UIT DE PERS SPORT Financiën en Economie VRIJDAG 17 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 OPLICHTERIJEN VAN PSEUDO-PRINS Vele millioenen buitgemaakt. Jarenlang deden te Boedapest steeds vasteren vorm aannemende geruchten de ronde, volgens welke in of altans in de on middellijke nabijheid van de Hongaar- sche hoofdstad een geweldig casino zou ver rijzen, waar de ,jeunesse dorée" der poesta naar hartelust zou kunnen gokken. Ten slotle werd inderdaad een naAm- looze vennootschap met een kapitaal van 15.000.000 dollar opgericht, met niets dan klinkende namen in het bestuur. Voorzit ter van den raad van commissarissen was een graaf „von und zu", een stuk of wat „Majoratshcrren'' bevonden zich onder de leden van den raad, die voorts werd gecom pleteerd door eenige oud-ministers, gepen sioneerde veldmaarschalken, enz. Maar al len zonder uitzondering werden in de scha duw gesteld door den directeur-generaal, prins Joseph Piemonti-Massath, preten dent naar den Poolschen koningstroon. De prins kendo Boedapest al sinds een kwart eeuw op zijn duimpje. Hij was er namelijk geboren en wel als zoon van een wasch- vrouw in een achterbuurt, maar dat bleek den gedupeerden pas veel te laat. Enfin, de „prins" huurde in de voor naamste wijk een keurige flat, in afwach ting dat, naar hij verklaarde, zijn paleis gereed zou zijn. Voor den prins van den bloede openden zich de deuren van den „Hochadel" en, wat voor Piemonti-Mas- sath feitelijk heel wat belangrijker was, ook die der bankiers en industrieelen zonder slag of stoot. Zoo kwam de Majestic A.-G. tot stand, een naamlooze vennootschap voor den bouw en de exploitatie van het casino en toen de premier, graaf Bethlen, op een vraag van een der oppositioneele afgevaardigden moest bekennen, dat be sprekingen over zulk een speelbank in- daar werden gevoerd, vocht men letterlijk om de aandeelen der Majestic A.-G. Langen tijd bleef het bij vage geruchten, tot eindelijk de minister van Financiën schriftelijk aan de maatschappij liet vra gen, nauwkeurig de voorwaarden te mo gen vernemen, waarop prins Piemonti Mas- sath bereid zou zijn, het plan van een casi no tot verwezenlijking te brengen. Gewa pend met dit ministerieel^ schrijven liep de „prins" debanken en industrieele mag naten af en aldus trommelde hij naar schat ting een millioen of vijf in zijn zakken. Ieder wilde graag zijn geld beleggen in een maatschappij, die onmiddellijk na opening der speelbank reeds „minstens 15 a 20 pet." zou uitkeeren. Wel was een der geldgevers dwaas ge noeg om berouw te krijgen. Hij eischte zijn geld, luttele 50.000, terug en toen de prins hem de deur van zijn flat zijn pa leis schoot maar langzaam op wees, liep hij naar de politie. De hoofdcommissaris zelf kwam buigend als een knipmes ten huize van den rtoonpretendent eens naar het gevalletje informeeren, maar Piemonti Massath wierp nonchalant een pak bank papier op tafel, 50.000 en nog een lapje van 1000 extra, als vergoeding voor den geldgevers voor diens doorgestanen angst, naar hij smalend opmerkte. Dat hij een uurtje te voren een goedgeloovig bankier van 100.000 had ontlast, was een pikante bijzonderheid, die hij den hoofdcommissaris tactvol verzweeg. Over een onnoozel bedrag van 10.000 gulden struikelde hij ten slotte, voor welke som hij aan een alleraaidigste tooneclspeel- ster aandeelen in de Majestic A.