22ste Jaargang DONDERDAG 9 APRIL 1931 No. 6867 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND ZONDAGSBLAD 3)e £eidóGb(i(3ouftM\k DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De rechtsche coalitie. En de heer Schokking op de vergade ring der Christelijk Historische Unie èn de heer Colijn op die der Antirev. Partij he den gehouden hebben zich niet afkeerig getoond van een herstel der coalitie. De heer Schokking heeft zich niet zoo beslist uitgesproken: hij wil wel, maar 't kan ook blijven, zooals het nu is. Beslister heeft zich de heer Colijn geuit. Na over de oeconomische crisis te heb ben gesproken (zie elders) vervolgde de lieer Colijn: Wordt er op stoffelijk gebied hunkerend naar de morgenschemering uitgezien, wei nig gunstiger is de toestand op politiek terrein. Spr. wees in dit verband op den onvoldoenden invloed der Staten Generaal bij de regeering en op het kiesrecht dat., door zijn aanmoediging van de vorming van allerlei kleine dissidente groepen, de in Nederland toch reeds ontwikkelde zucht tot verdeeldheid sterk in de hand werkt. Daarna behandelde dr. Colijn de vraag of verdeeldheid over de geheele linie on afwendbare noodzaak is. Daarbij merkt spr. op, dat concentratie geenszins alleen in versmelting tot uitdrukking behoeft te komen, maar haar uitdrukking ook kan vin den in welberaamd overleg zoowel yoor als na de stembus. Men behoeft de verschil len tusschen protestantsche Christenheid en Rome niet te verdoezelen om met Groen, Kuyper en Lohman te blijven er kennen, dat Katholieken en Protestanten als Christenen grondstellingen gemeen heb ben, die ook als grondslagen van den Staat moeten worden aanvaard. Aldus de heer Colijn. Wij hopen mèt hem, dat het mogelijk zal blijken, om in Nederland een regeering te vormen, staande op de basis der drie oude coalitie-partijen. Maar dan: een regeering van christelijk democratische gezindheid, van vooruitstrevenden geest een regee ring, waarnaar in onzen tijd wordt ge vraagd; die haar tijd verstaat en weet te richten. DUITSCHLAND AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Cijfer 200.000 lager. Uit het rapport, dat heden zal worden gepubliceerd over de werkloosheid in Duitschland blijkt naar van betrouwbare zijde verluidt, dat het aantal werkloozen aanzienlijk is gedaald. Naar verklaard wordt, is het cijfer sedert het vorig verslag met ruim 200.000 verminderd. FRANKRIJK HET VL00T-ACC00RD. Frankrijk weer spellebreker? De Engelsche bladen bespreken uitvoe rig de moeilijkheden, die zich voordoen bij de definitieve redactie van de Fransch- Italiaansche vlootovereenkomst. De „Daily Telegraph" verklaart, dat het Fransche standpunt in de kwestie der ver vanging van de verouderde schepen niets anders is dan een eisch voor een bijzon dere behandeling. Terwijl de overige mo gendheden bereid zijn, om voor den duur van zes jaar zich slechts tot 1935 binden. Deze eisch van Frankrijk kan noch door Engeland, noch door Italië worden aan vaard. Indien Frankrijk zijn eisch niet intrekt, zal de- mislukking der onderhandelingen nauwelijks te vermijden zijn. In denzelfen zin schrijft de „Daily He rald", die verklaart, dat bij een verdere onverzettelijkheid van Frankrijk de F ransch-Italiaansche vlootovereenkomst gevaar loopt. Verder schrijft dit blad, dat het plan der Engelsche regeering om met de minis ters van buitenlandsche zaken van Duitsch land, Frankrijk en Italië over de a.s. ont wapeningsconferentie besprekingen te hou den, opgegeven moet worden wegens het hevige protest van Frankrijk. Deze kwestie zal thans op de Mei vergadering van den raad van den Volkenbond behandeld moe ten worden. De Vrijwilligers van het landstoimeorps „VELUWS VERBAND" hebben