22ste Jaargang VRIJDAG 10 APRIL 1931 No. 6868 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS NIET VERGETEN! 22 APRIL. No. 9. 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent,. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Het dienstboden-vraagstuk. Men moet altijd voorzichtig zijn met het trekken van een algemeenen regel, waarop geen of bijna geen uitzonderingen zouden zijn. Zoo is verkeerd de algemeene regel, dat een betrekking als dienstbode voor een meisje goed is, beter dan elke andere be trekking. Deze algemeene regel gaat niet op, om dat men dan alle betrekkingen als dienst bode over één kam scheert Maar wel is volkomen te handhaven, dat een betrekking als dienstbode in een goed Katholiek gezin voor een Katholiek meis je véél verkieslijker is, dan een betrekking op fabriek e.d. Onder een goed Katholiek gezin ver staan wij, natuurlijk, een gezin, waar niet alleen of hoofdzakelijk de uiterlijkheden van den Katholieken Godsdienst worden in acht genomen en waar men niet alleen „z'n plichten" vervultmaar een waarachtig Katholiek gezin, waarin dus de Christelijke zeden, en in 't bijzon der ook de plichten van Christelijke naas tenliefde, worden betracht. In de „Tijd" heeft baron van Wijnbergen een artikel geschreven, waarin hij als ideaal voorhoudt: het meisje u i t de fabriek en i n het gezin. En schrijver vervolgt: „En dat ideaal nu kan voor velen be reikt worden door, voor zoover de hulp van het meisje niet in eigen gezin tot bij stand der moeder wordt vereischt, een pas sende betrekking te zoeken als dienstbode in een degelijk christelijk gezin. Het groot aantal dienstmeisjes van vreemde nationaliteit, hier te lande werk zaam, bewijst, dat het groote voordeel, daaraan verbonden, door tal van Holland- sche meisjes en hare ouders niet wordt in gezien hetgeen zeer te betreuren is. Toegegeven tochmoet worden, dat een bij uitstek goede voorbereiding voor de toekomstige buisvrouw en huismoeder is: het gedurende eenige jaren achtereen dienstmeisje zijn in een degelijk chris telijk gezin. In zoodanig gezin leeft het meisje mede het godsdienstig leven van het gezin is bet beveiligd tegen zedelijke gevaren, die elders dreigen wordt het op den jongen leeftijd goed gevoed heeft het de noo- dige rusttijden en nachtrust ontvangt het niet geringé beschaving. En, later ge huwd zijnde, wordt in tal van gevallen de band, die eenmaal tijdens de dienstbetrek king werd gelegd, onderhouden, hetgeen in verschillende omstandigheden des le vens van niet gering voordeel blijkt te zijn. Te betreuren is het nu, dat door niet weinigen die voordeelen willens en we tens worden prijsgegeven. En om hierm verandering en verbete ring te brengen, is geen steun van over heidswege, geen medewerking van werk gevers noodig. Neen, daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat in de daarvoor in aanmerking komende kringen de ouders het groote belang gaan inzien, dat er voor hun kind in gelegen is, in een goeden dienst werkzaam te zijn, om daarna ook hun kind zeif er van te overtuigen." Baron van Wijnbergen meent ten slotte te mogen zeggen, dat zij, die krachtig mee werken om te bevorderen, dat de plaatsen in onze goede christelijke gezinnen door Holla-ndsche dienstmeisjes worden bezet, daarmede den meisjes en den later door haar te vormen gezinnen een niet gerin gen dienst bewijzen een werk verrichten ook van algemeen-maatschappelijk nut. Wij zijn het met den heer Van Wijnber gen volkomen eens. Wij zouden er alleen nog het volgende aan willen toevoegen: Dat de Katholieke vrouwen, in wier ge zin een dienstbode is, ook werkelijk er voor zorgen, dat van dat gezin uitgaat een goe de invloed op de dienstbode niet allereerst DUITSCHLAND