BUITENL. BERICHTEN KERKNIEUWS MAANDAG 13 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE JUWEELENDIEFSTAL TE ROTTERDAM. Verschillende arrestaties. Zooals gemeld werd, is dezer dagen te Rotterdam de juweliersfirma Merkes aan de Kipstraat opgelicht voor een partij ju- weelen, '.er waarde van 2700 gulden, door een man, die daarbij gebruik had gemaakt- van den naam van een familie, wonende aan de Nieuwe Haven, en deze zichtzen- ding in het pakhuis onder het woonhuis van de familie in ontvangst had genomen. Bij zijn nasporingen kwam een recher cheur van de centrale recherche te Rotter dam er achter, dat de man, die de zending juweelen in ontvangst had genomen, de 29-jarige W. B., groentenkoopman te Rot terdam, was. Deze man is Donderdagavond aangehouden en legde onmiddellijk een volledige bekentenis as. Op grond van ge gevens uit zijn verklaringen ontdekte men, dat de partij juweelen was vervoerd naar Amsterdam. Vrijdag is daar een onder zoek ingesteld. Dank zij de zeer actieve medewerking, zijn aldaar aangehouden de gebroeders S. en N.B.. kooplieden. Op 8. werd een ge deelte van het goed gevonden, terwijl hij bij een later in zijn woning gehouden huis zoeking dc rest, die in een kast was gebor gen. aan dc politie overgaf. Uit dc verklaringen der broeders bleek, dat als tusschenpersoon tusschen den groent enkoopman en de twee Amsterdam mers had gefungeerd de 33-jarige Rotter- damsche koopman K. L. Deze is toen Vrij dagavond nog aangehouden eu legde even eens een bekenis af. Een klein gedeelte van het goed is aan de helers ontstolen door een buitenstaander, die de wijk heeft ge nomen. Dc man, die er achter zat, is de Rotterdamsche koopman V. v. d. D., oud 24 jaar, die de firma- Merkes heeft opge beld en er zoo voor heeft gezorgd, dat de groentenkoopman de partij in ontvangst kon nemen. V. v. d. D. is ook aangehouden en in bewaring gesteld. De loopjongen van de firma Merkes, die te goeder trouw het goed heeft afgegeven, heeft, den groen ten- kopoman B. herkend als de man, met w',n hij heeft gesproken. BRUTALE INBRAAK. Een buit van vier mille. In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben inbrekers zich toegang ver schaft tot het gebouw van de Sociëteit De Plaats Royaai, op den hoek van de Park straat en de Mauritskade te 's-Gravenhage. Zij ziiu hiertoe over den aan de Parkstraat gelegen tuinmuur geklommen, hebben ver volgens een keukenraam opengeschoven en zijn zoo het gebouw binnengedrongen. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de kamer van den bekerder der So ciëteit, waar een aantal voorwerpen van waarde, zilver e.d., gereed werden gelegd om liij het vertrek mede te nemen. Met dezen buit waren de heeren blijkbaar ech ter niet tevreden. Zij zochten iet-s anders, hel geen zij dan ook vonden in de bestuurs kamer. In deze kamer staat een kleine on aanzienlijke houten kast. Deze werd met een vabchen sleutel geopend, en daarin troffen de heeren wat zij zochten, n.l. een niet afgesloten geldkistje, waarin topvallig, doordat juist een vrij belangrijk bedrag aan contributie was binnengekomen, vrij veel geld aanwezig was. Hieruit werd een bedrag van circa vier duizend gulden ontvreemddat scheen den heeren genoeg te zijn, want de overige voorwerpen, welke gereed waren gelegd om mede te nemen, werden verder niet aange roerd. Langs denzelfden weg als zij geko men waren, verlieten zij bet gebouw. De politie, die een uitgebreid onderzoek instelde, heeft nog geen spoor gevonden. INBRAAK MET SCHIETPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Baarland bij Hoedekenskerke ingebro ken in de hofstede, bewoond door de we duwe G. S. met haar dochter. Met een ijze ren Koevoet heeft de inbreker getracht een der deuren te. forceeren. De man heeft daarbij enkele schoten uit een revolver ge lost op de bewoonsters, die inmiddels door liet gestommel waren gewekt, doch deze schoten troffen geen doel. De dochter vluchtte daarop