Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur In „De Witte Zwaan" MAANDAG 13 APRIL 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 166e ALGEMEEN E VERGADERING. De Alg. Vereeniging van Bloembollencul tuur hield hedenmorgen een alg'emeene ver gadering in het Krelagehuis aan de Leidsche Vaart te Haarlem. De voorz., de heer E. H. Krelage, opende de vergadering met de volgende rede: Sedert de vorige algemeene doorleefde de vereeniging een veelbewogen tijdvak, rijk aan prettige zoowel als aan on aangename ervaringen. De uitvoer van afgesneden bloemen. Kon ik in onze December-vergadering nog spreken van een naar omstandigheden gezon den toestand van het bloembollenvak, omdat het van de wereldcrisis nog geen noemens- waardigen invloed had ondervonden in de sinds verloopen maanden heeft zich de toe stand gewijzigd, niet zoozeer als gevolg van die crisis, dan wel als uitvloeisel van den reeds eerder ongunstigen toestand in den land bouw en in de groenteteelt, waardoor steeds meer bedrijven in de bollenteelt werden om gezet. Een belangrijke uitbreiding der tulpen teelt was daarvan het gevolg en in de laatste maanden hebben wij ons een denkbeeld kun nen vormen van den omvang van de overpro ductie van dit artikel, door de groote hoeveel heden getrokken tulpen, die van ons land uit naar het buitenland verzonden zijn. Bestond dit te veel aan Tulpen niet, dan zou het aan tal bloemen voor export niet noemenswaardig zijn geweest, en althans niet den nadeeligen invloed op den bollen-export hebben gehad, die dit seizoen kenmerkt. Deze moeilijkheden ondervindt de bollen- export op 't oogenblik in hooge mate zoowel in Engeland, als in Duitschland en Frankrijk. De verklaring dat de verzenders der bloemen geheel afzonderlijke bedrijven hebben en dat zij in geen verband staan met de exporteurs van bloembollen, blijkt niet voldoende om de buitenlandsche klanten te bevredigen. Zij hebben slechts oog voor het feit, dat op hetzelfde oogenblik, waarop zij gereed staan de door hen zeiven getrokken bloemen aan de markt te brengen, waarvoor zij de grondstof: bloembollen uit Nederland tegen normale prijzen hebben gekocht, hun land overstroomd wordt door Nederlandsche bloemen van bol gewassen, tegen zeer lage prijzen voor even- goede kwaliteit als die de buitenlandsche trek ker zelf heeft gekweekt. De ontstemming van den buitenlandschen broeier als geregelde kooper van Nederland sche bloembollen is volkomen gerechtvaar digd, en zou zich in de toekomst wel eens kunnen uiten in onthouding van den aankoop van bloembollen. Wil men het zoover laten komen? En hoe zal men het uiterst moeilijke vraagstuk op lossen? Wanneer men doorgaat, jaarlijks een teveel aan bloembollen te telen, zal het overschot steeds via de veilingen de trekkers in ons land bereiken en zullen deze doorgaan hun honder den millioenen Tulpenbloemen op de buiten landsche markt te werpen. De verkoop van bollen aan de buitenlandsche trekkers zal daardoor belangrijk inkrimpen. Neemt men zich echter voor, zijn overschot niet tegen lagen prijs op te ruimen en wordt deze gedragslijn algemeen gevolgd, dan zullen de binnenlandsche trekkers niet in staat zijn goedkoope bollen voor den vroegbroei te krij- en en wordt een eind gemaakt aan de over strooming der buitenlandsche markten met bolbloemen. Dit zou natuurlijk beteekenen, derving van eenig geldelijk voordeel, maar men zou er zich het behoud van de buitenlandsche koo- pers door verzekeren. Het geeft echter niets, of de eenling dat doet; het moet algemeen ge schieden en de ervaring heeft nu wel afdoende geleerd, dat men, althans bij het artikel tul pen waarop het hier aankomt, niets bereiken kan door afspraken of verbintenissen op het gebied der teeltbeperking. En daarom zal het verloop van deze inzin king zich wel niet onderscheiden van dat van overeenkomstige vroegere perioden, en zal door