UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS ALLERLEI VRAGENBUS VRIJDAG 17 APRIL 1S31 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Subsidie Tijdens dc werkeloosheidpe- riode van dezen winter zijn door de regee- ritig steunregeLen vastgesteld, volgens wel- ke regelen of voorwaarden de gemeenten voor een dee der uitgekeerde gelden voor werkverschaffing aJs steun, restitutie dier gelden konden krijgen van de regeering. Voor het vaststellen dier regelen deed de gemeente reeds aan werkverschaffing Ech ter stond het niet vast of ook voor deze nitkeermg restitutie zou worden verleend. Thans is van de regeering bij het gemeente bestuur bericht ingekomen dat ook voor bovengenoemde uitkeeringen, dais vanaf 22 December 1980, steun vanwege liet Rijk wordt verleend. Overbevolking. Uit officieele bron ver nemen we. dat de bewaarschool, waar ran .sinds lang beleend is dat deze veel te klein is, meer en mceir blijkt niet aan redelijk te stellen eischen te voldoen. Aan ruim 30 aanvragers voor plaat sing van een kind kon ook niet worden voldaan, waaruit opge maakt kan worden dat de school overbe volkt is en maatregelen om in een en ander te voorzien, niet overbodig zouden zijn. De school is bovendien .op de kruising waar deze staat een verkeersobstakel. Tuinbouw. Het begint er nu naar uit te zien dat we werkelijk in de Lente zijn. De narcissen staan in bloei, de hyacintken gaan kleuren en ook de vroegste toilpensoor- ten zeggen het U, dat de bloemendagen naderen. Van vele peroeelon vroege en Darwintulpen valt ten aanzien van het. ge was nog al wat aan te merken. Deskundi gen geven de schuld aan het natte najaar en de vele regens in de wintermaanden. Het zal op de kwantiteit leverbaar ongetwij feld van invloed zijn Het planten ran vroe ge aardappelen is weer afgeloopen. De uit- geplante oppervlakte zal waarschijnlijk kleiner zijn dan vorige jaren. De financieee uitkomst ervan 1930 leidde daartoe en het plantgoed was diit voorjaar bijzonder sohaarsch en duur. Slooping groot-Badhotel. Na de gehei me zitting van den raad op Woensdag avond .11. zijn te 11.30 de deuren weer ge opend Teen is door B. en W. voorgesteld over te gaan tot slooping van Groot-Bad hotel met verdere opstallen en aanhoorig- heden. De discussies hierover hadden reeds plaats gehad in de geheime zitting die van 30 tot- 11.30 daiurden. Het voorste] ran B. en W. is hierna aangenomen metS7 stemmen, de bekende Katwijksohe cijfersI NOOTDORP. Kiesvereeniging. Deze week hield de R.K. Kiesvereeniging een be.angrijke leden vergadering in het café „De Zon'" van den heer C. M. SLuije. Deze vergadering werd door 62 leden bezocht. Ook de zeereerw. heer A. G Rhee was aanwezig. Op verzoek van den voorz., den heer P. J. v. d. Sonde, opende de zeereerw. heer Pastoor deze bij aankomst met den C-h ris tel ijken groet, en heette de aanwezigen van harte welkom. Spr. sprak ook een dankwoord voor deze zeldizaam goed opkomst, en memoreerde, dat dit een zeer belangrijke vergadering was, waarin stemming plaats heeft, tot samenstellen der candidatenkjst voor de а,s. ge-meenteraadsverkiezing. Hiervoor gaf spr nog te kennen, dat. een ieder behoorde te stemmen volgens zijn Katholieke belan gen, en dat het eveneens veel waard is, personen te stemmen, welke voor deze functie gechikt zijn. Aan deze stemming hebben 62 leden deelgenomen, waarvan 5 ongeldige stemmen leverden. De uitslag wa« 1. A. A. Tetteroo met 455 punten; 2. A. C. v. d. Helm met 447 punten 3. L. de Vree- de met 421 punten; 4 C. A. Koot met 402 punten; 5. P. J. v. d. Sande met 3S3 punten; Th. Lindeman met 325 punten 7. L. v. d. Meer met 307 punten; 8. Q A. de Yreede