UIT DE OMGEVING VRIJDAG 17 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen Correspondent). Dusseldorf 16 April 1931. Vierde dag. Na. afloop van do vermoeiende zitting van gisteren ontmoetten wij een der meest bekende Duitsche Jesuieten, dr. Horst maan, een der voornaamste leiders der Duitsche Jeugdorganisaties, met wien wij liet genoegen hadden een onderhoud te mo gen hebben over het Kürfceri-proces, van paedagogisch standpunt bezien. Het proces tegen Peter Kürten heeft te recht in breede kringën groote bezorgd heid gewekt, omdat het voor jouge men- schen een groot gevaar met zich- brengt. In de laatste jaren n.l. is de gerechtszaal en alles wat daarin verhandeld wordt over de geheele wereld sterk op den voorgrond getreden. Het is derhalve zeer begrijpe lijk dat de ouders en opvoeders der jeugd, zooals onderwijzers en priesters, die zi'c-h van him verantwoordelijke taak ten volle bewust zijn, altijd meer bezwaar maken te gen de sensationeele berichtgeving over hetgeen zich voor de rechtbank afspeelt. Ook in het Kürten-proces komen die duis tere machten sterk naar voren. De rechter lijke macht heeft daarom tot taak ook in de gerechtszaal het zieleleven der jeugd te beschermen en te verdedigen en er voor te zorgen dat ook daar de goddelijke wetten en geboden tot hun recht komen. Want in de ziel van den jongen mensch kunnen de eigenaardige bijzonderheden die zich in de gerechtszaal voordoen, als gevaarlijke bacillen voortwoekeren, hetgeen tot zeer noodlottige gevolgen kan leiden. Dr. Horstmann veroordeelde heel sterk die bepaalde geestesstrooming in Duitsch- land, die bij den moordenaar Peter Kür ten alles tracht te verontschuldigen en goed te praten. Dat is absoluut verkeerd en vooral voor ons opgroeiend geslacht zeer verderfelijk. Onze meening, die wij reeds eerder weer gaven, dat er bij de behandeling van het Kürten-proces zeer belangrijke dingen op het spel staan, werd door dezen katholie ken priester en bekwaam paedagoog als volkomen juist beoordeeld.' Pater Horstmann deed zeer duidelijk naar voren komen, dat er zeer hooge eischen gesteld moeten worden aan de Duitsche wijze van rechtspraak, die de ze delijkheid niet mag ondermijnen dóór Kür ten boven de wet te stellen, omdat hij" zijn gruwzame misdaden misschien begaan heeft in een toestand, die wij op het oogen- blik «nog niet in haar ganschen omvang kunnen overzien en beoordeelen. De jeugd lain in de rechtszaal heel veel kwaad lee- ren. Deze geleerde priester was er ten zeer ste over verheugd, dat de Katholieke Pers in Holland haar taak zoo goed begrepen heeft, doordat zij alleen datgene gebracht heeft wat noodig is, zonder daarbij de be langen der jeugd door hare berichtgeving te benadeelen. Want het ontvankelijk ge moed van jonge menschen wordt zoo ge makkelijk beïnvloed, niet alleen door ro mans, detective-verhalen, bioscoop (het geen ook door Kürten zelf voor dé recht bank weer werd toegeschreven, dat hij juist door het lezen van die prikkellectuur zoo sterk in de slechte richting gedreven werd) maar ook door datgene, wat in de gerechts zaal vaak zoo in geuren en kleuren be schreven wordt. Men moet het niet onder schatten, dat de internationale pers voor dit proces zooveel belangstelling betuigt: daaruit blijkt toch, dat in het proces tegen Kürten een geval behandeld wordt, dat in de wereldliteratuur haar weerga nog niet gevonden heeft. De geleerden, die juist ab normale menschen bestudeeren, hebben tot nog toe geen dergelijk geval gekend: dat is het geheel nieuwe element in deze ge rechtsverhandeling. En