heden hun commandant, overste Jansen, een officieel verbandsvaandel aangeboden. Overste C. J .C. Jansen ontvangt het vaandel uit de handen van luit. Sanders. De plechtig heid vond plaats in de eierenhal te Barneveld. NOORWEGEN GROOTE UITSLUITING. Bijna honderdduizend arbeiders in het conflict betrokken. De laatste bemiddelingspogingen van den Noorschen Rijksbemiddelaar om het groot e arbeidsconflict in Noorwegen te vermijden, zijn mislukt, zoodat thans de groote uitsluiting in Noorwegen een feit zal worden. Hedenavond worden drie een veer tig duizend arbeiders uitgesloten. Sedert drie weken zijn reeds twaalf duizend ar beiders uitgesloten. Over acht dagen vol gen er nog meer. Bij de totale uitsluiting zijn negentig a honderdduizend arbeiders betrokken, 't Zijn arbeiders in de ijzer- en staalbedrijven, in de mijnen, de textielin dustrie, het bouwbedrijf en het transport bedrijf. In vele kringen beschouwt men dit arbeidsconflict als een economische kata- strophe voor Noorwegen. PORTUGAL HONGER BLOKKADE TEGEN MADEIRA. Door Lissabon beoogd. Volgens een bericht uit Lissabon is door het Portugeesche ministerie van Marine bekend gemaakt, dat de regeering met betrekking tot den opstand op Madeira niet voornemens is gewelddaig in te grij pen. Zij wil veeleer de opstandelingen door middel van een honger-blokkade tot over gave dwingen. President Carmona heeft den ^ruiser bezocht, die gereed ligt om eventueel naar Madeira te worden gezonden. Hij heeft voor de officieren een rede gehouden, waarin hij zeide, dat al gaan zijn tegen standers voort met het beramen van sa menzweringen, de dictatuur haar arbeid zal voortzetten, totdat het geheele politie ke program is afgewikkeld. De president zeide verder te hopen, dat de opstand if) Funchal spoedig zal zijn gedempt, zonder dat het noodig is geweld te gebruiken. Gisteren is een decreet afgekondigd, vol gens hetwelk alle havens van Madeira voor de scheepvaart worden geslotenoorlogs- of koopvaardijschepen die de buitenlanders in veiligheid willen brengen, mogen even wel de havens binnenkomen. Dc opstandelingen te Funchal hebben het militaire garnizoen van Punta Delgada (Azuren) telegrafisch gevraagd zich bij de revolutie aan te sluiten. De gouverneur van die stad heeft echter medegedeeld, dat van aansluiting geen sprake is. De kruiser „London", die door de Brit- sche regeering in verband met de ge beurtenissen op Madeira naar Funchal is gezonden, is aldaar aangekomen. De toe stand was bij aankomst van de „London" rustig en er is geen reden voor bezorgd heid over de veiligheid der Britsche inwo ners. CHINA BESCHIETING OF LZ JANGTSE. Britsche kanonneerboot bij ltsjang onder vuur. Op den Jangtse hebben opnieuw be schietingen van schepen plaats. Boven ltsjang werd de Britsche kanonneerboot „Grat" onder vuur genomen. Naar ge meld wordt is het garnizoen van Paloeng aan het muiten geslagen en zou dit ge schoten hebben. Er zijn regeeringst roepen uit ltsjang gezonden om de muiterij te on derdrukken. AMERIKA NIEUWE BURGEMEESTER VAN CHICAGO. Hij wil den Augiasstal uitbezemen. Bij de verkiezing voor het burgemees terschap van Chicago heeft Cermak de overwinning behaald op den tegenwoordi- gen burgemeester Thompson. Er heerscht groote vreugde in de stad Overal wordt vuurwerk afgestoken. De groote overwinning van den demo craat Anton J. Cermak bij de verkiezing tot burgemeester van Chicago, wordt be schouwd als een vlammend protest der be volking tegen de corruptie en het ongeloof lijk wanbeheer onder den verslagen burge meester William Hale Thompson, bijge naamd Big Bill, die zestien jaar lang bur gemeester van de stad was. Cermak is te Praag geboren en was als jonge ezeldrijver in een