met 278 punten; 9. A. H. Jansen met 205 punten; 10. B. v. Sohie met 257 punten; 11. P. v. Lochum met 226 punten. LEIDERDORP. Landstorm. Woensdagavond had in 't gebouw „Irène" een propaganda-avond plaats v. d. Landstorm. De voorz., de heer K. Brug opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom inzondor dominé Veldhoen, de reserve-majoor Boots, den len luit. Karres, secretaris van 't Land stormgeweest en nog verschillende officie ren. Spr. zeide, dat door het initiatief van den plaatselijken leider, den heer J. Pee reboom, men er toe was gekomen om deze vergadering bijeen te roepen om de land storm in deze gemeente weer op te richten. Spr. gaf daarna het woord aan dominé Veldhoen, die een prachtige uiteenzetting gaf van de buitengewone vrijwillige land storm. Spr. installeerde tevens dc com missie van den buitengewonen landstorm en spoorde ten slotte de jongemannen aan lid dezer vereeniging te worden. Daarna werd 't woord nog gevoerd door majoor Boors, .die 't nut van den Vrijwilligen Landstorm in een paar woorden prachtig uiteenzette. Ook werd 't woord gevoerd door den len luitenant Karres. De voorzitter bedankte do heeren voor hun prachtige redevoeringen. Eenige inte ressante filfs werden vertoond. De avond werd opgeluisterd door piano- en vioobnu- zick door de heeren W Demmendaal en A. v. Klaveren. Aan het eind van den avond •odankte de voorzitter allen voor hun op- omst. ALPHEN AAN DEN RIJN Jongetje aangereden. In de Prins Hen drikstraat werd gistermiddag een plm. 5-jarig zoontje van den landbouwer v. d. A. door een wielrijder aangereden, waardoor het kind een vrij ernstige bloedende hoofdwonde bekwam. Per auto werd het kind naar dr. G. gebracht, die heelkundige hulp verleende. Auto-ongeluk. Gisteravond omstreeks 10 uur passeerde onze plaatsgenoot v. d. H. per auto de Kanaalweg, toen plots door onver- kaarbare oorzaak de auto in den kant raakte, over den kop sloeg en gedeeltelijk in de sloot terecht kwam. Op zijn hulpgeroep werd v. d. H., die enkele verwondingen aan het hoofd had opgeloopen, uit de auto bevrijd. De auto die zwaar werd beschadigd ,werd nog dcnzelf- den nacht gelicht. Liefdadigheid. Het bestuur der afdeeling Alphen van het Centraal Genootschap voor Kinder Herstel- en Vacantiekolonie heeft van een onbekende een gift ontvangen, groot 200 Gevesti gd: van 's Gravenhage: C. J. Wortman, Oudshoornscheweg 130 Rotter- damb: J. van Loon, Oudshoornscheweg 20 Utrecht: A. van der Weerd, boekdrukker, Hor tensiastraat 23 Alkmaar, J. A. Hansen, Hooftstraat 138a 's Gravenhage: J. E. Moe- ne wed. van J. W. van Zwieten, Brittenrust- straat 8 Leiden: J, C. C. Hendriks, Vinke- buurt 46 Bodegraven: J. Postma en gezin, veeh.kn., Westkanaalweg 12 Stolwijk: J. Anker, Oudshoornscheweg 106 Muiden: H. van Leeuwen, ijzerwerker, Gouwekade 34 's Gravenhage: G. van Reenen, Stationsstraat 42 Rijnzaterwoude: P. Schellingerhout, Wil lemstraat 14 Nieuwkoop: W. Bruijnis, dienst bode, Julianastraat 93 Houten: A. J. van der Kreeft en gezin, spoorwegarb., Dwarsstr. 9 Franeker: H. Mulder en gezin, los arbei der, Hoorn 448 Boskoop: A. van Egmond, Grijpensteinstraat 30 Waddinxveen: A. Bur ger echtg. van A. Blanken, Groeneweg 27b Assen: J. Vogel, kappersbed., Pr. H.drikstr. 27b Vertrokken: naar Epe (G.): J. E. van Burck Leiderdorp: H. Borst Bergen op Zoon: A. J. -Verhage Nieuwkoop: J. G. Boxce Voorschoten: H. J. Verdonk Utrecht, J. P. Coenstraat 48: P. Ph. Fils Haarlemmermeer: C. Hoogeveen Rotterdam W. Brakshoofden Rijswijk: kinderen Men- ges Groningen, OosCersingel 50: P. M. J. Schmal Oegstgeest: P. S. Steehouwer Voorburg: K. Nieuwkoop Haarlemmermeer: J van Halm. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten. Terugontvangen in de le helft der maand April 1931: Br. Binnenland: 1. A. L. Nout, Rotterdam, porte restante (niet afge haald). 2. N. Z. Voorburgwal Amsterdam (on volledig adres); 3. J. v. d. Wel, Beerensteeg, Overschie (onbekend) Briefk. Binnenland: 5. K Kansen, Heerenstraat 85, Den Helder (on bekend); 6 J. Zwaard, Middellaan 13, Leiden (onbekend). Briefk. Buitenland: 7. K. Eids- holz, Essen. AARLANDERVEEN Volksbond. Woensdagavond vergaderde in het localiteit van den heer W. v. d. Berg de R.K. Volksbond alhier. Na opening door den voorz. werd bet bondslied gezongen, waarna de secretaris de notulen voorlas, waarop geen aanmerkingen worden gemaakt. Door den geestel. adviseur wordt dan een woord van dank gebracht aan het bestuur voor de welge slaagde wijze van propaganda voor de Volks krant. Bij de mededeeling maakt de voorz. be kend, dat voor de groote demonstratie te Utrecht een regelingscommissie is aangesteld, n.l de heeren Jac. Aartman, N. A. Groen in 't Woud en A. G. Luiben. Naar de centrale raadsvergadering zal ditmaal geen afgevaar digde worden benoemd. Voorts wordt medege deeld, dat de penningmeester der afdeeling, door vertrek uit de parochie, vaarwel moet zeggen. In diens plaats wordt gekozen de heer A Honout. Vervolgens wordt een kascommis- sie benoemd voor het nazien der boeken, be staande uit de heeren J. Poelwijk, P. Mol en C. Vink. De staat der finan<;ën der begrafenis- vereen. „St. Tobias" wordt goedgekeurd. De geestel. adviseur brengt hulde aan den penningmeester, den heer J. Keizer, die sinds 13 jaar, d.i. van de oprichting der vereeniging af, deze functie met de meeste verzorging ver vulde. Spr. hoopt dat de nieuw-gekozen pen ningmeester zijn sporen zal volgen en moedig de nog ieder lid aan vooral bij te wonen de meeting te Utrecht. Bij de rondvraag bedankte de heer Keizer den geestel. adviseur voor de genoegelijke be stuursvergaderingen en nuttige adviezen, die hij met zijn medebestuurders genoot in de huis kamer van den pastoor. Spr. zegt allen een hartelijk vaarwel. Hierna sluit de voorz. de vergadering. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 1.11 op. HAZERSWOUDE Geboren: Petrus Carolus z. van C. J. Ver tegaal en A. M. den Biggelaar Hendrik Berdina z. van A. van Reeuwijk en G. van Veen Theodora Maria d. van B. J. van Meurs en G. van der Heiden Jacobus Ge- rardus z. van G. A. van Amsterdam en M. A. Bleijswijk Leendert Adriaan z. van B. van Elswijk en A. W. Dekker Johannes Leonar- dus Antonius z. van H. J. Borst en A. M. v. d. Haas Joanna Wilhelmina d. van B. Kraan en J. H Borst Margaretha Johanna d. van H de Kort en A. K. van Luijk Heierdina d. van E. van Beek en Ph. van Mullem. Ondertrouwd: M. A. W. de Groot 29 j en J. J. Fase 24 j. J. C. de Vogel 26 j. en E. v. d. Starren 29 j. Overleden: F. Kapteyn den Bouwmees ter 79 j. geh. met G. Windhorst W. F. Louwers 12 j. M. Terlou 43 j. geh. met A. de Knecht. KOUDEKERK Kiesvereeniging. Woensdagavond verga derde de R.K. Kiesvereen. in het café van den heer Lieverse alhier, ter bespreking van de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. De vergadering werd door den voorz., den heer F. Zwartjes, geopend. De notulen worden ge lezen en door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. Een uit de vergade ring benoemde commissie adviseerde tot goed keuring van deze bescheiden, terwijl de voorz. den penningm. dank bracht voor zijn accuraat beheer. Daar bij het volgende punt bleek, dat op de candidatenlijst slechts een aanbeveling was geplaatst, n.l. het aftr. lid den heer A. J. Lie verse, werden hieraan nog een tweetal