Schoolartsendienst in de Bollenstreek ONDERWIJS VOOR HUIS EN HOF Uit de Landbouwwereld DONDERDAG 9 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De officieele opening in In het Raadhuis te Sassenheiru heeft gieternamiddag de officieele opening plaats gehad van den Schoolartsendienst voor den gemeenten Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Noordwijkerhout en Noordwijk. In de Raadszaal had zich een groot getal genoodigden verzameld, onder wie de burgemeesters en secretarissen van de deelnemende gemeenten, twee leden van Ged. Staten, de beeren Crena de Jongh en Schaper, vele geneesheeren uit de bollen streek en de schoolbesturen en hoofden van bijna alle scholen e. a. Het presidium werd bekleed door den burgemeester van Hillegom, mr D. F. Pont, die in zijn openingswoord dank bracht aan de twee leden van Ged. Staten voor hun aanwezigheid. Meer nog dan het provinciaal subsidie, blijkt wel uit hun tegenwoordigheid van hoe hoog belang door ons gewestelijk be stuur de schoolartsendienst wordt geacht. Ook dankte spr. den inspecteur \an den geneeskundigen dienst, dr. Putto, die op vele punten zijn medewerking verleende, evenals de heer Baak, inspecteur van het onderwijs. Voorts dank aan alle schoolbesturen en aan de gemeentebesturen, die door hun aanwezigheid hun medevoelen met dit werk toonen. En tenslotte dank aan den burgemees ter van Sassenheim, die de genoodigden in deze prachtige zaal wilde ontvangen. Het initiatief tot dezen dienst is uitge gaan van eenige raadsleden der gemeente Hillegom. B. en W. hebben zich toen in verbinding gesteld met de verschillende schoolbesturen en tot de artsen in die ge meente; de meening over het nut van zulk een schoolartsendienst was nog verdeeld. Na een propaganda-vergadering werd een commissie benoemd, die de instelling van wn dienst voorbereidde. Op 26 April van het vorig jaar werd de machtiging tot oprichting van Ged. Stalen verkregen; na nog verschillende moeilijkheden kan thans de dienst in werking treden. Tot schoolarts werd gekozen dr. Zjjer- veld, van wie de commissie vertieuwt, dat hij alle verwachtingen zal vervullen. Tenslotte wees spr. op de goede ver standhouding tusschen de gemeentebe* sturen. De intercommunale samenwerking is een teere plant, die gekoesterd moet worden, en daarom is spr. blij dat deze opening eenigszins feestelijk geschiedt. (Applaus). Toespraak van de schoolarts. Hierna voerde het woord de nieuw-be- noemde schoolarts, dr. Zijerveld uit Pur- merend. Sinds de invoering van de Leerplichtwet dwingt de Staat alle kinderen van bepaal den leeftijd tot schoolbezoek, tot intiem omgaan met kinderen van allerlei soort, met verschillende kwalen en afwijkingen behept-. De kinderen worden genoodzaakt een gedeelte van den dag door te brengen in een houding, welke voor hun leoftiid een onnatuurlijke is. Zij moeten geestelijke ar beid verrichten, welke vaak niet evenredig is aan hun lichamelijk en geestelijk weer standsvermogen. Aan de ouders is dus opgelegd de plicht hun kinderen naar school te zen den. Het is dan ook vanzelfsprekend, dat de ouders als hun recht eischen, dat zoodanige voorzorgsmaatregelen worden getroffen, dat de gezondheidstoestand der kinderen niet wordt geschaad. Het geneeskundig schooltoezicht is een schakel in de lange rij van maatregelen, welke genomen worden om het kind vanaf de geboorte gezond te doen opgroeien tot een weerstandkrachtig mensch. Afgezien nog van de infectie-kansen en andere nadeelen van de school dreigt het kind vaak gevaar. Herhaaldelijk immers verbergt het kind