m KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW LE 36 1.38 49 93 65 39 79 29 3.50 59 ZATERDAG 18 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 INTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING. n. Tusschen Keulen en Aken ligt het rusti ge, kleine dorpje Kerpen. 't Was daar, dat Adolf 8 December 1813 het levenslicht aan schouwde en de jongste spruit werd van het kroostrijke gezin Kolping. Zijn jeugd was sober en al zal de zonnige liefde van zijn moeuer veel leed verzacht hebben, toch is Adolf's jeugd wel erg eenvoudig geweest. Geen wonder; hard moest er gewerkt wor den om het groote gezin te onderboudeu. Fortuin was hun niet toebedeeld. Eemge stukken land, die zij zelf bebouwden, en een paar schapen verschaften het dagelijksch brood. Maar met kostbaarder gaven was het gezin bedeeld. Oprechte vroomheid, innige wederzijdsche liefde, arbeidzaam heid en blijheid waren hun eigenscha-ppen, echte christelijke ideeën deden hun invloed gelden. In dien kring groeide Adolf op met be scheiden talenten en in kinderlijke gods vrucht. De schooljaren duurden voor hem langer dan voor zijn ouderen broers en zusters, die zoo spoedig mogelijk vader en moeuer moesten helpen. Adolf was voor het zware landwerk te zwak en kon zijn on derwijs dus langer genieten. Juist door zijn goeden aanleg had hij de steun van zijn onderwijzer, Statz genaamd. Deze onder wijzer, een zeer verstandig en begaafd man, moet veel invloed op Kolping gehad heb ben, want het is wel typisch, dat in alle geschriften over Adolf's jeugd deze Statz genoemd wordt en dat Adolf zelf steeds sprak over „zijn hoog geachten meester''. Mogelijk ook Leeft deze onderwijzer bij den jongen Kolping reeds de gedachten aan hoogere ontwikkeling gewekt, want hij schreef van hem: „De gelukkigste uren van mijn leven heb ik onder zijn toezicht door gebracht. Mijn oogen schitterden, wanneer hij op zijn fnssche wijze, met heel de liefde van een vader, zijn leerlingen de levensge schiedenis van groote mannon verhaalde, en ze met kundigheden verrijkte, welke niet tot den rooster van gewone dorpsscho len behoorden, die echter voor jongens, welke boven het alledaagsche peil ston den, iets buitenmate opwekkends en be- Zielencis hadden". Wat een invloed ten goede heeft die leer meester op Kolping gehad, en wat een gronuslag voor het latere leven is er zoo doende gelegd. Zeker, de gaven, de talen ten komen van God, maar ze tot volle ont wikkeling brengen is, behalve aan den ze gen van God, ook gelegen aan degenen, die ons in de jeugdjaren moeten leiden cn opvoeuen. De rijke lessen van een moe der, die in haar van liefde trillend hart de kracht vindt tot leiding en leering, de sterke hand van een vader, die mede op bouwt, dat alles in harraonischen samen hang met andere opvoeders heeft Kolping gevormd. Ook de huiselijke sfeer, zoo ge heel volgens onze christelijke leer, heeft aan Adolf's opvoeding veel goed gedaan, want dio uren, welke hij thuis heeft door gebracht, heeft hij zich later met vreugde herinnerd. Als student te München in 1840 dacht hij op s Heeren Hemelvaart met vol doening aan dien gelukkigen tijd terug en schreef hij: „Aan de „Heimat" denkt men altijd gaarne, dan echter vooral, wanneer er dageu of feesten terugkeeren, welke iemand bizonder aan datgene herinneren, wat den geboortegrond dierbaar maakt. Op dezen dag heb ik mijn eerste rf. Communie gedaan en de geheele hemel van deze kin dervreugde gaat weer open, als deze merk waardige dag terugkeert". Duidelijk blijkt hier, welk een goede op voeding de jonge Adolf genoten heeft en hoe hij daardoor sterk stond in zijn later leven, boen de tijden zoo ongunstig en be- roerig werden. 