22ste Jaargang V DONDERDAG 16 APRIL 1931 No. 6873 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het nieuwe St. Agnes-gestkk te Voorhout 1 DE VAL VAN DE SPAANSCHE MONARCHIE DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal., bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V De groote lijnen in 'tooghouden Zou een sociaal-democraat, aangesloten bij de partij, bij een verkiezing op de ka tholieke lijst stemmen? Dat veronderstelt niemand. Hij stemt op de lijst der S. D. A. P. dat spreekt vanzelf. Zoo moet het ook vanzelfsprekend zijn, dat een Katholiek er niet over denkt, an ders te stemmen, dan op z ij n lijst, de katholieke lijst 1 Wij stemmen niet op de lijst van een liberale partij, ook niet op die van vrijzin nig-democraat of democraat! De tijd, dat er katholieken waren, die op deze wijze hun vaandel ontrouw werden, willen wij voorbij veronderstellen. De neiging om op een lijst van een der Protestantsohe partijen te stemmen h.oezeer wij ook aan oude coalitiegenooten succes toewenschen zal wel onder ka tholieken niet bestaan. Nu de door de R. K. Staatspartij aan geboden hand door de scherpslijpers in de R,. K. Volkspartij is teruggestooten, nu zal zeker deze lijst op katholieken geen aantrekkingskracht hebben. In de kies kringen, waar steun aan de R. K. Volks partij ook zou beteekenen steun aan de Democratische Partij doordat deze par tijen een gezamenlijke lijst hebben kan de R. K. Volkspartij nóg minder in aan merking komen. 't Is ten slotte alleen noodig, om er op te wijzen, dat onze houding tegenover de sociaal-democraten en natuurlijk, ook tegenover de communisten er een is van principieel verzet. Tu8«chen Katholieken en S. D. A. P. is een onoverbrugbare klove, doordat er een tegenstelling in beginselen bestaat Alles overwegende, zal elk katholiek kiesgerechtigde in Zuid-Holland het vaste besluit vormen, om op Woensdag 22 April te stemmen op de R. K. Staatspartij, lijst 9. Wij sluiten ons in deze aan bij „De Mor gen", die, aandringend bij zijn lezers om te stemmen op de lijst der katholieke Staatspartij, vervolgt:- „Uw bezwaren te gen veel in de politieke verhoudingen, in de samenstelling der lijsten e. d. kennen we, bégrijpen we, deelen we ook wellicht Maar wie de groote lijnen in het oog houdt, laat zich toch niet verleiden tot een nutteloos, ja een schadelijk gebruik van zijn kiesrecht." I)e groote lijnen in 't oog houdend, zijn wij allen propagandisten voor de goede zaak der politiek! HEDENMORGEN INGEWIJD. Voorhout is langzamerhand een aardig dorp geworden. Wij hebben Voorhout nog wel gekend als een gemeente, waar hier en daar verspreid wat huizen stonden en er gens willekeurig een kerk was neergezet. Geen vreemdeling wist, waar eigenlijk het dorp was. Maar de laatste jaren is Voor hout "met rasse schreden vooruitgegaan en van aanzien veranderd: frissche moder ne huizen langs een moderne bitumc-weg. Thans is op die verfraaiing van het hart der gemeente de bekroning gezet door de bouw van het St. Agnes-gestieht, dat hedenmorgen is ingewijd. Langs de Dorpssrtaat is een uitgebreid complex van gebouwen verrezen, omvat tend een zusterhuis, een gesticht voor ouden van dagen, meisjesschool, bewaar school en gymnastieklokaal. Het plan daar toe werd ontworpen door den architect J. J. M. van Halteren uit 's-Hertogenbosch, die hiermede een werk heeft geleverd, dat op den buitenstaander een prettigen in druk maakt en tevens voldoet aan alle eischen door de practijk gesteld, welke eischen voor dit gebouwen-complex, dat voor vele doeleinden is ingericht, niet ge makkelijk in te willigen zullen geweest zijn. Op do photo's gezien heeft men eerst voor zich het pensioen voor ouden van da gen „Huize St. Agnes". Het vroegere zus terhuis is geheel omgebouwd, zoodat het architectonisch bij den nieuwbouw volko men aansluit. Alleen inwending bemerkt men aan de nauwere gange en trappen, waar de nieuwbouw begint. Het pension is in alle afdeelingen voorzien van nieuwe luchtige kamers, die in frissche tinten zijn beschilderd. Badka mers zijn op iedere verdieping aanwezig. De eetzalen voor de bewoners 3e klasse maken eveneens een pleizierigen indruk. Een lift staat ten dienste van hen, die op de hoogere verdiepingen wonen. Achter het gesticht is het „slot" van de zusters gelegen, dat, in overeenstemming niet den geheclen bouw, naar de eischen des tijds is ingericht. De trait d'union tusschen gesticht en scholencomplex