uit deze feiten groeien voor de jonge menschen, die be lang stellen in alles wat de moderne tijd met zich brengt, juist die groote gevaren voor hun zieleleven, wanneer zij al die kleine bijzonderheden uit dit proces ver nemen. Dit proces is vooral gevaarlijk voor die klasse van jonge menschen, die inner lijk reeds met de zedewetten gebroken heb ben, die geen strijd meer voeren tegen hun verderfelijken hartstocht, die overal hun passies vrij spel laten en alles toegeven, die alleen nog trachten om hun schande voor t publiek en voor den wereldlijken rechter te verbergen. Voor hen is een sensationeel verslag van een Kürten-proces koren op hun molen, en zij zouden graag door dit proces bewezen zien, dat zij er niets aan kunnen doen, dat ze zoo zijn. Dat is een uitgemaakte zaak. Er zijn duistere mach ten genoeg, die er voor werken om vrij spraak te krijgen voor dergelijke menschen, die zij ziekelijk aangelegd noemen, zoodat zij niet ten volle verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor hun daden, vooral nu van zekere zijde een wetenschappelijke tint aan deze theorieën gegeven wordt. Als deze richting steeds meer veld zou winnen, dan was binnenkort iedere rechtspraak over bodig. De mensch moet zijn begeerten on derdrukken en over zich zelf heerschappij Een internationaal gezel schap. Voor 2000 gulden telefoontjes. Peter Kürten bekeerd? Hij spreekt een generale biecht. Wat tie Aalmoezenier van de gevan genis ons vertelde. Een Congres der Aalmoezeniers in Mei 1931. Een onhebbe lijke opmerking van den Pre sident der Rechtbank. Dronken en vanuit de dans zaal in den dood. Ons on derhoud met een der meest bekende Psychiaters. Naar de oplossing van het Psycho logisch raadsel. Op een conferentie van diplomaten kun nen moeilijk meer gasten van allerlei na tionaliteit vertegenwoordigd zijn, als aan de talrijke perstafels in deze geïmprovi seerde rechtzaal te Dusseldorf, waar het proces-Kürten behandeld wordt. Onze col lega van de Matin staat met een vertegen woordiger van Reuter te praten, en een journalist uit Zweden redeneert heel druk met de leden van de Engelsche Gommis- sie voor strafzaken over de moeilijkheid van de bewijslevering. Zoodra de pauze aanbreekt vluchtten de persmenscken naar de telefooncellen en enkele minuten later vliegt het nieuws over de wereld, naar Berlijn, Boedapest, Londen, Parijs, Stockholm, Lissabon, Amsterdam enz. Tot nog toe werd er reeds voor meer dan 2000 gulden uitgegeven aan telefoontjes! Kürten in het middelpunt? De beklaagde heeft een geweldige strijd te voeren met zich zelf. Zijn verdediger staat hem trouw ter zijde, zoodat -het wel den schijn moet wekken, dat Kürten als een tooneelspeler op de planken moet ko menDe voorzitter tracht het getuigen verhoor zoo snel mogelijk te doen verloo- pen. Hij zou graag voor Dinsdag klaar zijn, zoodat dan het vonnis zou kunnen worden geveld. Kürten zit weer in zijn houten afraste ring: het is zoo moeilijk om hem goed in het oog te kunnen houden, want van alle zijden valt er evenveel licht. Hij bladert voortdurend in de duizend getikte foliovel len, en hij leest op iedere bladzijde het woord moordenaar. In Duitsohland moet aan den beklaagden een afschrift worden verstrekt van alles wat hem ten laste wordt gelegd. Kürten luistert aandachtig naar ieder woord van de getuigen, die steeds nieuwe bewijzen aandragen voor zijn zware schuld. Wij kennen den levensloop van Kürten: een verwaarloosde jeugd, gevangenisstraf, diefstal, het leven van een vagebond, weer diefstal en gevangenis, en dan de eene moord na den