beginnende ziekten of afwijkingen, welke dus ouders en zelfs den onderwijzers ontgaan. En deze kwalen moeten in de jeugd worden tegengegaan. Waar tot nog toe door het Rijk de zorg voor het geneeskundig schooltoezicht wordt overgelaten aan de gemeenten met steun van de provincie, zullen de ouders onge twijfeld het besluit der gezamelijke ge meenten toejuichen. Niet alleen op de ouders rusten zware verplichtingen, doch ook op den onderwij zer. Immers het behoort tot een essentieel onderdeel van zijn taak, dat hij zich in voldoende mate op de hoogte stelt van den physiologischen en physischen toestand van de leerlingen. Tot op zekere hoogte is de onderwijzer hiertoe zeker in staat. Maar spreker hoopt, dat de onderwijzers in de- Raadhuis te Sassenheim. zen de hulp van den schoolarts dankbaar en minstens welwillend aanvaarden zullen. De arts zal op zijn beurt den onderwij zer dankbaar zijn voor zijn opmerkingen, die hij doet en voor verdachte gevallen van ziekte, welke hij rapporteert enz. In 't kort wilde spr. uog memoreeren het nadere doel van den schoolartsendienst ea de taak van den schoolarts. 1. De voonbehoedöi>g tegen en afweer vaar be&nietitelijke ziekten. Hiervan noemt spr. diip'hiterilt.is, tuberculose, de huidziekten e.a. 2. Dc zo.rg van den toesta-nd d<eir zintui gen, allereerst van de oogen. 3. KWa-fwijkingen en spraakstoornissen. 4. Ruggegraaibvenkrommingen zullen de grootste aandaciht vragen. 5. De toestand van het gebit is eveneens een zaak va-n groote zorg. 6. Ook op hoofdonreiar zal bijzonder gelet worden. 7. De achterlijkheid vaar een kind is een groot kruis zoowel voor de ouders, als voor de klas. Een intellect-onderzoek vaar den schoolarts zal nuttig kunnen zijn. 8. Een dankbare taak is de opsporing van kinderen, die voor uitzending- naar vacam- biebolomies in aanmerking komen. 9. Propaganda onder de kinderen van hygiënische maatregelen en het inprenten vaar hygiënische begrippen. 10. Toezicht op den toestand va-n loca len, privaten enz. Practisch denkt spr. aic-h zijn taak als volgit. in te dee'en 1. Een systematisch onderzoek van alle kindenen der le klasse. Daarna jaarlijks de 4e klasse. En zoo mogelijk nog va-n de hoog ste klasse; dit laatste vooral in verband met de beroepskeuze en dan in overleg met de ouders. 2. Voorts een globaile inspectie der overi ge klassen. Mochten hierbij kinderen zijn, die een meer uitgebreid onderzoek noodig hebben, dan zal dat geschieden. Aan de ouders zal steeds gelegenheid ge geven worden hun toestemming te geven voor dit algehee'e onderzoek en om bij dit onderzoek aanwezig te zijn. Immers, dit is van het grootste belang voor het onderzoek vam den schoolarts. Ook is overleg va-n de schoolarts met de huisartsen gewenecht. Spr. sprak de hoop uit. dat goede samen werking moge bestaan met de onder wij zei?, met de huisartsen en met de oudere. Een waarschuwing wil spr. van 't hart. Een dienst, welke omvat een 7000 kinde ren, zal niet onmidde-lijk volmaakt funeti- onneeren; daarom vroeg &pr. een welwillen de houding. Spr. besloot met den wensch uit te spre ken, dat de schoolartsendienst vruchtdra gend moge zijn voor de gezondheid der kin dieren van deze streek, (applaus). Verschillende toespraken. Namens Ged. Staten voerde de heer Crena de Jongh het woord. Goed voorbeeld doet goed volgen, zeide spr. Na- de diensten in Krimpenerwaa-rd en Katwijk is thans deze dienst gevolgd. Spr. prees het doel van den schoolartsendienst; de school jeugd te vrijwaren te., en tal van kwa'en, die zij zouden opl-oopen. wanneer niet tijdig werd