UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 18 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen Oorrespondent). Dusseldorf 17 9April 1931. Vijfde dag. De leden van het gerechts hof. Nieuwe bekentenissen van Peter Kürten. Een onderhoud met den verdedi ger dr. Wehner. De publie ke tribune wordt weer ontruimd en ook de persver tegenwoordigers moeten de zaal verlaten. Gewichtige getuigenverklaringen. De verbrijzelde schedels der slachtoffers op tafel Telkens wanneer wij tijdens het Korten- proces de rechtbank achter de eikenhou ten tafel zien zitten, waarvoor een groen gordijn neerhangt, dan dringt zioh iedere keer de gedachte aau ons op: Moeten die gezworenen nu het vonnis uitspreken over den moordenaar, moeten zij hem schuldig of ontoerekenbaar verklaren. In de rechte bank zelf hebben wij een groot vertrouwen: dat zijn geleerde mensehen doorkneed in de wetten des lands. Maar naast die eer biedwaardige rechters in hun deftige toga's zitten zes gezworenen: een zadelmaker, een spoorwegbeambte, een bouwkundige, een meubelmaker, een molenaar en een leeraar aan de ambachtschool, allen eerzame bur gers der stad Dusseldorf. Ze zitten daar in hun Zondagspak maar voelen zich vreemd in deze ongewone omgeving bij al die go- leerde menschen. Men kan het hun aanzien, dat ze niet op hun gemak zijn. Hun Zon- dagsche boord zit hun niet gemakkelijk, ze weten niet waar ze met hun handen moe ten blijven. Ze hebben allemaal een even ernstig gezicht en luisteren aandachtig toe, bewust van hun waardigheid. Maar kunnen deze goede, brave burgermenschjes zich een juist oordeel vormen over het ingewikkelde geval-Kürten, die voor de grootste geleer den tot nog toe een onopgelost raadsel is? Of zou een zadelmaker hem wel begrijpen? Zeker deze menschen kunnen braaf toehoo- ren en straks hun oordeel baseeren op het geen hun hart-, hun menschelijk gevoel zeg! maar bij de rechtspraak mag het gevoel toch nooit overheerschen. Wij kunnen ojib moeilijk met een dergelijke wijze van recht spraak vereenigen en wij geven liever de voorkeur aan de methode die in Holland gevolgd wordt, waar op de eerste plaat6 het recht heerscht en het wettig en over tuigend bewijs geleverd moet zijn, en het gevoel slechts in zooverre meespreekt, dat bij de bepaling van de strafmaat verzach tende omstandigheden in aanmerking ge nomen kunnen worden. Het is wel typisch, dat juist dit soort van volksgericht, ingang heeft gevonden in die landen waar de re volutie van 1348 haar triumfen vierde.... Hoe meer het getuigenverhoor verloopt, des te meer zijn we benieuwd hoe het von nis van deze volksrecht-bank zal luiden. Voor ieder van deze moorden kan Kürten ter dood veroordeeld worden: maar in bet nieuwe wetboek van strafrecht wacht dit wetsartikel altijd nog op een nadere aan vulling, en zoolang wordt de doodstraf niet voltrokken. Dus Kürten kan acht tot zeventienmaal toe ter dood veroordeeld worden: hij zal er zich bij neerleggen, want het is een ver gelding voor zijn daden. Kürten zelf ver wacht niets anders dan een doodvonnis. En dit is ons inziens ook zeer juist: daardoor wordt immers de geschonden rechtsorde weer eenigszins hersteld en tevens een af schrikwekkend voorbeeld gesteld aan de overblijvenden in de samenleving. Maar nu is de groote vraag: op welk standpunt stelt zich de rechtbank?Beschouwt men den mensch als een redelijk wezen, die ver antwoording schuldig is voor zijn da-den, een schepsel met een vrijen wil, of ziet men in den mensch slechts een