de gebruikelijke kringloop van lage prij zen inkrimping van teelt herstel van de juiste verhouding tusschen teelt en verkoop weer een normale toestand worden bereikt. Een zwarte bladzijde, geschreven in Amerika. Een zwarte bladzijde in de het bloembollenbedrijf wordt gevuld door het geen zich in Amerika heeft afgespeeld bij de conferentie, door de Plant-Quarantaine Ad ministration uitgeschreven ten einde na te gaan of het invoerverbod voor Narcissen ge handhaafd moest worden. Uit de mededeelingen van een comité van in Amerika vertoevende Nederlandsche bol- lenexporteurs, opgenomen in het Weekblad voor Bloembollencultuur, is af te leiden dat eenige andere Nederlandsche firma's in onder ling overleg al het mogelijke in het werk heb ben gesteld om het invoerverbod voor Narcis sen door de Amerikaansche regeering te doen handhaven. Het is in hooge mate bedroevend en teleur stellend, dat daaronder firma's zijn, die wij meenden tot de eersten van ons vak te mogen rekenen, wier firmanten of directeuren deel uit maken of gemaakt hebben van onze bestu ren en onze commissies, wier inzendingen geregeld op onze keurinen verschijnen, en die wij nimmer in staat zouden hebben geacht tot een actie in zoo flagranten tijd met het alge meen belang van den Nederlandschen bloem- bcllenhandel. Wij kunnen een open oog hebben voor de belangen, die deze firma's allengs in Amerika hadden verkregen, wij zouden er vrede mede kunnen hebben indien zij, ter liquidatie van die belangen, een overgangstijd hadden be pleit, vóórdat tot eventueele openstelling van Amerika voor Narcissen werd overgegaan, maar er bestaat geen enkele verontschuldiging voor de anti-Nederlandsche houding, die zij. hebben aangenomen en het is nog zeer de vraag, of zij hun eigen belang daarmede heb ben gediend. Wij zullen eens rustig moeten overwegen, óf er iets, en wat, gedaan moet worden om het vakbelang te vrijwaren tegen een herhaling van het gebeurde Overijlde maatregelen, on der den verschen indruk der algemeene ver ontwaardiging, verdienen stellig geen aanbeve ling, en terugwerkende kracht zouden even tueele reglementaire bepalingen, die wij noodig mochten achten, tóch niet kunnen hebben. Maar in allen gevalle kunpen de vereenigingen er legen -Waken, dat aan degenen, die ons vak dit hebben aangedaan, posten van vertrouwen in het organisatieleven worden toevertrouwd. Een opgewekte slotbeschouwing. Gelukkig kan naast deze sombere beschou wingen ook een opgewekter toon klinken. Tot de lichtzijden in de afgeloopen maan den kunnen de Kerst- en de Februari-tentoon- stellingen gerekend worden, beide schitterend geslaagd en een triomf voor onze broeiers. Het was verheugend, deze uitkomsten van de broei- techniek bijeen te zien en den gestadigen voor uitgang op dit gebied te kunnen vaststellen. Het strekt tot voldoening, dat het bloembol lenbedrijf thans over een centraal gebouw be schikt, waarin dergelijke tentoonstellingen kunnen worden gehouden en de ervaring heeft geleerd, dat de vakgenooten deze gelegenheid op prijs stellen. Hierin ligt een aanwijzing, dat op dezen weg moet worden doorgegaan en dat regelmatig Kerst- en Februari-tentoonstellingen in ons gebouw moeten worden gehouden. De uit den aard der zaak nog steeds naar verhouding bescheiden Kersttentoonstelling zal wellicht elk jaar kunnen worden herhaald, de Februari- tentoonstelling, die zooveel meer voorberei ding en offers eischt, bijvoorbeeld om de twee jaar. Acht men dit den juisten regel, dan zou den in de tusschenliggende jaren de afdeelin- Sproete fl^j/tnen vroeg in het voorjaar, kooa tijdig een pot SpPUtol. Bi/alle Drogisten. Pot Uil ct., Tube öft et.. Zeep 60 et. -1004 gen, die dit wenschen, plaatselijke tentoon stellingen kunnen houden, zoodat ook deze ten volle tot haar recht kunnen komen. Hetgeen op dit gebied in de naaste toe komst tot stand zal worden gebracht, zal ze