UIT DE PERS SPORT In „De Witte Zwaan" WOENSDAG 8 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET CONGRES OER S. O. A. P. S. schrijft in het Centrum: Het Arnhemsche Congres heeft wel zeer overtuigend uitgewezen, welk een moeilij ken tijd onze S.D.A.P. beleeft. Het is nog erger, dan men, na de hef tige polemieken in de dagen en weken vóór het Congres kon eerwachten. Wel is waar, heeft de officieele leiding Dog steeds de meerderheid der partij ach ter zich, maar de uitslag der stemming over de op den eersten dag door het bestuur voorgestelde resolutie, vertoont alle kenmerken van een moeizaam be haalde overwinning. Niet slechts was er een mindehèid, veel sterker, dan men vermoedelijk had ver wacht, maar het groot aantal blanco stem men wijst er tevens op, dat de jongste ge beurtenissen velen in de S. D. A. P. aan het twijfelen hebben gebracht. Niet slechts was er een minderheid, veel partij in de partij. De „linkervleugel" blijkt geduchte vor deringen te hebben gemaakt, zóó zelfs, dat men eer van twee partijen kan spreken, dan van één. Personen, die elkander zoo fel te lijf gingen als te Arnhem het geval was, kan men zich toch moeilijk als partijgenooten voorstellen, duurzaam werkend en strij dend in hetzelfde organisatorische ver band. Gebleken is, dat de sociaal-democra tie ernstig wordt bedreigd door communis tische inv^eden, hier en elders, nationaal en internationaal. Die invloeden zijn ook in ons land sterk geworden. En voor een partij, welke nog altijd, theoretisch althans, op den grondslag van revolutie en klassenstrijd staat, is dit te bedenkelijker, wijl, in zulk een partij vooral, de extremisten op het jongerb geslacht de grootste aantrekkingskracht plegen uit te oefenen. Het Arnhemsche Congres heeft, al werd ook naar uit gebruik de Internatio nale gezongen, geen vrede, geen toenade ring, geen oplossing gebracht. Het heeft de tegenstellingen in de S. D. A. P. veel eer nog verscherpt. Onder den titel „Een Pyrrhus-overwin- ning" schrijft de Volkskrant: Ons congres is geslaagd: Goed, mooi, uitstekend geslaagd. Dit zal door de sociaal-democratische pers ook van dit Paaschcongres wofden ge- tuicd, zooals het van vroegere, gezegd is. En toch Toch heeft de partijleiding op het voor naamste punt een overwinning behaald, die alleen met Pyrrhus-overwinning naar waarheid kan worden bestempeld. Het voornaamste punt was niet het trouwens uitgestelde, ofschoon heb Volk te voren verklaard had dat het niet uitge steld mocht worden onderwijsvraagstuk, niet het militaire vraagstuk, niet de crisis werkloosheid, nauwelijks aangeroerd, niet de „arbeiderspers", het was bet vraag stuk van „een partij in de partij", dat de grondslagen der organisatie betrof. Mocht zooals het partijbestuur het had geformuleerd worden toegelaten, dat de linkervleugel der S.D.A.P. opti-ad op een wijze, die onvereenigbaar was met het lidmaatschap der partij, in strijd met de resolutie van Nijmegen van 1920, en moest niet aan het partijbestuur opdracht worden gegeven, nauwgezet voor de nale ving van dat besluit te waken en bij over treding er was reeds overtreding on middellijk de maatregelen te nemen, die in het belang waren van de eenheid en strijd kracht der partij 1 Welnu, vóór deze resolutie verklaarden zich 33S sternen, tegen 493, blanco 204. Hier werd niet enkele de kabinetskwes tie gesteld, het ging om bet wezen en de eenheid der partij. De linkervleugel was niet alleen zonder eenig respect voor de leiding der partij zij week niet slechts op alle punten af van hetgeen de leiding leerde en te gelooven voorhield; zij had ook met andere, dissi dent-e, groepen in het buitenlnad samen gespannen om 'n nieuwe internationale in het leven te roepen, waarin ook ruimte zou zijn voor de communisten. Welnu, tegenover de ruim S00 die de partijleiding volgden, waren er bijna TOO die zich tegen haar verklaarden of weifel