wordt gevormd door de kapel een heel mooie kapel inwendig in licht-gelo steen opgetrokken, met een eenvoudig stcenen altaar in de absis. In de vensters zijn gebrandschilderde ramen van lichtgele en paarse tinten aange bracht. De kapel is recht achter den hoofdingang gelegen, welke zich onder de staige toren bevindt. Bij don hoofdingang is ook de kli niek ingericht, waarvan de installatie tip top in orde is. Rechts van den hoofdingang is de meis jesschool gebouwd, waarvan alle lokalen op de zonzijde gelegen zijn. De school is zooals tegenwoordig alle scholen prac- tisch ingericht. De speelplaats doet denken aan de bin nenplaats van een klooster alleen zal, als de kinderen hun „intrede" hebben ge daan, de kloosterlijke stilte er wel. verre te zoeken zijn. Rochts van de binnenplaats verheft zich de kapel, links is een overdekte speelruim te voor de kinderen, en aan de vierde zijde van het plein is een tweede complex ge bouwen verrezen, dat omvat de bewaar school, de gymn.zaal en de naaischool. Ook hier zijn alle lokalen en gangen in frissche verven opgeschilderd. De gymnas tiekzaal kan te zijner tijd ook door de jongens gebruikt worden. De bewaar school heeft een afzonderlijke speelplaats en een eigen uitgang aan de stille Boer- haavestraat. 11e gebouwen zijn centraal verwarmd; de installatie werd geleverd door de firma Sehulte in Voorhout. Achter het gesticht is een prachtige tuin met vijver in aanleg. De totale kosten van het bouwwerk be dragen f 220.000, waarvan 73.000 voor de school. Aannemers waren gebrs. Van Lies hout te Utrecht. Hedenmorgen heeft de inwijding van deze belangrijke stichting plaats gehad. Door den Deken van Noordwijk, den hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom werd in de parochiekerk een gezongen H. Mis opgedragen, waarna te 10 uur eveneens door den Deken, de inwijding van school en gesticht plaats had. De kapel is reeds eenigen tijd geleden ingewijd. Bij deze plechtigheid waren aanwezig Burgemeester en Wethouders van Voor hout. de Pastoor der parochie, de zeer- eerw. heer H. F. Heijlveldt, rector A. Roo- zen, pater Willibald ten Brink O.F.M., as sistent, rector K. F. Elsenbroek, uit Noord wijkerhout, bisschoppelijk inspecteur van het onderwijs, de algemeen Overste der Zusters Franciscanessen v. Veghel de heer Baak, inspecteur van het L. O. onderwijs, mej. Houbar, inspeetrice van het bewaar school-onderwijs; kerk- en armbesturen, architect en aannemer. Na de inwijding welke geruimen tijd in beslag nam vereenigden de genoodig- den zich aan een lunch, waarbij verschil lende toespraken werden gehouden. Hier op komen wij morgen nader terug. Koning Alfonso deed geen afstand van den troon EEN MANIFEST AAN HET SPAANSCHE VOLK. „Ik doe afstand van geen mij ner rechten." Koning Alfonso heeft bij zijn vertrek uit Spanje het volgende manifest achtergela ten: „De verkiezingen welke Zendag hebben plaats gevonden, bewijzen mij duide ijk, dat ik thans de liefde van mijn vo'llk heb verlo ren. Mijn overtuiging zegt mij, dat deze weerzin niet ran blijvend-en aard zaJ zijn, daar ik steeds er naar gestreefd heb, Span je te dienen. Het openbaar welzijn was zelfs in de meest kritaeke omstandagheden mijn eendg doei. Een koning kan dwalen en ongebwij-fe'd heb ik zelf soms gediwaald. Maar ik weet wel, dat ons vaderland zich tegenover fouten, waaraan geen kwade wil ten grondisilag ligt, steeds lankmoedig heeft betoond. Ik ben de koning &!£er Spanjaar den en ik ben zelf Spanjaard Ik had ver schil1 ende middelen kunnen aanwenden om de koninklijke privileges te handlhaven en mijn tegenstanders krachtdadig te bestrij den. Maar ik wil tulle-s achterwege laten dat mijn lands deden in een moorddadigen broederoorolg zou kunnen dompelen. Ik doe afstand van geen mij- ner rechten, omdat deze, nog afgezien van mijn persoonlijke aanspra ken, een door de geschiede nis vergaard goed zijn en omdat ik eens voor het behoeden van dien schat strenge rekenschap zal moeten af leggen. Ik wacht de ware uiting der open bare mee ruing van het volk af, en botdat het volk zich geuit zal hebben schort ik de uit- oefenting der konink ijke macht op en ver wijder mij uit Spanje. Zoodoende erken ik, dat Spanje alleen meester over zijn lot is. Ook tihans geloof ik, den plicht, die mij door mijn liefde voor mijn vaderland wordt inge geven, te vervul1 en. Ik bid God, dat de an dere Spanjaarden zich van hun plicht even diiep bewust