ker niet achterstaan bij hetgeen het vak in December en Februari heeft doen zien. En zoo zal bij voortduring het bewijs geleverd wor den, dat de vaktechniek steeds vorderingen maakt en de vakmannen, den ongunst der tij den ten spijt, op de hoogte blijven van hun taak en zich niet door tegenspoed laten ont moedigen. Evenals het bloembollenbedrijf de vroegere perioden van inzinking glansrijk te boven is gekomen, zal het ook uil deze de pressie verjongd en gereed tot nieuwe krachts inspanning en vooruitgang, te voorschijn ko men. Met den wensch, dat deze verwachting niet beschaamd moge worden, open ik deze algemeene vergadering. (Wordt vervolgd). GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. AUTO TE WATER GEREDEN. VIER PERSONEN VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks kwart over zes heeft op den Rijksweg Meppel—Assen tus schen Hoogersmilde en Hijlkcrsmilde een ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat aan 4 personen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd reeds op den weg richting Assen een Fordauto, waarin 4 per sonen waren gezeten. Een luxewagen reed hen achterop en passeerde hen. Men heeft momenteel nog niet precies kunnen vast stellen wat er gebeurde, maar op een ge geven oogenblik zagen verschillende per sonen den Fordauto slingeren, tusschen de rails van den tram geraken, waarna ten slotte de wagen in de Drentsche Hoofd vaart terecht kwam. Vermoedelijk heeft de luxe-auto de Fordauto bij het passeeven aangereden, waardoor de laatste bekneld is geraakt, geslipt is met het, voornoemde gevolg. Eenige jongelui, in een autobus van een wedstrijd te Meppel naar Groningen terug- keereud, zagen ook het ongeluk gebeuren. Onmiddellijk schoten zij te hulp en ||ook van andere zijde kwamen personen toege sneld om te trachten de iuzi tienden van d-e veróngelukte auto te;"bevrijden. Eenige mannen sprongen in een boot en wisten door middel va'n 'scheépshaken een gat in den bovenwand van de auto, die in Lus se hen gezouken was, te maken, waarna zij na verloop van ceuigen tijd de vier inzittenden te voorschijn wisten te 'halen. Do luxe- auto had inmiddels gestopt en nadat then het gebeurde had gezien, reed men onmiddellijk door naar Smilde om-me dische hulp te halen. De doktoren B. Boon- zaaijer en C. Tholen waren spoedig ter plaatse en poogden door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Helaas, dit mocht niet meer baten. De doktoren konden slechts den dood constateeren. De vier slachtoffers' zijn de 23-jarige, ongehuwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lanting, de 30-jarige ongehuwde J. Uiterdijk, en de j 50-jarige weduwnaar Steenbergen. I De slachtoffers hadden een tochtje ge- maakt naar Koekange, waar een dezer da gen Steenbergen, die bakker is, een nieuwe bakkerij zou openen. In de tot bakkers wagen verbouwde Fordauto waren zij op den terugtocht naar Gieten, waar allen woonachtig zijn. De marechaussé uit Smil- j de was spoedig ter plaatse en stelde een voorloopig onderzoek in. Nog in den loop UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 14 April. Huize n, 1S75 M. 8.00—10.30 N.C.R.V. Daarna K.R.O.- uitzending. 8.00—8.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgen concert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00—12.15 Politieberichten. 12.151.45 Concert K. R. O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.452.00 Gramofoonplaten. 2.004.00 Concert K. R. O. Salorx-or»- kest o. 1. v. M. van Jt Woud. -1.00—5.00 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Vervolgconcert van 2.00. 6.006.30 Onderwijsfonds voor de Bin nenscheepvaart. 6.30 Verbondskwartiert-je 6.457.15 Schriftverbetenugscursus. 7.157.45 Causerie. 7.45—S.00 Politieberichten. 8.00—11.10 Concert K. R. O. orkest o. 1. v. J. Gerritsen. Na no. 5 Hoorspel Filo soof van het Sashuis", bew. Mevr. Nieu wen huis van der Rijst, naar den roman v. M. Sabbe. 