den. Voor een bestuur is dit in een zoo be langrijke aangelegenheid haast een uitslag om weg te loopen. Men moet daarbij niet vergeten, dat vóór de stemming de heer Albarda, die méér voorzitter is dan de heer Oudegeest al kunnen ze geen van beiden bij wijlen mr Troelstra halen het optreden van den linkervleugel als verderfelijk voor de partij had gesignaleerd. Dat de Rolterdamsche wethouder De Zeeuw de rede van Albarda een ontmaske ring noemde en in Fimmen niet een link schen socialisi. maar een communist zag. Welnu, desondanks weigerden 700 van de 1500 stemgerechtigden de partijleiding te volgen. De uitslag zal meer dan een teleurstelling voor het partijbestuur zijn geweest: wan neer ten aanzien van een zoo kardinaal punt de kleine helft der partij niet achter de leiding staat, moet er, om het zeer voorzichtig uit te drukken, toch iets hape- Misschien zal door de sociaal-democrati sche pers uit het gebeurde leering worden getrokken. Leering alvast in dezen zin, dat ze in het vervolg wat minder absoluut oordeelt over meeningsverschillen bij andere oar tijen. Hoe dikwijls hebben wij niet ervaren, dat, wanneer bij ons tweeërlei inzicht zich openbaarde, Y o 1 k en Voorwaarts om strijd getuigden, dat de scheuring er was of moest komen, dat het samenblijven in één partij onzedelijk moest worden ge- heeten. Toch hebben wij nooit voor een zóó prin- cipeele beslissing gestaan als thans van de S. D. A. P. werd gevraagd. Laat de sociaal-democratische pers in de toekomst eerder naar den balk in eigen oog dan naar den splinter in het oog van een ander kijken. UIT HET KATHOLIEKE KAMP DE TIEN GEBODEN VOOR EEN KATHOLIEKE VOETBAL- 'VEREENIGING. In het fraaie lustrum-boek van de Maastriohtsche vereeniging ,,JR. A. P. I. D." treffen wij de „Tien Geboden" aan voor die vereeniging, den leden voorgelegd door, den welbekenden pater Oscar Huf S J. Waar deze tien geboden voor elke ka tholieke sport vereeniging zijn voor te schrijven, nemen wij dit artikel hieronder over, de welwillende lezer kan dan zelf den naam van „R. A. P. I. D." wijzigen in dien vau zijn vereeniging. Een Vereeniging, in dit geval een R. K. Sportvereeniging. oprichten: dat is nog zoo 'n reuzenwerk niet! Daarvoor heeft men noodig: den man van 't initiatief, die 'n groepje sportlievende nette R. K. Jon gens bijelkaar weet te brengen tot een solidaire sportbeoefening. Je houdt wat vergaderingen, jaagt er wat vuur in, zorgt voor het noodige materiaal, stelt Statu ten en een Huishoudelijk Reglement op en laat 'n Bestuur kiezen: en klaar is Kees met de oprichting van een R. K. Sportver eeniging. Maar als er nu niets méér gebeurt, dan is dat pas-geboren kindje meteen ook doodgeboren! Een vereeniging oprichten moet. wil het geen beter-niet-begomien en doelloos werk zijn. ieveus in zich sluiten: den vastberaden wil om die Vereeniging ook tot groei en bloei te brengen, en daar toe moet door alle Leden onder leiding van het Bestuur krachtig en biijver.d worden samengewerkt en wel volgens het vast en scherp-omschreven plan van eenige a-bso- luut-noodzakelijke principen, die niet kun nen worden prijsgegeven, waaraan men zelfs niet kan tornen, zonder den groei en den bloei der Vereeniging bepaald in ge vaar te brengen. Wij hebben ons „R. A. I. D." samen opgericht en samen ook willen wij ons ,,R. A. P. I. D." laten groeien en bloeien, daar voor waren wij er Oprichters en zijn wij er Leden vandaartoe moeten en willen wij dan ook allen medewerken! en wel vol gens het vast en scherp-omschreven plan van de volgende principen, die voor den groei en bloei van ons „R. A. P. I. D." ab- soluut-noodzakelijk in practijk moeten wor den gebracht: Eerste Gebod. Ons „R. A. P. I. D." is bedoeld en op gericht en wil zijn: bepaald een uitgespro ken R. K. Sportvereeniging, en waar elke R. K. Sportvereeniging uiteraard van de oprichting af aan moeilijkheden en strijd