UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 7 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 DE AARDBEVING IN NICARAGUA Opnieuw eenige dooden Gemeld wordt, dat te Managua opnieuw vijf personen door een aardschok zijn gedood. Zij werden bedolven onder een omvallende muur, toen zij trachtten uit hun verwoest huis eenige bezittingen te redden. Tot nu toe zijn 800 personen ter aarde be steld. Paaschzondag zijn in de omgeving van de stad aan den rand van een kratermeer de lij ken ontdekt van 40 vrouwen, die op het oogen- blik der catastrophe den wasch behandelden. Tot nu toe zijn 20 personen geëxecuteerd, die betrapt werden op het plunderen van ge bouwen en woonhuizen. Een Amerikaansche marine-officier werd ge dood bij een schietpartij. VULCAANUITBARSTING IN JAPAN Talrijke dooden. Volgens een bericht uit Tokio is de vulkaan Koeohierabe in het Zuiden van Japan Donder- dergavond onverwacht gaan werken. Er had een hevige uitbarsting plaats. Volgens nog niet nader bevestigde berichten moeten talrijke personen daarbij om het leven zijn gekomen, terwijl ook het aantal gewonden groot moet zijn. De bewoners van de dorpen, die in de buurt van den vulkaan zijn gelegen, namen, door een paniek aangegrepen, de vlucht. Nadere bijzonderheden omtrent den omvang van de ramp ontbreken nog, daar de verbin dingen onderbroken zijn. TUCUMAN DOOR AARDBEVING GETEISTERD. Een derde deel van de stad verwoest. Uit Buenos Aires wordt gemeld: Tucuman, de hoofdstad van de gelijknamige Argentijnsche provincie, is door aardschokken geteisterd. Een derde deel der stad is ver woest. De bevingen duren voort. Groote brand in een fabriek te Boedapest. In de fabrieken van de „Mineral-Oel Indus trie A. G." te Boedapest is in de middaguren een brand uitgebroken. Een gedeelte van de fabrieken staat in vlammen. Tal van brand weren zijn op de plaats des onheils aange komen. De brand ontstond, toen een hoeveelheid heete petroleum, die men uit een der reser voirs nam, in contact kwam met de lucht. De petroleum ontvlamde en het reservoir sprong uit elkaar. Ook de petroleum van een andere reservoir vatte vlam. Bij de explosie van het reservoir werden twee arbeiders ernstig verwond en vijf brand weermannen bekwamen lichte verwondingen. EEN FILMSCHANDAAL. Bedriegers gaven voor, katholieke films te vervaardigen. Naar Kipa uit New-York meldt, werden al daar zeven personen gearesteerd, die voorga ven, katholieke films te vervaardigen en onge veer 400 geestelijken en 6000 leeken in nog geen 2 jaar voor rond 2 millioen dollar bedro gen hebben. Deze personen gaven aandeelen uit ten name van de „National Diversified Corporation", die intusschen failliet gegaan is, onder voorwend sel, dat zij godsdienstige films vervaardigden, om daardoor den vloed van onzedelijke films te keeren. Verder gaven zij voor, dat hun onderneming was goedgekeurd door de kardinaleh, Hays van New-York, Mundelein van Chicago en O'Connel van Boston en tal van aartsbisschop pen en bisschoppen van de Vereenigde Staten, alsmede door den vroegeren gouverneur, Al Smith. Ook de posterijen werden door de z.g. f:lmf abrikan ten bedrogen. GROEPJE JODEN IN PALESTINA OVERVALLEN. 3 Dooden. Paasch-Zondagavond keerden elf Joden naar de Joodsche kolonie Yaggour nabij Heifa terug in een karretje. Plotseling werden zij vanuit een hinderlaag beschoten, waardoor twee mannen en een vrouw werden gedood en vier anderen ge wond. De politie was spoedig ter plaatse, doch kon geen arrestaties verrichten. SCHIETPARTIJ IN EEN SYNAGOGE TE BOEDAPEST In de synagoge in de Tabaksgasse te Boeda pest heeft Vrijdagavond, tijdens de godsdienst oefening, een sensationeel voorval plaats ge had. en man drong plotseling door de voorste rijen der aanwezigen en vuurde drie schoten af. waardoor vier personen gewond