9.30 Vaz Dias. II.1012.00 Gramofoonplaten. H i 1 v e r s urn, 29S M. (Uitsluitend A. V. R. O.-uitzending) 8.00Ö.50 Gramofoonplaten. 10.0010.15 Mo rg en w ijdi ng 10.3012.00 Concert A. V. R. O.-kwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 12.002.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 2.303.00 Gramofoonplaten. 3.004.00 Knipcursus. 4.004.30 Pianostudiemuziek Egb. Veen en L.' Schmidt. 4.305.00 Radio-kinderkoorzang o. 1. v. J. Hamel. 5.00 Gramofoonplaten. 7.007.30 Engelsclic les Fred Fry. 7.308.00 Muz iekba 1 i' u ur t j e H. Ruiters: „Hong. Volksliederen" M. Basilides (zang) .8.0010.30 „La Damnation de Faust", uit Leiden. Muziek H. Berlioz. Jo Vin cent (sopraan), L. van Tulder (tenor). Ch. Panzera (bariton), J. Lammen (bas), Toon kunstkoor uil Leidon. Residentie-orkest. Leiding Ant. H. Tierie. 10.30 Vaz Dias. 10.1512.00 Gramofoonplaten. D a v e n t r y, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. 'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Televisie. 2.25 Gramofoonplaten. 4.20 Concert. 4.50 Oikestconcert. 5.35 Kinderuuftje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Zang door S. Wilson. 7.2Ö Lezingen. 8.05 Concert door Instrura. Kwintet. 8.50 Orgelconcert door S. Curtis. 10.00 Concert-. „li a d i o-P a r i e", 1725 M. S.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en soliste. K a I u n d b o r g, 115? M II.201.20 Orkestconcert. 2.20-4.20 Orkestconcert, en voordracht. 7.20—8.10 Operette-uitzending. 8.108.40 Piano-recital. S.4Q8.55 Hoorspel. 9.30—10.20 Solisten-concert. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonplaten. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. Koorzang. Langen b r g, 473 M. 6.25—7.20 Gramofoonplaten. 9.35—10.35 Gramofoonplaten. 10.3510.55 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Orkest en bariton. 4.20—5.20 Orkestconcert en zang. 7.20—7.50 Concert. 8.05 „Auf Schlc III". Drama van C. Trau t. Z e e s e n, 1635 M. 5.4011.50 Lezingen. 11.5012.15 G ra m o foonp laten. 12.151.20 Berichten. 1.20—2.10 Gramofoonpklen. 2.103.50 Voordrachten. 3.50—4.50 Concert. 8.20 „Der junge Schiller" o. 1. v. E. Kop pen. 9.35 Berichten. Daarna lot 11.20 Vroo- lijk concert. van den avond werd het parket van Assen dergebraeht is de, in de nabijheid gelegen, lcalkzandsteenfabriek. Uit den aard fier zaak heeft het ongeval te Gieten groote beroering veroorzaak). Ernstig motorongeval. Op den hoek van de P. C. HooEtstraat bij de Stadhouderskade te Amsterdam heeft gistermorgen een ernstige botsihg plaats gehad tusschen een motorrijder en een wagen van lijn 3. De tram, die de P. C. Hooftstraat uitkwam, had haar komst aan gekondigd door het branden van een rood seinlicht. De motorrijder scheen daar niet op gelet te- hebben en reed in vollen vaart tegen de tram. Met een zware hersen schudding is hij naar het Tessels-chade-Zie- kenhuis vervoerd. Zijn toestand was heden morgen ernstig. Oude vrouw verbrand, Te .Beerta kreeg de 86-javige weduwe A. Mulder, toen een stoof in brand geraakte, erusiige brandwonden. De toestand is ho peloos. BRANDEN. Te Geldrop. Zaterdagmorgen hak' tien brak brand uit in de woning van T i. Sloots op Hoog- braak te Geldrop. De woning met schuur bi-andde geheel uit. Niemand der bewoners was bij liet uitbreken van den brand aan wezig. De buren wisten, evenwel een" ge deelte van den inboedel te redden. Het be lendende perceel van den lieer v. d. Vel den werd door het krachtig optreden der brandweer behouden, doch beliep aanmer kelijke waterschade. Een viertal fietsen werd mede een prooi der vlammen. De in boedel was slechts gedeeltelijk verzekerd. öoschbrantl te Oudeschoot. Door het spelen met lucifers door jon gens ontstond een brand in liet bosch van' den heer B. 