candi- daten toegevoegd en wel de heeren A. Zuijd- wijk en S. Pennings, die hun candidatuur als plaatsvervangers lieten welgevallen. Als no. 1 komt dus voor A. J. Lieverse (aftr.), no. 2 A. Zuijdwijk en no. 3 S. Pennings. Nadat bij de rondvraag nog wérd gewezen op de noodige propaganda voor de a.s. ver kiezingen, werd de vergadering met den chr. groet door den voorz. gesloten. Gevallen. De fabrieksarbeider N. de Jong, werkzaam op de pannenfabriek van den heer Jac. Oppelaar, kwam gistermorgen ten gevolge der gladheid, zoodanig van een loop plank te vallen, dat hij zich bezeerde en een gekneusde schouder opliep en voorloopig zijn werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. Dr. Vlaanderen alhier verleende geneeskun dige hulp. Gevonden. Bij de gem.-politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden bos sleutels van een motorfiets of auto. Geboren: Johanna d. van F. Leltx en S. van Klaveren. WOERDEN Liefdadighcidsuilvoering. Het R. K. Da meszangkoor „Zanglust" en het Kinderkoor .Zingende Jeugd" gaf Woensdagavond een liefdadigheidsuitvoering, welke reusachtig ge slaagd is. Wat wij in onze aankondiging hier van schreven is geschied. De avond is een suc ces geworden. En wel een van de grootste suc cessen, die bovengenoemde vereeniging in ha^r tienjarig bestaan heeft mogen boeken. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld, terwijl nog eenige vragers naar kaarten, teleurgesteld moesten worden weggezonden. De altijd gezellige stemming, die bij deze uitvoeringen nooit gemist wordt, was weer aanwezig. De zeereerw. heer pastoor opende met een kort hartelijk welkomstwoord, waarna onmid dellijk het kinderkoor begon met de afwerking van een gedeelte van het programma, dat uit acht nummers bestond. Men moet 't hooren om hiervan te kunnen genieten! i^len merkt dan tevens, dat de heer Onneweer met zijn clubje één geheel is, dat zich geeft om te uiten wal ip de liedjes leeft. Bijzonder mooi, en bij het publiek vielen zij erg in den- smaak, waren .,De Klepperklompjes' „De pastoor zijn koe", en „Kom Marietje en als slot een potpourri van leutige kinderwijsjes. Als weleer waren de nummers voor het programma, uit te voe ren door het dameskoor, met zorg gekozen. Er prijkten o.m. op „De Wilgen" van Nic. Ha- zendonk, de „Avondcantate'' van Cathr. van Rennes, „Schaarsliep van Chris van Beek en de „Kikker-cantatevan Hennig. De vertol king hiervan was bovenal juist en gevoelvol. Het bleek genoeg, dat dit ten zeerste gewaar deerd werd door de aanwegigen, door het her haalde applaus. Het hoogtepunt van dezen avond was onge twijfeld de na de pauze opgevoerde operette: „De Betooverde Poppen" in drie bedrijven van mej. Dina Auping. De maakster van deze kinder-operetle heeft hiermede iets gegeven, wat wel eenig in zijn soort is. Wie weet, dat kinderen wel de beweeglijkste „schepseltjes" ziin, begrijpt, wat een moeite en inspanning het moet gekost hebben om ze gedurende ge- ruimen tijd zoo onbeweeglijk stil te doen staan, en de rei, vervuld, door mej. W. Edgar, heeft hier een taak volbracht, die zeker niet de minst lichte was. Waarvoor haar alle hulde toekomt! De aankleeding der poppen was su bliem. De schittering der costuums bracht de zaal in verrukking. Gevoegd bij zang en mu ziek was het een streeling voor oor en oog. Men leefde mee, men vergat zijn omgeving onder den indruk van het bekoorlijke. Een on vergetelijk tafereeltje was in 't tweede bedrijf de tooverfee met de poppen in het bosch, waarvan het slot de dans en het afscheidslied. De rollen van tooverfee, mejuffrouw en Rika werden op zeer verdienstelijke wijze vervuld resp. door Marie Peerdeman, Marie Boon