werden. De dader kon door de personen, die zich dicht bij hem bevonden, worden gegrepen en naar een politieposthuis overgebracht, waar uit het onderzoek bleek, dat hij de 53-jarige ingenieud Zatloka was. Bij het verhoor op het politiebureau en on derzoek door den politic-arts, bleek alras, dat Zatloka aan vervolgingswaanzin lijdt. Hij werd daarom naar een gesticht overgebracht. Vroeger reeds werd hij geruimen tijd in een krankzinnigen-gesticht verpleegd. TREINAANSLAG IN ENGELSCH-INDIE Men is ernstig ongerust over de poging, om de Dehli-expres te laten ontsporen in de na bijheid van Larae, (Britsch-Indië), welke aan slag moet zijn gepleegd in verband met de ge wone jaarlijksche overplaatsing van de regee ring tijdens het warme seizoen naar Sinla. Een aantal rails waren losgemaakt en, hoewel de machinist onmiddellijk remde, sloeg toch de locomotief om en ontspoorden er zes waggons. Eenige passagiers werden licht gewond. Dorpsburgemeester doodgeschoten. In het dorp Manschnow is Zaterdagmorgen de burgemeester door inbrekers doodgeschoten Hij had de inbrekers opgemerkt, waarop een vuurgevecht volgde, in den loop waarvan den -lurgemeester een doodelijk schot trof. De lieven hebben een zak met inbrekerswerktui- jen achtergelaten. Doodslag bij een bokswedstrijd In Mexico-city is het bij een bokswedstrijd tot opwindende tooneelen gekomen, toen een van de beide boksers zijn tegenstander met een dolk doodstak. De moordenaar stond op hef punt te ver- Na den gongslag voor een der laatste ron den, sprong hij plotseling van zijn stoel op en stiet zijn tegenstander een dolk in de borst. Met bloed overstroomd zakte het slachtoffer De ongelukkige stierf reeds op weg naar het ziekenhuis. De moordenaar is onmiddellijk ge arresteerd. Toen hij naar de gevangenis werd overge bracht. moest de politie hem tegen de woede van het publiek, dat hem wilde lynchen, be schermen. Een inbreker, die een dagboek bijhield. Het bijhouden van een dagboek is voor een inbreker noodlottig 'geworden. Op een klein station in Jutland vond men een dagboek, dat een nauwkeurige beschrijving van een den vorigen dag gepleegde inbraak bevatte. Daar ook de naam van den eigenaar van het boek erin vermeld stond, kon deze spoedig gearres teerd worden. De man heeft bekend alle in braken te hebben gepleegd, welke het boek vermeldt. De berg Nebo. In „Le Christianisme au XXe siècle", valt te lezen, dat de transjordaansche sheiks het eigendom van den berg Nebo, den berg van welken Mozes 't beloofde land mocht aan schouwen en waar hij stierf, te koop aanbie den. De joden hebben hun aanbiedingen gedaan, doch gaven niet genoeg. Vervolgens zijn de Franciscanen aan bod gekomen, die plan had den, een kerk op den bergtop te bouwen, doch ook zij konden de gevraagde som niet op brengen. De sheiks hebben zich vervolgens tot de Amerikanen gewend en nu schijnt de koop door te gaan. Een Amerikaanshc onderzoeker, mr. Futtere, heeft reeds verlof ontvangen, den berg te onderzoeken en ontdekte verschillende ho len met graven, oude inscripties, enz. Jonge vrouw slaapt twee weken achtereen. Uit La Chèze bij St. Brieux wordt gemeld, dat daar een jonge vrouw van 25 jaar veertien en een halven dag achtereen geslapen heeft. Bij haar ontwaken was zij niet in staat haar oogleden op te lichten. Donderdagmiddag heeft zij vcor het eerst de oogen geopend en eenige woorden gesproken. De doktoren hopen haar in het leven te houden. Met de wichelroede op zoek naar goud. Naar de „Osservatore" uit Pompei ver neemt, is daar dezer dagen een Duitscher, Jens Jacobsen, aangekomen, die tijdens een bezoek aan de opgravingen te Pompei, even als signorina Mataloni eenigen tijd geleden een onderzoek instelde naar verborgen schatten door middel van een wichelroede. Hoewel hem omtrent de aanwijzingen van signorina