heeft en sommige hulpmiddelen der zoo genaamde Neutrale Sport mist, moet ons „R. A. P. I. D.", evenals iedere andere R. K. Sportvereeniging, haar kracht op de eerste plaats en bovenal en altijd zoeken in haar R. K. Beginsel, waarop zij gegrond vest is en waarvan zij doorleefd moet zijn, om door strijd tot zegepraal van groeien- den bloei te geraken. Tweede Gebod. Op de tweede plaats zal men zich, bij wijze van zekcrheidsstelling en waarborg voor het eerste punt, de vriendenhulp en -leiding moeten zien te verwerven van °en bekwaam Geestelijk Adviseur, die liefde genoeg heeft voor de jongens, om zich tijd te verschaffen: zich met toewijding aan de geestelijke en stoffelijke belangen van zijn sportjongens te geven met hoofd en met hart. Derde Gebod. Op de derde plaats dan de keuze va*h een Bestuur, dat uitsluitend moet be staan uit krachten, die doordrongen zijn van het R.-K. Beginsel en die daarbij ook echte werkers zijn! geen nare stroopoppen of ijdele baantjesjagers. Alleen beginsel vaste sportlui en werkers, zoo leert de ondervinding, zijn in staat om zich als Bestuursleden de. vele opofferingen te ge troosten, die de goede leiding eener R.K. Sportvereeniging noodzakelijk met zich meebrengt. En vooral dient er dan ook voor te worden gezorgd, dat het Bestuur op vastgesteld en tijd dikwijls vergadert. Vierde Gebod. Op de vierde plaats moet bij net aanne men van nieuwe Leden vooropstaan dit vaste beginsel, waarvan men nooit mag afwijken: geen enkel nieuw Lid worde aan genomen alléén om zijn spelEen nieuw Lid moet voor de Vereeniging een aan winst zijn en als het eenige wat een nieuw Lid meebrengt z'n goed spel is, is die speler voor de Vereeniging geen winst, doch eerder verlies! Want. wat. men zou kunnen winnen door zbi enkel spel, ver liest men zeker dubbel rip andere wijze. Pater H. Koo.vman, S.J., de kundige en be minde Adviseur van Nijmegen's „Union" aarzelt niet te schrijven: „Een goed Be stuur wijst" minstens een vierde der zich aanbiedende uieuwe Leden af. Juist daar door zal de aanvraag stijgen." Vijfde Gebod. Een vijfde punt van belang is bet milieu waaruit men zijn Leden recruteert. In sta den en industrie-centra werft men zijn Le den het best uit een bepaalden stand. Ver menging van standen is in het algemeen bepaald af te raden. Intusschen mag deze stands-keuze niet te maken hebben met een onchristelijk voor anderen den-neus- optrekken. Het standcnverschil is er nu eenmaal, omdat O. L. Heer het zóó heeft gewild, maar mag ook niets te maken hebben met klassen-strijd, die niei van O. L. Heei', maar van de ijdel-domme men- schen komt. Ook in dit opzicht moot het Bestuur streng zijn. Het zal zelf schijnbare voor deden moeten laten varen, om zich voor deze zelfbeperking spoedig beloond te zien. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 9 April. Huizen, 1875 M. 8.009.30 Gramofoonpl. 10.0010.30 Zang Damerkoor NCRV. 10.3011.00 Ziekendienst, 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.0012.15 Politieberichten. 12.151.45 KRO. Trio o. 1. v. P. Lus- tenhouwer. I.452.15 Gramofoonpl. 2.15—3.15 Handwerkcur6us. 3.153.45 Vrou'wenkalfuurtje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.45 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5.456.30 Concert'. 6.306.45 Knipcursus. 6.45—7.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Vragen'ha.lfuurtje. 7.308.00 Politieberichten. 8.00 Concert door het Luth. Kinderkoor „Een vaste Burg" o. 1. v. J. A. Berkhout 8.309.00 H. Amelink: „De interna tionale positie van de öhr. Sociale Ar- b ei d e rs -hew egi n g". 9.00 Vervo'g Concert. 9.25 Intermezzo. 9.35 Slot concert. 10.00 Vaz Dia-s. 10.1011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. U itelA V R O- Uizending. 8.0010.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert AVR O-kwartet o. I. v. D. Groene veld. 12.002.00 Gramofoonpl. 