-G. had verkocht. Ook de tooneelspeelster had be rouw. Ook zij wilde haar geld terug hebben en toen de „prins" ondanks het woedend gekijf der dames aan dezen eisch niet vol deed, was zij heelmaal niet aardig meer. Zij liep hals over kop naar de politie en weer zag de hoofdcommissaris zich genood zaakt rillend en bevend den zwaren tocht naar het prinselijk flat te ondernemen. Maar eensklaps verloor de „prins" de zelibeheersching, waarover hij zoo lang had beschikt.' Op de eerste vraag van den hoofdcommissaris barstte hij in tranen uit en bekende, een oplichter, een heel dood gewone oplichter te zijn. „Arresteer me maar", jammerde hij. „Ik ben mijn zenu wen allang niet meer meester. Geen hal ven cent heb ik in huis. Met den Poolschen troon heb ik niets uitstaande. Ik ben geen prins en ik heet ook niet Piemonti-Mas- sath, doch doodeenvoudig Joseph Massath. En ik ben geboren in Boedapest, waar mijn moeder haar heele leven lang waschvrouw is geweest." De man was zoodanig van streek, dat hij naar een krankzinnigengesicht moest wor den overgebracht. Na veertien dagen bleek hij hersteld te zijn en thans vertoeft hij in het huis van bewaring in afwachting van zijn berichting. Maar intusschen tracht heel Boedapest een oplossing te vinden voor het psycholo gisch raadsel, waarom Joseph Massath, hoewel hij er jarenlang voor in de gele genheid is geweest, zich niet met een aan tal millioenen naar het buitenland uit de voeten heeft gemaakt, doch kalm te Boe dapest is gebleven, zoolang tot het spel Verloren was „Tel." JONG BELGISCH GELEERDE VERDWENEN. Door fascisten vastgehouden? De heer Leo Moulin, doctor in de wijsbe geerte van de universiteit van Brussel en doctor in de letteren van de universiteit •van Bologna, is verdwenen, op het oogen- blik, dat hij enkele dagen geleden met een groep Brusselsche professoren Italië zou verlaten, waar zij op studiereis waren ge weest. Zijn gewezen studiemakkers beweren, dat hij te Milaan door de fascisten wordt gevangen gehouden en zij hebben een pro testvergadering uitgeschreven, om het ge val publiek te behandelen. Het ministerie van buitenlandsche zaken werd van .het verdwijnen van dr. Leo Mou lin op de hoogte gebracht. INBRAAK BIJ GRIEKSCH-KATHOLIE KEN BISSCHOP. Voornamelijk documenten gestolen. Te Lemberg is gisteren ingebroken in de woning van den Grieksch-katholieken bis schop Buczek, terwijl deze in de kerk de Mi9 opdroeg. Er zijn verscheidene belangrijke docu menten gestolen, o.a. de correspondentie van den bisschop mefden nuntius te War schau; met de ledeu van zijn geestelijkheid enz. Aangezien bijna geen geld wordt ver mist, neemt men aan, dat de diefstal om bizondeie beweegredenen is geschied. De vermoorde missionaris-Arons. Naar uit Hankow gemeld wordt, werd het lijk van den onlangs vermoorden Bel gischen missionaris, Arons, gevonden op den oever van een rivier bij Patoeng. Roofmoord op een oude vrouw. Naar eerst thans gemeld wordt,, heeft Maandag j.l. te Lankau in Sleeswijk-Hol- stein een gruwelijke moord plaats gehad. Een dief was de woning van een 78-jarige vrouw, die van haar rente leefde, binnen gedrongen en had zich van haar geld mees ter gemaakt, üm alle sporen van zijn daad uit. te wisschen stak hij den inboedel in brand, waardoor de oude vrouw ten gevolge van verstikking om het leven kwam. De dader is nog niet gevonden. Een uittocht uit Amerika. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Amerika meent het departement van arbeid te Washington, dat het getij der im migratie gekeerd is, en dat meer personen de Vereenigde Staten verlaten met be stemming naar Europa dan omgekeerd. De correspondent der „Morning Post", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, deelt mede, dat de immigratie in Februari tot een minimum teruggebracht was. Slechts 3.147 vreemdelingen zijn op quota- passen toegelaten, tegen ruim 13.000 een jaar geleden, en ruim 17.000 in 1929. Deze vermindering is het gevolg van de weige ring van consulaire visa, behalve in uitzon derlijke omstandigheden. Bovendien worden thans maandelijks 1500 personen, die het land op onwettige wijze binnen gekomen zijn, „gedeporteerd", terwijl 200 per maand vertrekken met tege moetkoming in de passage-kosten. Deze politiek maakt deel uit van het re- geeringsplan tot vermindering der werk loosheid en tot zuivering van het land van ongewensohte elementen. Vlucht van het Duivelseiland. Te Port of Spain (Trinidad) zijn opnieuw zes vluchtelingen van het Duivelseiland aangekomen, die hebben medegedeeld, dat er een organisatie bestaat om gevangenen uit de strafkolonie te bevrijden. Een circusjongleur in tie vierde dimensie! Bij een circus, dat te Boekarest zijn ten ten had opgeslagen, vervoegde zich een jongleur, die om een kort engagement ver zocht, daar hij wat geld wilde verdienen, om naar Amerika te kunnen gaan.Het contract werd gesloten en den volgenden dag trokken door de straten van de Roe- meensche hoofdstad eenige clowns te paard, die groote borden bij zich droegen met den naam van den welbekenden jong leur Rastelli. Achter dien naam was echter wijselijk een vraagteeken geplaatst. Daar in de variétéwereld een vraagtee ken de beteekenis heeft, dat de optreden de zeer mysterieus is en zijn kunsten bui tengewoon magisch, had niemand er erg in, dat de directie van het circus een val- schen Rastelli in de arena voerde. Ook de inleidende redevoering van den directeur droeg er niet toe bij het publiek op de hoogte te stellen van de ware identiteit van den artist, die overigens ook niet bij de directie bekend was, want de leider van het circus kondigde onder veel fanfa- ronnades aan, dat hij er in geslaagd was ten koste van zeer groote financieele offers den beroemden Rastelli te engageeren (de optredende artist verdiende zes gulden per dag) in zijn succesnummer: „De vier de dimensie". Onder kletterend applaus van het over volle circus trad Rastelli naar voren en verzocht vier heeren uit het geëerde pu bliek voor zijn vierde-dimensieproeven op het tooneel te komen, Rastelli ver zocht den heeren hun oogen te sluiten en diep adem te halen en ondertusschen deed hij grepen in de lucht en bracht het gegre- pene in de zakken der heeren. Hij trok cir kels over de vesten en strepen over de lapels. Toen was Rastelli als door een wonder verdwenen. In ademlooze span ning zat het publiek te wachten, de span ning verminderde, verdween en werd on geduldig. bij de geëerde vier vierdc-demen- sie-heeren van het geachte publiek zelfs ongerustheid. Zij begonnen zichzelf tc be tasten en ontdekten, dat hun portefeuilles, horloges, kettingen enz. verdwenen waren. Een algemeen geroep om den directeur begon, doch ook die man was wanhopig, want Rastelli was met de ontvangsten van dien avond verdwenen. De avond, die zoo goed was ingezet dank zij het optreden van Ras'.elli eindigde in een belangrijk deficit, want de directeur moest de entree gelden terugbetalen, de beroofde heeren schadeloos stellen en was bovendien de ontvangsten kwijt. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdagmorgen te 11 uur. Afwezig wagens ongesteldheid wethouder P F. Veelenturf; met kennisgeving de heer D Buitenhuis. Voorzitter is de burgemeester, de heer J. van der Meulen. De voorz. opent de vergadering met ambtsgebed. De secrettaris de heer B .den Braver leest de notulen die onveranderd worden goedgekeurd en vastge steld. De voorz. doet mededeeling van de ingeko men stukken, w.o. missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de begrooting dienst 1931. Missive van Ged. Staten tot her ziening en aanvulling jaarwedde van burge meester, secretaris en ontvanger. Schrijven van B en W. van Koudekerk, houdende mededee ling, dat met de gestelde voorwaarden door den Raad inzake den bouw van brugwachters- woningen rekening zal worden geehouden. Deze stukken worden voor kennisgeving aan- Benoeming onderwijzeres. Aan de orde komt: benoeming van een on derwijzeres aan de openbare lagere schooi De voorz. deelt mede, dat mej. M .N. J. Virijn, op de. vorige vergadering benoemd tot onderwij zeres, wegens benoeming te Streefkerk, heeft bedankt. B. en W. stellen den Raad voor uit de voordracht, de vorige vergadering aangebo den, een keuze te doen uit mej. A. IJ. Molle- ma te 's Heer Arendskerk en mej. P. G. Tuin zaad te Beemster. De heer J. de Jong infor meert of no. 1 van de voordracht een vaste betrekking heeft. De voorz. antwoordt beves tigend, maar deelt tevens mede, dat, indien deze wordt benoemd, maatregelen zullen wor den genomen voor een tijdelijke leerkracht. Bij gehouden stemming worden 8 stemmen op mej, Mollema en 1 stem op mej. Tuinzaad uit gebracht, zoodat benoemd wordt mej. Molle ma te 's Heer Arendskerk. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer C. F. Smeets, ambtenaar van den Burgerl. Stand, op verzoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. De voor zitter deelt hierbij mede, dat wegens benoe ming van den heer Smeets tot adjunct-com mies bij de Provinc. Griffie van Noord-Holland te Haarlem, door B. en W. maatregelen zijn genomen voor een plaatsvervanger van den heer Smeets, le ambtenaar aan de gemeente secretarie. Subsidie Burgerwacht. Dankbetuiging is ingekomen van de Burger- wacht voor verleende subsidie over 1930; te vens vriendelijk verzoek voor 1931 in.het ge not te worden gesteld van een subsidie ten bedrage van 200. De voorz. licht het verzoek nader toe en wijst er op, dat door de Burger wacht een algemeen belang wordt gediend, acht het noodig, dat krachtige steun wordt verleend en stelt namens B. en W. voor het gevraagde bedrag voor 1931 te verleenen, on der voorwaarde dat aan het einde van het jaar verslag wordt ingezonden door de Burger wacht van inkomsten en uitgaven. Bij hoofde lijke stemming verklaren alle leden zich voor het voorstel, uitgenomen de heer J. A. van Vliet. Goedgevonden wordt wijziging der begroo- ting dienst 1931, tot een bedrag van 193.05. Op voorstel van den voorz. gaat de Raad in geheime zitting tot het doen van eenige mededeelingen. Na heropening der vergadering deelt de voorz. mede dat een verzoek is inge komen van de fam. van der Wel, alhier een bedrag uit de gemeentekas toe te staan ter verzorging van een der dochters van de over leden van der Wel, die, zenuwpatiënte zijnde, thuis wordt verpleegd. De voorz. deelt mede, dat reeds geruimen tijd een jaarlijksch bedrag van 125 hiervoor aaq den overleden ge- 1 meente-veldwachter werd uitgekeerd, daar de ouders liever zelf de verpleging van hun kind, dat in een gesticht had kunnen worden opge nomen, voor hun rekening namen. Ook de fa milie van der Wel wenscht