ingegrepen. Wie werkt aan de gezond heid en levenskracht der jeugd werkt aan een groot nationaal belang. Een groot deel va.n het succes van zulk een dienst berust bij den leider, die voor zulk 'n taak in ieder odzicht geschikt moet zijn. Vooral komt het aan op de praktische en tactische geest van den leider. Men komt in aanraking met menschen. due vijandig staan tegenover de friedisohe wetenschap, op de tweede plaats met de omderwijizers, op de derde plaats met de huisartsen. Wij hebben nu dc derde schoolartsen dienst in deze provincie; gebruik kan ge maakt worden van de ervaringen in andere kringen. Spr. bracht de beste wensohen uit na mens Ged. Staten voor het welslagen van den dienst. Daarna voerde het woord dr. Putto, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst. Spr. dankte de commissie voor de goede samenwerking en verwelkomde dr. Zijer veld in dezen kring. Deze arts is met de practijk volkomen op de hoogte, want in Purmerend had hij reeds vele kinderen op Kath. scholen onder zijn behandeling. Con flicten met de huisartsen vreest spr. dan ook niet. Men begint hoe langer hoe meer de schoolartsendienst op prijs te stellen, welke mentaliteit voorbereid is door de consultatie-bureaux voor zuigelingen, die zeer populair zijn en door de kleuterzorg. Spr. wenscht- de ouders en de kinderen ge luk met dezen dienst. De inspecteur van het L. O., de heer Baak, wees er op hoe de wetenschap met reuzenschreden is vooruitgegaan. Het succes van de schoolartsendienst is voor een groot deel afhankelijk van den leider, doch de dienst moet aan de behoefte van het volk zijn ontsprongen. Spr. wenscht-e den schoolarts van harte liet beste en- hoopte op de meest aangename samenwer king. Hierna werd de eerewijn rondgediend, waarmede de plechtigheid was beëindigd. SINT WILLI BR 0R DUS-FEDERATIE. Te Utrecht is dc elfde jaarvergadering gehouden van de St. Willibrordats-fedoratie, (a gemeene diocesane vereeruigangen van R.K. Onderwijzers in Nederland). In zijn openingsrede constateerde de voorzitter de heer H .G. de Boer, dat de anibwïkklfling der federatie in steeds sneller tempo en krachtigen pas gaat. Zoolang de ma-t-e-reele positie van den onderwijzer nog niet in overeenstemming is met de waarde van het door hem beklee e ambt^ zu 3en wij blijven strijden met ent housiasme voor de verwezenlijking van de eischen, die in 1920 gerechtvaardigd wer den geacht. Spr. wees op een zaak. die ter vorige vergadering uitvoerige besprekingen uitlokte: het classificatie-vraagstuk. Wij blijven, aldus de heer de Boer, als in 1930 en daarvóór eischen, dat de classificatie af geschaft worde en vervangen door een efcc'-sel als dat moet dat meer oog heeft voor de werkelijke verhoudingen. Wat het rapport--FAitgers betreft, wet- gjevin-g in grooten stijl kan men dit niet noemen, al mag groote waardeering niet worden onthouden aa.n de technische ver beteringen. die de L. O.-wet 1920 zal on dergaan. Maar die waard coring zal toch moeilijk van ganscher harte utgesproken worden, als niet de grootste steen des aan stoots uit het wetsontwerp verwijderd is; spr. bedoe'de de uniforme school, hier ver disconteerd in het- z.g. 4ö wtcleel. De voor zitter geloofde niet, dat een profetische blik noodig is, om uit de vergaderingen e?n eenparig vonnis over de 45-schaml te hoo ien klinken. Wij verheugen mis intrss-ohen over één mogelijkheid, n.l. dat de minister het. ontwerp niet in zijn geheel zal over nemen en va.n zijn practischen zin zal doen binken, als bij het. ortwero-Ourenswet, door het aanlengen van wijzigingen, waardoor de bestaanszekerheid der scholen als o- '«rwüsinstituut, intact bliiffr. De best.uuTS-vcdde.7ing h°.1 trt resultaat, dat de hee-non H. G. 