hoogere dier soort, die door blinde hartstocht en duiste re machten wordt opgezweept? Beschouwt men het geslachtsleven in 'don mensch als een drift, die ook na den zondenval gere geld en beteugeld kan worden, of oordeelt men dit als een element dat sterker is dan wij?Dat zijn allomaaf hoogst gewich tige vraagstukken. Maar zal dat alles bij den meubelmaker en bij den molenaar niet boven hun petje gaan? Kürten zelf is nu in een geheel andere stemming als toen hij na zijn arrestatie zijn eerste bekentenis deed. Hij was toen zoo cynisch, dat hij verklaarde dat zijn oog wimpers niet zouden trillen wanneer hij terechtgesteld zou worden. Hij ziet zijn leven nu in een geheel ander licht, al kan hij zich zelf nog geen rekenschap geven van al zijn daden. Nu bekent hij alles en doet allerlei onthullingen waarover de Justi tie verbaasd staat. Zijn geheugen is buiten gewoon scherp en bij voorkomende mee- ningsverschillen tusschen getuigen en be klaagde is men geneigd om Kürten eerder te vertrouwen dan de getuigen. Zoo heeft b.v. de politie heel lang gezocht naar de herkomst van het. papier waarop Kürten zijn brieven schreef, die mededee- lingen bevatten waar de lijken van zijn slachtoffers begraven lagen. De deskundi gen hebben uitgemaakt, dat de brieven ook werkelijk van Kürten zijn: vooral de brief die met de linkerhand geschreven werd gaf het overtuigend bewijs, dat de bewuste brieven van Kürten afkomstig waren, het geen duidelijk bleek toen men Kürten zelf een brief dicteerde, die hij met de linker hand moest schrijven. Overal heeft men gezocht in binnen- en buitenland naar het papier eh naar de machine waardoor dit buitenmodelsch krantenpapier had geloo- pen- Eindelijk is gebleken, dat het een soort wit pakpapier was uit een winkel waar men levensmiddelen verkocht. Kür ten heeft dit zelf verklaard, hetgeen we derom juist bleek te zijn. De politie had te vergeefsch gezocht en aan de oproep van de justitie of iemand de herkomst van dat vreemdsoortig brievenpapier kon aan duiden was geen gehoor gegeven. Ook de bekentenis die Kürten heeft ge daan over de twee jongens die door hem in Keulen-Mulheim zouden zijn vermoord, is thans onderzocht en waar bevonden. Intus- schen is die zaak reeds verjaard en boven dien was Kürten toen nog te jong om daar voor gestraft te worden. Onmiddellijk na deze mededeeling stond de verdediger van den beklaagde, dr. Weh ner op om een nieuwe verklaring van Kür ten voor te lezen. Kürten zou n.l. volgens zijn eigen woorden nog een andere speelka meraad vermoord hebben door den jongen in den Rijn te duwen. Bovendien verklaar de de verdediger dat Kürten nog een ander vriendje in den Rijn had gegooid, maar deze jongen was nog juist op tijd gered voordat hij door de raderen van een stoom boot verpletterd werd. Aan de zelfbeschuldigingen van Kürten schijnt geen einde te komen. Wie weet wel ke gruwzame bekentenissen ons nog te wachten staan in deze dagen. Ook de dub bele moord op 2-4 Augustus 1929 te Dussel dorf bedreven (waarover wederom tal van getuigen worden gehoord, zelfs minderjari gen, die den eed nog niet behoeven af te leggen), wordt door- Kürten volkomen toe gegeven. De moordaanslag op Gertrud Schulte wordt dan met gesloten deuren behandeld: alleen enkele journalisten blijven in de zaal. Door zijn nieuwe bekentenissen heeft Kürten wederom nieuwe overtuigende be wijzen bijgebracht van zijn groote schuld. Deze zelfbeschuldiging kan op de gezwo renen toch niet meer den indruk maken, dat Kürten comedie