kolenmijn in Bo- hemen, terwijl hij later als straathandelaar in een karig onderhoud kon voorzien. Wat daarom zijn overwinning betee kent begrijpt men te beter, als men weet, dat Thompson een zoon is van een welge stelde familie uit Boston, voor 100 pet. Amerikaan en een bekend voetballer van de Yale-University. De cijfers geven een duidelijk beeld van de stemming. Cermak behaalde 672.089 stemmen en Thomspson ongeveer 200.000 minder, n.l. 479.187 stemmen. Cermak heeft reeds aangekondigd, dat hij den Augiasstal zal reinigen en verscheidene corrupte ambtenaren van het. regime Thompson zal ontslaan. DE STRIJD IN VENEZUELA. Opmarsch der revolutionnairen. Volgens een radio-telegram, dat de in Panama levende Venezuelaansche revolu tionnairen uit Venezuela ontvingen, is het den revolutionnairen strijdkrachten van generaal Cedeno gelukt, in Zuidelijk Vene zuela vasten voet te krijgen. Na een bloedig gevecht slaagden de troe oen van kolonel Alvarez Cietia er gisteren in, de stad San Vicente te bezetten, terwijl de strijdkrachten van Carlos Ponte de stac". Rinconhondo innamen. Beide partijen hebben echter in het ge vecht aanzienlijke verliezen geleden. DE DEPUTATENVERGADERING DER ANTIREVOLUTIONAIRE PARTIJ. De openingsrede van dr. H. Colijn. Hedenmorgen ving in de groote zaal van „Tivoli" te Utrecht de buitengewone deputatenvergadering der Anti-Revolutio naire Partij aan, speciaal belegd ter behan deling van wijzigingen in het Partijstatuut. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Na de gebruikelijke opening hield de partijleider, dr. H. Colijn, de z.g. deputa- tenrede, die mede gericht was op de dit jaar te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en gemeenteraden. Behal ve vc de a.s. verkiezingen, vroeg dr. Co lijn de aandacht voor een paar onderwer pen, die thans in het centrum van de be langstelling staan en doet dat omdat zulks te midden van de steeds groeiende verwar ring noodig is, en omdat, aldus spr., wij ons zelf duidelijk rekenschap geven van de gedragslijn die wij te volgen hebben ten aanzien van de brandende vragen van den dag. De economische crisis besprekende, na haar oorzaken kortelijks te hebben aan gegeven, zegt dr. Colijn, dat de gevolgen dier crisis niet door nationale maatregelen kunnen worden weggenomen. Het hoogste, wat te bereiken is, zal nooit uitgaan bo ven de tempering van de allerergste gevol gen en de actie van den Staat moet zich richten en dan nog met begrenzing zoover dit mogelijk is, op de instandhou ding van de bronnen van ons volksbestaan; niet op de verzekering van ieders persoon lijke welvaart. Dit geldt ook voor het landbouwbedrijf. K"n niet iedere landbouwer in zijn bestaan behandhaafd blijver daarnevens moet ge waakt worden tegen het braakleggen van een deel van onzen bodem. Spr. kan geen heil verwachten van een z.g. onderhandelingstarief. De ervaringen der laatste jaren hebben hem tot een ge heel tegenovergestelde overtuiging ge bracht. De tot nu toe door de regeering voorge stelde maatregelen zijn door de A.-R. ge steund, al kwamen zij spreker ook ten deele onvoldoende voor, zooals bij het Aardappel- meelcrediet en bij het Bietenwetje. Wij ontveinzen ons niet, aldus spr., dat, indien niet spoedig ingrijpende verande ring intreedt en die verwacht spr. niet dat maatregelen van andere strekking noodig zullen blijken. Wij weten nog niet wat de terugslag op Europa zal zijn van de verdere ontwikkeling der Duitsch-Oos- tenrijksche plannen, noch ook van de uit werking van het Russische vijfjaren plan en welke gedragslijn tegen het eind dezer maand Engeland zal gaan volgen. Ieder van deze omstandigheden op zich zelf en zeker alle te zamen kunnen in het econo misch