22ste Jaargang MAANDAG 13 APRIL 1931 No. 6870 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vaD het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De Staten-Stembus, Met volkomen instemming nemen wij het volgende over uit een verkiezingsblad van de S. D. A. P. voor de as. Staten verkiezing, dat we vanmorgen op ons bureau vonden: „Wat kan mij nou eigenlijk die verkiezingen voor de Provinciale Sta ten bommen?".... Zoo denken en zoo zeggen som mige menschen, die wel belang stel len in verkiezingen voor de Tweede Kamer of voor den Gemeenteraad, maar zioh nu eenmaal in het hoofd hebben gezet dat. er in de Provin ciale Staten alleen wat gebabbeld wordt over kikvorsehen-slootjes en dat interesseert hun niet, Wie wat verder hebben leeren kij ken dan hun neus lang is, hebben wel de lucht er van gekregen dat er in de Provinciale Staten tooh wat meer verhandeld wordt dan een of ander polderzaakje en dat. alleen reeds het feit dat de Provinciale Staten de leden van de Eerste Ka mer kiezen voldoende is om" de be- teekenis der Staten vanuit politiek oogpunt niet te onderschatten. Maar wie verder z'noogen eens behoorlijk open zet kan ontwaren, dat de Provinciale Staten bij tal van onderwerpen, ook voor de arbei dersklasse van ontzagge'ijk groot be lang, een voorname rol spelen. Wij zijn het hiermede, zooals gezegd volkomen eens. Onzerzijds zouden wij de laatste zin snede aldus willen aanvullen: Maar wie verder z'n oogen eens behoorlijk open zet kan ontwaren, dat de Provinciale Sta ten bij tal van onderwerpen, ook voor de Katholieke zaak van niet te. onderschat ten groot belang, een voorname rol spe len. Wij mogen daarvoor niet blind zijn! Aan de Katholieke zaak wil geen ka tholiek stemgerechtigde verraad plegen, of, als wij 't niet zoo sterk uitdrukken, geen katholiek wil een daad stellen, of, zoo hij daartoe geroepen is, een daad na laten, waaruit nadeel voor de Katholieke zaak kan voortvloeien! En daarom: in héél de provincie Zuid- Holland stemmen op WOENSDAG 22 APRIL alle Katholieke stemgerechtigden op LIJST 9. V Onze conclusie. Wij zijn het met nog meer dingen eens, in bovengenoemd verkiezingsblad. Zoo le zen wij er bijv. in, dat de „hartelooze ka pitalistische maatschappij met haar scher pe sociale tegenstellingen" moet worden vervangen. Volkomen waar. Maar niet door een socialistische, die moet uitloopen op een communistische „heiP'-staat, als Rusland te aanschouwen geeft! De verkeerde, de „hartelooze" toestan den en verhoudingen, die er heerschen in de huidige maatschappij moeten worden vervangen door toestanden en verhoudin gen, waaraan de toets van de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde kan worden aangelegd! Daarop moet de politiek der katholie ken zijn gericht. En daarom ook stemmen alle katholie ken op de katholieke lijst op Woensdag 22 April a.s. Dat is ónze conclusie. DUITSCHLAND „WEG MET HET SYSTEEM VAN DE MISDADIGERS!" Ook te Breslau een vergadering van de Stahlhelm ontbonden. De „Stahlhelm" heeft Zondag een groo- te demonstratie gehouden voor de ontbin ding van den Pruisischen Landdag. Een van de leiders Leo Ingwer uit Munsterberg hield 'n rede, waarin hij zei, dat de „Stahl helm" geen staatsgreep verwacht en zich aan de bepalingen van de Noodverorde ning zou houden. Spreker richtte zich scherp tegen de democratie, het parlemen tarisme en tegen den heelen huidigen po- litieken toestand. Het roer moest omge worpen worden. En wie Pruisen heeft, had het geheele rijk. Toen de spreker ten slotte uitriep: „Weg met het systeem van de mis dadigers, van de brut-at liteit, van de leu gen en van het verraadweg met het sys teem van onderwerping en noodwerd de vergadering door de politie ontbonden. Er werden deertien personen gearresteerd, maar later weer vrij gelaten. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. Aanvang van het proces. Vandaag begint in de gTOote gymnas tiekzaal van de vroegere infanterie kazerne te Dusseldorf het proces tegen den beruch- ten massamoordenaar en brandstichter, Peter Kiirten. Bijna een jaar heeft men noodig gehad, om het omvangrijke belastende materiaal te ziften. Twaalf duizend sporen, die door het publiek werden aangegeven, moesten worden nagegaan en honderden personen gearresteerd worden. Hoewel Kurten tijdens zijn arrest opval lende bekentenissen heeft afgelegd, is men thans nog steeds met zeker, of hij wel alle door hem gepleegde misdrijven heeft bekend. Kürten zal zich te verantwoorden hebben wegens negen moorden, zeven pogingen tot moord en dertig gevallen van brand stichting. Negen maanden lang heeft Kürten Dus seldorf in rep en roer gebracht, totdat hij door een toeval den 24slen Mei van het vorig jaar kon worden gearresteerd. In to taal heeft de politie ongeveer tien duizend brieven in den loop van den tijd over hem ontvangen. De psychiaters zijn van meening dat Kürten voor zijn misdaden verantwoorde lijk is. Hij zelf beweert uit wraak jegensj de menschheid gehandeld te hebben, daar hij jarenlang in een tuchthuis heeft geze ten. Ongeveer twee honderd getuigen zijn op geroepen. Om het aantal getuigen echter niet grooter te maken dan liet al is, is in ongeveer vijf en veertig gevallen van brand stichting geen aanklacht ingediend. KORTER WERKWEEK TE LUBECK. In den vrijstaat Lubeck wordt de ar beidstijd bij de openbare en verkeersbedrij- ven tot 44 uur per week verkort. De uur- loonen blijven onveranderd. Na de verkor ting van den arbeidstijd kan aan elke 11 arbeiders 1 arbeider worden toegevoegd. In bedrijven, waar minder dan 11 personen werken, wordt het bespaarde gebruikt tot steun van die bedrijven, die nog meer werkloozen te werk stellen. PORTUGAL DE OPSTAND OP MADEIRA. Geen opstand in Portugal zelf. In een oficieu-se nota verk'aart de Por- tugeesche regeering alle radiogrammen van de opstandelingen op Madeira te hebben onderschept. De opstandelingen trachten de verantwoordelijkheid voor de beweging van zic-h af te schuiven, doch niettemin zul len zij tooh aansprakelijk worden geste d. De regeering weet dat de rebellen bij den nieuwen Engelsohen consul erop heb ben aangedrongen oan als bemiddelaar bij de regeering op te treden. De reegeering spreekt formeel de berich ten tegen, welke door de opstandelingen via Funchal, Angra, Lisabon of Madrid worden gelanceerd, als zou er in Portugal zelf en in de Portugeesohe koloniën in Afrika ewen- etens onlusten zijn uitgebroken. Overal heerscht volkomen rust en orde. De regeering heeft bes'oten zeer krachti ge maatregelen te neanen tegen die buiten- landsohe dagblad-correspondenten, die ver antwoordelijk zijn voor het afzenden van deze onjuiste berichten. Enge'eche bladen brengen berichten van ooggetuigen op Madeira over den opstand. Volgens deze berichten is de opstand zeer zorgvuldig georganiseerd door de on geveer 300 politieke gevangenen, die de Por tugeesohe regeering naar Madeira heeft ge deporteerd. Op het oogernblik heersche er rust- op het eiland en het zakenleven gaat zijn norma len gang. Sleohts enke'e zaken zijn gesleten. Een deel van de bevolking trekt echter weg uit Funohal en begeeft zich naar het gebergte, daar men l>evTeesd is voor ern stige botsingen, als dePontugeeohee vloot tegsn de opstandelingen mooht optreden. De Portugeesche regeering bevestigt, dat twee garnizoens op de Azoren zich met de opstande'dngen van Madeira solidair heb ben verklaard. RUSLAND. HOE MACHTIG GEWAPEND RUSLAND IS. 1 Mei zal het toonen. Naar de „Osservatore" uit Riga ver neemt, heeft de raad van volkscommissa rissen dezer dagen speciale instructies ge geven aan alle bolsjewistische vakvereeni- gingen betreffende de voorbereiding van de feestelijkheden, die op 1 Mei a.s. zullen platas hebben. Met bizonderen nadruk wordt de inza meling aanbevolen van gelden onder de arbeiders voor de bewapening van het Rus sische leger. Den eersten Mei zullen te Moskou veer tig militaire vliegtuigen worden tentoonge steld, die door middel van openbare inza melingen gebouwd werden. De manifestaties op 1 Mei moeten een uitgesproken militair karükter dragen, daar sovjet-Rusland, volgens de meening der Russische regeering, nu er gevaar bestaat voor een gewapende interventie der kapi talistische staten tegen de sovjets, aan de wereld eens