VERKORTING VAN ARBEIDSTIJD IN DUITSCHLAND VOORGESTELD. Werk voor 1 millioen personen verwacht. Heden wordt een gedeelte van het rap port der commissie-Brauns gepubliceerd, dat betrekking heeft op het te werk stel len van een grooter aantal arbeiders door verkorting van den arbeidstijd en door een einde te maken aan het ontvangen van loon uit meer dan één bron. Wat het laat ste punt betreft, gelooft men, dat bij een regeling van die kwestie meer dan 300.000 werkloozen arbeid zullen kunnen vinden.. Over de gevolgen van een verkorting van den arbeidstijd zijn de meeningen ver deeld. Het meest optimistisch is het insti tuut voor conjunctuuronderzoek, dat op te werkstelling van 11/2 millioen werkloo zen rekent, terwijl het ministerie van Ar beid op een schatting van 600.000 arbei ders komt. Het rapport der commissie is gebaseerd op een berekening van het rijks bureau voor werkloozenverzekering, dat neerkomt op werkverschaffing voor 750.000 personen. Men verwacht, dat bij uitvoering van de voorgestelde maatregelen in totaal een mil lioen personen werk zullen kunnen vin den, hetgeen veel meer is dan aanvanke lijk werd aangenomen. De commissie-Brauns zet de volgende week haar werkzaamheden voort en zal zich dan speciaal bezighouden met werk verschaffing door andere methodes. DE BURGEMEESTERSVERKIEZING TE BERLIJN. De commissie uit den Berlijnscheu ge meenteraad ter voorbereiding van de ver kiezingen voor de aanvulling van het col lege van B. en W., heeft in haar zitting van gistermorgen besloten voor te stellen te kiezen als „Oberbürgemeister" den hui- digen voorzitter van den Senaat van Dan zig, dr. Heinrich Sahm, als eerste-burge- meester Friedrich Lange en als tweede burgemeester den vice-president van het Duitsche Stedencongres, dr. Fritz Elsas en voor de functie van bezoldigd wethou der den wethouder Bruno Asch uit Frank fort a. d. Main. Deze voorstellen zullen he den ter kennis van den gemeenteraad wor den gebracht. Naar verluidt zouden van de 23 aanwezige commissieleden 12 voor dr. Sahm hebben gestemd. FRANKRIJK POLITIEKE REDE VAN DOUMERGUE. Zinspeling op de tolunie. President Doumergue is gisterochtend op de doorreis naar Tunis om 9.25 in het prachtig versierde station van Nice aange komen, waar hij verwelkomd werd door de civiele en burgerlijke autoriteiten, talrijke Kamerleden en een geestdriftige menigte. Op een door den gemeenteraad aange boden banket nam Doumergue het woord. Hij begroette de vertegenwoordigers van den nabuurstaat, die evenals Frankrijk de verschrikkelijke beproevingen van den jongsten oorlog heeft medegemaakt en zegevierend heeft gesteden naast de Fran- sche legers voor de verdediging en den triomw van de groote zaak. President Dou mergue wees er verder op, dat do Fran- sche vaderlandsliefde niet agressief is en voor niemand gevaarlijk is en evenmin ten doel heeft Frankrijk te verheffen boven andere' landen door een hegemonie. Dit pa- triolisme wenscht slechts, dat Frankrijk de plaats behoudt, waarop het recht heeft, de onafhankelijkheid bewaart, die voor het land onontbeerlijk is en volkomen veilie- heid verkrijgt om in vrede te werken en zich te ontwikkelen, alsmede om zooveel mogelijk samen te werken bij den vooruit gang en het geluk der menschheid. De president herinnerde aan de door slaggevende bewijzen, die Frankrijk heeft gegeven van zijn liefde voor den vrede, o.a. door spontaan zijn leger-effectief en den militairen diensttijd te verminderen. De ondervinding heeft bewezen, dat er geen duurzame vrede bestaat zonder dat de veiligheid der grenzen volkomen verze kerd is en Frankrijk heeft dan ook het recht aan te nemen, dat zoolang de Vol kenbond niet beschikt over voldoende mi litaire kracht, om te