Mataloni niets naders bekend was, sloeg ook zijn wichelroede op dezelfde plaat zen door, n.l. op drie verschillende punten, die gelegen zijn op een afstand van honderd me ter van de plaats der opgravingen. Ook hij beweerde, dat zich op deze plaat sen goud in den grond bevond. Bovendien stelde hij in de „via delle Tombe" een onderzoek in met een stalen wichelroede, Hier- constateerde hij, dat zich onder het huis met de mozaiekzuilen eveneens goud be vindt. Het opgravingswerk ondervindt thans eenige vertraging, daar men op harde lavalagen is ge- stooten, waardoor het werk zeer bemoeilijkt wordt. KATWIJK. Schietwedstrijden. Behalve de gewone oefeningen, die gedurende de zomermaanden aan de banen in het duin gehouden worden, organ is eerde de Burgerwacht- ook schiet oefeningen met buks, welke binnenshuis plaats hadden. Dezen winter had het- be stuur, in overleg met de leden, hiervoor het Parochiehuis gekozen, waar voor de deel nemers aan den wedstrijd ook ontspanning op velerlei gebied te vinden is. Die keuze is gebleken een uitstekende geweest te zijn, want nimmer was de geregelde opkomst zoo groot als dit seizoen. Bovendien bleek het een goede propaganda te zijn voor de Burgerwacht, want velen hadden zich in dit tijdvak als lid aangemeld. Zaterdag 1.1. was het einde van den wedstrijd daar, werd de uitslag bekend gemaakt en had de uitrei king vaai een groot aantal prijzen, luxe voorwerpen, vekooht zonder bezwaar der kas, plaats. Er was geschoten in 3 k'as sen A. B. en C. De uitslag was als volgt: In A 1ste prijs R'. Trousselot 243 punten; 2e prijs O. J. Minne 219 punten, waarbij 7 rozen; F. Schaap 219 punten met 3 rozen; 4e prijs C. van Leeuwen 218 punten5e pr. J. de Kreek 209 punten; 6c prijs Jac. Meijer 205 punten: 7e prijs J. Slingerland 191 pun ten; 8e prijs Ant. Ingwersen 186 punten; 9c prijs L. J. v. d. Valk 182 punten10e prijs H. de Boer 158 punten: 11e prijs P. Slinger land 145 punten; 12e prijs J. v. Duvvenbo de met 142 'mnten; Tn R 1ste r>ri?s B. Ehib- belaar met 217 punten2e prijs W. A. van Leeuwen 199 punten; 3e prijs L. v. d. Plas 157 punten; 4e prijs Jac. Imnhorn 143 pun ten; 5? pdijs D. Berkhey 133 punten; 6e prijs M. v. d. Oever 129 punten; 7e pri:s C. J. Schuitemaker 102 punten8e prijs J. P. Meijer 75 punten; 9e prijs Alb. Püsdam 70 punten; 10e prijs W. A. Rijken 65 punten. In C 1ste prijs H. N. van Leeuwen met 179 punten; 2e orüs D van Duyn. 160 pun ten: 3e prijs H. de Best 159 punten; 4e prijs T. Imthorn 139 punte" "e nri:- R Yar- kevisser 117 punten6e prijs C. v. d. Boop 101 punten 7e prüs Xic. - Schuitemaker Sp punten; 8e prijs A. Dubbelaar 55 punten: 9e prijs Ys. van der Bent 50 pu-"*®n. LEIDSCHENDAM. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Weleerw. heer A. J. Th. v. Veen. „Van verre zullen uw zonen komen"1. Deze woorden uit het Driekoningen- epistel schoten ons in de gedachten, gis termorgen, toen de klokken van dc paro chiekerk van de H.H. Petrus en Paulus beierden en een zoon der parochie uit een ver land terugkeerde naar zijn „Jerusalem" om er voor het eerst plechtig het Paasch- lam te offeren. Hij kwam uit Freiburg in Zwitserland, waar hij de theologie had bestudeerd en waar hij tot priester was gewijd. En een groote menigte verwelkomde hem aan de grens der parochie. Het was een feestelijke stoet, welke den wijdeling, den weleerw. heer A. J. Th. v. Veen op den vroolijk zonnigen morgen van Tweeden Paasehdag kwam. inhalen. Overal hing de vaderlandsche driekleur met den pauselijken wimpel te wapperen in den straffen ochtendwind. Aan de grens van do parochie vormde zich 'n stoet van ruiters, met de pauselijke kleuren getooid, fietsers, wit-zwarte gymnastiek-jongens en de Har monie. De neomyst nam plaats in een rij tuig, waarin behalve familie ook de burge meester van