zullen zijn als ik." DE UITTOCHT. Naar uit betrouwbare bron wordt verno men, is de kruiser „1 iripe Alfonso", die koning Alfonso aan ooord heeft, op weg naar Marseille. De infant, dion Juan, blijft nog te Gibral tar. Zijn vertrek naar Frankrijk of Enge land is nog niet vastgesteld. De koningin en haar kinderen verlieten het koninklijk paleis gisteren om 9 uur in automobielen. Zij kwamen om 10 u 55 aan het sitaton Esecrial aan. De koninkilijke famii'ie passeerde de wachtkamer, waar zij werd begroet door ad miraal Aznar, graaf de Rcmanones, Garcia Prieto, de Hoyos, generaal Sanjurju en tal van aristocraten. Om half twaalf namen de koningin en haar kinderen plaats in een salonrijtuig. De prins ran Asturië werd naar den trein gedragen op een baar. De wagon werd aan gehaakt aan den Zuid-expres, die om twaa'f uur vertrok. De koninkilijke familie werd tot aan de grens vergezeld door generaal Sanjurju, markies de Hoyos en hertogin Miranda. Het oogenblik van vertrek was hartroe rend. Verscheidene malen riep de menigte: ,Leve de koning!", waarop eenige bewoners van het Escorial antwoordden met den uitroep„Leve de repub iekhetgeen een licht incident veroorzaakte. DE CATALAANSCHE REGEERING EN HAAR AANHANG. De voorloopige regeering van de Cata laansche republiek is als volgt samenge steld: President: Kolonel Macia. Leden: Juan Casanova (links republi- keinsch-Catalaansche partij. Manuel Carasco (Catalaansche republi- keinsche partij). Rafaël Campalons (socialistisch Cata laansche Unie). Salvador Vidal (algemeen arbeidersver- bond). Ventura Cassol, (Catalaansche Staats partij). Casimir Giralb (radicaal-republikein). De vertegenwoordiger van de socialisti sche partij is nog niet aangewezen. Het leger heeft zich geheel ter beschik king van kolonel Macia gesteld. Kolonel Macia heeft een proclamatie ge- rioht aan de Catalaansche bevolking, waar in hij de oprichting van de Catalaansche republiek, als staat binnen den Iberischen statenbond bekend maakt. Met toestemming van den president van de Spaansche bondsrepublieken heeft k'o- lonel Macia voorloopig de bevoegdheid van president der regeering van Catalonië op zich genomen, totdat de Catalaansche be volking haar wil zal hebben geu\t. Ieder, die de openbare orde tracht te verstoren, zal als een verrader van het vaderland worden gestraft. De Catalanen moeten zich de veroverde vrijheid waardig toonen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Blijkens een manifest van den Spaan- schen koning heeft hij geen afstand gedaan van den troon. Parijs bezorgd over den toestand. Jhr. v. Karnebeek can'didaat voor het presidium der ontwapeningsconferentie? BINNENLAND. De uitslag der Staten verkiezing in Lim burg, Noord-Brabant en Groningen (1ste blad). OMGEVING. Inwijding Huize „St. Agnes" te Voorhout (lste blad). Rolletjes haar aanleiding van een anti papistische hetze te Hillegom (lste blad). ALFONSO XIII KONING ALFONSO in de karikatuur. WILDE GEESTDRIFT TE MADRID. Er heerschte een wild en woest enthou siasme in de Spaansche hoofdstad, eergis teren, toen daar de eerste republikeinsche vlaggen werden geheschen, den volke kon dend, dat koning Alfons afstand had ge daan van den troon. Een enorme, deiirante menigte'trok joe lend en zingend en vlaggen-zwaaiend door de stad. Troepen van 2 a 3000 menschen zongen de Marseillaise. Op de kappen van rijtuigen zaten officieien met republikeinsche vlag gen in de hand. De vensters waren zwart van het volk; gendarmerie stemde met de vreugde van het volk in. Op de Puerta del Sol was de menigte zoo groot, dat het verkeer onmogelijk was. De menschen zaten boven op de kranten kiosken en in de lantaarns. De openbare verkeersmiddelen werden in allerijl met de republikeinsche kleuren versierd. De taxi's reden met roode vlagen. Van de helmen der stedelijke politie agenten had het publiek de kronen afge rukt. Muziekcorpsen trokken door de stad, overal klaterde de Marseillaise over plei nen en straten De studenten waren nog woeliger dan anders. Een opgewonden troep rukte op naar het Isabella plein. Het standbeeld van Isabella II werd van zijn voetstuk gehaald en met een touw om den hals achter een vrachtauto door de stad gesleept. i/E OVERWINNING VAN DE REPUBLI KEINEN bij de Spaansche verkiezingen. Graaf Romanones, minister van Buitenlan dsche Zaken gaat op 12 April gelijk alle anderen zijn stem uitbrengen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1