8. M. VERSLAG STUDIECLUB 9 APRIL 1931. Precies had negen opent de V.-Praeses deze bijeenkomst met gebed en heet allen welkom, bizonder den inleider van dezen avond. Notulen van voorafgaande bijeen komst worden onveranderd goedgekeurd. Het woord is dan aan den gezel J. Vey- gen, die een inleiding zal houden over het Courantenbedrijf. De courant, zoo ongeveer vangt spreker 'aan, wordt door zeer velen gelezen, maar slechts weinigen weten hoe veel moeite en zorgen er aan besteed.worden voor deze tot aflevering geschikt is. De courant ontstaat voor het grootste deel op het bureau der redactie. Hier ko men alle berichten per telephoon of tele graaf of per brief van binnen- en buiten- laudsche correspondenten binnen. De copie wordt vandaar doorgegeven naar de zette rij. Spreker behandelt nu uitvoerig het handzetten en het machine-zetten. Het eerste wordt vooral gebruikt voor de advertenties, het laatste voor het ove rige. Is het zetsel gereed, dan wordt daar van een proef gemaakt, die naar den cor rector wordt gebracht. Zijn er fouten in dan moet de geheele regel worden uitge nomen. Spreker behandelt nu het maken van half ronde loden platen voor de rotatie pers en het werken van deze geweldige machine van de moderne techniek. De half-ronde platen drukken het zetsel af op de papierbaan, welke in een trech ter uitloopt, waar het papier op maat ge sneden wordt en de courant gevouwen. Ge heel voor de verzending gereed verlaat zoo de krant de rotatie-pers. Een hartelijk applaus bewees, dat de inleiding, door enkele platen nog verdui delijkt, in de smaak der leden was geval len. Praeses zegt een kort woord van dank en wijst er nog eens op, dat behandeling op de Studieclub van een onderwerp uit eigen vak zoo zeer in in de lijn van ons Kolpingswerk. Na de rondvraag en een enkele mede- deeling over de komende Pinksterexcursie wordt te circa tien uur deze geanimeerde bijeenkomst gesloten. W. NICOLAI, secretaris. Retraite- en Recollectieclub „St. Clemens". Zondag 26 April viering van het eerste lustrum. Kerkelijk in de St. Lodewijk; 8 uur H. Mis voor bestuur en leden der club, alge- meene H. Communie. Under het commume- ceeren zal de Liedertafel eenige Sacra- ments-hymnen zingen. Huiselijk in ons Gezelkahuis; circa half tien feestelijk ontbijt. De leden, die hier aan willen deelnemen, moeten zich opge ven aan den penningmeester. Het Bestuur. Diplomata Bcekhoudcursus 193031. De boekhoudcursus 1930'31 zal de vol gende week worden beëindigd. Met ijver begonnen is deze ook met ijver voortgezet Slechts één lid is tijdens don cursus uitge vallen. Door alle overigen is tot het einde toe doorgezet. Vrijdag 24 April zal nu in een eenigszins officieelen vorm de sluiting van dezen cur sus plaats vinden. Na de laatste les op dezen avond komen alle cursisten samen in bet Gezellen-huis. Hier zullen dan de getuigschriften worden uitgereikt aan nen, die naar het oordeel van den leeraar daar toe in aanmerking komen. Dit getuigschrift -zal voer allen een aan gename herinnering zijn aan dezen cursus en mogen voor meerderen een middel we zen tot verbetering van hun maatschappe lijke positie. Installatie Adspirant-leden. Zondag 26 April a.s. heeft de plechtige installatie plaats van de nieuwe leden. Up den laatsten avond van den adspiranten- cursus zal hierover nadere mededeelingen worden gedaan. Deze adspiranten-cursus wordt gehouden Dinsdag a.s. te half negen op de bovenzaal. MGR. J. AERTS Na om gezondheidsredenen zijn verblijf