STADSNIEUWS NIET VERGETEN! 22 APRIL. No. 9. UIT DE OMGEVING Agenda DONDERDAG 9 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 op 31 Maart achter den rug hebben, maar op dien datum nog geen 13 jaar zijn, ver plicht worden bijna tot het einde van hun 14de levensjaar de school te bezoeken. Verschillende sprekers brachten naar A-oren, dat ten plattelande hierdoor groote moeilijkheden ontstaan omdat daardoor wordt belemmerd, dat kinderen dadelijk van de lagere school op een tuin- of land bouwschool geplaatst kunnen worden. Het hoofdbestuur is van meening, dat zoo spoedig mogelijk verandering dient te worden gebracht in het desbetreffende ar tikel van de lager-onderwijswet. Het voor stel werd goedgekeurd. Ridderorden. Bevorderen zij de onwaarachtigheid? Een vertegenwoordiger der afdeeling Leiden verdedigdi hierop de motie dezer afdeeling, waarin wordt geconstateerd, dat het verleenen van onderscheidingen en rid derorden door de regecring op groote schaal de onwaarachtigheid in de hand werkt en de overtuiging wordt uitgespro ken, dat tot het verleenen van onderschei dingen door de regeering alleen dan moet worden overgegaan, als het verrichten van een zeer bijzondere daad daartoe aanlei ding geeft. De spreker meende, dat het lintjes geven is ons land gaandeweg in een bespottelijk daglicht is komen te staan. Het is geens zins de bedoeling, de souvereine rechten van de Kroon aan te tasten. Maar men geve de lintjes alleen aan wie ze persoon lijk. \-erdient. Soms viert een zeer verdiens telijke instelling een jubileum en de onder scheiding wordt dan somtijds verleend niet aan wie het nuttigste werk voor die ver- eeniging hebben verricht, maar aan haren voorzittpr, die misschien eerst een jaar lang in functie is. Dikwijls ook worden personen gedecoreerd, die niets presteeren, maar een machtigen kruiwagen hebben. Soms worden personen, die b.v. 40 jaar lang trouw een ondergeschikte betrekking hebben bekleed en door de protectie van hun patroon een lintje krijgen, door dien patroon met het lintje gepaaid in plaats van een behoorlijk pensioen van dien pa troon te krijgen. Dat alles is niet de schuld van de Kroon, maar van haar raadslieden. Waarom krijgt de huismoeder, die 40 jaar lang in moeite en zorgen haar twaalf kin deren in kommervolle omstandigheden heeft opge\-oed, géén lintje en de jubilee- rende palfrenier van een rijk heer wel! (Applaus). Prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohmap meent, dat er onderwerpen zijn, méér ge schikt om in een vergadering als deze te worden behandeld. (Applaus). Deze zaak raakt indirect de persoon van het Staats hoofd en dient daarom zeer delicaat te worden behandeld. (Applaus). Spr. zou de regeering niet willen belemmeren in haar bevoegdheid, door het verleenen van on derscheidingen de herinnering levendig te houden aan den band met Oranje. Misschien gaat men bij het verleenen inderdaad wel eens wat te veel volgens vaste regelen te werk. Aan kunstenaars bijvoorbeeld zou ook, volgens spreker, wel eens wat A-aker een onderscheiding kunnen worden toegekend. .Maar met onwaarach tigheid heeft dit alles niets te maken. Dat het koninklijk prerogatief door het er van gemaakte gebruik in een bespottelijk dag licht wordt geplaatst, kan spr. niet aanne men. Nadat nog eenig debat was gevolgd, verzocht de voorzitter, dr. J. Schokking, de afd. Leiden, het voorstel, na discussie hier- OA-er gevolgd is, terug te willen nemen. Aan dit verzoek werd voldaan. Een voorstel van de afdeeling Amers foort, waarbij de algemeene vergadering wordt uitgenoodigd haar vertrouwen uit