UIT DE PERS KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAAR'1' RECHTZAKEN ZATERDAG 18 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE VAL VAN HET SPAANSCHE KONINGSCHAP. Waar de liberalen moed uit kunnen putten. Het Huisgezin schrijft: •Uit den val van het Spa-anscho koning schap put de N. R. Crt moed voor de „li beraal-denkenden". Heeft het blad zulk oen groot en goed vertrouwen in den nieuwen regeerings- vorm, in de denkbeelden der nieuwe heer- sohers op politiek, sociaal en economisch gebied Stemt de aanwezigheid van een aantal sociaal-democraten in het nieuwe kabinet het tot gerustheid, en is het van oordeel dat de actie der sovjet-handlangers thans een minder dankbaren bodem zal vinden dan onder het monarchaal bewind? Van een en ander zijn we niet. zeker, maar de voldoening van de N. R. Crt. wortelt in den val dor katholieke monar chie. Het blad verzekert, wel wat al te abso luut, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche en de Spaansche monarchie sinds de middel eeuwen de hechts te steunpilaren van de Roomsche Kerk zijn geweest; en dat, nu die beide zijn gevallen, Italië nog de eeni- ge groote Roomsch-Katholieke mogend heid onder monarchaal bewind is. Dat in Oostenrijk en in Spanje de mo narchie kon vallen „ondanks de Kerk'' noemt de N. R. Crt. een bewijs van den afnemenden invloed van den godsdienst op de politiek En dit verschijnsel acht het blad van dien aard, dat het moed kan geven aan liberaal-denkenden en anderen tot naden ken moet stemmen. Legt de N. R. Crt. tusschen de Kerk en den monarchalen receeringsvorm niet een verhand, dat niet aanwezig is? En moet van den anderen kant niet worden vastgesteld, dat de liberalen over de heele linie den monarchalen regeerings vorm hebben bestreden in de katholieke landen, met name in die landen, waar de dynastie de beteekenis, de waarde en het belang van den godsdienst voor haar volk toonde te beseffen? De zeer ouden van dagen herinneren zich, en de anderen weten het uit de ge schiedenis, hoe de liberale pers van alle landen een verwoede campagne heeft ge voerd tegen de eerbiedwaardigste monar chie ter wereld, de Kerkelijke Staten, en hoe zij heeft gejuicht, toen in 1870 het oudste en hoogste recht door de wapens van den koning van Italië werd verkracht. De geheime genootschappen. vooraan het machtigste daarvan, de vrijmetselarij, hadden de vernietiging der tijdelijke macht van den Paus op hun program, en het libeialisme, zich zelf vaak den kampioen van het recht heetend heeft met dat pro gram volkomen ingestemd. Na de Pauselijke monarchie heeft men andere katholieke monarchieën doen en zien vallen, en uit dit oogpunt beschouwd, kan het liberalisme derhalve voldaan zijn. Een andere vraag is, of de ontwikke ling der toestanden, zooals we die na den val der monarchie aanschouwd hebben en nog zullen aanschouwen, in staat is, aan de liberalen voldoening te geven? Want, niet waar, de val eener monar chie is maar een negatief resultaat; van grooter belang is hetgeen er in positieven zin op volgt. En als wij nu ervaren, dat het gevolg overal is een revolutionnaire vloedgolf, minstens onzekerheid in het bewind, ont reddering van den sociaal-financieel-eco- nomischen toestand, dan verstaan wij het niet goed, hoe in de wisseling van re- geeringsvorm voor liberale bladen een re den tot zoo groote blijdschap kan zijn ge legen. Tenzij rij er mee voldaan zijn, dat de katholieke monarchie ten val kwam en hun voldoening dus uit anti-papisme zou voortspruiten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Meisje overreden. Te Emmeu is het 3-jarig dochtertje van den heer J. T. door een vrachtauto over reden en aan de bekomen verwondingen overleden. Auto tegen een boom gebotst. Aan den Frieschen straatweg even bui ten Groningen is gisteravond een auto tegen een boom gereden. In den auto, die uit de richting Leeu warden kwam, zaten de