en S Blok. Het was niet te verwonderen, dat na het laatste bedrijf het gordijn herhaaldelijk moest worden opgeschoven voor de toejui chingen. Namens bet kinderkoor werd door den heer Onneweer aan' mej. Edgar een fraaie eiken houten leunstoel als geschenk aangeboden, terwijl de directeur van kinder- en dameskoor vereerd werd met een prachtige fruitmand. De zeereerw. heer pastoor sprak tenslotte een dankwoord, ook namens bet Armbestuur tot beide koren, hun directeur, de heer S. P. On neweer, pianisten, viol'sten en fluitist, alsmede de regisseur van de operette, mej. W. Edgar. De uitvoering wordt op Maandag 20 April herhaald, in het Patronaatsgebouw. Aanvang half acht. Hierheen gaan is genieten! Emmabloem-collecte. De Emmabloem- collecte, vorige week, alhier, Rietveld, Bar- woutswaarder cn naaste omgeving gehouden, heeft in totaal opgebracht 335.48Naast den dank aan hen, die een bloempje kochten, mag hier zeer zeker een woord van lof aan de meisjes, die zich zoo dapper geweerd hebben bij den verkoop, niet onthouden worden. ZEVENHOVEN Geboren: Martinus z. van G. Hoogerwerf en W. A. Duikersloot. Ondertrouwd: G. Tibben jm. 27 j. van Dederasvaart en S. Verburg jd. 20 j. NIEUWVEEN. Stille Omgang. Dinsdag te half acht had in het café der Gebrs. Bezuijen een ledenvergadering plaats van het Genoot schap van den Stillen Omgang, afdeeling Nieuwveen. Aanwezig waren pl.m. twintig leden, als mede de zeereerw. heer F. J. van Nes. De waarn. voorz., de heer P. Heemskerk opent de vergadering met de Chr. groet en betreurt de geringe opkomst. Een ver blijdend teeken noemt spr. het, dat de vereeniging in twee jaar tijd een ledental van 71 heeft, buiten de adspirant-leden en donateurs. Volgt verslag van den secretaris en pen ningmeester, welke beide worden goedge keurd. Aan ontvangsten staat 100.56; uit gaven 64.35 en blijft oen batig saldo ad 36.23. De heeren A. J. v. d. IJssel en C. van Vliet, worden ip de controle-commissie benoemd, die kas en boeken in stipte orde vinden. Wegens bedanken van den heer J. Roo- vers als voorz., moet verkiezing van een nieuw bestuurslid plaats hebben. Geko zen wordt met 12 van de 19 stemmen, de heer A. J. v. d. IJssel. Het reglement wordt vervolgens be sproken. De statuten zullen gedrukt wor den en gratis aan de leden verstrekt. Bij de rondvraag komt de reisgelegen heid naar Amsterdam ter sprake. Aller wensch blijkt fce zijn, bet reizen er trein en niet per bus. Stappen zullen in die rich ting gedaan worden en het volgend jaar hopen we het zoover te hebben. Het bestuur trekt zich dan even terug ter verkiezing van een voorzitter. Met groote meerderheid wordt de heer van der IJssel benoemd, die zijn functie aanneemt- De vergadering wordt dan op de ge bruikelijke wijze gesloten. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij uit. betrouwbare, bron vernemen, wenscht de heer J. Augustinus, thans wethouder, niet. voor nieuwe candidaatstelling voor de Vrijheidsbond in aanmerking te komen. De heer E. H. Vossepoel, die op de derde plaats komt op de candidatenlijst der Christ. Hist. Unie, heeft voor die plaats bedankt. Naar de missie. In het klooster „St. Lucia" te Benne- broek, Moederhuis der Eerw. Zusters Francisanessen, had Woensdag een af- scheidspleehtigheid plaats voor de twee naar de missie op Sumatra (Fort de Cocq) vertrekkende zusters Ignatio (E. J. van Wessem), jaren lang hoofd der St. Lucia- scholen te Haarlem, en Villanova (M. J. Tuynker) uit Wychen. Onder een. plechtig Lof sprak rector H. v. d. HeuveUde missie-zusters toe. Na af loop vereenigden zich de zusters in den tuin bij de verlichte Lourdesgrot, om er den zegen van Maria af te smeeken. St Clemensretrait&nbuis te Noordwijkerhout. 