te spreken, dat de Chr. Historische Kamer fractie haar medewerking zal verleenen tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling der radio-kwestie, werd uitvoerig besproken. De afgevaardigde van Amers foort zegt, dat men daar ter stede met de tegenwoordige regeling niet tevreden is. De heer Rutgers A-an Rozenburg herin nert er aan, dat in 1928 aan den minister van Waterstaat opgedragen is den zend tijd zoo billijk mogelijk te verdeelen. Daar mede werd de macht in handen gelegd van den minister van Waterstaat. De sJbr. Historische Kamerleden waren niet onver deeld tevreden over dat besluit. De mins ter wenscht zelf een beter zendtijdbeluit. Het ideaal van spr. is een algemeene natio nale omroep. Een voorstel van de afd. Loosdrecht, om in verband met den noodtoestand van land- en tuinbouw aan te dringen op de vaststelling vnn een onderhandelingstarief, wordt na uitvoerige discussie op advies van dr. Lovink ingetrokken. De vergadering werd daarna gesloten. RIJKSWATERSTAAT. Benoeming hoofdingenieur-directeur. Bij Kon. besluit is P. J. P. van der Steur, gepensionneerd reserve-kolonel der genie, thans referendaris bij het Departement van Waterstaat, te rekenen van 16 Maart 1931, benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, ter standplaats 'sGra- venhage. UITVOERING VAN HET RIIKS- WEGENPLAN. De verbindingen AmsterdamRotterdam en Den Haag. Op het Rijkswegenplan komen o.a. A-oor twee belangrijke verbindingswegen: Am sterdamBodegravenRotterdam en Den HaagUtrechtDriebergen (Arnhem). De verwerkelijking van deze onderdeelen van het wegenplan wordt Aveer een stapje na der gebracht door de indiening A-an een onteigeningsontwerp ten behoeve van den aanleg van gedeelten van deze verbindin gen, t.w. het weggedeelte A-an de Gouwe tot den Middelweg nabij het station Moor drecht, met inbegrip A-an de overbrugging van de Gouwe en van Voorburg tot eerst genoemd weggedeelte nabij de Gouwe. Als beginpunt van het weggedeelte Gouwe-Middelweg van den ontworpen weg Amsterdam-Bodegraven-Rotterdam is aan genomen het einde van den Noordoostelij ken afrit A-an de overbrugging van de Gouwe. Het tracé kruist de Gouwe in Zuid westelijke richting, buigt bij het aanslui- tingspun: met den ontworpen weg Den Haag-Utrecht-Driebergen in Zuidelijke richting af en sluit aan tegen het in aan leg zijnde gedeelte Station Moordrecht- Rotterdam van eerstgenoemde weg. Als beginpunt van het weggedeelte Voorburg- Gouwe is aangenomen het punt van samen komst van de Laan van Nieuw-Oosteinde en de Koningin Wilhelminalaan te Voor burg. Het tracé volgt den spoorweg Den HaagGouda aan de Noordzijde tot den Noordelijken dAvarsweg in den Zuidpla-s- polder, alwaar het in Oostelijke richting afbuigt om op het omstreeks 4 kilometer A-erder gelegen punt van samenkomst met den ontAvorpen weg AmsterdamBodegra- A-en—Rotterdam te eindigen. De aan te leggen weggedeelten zullen worden A-oorzien van doorgaande verkeers- bancn voorloopig ter breedte van 6 meter (mei mogelijkheid van uitbreiding tot 11 meter) bestemd voor autoverkeer en van 2 meter later uit te breiden tot 3 meter. 