2.303.00 Concert. Mevr. Grebe de Lange (zang) B. Drukker (piano). 3.003.30 Gramofoonpl. 3.404.00 Gitaars-pel door Louise Wal ker. -1.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Loetafoon-programma. 5.30—7.00 Concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 7.007.30 Radio Volks Universiteit. 7.30S.00 Sportcauserie H. Hollander. 8.00 Gramofoonpl. 8.1510.15 Aansluiting Concertgebouw Amsterda m. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.15 Concert-, Kovacs Lajos ~n zijn orkest. II.1512.00 Gramofoonpl. D a v en t r y, 1554.4 Ai. 10.35 Morgen-gwding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. Zesde Gebod. De R. K. Sportvereeniging zal goed doen zooals ons „R. A. P. I. D."! ver band te houden met een R. K. Organisatie van zuiver-geestelijken aard. Dit is een veilige steun, een vruchtbare voedingsbo dem voor de instandhouding en bloei der R. K. Beginselen, van wier huldiging de groei en bloei der R. K. Sportclub abso luut afhankelijk is. Zevende Gebod. Geen moeiie wordt gespaard te zorgen voor het goed in-orde-zijn van ailes, wat het spel-materiaai betreft. Maar daartoe is ook noodig, dat de Leden hun contribu tie-plichten trouw volbrengen, en hun best. doen: door het werven van Donateurs, de kasmiddelen te stevigen. Een goed Lid moet alles-behalve uitsluitend „slokdarm" zijn! Hij moet bovenal „hart" hebben voor zijn Vereeniging! En wie liefde heeft, is meteen ook vindingrijk als de liefde! Achtste Gebod. Moet het ..Eerste Elftal" de „trots" der Club zijn, de „Jongste Elftallen" moeten de „liefde" der Club zijn. Zonder ze te vertroetelen, moet er echt goed voor wor den gezorgd door Bestuur en Adviseur. Tu de verwaarloozing van dit punt bestaat de kapitale fout van bijna alle Sportclubs; 1.20 Concert-. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten. 7.0o Concert Strijkkwartet. 7.20 Lezingen. 8.05 Piano-recital door Poushnoff. 6.35 Cabaret-programma. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. „R a d i o-P a r i 9", 1725 Al. 8.O0 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl, I.25 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 6.50 Gramofonopl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Uit-z. van een opei. comique. So listen, koor en orkest. L a n g e u b e r g, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.35—10.35 Gramofoonpl. 10.3511.15 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest concert. 4.205.20 So'ietenconcert. 7.50 Concert. Orkest, en J. Szigeti (viool). Daarna berichten en tót 11.20 Concert. Kalundborg, 11.53 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en declamatie. 7.108.10 Orkestconcert m. m. v. so- lisent. Finsche avond. 8.10—1.20 Radio-bal. Moderne Dansmu ziek door verschillende Bands-. Brussel, 508.5 e n 338.2 Al. 5.20 Concert Omroeporkest-. 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert onder auspiciën va-n de RESEF. (Gramofoonpl.). 338.2 M.5.20 Kamermuziek. 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Orkest-concert en zang. Onder aus piciën van K. V. R. O. Z e e s e n, 1635 AL. 5.4011.^0 Lezingen. 11.2012.15 Gram ofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.20220 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.508.10 Lezingen en berichten. 8.10 Hoorspel „Leben und Sterben des groszen Sangers Enrico Caruso" van G. Eioh en AI. Raschke. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.50 Dans muziek. ligt dikwijls zelfs de oorzaak van haar on dergang. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Dat is een feit, dat overal opgaaf óók in de Sportclub! Alaar de Juniores moeten hunnerzijds ook medewerken om dit uiteraard, zeer lastig geval tot een re delijke oplossing te brengen, waar zij overigens zelf het meeste voordeel bij hebben. Door huil handelbaarheid en door niet onredelijk-veel-eischeud te zijn, moe ten zij 't aan het Bestuur ook mogelijk ma ken binnen gepaste grenzen bijzondere zorg aan hen te wijden. Negende Gebod. Een R.K. Sportvereeniging als ons „R. A. P. I. D." moet een aangeboren scl.rik en weerzin hebben van een soort concur- rentiegoesf of het na-apen van de z3 Neutralen: wij zijn heclemaal niet „neu traal" en wij willen dat ook niet zijn. Wij zijn beslist „R.K.", en doen het on-^ op onze manier. Wat de „Neutralen" doen, moet ons koud laten! daar hebben we niets mee te maken. Vooral behooren wij in het oog te houden, dat wc ons door h:n niets als „stylo" moeten laten opdringen in onmatig en ongepast feesten, in buiten sporigheden bij wedstrijden, waardoor we al heel gauw alle sympathie en tenslotte ook onze heelo bestaansreden zouden ver liezen. FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HER ZOG. 16) Boven 111 de woonkamer zat Lisa met een vriendin thee te drinken. Haar moe der was tegen den middag even op ge weest, maar had gauw haar bed weer op gezocht. Het humeur van haar man was niet bepaald bevorderlijk aan de genezTüg van haar zenuwhoofdpijn. Om niet den heelen middag alleen te moeten blijven, had Lisa den loopjongen met een briefje naar haar vriendin ge stuurd met het verzoek een poosje bij haar te komen. De vriendin, een allerliefst meis je met prachtig blond haar on mooie blau we oogen, had dadelijk aan de uitnoodiging gevolg gegeven, en nu zaten beiden in de huiskamer bij elkaar en deden elkaar con fidenties. Want ondanks hun verschil in karakter waren Lisa en de stille Gertrud von Wald heel intiem met elkaar. Fraulein von Wald was het eenige kind van de weduwe van een staats-ambtenaar. Om de inkomsten van haar moeder, die van een karig pensioen moest leven, te vergrooten en tegelijk haar eigen levensonderhoud zoo veel mogelijk te verdienen, stuurde de jon- ie dame, die een uitstekenden stijl schreef aak novellen en artikelen naar dagbla- en en tijdschriften en was vaak zoo ge- kkig ze geplaatst te zien en er een aar- uig honorarium voor te krijgen. Vandaag had Gertrud von Wald de laatste hand aan een roman haar eerste groote werk gelegd, waarvan ze nu haar vriendin zat te verte Hen. Maar dat is reusachtig, zei Lisa enthou siast. Je praat over socialisten en commu nisten, alsof je iederen dag met die men sehen omgaat. Gaat een dergelijke onder werp'niet boven je krachten? Het is een eerste poging op dit ge bied, antwoordde Gertrud bescheiden. Ik heb 'tn hesle boel ectuur moeten door worstelen om den roman te kunnen schrij ven. Boeken met een socialen achtergrond vinden tegenwoordig meer aftrek dan ge wone liefdesromans, en toen heb ik ge dacht laat ik het maar eens probeeren. Ja, jij durft wat aan, zei Lisa met een oogeublik van peinzend zwijgen. Ik heb den roman al aan het „Tage- blatt' hier gestuurd. Wat? Ter plaatsing aangeboden? Ja, ik dacht, ik zal de stoute schoenen maar eens aantrekken. Je hebt gelijk, wie niet waagt, wie niet wint. Lisa- was opgestaan en ging langzaam naar de piano en onwillekurig liet hij haar vangers over de toets glijden. Hoe sta je met je zaaglessen, Lisa? vroeg Gertrud. Lisa hield plotseling op. Ja, zei ze weemoedig. Jij kunt je in jullie prettig warm milieu beeleaiaal aan je kunst wijden en je hebt daarbij den moreelen steun van je moeder. Maar ik? Ik word er nog gek van. Je kent mijn familie en de opvattingen die ze er hier op nahou den. God, wat een leven heb ik hier. Gertrud legde zacht haar arm om haai vriendin heen: Stil maar, kind, dat komt wel in orde. Je behoeft mij werkelijk niet tot voorbeeld te nemenik ben maar een dilettante eu ben daar volkomen tevreden mee. Als ik, antwoordde Lisa, zoo'n lief, gezellig thuis had als jij, zou ik er ook mee tevreden wezen, alleen maar een dilettante te zijn. Wij zijn heel arm, kind. Jullie? Lisa keek haar vriendin ern stig aan. Ik wilde, dat ik met je ruilen kon, dan zou ik voor niets ter wereld van huis