heeren H. uit Gro ningen en W. B. uit Paterswolde. Zij wer den beiden ernstig gewond en zijn in het diaconessenhuis te Groningen opgenomen. GASVERSTIKKING TE HILVERSUM. Eén doode. Donderdagavond laat werd de drie en twintig-jarige J. ten Dam, van den beken de autohandel aan den 's-Gravenlandsche- weg te Hilversum, dood in het kantoor ge vonden. De gaskachel is vermoedelijk door ta laag branden uitgegaan, waardoor gas is ontsnapt, dat de ongelukkige tijdens zijn schrijfwerk heeft bedwelmd. Een drietal doktoren beeft nog gepoogd de levens geesten op te wekken, doch zonder resul taat. Npri/PIIQ en;0TersPanneili onrustig II UI VuUo enslapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwsöllendeen zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten jT 4180 DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Boerenwagen vernield. Op een onbewaakten overig nabij Bui- nen werd een boerenwagene bespannen met twee paarden en bestuurd door den land-, bouwer V., door een uit de richting Exteo komenden trein gegrepen. Het voertuig werd geheel vernield, terwijl een der paar den onmiddellijk werd gedood. Het an dere paard bekwam ernstige wonden. Het dier sloeg op hol maar werd later gegre pen. De heer V. bekwam geen letsel. Tusschen de buffers doodgedrukt. Op het rangeerterrein van de Oranje- NaRsau-mijn III te Heèrlerheide is gister middag de gehuwde arbeider H. N. bij het rangeeren tusschen de buffers geraakt De man werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop overleed. Het slachtoffer Iaat een vrouw en een kind achter. Verdronken. Het driejarig kindje van den heer L. G. te IJmuiden, is bij het spelen in een teil water gevallen en verdronken. Lijk gevonden. Door den Urker botter U.K. 87, schip per P. van Veen, is bij het binnenhalen van de haringnetten het lijk gevond&n van den 21-jarigen Urker visscher Sjoert Pasterkamp. die 16 Jan. j.l. met zijn beide broers op den motorbotler U.K. 260 van IJmuiden komende, bij Houtrib overboord sloeg en verdronk. Het lijk werd te Urk aangebracht. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL". Begrafenis van de slachtoffers te Maassluis. Gistermiddag werd op -de algemeene begraafplaats te Maassluis onder talrijke blijken van deelneming het stoffelijk over schot van A. van Onselen, L. M. van Sprang, J. Hennevanger, P. van der Ende, 0. Varenkamp, de vijf Maassluische vissc-hers, die het leven hebben gelaten bij de vamp van de „Noordpool", ter aarde besteld. De vijf kisten stonder onder bloemen be dolven, waaronder van familieleden en van de Maatschappij Noordpool, opgebaard in de kapel. Bij het gemeenschappelijk graf had de politie voor een ruime afzetting zorg ge dragen, zoodat de Maassluizenaren, die de plechtigheid bijwoonden, op een behoor lijken afstand werden gehouden. Onder hen, die de omgekomenen de laatste eer bewezen, bevonden zich de heeren .C. P. I. Dommisse, burgemeester van Maas sluis, de webhouders W. Richter Uit den Bogaard, en J. v. d. Spek, de gemeente se cretaris A. M. Nieuwenhuisen, J. C. School- meijer, directeur van de Maatschappij Noordpool te IJmuiden, P. S. van 't Haaf, inspecteur van de Scheepvaart te Den Haag, ds. J. van Garderen, Ned -Herv. pre dikant, ds. Bramer, Geref. predikant bei den te Maassluis, ds. Hejda te Vlaardin- gen, E. Muller vertegenwoordiger van L. Smit's en Co. Internationalen Sleepdienst en L. Kleiweg, havenmeester van Maas sluis. Nadat te 2 uur de familie zich in de ka pel verzameld had werden de kisten, waar op een zilveren plaat was gelegd met den naam van net slachtoffer en de woorden: „Drownet at sea 1 March 1931", uitgedra gen naar het gemeenschappelijk graf. Begrafenis van een slachtoffer te Scheveningem Op de algemeene begraafplaats te 's-Gra- venhage had« Vrijdagmiddag onder groote belangstelling, vooral van de zijde der Scheveningsche visschersbevolking, de be grafenis plaats van den negen en twintig- jarigen Arie Rog, een der 'eden van de be manning van den IJmuider stoomlogger „Noordpool", welke 1 Maart j.l. onder de Schotsche kust is omgekomen. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig leden van het comité, dat zich ge vormd heeft voor de overbrenging van®de slachtoffers van de scheepsramp, de heer Otto Wagenaar, als afgevaardigde van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart, zoo mede vertegenwoordigers van reederij en visscherijorganisaties. JACHT OP EEN SMOKKELAAR Door een kogel getroffen. In de omgeving van Vaals werd Woens dag door beambten jacht gemaakt op een smokkelaar, die per rijwiel over de grens was gereden. De beambten achtervolgden den smokkelaar per auto en na een wilde jacht, tijdens welke herhaaldelijk op den smokkelaar gescholen werd, gelukte het dezen te arresteeren. Met een kogel in het rechterschouderblad werd de man naar het ziekenhuis overgebracht. De smokkelwaar, bestaande uit veertig pond koffie en ca cao, benevens uit sigaretten, werd in be slag genomen. Een hangende schilder. Aan het perceel op den hoek van den N.Z. Voorburgwal en de Wijdesteeg te Amsterdam wordt door schilders gewerkt. Een dezer schilders stond gistermiddag op een opschuifbaren lader tegen den gevel. Plotseling begon de ladder te zakken en de man gleed mee tot het boveneinde van het ouderste gedeelte aan ^de plek kwam waar des schilders voeten waren. Vermoe delijk door den schok schoten zijn beenen door den ladder heen, tot aan zijn knieën. De stijlen van den ladder liet hij los en kwam daardoor met het hoofd naar bene den te hangen. Een agent van politie schoot toe. Met behulp van eenige burgers werd een twee de ladder naast den eersten gezet en wer den pogingen aangewend den man uit zijn netelige positie te bevrijden. Die pogingen hadden in zoover succes, dat men hem kon oprichten, doch niet bevrijden uit de spor ten. Wat een Amsterdammer in zulk een geval doet, werd ook hier gedaan, de brandweer werd gealarmeerd. Weldra ver kondigde een gillende sirene, dat kracht dadige hulp naderde. Een mechanische lad der, gevolgd door een motorspuit was bin nen enkele minuten aanwezig. De brand weer bracht de mechanische ladder naast den in nood verkeerenden schilder.' Een brandwacht bevestigde een gordel om het middel van den man, terwijl intusschen een drietal andere brandwachts voor het venster verschenen boven de plaats, waar de schilder hing. Een redlijn liet men zak ken, die gehaakt werd aan den redgordel. Er werd getrokken, de man kwam omhoog en stapte op den mechanischen ladder van de brandweer om langs dezen weg den be- ganen grond te bereiken. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. PRINS GEORGE BIBESC0 NEER GESTORT. Prins George Bibesco is op weg van Le Bourget naar Saigon tusschen Gaya en Allahabad met zijn vliegtuig neergestort. De prins en een zijner metgezellen lie pen lichte verwondingen op, de beide an dere inzittenden werden ernstiger ge kwetst. Om ongeveer 12 uur was het gezelschap uit Allahabad vertrokken. Het ongeluk ge beurde op weg van Moghalsarai naar Guya om ongeveer 2 uur middags. Het verongelukte vliegtuig is een Ford 5 AT. driemotorige, de C.V.—F.A.I. en ge naamd „Comte de la Vaulx", ter herinne ring aan den overleden president der Fédé- ration Aeronautique Internationale (F.A.I.), wiens opvolger prins George Bibesco is ge weest. Prins Bibesco leerde vliegen aan de Ble- riotschool te Pau in 1909. In 1910 stichtte hij de eerste vliegerschool in zijn eigen land. Sindsdien heeft hij bijna steeds zijn beste krachten aan de aviatiek gegeven. Zijn bedoeling was om met zijn Ford vliegtuig een inspectiereis te maken door Europa en Azië tot Bangkok. Hij had nog twee vliegers bij zich, majoor Bordului en luit. Beker, benevens een speciale boord werktuigkundige van de Engelsche Ford Motor Cy. De expres LondenLeeds ontspoord. In de nabijheid van Bredford is de ex pres-trein Londen-Leeds ontspoord. Voor zoover bekend is, werden twee personen ge wond. SCHIP IN HET IJS BEKLEMD. 