duidelijk moet laten zien, hoe groot de macht is van het proletariaat en hoe goed de sovjets op een eventueelen oor log zijn voorbereid. MEXICO DE GODSDIENST,,VRIJHEID" IN MEXICO. Geen vervolging maar anti-clericalisme. Volgens bericht uit San Antonio heeft de Mexicaansche regeering een heele reeks maatregelen genomen, om missionarissen van vreemde nationaliteit buiten de gren zen te houden. Volgens een bepaling van den minister van binnenlandsche zaken mogen vreemde geestelijken alleen in Mexico worden toege laten als toerist, hun verblijf binnen de grenzen van de republiek mag niet langer dan 6 maanden duren. Bovendien moeten de priesters een schriftelijke verklaring teekenen, ten over staan van de Mexicaansche autoriteiten, dat zij gedurende hun verblijf in Mexico geen kerkelijke bedieningen zullen uitoefe nen. De autoriteiten zijn verplicht, aankomst van iederen" priester onmiddellijk aan het ministerie van binnenlandsche zaken be kend te maken. De minister behoudt zich het recht voor, om een borgstelling te eischen. Uit deze bepalingen blijkt, dat de Mexi caansche regeering nog steeds niet van anticlericale smetten vrij is. In Mexico-City en over geheel het land is men intusschen druk bezig, om toebe reidselen te treffen voor de viering van het vierde eeuwfeest van O. L. Vrouw van Gua deloupe. Men verwacht tal van bedevaar ten, ook uit Amerika. VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHO- LIEKENDAG. De opvoering van „Triomf der levenden." ZooaLs reeds geme'd, zal op den voor avond van den Vijfden Nederlandsohen Ka tholiekendag, in het Stadion te Amsterdam een modern mysteriespel van de hand van den bekenden katholieken publicist Willem Nieuwenihuis worden opgevoerd. Aan deze opvoering op den avond van den tweeden Pinksterdag zullen verscheiden honderden katholieken vertegen-W oord i- gens van verschillende katholieke organisa ties medewerken. De besprekingen van het dagelijksoh be stuur van den Vijfden Nederlandsohen Ka tholiekendag onder voorzittersmhap van mr. C. J. M. F. Geseling met de vertegen woordigers en vertegenwoorigsters der on derscheidene organisaties hebben Vrijdag avond j.l. plaats gehad in een gemeenschap pelijke vergadering, welke in „Parkzicht" te Amsterdam was belegd. Op deze bijeenkomst waren vertegen woordigt de Graai, de Diocesane Jeugdraad (Tv'.K. Verkenners), de R.K. Volksbond, het R.K. Amsterdams-olie Tooneelgezeischap, de St. Jozefsgezel-'en-Vereeniging, de Jonge Werkgevorsvereeniging en de R.K. Studen ten-Vereeniging „Sanotus Thomas Aquinas". De leerlingen van het St. Igna- tiuscolege werden vertegenwoordigd door den rector van het ooilege, den zeereerw. pa ter Wessels S. J. Te midden van al deze aanwezigen heeft de heer Nieuwenhuis zijn geheele mysterie spel voorgelezen en deze, uiteraard nog slecht luchtige kennismaking met dit werk, liet niet na op allen een diepen indruk te maken. Geen wonder dan ook, dat de verte genwoordigers van alle organisaties spon taan hun medewerking toezegden. Zoo doende waren de voor het spel benoodigdc brachten spoedig gevonden. Dinsdagavond 21 April a.s. zullen de on geveer vierhonderd medewerkenden bijeen komen in de groote zaal der St. Jozefsge zellen-Vereeniging, Stadhouderskade 55. Hieruit blijkt wel, dat deze grootseh-opge- zette onderneming, met lrraeht en wat nog meer zeg met geestdrift wordt voor bereid. Om nadere inlichtngen kan men zich des- gewenscht richten tot den secretaris van de commissie voor het mysterie-spel, den heer G. J. B. de Boer, Krammer-straat 12. CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. In de Zaterdagmorgen gehouden verga dering van de Enschecleesohe fabrikanten- vereeniging is bes eten het aanbed van den Rijks-bemiddelaar, den heer v. IJsselstein, inzake het dreigend conflict bij de firma N. ter Kuile Zn., textielfabrikanten te Enschedé, te aanvaarden. Daarbij werd vastgesteld, dat, mochten de arbeiders niet geneigd zijn eveneens dit voorstel aan te nemen, dan de fabrikantenvereeniging zioh achter de firma N. ter Kuile zal soha-ren, hetgeen zooveel beteekent als een dreige ment tot