op denzelfden voet hiermede door te gaan en vraagt nu een jaar- lijksche tegemoetkoming uit de gemeentekas. B en W. stellen voor in dit bijzonder geval, daar het een dochter van den overleden ge trouwen veldwachter betreft, als blijk van er- j kentelijkheid voor hetgeen voor de gemeente door hem werd gedaan, iets voor de familie te doen, en een maandelijksch bedrag van 50 hiervoor toe te staan. Na gehouden bespre king, waaraan verschillende leden deelnemen, wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel besloten. Bij de rondvraag informeert de heer C, A. van Dam of bij de verpachting van de gras berm van den Gemeeneweg, zich geen per sonen hebben aangemeld. De voorz. zegt, dat slechts 1 persoon zich heeft aangediend, maar 1 het bedrag te gering was, om daarop in te gaan, zoodat B. en W. besloten een afwachten- de houding aan te nemen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorz. de vergadering. VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zaterdagmiddag 3.30 uur: A. R. C. 1—Quick B. 1; S. C. O. 1S L. F. 1; Quick B. 2—F. Pacta 2; Rijnsb. B. 3-D. V. E.: Terleede 2—A. R. C. 3; S. L. F. 2—S. C. O. 2. BELGIE—NEDERLAND.. De wedstrij-d BelgiëNederland, welke (Zondag 3 Mei te Antwerpen wordt ge speeld, zal geleid worden door den Daen S. Hansen. Southend United—Nederlandsch B-elftal. Het bestuur van den K. N. V. B. heeft medegedeeld, dat, in tegenstelling met het bericht, als zou het Nederiandsch B-elftal tegen Porte Vale spelen, de tegenpartij zal zijn Souihend-Unitcd. Deze wedstrijd wordt gespeeld op 22 April op het Spartaterrein te Rotterdam. LAWN-TENNIS Nederland—Monaco 1—3 Mei in Scheveningen. Door verhindering van de Japanners, die bezet zijn met de voorbereidingen voor den Davis Cup-wed strijd tegen Zuid-Sla vië, en door afzegging van de Fransche spelers, heeft het D. D. V.-bestuur het besluit moe ten nemen, om den internationalen drie kamp, welke van 13 Mei te Amsterdam gehouden zou worden, niet te laten door gaan. In de plaats daarvan zal op die data nu de aanvankelijk vastgestelde wedstrijd Ne derlandMonaco, welke opgehouden was in verband met het tournooi van D. D. V., toch gespeeld worden. Monaco komt hier met zijn officieele Davis Oup-ploeg. nl. Gallepe, Renard en Landau, welke ploeg van 2326 April te Plymouth tegen Enge land speelt. BILJARTEN Driebandenkampioenschap 1e klasse. In de sociëteit „De Vereeniging". te Haarlem zijn gisteravond de eerste wed strijden gespeeld van het driebandenkam pioenschap van Nederland eerste klasse. De uitslagen luiden: cayb. brt. h.s. gem. Sengers 50 S0 4 0.574 Sluyters 41 86 3 0.476 Robijns 50 91 3 0.549 Koopman 40 91 2 0.439 van Bever 50 81 5 0.619 Kleerekooper 35 80 5 0.437 Foeljager 50 88 5 0.588 Groenteman 44 88 3 0.500 Wedstrijd te Alphen aan den Rijn. In het café „De Prins van Oranje" te Alphen aan den Rijn hield de biljartclub A. D. O .voortzetting der nederlaagwed- strijden om een fraaien wisselbeker. De uitslag van A. D. O. (Alphen) tegen „Ca- land" (Rotterdam) is als volgt: Schoonheyt (Galand) 200 20 30 10. R. A. Bijleveld (A.D.O.) 136 19 19 6.10 Gelderblom 200 36 24 5.55 A. van Rijsdata 141 35 18 4.02 Kreym 137 40 14 3.45 L. Slootjes 150 40 19 3.75 Koster 150 57 19 2.63 C. Randeraat 119 56 10 2.12 Totaal uitslag ,,Caland" 6S7 carb., A. D. O. 526 carb. „De Nieuwe Boerhaave". Tusschen de curatoren in het faillisse ment der Verzekering-Maatschappij' „De Nieuwe Boerhaave" en de Algemeene Commissie ter behartiging van de belan gen der Verzekerden bij die gefailleerde verz.