Leidschendam was gezeten. De verdere familie nam plaats in het twee de rijtuig. Toen de stoet onder enorme be langstelling aan de kerk arriveerde, werd de wijdeling opgewacht door een lieve schare bruidjes, die den jongen priester het hoogfeestelijk versierde kerkgebouw bin nen geleidde. Daar zongen de geloovigen, die het ruime kerkgebouw in grooten ge tale vulden, hem het Welkomstlied toe. Te 10 uur ving daarop de plechtige H. Mis aan, waarbij de neomyst werd geas sisteerd door den zeereerw. heer pastoor M. J. J. Kammers als presbyter assistens, den weleerw. heer Rubbens uit den Haag (een studievriend van Freiburg) als diaken, den eerw. heer P. v. Vliet als subdiaken en de weleerw. heeren Pronk, Campfcns en Roozenburg als ceremoniarius en cjnitorcs. Na hét Evangelie beklom pastoor Kam mers den kansel voor het uitspreken van een korte feestrede,, welke hij aanving met de woorden: „U, o God, loven wij'. Niet alleen de familie, maar ook de ge- hecle parochie, aldus de gewijde redenaar, heeft vandaag een blijden dag, nu zooveel genade over één der parochianen is geko men. Geen menschelijke mond kan Gods macht naar waarheid uiteenzetten. En hier staat een mensch, die door God verheven is tot een macht, welke in zekeren zin grooter is dan die van de H. Maagd, die toch is de Koningin van alle Heiligen. Aan zijn woord gehoorzaamt zelfs de God van Hemel en Aarde als Hij op zijn woord ne derdaalt op het altaar. Daar kunnen wij niet bij. Doch al weten wij de waardigheid van den priester niet te doorgronden, wij weten de priester toch wel te waardoeren. Wat zouden wij zijn zonder den priester? Wij hebben den priester noodig van den wieg tot aan het graf. De waardigheid van den priester kuinnen wij eenigermate toetsen aan het. Oud Ver bond. Spr. herinnert dan aan de geselue denis van Aaron, den eersten hoogepnes- ter, die een voorafbeelding was van de priesterlijke waardigheid van het- Nieuwe Verbond. En Christus zegt: Als gij een lnus binnentreedt, zegt dan eerst: Vrede 7ij dit huis. En als er iemand woont, die dien vrede waardig is, zal uw vrede op hem neerdalen. Wanneer de priester een „alter Christus" is, zal hij ook als Christus worden legen- gewerkt. Dat is de keerzijde van de me daille. Iedere priester is overigens geno men uit de menschen. En hoe groot de waardigheid vau den priester is. hij is een mensch met menschelijke zwakheden die des te zwaarder wegen naarmate zijn macht grooter is. Bidt" derhalve ook voor dezen jongen priester en helpt hem met een voortdurend en hartelijk gebej. Zich wendend tot de pas gewij-ien pries ter herinnert spr. hem aan het woord: Niet gij hebt Mij uitverkoren maar lk verkoos u uit. Gij hebt vandaag de bekroning gezien van uw ijver en doorzettingsvermogen Toon overal die ijver en dat doorze tmgs- vermogen waar gij het Evangelie zult uit dragen, opdat gij eens de heerlijkheid moogt aanschouwen van Hem, di" u lot zoo'n groote uitverkiezing riep. Het kerkkoor voerde onder leiding van zijn directeur op verdienstelijke wijze de 3-stemmige Missa secunda in honorem St. Martini uit, terwijl onder het Offertorium het bekende „Quam dilecta" van Ph. Loots en onder het communie-uitreiken hel „Ado- ro Te" van dcnzelfden componist ten gc- hoore werden gebracht en na de H. Mis de Priestercantate van L. A. Dobbelsteen. Aan het eind van de II. Mis gaf de jonge priester aan allen den Apostolischen Ze gen. Des middags had van half drie tot half vier een" druk bezochte receptie plaats in het patronaatsgebouw aan de Damlaan, waar zeer velen den neomyst kwamen ge- lukwenschen. Een plechtig Lof des avonds om 7 uur sloot dezen feestelijken dag. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jubileum. De K'.K. Midden&ta«ixdsvor- ceniging „De Hanze" jubileerde Maandag 2en Paasehdag. Deze fees-tdag voor Dc Han ze-leden werd ingezet met e-en a 1 gemeene II. Oom unie in de Hoogmis, opgedragen dooi de leden. Voor den a-vond was er een feest programma samengesteld met als no. 1 te S uur gezellig samenzijn voor de leden met hunne James en genoodigde-n in het Paro chiehuis. Een 20-tal punten vermeldde dit programma, zeer varieerend. Er werd ge speecht. gezongen, één en meeistemmig. Er werden voordrachten gedaan, dc een al eo- mischer dan de andere, souvenirs werden aangeboden en niet te vergeten, werd er op den verderen groei en bloei van de vereeni- ging geklonken en gedronken. De voorzitter, de heer W. Caspers, die ook jubileerde want hij had gedurende het zelfde tijdvak Je voorzittershamer gehan teerd en diens volgens ook de lioodige feli citaties in antvaugst had te nemen, memo reerde de oprichting en al wat er alzoo d-oor de afdeeli-ng was gedaan en meege maakt, veel aangenaams en ook soms wel teleurstellingen. Het leven is immers vol teleursteliugc-n; waarom zou een ..Hanze"- afcleeling die niet ondervindenDoch, zoo- als gezegd, veel was ook bereikt geworden. De afdee'ing is sinds eenigen tijd weer groeiend en bloeiend en alles wijst er op dat men alge-meen gaat inzien de noodzake lijkheden van het lidmaatschap va-n „De Ilanze". De Geestelijke Adviseur hield een begeesterende rede. bepleitend de nood- zake'ijkheid va-n het vereenigingsleven, zulks niet alleen om stoffelijk voordeel doch mede om de noodzakelijke sc-hakel tnsschen groot-kapitaal en werknemers te doen voortbestaan tot heil der maatschappij. Het was een prachtavond. Ten s'-ot-te sprak de voorzitter woorden van dank aan allen, die tot het welslagen van de-zen avond hadden medegewerkt en sprak de hoop pit, dat als de afdeeldng haar 25-jarig best-aan zal vieren, allen nog in b'akende welstand als lid der vére-cniging mogen tegenwoordig zijn. Emmabloempje. Woensdag S April a.s. zullen eenige jonge dames haar jaarlijksche rondgang door het dorp maken, voor de verkoop van Emmabloe-mpjes. WASSENAAR. Aanrijdingen. Nabij de Xa-rcislaan is door een onbekend gebleven automobilist een boom ontworteld. Zondagavond werd nabij Zuidwijk de mo torrijder P- dit Den Haag, die een dame op de duo mede voerde, onverwacht aange reden door een links van den weg rijdende auto. Motorrijder en duorijder kwamen le val en en liepen onder meer kneuzingen aan de boveubeenen op. Beiden werden in ob servatie naar een ziekenhuis vervoerd. Dc automobilist, zekere van P. uit Rijs-wijk, die zich over het geval niet bekommerd had en doorgereden was, is door de politie opgespoord. Nabij dc van der Ondeimeen teniaa-n is Zondagmiddag een uit de richting Den Haag komende auto, bestuurd door v. O. uit Delft, op. het- oogenb ik dat hij deze laa-n wilde inrijden, geramd door een auto van de J. uit Den Haag. Eerstgenoemde wegen werd zwaar, de anderen licht- be- schadigd. Diefstal. Zaterdagmiddag waren op den Doorn weg twee personen, genaamd S. en D., beiden uit Den Haag, betrapt- op het wegnemen va-n straatklinkers. De heeren hadden zich bediend van een vrachtauto en ga-ven op de klinkers ten eigen bate te willen gebruikcM. /-ij werden naar het poM- t-i eb u-reau o v e r geb ra ch t Gesloopt. Zondagmiddag is een auto, bestuurd door P. uit Laren, op de Stolplaan geslipt. De wagen kwam tus-schen de tram rails terecht, met het gevolg, dat een wiel afbrak. Door garage Jansen werd de wa gen wegges'eept. De tram had een korte tijd stoornis. GROENENDIJK EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Weleerw. pater Generosus Mensch O.F.M. Er was op den avond van den eersten Paasehdag in de parochie van den H. Bernar- dus een ongekende drukte waar te netnan De vlaggen wapperden van alle huizen der paro chianen, omdat de eerw. Pater Generosus Mensch, O. F. M., zoon der parochie, na afwe