2 nieter later uit te breiden tot 3 meter) „Tel." Aan het einde dezer maand zal de ijzergieterij der Machinefabriek „Breda" voorheen Backer en Rueb te Breda, tijde, lijk worden s t o p g e ze t. De werklieden, die niet in andere afdeelingen kunnen wor den ondergebracht, worden op wachtgeld gesteld. K.R.O. AVOND 10 APRIL. Aan be-langstetl'-enden zij nog deeld, dat op den concerta/voinid .zeiven al leen nog toegangsbewijzen verkrijgbaar zijn aan de .Stadsgehoorzaal. Aangezien het grootsite gedee te van de zaad besproken is, doen wij een drin gend beroep op alien vooral tijdig aanwezig te Avillen zijn, opdat eene correcte en vlugge re-gea>n.g mogelijk zij. Er zullen voldoende leden van onze pro- pagandaclub aanwezig zijn, om bij het aan wijzen der plaatsen behu'pzaam te zijn. Men gelieve er wel nota van te nemen, dat stipt op tijd zal worden begonnen en tijdens de uitvoering der concerto ummers de deuren gesloten blijven en niemand tot de zaal zai worden toe gelaten. Men zal deze regeling begrijpen en billij ken, waarneer men bedenkt, dat door de uitzending per radiio van het muzikale ge deete alle storende geluiden zoa-g-vu!d'ig moeten worden geweerd. Namens het bestuur: W. H. F. A. DONDERS, Voorzitter. H. LOMBERT, 1ste Secretaris. J. L. VAN HETLV 'EN, Correspondent, K.R.O. RERUM NOVARUM-HERDENKING. Op initiatief van de ALg. Propagandaclub „Dr. Sehaepman" werd gisteravond in den Buroht een vergadering gehouden, waartoe uitgenoodigd waren de sociale en enkele andere organsoties hier ter stede. Ongeveer de helft der uitgenooddgden hadden aan den oproep gehoor gegeven. Doel dezr bijeenkomst was: plannen te bspreken om te komen tot een massale Rerum N o varum-h erdenking. Lang en breed werd hierover gediscussi eerd. In beginsel waren alle aanwezigen het een-s over het doel. Over de wijze, waar op men het plan hoopt te vol\-oeren, werd nog geen overeenstemming bereikt. Binnen zeer korten tijd zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden, waarbij 'ook de gister- a.A-ond afwezige organisaties ten dringend ste zullen worden uitgenoodigd. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Boekhoudcursus. Verleden week hebben den leden van P. K. een circulaire ontvangen met de ver- melding, dat het bestuur pogingen in het werk gesteld heeft om tot de oprichting Aran een boekhoudcursus voor de leden te komen. Wij vestigen hier nogmaals de aandacht der leden en ook der ouders van leden op dezen cursus, die voor vele Jonge Midden standers zeker niet A-an belang ontbloot zal zijn. De cursus zal een jaar duren en beoogt het bijbrengen der elementaire beginselen van de nuttige kunst van het boekhouden. Dat vele Jonge Middenstanders hiervan nog wel wat kunnen leeren, zal geen al te stoutmoedige A-eronderstelling zijn, terwijl tevens hiermede een der Anirige wenschen van den oud-moderator Pastoor v. d. Donk in vervulling zou gaan. Immers, in het Ge denkboek van het eerste ver.-lustrum sprak oud-moderator Pater v. d. Donk de ver wachting uit, dat de Jonge Middenstan ders „de kunst van het boekhouden goed verstaan." Daarom geeft het bestuur de belangheb benden nog eens ernstig in overweging zich als deelnemer aan dezen belangrijken cur sus op te geven. Misschien is het. niet te veel gevergd, indien het bestuur in deze ook op de mede werking der ouders mag rekenen. Studiefonds „Hartebrug". Het bestuur van bovengenoemde studie fonds wenscht de parochianen A-an de Har- tebrugskerk er van in kennis te stellen dat het studiefonds-college ter gelegenheid van het tweede lustrum een feestavond De datum van de Prov. Statenverkie zing in Zuid-Holland is Woensdag Het nummer der R. K. Staatspartij is Zuid-Holland geeft op 19 en 24 April a.s. Zij, die daarop tegenwoordig wenschen te zijn, kunnen op Zondag 12 April gratis kaarten krijgen tussehen 12 en 1 uur in de Romanuszaal (achter de kerk), waar dan tevens gelegenheid tot plaatsbespreker* zal zijn. Dr. Bernhard Aschner. Wij wmemen. da-t op Vrijdag 17 Aprïl Dr. Bernhard Aschner, privaatdocent aan de Weensche Universiteit, des avonds