verkeer zulke ingrijpende verande ringen in het leven roepen, dat ook wij ons te beraden zulen hebben of wij niet ge dwongen zijn van koers te veranderen. Spr. behoort tto de overtuigde voorstan- Oit nummer bestaat uit drie bladen Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Groote uitsluiting in Noorwegn. Nieuwe burgemeester van Chicago. Hij wil den Augiasstal reinigen. Revolutionaire successen in Venezuela. BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. paler H. Er- mann S.J. (Kerkn., 2de blad). De algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie (1ste blad). OMGEVING. Opening schoolartsendienst vcor de bol- lenstreek. (2de blad). ders van onze traditioneele handelspolitiek, maar erkent tevens dat onder geheel ont wrichte economische wereldomstandigho- den en bij een toenemend jagen naar eco nomische autarchie bij de meeste staten een andere koers voor onze volkswelvaart noodzakelijk zal kunnen zijn. Hierna beschouwde spr. de politieke toe stand (wij citeeren dit gedeelte zijner rede in een driestar). Dr. Colijn wekte aan het slot van zijn betoog de gedeputeerden op tot de grootste krachtsinspanning in den a.s. electoralen kamp en tot trouw aan het al-oude vaandel, om daarna de wijzigingen op de Statuten te behandelen, die in de middagvergade ring aan de orde kwamen. DE CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE Algemeene vergadering te Amsterdam. De Cbristelijk-Historische Unie hield gisteren in het gebouw „Bellevue" haar Algemeene Vergadering onder voorzitter schap van dr. J. Schokking. Aan zijn openingsrede ontleenen wij het volgende: Allereerst werden herdacht, zij, die in het afgeloopen jaar aan de Unie door den dood ontvielen, meer in het bijzonder de heeren baron van Dedem, Kernkamp, nu. Verkouteren, Gerretsen en dr. van Eyck van Heslinga. Vervolgens gaf spr. een uitvoerige be schouwing van de economische crisis. Wanneer gesproken wordt over het her stel van de vroegere coalitie als over iets heel aparts, moet ik, aldus zei spr. in het vervolg zijner uitvoerige rede, toch opmer ken, om misvattingen te voorkomen, dat herstel van vroegere coalitie thans toen niet anders zou kunnen bel eekenen dan me dewerking tot de vorming van een kabinet, Aan den wil tot die medewerking heeft het bij de Christelijk-Historischen ook na de laatste verkiezing niet ontbroken. Wanneer een parlementair kabinet, in den zin, die daaraan nu eenmaal gegeven wordt niet tot stand kwam, was dit alzoo niet het gevolg van het ontbreken van dien wil, maar omdat het op een wijze moest gebeu ren, waarmee wij ons, met het oog op een zuiver houden van de onderscheiding van regeering en volksvertegenwoordiging, niet konden vereenigen. Overigens mogen wij, aldus spr., er ons over verheugen, dat die houding allengs meer begrepen wordt en in het rechtsche kamp blijkens enkele uitlatingen, inzonder heid in de R.-K. pers, ook instemming vindt. Wij kunnen alzoo rustig afwachten, ook omdat het verschil tusschen' een parlemen tair en extra-parlementair kabinet voor ons niet ?oo ingrijpende beteekenis heeft. Nadat besloten was een telegram van hulde te zenden aan H.M. de Koningin en het Wilhelmus was gezongen, wei'd begon nen met de behandeling der agenda en de voorstellen der afdeelingen. Door de afdeeling Wolphaartsdijk werd een voorstel gedaan, waarbij het hoofdbe stuur uitgenoodigd wordt bij de regeering stappen te doen, opdat de Leerplichtwet in dien zin worde gewijzigd, dat kinderen, die het zevende leerjaar met goed gevolg hebben volbracht, ongeacht hun leeftijd, de school mogen verlaten. Het komt n.l. voor dat kinderen, die het zevende leerjaar

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1