speelt. Kürtén bekent om te bekennen. Misschien dat hij later nog wel toegeeft, dat hij deze moorden met overleg en met voorbedachte rade heeft ge pleegd. Het was tragisch om te zien hoe Ger trud Schulte schreiend den eed aflegde. De herinnering aan het verleden had haar ge weldig geschokt. Zij herkent haar horloge dat Kürten haar ontstolen had en dat thans ter terechtzitting als bewijsstuk aanwezig was. Kürten hield er een heele verzameling op na van horloges, die hij van zijn slacht offers geroofd had. Tijdens de korte pauze hadden wij even een kort vraaggesprek met den verdedi ger van den beklaagden, dr. Wehner, een jong advocaat ui' Dusseldorf, die ons be reidwillig te woord stond. Hij was van meening, dat het zeer goed mogelijk zou kunnen zijn, dat Kürten nog meer beken tenissen zou afleggen, over daden die hij vroeger bedreven had Het proces tegen Peter Kürten is voor mij geen proces meer, verklaarde dr. Wehner, want bij dit proces ontbreekt het omstreden punt, omdat alle bewijzen voorhanden zijn. Allèen komt het er nog op aan of Kürten met overleg en met voorbedachten rade te werk ia gegaan. Wat denkt u van de verklaringen van de deskundigen? Volgens mijn meening zullen de verkla ringen heel veel niets-zeggende dingen be vatten. Van de zijde der verdediging zal de bekende Katholieke professor dr. Hübuer van de Universiteit van Bonn als deskundi ge worden gehoord. Dr. Wehner beschouwt Kürten als een ongeneeselijke zieke, als een echte psychopaat 't Is opmerkelijk dat men op de publieke tribune iederen dag telkens nieuwe ge zichten ziet. Gelukkig dat er slechts weinig kaarten beschikbaar zijn. Nu bepaalt zich de publieke belangstelling tot het maken van foto's buiten de gerechtsgebouwen, waar enkele groepjes menschen door de tralies van het groote hek staan te turen. Er worden allerlei fantastische verhalen opgedischt over Kürten's gedrag tijdens het vooronderzoek: d"» meest onzinnige be richten doen de ronde. In werkelijkheid is de zaak heel anders: in dien tijd is Kürten een geheel ander mensch geworden, die niet meer verdient, dat men hem be schouwt als een beest, dat achter de tra lies zit. Ook voor hem ie er nog vergeving en barmhartigheid, evengoed als voor den moordenaar op het kruis, die ook eenmaal de schrik van heel de landstreek was. De voornaamste vrouwelijke getuige wordt nogmaals gehoord, want de officier van justitie wil weten, hoe Kürten zich hield, toen hij tijdens het vooronderzoek met haar geconfronteerd werd. De officier richt zich daarnaar tot het publiek in de zaal en zegd, dat Kürten door leugen of door een bezwarende zelfbeschul diging uit medelijden met deze getuige ge tracht heeft, om haar een belooning te doen toekomen, om de schade, die hij aangericht had ,weer eenigszins te herstellen. Het is opvallend, dat de politie zeer aar zelend en twijfelend, is bij het afleggen van haar verklaringen, omdat er bij het vooron derzoo k en voor de arrestatie tal van fou ten zijn gemaakt. Kürten werd door een louter toeval, door een brief, die aan ver keerd adres werd bezorgd, gearrosteerd. Bij de behandeling van het goval-Ida Reuter, die door Kürten 's nachtp met een hamer het hoofd werd ingeslagen, maakt Kürten zelfs nog eenige aanvullende bemer kingen op de getuigenverklaringen, Prof. dr. Berg gaf een uiteenzetting van de verwondingen, die Kürten het slacht offer had toegebracht. Men laat dan aan de gezworenen den aard der verwondingen zien. De schedel van het slachtoffer, die verbrijzeld is, wordt getoond. Deze demon stratie voor de rechtbank duurde zéér lang en van hetgeen verhandelt werd, was in de zaal weinig te verstaan. Op die manier had prof. dr. Berg de publieke verhandeling zeer taktvol gesloten. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De prijzen zijn terug- loopend. Vooral iin het laatst der week was zulks goed merkbaar. Zulks geldt vooral de vroege en Da rwin tulpen. Er worden ook rozen aangeboden die een matigen prijs op brengen. Betaald werd voor tulpen per dozijn: La Reine Max 0.260.30; La Reine 0.20—0.23; Rubra. Max 0.30—0.33; Couleur de CaxitiaJ 0.30ƒ0.34; Pelikaan 0.250.39. Witte Valk 0.36—0.38; Touronue d'Or 0 360.40; Cram. Rril- lant 0.16ƒ0.19; Pr. v. Oostenrijk 0.25 0.28; Theeroos 0.24ƒ0.26; Mr. v. d. Hoeff 0.40—0.44; Murilïo 0.190.23; Rose Gris-de-lin 0.180.21. Uit d<e bassen: Grand due 0.310.35; Mac Kimley 0.300.33; Fred. Moore 0.240.26; 'Rijzende Zon 0.380.42; Parma 0.240.27; Copland 0.20 0.35. Krelag 0.230.26; Proff. Ra-uwen- boff 0.240.28; Viet. d'Olirierre 0.200.25 William Pitt 0.21— 0.27; Sanders 0.170.20; Bartigon f 0.20— 0-24; Le Notre 0.200 25; Elisabeth 0.250.30. Narcissen per 100: Ornatus 0.400.45; Na-rc. per 1000: Golden Spur 1.101.30; Victoria 1.1.20; Sir Watkiu 0.80f 0.90; Empore 0.70 0.80; Lucifer 1.101.30; Sion f 0.80— 1.-. Rozen per bos van 20 stuks: Rosalaodia 0.601.— HadHey 0.751.20; But terfly f 0.601. Gemeenteraadsverkiezing. Door de le den der Anti-Rev. Kiesvereenigiug alhier zijn tot Candida ten voor den gemeenteraad gekozen de heeren Jacob Auker, G. Anker, C. van Esmond, W. Verkade, J. Metselaar, A. Peters en G. Windihorst. R0EL0FARENSVEEN. Coop. Boerenleenbank. Donderdag werd in de St. Pancratiuszaal te Roelof- arendsveen de algemeene ledenvergade ring gehouden van de Coöperatieve Boe renleenbank, aldaar. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. Groet, hij heet alle aanwezigen hartelijk welkom en zegt verheugd te zijn dat een zoo groot getal leden, n.l. 163, aan de oproeping tot bijwoning van deze vergadering gevolg hebben gegeven. Tot secretaris wordt benoemd de ad junct-kassier en tot leden van het stembu reau de heeren Joh. Bakker Hzn., J. van der Meor J.Gzn. en Adr. Elsgeest. Vervol gens heeft behandeling der notulen plaats, welke onder applaus worden vastgesteld. Hierna worden overgelegd de rekening en balans over 1930, het verslag van den toe stand der Bank over 1930 en het rapport uitgebracht door den Raad van Toezioht. Bij het verslag van den toestand der Bank over 1930 komen duidelijk uit de drukke werkzaamheden bij de Bank, maar ook de slechte toestand van cle inkomsten der tuinders. Overgelegd wordt nog een staatje van de eerste 3 maanden over 1931 met ruim 3500 boeknummers en een omzet van 1252786,25, treurig is het evenwel dat bij zulk een grooten omzet van geld met de bloembrekkerij nog zooveel verlies is geleden. Vervolgens wordt de vraag be handeld of de winst over 1930 bij do reservy zal worden gevoegd. De heer Heemskerk vraagt of hiervan niet een kleine bijdrage voor een of ander liefdadig doel kan wor den gegeven bijv. aan het Ziekenhuisfonds. De voorzitter is zeer zeker voor alle steun aan liefdadige instellingen, maar vindt dit hier toch niet op zijn plaats. Het is hoogst noodzakelijk dat de reserve zooveel moge lijk wordt versterkt en waar is het'einde als men hiermede begint? De heer S. van Ruiten Hzn. merkt op dat in deze verga dering wel een collecte ten bate van het Ziekenhuisfonds zou kunnen worden ge houden, dit wordt algemeen goedgekeurd. De opbrengst bedraagt f 44.75 1/2. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten de winst over 1930 aan de reserverekening toe te voegen. De heer E. J. Rodewijk, bestuurslid, wel ke aan de beurt van periodieke aftreding is, wordt weder als zoodanig herkozen. De heer Bast. van der Meer, periodiek aftre dend als lid van den Raad van Toezicht, wordt eveneens weder herkozen. De plaatsvervangende bestuursleden Joh. Loos en Jac. Hoogenboom worden we der herbenoemd. Van de rondvraag wordt door niemand gebruik gemaakt. Hierna sluit cle voorzitter deze geani meerde vergadering onder dankzegging aan de leden voor hunne trouwe opkomst. LEIDERDORP GEMEENTERAAD De voorzitter, burgemeester Brug, opent deze vergadering met gebed, waarna notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna worden de ingekomen stukken be handeld. Een zakelijker onderwerp volgt dan, n.l. de bestrating. De voorz. deelt mede. dat een publieke in schrijving heeft plaats gehad. Omtrent de straatklinkers is echter nog geen beslissing ge vallen, daar B. en W. nog eenige steenfabrieken moeten bezoeken; wel over de tegels en trot toirbanden. De levering hiervan is gegund aan de firma Duinker en Verruijt, te Alphen a. d. Rijn. Door B. en W. 'wordt voorgesteld: a. de vernieuwing van de brug bij den tuin van den heer J. M. de Koning en de verbete ring van den Achtbovenerweg bij de hoeve „Agthoven", op te dragen aan den heer H. D. van Osnabrugge, alhier; b. ten aanzien der verbreeding bij het hek van de pastorie der Ned. Herv. Kerk B. en W. te machtigen nader daartoe te beslissen. De verbetering van de muur bij den heer A, de Koning levert nogal eenig bezwaar op; de kosten zijn te hoog, gerekend de verbete ring, die, niet van groote beteekenis en boog- noodzakelijk is; B. en W. stellen voor, dit plan voorloopig uit te stellen Verder deelt de voorz. mede, dat men het onnoodig heeft geacht, voor het aanleggen van de straat, een publieke inschrijving te houden. Besloten wordt aan de firma de Rooy en Baars het bestratingswerk weder op te dragen. De heer Klaver vraagt, waarom met dit be stratingswerk niet wat eerder kon woelen be gonnen, naar zijn meening, zou de aanleg der 6traat een mooie gelegenheid zijn, de werkzoe kenden, nu de steunverleening door werkver schaffing ten einde is, aan werk te helpen. De voorz. wijst den heer Klaver erop, dat het werk der bestrating met zorg moet wor den overwogen. Er is een groote voorbereiding noodig, om met rijpe plannen voor den dag te komen; zoodat het zeker nog eenigen tijd zal duren, voor een aanvang kan worden ge maakt. De voorstellen worden goedgekeurd. Aan de orde is het voorstel tot aangaan van een kasgeldleening. Drie maanden geleden heeft de gemeente bij de Bank van. Ned. Gemeenten een kasgeld leening. groot 50.000 aangegaan tegen 2% De leening moet worden afgelost en daarom stellen B. en W. voor, opnieuw voor drie maanden een kasgeldleening van 50.000 aan te gaan, nu echter tegen 1.99 Aldus beslo ten. Eenige wijzigingen in de begrootingen 1930 en 1931 worden aangebracht. De veror dening tot uitvoering van art 125k der Ambte narenwet wordt aangenomen. Hierna volgt de benoeming der leden van de Schattingscommissie. Aan de beurt van aftre den zijn de heeren: N. Koot, G, Los, T. Rijns burger en L. van der Sijs. Bij stemming worden deze heeren herkozen. Het kohier der straatbelasting over 1931 wordt vastgesteld. De heer van Leeuwen vestigt er de aan dacht op, dat de termijn