een lezing zal houden in het Nieuw Academisch Ziekenhuis over„Neuero Strömaingen in der Mediizan mit besonderer Berücksichri- gung der modernen Ko n sitiituitiomisth eraipie", voor de afd. Leiden der Nedetrl. Mij. tot Be vordering der Geneesktrnsit en de Medische Faculteit dx Leidsche Sriidenten. Op Woensdagavond 15 April spreekt. Dr. Aschner in het Kon. Instituut A-oor Ingeni eurs te 's-GraATenliage A-oor leden en genoo- diigden de V - NederlandOos tenrijk over„Wien als Zentram der Medi- zin und die Beziehunigen zwischen Oester- redch und Holland vom Boerhaave an bis auf heute". Artsen en studenten in de ge neeskunde hebben tot dezen A-oorxiracht A*rijen toegang en kunnen •inbrodn.iotdes be komen bij den portier Aian het Nieuw Aca demisch Ziekenhuis. Een nieuw filmtoestel voor geluidsweergave Een nieuw filmtoestel voor geluidsweer gave wordt na de Vitaphone, Loetaphone en Movietone nu aangekondigd in de Lichtophone, een vinding van ir. Otto Licht uit Berlijn, die door de enorme kos ten van het tot nu bestaande bandsysteem er toe gekomen is, een nieuw toestel te construeeren, dat tegelijk voor platen- en bandsysteem kan worden gebruikt. Dit toestel dat. vrij is van patenten wordt- ge ïmporteerd door de Fim-Film te Amsterdam Wij zullen omtrent dit nieuwe systeem technisch niet in nadere bijzonderheden treden, maar volstaan met te A-ermelden, dat de Lichtonhone een A-erbinding is A-an Vitaphone en Movietone. Het groote voordeel is niet zoozeer te vinden in deze verbinding als wel in het feit, dat door de gewijzigde loop van den film band vooreerst het hinderlijke kabelen is uitgesloten, d z. de z.g. regendraden of touwen die over de' beelden loopen. Vervolgens wordt met dit systeem een volmaakt synchronisms verkregen, wat bij andere, systemen wel eens te wenschen OA-erliet. Laatstens is het geluid meer zuiver en natuurlijk, zoodat wij dit nieuwe systeem met belangstelling tegemoet zien. Het eerste toestel volgens dit systeem is na enkele proeven geplaatst in de Ca sinobioscoop alhier. NOORDWIJKERHOUT. Een verkiezing met een staartje. Men schrijft ons: In October 1930 werd E. Hogervorst. Gzn. gekozen tot Poldermeester van den Noord- zijderpolder, gelegen onder de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout. Tegen den uitslag van de stemming werd geprotesteerd door ingelanden, die bezwa ren maakten tegen de wijze, waarop ondui delijke stembriefjes ten gunste van den bestuurscandidaat E. Hogervorst Gzn. werden gebracht. Ook tegen de toelating van den gekozene werd bezwaar gemaakt, daar deze slechts 24 uur voor den dag der stemming 150 M2. land in den Polder had aangekocht, welk bezit te gering zou zijn om hem benoem baar te maken to, bestuurslid. Het Stembureau en later ook het Polder bestuur achtten die bezwaren ongegrond en besloten tot toelating van E. Hogervorst Gzn. als Poldermeester. Van dit besluit ging men in hooger be roep bij Gedeputeerde Staten A-an Zuid- Holland. Dit College dacht er anders over en heeft thans het Polderbestuur in het onge lijk gesteld en besloten, om E. Hogervorst Gzn. niet toe te laten als Poldermeester van den Noord zijderpolder. Er zal dus weer een nieuwe A-erkiezing moeten plaats hebben, waarvan de datum echter nog niet is vastgesteld. NOORDWIJK. Aanbesteding. De gehouden aanbe steding tot verbouwing der Wilhelmina- Bchool had de navolgende uitslag (begroo ting ƒ11.287): J. T. de Bes, Noordwijk a. Zee 10.747; S. Verloop, Noordwijk a. Zee 10.860; fa. de Graaf, Voorschoten f 10.875; Joh. v. d. Loo, Noordwijk-B. 10.950; N.V. Erica v.