'de Beer. E. J. Luiif en v. d. Krotrf onderscheiden]ijk al-s voor zitter, secretaris en penningme'pjter herko zen werden. In de middagvergadering werden v-e-r- echi^ende voorstellen behandeld. Met zeer ruime meerderheid van stem men werd hierop een voorst-el va.n do aifd. Utrecht aanvaard om bij do regeering te ijveren voor de afschaffinq van den zomer tijd. hoofdv-akeli'-k om m-oreele en oaodago- gische redenon. Het hoof'•bestuur had aan neming van het voorgte1 mitraden, onidet het ''e bezwaren niet deelde. Met. betrekking tot de Vereenvoudigde SoeVirng werd een voorstel der °f V Le-dc. om e°n actie te voe-^n voor vfsKW'-o door voering van de V. S. on alle schalen, ver wonnen. terwii' dev'.-ibeoM der af 1. Aai en A.rri'SteOisitreek om te streven naar het doen vervallen van de buigingen aarw-eno- rnen wend. Op voorstel van de afd. Leiden zal men er naar streven dat het nrce-liik wordt 'lie hoofdncte-ouosuiS'sen te savbs-'-dieeren.. ckc niet als B-^fdeeling aa-n een kweekschool ve-r- bo-n-'e zijn. Een oogenblik werden de discussies on derbroken d.ror een harteliik tcesoraakje van mr. Fock. den ve-te sr0»1 woorlieer ven den minister, die verklaarde zoowel amb- f.eb'ik e.ls ne'-soonHjk t-rt zün gen op deze biiepokomst van ..zooveel ernstige wer kers" te hp'1 ben bügewoond, en 'un leden Go-^s rrtrnrk'kar.Qn zegen toewens'd'ite. Wpuvmis het. veir-rpv-nrv-Vro uur oogstte veel, Hüivfli1 liet vonr«rM der afd. 't Gooi om e«n badlt.on.oewm-'e, fp'-VroifiVverTadeii-nig te holeggen ter besoreklng van het ra.pnoft Rmtvers. DE PLUIMVEE- EN KONIJNENTEELT Het wintertijdperk van de pluiimvee- en konijnenteelt is nu ongeveer achter den rug en staan wij weer aan het begin van het nieuwe, het fokseizoen. In verband daarmede willen wij in dit artikel eenige wenken geven voor de di verse werkzaamheden, die dit seizoen vanzelfsprekend met zich mede brengt, Wij zullen dus beginnen met de voor naamste tak der pluimveeteelt en wel de Hoenders. Aan liet begin van den winter hebben wij de hokken zooveel mogelijk geisoleerd voor koude en wind door middel van rui ten of rietmatten. Nu het mildere jaargetijde wederom is begonnen kunnen wij dus naar gelang het weer zich gedraagt gaan beginnen met de overtollige isolatie weg te nemen, zoo dat de dieren weer volop kunnen genieten van zon, licht en lucht, Evenzoogoed als de huismoeders in dezen tijd van het jaar het huif aan een grondige schoonmaak onderwerpen, zoo doet ook de pluimveeliefheUber. A'les wordt grondig schoongemaakt en waar het noodig is, en zujks nog niet is geschied eenige veranderingen aange bracht of reparaties verricht. Wanneer alles terdege is uitgeboend en uit-gesohuurd moeten nachthokken en leg- nesten. zoowel als de ren eens flink wor den gewit. Men mengt dan door de wit kalk een scheut carbolineum tegen de luis. Alle naden en reten worden flink met kalk dichtgesmeerd zoodat alles zoo veel mogeijk geisoleerd is tegen het las tige en gevaarlijke gedierte, dat onze hoenders zooveel last en schade kan be rokkenen. De ren moet nu eens flink worden om gespit, of indien men gebruik heeft ge maakt van een of ander strooisel als kaf of turfmolm, dient dit eens geheel te worden ververscht. Naar mijn meening kan de beste bo dembedekking 's zomers be&taan uit duin zand. Het komt misschien wel even duurder uit dan kaf, doch het is doelmatiger, om dat de dieren dan een fijn zandbad, waarop zij zoo verzot