door een andere deur, waarop de man door deze deur het huis binnendrong. Met de revolver in de hand dwong hij de bejaarde vrouw, die achter gebleven was, de plaats aan te wijzen, waar zij haar geld had geborgen, hetgeen zij ech ter weigerde. Daar inmiddels hulp kwam opdagen, ging de mail ijlings op de vlucht, waarbij hij zijn rijwiel achterliet. De politie hpeft een onderzoek ingesteld. Voorzichtig met betrekkingen als dienstbode. De Officier van Justitie te Breda waar schuwt dc ouders om vooral voorzichtig te zijn bij de keuze van betrekkingen voor hun dochters. lil een' m het Arrondissement Breda verschijnend blad kwam eenige weken ge leden een advertentie voor, waarin in een doktersgezin te Rotterdam voor direct werd gevraagd ecu net- R.-K. meisje van veertien jaar of ouder, voor de kinderen en andere bezigheden .-tegen een salaris van f 25.tot 35,met goede behandeling .'ii \cl\.ll. Eenige ouders, die op deze advertentie schreven, kregen daarop bezoek van een manspersoon, die hun dochter huurde en aanstonds wilde medenemen naar haar nieuwen dienst. De ouders waren zoo voorzichtig, daarop niet in te gaan, doch wonnen inlichtingen in, die liet vprmoedo.n wettigden, dat de advertentie bedrog is geweest. Bijzonder waakzaamheid zij den ouders enz. dus aanbevolen. MOORDAANSLAG OP EEN VROUW. Werkloos echtgenoot de dader. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor zes werd de politie te 's-Gravenhage ge waarschuwd, -dat in een perceel in het Achterom een vrouw met een scheermes in den hals was gesneden. In verband hiermede is in gemeld perceel gearresteerd als verdacht van poging tot doodslag de vijf en veertigjarige mijnwerker C. K., wo nende te Utrecht, die zijn veertigjarige vrouw met een scheermes een ernstige won de in den hals heeft toegebracht. Het- slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal vervoerd. Haar toestand is naar omstandigheden vrij goed. De oorzaak van den twist is vermoede lijk oneenigheid geweest over dc langdu rige werkloosheid van den man. Nader vernemen wij nog, dat deze we gens doofheid voor zijn arbeid ongeschikt was geworden. De vrouw had reeds meer malen te kennen gegeven dat zij op zijn aanwezigheid niet langer prijs stelde; zij had intusschen een betrekking als dienst bode in genoemd perceel verkregen, terwijl de man in Utrecht verblijf hield. Onlangs was oogluikend toegestaan, dat hij voor acht dagen naar Den Haag zou komen en gedurende dien t-ijd met haar zou samen wonen in *t huis waar de vrouw als dienst bode intern was. Toen deze Zaterdagoch tend circa vijf uur wilde opstaan, zeide de man, dat zij nog maar wat moest blijven liggen. Intusschen haalde hij een scheer mes onder zijn hoofdkussen vandaan en kort daarop gaf hij daarmee de vrouw een snede in den hals. Op het gegil van de vrouw kwam een anders dienstbode af, ter wijl ook de op straat surveilleerende politie aldus opmerkzaam werd gemaakt op het gebeurde. Inmiddels had K. getracht te vluchten, doch hij werd door de politie gegrepen, die hem iu verzekering stelde. Het bebloede scheermes werd in beslag genomen. De getroffene geraakte door bloedver lies buiten bewustzijn, doch kwam later bij kennis. DE STATENDAM AAN DEN GROND GEL00PEN. Zaterdagavond om half negen is de „Statendam" komende van Southampton, waar 56 passagiers voor New York aan boord gingen, nabij Cowes, op het eiland Wight, aan den grond geloopen. Het water is daar zeer ondiep en door het vollende tij schijnt de „Statendam" vrij vast aan den grond te zijn geraakt. Althans de twee sleepbooten, oie ter assistentie uit South ampton uitgevaren waren, waren er Zon dagavond laat nog niet in geslaagd het schip vlot te sleepei Men verwacht dan ook, dat het niet eerder lukken zal het schip van den grond los te krijgen dan Maandagmorgen, wanneer de vloed weer zal zijn opgekomen, hetgeen om 8 uur ge beuren zal. Er bestaat niet het minste ge vaar voor schip of opvarenden. Het