gaan. Maar jij zou niet met mij wil len ruilen. Gertrud von Wald zweeg en Lisa begreep de reden van haar stilzwijgen heel goed. Welnu, vervolgde Lisa, dan zal je ook begrijpen, waarom ik zoo graag aan de opera wil. Ik zal er misschien weinig mee verdienen, maar hier verlies ik ook niet veel. Kom, laten wij wat muziek maken, stelde Gertrud afleidend voor en ze haal de een paar muziekboeken voor den dag. Figaro? vroeg ze. Lisa knikte en toen de eerste tonen van Mozart's heerlijke muziek door de ka mer klonken, was alle leed vergeten. Lisa zong met haar prachtige stem de frissche rozen-aria. Toen Konrad Barenleld in zijn kantoor den reinen, edelen zang hoorde klinken, was hij blij, dat hij haast met zijn werk ge maakt had, en thans klaar was. Want wer kelijk, hij zou met deze muziek in de ooren niet meer in staat geweest zijn zijn klan ten een juisten indruk te geven van de goede eigenschappen van helder levertraan en dergelijke. Maar terwijl hij, in zichzelf verloren, toeluisterde, schoot hem plotse ling het woord „opera" door de gedachte. Hij sprong op, greep zijn hoed eu riep Pfalzdorf toe dat hij nog even de stad in •noest. Daarop liep hij langzaam den kant van den Rijn uit, diep in gedachten, maar hij voelde dat zijn stemming steeds som berder werd. Kom, dacht hij tenslotte. ik loop eens even bij Schoner aan, dat is net de man, om je van een beroerde bui af te helpen. En meteen sloeg hij den weg naar het rerlactiebureau in. IJet begon al een beetje te schemeren, locn I en Gertrud denzelfden weg na men, dien Kon rad Barenfeld zooeven ge gaan was. Lisa had er op gestaan haar vriendin een eindje weg te brengen. Het gaf haar altijd een gevoel van rust om met het zachte, steeds harmonisch gestemde meisje te praten. Onwillekeurig hield Frau lein von Wald haar schreden in, toen ze het machtige gebouw van het wereldbe kende dagblad naderden, waar haar eer ste poging op het gebied der romanschrijf kunst thans op een beoordeeling lag te wachten. Juist toen de beide meisjes met nieuwsgierige oogen de groote toegangs poort inkeken, kwain daar een heer uit, dien, toen hij hen passeerde, diep den hoed afnam. Wie was dat?, vroeg Gertrud von Wald nieuwsgierig. Heb je keiinissen bij de redactie? Dat zou prachtig zin. Lisa was even geschrokken, >n zn Ba renfeld zoo opeens tegenover zich had ge zien en ze had blozend zijn groet beant woord. Ze ergerde zich nu. lat ze zich zoo schaapachtig aangesteld had. Neen. antwoordde ze een beetje scherp, die meneer is niet van de. krant, het is onze bedrijfsleider. Gertrud von Wald merkte den eenigs- zins geprikkelden toon van haar vriendin niet op zoozeer waren haar gedachten ver vuld vau haar romen en van alios wat haar kon helpen, om dien gedrukt te krijgen. Met 't eogisme dat zelfs de nobelste mensoh onder bepaalde omstandigheden bezit, klemde ze zich vast aan den stroohalm van een nieuwe hoop. Misschien kent hij wel' iemand van de redactie Dat geloof ik wel. Tenminste een poosje geleden zag ik gTaaf Schoner op hem wachten. Die is aan de krant, heb ik ge hoord. Lisa Ja? Zou je me een grootea dienst willen bewijzen Als ik kan, natuurlek! Jullie bedrijfsleider zou het gesprek misschien eens op mijn roman kunnen bren gen en de aandacht vau den graaf er op vestigen. Je weet niet, hosveel je soms aan zoo'n beetje protecie hebt. En dacht je, merkte Lisa lachend op, dat ik de juiste persoon ben, om den bedrijfsleider dat met .en paar vriendelijke woorden te vragen? Natuurlijk Lisa., dolgraag, als je 't doen wilt. Nu goed, ik zal zien, wat ik kan doen. Maar nu moet ik gauw maken dat ik tbui.i kom. Moeder is niet gJ°d, en vader en fin. je weet. er alles van! liet kan een ge zellige avond worden. Dag Gertrud. Kom maar gauw weer eens aanloopen. Over een paar dagen, hoor. En bij voorbaat hartelijk da ik, Lisa. ("Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9