zigheid van 7 jaar als priester zijn intrede zou doen. om den volgenden morgen zijn eerste plechtige H. Mis aan God op te dragen. In een tweetal auto's, waarin hadden plaats ge nomen de ouders der neomyst, de zeereerw. heer Pastoor der parochie en het Parocniaa! Kerkbestuur, werd de neomyst afgehaald van af het Franciscanerklooster aan den Haagweg te Leiden, en onder hel gelui der klokken werd het eerst stilgehouden voor het kerkgebouw, waar behalve een groote menigte parochia nen, ook een groep bruidjes was opgesteld, welke bij het uitstappen den neomyst een hartelijk welkom toeriepen.. Uit naam van allen werd door een der meisjes den neo myst toegesproken, en werd hem tevens een bouquet bloemen overhandigd. Vervolgens werd doorgereden naar de ouderlijke woning, waar eveneens een groep meisjes stond opgesteld, welke uit volle borst den neomyst een wel komstlied toezongen, waarmee deze eerste plechtigheid eindigde. De morgen van den tweeden Paasehdag zag bet hoogtepunl van het priesterfeest van den neomyst, die dien morgen te midden der pa rochianen van Groenendijk zijn eerste plechti ge H. Mis zou opdragen.. Het dorp was in vlaggen, die zAts wapper den hoog aan de wieken van de molens ver in het groene land van Groenendijk. De zon goot een weldadig licht op den weg, dien de bruid jes gingen naar het huis, waar zij me', dc stoet van priesters den neomyst zouden af halen. Onder leiding der Eerw. Zusters, gingen een 60-tal in het wit gekleede bruidjes naar be* huis, waar de neomyst wachtte om naar da kerk te worden geleid. Hier zoowel als bij de kerk was de belangstelling zeer groot. Toen de stoet van geestelijken en bruid|es daar aankwam, sprak allereerst de zeereerw. heer J. M. Keulers, pastoor der parochie, den neomyst toe, zeggende, dat op het feest van Christus' verrijzenis ook de parochie verrees in den priester, den zoon der parochie Sinds de oprichting der parochie immers, in 1839, wakrschijnlijk zelfs sinds de reformatie, kwam er geen priester uit deze parochie voort, tot eenige jaren geleden de eerste zoon der parochie, als wereldgeestelijke priester werd gewijd Daarop volgde de wijding van een ander, 'n witte Pater en nu doet een zoon der Parochie als Franciscaan zijn intrede. Een be wijs, dat de parochie iets voelt voor het hooger geestelijk leven en een gevolg wellicht van de bloeiende afdeeling der Derde Orde van St. Franciscus. En nu, merkte de pastoor geestig op, na een zwarte, een witte en een bruine priester, zal het volgend jaar een bonte volgen, die een habijt zal dragen zwart en wit. De pastoor beval hierbij tevens het studie fonds voor priesters in aller steun aan en ein digde met de hoop uit te spreken, dat er nog veel priesters zouden komen tot zegen van den Groenendijk. De neomyst bracht dan in hartelijke, woor den dank aan de parochianen, die hun moeiten en zorgen voor hem nu beloond zagen en aan den pastoor voor zijn steun en zijn gebeden. De neomyst zeide zijn eerste plechtige H. Mis voor de parochie te willen opdragen. Hierop ging de stoet der bruidjes strooiend of met palmen, en met bloemen in de handen en met bloemen in het haar voor, op weg naar liet kerkgebouw, dat uit- en inwendig in een feestkleed was gestoken. In den stoet gingen mee de neomyst, de zeereerw. heer Pastoor Pater J. M. Keulers, Pater F, Meckina, Kapelaan der parochie, de weleerw. Pater Fr. Wesselingh, de weleerw. heer J. Verkley, beiden zonen der parochie, de zeereerw. Pater G. Dolle, O.F.M. en J. Bou- man, O, Carm., familieleden van den neomyst, het Kerkbestuur en de overige familieleden van den neomyst. Bij de kerk aangekomen werd allereerst door de grootste bruidjes een mooi, meerstem mig lied gezongen, waarna een der meisjes voor den neomyst een schoone wensch opzegde. Pater Generosus zeide hiervoor de