1922 Mei Meisjes 6.50; 2326 Mei Mannen en Jongelingen 6.50; 2629 Mei Meisjes 6.50; G9 Juni Mannen en Jongelingen 6.50; 9—12 Juni Gemeente werklieden 6.50; 1316 Juni Jonge Da mes 10.— 1619 Juni Politiebond 6.50; 2023 Juni Meisjes 6.50: 2730 Juni Ge huwde mannen van Schiedam e.a. plaat sen 6.50; 47 Juli Mannen en Jongelin gen 6.50; 1114 Juli Mannen en Jonge lingen 6.50; 1417 Juli Dames Midden stand 10.1821 Juli Mannen en Jon gelingen 6.50; 2124 Juli Meisjes 6.50; 25—28 Juli Mannen en Jongelingen 6.50; 14 Aug. Onderwijzers 10. Zij, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te wenden tot de Directie van het Retraitenhuis te Noord wijkerhout. (Telefoon 6048). Honden lusten geen sigaretten. De Brusselsohe professor Tournade houdt zich gedurende anderhalf jaar be zig met het onderzoek naar de giftig heid der nicotine. Daartoe gebruikte hij 30 honden, die hij de arme dieren door specia'e toestellen sigarettenrook liet inhaleeren. Hij gebruikte daarvoor drie populaire Fransche -'raretten-mer- ken. In den aanvang liet hij de honden slechts een halve sigarette per dag, la ter echter een heele of anderhalve inha leeren. Direct bespeurde hij de werking van het vergif op de verschillende organen. Twee van de dertig honden overleefden het genot van een halve sigarette niet; zij stierven na een week aan algemeene vergiftiging. De overlevenden kregen zenuwstoor nissen. Sidderend stonden zij op hun poo- ten en doodsangst was bij dit eigenlijk wreed e spel in hun oogen te lezen. Het bloedonderzoek toonde een verhooging van het suikergehalte van 25 tot 100 pet. Na een uur echter waren alle vergifti gingsverschijnselen verdwenen. Na korten tijd herhaalde de professor de proef op deze arme dieren met een hee'e sigarette. Weer stierven twee die ren. Bij de derde poging stierf weer een hond. Het, resultaat was dat vastgesteld kon worden: bij gebruik van één sigarette sterven vijf van de dertig honden. DE GEHEIMEN BIJ HET DRESSEEREN VAN DIEREN. Het geleerde zwijn. Hanen kraaien op be*el. De be leefde gans. Clowns zijn tegenwoordig de groote mo de en toch zijn er enkele der voornaamste onder hen, die reeds lang en ten onrechte vergeten zijn. Zij hebben n.l. tegenover Grock, de Fratelinni's, Carow, de Rivels, Chaplin e.a. het nadeel dat ze niet meer in leven zijn. Dat is helaas altijd uit don booze, ook voor de klassieken onder de klassieken. Een van hen, en wel, een der voornaam ste onder de clowns van alle lijden en vol keren noemde zich- nooit clown Hij nam den titel aan van „manage-satyricus" ofwel arena-satyricus en werd als zoodanig be roemd en waarlijk met recht, maar hij was niets anders dan een clown, zij het dan een die een humoristische geest bezat, zooals slechts zeer enkelen. Het was een Rus, Anatoli Durow ge naamd. Noch in de manege, noch in het bierhuis heeft Durow ooit van zijn hart een moordkuil gemaakt, ook niet, wanneer po litieagenten, met wie hij den spot dreef, de ooren spitsten en hem op de hielen zat. Slechts door machtige protectie moest Durow aanhoudend aan gevangenisstraf, en hoogstwaarschijnlijk aan een' wandeling naar Siberië ontsnappen. Deze olown liet zich eens bij gelegenheid den lOen Augustus 1924 in Budapest, waar hij in het circus Behetow zijn dieren opvoerde interviewen. Wat hij toen ver telde was al» het ware een les in de kunst, zekere dieren voor do manege of het too- neel af te richten. Durow zei: „Er zijn verstandige en dom me menschen, er zijn ook verstandige en domme dieren. Evenals ieder mensch niet geschikt is om te studeeren, is ieder dier dit niet om gedresseerd te worden. De