van Inning der straat belasting te kort valt, na het ontvangen van het aanslagbiljet. Ook zou het, naar zijn ge dachte, voor velen geriefelijker zijn, wanneer de belasting, b.v, ln termijnen zou kunnen wor den betaald. Zoo wordt besloten. De belasting moet worden voldaan vóór 1 September en 1 December. Rondvraag. De heer Klaver verzoekt, dat als de convo catie-biljetten der raadsvergaderingen worden verzonden, de «tukken, die er eventueel be trekking óp hebben, gelijktijdig ter secretarie ter inzage worden gelegd. De voorz. belooft, zooveel mogelijk aan den wensch te zullen vol doen. De heer de Graaf merkt op, dat de toegang tot het sportterrein wel water beter mocht zijn De voorz. antwoordt hierop, dat het verzoek om vergunning voor het maken van een brug getje aan de Provinc. Waterstaat is verronden. Hierna sluiting. LEIOEN AGENDA'S. NEO. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN (Secretariaat Leliestraat 7), Zondag. Ontspanning in de groote zaal vanaf 6 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 —8 uur voor de leden van <fe afd. Leiden en Omstreken. Boodsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Rechts kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de stad rijwiel stalling m het Boodsgebouw. Maandag. Cursus van den heer Tobe, Maandag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond 8 uur. Dinsdag. Grafische Studieclub. 8 uur. Dinsdag. Zitting Bestuur R. K. Bouw vakarbeidersbond St. Jozef van 7 tot 8 uur kantoor boven. Dinsdag. Leden vergadering Metaalbe- werkersboud St. Eloy, 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering St. Joris, 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering en film- vertooning voor de Bakkersgezellen St. Hubrecht, 8 uur groote zaal. Donderddag Ledenvergadering Textiel- arb. bond, 8 uur. Donderdag. Bestuursvergadering Zieken kas, 8 uur. Vrijdag. Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging Pulchri Studio 8 uur, tevens aan melden van nieuwe leden. Zaterdag s sr-hothank 7—8 aur. Sluiting kantoor precies 8 uur. Sparen voor de Reiskas van 78 uur. Bibliotheek van 7.308.30 uur. Het secretariaat van St. Raphael afd. Leiden is thans gevestigd Molenstraat 12a. Het secretariaat van St. Josef, Bouw- vakarb. afd. Leiden is thans Os- en Paar- delaan 37. Het secretariaat, van St. Paulus afd. Leiden is Alexanderriraat 33. Het secretariaat van de fabrieksarbei- dersbond is Rijndijkstraat 21. Men neme van deze adresveranderin gen goede nota. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging to doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illeo Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. 2ondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30 en van 6.30 tot 10.15; verpbebte bij eenkomst van 8.15 tot 9.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting Jozefspaarkas welke wordt waargenomen door de heeren P. van Bergen Henegouwen en P. Klein. Van 11.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. Tevens 3de Maandag der maand S.30 uur inschrijving nieuwe leden. 8.30 uur Esperanto op de bovenzaal. 8.30 uur vergadering oommissie Huis vlijt en Vaktentoonstelling. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. S.30 laatste aspirantencursue op de bo venzaal. Woensdag 8.15 uur repetitie Liedertafel Sebastian Schaeffer. Donderdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Van 8 tot 9 uur in de Bestuurskamer zitting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelin gen. Telefoon 1168. 