uitsluiting. Zaterdagmorgen is een vergadering ge houden door de textielarbeiders-bonden „St. Lambertus", „Unitas" en de „Een dracht". Door de besturen werd aan do arbeiders geadviseerd he-t bemiddelings voorstel te aanvaarden. Bovendien was er een telegram ingekomen van den rijksbemiddelaar, waarin verzocht werd, het utimatum in elk geval nog een week op te schorten.. Door de arbei ders is echter bij meerderheid va.n stemmen besloten, tegen het advies der besturen in, het ultimatum niet uit te stellen en ook het DE AARDBEVING TE NICARAGUA. De hooiusiau .ai. Nicara gua, Ma/hagua werd door de aardbeving ernstig geteisterd. Hon derden kwamen om het leven, terwijl de schade in de millioenen dollars loopt. Een vreeselijk detail in do zwaar beproefde stad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden begint het proces tegen den be- ruchten Dusseldorfschen moordenaar. De opstand op Madeira. Anti-clericalisme in Mexico. BINNENLAND. Algemeene vergadering van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur (3de blad). Overleden is de zeereerw. pater E. Emond, kruisheer, professor in het Studie huis der Kruisheeren te Zoeterwoude (Kerkn., 1ste blad). Op den Rijksweg Meppel—Assen is een auto te water geraakt, waarbij vier perso nen zijn verdronken. (Gem. Berichten, 3de blad). De Statendam aan den grond geloopen. (Gem. Berichten, 3de blad). Inbraken. Een met een schietpartij. (Gem. Berichten, 3de blad). Een moordaanslag te 's-Gravenhage. (Gera. Berichten, 3de blad). Branden te Beekbergen en Echten. (Laatste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Ajax wint den eersten kampioenswed strijd tegen P. S. V. Feijenoord kampioen. Dommering wint wederom het nationaal kampioenschap biljarten. De samenstelling van het D. H. V. B.- elftal. bemiddelingsvoorstel niet te aanvaarden, zoodat dus heden werd gestaakt. Bij het conflict zijn voorloopig een twee honderdtal wevers betrokken. A. R. K, A. Vergadering Landelijke groep ambtenaren aan Raden van Arbeid. Zaterdag werd in hotel „Du Commerce" te Eindhoven een agemeene vergadering gehouden door bovengenoemde groep der Algora. R. K. Ambtenarenvereeniging. Aan- wezog waren de afdeel in gen Amsterdam, Breda, Delft, Derenter, Eindhoven, Den Haag, Haarlem, Leiden, Maastricht, Rot terdam, Tilburg, Venlo en Zwol c. De voorzitter de heer P. J. J. Nuijens wees er in zijn openingswoord op, dat de actie zioh voornamelijk heeft bepaald tot het werken in de verschillende commissie-s. Vooreerst is dit geweest de commissie voor het toezicht op het vak-exannon en de cur sus is iin elk op-zicht schitterend ges-aagd. Onder applaus der vergadering werd voorgesteld t-ot mr. Molt zen den leider van den cursus, namens de vereeniging een dankschrijven te richten. Door een der aan wezigen werd aanbevolen het doen voeren van actie ter verkrijging van een toelage voor dip oma's M. O. en-z. De heer P. Nuyens deelde vervolgens mee, dat de mogelijkheid ook bestaat dat de gesalarieerden der Anka steun verleenen ter bevo-rdeeri-ng van groepsbelangen. Het bestuursbeleid vond a'geheele in stemming. Aan de beurt van aftreden waren de heeren P. J. v. d. Berg, M. A. G. v. d. Hoo- genba-nd en P. A. Houben. Als plaats, waar in 1932 de jaarvergade ring zal worden gehouden, werd Rotterdam uitverkoren. In de namiddagvergadering werd de af schaffing der classificatie alsmede het tot standkomen eener regeling, waarbij de ambtenaren we ke in vei'band met het sche ma voor de rangschikking gedupeerd zijn, langdurig besproken. Handelsreizigersvereen. „St. Christoffel". Uit het jaarvers'ag van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten „St. Christoffel" blijkt, dat in 1930 toetraden 318 nieuwe leden. Door over lijden, verandering van werkkring en roye ment liep het totaal aantal leden echter te rug van 2014 tot 1975. Door intensief ge voerde propaganda is dit getal in 1931 weer bo-ven de 2000 gebracht. Door opheffing der afdeelin-gen Bols- ward, Oosterhout en Weert-, waarvan de ledentallen te k'ein waren gevonden, liep het aantal afdeelingen terug tot 40.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1