-h. W. P. de Vreede, idem 11.224; N.V. Bouwbedrijf Dir. G. Krau, Noordwijk a. Zee 11.240; C. v. d. Wiel, idem 11.265; K. Verweij, idem 11.265; B. v. d. Wiel, idem 11.465; S. Langelaan, Noordwijk-B. 11.723; v. Duin en Vink, idem 11.775. Voor het schilderwerk: G. "Kruiswijk, Noordwijk 577.S0, P. v. d. Haak, Noord wijk a. Zee 827; G. v. Wiel, Noordwijk a. Zee 840; C. Imthorn, Noordwijk 875; H. Koeman, Noordwijk a. Zee 885. Het werk is aan de laagste inschrijvers opge dragen. Gevestigd: Dames H. en M. Sche per van Eindhoven, Duinweg 3. W. J. Fukker A'an Gorzel, DuinAveg 7. A. Staudt A-an Hengelo (O.), Hoofdstraat 12. F. Slijper van DeA-enter, Hoofdstraat 61. E. Hazenoot van Rotterdam, Jan Kroonsweg 7. fam. W. Nieuwenhuijs van Batavia, Voorstraat 35. N. v. d. Eijkel van Rijnsburg, Kerkstraat 32. A. Tasch- ner A-an 's Hage, Boerhaveweg 21. Vertrokken: N. C. Ma rotte, Rijns- burgerweg 90, Leiden. D. W. Ligteringen C.221 Ginneken. J. Jung St. Joris Gast huis, Delft. M. L. v. Berkel, Pie Ier Ver- kadestraat. 17, Vlaardingen. K. Prins, Meesterstraat 45, Hasselt. VOORHOUT. Kiesvereeniging. Gisteravond verga derde de. R. K. Kiesvereeniging „Eens gezindheid" in het Patronaatsgebouw al hier. Na opening door den voorzitter, den heer H. A. Allard, Averden de notulen goedgekeurd. De A'oorz. deelde mede zich in verbin ding te hebben gesteld met den betrok ken autoriteit, om te geraken tot ver vroeging der uitreiking .A-an de belasting biljetten. zooa's in de vorige vergadering is gevraagd. Hij heeft hierop nog geen definitief antAvoord gekregen, doch wel dat het overwogen zal worden. Vervol gens wekt spr. de kiezers op om op 22 April a.s. alle trouw te gaan stemmen voor de Prov. Staten en wel op lijst 9, no. 1 den heer Bader. De voorz. deelde mede, dat- men tot en met Zondag 19 April a.s. bij de leden van het bestuur opgave kan dnen van rerso- nen, die zich op dien datum niet ter stembus kunnen begeven, omdat zij dan per auto zullen worden afgehaald. Dit geldt eA-enwei alleen voor zieken en ouden van dagen. Voor de stemming in de kiesA-ereem- ging voor a.s. Zondag en over 14 dagei vertrouwt het bestuur wederom op de le den, welke de vorige stemming hebben zitting genomen in bet stembureau aan het Patronaat of bij Van Velzen. Met het oog op het Pat.roripat 7.a' de uitsW evenwel elders worden bekend gemaakt. Thans stelt de voorz. aan de orde de behandeling van art. 26 van het regle ment. De A*oorz. zegt, dat het bestuur in de zen tijd veel heeft gehoerd en dat het bestuur de zaken hieromtrent zoo ob jectief mogelijk behandelt, en dat per soonlijke kwesties zijn uitgesloten. Het bestuur heeft herbaa'd vergadprd over de uitleg van art. 26, rondat hier. A-eel tegen wordt geageerd. Het bestuur is van meening dat zij A-olkrmen gred ge handeld heeft door onder groslijst te A-erstaan, die lijst, Avelke wordt ingele verd ten geme-ntehuize, hetgeen altijd zoo is opgevat. De z.g. bereidwilligA-erkla- ring heeft het bestuur van geen een can- iidaat geëisoht. doch zijn bij het bestuur ingekomen zonder dat er rm is gevraagd A-an IS candidaten, terwijl de beer W. van der Laan geen A'erklaring heeft ge geven. Hierom heeft het bestuur niet ge vraagd totdat, de uitslag van de. eerste stemming bekend was en er 3 personen waren, die evem-eel stemmen hadden ver kregen. Om hun vo'gorde te bepalen heeft het bestuur toen de verklaring ge vraagd en is deze Zonda2 j.l. A-an den heer A'an der Laan uit eigen beweging binnengekomen. De stemmingen in het bestuur wat onder groslijst moet wor den verstaan waren 5 tegen 2. Om even wel geheel zeker te zijn heeft het be stuur