eerw. Zus ters en kinderen hartelijk dank en verleende haar met alle aanwezigen zijn priesterlijken zegen. In de kerk werd vervolgens een welkomst lied gezongen, waarna om kwart voor tien de eerste plechtige H. Mis van Pater Generosus Mensch een aanvang nam. Hierbij verleenden assistentie de zeereerw Pastoor Pater J. Keulers als presbyter assis- tens, de weleerw, heer J. Verkley, Kapelaan te Stompwijk als diaken, de zeereerw. pater Fr Wesselingh, leeraar aan het St. Paulus- college te Sterksel, als subdiaken en de wel eerw. Pater Fr. Meckina, kapelaan der paro chie als ceremoniarius. Op hel altaar hadden plaats de weleerwaar de heer J. Boumann, leeraar aan het Seminarie „Hageveld" en de weleerwaarde Pater J. Bou- man te Lisse. Voor de overvolle kerk voerde het zangkoor op keurige wijze een meerstemmige H. Mis uit. Na het evangelie beklom de zeereerw. Pater G Dolle, van de Kloosterkerk aan den Haag- weg te Leiden, den kansel, tot het houden der feeslpredicalie. Tot tekst had hij gekozen de woorden van Christus: Pax vobis: De vrede zij met u. Na dagen van strijd en lijden, aldus de ge wijde redenaar, verscheen plotseling temidden der leerlingen de beminde Zaligmaker en 3prak: Pax vobis En de leerlingen waren ver heugd toen zij den Heer zagen. Ieder jaar is die Paaschvreugde in onze kerken. Maar tevens is nu een andere Christus tus- schen u verschenen, de nieuw gewijde priester om eveneens vrede te brengen over de aarde. Die heerlijke uitverkiezing van den priester wil de gewijde redenaar bespreken, n.l. de priester ais prediker van den vrede en als brenger van den vrede. De priester predikt de inwendige vrede, brengt troost en opbeuring aan de lijdenden, de treurenden en aan de arme zondaars. „Ik wil den dood des zondaars niet, maar dat hij zich bekeere en leve" sprak Christus. Dat is de heerlijke roeping van den pries ter. Hij predikt de vrede, de gelijkheid onder dc menschen. De priester vermaant den mensch, den dienen de tot ondergeschiktheid aan zijn mreester, den rijke tot hulp en steun. Maar de priester brengt ook den vrede, als hij staat als offeraar aan het altaar des Hee ren, als hij als een andere Christus de zonden vergeeft en altijd bij het uitdeelen van de ge naden der H. Sacramenten. Door Christus is die goddelijke macht in menschenhanden neergelegd. En als hij niet wist dat God het bevolen had, zou de priester huiverig zijn die groote macht op zich te nemen. De gewijde redenaar sprak vervolgens den neomyst toe met woorden van gelukwensch, de familie, die vandaag behalve een priester aan het altaar, ook een dochter in het klooster heeft, die op dezen zelfden dag haar groote professie doet, en ook de jarochianen. Zooals vanmiddag in Amsterdam de meisjes zich zul len scharen om het kruis, zoo moet ook gij staan schouder aan schouder, om uw priesters, vertrouwend op hun leiding. Laat deze dag niet alleen een dag van vreug de zijn. maar ook een dag van gebed, waar mee ge de priester steunen moet. Vraag straks aan God onder de H. Mis ge naden voor Zijn Kera en voor Zijn priesters, Zoolang er priesters zullen zijn, zal u de vrede worden gebracht en zult gij de vrede blijven bezitten. Hierna werd het H. Misoffer voortgezet, waaronder de familieleden van den neomyst uit diens handen de H, Communig ontvingen Een schoone cantate besloot deze immer ont roerende plechtigheid. Des middags om twee uur celebreerde de neomyst een plechtig Lof met assistentie van dc weleerw. heeren J. Bouman en Pater Bou Daarna recipieerde de neomyst en zijn fa milie in een der feestelijk versierde zalen dei R.K. School, waar zeer velen hun gelukwen schen kwamen aanbieden. Zoo vierde Groenendijk op waarlijk groot sche en plechtige wijze het priesterfeest van een harer zonen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7