zijn, kunnen nemen, terwijl het in het warme jaargetijde niet zoo broeierig is als kaf of molm. Tevens heel groot is, daar het dan nogal veel tijd levert het dit voordeel op. dat men, in dien de oppervlakte van de ren niet zoo zou vergen, van tijd tot tijd met een groo te zeef het zand eens kan ziften, zoo dat al het vuil van den bodem, daaruit kan verwijderd worden. Ook kan men de uitwerpselen enz., wanneer de bodem- bedekking uit zand bestaat, gemakkelijker uitharken, daar men het vuil veel meer kan zien, dan wanneer men molm of kaf heeft. Tevens moet men nu zorg dragen, dat liet. drinkwater, zoo dit niet. het geval is, buiten de zon komt te staan en desnoods tweemaal per dag wordt, ververscht, zoo dat dc dieren geregeld helder en frisdh water kunnen drinken. Wanneer men gedurende den winter het ochtendvoeder met warm water heeft aangemaakt, kan dit nu ook vervallen en kan men voor het och tend voer gewoon koud water gebruiken of het meel droog toedienen. Degenen, die tot nog toe deze droogvoedermethode nog niet hebben ge volgd, zul'en, wanneer zij hun dieren het voeder ook droog willen toedienen, eerst hun hoenders daaraan moeten wennen, daar deze overgang niet zoo direct goed gaat. Zijn de dienen er echter eenmaal aan gewend, dan zijn zij er verzot op. Het voeder verlies wordt ook veel meer gereduceerd, omdat het voeder wat even tueel overblijft niet door verzuring kan bederven, en de hoenders er derhalve den geheelen dag van kunnen eten. Om deze droogvoedermethode toe te passen zijn in den handel de z.g. droog- voederbakken verkrijgbaar. Deze zijn zoo gemaakt, dat er van voer vermorsen bijna geen sprake is. Hebben wij van den winter wat meer ma is en andere vetaanzet-tende voeders gebruikt, dan dienen deze nu achter*pge te worden gelaten, daar de dieren er an ders met het warme weder te vadsig van worden en dus het eierleggen wordt be lemmerd. Het gevolg is natuurlijk ook, dat. de gezondheid der hoenders daardoor ernstig wordt, geschaad. Vanzelfsprekend hebben wij in den winter niet zooveel gelegenheid gehad de dieren veel van groen voeder te voorzien. In het nu komende jaargetijde ts zulks echter weer even andere. Zoovee. mogelijk zullen wij dus zorgen de hoenders ederen dag een flinke portie groen voeder toe te dienen, in den vorm van sla, andijvie cn koolafval enz. Gra kan we! gevoerd worden, doch dan mogen de sprieten niet te lang zijn, daar het voede. voor de kippen andere lastig is re verwerken. Met het oog op de spijsvertering en sehaalvorming van de eieren, dient er voor gezorgd te worden, dat do hoenders zich altijd zooveel mogelijk van steentjes, gestampte schelpen enz. kunnen voorzien. Daar wij in dit artikel uitsluitend heb ben gesproken over huisvesting en ver zorging van hoenders willen wij tevens aangaande deze punten nog eenige wen ken ten beste gegven. wat betreft de huisvesting en verzorging der Duiven. Evenals voor de hoenders geldt ook voor de duiven de methode nu bij den aanvang van het nieuwe seizoen, de hok ken eens aan een grondige schoonmaak te onderwerpen, eventueele reparaties te verrichten, veranderingen aan te brengen en daarna alles eens flink te witkalken, terwijl wij eveneens a's bij de hoenders een scheut carbolineum door de kalk doen. Wat de voedering barreft kunnen wij volstaan met wat reed3 boven bij de hoenders is aangegeven D. w. z. wat be treft de granen. Van ochtendvoedor toch if bij de duiven meestal geen sprake. Hoogstens kan men de dieren 's morgens wat. geweekt brood voor/.ecten en dan niet te veel, daar de duiven meer be hoefte