-Mij., is overeenstemming bereikt omtrent de voorwaarden waarop het proef-proces zal worden gevoerd. De voor naamste voorwaarden luiden aldus. Waar het gaat om het verkrijgen van een prin- cipieele beslissing van den rechter, doen curatoren en de deelnemers bij de Alge meene Commissie over en Weer afstand van de arbitrage-clausule, vermeld in art. 43 van het reglement der Verz.-Mij. Curatoren zullen de bij de Commissie aangesloten verzekerden ged,urende den loop van het proefproces niet aanspreken indien zij vóór 1 Mei a.s. van het beroep op arbitrage afstand hebben gedaan, daarna zijn curatoren tegenover hen vrij. Na 1 Mei kunnen echter nog verzekerden, zoolang zij niet door de curatoren zijn ge dagvaard, tot de Algemeene Commissie toetreden, en afstand van arbitrage doen; deze zullen dan evenmin gedurende de loop van het proces' door curatoren wor den aangesproken. Deze toetreding kan niet meer geschieden indien drie maanden verloopen zijn 'nadat curatoren zullen zijn begonnen de niet bij de Commissie aan gesloten verzekerden te dagvaarden. Het proefproces, dat in Mei a.s. zal aanvangen, wordt in eerste instantie ge voerd voor den kantonrechter te Amster dam. Cp de polis van den door de Alg. Commissie aan te wijzen verzekerde, die als gedaagde in het proetproces optreedt, zal de bekende clausule voorkomen, waar bij art. 22 en 23 van het Reglement zijn uitgesloten. Noch curatoren, nooh de aan gesloten verzekerden zullen op eenig punt aan de uitspraak in het proefproces gehouden zijn. Op de laatste bestuursvergadering van de Algemeene Commissie is nader be paald, dat iedere verzekerde zich tot 1 Mei a.s. nog op de gewone condities bij de Commissie kan aansluiten. Na 1 Mei zal de bijdrage voor nieuwe deelnemers hoo- ger zijn, namelijk 6 pet. van de dubbele jaarpremie, met een minimum van 2.50 oer polis (thans nog resp. 3 pet. en 1.50) te storten bij den penningmeester C. W. Jacobsen, postgiro 80722. De leiding van het proefproces is door de Algemeene Com missie in handen gelegd van de advocaten mrs. André de Leeuw, H. Boekei, en P. J. Witteman. Als leden van de Commissie ter controle van het financieele beheer der algemeene commissie zijn benoemd de heeren prof. mr. A. II. Walkat e, te Bus- sum; ir. J. T. W. Burkij, te Rotterdam Th. M P. H. Janssen, hoofdambtenaar bij de N. Holl. Tram te Amsterdam; H. de Blauw, inspecteur van bet La oer Onder wijs te Gouda en A. M. van der Voort, gepens. ambt. te Hilversum. DE STEMBUSUITSLAG. Bevredigend. Aan een artikel in de T ij d onleencn we: De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in Limburg ken merkt zich door e< i verrassend succes van de lijst der katholieke dissidenten, die met 11170 stemmen niet minder dan drie ze tels hebben veroverd. Van deze drie zetels heeft de R. K. Staatspartij er twee moe ten afstaan. De derde zetel komt van de S. D. A. P. Het aantal katholieke zetels is hiermede van 38 tot 39 gestegen (36 voor de R. K. Staatspartij en 3 voor de groep-Meertens c.s.), het aantal katholieke stemmen van 161.498 (82 pCt.) in 1929 tot 167.714 (85.1 pCt.) in 1931. De vreugde over dezen vooruitgang wordt echter zeer getemperd door het be sef, dat tweespalt in de katholieke ran gen aan de onderlinge verhoudingen geen goed heeft gedaan. Daarnaast is de teruggang van Sociaal- Democraten en Communisten in deze bij uitstek nog altijd katholieke provincie wel zeer treffend en verheugend tevens. Het terugvloeien van