560 man aan boord. Het stoomschip „Gensan Maroe", dat door de Sovjet-regeering was gecharterd, en aan boord waarvan zich 421 Russische visschers en 140 Japanners bevinden, heeft draadloos geseind, dat het sinds 14 April tusschen Hakodate en Kamsjatka in het ijs gevangen zit. Het schip kan zich on mogelijk bevrijden. Het verkeert derhalve in een benarden toestand, doch er dreigt vermoedelijk geen onmiddellijk gevaar, daar er ruim voldoende leeftocht aan boord is. DYNAMIET-DIEFSTAL IN DE ESCHWEILER MIJN. Vermoedelijke oorzaak der jongste ramp. Sedert de ontploffingsramp van 21 Fe bruari j.l. in de mijn „Eschweiler Reserve" heeft men op diverse plaatsen van de mijn dynamietpatronen gevonden. In verband hiermede heeft thans de officier van justi tie te 'Aken een belooning uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen, die tot opheldering der diefstallen en tot arresta tie der daders leiden. Het vermoeden is gewettigd, dat explosiestoffen, die gestolen en in de mijn verstopt waren, tot de ramp van 21 Februari, die aan 32 mijnwerkers het leven kostte, heeft geleid. Reeds op 15 Augustus 1930 werden door het rijksgerecht te Leipzig twee mijnwer kers wegens diefstal van dynamietpatro nen tot langdurige tuchthuisstraffen ver oordeeld. TREIN MET STEENEN BEKOGELD. Eén doode, tien gewonden. Uit Kaïro wordt gemeld: Betoogers hiel den in het donker een trein aan, waarin voorname personen zaten, die op weg wa ren naar 'n receptie ter eere van den Egyp- tischen premier, en bekogelden de rijtuigen met steenen. De politie kwam tusschen- beido. Een persoon werd gedood, tien per sonen werden gewond. VREEMDELINGEN-ARRESTATIES IN BELG IE. Wapens en documenten in beslag genomen. De politie heeft een inval gedaan in een vergadering van communisten te Schaar beek. Twee Italianen en een Armeniër, die in het gezit waren van bezwarende documen ten, werden aangehouden. Te Antwerpen werden zeven Italianen mer valsche papieren ingerekend. Bij een huiszoeking werden talrijke wa pen en een hoeveelheid munitie gevonden. Voorts werd op het station te Luik een Duiischer gearresteerd, die in het bezit werd bevonden van documenten inzake de Belgische landverdediging. Hij had boven dien een geladen revolver en een aantal gestolen foto's bij zich. In hoever deze aanhoudingen met elkaar verband houden, valt nog niet na te gaan. e Een vreemd geval. Uit een raam der Russische legatie le Helsingfors sprong gisteren een jonge man met bloedende handen op straat. Recher cheurs brachten hem naar een ziekenhuis. Hij verklaarde student te zijn en afkom stig uit de Russische provincie Ingerman- land. Bij het Russische gezantschap wilde hij infornfeeren naar het lot zijner ouders, die door de autoriteiten uit Ingermanland naar Noord-Rusland waren gedeporteerd. De ambtenaren der legatie echter hadden bij het onderhoud een steeds dreigender houding aangenomen, zoodat hij ten slotte door hefc venster de vlucht had genomen. In Finland, zoo wordt in verband hier mee nog gemeld, zijn de laatste dagen klachten ontvangen uit het aangrenzende Ingermanland, welks inwoners voor het meerendeel van de Finnen afstammen, over maatregelen der sovjetregeering tegén de bevolking. Oproer in een vrouwengevangenis. In de gevangenis te Lumberton (N. Ca rolina) zijn gedetineerde jonge vrouwen aan het muiten geslagen, staken haar bedde- goed in brand, wierpen met meubels naar de bewaarders en kwetsten er vijf. Met nagels en tanden vielen ze daarop de andere bewaarders en de intusschen ontboden brandweerlieden aan. Zij vochten als furies, maar werden ten slotte overmeesterd. Kindercommunie voor de kinderen van Rusland. Onze H. Vader Pius XI heeft aan de Zus ters van den Carmel te Lisieux opdracht gegeven om bijzonder te bidden voor het ongelukkige