hebben aan graan. Wat het groen- voeder betreft verwijzen wij ook naar de hoenders. Met mooi weer d. w. z. wanneer dc temperatuur het toelaat, kunnen wij de duiven 's middags tegen 12 uur weer van badwater voorzien. In een volgend artikel zullen wij be ginnen met de maatregelen te bespreken, welke bij het fokken van hoenders en duiven moeten getroffen worden. Observator. Postelein. Wij bespreken hier een groente, die als zeer gezond wordt ge noemd: de pos-telein. Men heeft ze vroe ger in ons land op de meest verschillen de gronden beproefd te zaaien voor eigen gebruik, of om te verkoopen, en met zeer verschillenden uitslag. Meestal kwam er slechts hier en daar 'n plantje op. Hoe komt da<t? Vooreerst zaait men ze op den kouden grond meestal te vroeg. Wacht gerust tot half Mei en dan nog tot de grond goed warm is. Een warm, zonnig plekje tegen muur of schutting is wel het best. Giet, voor gij zaait, den grond goed nat, laat het water inzakken tot ge den grond gelijk kunt. harken (wat ook reeds voor het gieten geschied is) en hark het zaad niet in, maar bestuif het zeer dun met fijne goed gezeefde zwarte tuinaarde. De grond moet. voor het zaaien ook rterk bemest, zijn. Na het zaaien en bestuiven legt. men er moscovisohe matten, zakken of dergelijke op. Op de meeste gronden, namelijk op alle, die niet veel vocht hou den, en bij zonnig weer is dit. niet bepaald noodig, maar 't. is altijd nuttig. Daardoor krijgt men mooie bedden, dicht bezet met planten. Postelein is namelijk een vreem de, lastige plant voor wie haar niet ken nen. Gij weet bijv. niet, dat de bedden met matten of paklinnen bedekt moeten worden. De grond droogt op, maar gij giet niet. Bijna geen plantje komt op en die nog opkomen, verbranden als men ze nog ternauwernood zien kan. Zij zaait op nieuw cn giet. De plantjes komen spoedig op, maar verdwijnen de vo'gende dagen weer: „Men giet postelein eerst ap, dan weer in den grond", zegt de warmoeze- nicr. Zaait men ze, zooals wij aangaven, dan neemt men de matten tegen den avond weg, zoodra de plantjes opkomen. Volgt een zonnige dag, dan bedekt men ze den eersten dag tot een paar uur vooe zonsondergang weer met matten, of be schaduwt ze op oen andere wijze. Daarna iR bedekken onnoodig. 't Kan gebeuren, als alles meewerkt, dat. ze reeds na 2-1 uur opkomt, doch gewoonlijk moeten de matten drie et-malen liggen. Het bc6t slaagt de cultuur im broeibakken. In war me bakken kan men ze reeds begin Maart, uitzaaien, en daardoor komt het, dat men ze in de steden verkoopt voor men ze bui ten in den vollen grond zaaien kan. Haarwisselingen in het voorjaar. Als in 't. voorjaar de haarwisse'ing het. verharen bij j>aarden begint, moet men de dieren zorgvuldig voor kouvatten behoeden, en mag men niet verzuimen een dek mee te nemen, om de paarden te bedekken, als ze. warm geworden door 't. werken, buiten stil moeten staan Tij dens hot verharen in 't voorjaar hebben de paarden liet meest een dek noodig. Paarden onder het. werken een dek over te hangen, if in den regel niet aan te ra den. Zoolang £e in beweging zijn, hebben ze geen last van koude, omdat het lichaam van binnen warmte voortbrengt. Het opleggen van een dek bij het werken verweekelijkt de paarden, en maakt ze vatbaar om licht kou te vatten. Veel of weinig bloei. Het licht is in de eerste plaats noodig voor he' bloeien: in het donker gep'aatstc plan ten brengen geen bloemen voort. Een verminderde toevoer van water bevordert het bloeien eveneens, zoodat liet inkorten der wortels vaak een rijkeren bloei ten gevolge heeft. Weinig