anderen. En hij was nog meer van plan. Het spel met menschenle- vens was begonnen. Het leek wel dat alle duivels in hem waren losgebroken. Heeft deze man dan op zijn levensweg nooit de genade ontmoet, nooit een vriendelijke leidsman gekend? Heeft Kürten nooit een mensch tegengekomen, die invloed had op zijn zieleleven? Stond de beklaagde steeds onder den drang om vergelding te moeten doen, om zich te wreken op de maatschap pij en de menschen? In deze zaal wordt de eene eed na den anderen afgelegd: telkens wordt God tot getuige geroepen en er is nergens een kruisbeeld te zien. Dit gerecht zal een von nis over Kürten uitspreken en hem toch niet vonnissenDe straf die tegen hem zal worden geëisoht, wordt ooor de ver schillende artikels van het Wetboek be paald. En toch moet men den moed heb ben om Kürten ook in een nieuw daglicht te zien. Want er is een nieuw gezichtspunt: na een wild en misdadig leven komt hij plotseb'ng tot de bevinding, dat hij heeft gedwaald: hij is geheel ontnuchterd.... wij bedoelen Peter Kürten heeft zich bekeerd! Is dat mogelijk? Is er onder al de des kundigen in deze zaal één die ons dat kan verklaren?.... Of is er hier een sluw opzet in het spel, dat door de verdediger begon nen is?Kürten, een moordenaar, een mensch, die zwaar schuldig is, zou gered zijn als hij deze laatste waarheid kon be wijzen en voor de wereld aannemelijk en geloofwaardig maken. Wanneer Kürten op dit punt de waarheid spreekt en werkelijk bekeerd is, dan moge hij gerust geoordeeld worden, onverschillig hoe ook het vonnis dan zal uitvallen Vandaag waren wij weer in de gelegen heid enkele deskundigen te spreken in de moordzaak-Kürten, n.l. de gevangenis-aal moezenier, die met de zielzorg in de gevan genis te Dusseldorf is belast, en die ons nog de volgende bijzonderheden mede deelde. Kürten krijgt thans alle kranten, die hij zelf verlangt, om daaruit te vernemen wat de buitenwereld over zijn proces zegt. On geveer veertien dagen geleden heeft Kür ten een generale biecht gesproken. Zijn biechtvader en zielzorger heeft een groeten invloed op hem gekregen en stelt in hem het volste vertrouwen. In al de sensatio neele persberichten, die over Kürten ver schenen zijn, staat niets medegedeeld over de werkelijke gebeurtenissen die zich in Kürten's zieleleven hebben afgespeeld, en die alleen aan zijn biechtvader bekend zijn. De klacht van Peter Kürten tegen het bestaande strafsysteem is aanleiding ge weest, dat de katholieke aalmoezeniers van de gevangenissen in Rijnland en Westfa- len besloten hebben om in de volgende maand te Dusseldorf en Congres te hou den, om met de ook in Holland zeer be kende dr. Bergmann uit Kleef te beraad slagen over de verschillende kwesties in het bestaande strafsysteem. Het is nog van belang te weten, dat men eerst van plan was om het Kürten-proces te doen houden in de katholieke kerk van de gevangenis te Dusseldorf, maar de ka tholieken vonden zulks zeer bezwaarlijk: ten slotte hebben zij, met heel veel moeite van den minister van Justitie te Berlijn gedaan gekregen, dat het proces op een andere plaats zou worden behandeld Voor de publieke tribune worden slechts enkele kaarten uitgegeven: daarom moeten de liefhebbers reeds 's morgens om drie uur gereed staan. Er dat gebeurt lederen dag opnieuw! Wij zag^n twee meisjes nieuwsgierig zitten luisteren-* ze kunnen 18 of 22 jaar geweest' zijn. Wat moeten die nu komen doen? Niets dan sensatie! Ten slotte moet ons nog een opmerking van het hart. Toen de laatste vrouwelijke getuige, die Dinsdag vertrok het m. s. NIJVERDAL