8.30 uur Biljartcompetitie. Vrijdag 8.30 uur repetitie Symphonic Frans Schweitzer. Van 8—11 uur turnclub Oranje-Zwart. Lokaal Pieterskerkhof. 8.30 uur boekhoudctirsus. School Pieters- kerkhoftevens sluiting. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8—10.15 uur. 8.15 uur Kegelclub de Poedelaars. lederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. lederen Zondag van 1 tot 2 uur zitting van de St. Joseph's Spaarkas in de be stuurskamer. Verdere mededeelingen: Zondag a.s. Beschermfeest van St. Joseph. Viering eerste lustrum Retraiteclub. Te 9 uur in de St. Lodewijk8werk de H. Mis, waarna Plechtige Algemeene H. Communie. Na de H. Mis wordt Gez.lied van Lof en Dank bladz. 36 en na de dankzegging H. Joseph trouwe hoeder bladz. 32 gezongen, waar na in het Gezellenhuis Geracenschappelijk ontbijt» Die aan het ontbijt deelneemt geeft zich op bij den huismeester. Liede renbundel medebrengen. ST. PETRUS-PATRONAAT Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdecling Leerlingen van de St. Joscph's-Gezellen- Vereeniging Augustus 1637September 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van 8 tot 9 u. Zondag van 1—1.30 uur bibliotheek. Half 3 conferentie, contributie botalen spaarkas en ontspanning. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag 910 uur H. Mis met predikatie 1010.15 uur ontbijt; 10.1510.45 uur bij zonder godsdienstonderricht ter voorberei ding voor de 1ste H. Communie, 10.15— 11.30 uur recreatie afd. I; 66.30 uur Lof, waarna recreatie volgens gewoonte. Maandag 5.306.30 Spaarbank en biblio theek. 6.00—9.30 uur Handteekenen. Dinsdag. Geen vlecht en cartonnaire- wevk. Woensdag a.s. geen Vlecht en Kar- tonagewerk; 6.457-30 Zang; 7.308.00 I>of. van 8.00—8.30 uur recreatie afd I, II, TH afd. I tot 9 uur. Donderdag van 7.308.45 uur Lijn-, Pro jectie- en Machineteekenen. Van 8.459 uur Recreatie. Vrijdag van 7.30—6.45 uur Bouwkundig teekenen, Sloyd, van 8.45—9 uur recreatie. Zaterdag 6.00—7.00 Gymnastiek jongste nfdeeling: 7.008.00 idem hoogste afdee ling; 8.00—10.00 Recreatie, afd. T. ZITA-VEREENIGING Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten vour Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van b10.30 uur. Avondbijeenkomsten voor Duutsche meis jes op Zondag en Donderdag van 8—10.30 uur. R. K. DAMES GYMNASTIEK-VEREEN. „KLIMOP". Vrijdag. De lessen worden gegeven als volgt: 4.305.30 Kleuterstukje (meisjes van 8 tot 10 jaar). Adspiranten: 5.306.30 uur groep I 6.45—7.45 groep II. 89 uur groep III en leden. Aangeven nieuwe leden Utrechtsche Jaagpad 1. „DE GRAAL". Deze week elke avond van 7.309.30 u. gelegenheid om zich in te laten schrijven als lid van „De Graal''. Verder zijn de volgende clubs gevormd: Maandagavond S—0.30 uur: Volkszang. Reidansen, Handwerken voor de kapel, Naaicursus op de Vakschool. Woensdagavond. Tooneel, handwerken. Donderdagavond. Tooneel, handwerken en huisvlijt. Vrijdagavond: Reidansen, Handwerken. Naaicursus op de Vakschool. Zij, die nog niet precies haar ciubavond weten, kunnen dit 's avonds komen hoo- ren op „de Graal". De contributie voor de naaicursus be draagt 0.25 per avond, met een mleg- geld van 2.50. Degenen die den heelen cursus gevolgd hebben krijgen na afloop die 2.50 terug. DERDE ORDE. Heden (Zondag)avond om 7 uur Lof en Vergadering voor de leden der Derde Or de. Tevens hernieuwing der Professie, waaraan onder gewone voorwaarden een volle aflaat is verbonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15