deze vergadering belegd om dit uit gemaakt. te zien door de leden, omdat hieromtrent, verschillende meeningen zijn. De heer C. J. Zonneveld acht het dui delijk dat onder groslijst moiet worden verstaan de lijst, welke door het bestuur wordt opgemaakt cm te gaan stemmen over de candidaten en niet zooals dp voorz. zegt de lijst we'ke ingediend wordt ten gemeentehuize. Het bestuur heeft het fout en spreker is volkomen er van overtuigd, dat dit onbewust is ge schied en zender eenige bedoeling. Spr. zou evenwel gaarne willen, dat het be stuur zijn gemaakte fout erkent en stelt voor de stemming van 29 Maart ge'dig te verklaren, om verdere verwikkelingen te voorkomen. Spr. vindt het jammer dat van der Laan niet op de lijst wilde voor komen. we'ke spr. en Prins hebben wil len indienen voor de zittende leden. Hij vindt, de houdingg van den heer A'an der Laan in deze zoodanig dat hij eerst de kat uit den boom heeft gekeken, omdat hij niet de verklaring wensohte te teeke nen toen zij er hem hebben om gevraagd en hij thans toch de verklaring heeft af gelegd. Dit kunnen evenwel bijzondere redenen zijn geweest voor zijn persoon. De heer P. v. d. Nouland zegt dat deze vergadering niet noodig was ge weest, omdat er de vorige vergadering ait den breede is over gesproken. Hij meent evenwel dat het bestuur wel an dere redenen heeft gehad om deze ver gadering te beleggen en zou deze rede nen wel eens Avillen vernemen. Ook spre ker is overtuigd dat het bestuur onbe wust foutief heeft gehandeld. De Burgemeester verklaart dat het nooit de gewoonte van hem is geweest iéts te zeggen in de kiesvereeniging, wanneer het de gemeenteraadsverkiezing betreft. Van deze gewoonte wijkt hij ;hans af en zal zich slechts beperken tot ie candidaatstelling ze'f. Hem zijn de gekozen leden e\ren lief en goed, omdat lij in deze volkomen onpersoonlijk moet olijven. Wij aanvaarden allen zonder uit- «ondering de goede bedoeling van het bestuur, omtrent de uitlegging van art. 26. De beteekenis van het woord gros- ijst, heeft spreker evenals de voorz. op gezocht in een woordenboek en heeft lierait de conclusie getrokken, dat het is oen lijst vermeldende de candidaten, waarover de stemming zal plaats heb ben. Het bestuur heeft dus geheel on vrijwillig in strijd gehandeld met het re glement, omdat zij de oude gewoonte Gemeentelijke Aankondigingen iet. j Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" eit rechtver krijgenden tot het oprichten een fa briek voor het verv/a digen v< biscuits, pepermunt, drops ejiz. fin het jftrceel Hoo- gewoerd Nis. 2—4. Burgemeester en'jWc hom brengen ter algemSenr hen de beslissing op et %-èrzo de firma A. Dieben ei Zn.|om tot het oprichten van een/ waschinij(?Rting in het perceel Witte'feiag'el No. ïfi b. de N.V. Petroleum MaiAschappij ^nie Texas Company om vergunning tot hfét oprichten van een benzinebewaarplaatj/met pomp in en op de Beestenmarkt vyrr perceel St. Aagtenstraat No. 32; c. ae firma- Gebrs. Dieben om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Witte Singel No. 13. LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentlus- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Donderdag, R.K. Bouwvaka-rbeidersbond „Si. Joseph". Bonnenverzilvering 79 uur. Zaal 6, R.K. VoMcsbond. Vrijdag. Concertavond Kath. Radio Om roep, Stadsgehoorzaal, S uur. De aA'ond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Dinsdag 7 tot en met Zondag 12 April a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, Telefoon 807. heeft overgenomen. Het had evenwel voor de stemmingen de vereischte be- reidwilligeverklaring in haar bezit moe ten hebben van alle candidaten en zij .