dwingen tot uitvoe- door de lessen, welke deze misschien in tot haar gerichte vermaningen ontvangt, maar allereerst door het voorbeeld, door de werkelijkheid van christelijk leven, doen en laten, welke de dienstbode ziet en ondervindt ring van zijn beslissingen, het zelf waak zaam moet zijn, op wacht moet staan en op zich zelf moet rekenen, vooral na de jongste onverwachte gebeurtenis, waarvan men noch de huidige directe beteekenis, noch de gevolgen voor de toekomst mag onderschatten. Immers de geschiedenis van het land, waarin deze gebeurtenis is voor gevallen, vermeldt een precedent geval, dat zoo leerzaam is dat het gevaarlijk voor Frankrijk zou zijn zulks te vergeten. Een Duitsch commentaar. Naar aanleiding van de toespeling door president Doumergue gemaakt op de Duitsch-Oostenrijksche tolunie wordt in Berlijnsche politieke kringen de meening geuit, dat het gewaagd genoemd moet wor den, indien 'n zuiver economische gebeur tenis wordt voorgesteld, alsof het de vei ligheid van een land in gevaar zou kun nen brengen, dat zoo krachtig bewapend is als Frankrijk. In Berlijnsche politieke kringen meent men, dat de Duitsch-Oosten rijksche tolunie allerminst geschikt is, om als bewijs te dienen voor een bedreiging van de veiligheid van Frankrijk. PORTUGAL DE OPSTAND OP MADEIRA. Ook in Portugal is de toestand Naar wij vernemen, heeft de Portugee- solie regeering een decreet afgekondigd, voingenis iieitweiR alle havens van Madeira voor de scheep va aait worden ges-o ten. Oor- logs- of koopvaardijschepen, die de buiten landreis iin veiligheid willen brengen, mo gen evenwel de navens binnenkomen. Dit besluit staat blijkbaar m verband met heit voornemen, de rebe'len door uit hongering tot overgave to dwingen. Gisternacht zijn twee schepen met Por- tugeesohe troepen naaMadeira vertrok ken en hedenavond zullen nog twee oorlogs bodems volgen. Ook in Portugal is de toestand zeer ge spannen meldt de Times. Gistermorgen werden verscheiden personen gearresteerd, o. w. twee oud-ministers. De telegraaf- en postkantoren worden door soldaten be waakt. Allerlei geruchten doen de ronde en verwacht wordt, dat in Lissabon de staat, van beleg zal worden afgekondigd. Bovendien wordt gezegd, dat de garni zoenen te Pnnta Delgada en Horta, beiden op de Azoren, in opstand zijn gekomen. Het kabinet houdt op het oogertblik zitting in de artilleniekaizerne. Van Madeira wordt gemeld, dat het leven daar oogenshijnijk zijn gewonen gang gaat, doch tengevolge van de militaire toebereid selen is er een groote uittocht begonnen uit de kustplaatsen naar het h^i-'^'k'.nd de hotels zijn reeds overvol. De prijzen stij gen en een tekort aan leven-smid de en d-oet zich al gelden. RUSLAND. SOVJET-PASCHEN. Een atheische resolutie. Volgens den „Osservatore" vormde zich te Leningrad eenigen tijd vóór Pasohen een bataljon van 800 actieve godloochenaars, om den strijd tegen het Paaschfeest te leiden. Te Moskou werden op Paaseh-Zaterdag taJl van propagandistische vergaderingen gehouden, waaraan alle arbeiders der fa brieken moesten deelnemen. Op deze vergadering werd een boodschap voorgelezen va.n Jaroslawski, getiteld „Het Vaticaan aan het hoofd van een gewapende interventie tegen de sovjets". Deze boodschap werd eveneens uitgezon den door de radio in verschillende talen. Ook werd een resolutie aangenomen, vol gens welke de definitieve s1 uiting wordt ge- eisclit van alle kerken, opdat voortaan in Rusland alle sporen van het Paaschfeest verdwijnen. SYRIË EEN KONING VAN SYRIË. De Franschen zetten Ali op den troon. Uit Aleppo wordt gemeld, dat de Fran schen een overeenkomst hebben geteekend met Ali, den zoon van koning Hoessein, volgens welke Ali koning van Syrië zal worden. De broeders