'e Oudeschoot bij Oranjewoud. Ruim vier. H.A. bosch werd een proui der vlammen. VERDUISTERING VAN 65.000 GULDEN Ten nadeele van een commissionnair in effecten te Amsterdam. Naar de „Tol." verneemt is eenige maan den geleden bij een commissionnair in ef fecten, kantoor houdende aan de Keizers gracht te Amsterdam, een belangrijke ver duistering gepleegd. Een bediende kreeg opdracht voor eenige cliënten inkoopen te doen, voor een bedrag van 65.000. De man deed dit niet en maakte een valsclw schriftelijke verantwoording op. Met bet geld is hij verdwenen. Lal er is hij terug- éekopien en thans is hij door de politie ge hoord. Het verdwijnen van dit belangrijke bedrag is oorzaak geworden, dat de firma faillissement heeft moeten aanvragen. FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HER ZOG. Maar u moet het voor lief nemen, dat we ons avondeten nog moeten gebruiken. Voor meneer Pfalzdorf geneeren we ons niet, die doet mee. Avanti, papa. riep Vilma en trok haai vader, die nog steeds over de viool gebo gen zat en aan de oude tijden dacht, aan zijn schouder. Vooruit, papaatje, meneer Pfalzdorf heeft koffie gezet en wil daar wel eens een complimentje over hebben. Heinrich moest op de kleine sofa gaan zitten, Rechts van hem zat Vilma die kof fie inschonk, links de oude musicus in zijn rieten stoel. Het helle licht van de zomer zon ziftte door de tuile overgordijnen, zet te de weinig! meubels en de met helder-wit gedekte tafel in een gouden gloed en wierp een lichtschijnsel in ht haar en op de ge zichten van de drie wenschen. Zoo zaten ze vróoiijk pratend bijepn, alsof ze elkaar ja ren kenden, in het pure licht van den zo mermiddag. Toen het begon te schemeren, vroeg Heinrich den ouden Meinard vriendelijk om wat te spelen op de viool, die hij had meegebracht. De oude musicus liet zich niet lang nooden en terwijl hij het instru ment stemde, maakte Heinrich den ande ren kant' van de sofa vrij voor Vilma en ze kwam naast hem zitten. De handen van den kunstenaar deden de poésta-liederen van Brahms met hun juichende vreugde en wilde smart door de. kamer zingen en ze drongen in 't hart van de beide hoorders. De musicus liet zijn strijkstok zinkem ter wijl hij de viool nog aan zijn kin gedrukt hield. Hongarijezei hij kort en met den strijkstok naar Vilma wijzend: Daar komt zij vandaan! Toen speetdé hij voort. Hoe dieper de violist opging in zijn meesterlijk spel, des te sterker kwam. Heinrich onder den in druk en hij niet niet nalaten een geestdrif tig gebaar van bewondering tegen Vilma te maken. Ze begreep hem en een licht rood van trots kleurde haar fijn gezichtje. Dat zijn eigen composities, fluister de ze. Heinrich was verrast. Hij hacl wel zoo veel verstand van muziek, dat hij deze scheppingen naar waarde kon schatten. Die armoedige man, in wiens ziel deze fonke lende schoonheid van tonen geboren was en die zijn viool wist te laten zingen alsof deze ziel in h a a r gevaren was, leek hem on doorgrondelijk. a Opeens legde Meinard de*viool weer in het étui en liep de deur uit. Ik ben dadelijk weer terug, 'k Ga even den tuin in. Laat u hem maar, zei Vilma zacht, toen Heinrich hem wilde volgen. Dat doet hij altijd als hij zoo heelemaal in zijn spel is opgegaan. Ik begrijp heb niet, zei ITeinrich ern stig en hij schudde het hoofd. Zulk een spel heb ik zelden gehoord. Hij moest toch een heel andere positie kunnen innemen Sinds het hem tegengeloopen is, beeft hij den moed verloren. Hij heeft geen vei- trouwen meer in zijn eigen kunstenaars schap. Dan moeten we hem dat vertrouwen teruggeven en hem er weer bovenop hel pen, juffrouw Meinard, zei Heinrich met Dat zal hem niets kannen schelen Sinds hij met dien Roman omwt die nog een erger pessimist is dan hijzelf, is zijn levensmoed heelmaal dood. Ach was, pessimisme, riep Heinrich, terwijl hij van de sofa opsprong. Da-ar komt hij wel overheen Dien meneer Ro man zuilen we wel meteen bekeeren, ik ken hem. Maar uw vader in de eerste