Rusland. Bovendien heeft Z. H. een gebed tot de H. Theresia van het Kindje Jesus voor het heil der zielen in Rusland met aflaten verrijkt. Naar aanleiding daarvan kwam een priester in Zwitserland, de weleerw. heer H. Deville, Rectoc van de Kapel der H. Theresia te Hermana (Genève), op de ge dachte, dat het liefdewerk van Paus Pius XI zeer zou bevorderd worden door het in stellen, onder voorspraak en bescherming der overal vereerde H. Theresia, van een algemeenen Communiedag van .alle kinde ren, ten einde Gods ontferming en bijstand af te smeeken over de Russische kinderen, wier lichamelijke, zedelijke en godsdiensti ge ellenden door iedereen gekend is. Die algemeene H. Communie zou jaar lijks, zoolang de dieptreurige toestand voortduurt, kunnen gehouden worden op den verjaardag van de eerste H. Commu nie der H. Theresia (8 Mei 1884) of op den daarop onmiddellijk volgenden Zondag. Z. H. Exc. Mgr. M. Besson, Bisschop van Lausanne, Genève en Fribourg, heeft het plan van zijn priester goedgekeurd. Aan het vriendelijk verzoek om daaraan in Ons Bisdom bekendheid te geven, wordt bij deze gaarne voldaan. Tevens bevelen wij aan, het voorbeeld van den Zwitserschen priester te volgen en op den 8sten Mei of den daarop onmiddel lijk volgenden Zondag een kindercommunie te houden. t JOANNES. „St. Bavo". Bisschop van Haarlem. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Maandag geen audiëntie verleenen. VOLVETTE GOUDSCHE BOERENKAAS Het vetgehalte. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat: Is het den minister bekend, dat de Utrecht- sche en Zuid-Hollandsche kaasproducenten zeer klagen over het door de regeering be paalde hooge vetgehalte in de volvette Goud- sche boerenkaas, die voor uitvoer bestemd is, en dat de groot-exporteurs van die kaas kla gen over het veelvuldig voorkomen van „knij perig, bitter, grootgaterig en blindheid wat een gevolg is van de nieuwe methode van be reiding, welke noodzakelijk gevolgd moet wor den om dat hooge vetgehalte te bereiken? Is de minister bereid, deze klachten te onder zoeken en zoo spoedig mogelijk aan de alge meene wenschen van die boeren en de kaas- eporteurs tegemoet te komen door het voorge schreven vetgehalte van die kaas te verlagen? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, da» de vaststelling van de minimum vetgrens voor vol vette Goudsche boerenkaas niet de onverdeel de instemming heeft gehad. Dat in deze thans van een algemeene klacht van de kaasprodu centen zoude mogen worden gesproken, is hem echter niet gebleken; mededeeling, waaruit zulks zou zijn af te leiden, hebben zijn depar tement niet bereikt. Hij merkt overigens op, dat bedoeld vetge halte na nauwgezette overweging in 1926 werd vastgesteld op 46 pet in de droge stof voor Goudsche kaas, bereid op de boerderij uit volle melk door aangeslotenen bij de kaascontrole onder rijkstoezicht. Deze kaas wordt van het rijksmerk voorzien, onverschillig, of zij a! of niet voor uitvoer is bestemd. Den ondergeteekende heeft onlangs een klacht bereikt van de Nederlandsche Vereeni- ging van Kaashandelaren over kaasgebreken, als in het tweede gedeelte van de eerste vraag worden genoemd. In hoeverre de zoogenaamde nieuwe methode van bereiding hiervoor aan sprakelijk zou kunnen worden gesteld zal door onderzoek moeten worden uitgemaakt. Dat vorengemelde methode noodzakelijk ge volgd zou moeten worden om de bovengenoem de vetgrens te bereiken, kan op grond var de ambtelijke deskundige adviezen niet worden toegegeven; bij iedere doelmatige bpwerking van normale melk kan aan den gestelden eisch worden voldaan. Ondergeteekende heeft reeds vóór ^enigen tijd de vorengenoemde klacht van kaashande laren ter fine van advies 'oegezonden aan een commissie, ingesteld op initiatief van den Bond van kaasproducenten, waarin ook de kaashan del zitting heeft, en welke zich in het hijzon der met het instellen van een onderzoek naar de hierbedoelde kaasgebreken bezighoudt. Ge melde klacht is voorts bij ambtelijke deskundi gen in ernstig onderzoek. Van het resultaat dezer onderzoekingen zal het afhangen jf, en zoo ja, op welke wijze aan gegronde klachten kan worden tegemoet ge komen. DRIE ZWEEFTUIGEN VOOR DE ALG. NED. ZWEEFVEREENIGING. In Augustus een kampement te Noordwijkerhout. Onder voorzitterschap van den heer L. A. de Lange werd gisteren in hotel Brink- mann te Haarlem de tweede algemeene le denvergadering der Alg. Ned. Zweef-Ver- eeniging gehouden. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten drie toestellen, type Zögling, bij de Koolhoven vliegtuigfabrieken te Rotterdam te bestellen. Deze zweeftuigen nfoeten tusschen 1 en 15 Juli afgeleverd worden. Onder groot enthousiasme der leden ontvouwde de voorzit er het ontwerp van inrichting en regeling van een groot kam pement te Noordwijkerhout voor de maand Augustus. Gedurende deze geheele maand zal men daar een zweefopleiding kunnen ge nieten, onder leiding van den bekenden of ficier-vlieger hr. Sandberg, die zich spon taan hiervoor beschikbaar stelde. De inteekening tot deelname aan dit kamp staat open tot 15 Mei a.s.; de kam- peerkosten bedragen ƒ17.50 per week voor elk lid. Verder werd besloten de contributiën, die momenteel 7.50 voor personen tot en met 20 jaar, en 15.voor ouderen zijn, na 1 M e i te verhoogen tot resp. 10.en 20.— Algemeen wordt verwacht, dat zich vele nieuwe leden zullen aangeven aan het se cretariaat Jelgersmastraat 34, te Haar lem, om nog dit. jaar te kunnen profitee- ren van deze nieuwe, gezonde sport. Door de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart zijn brevetten voor motorloos vliegen ingesteld, die door de deelnemers aan het zomerkamp kunnen gehaald worden. Aan het slot van de vergadering maak te de voorzitter melding van het. feit, dat naar alle waarschijnlijkheid, door do Fede ratie van Amsterdamsche Middelbare scho len een zweeftuig, onder leiding van de technische afdeeling der Alg. Ned. Zweef- Vereeniging, gebouwd zal worden. Dit zweeftuig, eenmaal gereed, zal dan het bezit der A. N. Z. V. worden, terwijl de bouwers een gratis opleiding in het zwe ven bij de Alg. Ned. Zweef-Vereeniging krijgen HAAGSCHE POLITIERECHTER. De niet verschenen juffrouw L. P., te N i e u w v e e n, heeft den onderwijzer der R. K. school, aldaar, den heer H., uitge scholden voor „snotneus". Het U.M. eischte wegens eenvoudige beleediging 15 boete subs. 15 d. hechtenis, waartoe de politie rechter haar veroordeelde. Het O. M. eisohte voorts tegen den niet verschenen J. A. v. d. B., die in 1930 ten nadeele van zijn patroon den boterhande- laar P. v. d. T. te Zoetermeer, een geldkistje inhoudende 700 ontvreemde, met het oog op een door het Leger des Heils uitgebracht gunstig reclasseerings- rapport, drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De politierechter wees dienovereenkom stig vonnis. Verd. wordt onder toezicht ge steld. Moordaanslag door een psychopaath Voor de Haarlemsche Rechtbank stond de 24-jarige A. v. d. S. terecht, die beklaagd was, dat hij te Haarlem op 22 Januari j.l. Grietje B. met een mes in den rug heeft ge stoken. In den morgen van 22 Januari is v. d. S. de slaapkamer van genoemd meisje bin nengekomen, liep op haar toe en gaf haar een steek. Verd gaf voor een grief tegen de fami lie B. te hebben, maar blijkt achterlijk te zijn. Het O.M. eischte na het getuigenverhoor een gevangenisstraf van 4 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, die ook ongeveer 4 maanden bedraagt en onvoorwaardelijke ter beschikking-stelling van de regeering. Dr. Mees noemde beklaagde een psychopaath. Mr, van Dam vroeg verpleging van beklaagde in een gezin en terugzending van de zaak naar den rechter-commissaris voor een nader onderzoek Uitspraak over acht dagen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10