hoofdvereischte, voor iederen dres seur is dan ook het vermogen of en waar voor een dier aanleg heeft. Daarna hoe men het voor dit werk gebruikt. Hij moet weten dat de aap een geboren koorddanser is en uitstekend geschikt om gymnastische toe ren te verrichten, terwijl de zeehond een puik jongleur is en de poedel een voortref felijk rekenmeester is, of dit kan worden. Bij het onderricht geldt als basis: een dier mag nooit geslagen worden. Het dier denkt er dan alleen over na, hoe bet de sla- .gen kan ontkomen en nooit wat men van hem wil. Alleen met liefde kan men de dieren tot gehoorzaamheid brengen. Wan neer ik het dier tot het bewustzijn heb ge bracht, dat het zijn lievelingskostje krijgt, zoodra het gehoorzaamt, dan heb ik hot gedresseerd. Vandaar, dat het zwijn, een der vraatzuchtigste beesten, zoo gemakke lijk te dresseereu is. Als ik het zwijn met koek lok, dan danst het in verloop van twee weken een wals. Voor voeder doet het dier alles. Het doet om zoo te zeggen nog eens extra zijn best om nog een hapje meer te verdienen, dan hem eigenlijk toekomt. Hij is dus vooruitstrevend, zooals dat ook on der de menschen het geval is. Moeilijker om te behandelen dan het zwijn is b.v. de haan. Voor den schitteren den vroolijken Duitsehen hanen-dresseur, Jan Clermont, uit Aken is nog niet zoo heel lang geleden een grafmonument opgericht. Of hij hu zijn hanen volgens de methode van Durow africhtte, is niet uitgemaakt. Deze verklaarde: „Om een haan te lee- ren om op commando te kraaien is een buitengewoon geduld noodig. De haan kraait dan ook nog alleen, wanneer hij er zin in heeft. Daar hij onder het kraaien niet bij den dies'seur komt, moet deze zich reeds in alle vroegte met den haan bezig houden, meestal bij het eerste morgenkrie ken, hoe zwaar hem dit vaak ook valt. Hij gaat dan voor den haan staan en zegt ern stig met gebiedende stem: „Nu, kraai eens, haan!" De haan doet het ook, doch niet omdat het hem bevolen wordt, maar wan neer hij er juist op dat oogenblik zin in heeft. Nu komt het toevallig voor dat do haan direct na het commando, kraait. Di rect krijgt hij een extra vetten wox-m tot belooning. Langzamerhand, niet direct, maar einde lijk en ten langen laatste toch bemerkt de haan, dat hij een lekker beetje krijgt, wan neer hij het bevel opvolgt. Maar dat duurt toch gewoonlijk wel ongeveer 9 maanden. Met een gans ging het eens gemakkelij ker: zij maakte een buiging voor een der grootvorsten. Het was nog in Rusland, dat op een Woensdag een grootvorst een loge voor zich liet reserveeren tegen 's Zater dags. Op den bewusten Zaterdag echter waggelde een gans door de loge van den grootvorst, die driemaal een buiging maak te. Den volgende dag kwam er bevel, dat Durow bij den grootvorst op audiëntie ver wacht werd en wel direct: „Den heelen nacht heb ik er over nagedacht, hqf die gans kon weten, wie ik was." Hoe speelde Durow dit klaar? Deze maakt een buiging en verklaarde: „Ik zette gedurende den voedertijd drie dagen achter elkander het voeder onder de loge van den grootvorst, 's Zaterdags kwam de gans boog o.> de gewone plaats om bij den voerbak te komen. De plaats was leeg. Misschien heb ik het niet goed gezien, dacht de gans en boog nu voor de tweede en derde maal, toen droop zij ontstemd af. En boven zat de grootvorst verbaasd te kijken. Hij lachte toen hij deze wonderlijke ge schiedenis gehoord had". V raag: Iemand is door den rechter veroordeeld om do schade door een auto aanrijding te betalen. Hij wil echter niet betalen. Hoe moet ik handelen om hem tot betaling te dwingen? Antwoord.: Wend u tot een deur waarder.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6