weer is goed en de zee rustig. Effecten verdwenen. In de Vrijdag gehouden vergadering ran den gemeenteraad van Wouw heeft burge meester Cosen meegedeeld, dat na het overlijden, enkele weken geleden, van den ontvanger en penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur, diens boeken en kas zijn nagezien en op een klein verschil na in orde bevonden. Bij het nazien van de ef fecten, die volgens de boeken in het bezit moesten zijn van het Burgerlijk Armbe stuur, bleek echter, dat een tekort aan ef fecten was van 10.500, en bij een nader onderzoek kwam aan het licht, dat de pen ningmeester sedert 1914 renten had ver antwoord, terwijl de kapitalen er niet meer waren. Verdere mededeelingen wenschte de burgemeester hier niet over te doen en op zijn verzoek werden er ook geen vragen over gesteld. Een jubileerende redder. Gisteren was het 20 jaar geleden, dat de oud-gezagvoerder G. Bruin, wonende te Vlieland, gekozen werd als voorzitter der plaatselijke reddingcommissie. Na 45 jaar ter zee te hebben gevaren, waarbij hij 104 meuschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daar op volgende 20 jaar nam hij deel aan 44 reddingtochten, waarbij 20S menschen wer den gered. Gisteren legde kapitein Bruin, op 81 -jarigen leeitijd, zijn functie neer. Oude torpedo gevonden. De bemanning van het te Oostmahorn gestationneerde recherchevaartuig „Laman de Vries" heeft ter hoogte van Klooster buren op het Groninger Wad een torpedo gevonden. Bij onderzoek bleek dat deze torpedo van Duitsche afkomst is. Nadat zij onschadelijk was gemaakt, heeft het re cherchevaartuig haar naar de marinewerf vervoerd. ONGELUKKEN. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een doode; verschillende gewonden. Tengevolge van een brand is een kruit magazijn bij Kaïro in de lucht gevlo gen. Een ingenieu werd gedood, vijf Euro peanen en drie Egyptenaren werden min of meer ernstig gewond. De aangerichte ma- terieele schade bedraagt eenige honderd duizenden guldens. VRACHTAUTO RIJDT OP LUXE AUTO IN. Zes personen levensgevaarlijk gewond. In den afgeloopen nacht vond te Clichy in de onmiddellijke nabijheid van Parijs een ernstig auto-ongeluk plaats. Een vrachtauto kwam in volle vaart in botsing met een l»xc-auto, waarin zes personen wa ren gezeten. De luxe-auto werd geheel in elkaar gereden. Alle zes inzittenden en de chauffeur van de vrachtauto werden le vensgevaarlijk gewond. AUTO IN DE THUN. Zeven zwaar gewonden. Een groote autobus met communiekin deren is nabij het dorp Thum in een bocht omgeslagen. Van dc ongeveer 60 inzitten den liepen een man, vier vrouwen en twee kinderen zeer zware verwondingen op, ter wijl een aantal anderen licht gewond wer den. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd. Slachtoffers van het autoverkeer. Gedurende de IS maanden da-t. Amerika aam den oor Log deelgenomen heeft, verlo ren leger en vloot slechts 50510 manschap pen terwijl in de laatste IS Maanden 50900 menschen bij a uto-ongc ukken oan het leven kwamen en in 1930 slechts 32500, hetgeen tegenover 19*29 een vermeerdering van 1200 slachtoffers beteekent. Dit. is zeer typisch omdat in 1930 het aantal kilometers dat werd afgelegd kleiner was. Ruim 93 pCt. van de chauffeurs die de ongelukken veroorzaakten waren mannen. De he;'ft van alle ongevallen geschiedde bij een botsing met voetgangers, 20 pCt. bij een botsing met andere auto's, 10 pCt. tengevolge van het aanrijden van vaste voorwerpen. De meeste ongevallen gebeurden tusschen 7 en S uur 's avnods. Tram uit de rails. Gisteren heeft te Moskou een ernstig tramongeluk plaats gehad. Een tramwagen, geraakte door het snelle rijden in een bocht uit de rails en viel om. Een juist passee- rende vrouw werd gedood, zeven passa giers werden gewond. Gas in een mijn. In de Minorca-schacht van de Measchan- mijn te Leicestershire is op onverklaarbare wijze gas ontsnapt, waardoor negen mijn werkers, die daar aan het werk waren, ern stige brandwonden hebben opgeloopen. K0REAANSCHE VISSCHERSVL00T IN DEN STORM. 