hier te lande met een paar maanden te hebben moe ten verlengen, zal Z. H. Exc. Mgr. J. Aerts, Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Nieuw- Quinea, 27 Mei a.s. van Tilburg uit de terug reis naar zijn Missie aanvaarden. Mgr. zal dan nog eenige kloosters zijner Congregatie in Frankrijk bezoeken, en 5 Juni met bet s.s. Insulinde van den Rotterdam- schen Lloyd scheep gaan te Marseille, Naar de Missie. Woensdag vertrokken uit bet Moederhuis van de Arme Broeders van den H. Franciscus te Bleyerheide naar de Missie in Japan (Sap poro) de eerw. Broeders Vitalis en Odoricus. De Algemeene Overste, de eerw. Broeder Jo sef Schieffer en Broeder Lambertus maken de reis per s.s. „Bremen"' tot Amerika mede. Retraite R.K. Politiemannen. Van Dinsdag 21 tot Vrijdag 24 April wordt in het retraitehuis „Loyola" te Vught een re traite gegeven voor R.K. Politiemannen. Men gelieve zich op te geven aan den heer P. J. Kruijk, van Hilligaertstraat 64 I, Amsterdam (Z.) of aan de directie van „Loyola", Vught. Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. Dezer dagen hield de Nederlandsche Ver eeniging van kaashandelaren baar negentigste algemeene jaarvergadering te Gouda, welke zeer druk bezocht was. De voorz-, de heer A. H. van der Most uit Bodegraven, memoreerde o.m. de dreigende verhooging van de invoerrechten in Duitsch- land, bet feit der tegenwoordige gebreken in de volvette Gouda-kaas en de daaruit voortge vloeide actie tot verbetering der kwaliteit; in verband hiermede wees spr. op het adres, ge richt lot den Minister van Landbouw, hetwelk veel stof in vak- en andere pers heeft doen op- j waaien. Besloten werd den afgetreden voorzitter, den heer A. J. Schilt, wegens zijn verdiensten je gens de Vereeniging, het eere-lidmaatscbap aan te biedeu. In de vacature van den heer A J. Schilt werd als bestuurslid gekozen de heer J. Ruys te Woerden en in die van den heer Heil, de heer G. Kooy, te Bodegraven, die beiden hun benoeming aanvaardden. Haarlemmerstraat 245 Nieuwe Rijn 53 SO SPECS A zoolang de voorraad 1 Macco Damesdirec- toirës alle kleuren nu 2Damesjasschorten z. mouw, prima kwali teit, waschecht 3 Zware Zijden non ladder Kousen, al leen bij ons 4 Zware Congolinnen manshemden, van 1.10 nu voor 5 Dam^shémden met breed feston, iets moois, van 79 nu v^, 6 Wascheckte kleedjes groot^maat van 46 vooj-v 7 Jaeger Heerenpanta lons, zon--triest 8 Gummi Schortjes, leuke patronen 9 Blauwe Overalls, ijzersterk van 4.75 nu voor 10 Mooie Jarretelles- gordel Bovendien Ballonnen voor de kinderen! strekt POSTZEGELNIEUWS. NIEUWE ZEGELS. Paraguay. Propaganda-zegel, ter be vordering van den landbouw: 1.60 pesos plus 50 centavos, blauw op licht rose. De toeslag komt ten goede aan de stichting van een landbouwschool te Ypacarai. Ter aanmoediging van het goede doel is aan den voet een oproep geplaatst, welke vrij vertaald als volgt .uidt„Patriotten en edele heeren, helpt de cultuur-inriohting, die mannen van den arbeid vormt en medewerkt aan de welvaart van het vaderland". Op 1 Aug. 187o werd de eerste zegel in Paraguay uitgegeven; het zestig-jarig bestaan van deze nuttig plakkertjes wilde men her denken door de uitgifte van een spe- cialen zegel, doch een staking aan de staatsdrukkerij maakte zulks onmogelijk. Ihans is deze zegel verschenen in groot, staand formaat: 10 pesos, bruin. Het zegelbeeld stelt den „eon parado" Jen rechtopgaanden leeuw voor, met in de klauwen een staf, waarop een phry- gische mats Aan den voet 6taan de jaartallen 18701930. Luchtpostzege's 2 pesos 25, blauwgroen. 