van Ali zijn beiden regee- rende vorsten: Abd-oeFa is emir van Tra-ns- jordaniëe Feisal van Irak. Ali is koning van Hedzjas geweest, als opvolger van zijn vader Hoessein. In 1924 trad hij af en ver liet zijn land ingevolge de verovering van Hedzjas door de Wahabieten. In 1916. had Hoessein het vorstendom <*n het oude Turksche vi'-ajet Hedzjas onaf hankelijk verklaard en het koningschap daarover aanvaard. AMERIKA CHICAGO'S NIEUWE BURGERVADER VOL GOEDEN MOED. Geen angst voor Al Capone. Een redacteur van de „Daily Mail" had gisternacht een telefonisch onderhoud met Anton Cermak, den nieuw gekozen burge meester van Chicago. De redacteur vertel de Cermak, dat hij wel zou weten, dat Chicago in Europa den naam had, door bandieten geregeerd te worden en hij vroeg hem, of hij voornemens was te trach ten hier een einde aan te maken. Cermak lachte door de telefoon en zeide, dat hij zeker zou trachten dit te doen. „Luister", zei hij „er zijn in Chicago minstens net zooveel eerbare politiemannen als bij j 1- lie op Scotland Yard, maar al wat zij noo dig hebben, is een man, die hun leiding geeft en hen steunt bij het doen van hun plicht." „Zullen er ontslagen vallen bij het poli tiecorps in Chicago?" vroeg de Engelsche interviewer verder. „Een politieman, die verdacht wordt en waartegen ik bewijzen in handen krijg, wordt onherroepelijk ont slagen", was het antwoord. „Verwacht u moeilijkheden met Al Capone?" Weer lachte burgemeester Cermak. „Waarachtig niet. Capone is pas verordeeld en ik heb den indruk, dat hij de komende vier jaar wel weg zal blijven." In antwoord op een vraag omtrent de toekomst van Chicago verklaarde Cermak: „De naam van Chicago is voor verschei dene jaren bedorven, maar ik hoop, dat mijn overwinning beteekent, dat Chicago opnieuw op waardige wijze zijn plaats zal innemen als een van de grootste steden der wereld en de tweede stad van Ame rika". DE AANWEZIGE INLANDSCHE TARWE. Nog geen inventarisatie. Naar wij uit goede bron vernemen heeft een inventarisatie van de aanwezige voor raden inlandsche tarwe van den oogst 1930 nog niet plaats gehad. Wel is bij den opzet van de tarweorganisatie gevraagd aan de daarbij betrokkenen een voorloopig overzicht te verstrekken van de hoeveel heden tarwe van den oogst 1930, die ver moedelijk in de verschillende provincies aanwezig zouden zijn. Het verzamelen van deze gegevens is in de eene provincie nauw keuriger geschied dan in de andere. Maar in het algemeen heeft men aan deze voor- loopige gegevens zeer weinig. Alleen in de provincie Zuid- en Noord-Holland is men tot cijfers gekomen die een globaal ovei- zicht van de hier aanwezige hoeveelheden geven. Vermoedelijk bevindt zich in die twee provinciën $e meeste tarwe die van den oogst 1930 is overgebleven. Het cijfer van deze voorraden bedraagt echter nog niet het zesde gedeelte van den in het „Hbld." genoemden aanwezigen voorraad van 119.000 ton, waarop men voor 't geheele land nog zou kunnen rekenen. Voorts vernemen wij, dat er besprekin gen gaande zijn, tusschen de verschillende groepen van koopers van tarwe voor de be hartiging van hun belangen in gemeen schappelijk overleg. Deze besprekingen zul len nog worden voortgezet. Voorzoover bekend is nog niemand aangewezen die namens hen als inkooper zal optreden, ter wijl ook geenszins vaststaat of één bepaal de commisiehandel daarmede voor alle be langhebbenden zal worden belast. De algemeene maatregel van bestuur voor de uitvoering der Tarwewet is nog in voorbereiding. De volgende week zal de definitieve stichting plaats hebben van de centrale tarweorganisatie, zoodat eerst dan tusschen de verkoopers en de inkoo- pers van tarwe de noodzakelijke bespre kingen zullen kunnen plaats vinden. f Mij. tot Bevordering der Toonkunst Afdeeling „Leiden". De uitvoering van „La Damnation de Faust" op 14 April avs., waarbij de beroem de Parijsche bas, de heer Charles Panzéra de Mephisbopart ij zal zingen, is de laatste uitvoering, welke Anton Tierie zall diri- geeren. Van verschillende zijden is de bedoeling kenbaar gemaakt den heer Tierie alsdan te huldigen, in verband met de groote ver diensten welke hij zioh in den loop der ja ren tegenover geheel muzikaal Leiden heeft verworven. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een politieke rede van den Franschen president te Nice. Een koning van Syrië? De datum van de Prov. Statenverkie zing in Zuid-Holland is Woensdag Het nummer der R. K. Staatspartij is ui geheel Zuid-Holland: HET STADHUIS-VRAAGSTUK. Ofschoon indertijd, toen aan den heer Dudok bij raadsbesluit opdracht werd ge geven een plan voor een nieuw stadhuis te ontwerpen, niet is gesproken over een com missie van beoordeeling van de plannen, hebben thans B. en W. het voornemen, het gevel-plan van den heer Dudok en het voorstel van de Sociaal-Democratische Raadsfractie om in plaats van een geheel nieuw raadhuis te bouwen aan de Visch- markt, zulks te doen aan de Lammermarkt, te onderwerpen aan het oordeel van een dergelijke commissie. B. en W. meenen, dat de heer Dudok zich daarmede zal kunnen vereenigen. In een schrijven toch dat de heer Dudok aan een der raadsleden heeft gezonden, zegt deze o.m.: „Het spreekt vanzelf dat ik geen detail- critiek aanvaarden kan. Het plan dat ik ontwierp is een onverbrekelijk geheel. Ge vel en plattegrond zijn 2 dimensies van een drie-demensionaal ding en als zoodanig pre cies van hetzelfde gewicht en van dezelfde orde." Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 121. N.V. Stoomfabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen „De Ster" v.h. N. Wouterlood PJzn. Leiden, Hoogewoerd 183. Overi. Dir.: W. A. Wou terlood, Leiden, d-d. 31 Maart 1931. 5222. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloe- mcnveiilingsvereeniging „Leiden en Omstre ken" G.A. Leiden, Zoeterwoudsoheweg 2. Uilitr. Bestuursl.P. J. Kelderman, Lei den. N. Bestuursil.L. Snooker, Leiden; J. Berk Gzn., Zoeterwoude en L. Verhaar Jr., Voorschoten. 2946. Hotel Restaurant „de Kaag". War mond. Uiittr. Comm.: L. A. Roozen, Den Haag. Uittr. Comm.: J. Bobs, Leiden. De statuiten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Hotel Restaurant „de Kaag". 5212. Tuindersbond „De Hoop Go'eid Ons", Ter Aar D 30. Bovengenoemde ver- eeruiging ie met ingang van 1 Maart 1931 in liquidiaitiie getreden. Liq.: J. Kroon, Ter Aar en A. Kammeraet, Ter Aar. Processie naar Heiloo. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de Leid-sche processie naar Heix>o op 10 Juni a^s. zal plaats vinden. Gouden doctoraat. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. F. Delhez, wonende te Dordrecht, aan de LeAdsche Universiteit promoveerde bot doctor in de geneeskunde. De feestavonden van het studiefonds „Hartebrug" zijn op 19 en 23 April, niet 24 April, zooals abusievelijk vermeld. Hedenmorgen te ongeveer kwart over tien is een met schapen beladen vracht auto uit Warmond op de Korte Mare in een groot gat langs de straat gereden, ter plaatse, waar juist een boom gerooid was. De auto verdween tot aan den as in den grond en bleef gedeeltelijk over het wa ter op den walmuur hangen. De schapen moesten worden afgeladen, waarna de wagen werd weggesleept. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het verkeer ondervond geruimen tijd stagnatie. Op 9 April 1931 stonden 1131 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 572 op 9 April 1930.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1