van Salomon's Shipping van Rotterdam naar Londen en opende hiermede een nieuwe lijn op de Britsche hoofdstad. De schepen zullen voornamelijk worden ge bruikt voor groenten en fruitvervoer van het Westland naar de Covent Garden Market in Lenden. Het M. S. Nijverdal in de Lekhaven te Rotterdam.. vandaag aan het woord kwam, verklaarde, dat zij Kürten nog nooit had hooren spre ken, maakte de verdediger de veronderstel ling, dat deze getuige de verhandelingen volgde om Kürten eens te hooren, hetgeen voor de President van de Rechtbank aan leiding werd, om zich ten opzichte van Kürten de volgende opmerking te durven veroorloven: „U zoudt haar een keer kun nen zeggen: „Jufrouw, mag ik u naar huis brengen?" Een dergelijke opmerking past niet in deze zaal: zij is absoluut misplaatst en zij werd in de zaal met verbazing en veront waardiging aanhoord! Algemeen wordt verwacht, dat a.s. Dins dag het vonnis zal worden uitgesproken. Het getuigenverhoor leverde weinig nieuwe gezichtspunten: alleen werd er door een der getuigen een verklaring afgelegd, die door Kürten beslist ontkend werd en wat waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat tegen dezen getuige Kornblum een rechtsvervolging zal worden ingesteld. Achtereenvolgens werden behandeld de moord op Rudolf Scheer, die op 13 Februari J929 vermoord werd: Scheer was dronken en stond zeer ongunstig bekend: zoo is hij de eeuwigheid ingegaan. Oorspronkelijk had men gedacht dat Scheer door een auto overreden was. Ook het geval van Maria Hahn is droe vig. Vanuit een danszaal, waar pleizier en ongebondenheid heerschte, gaat zij mee en valt als slachtoffer van Kürten's moordlust. Haar laatste statie voor haar dood was een danszaal! Bij het naar huis gaan worden we nog voorgesteld aan de bekende psychiater prof. dr. Hübner uit Bonn. Hij heeft Kür ten zeer lang onderzocht, maar tot nog toe bleef Kürten voor hem een psychologisch raadsel. Toch hoopt deze professor door een vergeliikende methode dit raadselachtige geval tot oplossing te kunnen brengen Henricus Zeestraten, t Giste-r overleed alhier de heer H Zee straten, in leven lid van het Kerkbestuur der Parochie van St. Joseph. De overledene die slechts kort ziek was, bereikte den ouderdom van 71 jaar. Met den heer Zeestraten is heengegaan de laatste der leden van het Kerkbestur van St. Joseph, die van de oprichting, voor ruim 15 jaar, de Pastoors van de parochie ter zijde stonden. Zeestraten was een een voudig man. die niet veel sprak, maar die met degelijke adviezen, die immer wel doordacht waren, veel gedaan heeft voor de Kerk en well in de moeilijkste jaren tot nu toe. Maandag heeft de plechtige uitvaart plaats. Hij ruste in vrede. SASSENHEIM. Gemeenteraadsverkiezing. In de ge houden vergadering van de Kiesvereeni- ging der C. H. partij is de candidatenlijst opgemaakt als volgt: K. W. van Breda (aftr.), G. Dannijs, J. P. Oudshoorn, R. Hofstra, Jac. Nieuwen- huis, Jac. Oudshoorn, Jac. Bouwmeester, L. v. d. Voet. De heer A. v. d. Voet (zit tend lid) wenscht niet meer.in aanmerking te komen. Aanbesteding. Voor rekening van den heer L. Ph. Bisschops alhier, is aanbesteed het bouwen van pen bloembollenschuur en bijkomende werken aan de Poslwijkka- dc alhier. Ingeschreven weixl als volgtD. I er- gunst, Lisse 4200.— G. Daudey en Co., Lisse 3774.—; S. Strijk, Heemstede 3S50K. W. v. Breda 4272.— Gebr. van Nieuwkoop 1281.C. Meiman 4275.— E. J. Dijkstra 4818.— Th. Reeuw ijk 4065.