121 Opvarenden gered. Officieel wordt uit 'Seoel gemeld, dat bij de stormen, welke Donderdag j.l. aan de kust van Korea hebben gewoed, veertig visschers zijn verdronken, terwijl er 121 werden gered. Overstrocmingen in Griekenland, In het Noorden van Griekenland zijn groote overstroomingen voorgekomen, waardoor honderden menschen dakloos zijn geworden. De spoorwegverbindingen zijn voor een groot gedeelte onderbroken. KANTOORBEDIENDE SCHIET VIER KINDEREN NEER EN DAARNA ZICHZELF. In een vlaag van verstandsverbijstering. In het dorpje Teuefnbach bij Sürioh heeft een 35-jarige kantoorbediende in een aan val van geestesstoornis zijn twee kinderen en twee meisjes, die hun vacantie- bij hem doorbrachten door revolverschoten van het leven beroofd. Vervolgens schoot hij zich zelf met een mil''air geweer door het hoofd. HET R0 0VERWEZFN IN DU ITSCHLAND. Opnieuw twee roofovervallen. Zondagavond zijn te Hamburg opnieuw 2 roofovervallen gepleegd op winkelza ken. De eerste overval had plaats te St. Pauli. In een bank verschenen twee jon gelui, die te kennen gaven dollarbiljetten te willen wisselen. Toen zij zagen dat slechts een bankbediende aanwezig was, dreigden zij dezen met een revolver en •eischten van hem de afgifte van het geld. De bedreigde kwam aan dezen wensch evenwel niet tegemoet. Hij maakte een schijnbeweging, waarop de indringers het hazenpad kozen. Zij zijn niet her kend. De tweede overval had plaats in een broodwinkeltje te Hanabrock. Na het sluiten, toen de 70-jarige winkelier en diens vrouw alleen waren, kwam een on geveer 23-jarige man binnen, die de oude menschen, onder bedreiging met een revol ver sommeerde het aanwezige geld over te geven. Toen hem werd medegedeeld dat geen geld in huis was, trachtte de jonge man te schieten, doch de revolver wei gerde. Hij sloeg de menschen met het wa pen, doch nam toeu dezen om hulp riepen de vlucht. De, oudjes moesten zich onder medische behandeling stellen. Een smokkelaarsbcde met racebooten, vliegtuigen en een particulier radio-station! De federale drankwet-ambtenaren zijn op het spoor gekomen van een reusach tig dranksyndicaat., dat van racebooten, vliegtuigen en een particulier radio-station in een der voorsteden van New-Orleans gebruik maakt om inlichtingen >e ver krijgen, nopens de bewegingen der kust wacht én verbindingen te onderhouden mét zijn talrijke agenten. Vijftien personen zijn aangehouden, fe- gen honderd anderen is een bevel tot in- 1 j echte nisneming uit ge va a rd igd. DE ONLUSTEN IN CHINA. Met den dood van pater CorneiMe Tier- ney die door de bandieten in China werd vermoord, is het aantal slachtoffers tot 29 gestegen. Pater Tierney was een Iersch priester die in Kiangsi door de Ohineesche bandie ten gevangen genomen werd en ontzagge lijk veel te lijden had van zijn beulen. On danks alle mogelijke moeite die gedaan werd door de missionarissen om zijn in vrij heides telling te bewerken mocht bet niet gelukken om pater Tierney te redden. Zelfs de Duitsche regeering stelde pogingen in het werk om aan de wreede gva.ngicmscha.p van den on gelukkigen priester een einde te maken; een piaatsd ijken madarijn bood een hoogen losprijs aan, maar alles te ver geefs. Ten slotte deelde liet Britsehe gouverne ment mede, dat zij de geëischte som van 40.000 dollar zou betalen, doch het was toen reeds te laat. Pater Tierney droeg reeds de kroon der martelaren. Artillerie officier inbreker. Vrijdagnacht hoorde 'n 70-jarige eigenaar van een buitengoed in Saksen eenig geluid, dat van achter de deur van de slaapkamer scheen te komen. Hij begaf zich naar het vertrek naast de slaapkamer en stond plotseling voor een gemasker- den inbreker, die zich op hem wierp. Ondanks zijn hoogen ouderdom, slaagde hij er in, na een worsteling, die bijna een uur duurde, de revolver te bereiken, die op een stoel in zijn slaapkamer lag. Hij loste twee schoten, waardoor de indrin ger op slag gedood werd. Toen de gendarmerie arriveerde, bleek uit de papieren, dat de inbreker de zoon van een in de omgeving wonend grondbe zitter was en als officier dienst deed bij een artillerie-regiment-. Men vermoedt, dat de jongeman schul den had. en toen tot dit middel zijn toe vlucht had genomen, om aan geld te ko men. Waarschijnlijk gaat de oude heer vrij uit, aangezien uit alles blijkt, dat hij uit noodweer gehandeld heeft.