5 pesos 65. rood. Koerseerend type, luchtduif. Hongarije. Portzegel in de koersee- rende teekening, papier meervoudig wa termerk kroon: 40 filler, rose. Italië. LuchtpoÊ-tzegël, ter ge'egen- heid van den tocht naar Zuid-Amerika door een Ita'iaansph eskader onder ge- aeraal Italo Balbo: 7.70 lire, blauw en- grijslila. Ver. Staten van N.-Amerika. Frankeerzegels ter herinnering aan Ca- simir Pulaski, den Poolschen krijgsman, die onder George Washington streed: 2 cents, karmijn. Het zegelbeeld geeft het borstbeeld van Pulaski weer, die zijn leven gaf voor de onafhankelijkheid der Ver. Staten van N.-Amerika. Het is gedrukt in het gewone formaat. Tsjecho-Slowakije. Frankeerzegels, wapentype van 1929: 5 heller, blauw. 10. heller, lichtbruin. 1 kroon, rood. Mexico. De 1 centavo van 1914 Yvert nr. 268 verkreeg den opdruk „Pro Infancia" (voor de jeugd). Denemarken. Kleurwijziging portzegel in de koersee- rende teekening: 10 ore, lichtbruin. Frankrijk. Toeslag zegel volgens afbeelding: iy3 plus 3V, fr., groen. Dit zegel is geduiende 1 maand verkrijg baar gesteld. Bolivia. Als eerstelingen der nieuwe serie frankeer zegels zijn te melden: 10 centavos, oranjerood 15 oentavos, violet. 35 oentavos, rose. Eerstgenoemde toont de beeltenis van den staatsman Abaroa, de beide andere de landkaart, waarop het veelomstreden Chaco-gebied. De geheele serie, gedurkt door Perkins, Bacon Co. te Londen zal negen maan den omvatten. Duitschland. Frankeerzegels, type Hindenburg: 4 pfennig, lichtblauw. Mozambique. Het toeslag-zegel draagt het portret van Joaquin Mousinho d'Albuquerque, een koloniaal officier, die' naam maakte tijdens den opstand in dit land in 1895. Het jong ste Bulletin Mensuel somt thans de kleu ren op, waarin dit toeslagzegel ad 0.50 escu do verschenen is. Aan den voet is voorts de naam vermeld van de gevechten, waar in Joaquin zich speciaal onderscheiden moet hebben: Groen en grijs: Chaimite. Lilarose, karmijn en grijs: Macontene. Lilarose en grijs: Coolala. Bood, lilarose en grijs: Mujenga. TE VERWACHTEN NIEUWE UIT GIFTEN. Een serie luchtpostzegels in de waarden 10, 15, 30 kopeken er 1 roebel in speciaal verzorgde uitvoering is te verwachten. Siam. De 1506 herdenkingsdag van de stichting der hoofdstad Bangkok zal op de gebruike lijke wijze gevierd worden door de uitgifte van een special serie. Gids voor Philatetistische literatuur van Nederland en Koloniën door M. J. Baronesse van Heerdt-Kolff. In de latere jaren heeft een groot aantal verzamelaars zich beperkt tot het uitslui tend verzamelen van de postzegels van Ne derland en Koloniën, terwijl zij bovendien nog belang gingen stellen in alles wat daarmede verband hield, zooals in het post wezen, in de ontwerpen en proeven, de data der uitgiften en intrekkingen, oplaag- cijfers, afwijkingen in de teekening, perfo ratie, enz. enz. In de Nederlandsche zoo wel als in de buitenlandsebe philatelisti- sche pers zijn in den loop der jaren vele artikelen, berichten er. mededeelingen ver schenen, waarvan de genoemde soort ver zamelaars gaarne kennis zouden willen ne men, teneinde zooveel mogelijk op de hoog te te komen van do gegevens der gekozen onderdeelen. De groote moeilijkheid te we ten te komen in welk boek of tijdschrift en wanneer het gewenschte werd gepubli ceerd, is thans door de „Gids", het werk van vele jaren van Mevrouw van Heerdt, opgeheven, zoodat het. boekje voor meer genoemde verzamelaars hoogst welkom is. Departement van Koloniën. Wij ontvinger» de navolgende mededee- ling: Hierbij deel ik u mede, dat aan de z.g. Philatelistenloketten hier te lande ver krijgbaar zullen worden gesteld de navol gende Indische postwaarden, te weten: a. met ingang van 1 April. De 6-peciaal voor de in Mei a.s. door den ka pitein der Artillerie N.