— M. en A. van Breda f 3990.Gebrs. Meeuwisseu 3928. A. van Duin en Vink, Noordwijk 4345. en A. van Nieuwkoop 1541. Waar geen plaatsnamen vermeld, allen in Sasseuheim. De gunning is aangehouden. VOORHOUT. INZEGENING VAN HET „ST. AGNESGESTICHT". Nadat de inwijding plaats had gehad vereenigden de genoodigden zich aan den lunch, waaronder de volgende toespraken werden gehouden. Het eerst werd liet woord gevoerd door den Pastoor, die namens de algemeen Overste de genoodigden welkom toeriep. Hij bracht dank aan den hoogeerw. heer Deken Borsboom voor de inzegening van de gebouwen en voor de reeds gedane in wijding van de Kapel. Voorts sprak hij woorden van dank uit aan de Inspectriee van he; Bewaarschool- onderwijs, den Inspecteur van het L. O. en a. d. Bisschoppelijken Inspecteur, die allen hunne volle medewerking hebben verleend om tot de stichting van de scho len te geraken, alsmede aan het College van B. en W. voor hun werkzaam aandeel in deze stichting. Voorts bracht hij de erkentelijkheid over van de zusters aan het Kerk- en Armbestuur, aan den heer Bots. als hoofd van de wijkverpleging, aan den heer P. L. van der Hulst, die als par ticulier zooveel in het belang van de stich ting heeft gedaan. Hij riep een speciaal woord van welkom toe aan reetor Roozen als vertegenwoordiger van de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool. Ten slotte bracht hij hulde aan den Architect, den heer J. J. M. van Halteren uit 's-Hertogenboseh, aan den aannemer Lieshout te Utrecht, die dit gebouwencomplex ontwierp en op bouwde. Hierna feliciteerde Pastoor namens de parochie de zusters met do totstandkoming van de plannen on hij sprak den wensch uit, dat deze stichting moge komen tot een groote bloei. De hoogeerw. heer Deken Borsboom feliciteerde de zusters eveneens met deze grootste stichting. Ook deze spreker hoop te, dat de scholen zoowel als het gesticht een groote bloei moge tegemoet gaan, het geen in het belang is van de R. K. Jeugd van Voorhout en van do ouden van-dagen die hun intrek ongetwijfeld zullen nemen in het gesticht van Voorhout. De Burgemeester verklaarde, dat door deze stichting Voorhout een groote veran dering heeft ondergaan. De gebouwen sie ren het dorp Voorhotit meer dan het oude zusterhuis met school. De stichting is met vele moeilijkheden gepaard gegaan, doch ten slotte heeft men dan ook een schitterend gesticht voor ouden van da gen en zusterhuis verkregen. De stichting van de scholen is in het belang van het onderwijs, omdat hierdoor meer gerief en betere lokalen zijn verkregen. De ge heele stichting acht spreker in het belang van de gemeente. Inspecteur Baak releveerde het be lang van de stichting der L. O. scholen in het verband met dat onderwijs cn felici teerde de zusters met de keurige en mooie school voor het lager onderwijs. Inspectriee, Mej. Houbar, prees de keu rige bewaarschool en verklaarde, dat dit het voorbereidend lager onderwijs zeer zeker ten goede zou komen. Zij sprak hare voldoening er over uit, dat het gem.bestuur de vergoeding p. leerling had gebracht van 5 op 10.per leerling per jaar, waar door het onderwijs zoo hoog mogelijk kon worden opgevoerd. De heer J. L. Nijssen sprak namens het R. K. Armbestuur.: Hij feliciteerde de Zus ters met het totstandkomen van het ge sticht en verzekerde, dat de R. K. Armen van de hun geboden gelegenheid tot huis vesting van hare armen, zeer zeker gebruik zou maken. De heer W. van der Laan hield een keu rige en fijne rede. waarin hij in beeld spraak bracht de bloemen en deze beeld spraak in figuurlijken zin ojxlischte tot een bouquet en aanbood aan de algemecne overste. De heer P. A. vgn Reisen, feliciteerde de