein stukje zalm in het midden; 3 broodjes met anjovis (geweekte) beleggen, op de vischjes een plakje ei, kruisgewijze hierop 2 reepjes ansjovis; de afgevallen stukjes, zoowel a's de kopjes der eieren, met ham fijnhak- ken; dit mengsel met een weinig mayon naise vermengen en er 3 halve broodjes mede beleggen, een takje frissohe peter selie dient als versiering; op 3 andere halve broodjes plaatst men een plakje koud vleesch, hierop legt men een schijfje ei, daarop kemt een dun schijfje augurk. Dezen schotel is niet kostbaar, eischt niet veel arbeid en kan geruimen tijd vóór het gebruik bereid worden, het ecige wat hij vraagt, is een weinig zorg. Mits zorgvu'dig bereid, ziet hij er alleraantrek kelijkst uit en zal ook, door zijn ver scheidenheid, in ieders smaak vallen. Zwarte diamanten uit Brazilië. Eerst waardeloos terzijde geworpen, daarna voor den prijs van twee kwartjes per karaat verkocht, wordt nu voor de zoogenaamde zwarte diamanten of Car bonado's. die vooral in den Braziliaan- schen Staat Ba-hia gevonden worden, een prijs van onceveer f 40.per karaat be taald. Terwijl Afrika bekend staat als het land dat veruit de grootste witte diaman ten levert, is Brazilië tot nu toe bekend als het eenige land, waar de carbonado's gevonden worsen, sleenen, die donkergrijs tot diepzwart schitteren. Deze Carbonado's de hardste van de minerale stoffen, die men tot heden kent, worden hoofdzakelijk voor de fabricage van diamanten cn ook voor het slijpen van andere ede'steenen gebruikt. Dit laatste werd toevallig in een diamantslijperij te Amsterdam ontdekt. De grootste edelsteen, die tot nu toe ge vonden is, was een carbonado. Hij werd in 1895 in Bahia opgegraven en woog 3078 karaat, wat tegenwoordig overeenkomt met een waarde van ruim 1 millioen gul den. Naast dezqj kolos verdwijnen de grootste bekende edelsteenen, zooals de Groot Mogoel en de Kohinor geheel in het niet. Een andere steen van ongeveer 2000 karaat was naar Amsterdam gestuurd en daar hij als waardeloos werd beschouwd in een brillantslijperij als tegenwicht aan de deur gehangen. Toen nu op zekeren dag ^en der diamantslijpers bij t polijsten der brillantfacetten moeilijkheden kreeg, kwam hij op het idee een stuk van den zwarten diamant af le breken en eens te probeeren of hij dat voor het slijpen van den brillant kon gebruiken, als hij het tot poeder go- maakt had. De proef slaagde uitstekend. Dit poeder van den Carbonado was veel geschikter dan het tot nu toe gebruikte middel en op deze ontdekking berust de» tegenwoordige exploithtie der Carbonado- velden in Brazilië, die haasl uitsluitend in handen van Noord-Amerikanen berust. New York is de speciale markt voor de Carbonado's. In de Vereenigde Staten mo gen zij vrij worden ingevoerd, m>ls zij in ruwen toestand zijn. Welk lawaai verwekt de rr.eeste stoornis? De commisie ter bestrijding van het la waai in New York houdt sinds een jaar aan-teeken-ing over oorzaken, sterkte en graad van verschil'enide soorten van lawaai der moderne grootstad. Tot dit doel gaf men vragenlijsten uit met 29 oorzaken van het lawaai, waarvan er direct 11000 inge vuld terugkwamen. 20 pOt. der bezwaren waren gericht tegen vrachtauto's en auto bussen. Drie kwart der klachten betreft de auto's in het algemeen. Boven- en onder- grondsehe treinen en trams werden slechts door 16 pOt. aangek'aagd, de radio door 12 pOt, Gezelschappen die niet groot la waai over de straat komen, verwekten slechts voor 4 pCt. ergernis, voertuigen die door paarden werden voortgetrokken 27 pCt., bran ten verkoopers en straat-venters 2 pOt. Honden en katten echter werden slechts in ongeveer 1 pCt. der gevallen be schuldigd als lawaaimakers.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9