plaats. Ik zal hier nog wel 'n keertje va ker komen en dan zullen we. samen alles in het werk stellen en we zullen onze pogin gen niet eerder opgeven, voor hij weer moed gekregen heeft. Als het moet, geef ik hem mijn eigen viool. In de eerste plaats moet hij dezen winter een concert geven om de aandacht op zich te vestigen. Vilma zat in een hoek van de kamer, bleek en ner veus. -— U bent vandaag voor hel eerst hier, zei ze aarzelend na een pauze. Verlegen keek Heinrich op. Ikben toch niet te vrij geweest 1, stotterde hij en toen zij niet direct antwoordde, voegde hij er aan too: U móet me wel voor heel erg indringerig houden, vooral omdat ik zelf niets beteeken. Toen sloeg ze haar lange, door tranen vochtig-geworden wimpers op. Doet u wat u daarnet gezegd hebt, doet u hetIk zal u helpen en ik ben u on uitsprekelijk dankbaar. Ze drukte hem stevig de hand en Hein rich boog zich voorover en impulsief raak te hij haar vingers met zijn lippen aan. Zwijgend zaten ze naast elkaar in den zoeten zomeravond, die als de afspiegeling van een ander wereld over de aarde lag. Van buiten hoorden ze Meinard's stem ko men. Hij zei iemand goedenavond. Verschrikt stond Vilma op. O, hemel, zei ze, ik heb heelemaal vergeten dat ik zangles moet geven. De deur ging open en Meinard noodig- de een dame naar binnen. O, zei. deze en bleef op den drempel staan. Hebt u bezoek Een jonge vriend, juffrouw Fried rich, antwoordde de musicus. Och, maar u kent hem natuurlijk. Dat ik daar niet dadelijk aan dacht Heinrich had bij den eersten oogoslag Lisa Fried rich herkend en met een beleefde begroeting ging hij op haar toe. Meneer Pfalzdorf, hoe komt u hier Ik heb meneer Meinard een be zo om gebracht. En juffrouw Meinard ook? Ja, ja! U kent elkaar dus en mijn leerares heeft m*» er nog nooit van verteld, dat er behalve ik, nog iemand anders uit „De Witte Zwaan" hier komt. We hebben vandaag voor liet eerst het genoegen, antwoordde Vilma. Maai meneer Pfalzdorf zal nog wel opus vaker komen, heeft hij beloofd. Dat gelooE ik graag, merkte Lis-* lachend op en ze keek de beide jongelui aan tot ze er eenigszins verlegen onder wei den. Dafc geloof ik graag, herhaalde ze. De vader van meneer Pfalzdorf was een vriend van mijn vader, zei Vilma. En ik ben erg blij, dat meneer Pfalz dorf vader een beetje gezelschap heeft wil len houden. Zullen wc met de les begin nen Heinrich nam zijn hoed om afscheid te nemen, maar Lisa maakte hier ernstig be zwaar tegen. Het zou wat moois zijn als ik u weg joeg. Laten we maar doen alsof ik al les gehad heb en dat u mij daarvoor toestaat een poosje in uw vriendclijken kring te blij ven. Heinrich voelde zich prettig getroffen üij deze woorden. We hebben bier en boterhammen, ging het meisje voort. Een bedelaar geeft meer dan hij mis sen kan. bromde de oude man op den ach tergrond. Mag ik mee-eten 1, riep Lisa. Dat is leuk. Nu krijgen jelui me heelemaal niet meer weg! %c zette haar hoed af. Mag ik mee naar de keuken dan kan ik helpen. U weet niet, hoe prettig ik dat vind. Meinard had intusschen sigaren te voor schijn gehaald. Als er nu toch niel gezon gen hoeft tc worden, meende hij, dan kunnen wc er wel eentje opsteken. De bei de mannen zetten zich aan liet open ven ster en rookten en praatten en luisterden naar de vroolijke stemmen van Lisa en Vil ma, die druk bozig waren in de keuken. Door ded eur naar de gang, die open was blijven staan, zag Heinrich. dat Vilma mei een paar kannen in de hand, door de voor deur naar buiten wilde- gaan en in een oogenblik was hij aan haar zij. Waar gaat u naar toe, juffrouw Mei navd Eventjes bier halen, twee huizen vei der. Een dienstmeisje houden we er nie' op na. Geef u ze mij maar. En hij nam haa de kannen uit de hand. Ze stopte hem vertrouwelijk geld in hand en wees hem, waar hij hel ede' vocht kon krijgen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9