zusters en de gemeente niet de aan winst van het gesticht. De Burgemeester bracht namens de «1g. Overste dank aan den zecreerw. lieer Pastoor, voor zijne bemoeienissen in de totstandkoming van de stichting. Dr. Bots bracht zijn dank over voor de keurige gelegenheid, we'ke voor de R. K. wijkverpleging was geslicht cn feliciteerde de Zusters met de stichting. De Alg. Overste dankte den heer Van der Laan persoonlijk voor zijn rede, welke hij in zoo'n mooie en keurige vorm, had gehouden. Hiermede was de inzegening van het ge bouwencomplex ten einde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Korenbond „St. WiHibrorclus". Donderdagavond hield de Korenbond ..St. WililLbrordus" gevestigd te Wassenaar cn waarbij zijn aangesloten de zangkoren der parochies „Goede Herder" te Wassenaar, „S-'tWild" te Wassenaar, St. Laurentius-' te Voorschoten, „St. Jeroen" te Noord-wijk. St. Joannes li-w tiwl" ie Katw>':k aan -1 mi Rijn en „St. Willi" te Oegslgeest haar jaar vergadering in het gebouw „St. Wiltibrord" te Oegstgee-st. De voorzitter de Z.E.W. heer Pastoor C. Tholenaar van Wassenaar St. Will, open de de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom inzond er de heer Hhtbiiruk uit Den Haag, doe do verga dering zou vergasten op een demonstratie met gramophoonplaten waarop Greg, ge zangen uitgevoerd door de Patere van So- lesmesen van Vennaay. In het jaarverslag van den secret ..ris werd gememoreerd, dat de Bond staat aan den vooravond van zijn eerste lustrum. Tevens weid in herinnering gebracht het Gouden Priesterfeest van den Voorzitter, door den Bond op zoo grootseho wijze in het afgeloopen jaar gevierd. Het financieel verslag van den peiniin- mee9ter, den heer M La-keraan te Voor schoten, gaf een batig s'ot aan van 87.85. Tot verificateurs w-erden aangewezen de heeren C. G. J. Alkemade ie Noord wijk en L. v. Don veren te Oegstgecst, welke com missie bij monde van eerst .genoemd e tot vaststelling van de rekening adviseerde. De penningmeester mocht. d«n dank der ver gadering inoogsten. Tot vice-president word herkezen pastoor J. C. H' M. Schiphorst te Katwijk aan den Rijn. Bij de rondivra'ag kwam de vraag naar voren hoe het lustrum zal worden gevierd. Het bestuur kreeg op dracht het programma hiervoor uit tc werken. Dan verkreeg de lieer Hatting het woord voor zijn demonstratie. Met groote aandacht werden de vele gezangem-aangehoord. De heer Hattink gaf bij meerdere platen een beschouwing. Aan het s'ot van de demon stratie merkte de heer Hatting nog op, dat re zangers nu niet moesten denken dot een uitvoering van het. Grcgoriaansch, zooals dab hedenavond gehoord was, door hen toch niet mogelijk wa.s. In de kloosters zijn al len ook niet even muzikaal doch gewone menschen, al zullen ze als religieuzen met de pnaciijk van liet Gregoriaansch meer vertrouwd zijn. Het komt er voornamelijk op aan om het wi'len meeleven, zier in de gezangen in te leven, liturgisch te loeren voelen. Pastoor Tholenaar dankte de aanwezi gen voor hun opkomst en inzonderheid den heer Hattinik voor het gebodene op dezen avond en sloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze Het was een mooie en leerzaan o avond. Te Nijmegen werd het 40-jarig bestaan van de KOLONIALE RESERVE gevierd. Door de Xijmeegsche burgerij wordt aan het corps een vaandel aangeboden. De commandant de Koloniale Re serve leest liet Kon. Besluit voor waarbij het nieuwe vaandel ge lijk gesteld wordt met de \aandels van de corpsen in Ned. Indië. (edt. Overste Barends).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5