- Professor bestolen. Gedurende het artsencongres in Langen- beck-Wiirowhaus is professor Bartelmann uit Kassei Zaterdag van ongeveer 4000 rijksmark bestolen. Het gebeurde in de pauze tusschen twee zittingen. De professor had zich, met de andere congresdeelnemers, naar de couloirs begeven, waar den heeren gelegenheid ge- boelen werd zich te ververschen. De professor was daarmede doende, toen hij plotseling een duw kreeg in de buurt van zijn portemonnaie-zak, waar hij vier duizend mark geborgen had. De professor greep onmiddellijk naar zijn zak en constateerde, dat zijn geld verdwe nen was. Hij liep de straat op, waarschuw de de politie, maar alle nasporingen der politie bleven vergeefsch. De professor had de vierduizend mark meegenomen, wijl hij een auto wilde koopen. De levensloop van een Bisschop. Op Zondag 19 April zal kardinaal Piffl met assistentie van den wij-bisschop Dr. Kamprath en Mgr. Dr. Seydil, de bisschops wijding toedienen aan den ordens-geeste'ij- ke Jozef Klemann, van de Oblaten van den H. Franciscus van Sales. Deze plech tige consecratie zal geschieden in Sint Stefamtsdoon te Weenen. Deze nieuwe bisschop heeft een merk waardige levensloop acdnter den rug. Pater Klemann is afkomstig uit een oud Patri ciërs ges'acht te Hamburg, aanvankelijk was hij voor den handel bestemd maar la ter werd hij bibliothecaris in de Bibliotheek van Aartshertog Frans Ferdinand. In 1912 werd hij in Weeaen tot Priester gewijd en kort nadien vertrok hij als missionaris naar Zuid Afrika. Het missiegebied der Paters Oblaten van den H. Franciscus van Sales, werd onlangs door den H. Vader tot Vica riaat verheven en Pater Klemann zal thans als eerste Bisschop het nieuwe Vicariaat besturen. De oudste man ter wereld op de „Bremen". Aan boord van de .Bremen", van den Norddeutschen Lloyd, die op het oogen- blik op weg is naar Europa, bevindt zich een passagier, die waarschijnlijk cle oudste man ter wereld is. Het is de Turk Zara Agu, die, naar hij zegt, 156 jaar oucl is. Eenigen tijd geleden ging hij naar de Vereenigde Staten om er propaganda te maken voor de prohibitie. De man beweert zijn gezegeilden ouder dom te hebben bereikt, doordat hij nooit een druppel alcohol heeft gebruikt. Zara. Agu heeft te New York een ernstig auto-ongeval gehad, doch hij is spoedig het bekomen letsel te boven gekomen. Visch, visch, alweer visch, kan je niets anders krijgen 'l Prof. Piccard naar huis. Prof. Piccard is gisteravond is gezel schap van zijn assistent ir. Destacces uit Augsburg naar Brussel teruggekeerd, al waar hij Maandag zijn colleges aan de uni versiteit zal hervatten. Dr. Kipfer is reeds naar Zürich vertrokken. Prof. Piccard i- voornemens, zijn startpo gingen in de Pinkster-vacantie te hervat ten. Te dien einde wil hij 20 Mei naar Augs burg terugkeeren. De scholieren-staking in Brunswijk. De staking der schooljeugd in Bronswijk omvat ,naar gemeld wordt, alle openbare scholen. In Wolfenbüttel zijn van dc 282 leerlin gen slechts 18 in de klas verschenen, ter wijl in Schoeningen alle kinderen waren weggebleven. Van de ongeveer 3000 kinderen die in Brunswijk de openbare scholen bezoeken waren er meer dan 75 pet. absent. Afgevaardigden van den ouderraad be gaven zich 's middags naar het ministerie teneinde besprekingen te voeren met de overheid. Zij werden evenwel niet ontvan gen. Iedere bespreking met hen wordt van de hand gewezen. Het ministerie van volksopvoeding heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin wordt gewezen, dat op het doen deelnemen aan de staking door kinderen van den schoolplichtigen leeftijd geldboe ten staan tot 150 mark. subs, gevangenis straffen tot 14 dagen. De politieautoriteiten moeten optreden tegen handelingen welke ten doel hebben, het bezoek aan de scholen tegen te gaan. Een studiereis naar Palestina. Met den Parijschen trein van 14 uur vertrokken Zaterdagmorgen van het Holl. Spoorstation te Den Haag pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. en pater Henri de Greeve S.J. tot het ondernemen van een studiereis in Palestina, georgani seerd door het Bijbel-Instituut te Rome. De reis gaat via Rame, alwaar zich onderscheidene kanselredenaars zullen aansluiten twee Poolsche en een Engel- sche geestelijke en de beroemde confe rencier van de Notre Dame te Parijs, pater Piniard de la Boullaye S.J. De' paters zullen met Pinksteren hier te lande- terugkeeren. Uitvaart pater H. Ermann S.J. Zaterdagmorgen heeft in de St.. Igna- tiuskeik te Rotterdam de plechtige uit vaart plaats gehad voor den dezer dagen overleden pater Herman Joseph Er mann S.J. Na het einde van de H. Mis heeft de zeereerw. pater mr. dr. J. Beuns S.J. de lijkrede gehouden op den tekst van St. Paulus aan de Philippensen „Induite ar- maturam Dei", „Doet aan de wapenrus ting God®". Bij de lijkbaar van een priester, aldus s-pr., past geen lofrede. Alleen een gebed en een traan. Want ook Jezus heeft geweend bij den dood van Zijn vriend Lazarus. In Pater Ermann's papieren vond ik de uitspraak: Het priesterschap is mooi en verheven, maar een moeilijk ambt, moeilijk, omdat het zooveel arbeid, zoo veel lakt, zooveel geduld en zooveel zelfverloochening vraagt. Die uitspraak bevat de elementen, waaruit het leven van Pater Ermann was opgebouwd. Arbeid, welke veelal tot diep m den nacht werd doorgezet. Liefde voor de H. Kelk, voor de dwa- lenden buiten de Kerk en voor den werkman hebben dit leven beheerscht. En als hij zoo'n heftig Drankbestrijder war, dan was dit, omdat hij wist, welk een vijanden de drank en het liberalisme voor den werkman zijn. Toen i'k tot, hem voor eenige weken op mijn kamer zeide dat, a!s er fouten gemaakt werden op sociaal terrein, het toch beter was, dat men zich vergiste ten voordeele van den werkman, kon hij nauwelijks zijn gevoelens beheerschen. Toen openbaarde hij mij ongedwongen, hetgeen dit leven had beheerscht. De overledene heeft zijn fouten gehad, maar, toen Christus- voor het laatst tot hem kwam, kou hij met dat heel eigen persoonlijk accent- getuigen: Ik heb Christus altijd veel bemind. En toen vroeg hij vergiffenis voor alle tekortko mingen, in het bijzonder in de liefde. Moeilijk noemde hij het priesterschap om het geduld, dat het- vereischt. Geduld bij zijn apologetisohen arbeid, omdat de dwaling zich steeds in nieuwe vormen openbaart. Geduld bij zijn ve'erlei be- keeringsarbeid. En bij dit laatste werk vooral, was- ook groote zelfverloochening noodig. Pater Ermann heeft de wereld niet gevreesd. Om het oordeel der menschen gaf hij niets, als hij wist,* dat Christus aan zijn zijde stond. Daarom kon hij ook zoo vol vertrou wen opgaan tot God en zoo rustig zijn einde zien naderkomen. Reeds een maand lang voelde hij den doocl nader treden. En als hij mij dan vertelde van de vele slapelooze nachten, liet hij er kinderlijk eenvoudig op volgen, dat, hij maar pro beerde dan zoo veel mogelijk te bidden. Moge God verhoord hebben dat gebed van dien ouden ridder, die daar neerlag te midden van zijn wapentuig! Na de H. Mis werd het stoffelijk over schot, gevolgd door alle aanwezige pries ters. op plechtige wijze de H. Ignatius- kerk uitgedragen en neergelegd in een 1 ij ka u to. Hiermede werd het vervolgens overge bracht naar huize „Mariëndaal", bij Gra ve, het oude Jesuietenklooster, op welks kerkhof de begrafenis plaats- vond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10