-I. leger M. P. Put- tist te ondernemen postvlucht Java Australië vervaardigde Luchtpost zegels van 1.De zegels zijn bij de fa. Ensche dé en Zonen te Haarlem gedurkt naar een door genoemden officier vervaardigd ont werp en uitgevoerd in rotogravure-druk. Formaat (incl. perforatie) 39 X 27 m.m.; kleur middenvak sepia, omlijsting licht blauw. De zegels worden ingetrokken na dat het vliegtuig op zijn reis de laatste landingsplaats op Indisch grondgebied (Koepang op TimorN verlaten heeft, waar van in de Pers mededeeling zal worden gedaan. Verdere bijzonderheden omtrent het gebruik der zegels voor uit Nederland via Nederl.-Indië per luchtpost naar Australië te -verzenden poststukken, wor den binnen enkele dagen vanwege het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, medegedeeld; eveneens met in gang van 1 April a.s. de Indië vervaar digde opdrukken 12% cent op frankeer zegels van 80 cent; met ingang van 1 Mei a.s. nieuw Indische luchtpostzegels in de waarden 0.30, 4.50 en 7.50 bij de firma Enschedé en Zonen te Haarlem gedrukt naar een Indischen kunstenaar Mas Pirga- di vervaardigd ontwerp. De zegels verschij nen in één type en zijn uitgevoerd in foto gravure-druk. Formaat (incl. perforatie) 37 X 27 m.m. Kleur zegel 0.30 (Magenta donker paars). Kleur zegel 4.50 Pruisisch blauw. Kleur zegel ƒ7.50 Pruisisch groen. Muntwijziging in Perzlë, Hier staat weder een wijziging in de munt voor de deur, met als logisch gevolg nieuwe zegels. 100 dinar zullen gelijk zijn aan 1 rial (ong. 60 cent), 1 pahlevi wordt gelijk aan een Engelscb pond. Johann Christian Auf der Heide, In den ouderdom van 52 jaar is op 31 Maart j.l. overleden de heer J. C. Auf der Heide, een der bekendste Nederl. Postze gelhandelaren. In de kringen van verzame laars zal dit plotseling overlijden wel ont roering gebracht hebben, daar de heer Auf der Heide in den lande algemeen bekend en geacht werd. De heer Auf der Heide was Officier d'Academie en o.m. lid van de Nederl. Vereen, van Postzegelhandela ren. Ook verschenen van zijn hand meer dere phihtelistische artikelen in tijdschrif ten en bladen. De begrafenis vond plaats op Vrijdag 3 April te Hilversum, waar de heer Auf der Heide woonachtig was. KALENDER DER WEEK N.B.Als niet anders wordt, aangegeven dagelijks Gloria en ook (behalve Maandag) Credo. ZONDAG 19 April. Tweede Zondag na Pasohen- Mis: Misericord ia. 2e gebed ter eere van Maria (Concede); 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Poschen, Kleur: Wit. Van Godis barmhartigheid is geheel de aarde vervuild (Introïtus). Boven alles schit tert. de barmhartigheid Gods uit in de bo vennatuurlijke orde, de orde der genade. Christus, ons voorgesteld onder het .bee'd van den goeden Herder (Evangelie, Allelu ja-vers; Communio) hooft in Zijne barm hartige liefde gedaan, wat Hij kon doen, om ons, Zijne schaapjes, verdwaald tus schen de doornen der zonde, weer terug te brengen in de weide Zijner godidieijfce gena de. Daarvoor heeft Hij veel goeden (Epis tel), ja Zijn leven gegeven (Evangelie). Laat ons dankbaar volgen de voetstap pen van den goeden Opperherder onzer zie len (Epistel), naar Zijne steun luisteren (Eva-nge1 ie) iederen dag opnieuw reeds bij on.s ontwaken, onze ziel tot Hem verheffen Offertorium), opdat wij na dit genade'even ons eeuwig mogen verheugen over de gena de, hét geschenk van Gods liefdevolle barm hartigheid. (Portconimunio). MAANDAG 20 