het roode riviertje, dat zich met onstuimige drang een bedding wilde graven naar de punt van. ons Zui delijkste gewest, springt dadelijk in het oog wanneer men de cijfers van de Tweede Kamerverkiezingen in 1929 stelt tegenover den uitslag der Statenstembus van giste ren. De aanwezigheid van een academisch gevorm.len propaganda-leider heeft voorde S. D. A. P. nog geen resultaat opgeleverd. Men late zich echter niet in slaap wiegen; het keerende getij moge den rooden vloed verder afvoeren. Voortgezette stuwkracht van de gezonde katholieke sociale actie, die Limburg te zien geeft, kan heilzaam blijven werken om het centrum der moder ne industrie in Limburg van roode smetten te zuiveren. Ook in Groningen, een van haar heel goede provincies, heeft de S. D. A. P. aller minst reden tot verheugenis om den éénen zetel meer, die haar ten deel valt. Want in vergelijking met de Statenstembus van 1927 moge zij hier eenige winst boeken, se dert de Tweede Kamerverkiezing in 1929 is er teruggang voor de Sociaal-Democraten ingetreden, terwijl de Communisten voor uitgaan. De rood-reyolutioanaire balans geeft ook hier verlies te zien en wel 5.570 stem men of 2,5 pCt. De Democratische Partij verliest haar eenigen zetel, de Plattelandersbond en de Vrijzinnig-Democraten verliezen ieder één zetel. Van deze drie zetels gaat er één naar de R. K. Staatspartij. De Vrijheidsbond heeft zich hersteld van het stemmenverlies, dat in 1929 werd gele den. Opvallend i: het nog, dat de Anti-Re- volutionnaire Partij en de Christ.-Histori- sche Unie haar sterke posities handhaven en de de anti-papistische Herv. Gerefor meerde Staatspartij geen noemenswaardige vorderingen maakt. In Noor d-B rabant heeft de RK. Staatspartij wel enkele duizenden stem men aan de R. K. Volkspartij verloren, maar zij blijft haar 50 zetels (van de 64) in de Staten behouden. De S. D. A. P. wint in deze provincie twee zetels en de R. K. Volkspartij één ze tel, ten koste van de Christ.-Hist. Unie, den Vrijheidsbond'en den yrijz.-Dem. Bond, die elk één zetel verliezen. Hier doet zich het verschijnsel voor, dat men ook elders, zij het soms minder duide lijk, ziet, n.l., dat de Sociaal-Democraten hun vooruitgang danken aan overloopers uit protestantschen en vrijzinnigen kring, terwiil het katholieke front ongeschonden blijft. Bij de Statenstembus in 1927 kregen de R. K. Staatspartij en de R. K. Volkspartij in Brabant 81.1 pCt. van de geldige stem men; in 1929, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, steeg het percentage tot 81.6; thans is het teruggevallen op het peil van 1927, dat wil zeggen tot 81.1 pCt. Intusschen ging de S. D. A. P. vooruit van 5.4 pCt. in 1927 tot 6.5 pCt. in 1929 en 6.9 pCt. in 1931. Het viel ons reeds dade lijk op, dat de kieskring Eindhoven een belangrijk aandeel heeft in deze uitbrei ding van den socialistischen invloed. Im mers daar is het aantal roode stemmen sedert 1927 verdubbeld, n.l. van 3324 in 1927 tot 6646 in 1931. Uit dit laatste cijfer mag men nu niet concludeeren, dat de S. D. A. P. bezig is de Philipsstad te veroveren, maar zulk een sprong in vier jaar geeft toch te denken. De eerste verkiezingsdag is voor de R. K. Staatspartij niet kwaad verloopen. Onze partij haalt eer van haar propagandisten. De volgendeweek Woensdag en Dou- derdag komt de groote krachtmeeting in acht provincies. Met moed aan 't werk! Hemeltje is dat nu de Oceaan. Ik had gedacht, dal die groeier was.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10