ïadden hierom moeben vragen. De uitslag van de j.l. gehouden stemming vindt spr. iiooi, omdat de gekozen personen juist naar verhouding van hun zittingsjaren sijn gekomen op de lijst. Veel heeft spr. nooren zeggen en hij heeft hieruit de con clusie getrokken, dat de kiezers een ver keerde meening hebben omtrent de "aads'eden. Niet de raadsleden moeten lankbaar zijn, dat zij herkozen worden. Joch de kiezers, dat de leden wederom oereid zijn als afgevaardigde op te tre- 3en en hun tijd moeite en arbeid voor .ïen opofferen. Spr ondersteunt volkomen net voorstel A-an den heer Zonne-veld om Je j.l. gehouden stemming geldig te ver klaren, omdat hij feitelijk ongeldig was. De heer van Reisen zegt dat het be stuur ongelijk heeft. Over de uiFeg van art. 26 heeft hij juridisch adA-ies ingewon nen en dit is zocals de groote massa aan art. 26 uit'eg geeft. Het bestuur heeft hier haar ongelijk te bekennen en spr. wenscht e\-eneens het A-oorstel-Zonneve'd te ondersteunen. De A'oorz. zegt dat de beteekenis van het woord groslijst hem en het bestuur - niet duidelijk is en thans nog niet. Nu worden nog verschillende gevoelens ge uit. Hij ontkent, dat de j.l. gehouden stemmen ongeldig zou zijn. Spr. staaft een en ander met A-erge!ijking A-an vo rige verkiezingen. De heer F. M. Angevaa-re treedt met zijn beschouwingen terug tot het jaar 1913. Hij gaat evenAvel niet accoord met het gesprokene van den voorz. na-mens het bestuur, omdat hij inderdaad inziet de foutieve handeling van het bestuur, alhoewel onbewust. De Burgemeester tracht de voorz. nog maals te overtuigen van het. foutieve in zijn uitlegging A-an art. 26. Hij dringt ei bij het bestuur sterk op aan te erken nen hun foutie\-e handeling, omdat dit geen schande is, daar iedereen wei eens ongelijk moet bekennen en de vergade ring zeer zeker dit met de mantel der liefde zal bedekken. De voorz. zegt persoonlijk wel eens foutieve handelingen te hebben erkend en dat hij in dit geval, namens het bestuur volmondig erkent foutief te hebben ge handeld en verzoekt de vergadering om de geldigheid van de gehouden stemming niet te betwisten, hetgeen geschiedt zon der hoofdelijke stemming en met donde rend applaus. De heer van der Laan zegt 'een paar malen persoonlijk te zijn genoemd in het debat. Wat Zonneveld heeft gezegd van de kat uit den boom kijken is niet waar Verschil'ende malen is hem gevraagd of hij een candidatuur zou aanvaarden en steeds heeft spr. geantwoord van neen. Er zijn personen geweest die hem ge steld hebben zonder hem er in te ken nen en zoodoende is hij op de groslijst gekomen. Het bestuur heeft hem niets gevraagd voor de stemmingg. Na de stemming is het bestuur gekomen en heeft hem gevraagd, niet geëischt om de A-erklaring in te leveren, waaraan hij heeft voldaan j.l. Zondag. De uitslag der stemming is hem zoodanig geweest, dat hij de 253 personen niet wil teleurstellen die hem gestemd hebben. Spr. is zich geen schuld bewust dat hij eveneens verkeerd heeft gehandeld zooals is gezegd in de vergadering. Het bestuur had het hem moeten vragen en hij behoeft de A-erkla ring niet te geA-en aan de personen die hem candidaat ste'len. Hierop sloot de voorz. de vergadering met den chr. groet. Het bestuur verzoekt, aan al degenen, die nog geen oproep hebben ontvangen om deel te nemen aan de Zondag a.s. te houden stemming, toch te komen stem men over 4 candidaten, omdat het be stuur de tijd ontbreekt nog allen een op roep te laten bezorgen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2