April. Mis als gisteren, Kleur: Wit. DINSDAG 21 April. Mis v d. H. Ansel- mus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio: Kleur: Wit. Als Benedictijner-monnik en later als Abt van het klooster Bec (Engeland) munt te de H. Ansehnus uit door een heilig kloos terleven. Op aandringen van Willem II koning van En-geland, tot Bisschop .van Katelberg verheven, toonde hij zich een krachtig handhaver van de rechten der Kerk tegenover de te verre gaande ease-ken van den koning. Hij weid daarom in bal lingschap gezonden. Na den dood van ko ning Willem keerde hij naar Engeland te rug en stierf te Kantelberg in 1109. WOENSDAG 22 April. Feestdag van den H. Joseph, beschermer der geheele H. Kerk, Mis: Adjutor. 2e gebed (alleen in stille H'H. Missen) v. d. H.H. Soter en C'ajust. Mart e aren. Prefatie v. d. H. Jo seph. Kleur: Wit. De H. Joseph tijdens zijn leven be schermer van Chri-stus' vlee-scheJij-k lichaam, is d-oor Paus Pius IX z.g. in 1870 verheven tot Beschermer van Christus' geheimzinnig Lichaam de 'H. Kerk „door vijanden omslo ten en' door zware rampen bedreigd." H. Jcseph wees onzer indachtig en treedt bij uw Goddelijk Voedsterkind voor ons op met de huüp van uw gebed, (Keatk. Get). DONDERDAG 23 April. Mis v. d. H. Ge- orgius, Martelaar: Protexisti. 2e gebed r. h. octaaf v h. Besche-rmfeest; ter eere vaai Maria, Kleun-: Rood. Prefatie v. d. H. Joseph. VRIJDAG 24 April. Mis v. d. H Flde'ts van Sigmaringen, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v.h. octaaf. Prefatie v. d. H. Jo seph. Kleur: Rood. De H. Fidel is van Sigmaringen, eerst be roemd advocaat, muntte later als Capucijn uilt door .versterving en zelfbeheersehing. Door de Congregatie tot Voortplanting des geloofs uitgezonden, werkte hij met. ijver aan het Miriewerk en verdiende hij als eer ste Martelaar dier Congregatie zijn leven te mogen geven in 1622. ZATERDAG 25 April. Feestdag v. d. H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexisti. 2e ge bed uit de Mis: Exaudivit (Zie iu het Mis boek achter den vijfden Zondag na Pa sohen) Prefatie v. d. Apostelen. Kleurt Rood. Vóór de H. Mis wordt de processie ge houden, waaronder de Litanie van alle Hei ligen wordt gezongen met herhaling van iedere aanroeping en bede.'Deze gewoonte da-gteeksent van de 4e eeuw en is een ver- ch riste! ijk ing van een heidensóhe proces sie, welken den 25en April plaats had door de velden, ter eere van den beschermgod tegen brand in het karen. Vandaar wordt nu de processie gehouden of minstens de Litanie, van aflfe Heiligen gebeden om Gods onmisbaren zegen af te bidden oiv<y die vruchten der aarde. Wordt na- de Litanie de H. Mis v. d. H. Marcus gelezen, dan zooals boven aange geven. Wordt de H. Mis: Exa-udivit gelezen dan zonder Gloria en zonder Credo. 2e ge bed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paufl Prefatie van Pasohen. Kleur: Paars. Wordt de H. Mi® v. d. H. Ma-rus in het geheel niet gelezen, dan in de Mis: Exau divit 2e gebed v. d. H. Marcus. Geen 3o ge bed. Do H. Marcus was een leerling v. d. H Petrus en is al® Patriarch van Alexandria den marteldood gestorven in 68. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRAN CISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Conradus; 3e ter eere van Maria. WOENSDAG. 2e gebed v. d. Z. Fmncis- cms van Fabriaino; 3e v. d. H.H. Soter en Gajus. Deze twee gebeden alleen in stille H.H. Missen. DONDERDAG Mis v. d. Z. Egidius van Assisië, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Georgius; 3e v. h. octaaf. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6