bloei vertoont ver der de plant bij een ruime voeding met st-ikstofrijke stoffen: geile, zeer welige gewassen hebben wel een sterke ontwik keling van stengebs en baderen, doch brengen weinig of geen bloemen voort. Volgens den geleerde Loew (in Japan) staat het vermogen tot blcemvorming in nauw verband met liet geha'te van het plantensap aan suiker; hoe meer suiker daarin is opgelost, hoe meer bloemen aan de plant zullen ontstaan. Een sterke stik stof (ook pliosphorzuur) bemesting leidt tot- vorming van meer eiwitstoffen, maar daarvoor wordt een deel der aanwezige koolhydraten (suiker) verbruikt; daarom hierbij weer minder bloemen, Vaste planten. „Je moet vaste plan ten in je tuin nemen, dat is mooi en kijkaf. Je hebt van het vroege voorjaar tot laat in* den herfst bloemen, nu deze en dan die. Je hebt geen last met bewa ren in den winter, en in het voorjaar kleeden ze zelf den tuin weer 'aan. En den hee'en zomer door afwisseling en volop snijbloemen". Zulk 'n raad kan men meermalen hooren geven. We gaan er mee accoord, mits men niet meene, dat aan een tuin met vaste planten niets te doen zou zijn. Zulk een uitlegging moet men aan het „kijkaf" niet geven. Vaste planten moet men op een behoorlijken afstand houden. De grond er tusschen moet men eenige malen in don zomer harken, en als het droog is, flink gieten, en ales natuurlijk goed vrij van onkruid houden. Voorts moet men steeds een aan tal dunne stokjes gereed houden oni hiel en daar wat aan te binden. Om te zor gen, dat men geen wildernis krijgt, is het noodig de p'anten niet zich vrij te laten uitbreiden, maar elk jaar in te korten en te beperken waar dat wenschelijk blijkt. Het Gazon. Een mooie tuin wordt niet alleen gemaakt- door een mA-ssa mooie bloemen en sierheesters cn bla-d- panten; indien er geen gras is zal nie,- mand zoon bloementuin mooi kunnen vinden. Het is als een gemeubileerde ka mer: de mooiste meubels op een ruilen vloer maken nooit een goed effect; daar entegen toonen eenvoudige, nette meube len soms zeer deftig als ook het overige, vooral de vloer, netjes en zindelijk on derhouden is. Om in den tuin een goed gazon aan te leggen, behooren eenige voorzorgen genomen te worden, waaron der vooral zijn te noemen: den grond goed en diep te laten omspitten, opdat de wortels niet op een vasten onder grond stuiten; verder een behoorlijke af watering en gcede bemesting; verteerde oude paardenmest is uitstekend, die te- vent den bodem luohtig maakt, cn wat, ook een voornaam punt is: de soort e> kwaliteit van het zaaizaad Zaaien en onderhouden van 't Gazon. Het zaaizaad betrekke men van een gunstig bekend staanden handelaar en men koope een mengsel, dat speciaal voor het aanleggen van gazons samenge steld wordt. De grassoorten agrostis, poa pratensis, en lolium perenne worden hier voor zeer veel gebruikt. Dit zijn laagblii- vende grassoorten, die op den grond dicht uitstoelen. Een gazon dient zeer geregeld en dikwijls gemaaid te worden; degene, die zich de luxe van een maai- maohinetje niet veroorlooft., kan het met een goede grasschaar ook klaar spelen, als de oppervlakte niet al te groot is. Een handig maaier kan met de gewone zeif ook zéér netjes een gazon scheren. In 't. najaar wordt over het ge-heele gazon een laagje verteerde mestaarde gebracht wat hiervan in 't voorjaar nog niet in het gras- is gezakt, wordt weggeharkt-, daar na het gras eenige malen gerold, en het- is weer gereed om gemaaid te wofden, zoodra 't voorjaar weer nieuwen wasdom geeft. Br.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7